Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرگزاری مهر، راضیه ذوالنوریان، مدیر کل دفتر توسعه مردمی سازی واگذاری‌ها با اشاره به تاریخچه روند واگذاری سهام عدالت در کشور، اظهار کرد: با توجه به تبصره (۳) ماده (۳۴) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی موضوع تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی برای شناسایی افراد مشمول طرح توزیع سهام عدالت، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فراهم آوردن شرایط واگذاری سهام به مشمولین و با عنایت به ابلاغ دستورالعمل مربوط در سال ۱۳۸۹ توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی، در ۲۰ مرحله مختلف جهت شناسایی مشمولین این طرح اقدام شد و در نهایت تعداد ۴۹،۱۴۸،۷۷۴ نفر به عنوان مشمولین نهایی طرح شناسایی شدند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

آزادسازی سهام عدالت و ساماندهی آن

وی به آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد و گفت: صدور فرمان آزادسازی سهام عدالت طی ابلاغیه مورخ ۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری، ساماندهی این طرح و فراهم کردن بستر لازم جهت بهره‌مندی مشمولین آن که اکثراً جز پایین‌ترین اقشار درآمدی جامعه هستند؛ از محل منافع حاصل از آن یعنی توزیع سود نقدی در مجامع سالانه شرکت‌ها و همچنین اداره و خرید و فروش این سهام به عنوان مبنای آزادسازی سهام عدالت، در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای عالی بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است.

ارزش پرتفوی سبد سهام عدالت ۳۰ برابر شده است

مدیرکل دفتر توسعه مردمی سازی واگذاری‌ها از ۳۰ برابر شدن ارزش سبد سهام عدالت خبر داد و افزود: به موجب مصوبه شماره ۱۸۸۷۱۰ مورخ یک آذر سال ۱۳۹۶ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، سهام قطعی تخصیص یافته به طرح توزیع سهام عدالت در ۴۹ شرکت سرمایه پذیر شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی به ارزش ۲۶۶٬۳۶۳ میلیارد ریال به مشمولین طرح تعلق گرفت که اکنون ارزش این پرتفوی به حدود ۷۰٬۹۳۳٬۲۲۱ میلیارد ریال یعنی تقریباً ۳۰ برابر ارزش اولیه سهام تخصیصی افزایش یافته است.

نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی پس از برگزاری مجمع با محدودیت باز می‌شوند

ذوالنوریان درباره باز شدن نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نکاتی پرداخت و خاطرنشان کرد: با توجه به ابلاغیه مورخ ۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری، آزادسازی سهام عدالت به دو روش انتقال مستقیم و غیر مستقیم در سال ۱۳۹۹ انجام شد، به نحوی که حدود ۱۹ میلیون نفر از مشمولین نسبت به انتخاب روش مستقیم به منظور مدیریت و اداره سهام راساً توسط خودشان اقدام کردند.

مدیرکل دفتر توسعه مردمی سازی واگذاری‌ها تصریح کرد: همچنین پرتفوی سهام حدود ۳۰ میلیون نفر از مشمولین به صورت غیرمستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و کانون متشکل از شرکت‌های سرمایه گذاری استانی اداره خواهد شد، این دسته از مشمولین پس از پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بازار بورس و اوراق بهادار، سهامدار این شرکت‌ها شدند؛ شایان ذکر است با توجه به بررسی نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های موصوف از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار مقرر شده است بر اساس مصوبات مورخ ۲۰/‏۰۴/‏۱۴۰۲‬ و ۰۹/‏۰۸/‏۱۴۰۲ آن شورا نسبت به برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت اقدام شود؛ بدیهی است پس از برگزاری مجامع موصوف و از زمان اعلام آزاد شدن خرید و فروش سهامداران می‌توانند به تدریج نسبت به معامله سهم خود در بورس اقدام کنند.

توزیع سهام عدالت جدید و لزوم تصویب سبد پیشنهادی جدید در هیأت وزیران

وی تصویب سبد پیشنهادی جدید در هیأت وزیران را لازم دانست و ادامه داد: در راستای بند (الف) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، دولت موظف شده بود از محل باقیمانده سهام متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری نسبت به واگذاری سهام عدالت به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، مددجویان سازمان بهزیستی کل کشور و کلیه افراد واجد شرایط طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی اقدام کند.

مدیرکل دفتر توسعه مردمی سازی واگذاری‌ها بر توزیع سهام عدالت برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی تاکید کرد و گفت: «تبیین چارچوب و فرآیند اجرایی کار»، «شناسایی مشمولین جدید» و «تعیین و تخصیص پرتقوی شرکت‌ها به مشمولین واجد شرایط»، در دستور کار سازمان خصوصی سازی قرار گرفت و سبد پیشنهادی برای تخصیص در دولت مصوب شد، اما پس از ایراد هیأت تطبیق قوانین با مصوبات مجلس به تصویب نامه هیأت وزیران در ارتباط با نحوه تخصیص این سهام، سازوکار تخصیص سهام عدالت به افراد فاقد سهام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، مددجویان سازمان بهزیستی کل کشور و سه دهک اول ایثارگران در جلسه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب رسید، اما علیرغم تلاش‌های سازمان خصوصی سازی برای تصویب سبد سهام پیشنهادی در هیأت وزیران، با عنایت به برخی ملاحظات امکان تصویب سبد سهام قابل واگذاری به مشمولین مذکور میسر نشد.

ذوالنوریان تشریح کرد: با پیش بینی مجدد این واگذاری در بند «ن» تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۲، مراتب بار دیگر در دستور کار این سازمان قرار گرفت که در همین ارتباط ضمن شناسایی مجدد مشمولین جدید با هماهنگی نهادهای حمایتی کشور، ازجمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کل کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استعلام هویتی آنان از طریق سازمان ثبت احوال کشور، سبد پیشنهادی جدید نیز در شهریور ماه سال جاری تقدیم هیأت وزیران شد تا اقدامات بعدی برای انجام این واگذاری عملیاتی شو د، بدیهی است واگذاری سهام به مشمولین جدید با تصویب سبد سهام پیشنهادی از سوی هیأت وزیران و متناسب با ارزش سهام تخصیص یافته به قید فوریت از سوی این سازمان عملیاتی خواهد شد.

وی گفت: حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی که تاکنون سهام عدالت دریافت نکرده‌اند، پس از تصویب سبد پیشنهادی در هیأت وزیران سهام‌دار می‌شوند.

بر اساس گزارش سازمان خصوصی سازی، طرح توزیع سهام عدالت پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۴ و موافقت ایشان با توزیع گسترده سهام شرکت‌های صدر اصل (۴۴) قانون اساسی در آبان ماه سال ۱۳۸۴ به تصویب هیأت وزیران رسید و سپس به عنوان یکی از موضوعات اساسی و مورد توجه در مواد (۳۴) تا (۳۸) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی به اجرا درآمد.

اجرای مرحله اول طرح توزیع سهام عدالت از سال ۱۳۸۵ با هدف «تأمین عدالت اجتماعی» و «فقرزدایی» و بر اساس آئین نامه مربوطه آغاز شد و پس از قطعیت یافتن مشمولین و طی دوره ۱۰ ساله پرداخت اقساط در سال ۱۳۹۵ پایان یافت و درسال ۱۳۹۶ صورتحساب برای سهامداران این طرح صادر شد.

کد خبر 5959390 سمیه رسولی

منبع: مهر

کلیدواژه: مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری سهام عدالت آزادسازی سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت سازمان خصوصی سازی بورس گاز مایع بانک مرکزی ایران وزارت نیرو سامانه یکپارچه فروش خودرو بانک مرکزی وزارت راه و شهرسازی بازار سرمایه وزارت صنعت معدن و تجارت بانک سپه هیئت دولت تهران گروه بهمن لایحه بودجه 1403 شرکت های سرمایه گذاری استانی اجرای سیاست های کلی اصل طرح توزیع سهام عدالت آزادسازی سهام عدالت هیأت وزیران سهام عدالت سبد پیشنهادی واگذاری سهام قانون اساسی شورای عالی تصویب سبد تحت پوشش سبد سهام شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۲۳۸۳۱۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

زمان و جزئیات واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

مرحله دوم سود سهام عدالت تا ۲۵ اسفندماه پرداخت می‌شود این جدیدترین وعده وزیر امور اقتصاد و دارایی احسان خاندوزی در رابطه با پرداخت مرحله دوم و تسویه سود سهام عدالت عملکرد شرکت‌های بورسی سهام عدالت مربوط به سال ۱۴۰۱ است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سود سهام عدالتی که مرحله اول آن آذر پرداخت شد؛ سودی که با توجه به تنوع پرتفوی افراد مبلغ واریزی آن برای مشمولان متفاوت بود و بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهامدارانی که در سبد سهام خود مبلغ ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومانی داشتند، به ترتیب ۶۲۶، ۶۸۱ و ۷۳۶ هزار تومان سود دریافت کردند و سهامدارانی که سبد سهام یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۸۵ تومان سود به حساب آن‌ها واریز شد.

هچنین در ادامه هم احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص میزان مرحله دوم و تسویه سود سهام عدالت به تازگی در نشست خبری گفت: بخش دوم سود سهام عدالت ۳۰ درصد کمتر از سود مرحله اول در پاییز است.

زمان و جزئیات واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

۲۸ بهمن نیز رئیس سازمان بورس، مجید عشقی گفته بود؛ سود کل سهام عدالت امسال (عملکرد شرکت‌ها سال ۱۴۰۱) حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بود که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن تقسیم شد و ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر آن هم درآینده‌ای نزدیک تقسیم می‌شود. ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز برای افزایش سرمایه شرکت‌هایی است که برنامه توسعه‌ای دارند.

سود سهام عدالتی که چشم انتظار واریز سود عملکردی شرکت‌ها به سپرده‌گذاری مرکزی جهت تعیین تکلیف است و حالا باید سهامداران به چندین نکته در رابطه با موضوع سود سهام عدالت توجه داشته باشند که در این زمینه مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: امسال هم مانند سال گذشته سود سهام عدالت در دو مرحله پرداخت می‌شود که مرحله اول آذر ماه بود نکته مهم این که برای پرداخت سود سهام عدالت هیچ‌گونه پیامک، شماره تماس یا لینک و پیوندی برای افراد ارسال نمی‌شود.

حاجی‌وند اظهار کرد: همچنین این که هیچ یک از خدمات مربوط به سهام عدالت نیازمند پرداخت هزینه نیست و تمام خدمات مربوط به سهام عدالت از جمله پرداخت سود سهام عدالت کاملا رایگان است و افراد باید در این زمینه توجه کافی را داشته باشند.

گفتنی است، بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی حدود ۱۰۰ هزار نفر آذرماه امسال به دلیل مشکل در شماره شبای معتبر خود نتوانستند سود سهام عدالت دریافت کنند. بر اساس آمار از این تعداد ۵۵ هزار و ۴۴۵ نفر حساب بسته داشتند، ۳۲ هزار و ۵۸۷ نفر با مشکل عدم تطابق کد ملی و شماره حساب مواجه بودند. همچنین بر اساس آمار ۹ هزار و ۶۲۵ نفر دارای حساب راکد بودند و بیش از ۷ هزار نفر هم شماره حساب غیر فعال داشتند.

بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، متاسفانه همچنان یک میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شماره شبای معتبر خود را در سامانه سجام ثبت نکرده اند.

دیگر خبرها

  • واریز یارانه نقدی ویژه عید نوروز؟!
  • زمان و جزئیات واریز مرحله دوم سود سهام عدالت
  • واگذاری سهام تودلی ایران خودرو کلید خورد
  • رقم یارانه نقدی ویژه عید نوروز چقدر است؟
  • واگذاری سهام تودلی ایران خودرو کلید خورد + سند
  • واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد
  • آخرین فرصت برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان مشخص شد
  • فرصت دریافت سود سهام عدالت متوفیان تمدید شد  
  • یارانه‌بگیران بخوانند؛ یارانه ویژه عید در راه است؟
  • یارانه‌بگیران بخوانند/ یارانه ویژه عید در راه است؟