Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، اقتصاددانان و تحلیلگران در بخش حمل و نقل دریایی برای تجارت بین المللی تأکید دارند که تصمیم اخیر نیروهای مسلح یمن برای هدف قرار دادن هر کشتی‌ عازم سرزمین‌های اشغالی صرف نظر از ملیت آن، توان و ظرفیت اقتصادی رژیم موقت صهیونیستی را به فرسایش می‌کشد.

به گفته تحلیلگران روند صادرات و واردات بین رژیم اشغالگر و کشورهای آسیایی از جمله کره جنوبی، ژاپن و چین که  برای این رژیم از اهمیت زیادی برخوردار است در نتیجه تصمیم تازه یمنی‌ها ضربه سنگینی می‌خورد و نه تنها کالاها، بلکه نفتکش‌ها به مقصد رژیم اشغالگر را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

مراد منصور، پژوهشگر اقتصادی یمن در گفت‌وگو با العربی الجدید می‌گوید: اسرائیل برای تجارت خارجی خود عمدتاً به آسیا و کشورهایی مانند چین، هند، ژاپن، فیلیپین، کره جنوبی و ژاپن متکی است وحجم مبادلات تجاری آن با این کشورها و سایر کشورهای آسیایی از بیش از ۵۰ میلیارد دلار در سال فراتر می‌رود؛ از همین رو دو طرف در واردات و صادرات به کشتی‌هایی وابسته هستند که که جز دریای سرخ و باب المندب و کانال سوئز راهی ندارند.

اسرائیل تا حالا 3 میلیارد دلار ضرر کرده

این کارشناس  یمنی خسارات رژیم صهیونیستی را از هدف قرار گرفتن کشتی‌هایش تا کنون بیش از سه میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: با حساب اینکه نیروهای مسلح یمن تصمیم گرفته‌اند که مانع همه کشتی‌های عازم بنادر اسرائیل صرف نظر از ملیت‌های آن شوند، این رقم خسارت اسرائیل احتمالاً دو برابر شده و به بیش از ۶.۵ میلیارد دلار برسد.

در میان تشدید تنش‌هایی که هدف آن ضربه به تجارت دریایی رژیم صهیونیستی در نتیجه تداوم تجاوز وحشیانه آن علیه نوار غزه است، گزینه‌های جایگزین آن به شدت کاهش می‌یابد، به‌ویژه از آنجایی که با توجه به ادامه حملات موشکی مقاومت فلسطین، حمل‌ونقل هوایی این رژیم هم محدود شده است و این به معنای بالا رفتن بیشتر هزینه است که تأثیر منفی بر تجارت خارجی رژیم صهیونیستی خواهد داشت.

رژیم صهیونیستی همچنان در متقاعد کردن خطوط هوایی بین‌المللی برای از سرگیری پروازهای خود به سرزمین‌های اشغالی با مشکلات زیادی مواجه است، زیرا این شرکت‌ها بر دریافت ضمانت‌هایی از کابینه نتانیاهو برای جبران هر گونه خسارتی که ممکن است متحمل شوند، اصرار دارند.

بر اساس داده‌های بانک جهانی، تجارت کالایی رژیم صهیونیستی ۳۴.۶ درصد از تولید داخلی آن را در سال گذشته ۲۰۲۲ تشکیل می‌داد که به حدود ۵۲۲ میلیارد دلار می‌رسید .ارزش صادرات کالاهای رژیم صهیونیستی به حدود ۷۳.۸ میلیارد دلار و واردات به ۱۰۷.۲ میلیارد دلار رسیده است.

 

 اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی می‌گوید که در سال ۲۰۲۲، بنادر این رژیم کالاهایی با تناژ ۴۰.۶ میلیون تن تخلیه کرده‌اند، در حالی که کالاهایی با تناژ ۱۸.۲ میلیون تن به خارج از اسرائیل منتقل شده‌اند.

«مشتاق البرعی»، کارشناس دریایی یمن هم گفته است: «اسرائیل همه چیز را از خارج وارد می‌کند، حتی سبزیجات و میوه‌ها و و تصمیم اخیر یمنی‌ها ضربه‌ای به اقتصاد اسرائیل است و توافقنامه‌های تجاری را هدف می گیرد که مسئولین رژیم اشغالگر با هفت کشور عربی سازشگر امضا کرده است و هزینه این قراردادها بیش از شش میلیارد دلار برآورد شده است».

به گفته البرعی تجارت رژیم صهیونیستی با توجه به این تهدیدها و خطرهای پیش روی عبور کشتی‌های به مقصد اسرائیل از آبراهه‌ها مختل خواهد شد، علاوه بر اینکه هزینه‌های تامین امنیت، هزینه‌های حمل و نقل کالا به اسرائیل را بالا خواهد برد.

همچنین در نتیجه تردید شرکت‌های فعال در زمینه کشتیرانی تجاری برای حرکت به سمت سرزمین های اشغالی و امتناع آنها از تجارت با این رژیم از بیم اینکه کشتی‌های آنها در دریای سرخ هدف قرار گیرد میلیون‌ها دلار به رژیم صهیونیستی خسارت وارد می‌شود، افزون بر اینکه اثرات جدی بر تجارت جهانی می‌گذارد.

 

افزایش ۳۰ تا ۶۰ درصدی قیمت‌ها در اسرائیل
در مقابل، عبدالغنی جغمان، کارشناس اقتصادی و مشاور توسعه منابع طبیعی نیز در اظهاراتی تاکید کرد که تهدیدهای یمنی‌ها علیه کشتی‌های اسرائیلی آسیب‌ها و پیامدهایی در سطوح کوتاه مدت و بلندمدت خواهد داشت .
وی افزود: هزینه‌های بالای تغییر مسیر کشتی‌ها از دریای سرخ به دماغه امید و بالا رفتن هزینه‌های بیمه منجر می‌شود قیمت کالاهای مختلف در اسرائیل بین ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش یابد که این زیان را ساکنان سرزمین‌های اشغالی متحمل خواهند شد.
کارشناسان تصمیم یمنی‌ها برای جلوگیری از عبور کشتی‌ها از همه ملیت‌ها به اسرائیل را به شکست شورای امنیت سازمان ملل متحد در توقف جنگ غزه  مرتبط می‌دانند و می‌گوید جمعه گذشته آمریکا پیش نویس قطعنامه عربی که خواستار توقف جنگ بود، وتو کرد و این اتفاق ممکن است راه را برای سلاح‌های بیشتر و گسترش جنگ و درگیری‌ها در خاورمیانه باز کند.
در همین حال «مراد منصور» پژوهشگر اقتصادی در پاسخ به سوالی درباره میزان قدرت یمنی‌ها برای اجرای تصمیم خود در هدف گرفتن کشتی‌ها به مقصد اسرائیل گفت: در شرایطی که نیروهای نظامی و یگان‌های دریایی آمریکا و غیره که در طول دریای سرخ مستقر هستند در مقابله با حمله نیروهای مسلح یمن به کشتی های عازم اسرائیل ناکام بوده‌اند، این نشان از قدرت یمنی‌هاست
آبراه‌هایی که از دریای سرخ در شمال غربی یمن تا دریای عرب و خلیج عدن امتداد می‌یابند، همواره توجه منطقه‌ای و بین‌المللی را به خود جلب کرده‌اند، اما پس از تبدیل شدن به نقاطی برای هدف قرار دادن کشتی‌های اسرائیلی در پاسخ به تجاوز ویرانگر رژیم اشغالگر به نوار غزه،نه تنها رژیم صهیونیستی را بلکه طرف‌هایی را هم که با آن مراوده تجاری دارند، نگران کرده است.
ساحل یمن بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر امتداد دارد و این کشور مشرف به تنگه حیاتی باب المندب است که یک آبراه باریک بین یمن و جیبوتی در جنوبی ترین منطقه دریای سرخ است و آن را به خلیج عدن و دریای عربی متصل می کند. این تنگه در واقع قاره‌های آسیا و آفریقا را از هم جدا می‌کند و همچنین در وسط پنج قاره قرار دارد.

 

این تنگه یکی از شلوغ‌ترین خطوط دریایی جهان است که حدود یک پنجم مصرف جهانی نفت از آن عبور می‌کند و اهمیت آن به دلیل ارتباط با کانال سوئز و تنگه هرمز در خلیج فارس افزایش یافته است. همچنین سالانه ۱۰ درصد تجارت دریایی بین المللی از باب المندب از طریق عبور سالانه حدود ۲۱ هزار کشتی انجام می‌شود که شامل عبور روزانه شش میلیون بشکه نفت است.

کارشناسان  بر این باورند تا زمانی که رژیم صهیونیستی تصمیمی برای پایان دادن به جنایات وحشیانه خود علیه ساکنان محاصره شده و بی گناه در نوار غزه نداشته باشد نمی توانند با تهدیدهای یمنی ها مقابله کنند.
یمنی‌ها ماه گذشته کشتی مملو از خودرو «گلکسی لیدر» به مقصد اسرائیل را توقیف کردند و از آن زمان  هم تاکنون کشتی‌های زیادی وابسته به اسرائیل را هدف قرار دادند که آخرین آن مربوط به یکشنبه هفته گذشته بود که سه کشتی تجاریرا در عرض تنها ۹ ساعت هدف گرفتند، افزون بر اینکه کشتی‌های زیادی به مقصد رژیم صهیونیستی را هم وادار به بازگشت کردند  تا نشان دهند سیلی مقاومت به رژیم صهیونیستی در دریای سرخ ادامه دارد.

پایان پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: تنگه باب المندب اقتصاد اسرائیل تجارت خارجی اسرائیل سرزمین های اشغالی رژیم صهیونیستی میلیارد دلار رژیم اشغالگر بین المللی دریای سرخ هدف قرار یمنی ها کشتی ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۲۶۸۲۵۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

(ویدیو) تأکید دوباره بایدن: من یک صهیونیست هستم

«جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا که دولت او از ابتدای جنگ غزه در پی عملیات «طوفان الاقصی» در ۷ اکتبر توسط گروه حماس و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در نوار غزه با هدف «نابودی» حماس، حمایت تمام عیار نظامی، مالی و دیپلماتیک از رژیم اشغالگر به عمل آورده است، در گفت‌وگویی با شبکه ان‌بی‌سی با اهداف این رژیم ابراز هم‌بستگی کرده و باری دیگر خود را یک صهیونیست دانست.

به گزارش ایسنا، بایدن گفت: برای صهیونیست بودن، لازم نیست یهودی باشی. من یک صهیونیست هستم. وقتی اسراییلی در کار نباشد، هیچ یهودی در جهان هم امنیت نخواهد داشت.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

رئیس جمهور آمریکا، با گذشت سه روز از عملیات طوفان الاقصی و آغاز حملات تلافی‌جویانه رژیم صهیونیستی به غزه نیز، در ۱۸ مهر، در سخنرانی خود که در کاخ سفید برگزار شد، برای چندمین بار همبستگی خود را با رژیم صهیونیستی اعلام کرده و گفت: قلب ما از این اتفاق شکسته است، اما عزم ما محکم و روشن است.

او سپس در روز‌های پایانی آذرماه و به مناسبت جشن «حانوکا» میزبان یهودیان در کاخ سفید بود و گفت: ایالات متحده به ارسال کمک‌های نظامی به اسرائیل ادامه خواهد داد، اما ما و آن‌ها باید مراقب باشیم. گرمی و ارتباطی که من با جامعه یهودی احساس می‌کنم، غیرقابل انکار است. وقتی که چند سال پیش گفتم برای صهیونیست بودن لازم نیست یهودی باشید، انتقادات زیادی به من وارد شد، اما من یک صهیونیست هستم.

جو بایدن خطاب به یهودیانی که این تعطیلات را در کاخ سفید جشن گرفتند، گفت: اگر اختلافات با نخست‌وزیر اسرائیل را کنار بگذاریم، تعهد من به دولت مستقل یهودی تزلزل‌ناپذیر است.‌ای مردم، اگر اسرائیل نبود، هیچ یهودی در جهان وجود نداشت! کمک به اسرائیل تا زمانی که حماس سرنگون نشود ادامه خواهد داشت، اما افکار عمومی ممکن است برای امنیت اسرائیل تغییر پیدا کند.

روزنامه گاردین نیز در گزارشی در اوایل دی ماه درباره این که چگونه رویکرد‌های صهیونیستی بایدن مانع آتش‌بس در جنگ غزه است، نوشت: بایدن می‌گوید «قلبا، یک صهیونیست» است و پدرش ارزش تشکیل «سرزمینی یهودی» را در پی «هولوکاست» برای او تشریح کرده است.

او در مدت بیش از نیم قرن حضور در سمت‌های مختلف با تمامی نخست‌وزیر‌های رژیم صهیونیستی دیدار کرده است که اولین آن‌ها «گلدا مایر» در سال ۱۹۷۳ بود. بایدن معمولا تعریف می‌کند موقع عکس گرفتن، مایر با صدای آهسته به او گفته بود که رژیم صهیونیستی «یک سلاح سری» برای محافظ از خود دارد؛ «هیچ جایی برای رفتن نداریم.»

روایت کمتر شناخته‌شده‌ای نیز مربوط به «مناخیم بگین»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۲ است که توسط کمیته روابط خارجی سنا در واشنگتن، درباره استفاده غیرمتناسب از شدت قوای نظامی و شدت عمل در لبنان مورد استنطاق قرار گرفت.

در ادامه این مطلب آمده است که روزنامه «تایمز اسرائیل» در سال ۲۰۲۰ گزارش داده بود که مناخیم بگین پس از بازگشت به قدس اشغالی در جمع خبرنگاران گفته بود که «یک سناتور جوان از جای خود بلند شد و سخنرانی بسیار پرشوری ایراد کرد؛ باید بگویم مدت‌ها بود که چنین سخنران با استعدادی ندیده بودم و او واقعا از "عملیات صلح برای جلیل" حمایت کرد.»

بگین همچنین گفته بود «این سناتور که نامش بایدن بود، گفت فراتر از اسرائیل عمل می‌کرد، همچنین گفت که قاطعانه هر کسی را که به دنبال حمله باشد را از میان بر می‌دارد، حتی اگر به معنای کشتن زنان و کودکان باشد.»

اگرچه، بایدن گفته است «این اظهارات ارتباطی به من ندارد. من به او گفتم: نه آقا؛ باید به نکته‌ای توجه کرد. بر اساس ارزش‌های ما، آسیب رساندن به زنان و کودکان، حتی در جنگ ممنوع است، اگرچه گاهی اوقات خساراتی در میان غیرنظامیان نیز به بار می‌آید. اما دنبال کردن آن ممنوع است. آسیب نرساندن به غیرنظامیان از معیار‌های تمدن انسانی است.»

دیگر خبرها

  • «جنایت آرد » کار اسرائیل را در جنگ غزه پیچیده کرد
  • یمن بار دیگر پیشنهاد خود به انگلیس را تکرار کرد
  • وزیر خارجه لبنان: اسرائیل نباید قدرت حزب الله را دست کم بگیرد
  • در تجارت خارجی ایران چه می گذرد؟ | چرا صادرات ایران ارزان شد؟
  • تجارت ۵۰۰ میلیون دلاری ایران و ترکیه در نخستین ماه ۲۰۲۴
  • تجاوز مجدد آمریکا و انگلیس به یمن/ منطقه الجبانه در الحدیده هدف قرار گرفت
  • پیش بینی تحلیلگران از نفت ۸۰ دلاری
  • واکنش سفیر ایران به ریاکاری سفیر رژیم صهیونیستی در باکو + عکس
  • صادرات ۳۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلاری نفت طی ۱۱ ماه
  • (ویدیو) تأکید دوباره بایدن: من یک صهیونیست هستم