Web Analytics Made Easy - Statcounterمهریه مالی است که در ضمن عقد تعیین می شود. در صورت مطالبه مهریه توسط زوجه، مرد موظف است مقدار مهریه تعیین شده را پرداخت کند. معمولا برای مهریه زن سکه، وجه نقد و خانه تعیین می شود البته گاها موارد دیگری که مالیت دارد نیز به عنوان مهریه تعیین می شود.

بر اساس قانون مهریه مال مشخص و معین است که در هنگام عقد برای زن تعیین می شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

مهریه اگر خانه باشد باید ارزش آن مشخص باشد و اگر سکه یا وجه نقد باشد باید مقدار و نوع آن مشخص باشد. مقدار مهریه بر اساس توافق بین زوجین تعیین خواهد شد و هر زمانی که زوجه آن را مطالبه کند مرد موظف به پرداخت آن است.

در انتخاب مهریه باید دو شاخصه شرعی و حقوقی در نظر گرفته شود. اگر در ارتباط با مهریه سوالات زیادی در ذهن دارید یا می خواهید در این زمینه مشاوره حقوقی انجام دهید موسسه حقوقی وکیل تلفنی این شرایط را فراهم کرده است تا با کمترین هزینه با وکیل مهریه ارتباط برقرار کنید و راه حل مناسبی برای حل مشکل مهریه پیدا کنید.

باید و نبایدهای مهریه

آیا می توان ارز دیجیتال را به عنوان مهریه در نظر گرفت؟

نظریه های مختلفی در مورد اینکه ارز دیجیتال به عنوان مهریه تعیین می شود یا نه وجود دارد. اسفند سال گذشته تصویری از سند ازدواج منتشر شد که در آن ارز دیجیتال به عنوان مهریه تعیین شده بود. تعدادی از وکلای پایه یک دادگستری بر این موضوع اعتقاد دارند که هر چیزی که آن را به مثابه مالی در نظر گرفت قابلیت این را دارد به عنوان مهریه زن تعیین شود پس می توان ارز دیجیتال را نیز به عنوان مهریه تعیین کرد.

اما تعدادی نیز بر این موضوع اعتقاد دارند به دلیل اینکه مبادله ارزهای دیجیتال در داخل کشور قانونی نیست پس تعیین آنها به عنوان مهریه نیز باطل است. کمال رئوف دادستان مرکز وکلای قوه قضاییه در مصاحبه ای در فروردین سال جاری گفته است: " تعیین این ارزهای دیجیتالی برای موضوع مهریه باطل است و کسانی که این عمل را مرتکب شده‌اند در آینده دچار مشکلاتی خواهند شد." و در ادامه این مصاحبه نیز گفته اند " این نوع ارزها و به خصوص بیت کوین نمی‌تواند در حکم مهریه قرار بگیرد و به هیچ عنوان قانونی و شرعی نیست."

در واقع نظریه های مختلفی درباره ارزهای دیجیتال به عنوان مهریه زن وجود دارد اما هیچ قانونی با این عنوان به تصویب نرسیده است احتمال در قانون جدید مهریه که کمیسیونهای مختلف مجلس دارند بر روی آن کار می کنند این موضوع در نظر گرفته خواهد شد.

مهریه ام خانه ای است که همسرم در آینده خواهد خرید

برخی از زوجه ها می خواهند چند دانگ از خانه ای که در آینده زوج خواهد خرید به عنوان مهریه زن تعیین شود که این یک شرط مبهم است. به دلیل اینکه خانه ای که قرار است خریده شود در حال حاضر مالیت پیدا نکرده و وجود ندارد تعیین آن به عنوان مهریه باطل است.

البته برای این کار پیشنهاد شده است که چنین شرطی باید از ابهام خارج شود و تاریخ خرید خانه مثلا 10 ماه دیگر و مقداری که به عنوان مهریه زن تعیین می شود باید مشخص باشد. برای قرار دادن ملک به عنوان مهریه لازم است تمام مشخصات آن ذکر شود.

اجرا گذاشتن مهریه

در چه صورت مهریه به نرخ روز محاسبه نمی شود؟

وجهی که در زمان عقد به عنوان مهریه زن تعیین می شود بعد از گذشت زمان به دلیل سقوط ریال و وجود تورم ارزش خود را از دست می دهد به عنوان مثال مهریه ای که در سال 1370 یک میلیون تومان تعیین می شود در سال 1400 اگر آن را مطالبه کرد و به نرخ روز محاسبه نشود ارزشی نخواهد داشت به همین دلیل بر اساس شاخص هایی که وجود دارد به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

اما در صورتی که در عقدنامه شرط شده باشد مهریه پرداختی در هر زمانی به همان اندازه باشد دیگر مهریه به نرخ روز محاسبه نخواهد شد یا اینکه در زمان طلاق زوجین بر سر مهریه به وضعیت دیگری توافق کنند دیگر محاسبه مهریه زن با نرخ روز معنی ندارد و دادگاه توافق را در نظر خواهد گرفت.

در صورتی که زوج فوت کند و مهریه زن ریال باشد مهریه بر اساس تاریخ فوت مرد محاسبه خواهد شد و از اموال مرد به همان اندازه مهریه زن پرداخت خواهد شد.

زوجه قبل از اجرا گذاشتن مهریه بهتر است با وکلای مجرب و متعهد موسسه حقوقی وکیل تلفنی مشاوره حقوقی انجام دهد تا در روند دادرسی با اتلاف وقت و فرار از پرداخت مهریه زوج مواجه نشود.

آیا قانون برای پرداخت مهریه سقف تعیین کرده است؟

قانونی مبنی بر اینکه برای مقدار مهریه سقف تعیین شده باشد توسط قانون گذار مصوب نشده است و زوجین می توانند به هر مقدار که می خواهند مالی را به عنوان مهریه زن تعیین کنند. البته کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی در جهت کاهش آمار زندانیان مهریه و از هم پاشی خانواده ها بخاطر مهریه قرار است تصمیمات جدیدی گرفته و به قانون تبدیل شود.

قانونگذار در قانون جدید مهریه اعلام کرد که مهریه تا 110 سکه طلا ضمانت اجرایی دارد که برخی افراد به اشتباه تصور کردند که زوجین می توانند تا سقف 110 سکه مهریه تعیین کنند. در حالی که اینطور نیست و اگر زوج مقدار 500 سکه به عنوان مهریه تعیین کند در صورت داشتن تمکن مالی باید آن را پرداخت کند و در صورتی که تمکن مالی نداشته باشد باید درخواست اعسار دهد.

دریافت مشاوره حقوقی مهریه

مهریه را کی داده، کی گرفته

جمله کلیشه ای در خواستگاری ها وجود دارد که معمولا در هنگام تعیین مهریه توسط حاضرین گفته می شود "مهریه را کی داده، کی گرفته" و همین باعث می شود بدون توجه به عواقب آن مهریه سنگینی در نظر گرفته شود. اگر در ارتباط با مهریه با ارز دیجیتال سوالات حقوقی دارید می توانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل متخصص مطالبه مهریه مشاوره حقوقی با کیفیت دریافت کنید.

سوالات رایج + تعیین بیت کوین به عنوان مهریه زن قانونی است؟

هنوز قانونی در ارتباط با این موضوع به تصویب نرسیده است اما نظریات مختلفی در این باره وجود دارد.

+ محاسبه مهریه زن با نرخ روز چگونه انجام می شود؟

مقدار مهریه تعیین شده متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

+ مرد می تواند مهریه پرداخت نکند؟

خیر در هر شرایطی مرد باید مهریه را پرداخت کند تنها در فسخ یا بطلان نکاح مهریه نیز از بین می رود و مهریه ای پرداخت نمی شود.

+ آیا سقف مقدار مهریه 110 سکه است؟

خیر زوجین می توانند هر مقداری که دوست دارند به عنوان مهریه تعیین کنند.

+ نیاز به مشاوره حقوقی در مورد مهریه دارم چکار کنم؟

برای دریافت مشاوره حقوقی مهریه با شماره 09212242670 تماس بگیرید تا سریعا ارتباط شما با وکیل پایه یک دادگستری برقرار شود.

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۳۸۳۳۳۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

قیمت بیت‌کوین رکورد شکست

نرخ جدید نشان می‌دهد که بیت‌کوین در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۸ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. این ارز دیجیتال اکنون کمتر از ۱۳ هزار دلار با رکورد تاریخی ۶۸۹۲۵ دلاری خود در ماه نوامبر ۲۰۲۱ فاصله دارد.

در همین حال نرخ رمز ارز اتریوم نیز رکورد جدیدی را ثبت کرد و با ۴ درصد افزایش در شبانه‌روز گذشته به بیش از ۳۲۰۰ دلار در هر واحد رسید.

کارشناسان می‌گویند چراغ سبز ماه گذشته مقامات آمریکایی به فعال شدن بیت‌کوین در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) یک عامل مهم در صعود قیمت این رمزارز به بالاترین سطح طی حدود دو سال اخیر بوده است.

پیشتر شرکت سرمایه‌گذاری «مایکرواستراتژی»، بزرگترین شرکت تجاری دارای رمزارز‌های دیجیتال، نیز اعلام کرده بود اخیرا ۳ هزار بیت‌کوین به ارزش تقریبی ۱۵۵ میلیون دلار خریداری کرده است. خبری که می‌تواند در افزایش ارزش بیت‌کوین نقش داشته باشد.

مارک پی برنگر، از بنیانگذاران صندوق ارز دیجیتال آلت‌آلفا، در این باره گفت: «من حرکت بسیار مثبتی می‌بینم و تعجب نمی‌کنم اگر بیت‌کوین به زودی به سطح ۶۰ هزار دلار برسد.»

افزایش قیمت بیت‌کوین در حالی اتفاق افتاده است که نرخ این ارز دیجیتال برای ۱۰ روز تقریبا بالای ۵۰ هزار دلار تثبیت شده بود.

در همین حال ناظران می‌گویند بازار رمزارز‌ها ممکن است پیش از «هاوینگ» با یک اصلاح در ماه مارس روبرو شود.

هاوینگ که در اصل به‌معنی «نصف‌شدن» است، در شبکه بیت‌کوین به رویدادی برنامه‌ریزی شده اشاره دارد که طی آن هر ۴ سال یک‌بار پاداشی که ماینر‌ها برای استخراج هر بلاک دریافت می‌کنند نصف می‌شود. 

در نتیجه نصف شدن این پاداش‌ها، بیت‌کوین‌های کمتری تولید شده و به همین سبب تورم شبکه کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود چهارمین هاوینگ بیت‌کوین در اواخر ماه آوریل سال جاری اتفاق بیفتد.

منبع: یورونیوز

tags # بیت کوین سایر اخبار داستان ناپدید شدن عجیب‌ترین استخوان بدن انسان؛ راز زودانزالی مردان کشف شد! (ویدئو + ۱۸) فوران خون از شکم گورخر بعد از دریده شدن توسط پلنگ ! (ویدئو) هشدار: حاوی تصاویر ناراحت کننده؛ صحنه ترسناک شکستن کردن گردن یک آهو توسط پلنگ (ویدئو) تصویری ترسناک از هزارپای کشنده ونزوئلایی که هرگز ندیده‌اید

دیگر خبرها

  • جنجال مهریه بال مگس به تلویزیون کشیده شد
  • ضرورت آگاهی والدین از جنبه های مختلف حضور کودکان در فضای مجازی
  • حداقل حقوقی که برای کارگران در شورای‌عالی کار تعیین می شود باید معقول باشد
  • قیمت بیت‌کوین رکورد شکست
  • مراحل چاپ کتاب چیست
  • قیمت بیت‌کوین به بالاترین میزان خود در ۲۷ ماه گذشته رسید
  • مطالعات در حوزه آب نیازمند تعیین ردیف بودجه مشخص است
  • معرفی امکانات جدید برای خرید ارز دیجیتال | صرافی ارز دیجیتال والکس
  • مراحل چاپ کتاب چیست؟
  • هوش مصنوعی هزینه دادگاه را بیش از اندازه حساب کرد