Web Analytics Made Easy - Statcounterبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه،به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ متن این اطلاعیه به شرح ذیل می‌باشد:
سازمان حج و زیارت  ثبت‌نام از واجدین شرایط و متقاضیان اعزام به حج تمتع سال ۱۴۰۳ در کاروان‌های منتخب سراسر کشور را از روز یک‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۶ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ضمن رعایت موارد مشروح ذیل آغاز می‌نماید:
واجدین شرایط ثبت نام:
الف) افرادی که با مراجعه به سامانه reserve.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

haj.ir پیش ثبت نام و واریز وجه انجام داده‌اند.
ب) افرادی که در کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده و تاکنون نیز انصراف نداده‌اند.
توجه: اولویت ثبت نام در کاروان با افرادی است که قبلاً نسبت به انجام پیش ثبت نام و واریز وجوه مبادرت نموده‌اند، از اینرو به منظور رعایت حقوق این عزیزان، فرآیند پیش ثبت‌نام، با پایان وقت اداری روز شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ جهت امکان انتخاب کاروان، برای افراد یاد شده متوقف خواهد شد؛ و این عزیزان تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ برای انتخاب کاروان و تکمیل وجه هزینه سفر نیز فرصت خواهند داشت. لیکن در صورت وجود ظرفیت خالی پس از تاریخ مقرر، ظرفیت‌های خالی کاروان‌ها، با فراخوان از اولویت‌های بعدی تکمیل خواهد شد.
نحوه انتخاب و ثبت‌نام در کاروان:
انتخاب کاروان و ثبت‌نام در آن با مراجعه به نشانی اینترنتی my.haj.ir و بصورت غیرحضوری بوده و متقاضیان می‌بایست ابتدا نسبت به انتخاب و ثبت‌نام در یکی از کاروان‌های استان محل سکونت خود مبادرت کرده و سپس حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به دفتر کاروان مراجعه و سایر مراحل ثبت‌نام (تحویل مدارک، انجام معاینات، اخذ تأییدیه پزشکی) را پیگیری نمایند.
مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه به دفتر کاروان بمنظور قطعی نمودن ثبت‌نام:
– اصل قبض ودیعه‌گذاری اولیه (بجز ثبت نام شدگان در کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹).
– کارت ملی.
توضیح: زمان تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیل: گذرنامه معتبر و عکس، پس از انجام ثبت‌نام، از طریق مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد؛ تأکید می‌گردد ضروری است نسبت به آماده‌سازی گذرنامه و عکس از هم اکنون اقدام گردد.
ضمناً تمامی متقاضیان اعزام برای سفر حج تمتع سال ۱۴۰۳ می‌بایست دارای گذرنامه حداقل با تاریخ اعتبار ۱۴۰۳/۰۹/۲۰ باشند.
هزینه تشرف:
هزینه قطعی این سفر معنوی بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن متناسب با گروه قیمتی هر کاروان تعیین شده است. همچنین با انتخاب کاروان مورد نظر، مبلغ باقیمانده هزینه سفر می‌باید از طریق درگاه‌های متصل به سامانه حج و زیارت و حداکثر ظرف ۴ روز پرداخت گردد.
تذکرات مهم:
۱- قطعی شدن ثبت نام در کاروان منوط به ارائه مدارک در مهلت مقرر (۴۸ ساعت پس از انتخاب کاروان) به مدیر‌کاروان می‌باشد، در غیر اینصورت رزرو و ثبت‌نام اولیه در کاروان انتخابی (به دلیل عدم تکمیل مراحل)، باطل شده و باقیمانده ظرفیت کاروان برای سایر اولویت‌ها باز می‌گردد.
۲- به محض تکمیل ظرفیت، ثبت نام در کاروان‌ها و متعاقب آن در سطح استان متوقف خواهد شد.
۳- انتخاب و ثبت‌نام متقاضی در کاروان‌هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات درج شده متقاضی از حیث استان، شهرستان محل اعزام و مذهب در سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد.

۴- متقاضیان پس از قطعی نمودن ثبت‌نام باید رسید مربوط را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت‌نام را نزد خود نگهداری نمایند.
۵- چنانچه متقاضی پس از انجام رزرو و ثبت‌نام قطعی در مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به انجام امور بعدی اقدام نکند، منصرف از سفر تلقی شده و ثبت نام وی در کاروان بصورت یک طرفه و سیستمی ابطال می‌گردد و درصورت تمایل به ثبت نام مجدد می‌بایست، مراحل را مجدداً در سایر ظرفیت‌های خالی دنبال نماید.
۶- متقاضیان محترم، می‌بایست پس از اعلام مدیر کاروان به پزشک و یا مراکز پزشکی که از سوی ایشان معرفی می‌گردد، مراجعه و درصورت تأیید سلامت و توان پزشکی، مراحل نهایی سفر خود را دنبال نمایند؛ بدیهی است درصورت عدم مراجعه به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا عدم تأیید استطاعت پزشکی، فرآیند ثبت‌نام و اعزام متوقف و سایر افراد حائز شرایط جایگزین خواهد شد.
۷- آن دسته از متقاضیان اعزام به حج تمتع، در صورتیکه احتمال می‌دهند ممنوع‌الخروج باشند، در اولین فرصت با مراجعه به مراکز مربوطه از وضعیت خود اطمینان حاصل نمایند. بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این‌خصوص بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.
نحوه پرداخت وجه قربانی زائران:
پس از توافق با بانک توسعه اسلامی در عربستان و نهایی شدن وجه قربانی، مراتب از طریق کاروان به اطلاع زائرین خواهد رسید تا نسبت به واریز مبلغ آن به حسابی که از سوی سازمان اعلام می‌شود، اقدام نمایند.
برای آگاهی بیشتر متقاضیان محترم تشرف:
۱- با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله مسکن حجاج بر اساس مقررات وزارت حج عربستان ساماندهی و به اجرا گذاشته می‌شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل‌ها و یا تقسیم ظرفیت‌ها با محدودیت‌هایی روبروست؛ بنابراین سرانه زائری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود چهار متر مربع و حداکثر برای اسکان ۵ نفر در هر اتاق در هتل¬های مدینه منوره و ۴ نفر در هر اتاق در هتل‌های مکه مکرمه، نسبت به تأمین محل اسکان حجاج اقدام نموده است.
۲- سازمان حج و زیارت تلاش خواهد نمود تا اسکان حجاج در مدینه منوره را در نزدیک‌ترین هتل‌ها به حرم نبوی شریف (منطقه مرکزی) فراهم نماید، لیکن در مکه مکرمه با عنایت به شرایط خاص اسکان، هتل‌های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف می¬باشد که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام، زائران گرامی برای تشرف به حرم از اتوبوس‌های مخصوص زائران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه‌های اطراف حرم تردد می‌کنند استفاده خواهند نمود.
۳- با عنایت به مطالب فوق، هزینه مسکن هر زائر با توجه به ساختمان محل اسکان در مدینه منوره و مکه مکرمه محاسبه و تعیین گردیده است؛ بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه‌های هر کاروان، مکان اقامت آنان در هر یک از دو شهر مذکور می¬باشد.
۴- تفاوت هزینه‌های کاروان‌ها ناشی از اختلاف درجه هتل‌های محل اسکان حجاج (براساس امتیاز بندی انجام شده) و میانگین بازه زمانی سفر می‌باشد؛ از این‌رو به متقاضیان محترم توصیه می‌شود از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان خود را داشته باشند؛ زیرا بدلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه‌جایی زائر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.
۴- درصورت اخذ مجوز‌های لازم از سوی مبادی ذیربط إن‌شاءالله زائرین مدینه قبل از ایستگاه‌های پروازی تعیین شده مستقیماً به مدینه منوره و زائرین مدینه بعد نیز از ایستگاه‌های پروازی خود مستقیماً به جده اعزام خواهند شد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کلیدواژه: سازمان حج و زیارت ثبت نام در کاروان انتخاب کاروان مدینه منوره کاروان ها اسکان حجاج مکه مکرمه ثبت نام ثبت نام خواهد شد حج تمتع هتل ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.iribnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری صدا و سیما» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۰۳۵۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ناوگان هواپیمایی «هما» برای انجام عملیات حج ۱۴۰۳ آماده‌سازی می‌شود

سرپرست معاونت مهندسی و تعمیرات هما با بیان این مطلب گفت: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، پرواز عملیات حج تمتع سال ۱۴۰۳ در روزهای پایانی اردیبهشت ماه سال جاری آغاز می شود و با توجه به گستردگی این عملیات در سطح کشور، هواپیمایی جمهوری اسلامی تمهیداتی برای انجام این عملیات پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کرده است.

«محمدرضا حسن بوذری» افزود: یکی از این اقدامات، آماده‌سازی ناوگان برای انجام پروازهای این عملیات است.
وی گفت: در حج تمتع ۱۴۰۳، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد از ناوگان ایرباس خود بهره گیرد، بر این اساس طبق برنامه‌ریزی، بازرسی‌های ناوگان ایرباس A۳۰۰-۶۰۰ ,A۳۱۰, A۳۰۰B۴ در این عملیات از اسفند ماه سال ۱۴۰۲ آغاز و هم اکنون نیز ادامه دارد.

سرپرست معاونت مهندسی و تعمیرات هما به تعمیرات اساسی 2 فروند هواپیمای A۳۰۰-۶۰۰ و A۳۱۰-۳۰۰ که در عملیات حج استفاده خواهند شد اشاره کرد و گفت: هم اکنون هواپیمای A۳۰۰-۶۰۰ تحت تعمیرات سازه‌ای(S-CHECK) ایرباس A۳۱۰-۳۰۰ نیز تحت تعمیرات چک C قرار دارند که همه تعمیرات توسط متخصصان مهندسی و تعمیرات در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.

بوذری در مورد این نوع تعمیرات گفت: در این نوع تعمیرات همه قسمت‌های بال و بدنه، موتورها و سیستم‌های الکترونیک مطابق با آخرین استانداردها و بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده مورد بازرسی و چک‌های دقیق قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، این هواپیماها در صورت تامین قطعات مورد نیاز پیش از آغاز عملیات حج فعال خواهند شد.

پیشتر مسوول ستاد حج تمتع شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اعزام بیش از ۸۷ هزار زائر در عملیات حج تمتع ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: زائران خانه خدا در قالب گروه‌های مدینه قبل و بعد از تاریخ ۲۴ اردیبهشت عازم سرزمین وحی می‌شوند و عملیات رفت تا ۱۸ خرداد ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیگر خبرها

  • اعزام ۱۱ کاروان حج تمتع از خراسان جنوبی
  • انتخاب قاری مازندرانی برای تشرف به سفر حج تمتع
  • ٨ اردیبهشت، موعد اعزام زائران کرماني به حج عمره
  • اعزام زائران حج تمتع مازندران در قالب ۳۲ کاروان
  • اعزام بیش از ۴۲۰۰ زائر مازندرانی به حج تمتع
  • زائران کرمانی ۸ اردیبهشت به حج عمره اعزام می‌شوند
  • زائران حج تمتع از ۲۱ ایستگاه پروازی اعزام می‌شوند
  • زمان پرواز عملیات حج تمتع سال ۱۴۰۳ اعلام شد
  • ناوگان هواپیمایی «هما» برای انجام عملیات حج ۱۴۰۳ آماده‌سازی می‌شود
  • آماده‌سازی ناوگان ایران‌ایر برای حج ۱۴۰۳