Web Analytics Made Easy - Statcounter

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که مشکل شناسایی شده در طرح کالابرگ الکترونیک که برای مقابله با آن «طرح فجرانه» در دستور کار قرار گرفت و اجرایی گردید، کماکان پابرجا مانده است!

به گزارش «تابناک»، از جمله طرح‌های کلان به اجرا در آمده در دولت سیزدهم، طرح کالابرگ الکترونیک است که به رغم پیشرفت بسیار خوب، هنوز در برخی ابعاد دچار مشکلاتی است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

طرحی که بر اساس مصوبه مجلس، می‌بایست از سال ۱۴۰۱ اجرایی می‌شد، اما به دلیل فراهم نبودن برخی زیرساخت‌ها با تاخیر اجرایی شد و به مرور با اعمال برخی تغییرات، تکمیل‌تر گردید و این روند هنوز ادامه دارد.
البته کالابرگ یا آنچه در گذشته نامیده می‌شد، کوپن، مساله‌ای است که بسیاری از ایرانیان با آن آشنا هستند و اساسا مدت زیادی از برچیده شدن بساط آن نگذشته است، اما نسخه الکترونیک آن تفاوت‌هایی دارد که موجب شده به رغم آنکه بالغ بر ۶۱ میلیون نفر از ایرانیان مشمول دریافت آن باشند، اما هنوز سوالات پیرامونش زیاد باشد و در نتیجه بسیاری از مردم در زمره استفاده کنندگانش قرار نگیرند.
ایده‌ای که بر بستر اطلاعاتی اجرایی شده که در سامانه حمایت گردآوری شده و بر اساسش، جامعه به دهک‌های متفاوتی تقسیم شده است. دسته بندی‌هایی که مبنای تخصیص یارانه نقدی و اجرای طرح‌هایی مانند کالابرگ الکترونیک و طرح‌های دیگر است، با این یادآوری که بروزرسانی سامانه روندی مداوم است و در نتیجه ممکن است افراد مشمول طرح‌های مختلف تغییر کنند و برخی که امروز یارانه می‌گیرند، در آینده نگیرند یا برعکس، عده‌ای که مشمول نبودند، مشمول شوند.
از این کلیات که بگذریم، از جمله فواید فراهم آمدن این زیرساخت، امکان اجرای طرح‌هایی است که سال‌ها آرزوی اجرایشان را داشته ایم. طرح‌هایی مثل توزیع هدفمند یارانه‌ها به گونه‌ای که اقشار کم برخوردار، سهم بالاتری دریافت کرده و اقشار برخوردار سهم کمتری در آن داشته باشند. ایده‌ای بنیادین که بعد از سال‌های طولانی که از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت نقدی ماهانه به مردم می‌گذرد، تازه اجرایی شده است، به این صورت که تنها دهک‌های یک تا هفت مشمول کالابرگ هستند.
افزون بر این، یکی دیگر از ایده‌های به اجرا درآمده در این طرح، طرح «امنیت غذایی کودکان» است که بر اساس آن به کودکانی در رده سنی ۶ تا ۵۹ ماه که دچار سو تغذیه و تغذیه مضاعف هستند، یارانه تعلق گرفته است. کودکانی که وزارت بهداشت به واسطه مراجعه‌های مستمر خانواده‌ها به خانه‌های بهداشت در سراسر کشور شناسایی کرده و فهرستشان را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داده تا به حساب سرپرستان ایشان ماهانه یک میلیون تومان یارانه واریز گردد.
افزون بر این، طرح یسنا هم بر بستر این زیرساخت به اجرا در آمده که در آن به آن دسته از مادران شیرده دارای کودکان زیر دو سال که در دهک اول درآمدی قرار دارند، یارانه واریز می‌شود. طرحی که در حال حاضر در ۸ استان محروم اجرایی شده و امید می‌رود که به زودی شامل تمامی این دسته از مادران در تمامی استان‌ها شده و حتی دهک‌های دو و سه درآمدی را هم در بر بگیرد. ایده‌ای که مقدمه و اصلی‌ترین دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بود و اجرایی نشده بود.
درباره پروسه‌هایی در حال تکوین سخن می‌گوییم که برخی از آن‌ها از زمان اجرا تا به حال هم تغییراتی یافته و ایراداتشان کمتر شده یا دایره شمولشان افزایش یافته و مسیر توسعه را پی گرفته اند. مثل طرح کالابرگ الکترونیک که با شناسایی یک اشکال بنیادین در آن، حالا طرحی به اجرا درآمده که «فجرانه» نام دارد و قرار است میزان استفاده مردم از کالابرگ را افزایش دهد. طرحی که با تکیه به آمار به نتایج قابل قبولی رسیده، اما متاسفانه در مرحله اجرای آن اشکالاتی به چشم می‌خورد.
آن گونه که دولت مردان تاکید دارند، از آنجایی که بسیاری از مردم روی یارانه‌های نقدی ماهانه برای مخارجی ویژه حساب باز کرده اند، مایل نبودند که آن یارانه را صرف خرید اقلام سبد کالابرگ نمایند. اشکالی که حتی با درنظر گرفتن یارانه تشویقی و مضاعف هم رفع نشد چراکه تنها افرادی مشمول یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومانی می‌شدند که اقلام یارانه‌ای را خریداری می‌کردند. مشکلی که دولت مردان را مجاب به اعمال تغییراتی تازه کرد که مهم ترینش، حذف شرط فوق بود.
این کلیدی‌ترین نکته طرح فجرانه است که بر اساس آن برای بهره مندی از یارانه تشویقی نیازی به استفاده از یارانه نقدی نیست و همه افراد مشمول طرح کالابرگ الکترونیک می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد، صرفا با استفاده از یارانه تشویقی خرید نمایند. یارانه‌ای مضاعف که مبلغ آن هم افزایش یافته و به ازای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان در ماه است.
ساز و کاری که به نظر می‌رسد با استقبال بسیاری از مردم مواجه شده و در نتیجه جمعیت بزرگی به صف استفاده کنندگان از این یارانه و خرید اقلام تعیین شده در سبد کالابرگ پیوسته اند، هرچند شماری از ایشان به واسطه برخی اعمال سلیقه ها، مجبور شده اند که تمامی اقلام سبد را خریداری نمایند و در نتیجه مجبور به پرداخت مبالغ زیادی برای خرید اقلام کالابرگی شده اند. این در حالی است که بر اساس طرح فجرانه الزامی به خرید همه اقلام نیست و می‌توان به ازای هر قلم خرید، صرفا از یارانه تشویقی مربوط به آن قلم کالا بهره‌مند شد.
به عبارت بهتر، اگرچه دولت کوشیده تا با طرح فجرانه، مردم را به خرید اقلام کالابرگ تشویق نمایند و موانع پیش روی ایشان را مرتفع نماید، اما در عمل برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دیگر کسب و کار‌های طرف قرارداد با وزارت رفاه در طرح کالابرگ الکترونیک، به مراجعان تاکید دارند که بایستی تمامی اقلام بسته را خریداری نمایند تا مشمول یارانه تشویقی شوند و حتی بعضی پا را از این حد فراتر گذاشته و حتی اجازه انتخاب اقلام را هم به مراجعان نمی‌دهند در حالی که سبد کالابرگ اگرچه استاندارد معنی دارد، اما اسمی از هیچ برندی نیاورده است.
به عنوان مثال، لبنیات در سبد تعیین شده برای هر نفر شامل این اقلام است: ۳ لیتر شیر، یک بسته ۴۰۰ گرمی پنیر uf و یک دبه ۲.۵ کیلویی ماست کم‌چرب. اقلامی که چندین تولید کننده مختلف در کشور دارند، قیمت همه شان تعزیراتی و مشخص است و افراد می‌توانند از میان برند‌های مختلف آن‌ها انتخاب کرده و با استفاده از اعتبار یارانه‌ای تخصیصی، صرفا مابه التفاوت قیمتشان را پرداخت نمایند. نکته‌ای کلیدی که در سایه برخی نقص‌ها در حوزه نظارتی، در گروهی از فروشگاه‌ها زیرپا گذاشته می‌شود.
نقیصه‌هایی که ممکن است در نهایت به نارضایتی مشمولان کالابرگ الکترونیک منجر شده و در آینده به رویگردانی ایشان از خرید منجر شود که در این صورت، طرح فجرانه و اهدافی که با اجرایش نشانه رفته شده، توفیق نخواهد یافت و می‌بایست طرحی تازه‌تر برای جایگزینی آن طراحی شده و به کار بسته شود. دورنمایی که البته هنوز زمان برای جلوگیری از رقم خوردن آن کافی به نظر می‌رسد و می‌شود امیدوار بود که با تشدید نظارت‌ها و رسیدگی سریع به گلایه‌های شهروندان در این خصوص، مانع از آن شد که برخی طرح فجرانه را ناکام نمایند.

منبع: تابناک

کلیدواژه: مناجات شعبانیه انتخابات مجلس انتخابات پردیس افکاری مجلس خبرگان کالابرگ الکترونیک طرح فجرانه یارانه سبد کالا هدفمندی یارانه ها مناجات شعبانیه انتخابات مجلس انتخابات پردیس افکاری مجلس خبرگان طرح کالابرگ الکترونیک یارانه تشویقی خرید اقلام طرح فجرانه بر اساس یارانه ها اجرایی شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۴۷۷۶۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

یارانه ۳ دهک اول واریز شد

یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۸ مربوط به فروردین ماه ۱۴۰۳ به حساب کلیه سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا سوم در سراسر کشور واریز و از ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۵ فروردین ماه قابل برداشت شد.

به گزارش ایسنا، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۵۸ بر اساس دهک‌بندی اعلامی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا سوم به ازای هر نفر به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان واریز و از ساعت ۲۴ روز شنبه قابل برداشت شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • یارانه ۳ دهک اول واریز شد
  • هشدار پلیس فتا در مورد پیامک‌های جعلی با موضوع یارانه‌ی معیشتی و کالا برگ الکترونیک
  • اجرای سومین مرحله توزیع کالابرگ الکترونیکی
  • کالابرگ فجرانه به ایستگاه سوم رسید
  • پیش‌بینی تداوم پرداخت یارانه‌ها تا ۱۰ سال آینده
  • خرید اینترنتی با طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی
  • مرحله فجرانه طرح کالابرگ تا 18 اردیبهشت ادامه دارد
  • یارانه‌بگیران بخوانند؛ جزییات پرداخت یارانه جدید دولت
  • یارانه‌بگیران بخوانند/ جزییات پرداخت یارانه جدید دولت اعلام شد
  • استفاده بیش از ۹۷ هزار خانوار دزفولی از کالابرگ الکترونیک