Web Analytics Made Easy - Statcounter

جدیدترین خبرهای شهرهای جهان ایمنا را در این بسته خبری بخوانید.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، «ارمغان روشنایی به‌صرفه و پاک در خیابان‌های لیدز»، «تاسیس کارخانه بازیافت شیشه در جمهوری چک»، «آغاز به کار تاکسی‌های دوچرخه در پاریس»، «استفاده مجدد از آب فاضلاب در فرانسه»، «بهبود ایمنی جاده‌ها در آمریکا»، «تأسیس اولین مزرعه عمودی در ابوظبی»، «طرح توسعه پیاده‌راه‌ها در فرانسه»، «ابتکار فلورانس برای مقابله با آلودگی هوا»، «بازیافت باتری خودروهای برقی در بریتانیا» و «افزایش ایمنی سیستم مترو در نیویورک» را در این بسته خبری مدیریت شهرهای جهان ایمنا بخوانید.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

ارمغان روشنایی به‌صرفه و پاک در خیابان‌های لیدز

شورای شهر لیدز از تکمیل طرح نورپردازی LED خود به ارزش ۲۲.۵ میلیون پوند با هدف بهبود بهره‌وری انرژی در روشنایی خیابان‌های سراسر شهر خبر داد. شورا از دسامبر ۲۰۱۸ شروع به تغییر چراغ‌های خیابانی خود به انواع کم‌مصرف کرد تا روشنایی خیابان‌ها را مقرون‌به‌صرفه کند. این برنامه شامل تبدیل بیش از ۸۹ هزار چراغ خیابان به لامپ‌های LED جدید بود.

انتظار می‌رود تکمیل طرح جایگزینی چراغ‌های خیابانی با انواع کم‌مصرف در لیدز موجب صرفه‌جویی قابل‌توجه سالانه ۳.۴ میلیون پوندی در هزینه‌های برق با قیمت فعلی شود. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود تغییر چراغ‌های خیابانی موجود به روشنایی LED مصرف انرژی روشنایی خیابان‌ها را تا حدود ۶۲ درصد کاهش دهد که به ۷۰۵۰ تن صرفه‌جویی در مصرف کربن منجر می‌شود.

شورای شهر گزارش داده است که لامپ‌های LED دوام و قابلیت بازیافت را افزایش می‌دهند که این امر با افزایش کارایی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از بازدیدهای تعمیر و نگهداری همراه است.

تأسیسات کارخانه بازیافت شیشه در جمهوری چک

دو شرکت بازیافت آلمانی با یکدیگر همکاری کردند تا یک کارخانه بازیافت شیشه در جمهوری چک افتتاح کنند. هر کدام از شرکت‌ها ۵۰ درصد سهام کارخانه را در اختیار دارند. به نظر می‌رسد که کارخانه جدید بازیافت شیشه با فناوری پیشرفته خود استاندارد جدیدی را در جمهوری چک ایجاد خواهد کرد، این پروژه به کاهش مسیرهای حمل‌ونقل طولانی و درنتیجه کاهش هزینه‌ها و همچنین کاهش میزان انتشار کربن دی اکسید کمک می‌کند.

تاکنون شیشه‌های جمع‌آوری‌شده وارد آلمان، در کارخانه‌های بازیافت این شرکت‌ها بازیافت و سپس به جمهوری چک ارسال می‌‎شد، بنابراین با افتتاح یک کارخانه بازیافت شیشه جدید در جمهوری چک می‌توان این فرآیندها را در آینده حذف کرد. دو شرکت بازیافت آلمانی بازارهای اروپای شرقی و جمهوری چک را مثبت ارزیابی کردند و معتقد بودند که می‌توانند با تأسیس کارخانه جدید بازیافت شیشه به رشد آن کمک کنند.

آغاز به کار تاکسی‌های دوچرخه در پاریس

سرویس جدید تاکسی دوچرخه در پاریس آغاز به کار کرده و هدف آن حمل‌ونقل سریع و کارآمد است. از بیست‌وسوم فوریه یک گزینه جدید جابه‌جایی برای تردد در خیابان‌های پاریس اضافه شده است. دوچرخه‌ای به نام Heetch Bike یک سرویس تاکسی دوچرخه‌ای با کابین مسافردار است که در حال حاضر، فقط در آخر هفته‌ها در دسترس خواهد بود.

این سرویس جدید متمایز از تاکسی‌های سنتی خودرو و همچنین توک‌توک‌ها (سه‌چرخه) است که اخیراً در پایتخت فرانسه با وجود جمعیت توریستی مد شده‌اند.

هدف Heetch این است که سفر در پاریس ۴۰ درصد سریع‌تر و ۲۰ درصد ارزان‌تر از VTC باشد. VTC اصطلاح فرانسوی برای خدمات تاکسی است که خارج از حوزه مجوز رسمی تاکسی کار می‌کند و در اصل به معنای هر سرویس حمل‌ونقل اجاره‌ای با راننده است که شامل خدماتی مانند اوبر می‌شود. ورود این دوچرخه‌ها فرصت طلایی برای گزینه‌های جابه‌جایی پایدار برای تسخیر خیابان‌ها و در نتیجه راهی بهتر و سریع‌تر برای حرکت در مرکز شهر پاریس خواهد بود.

استفاده مجدد از آب فاضلاب در فرانسه

تولوز فرانسه با هدف استفاده مجدد از فاضلاب به راه‌اندازی پروژه‌ای اقدام و خاطرنشان کرده است که اولین شهر در فرانسه است که استفاده مجدد از فاضلاب را مورد آزمایش قرار می‌دهد. این اقدام با استفاده کامل از فاضلاب تصفیه‌شده به صرفه‌جویی در مصرف آب کمک می‌کند. به‌عنوان بخشی از این پروژه، فاضلاب تصفیه شده به جای رهاسازی به‌طور مجدد برای آبیاری مناطق سبز و تمیز کردن جاده‌ها استفاده می‌شود.

تولوز در طول این پروژه چندین آزمایش برای سنجش کیفیت فاضلاب تصفیه‌شده انجام می‌دهد و در حال ساخت ایستگاهی برای تأمین آب به تانکرهایی است که آن را توزیع می‌کنند. از سوی دیگر این شهر در حال آزمایش راهکارهایی است که به کمک آن در کنار آبیاری فضاهای سبز و تمیز کردن جاده‌ها، از آب تصفیه‌شده برای شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی و قطارهای شهری استفاده می‌شود که در دانشگاه‌های تولوز در حال بررسی است تا خطرات بالقوه سلامتی ناشی از این اقدام از بین برود.

تولوز به این نتیجه رسید که این پروژه با استفاده از فاضلاب تصفیه‌شده به کاهش مصرف آب آشامیدنی برای اهداف غیرآشامیدن کمک می‌کند و در راستای برنامه‌های زیست‌محیطی و اقتصاد دایره‌ای شهر قرار دارد.

بهبود ایمنی جاده‌ها در آمریکا

وزارت ترابری ایالات متحده آمریکا فرصت قابل‌توجهی برای جوامع سراسر ایالات متحده آمریکا برای افزایش ایمنی جاده‌ها از طریق برنامه‌ای به نام SS4A ارائه داده است، به منظور اجرای این طرح ۱.۲۵۶ میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شده است و هدف آن کاهش میزان مرگ‌ومیر و جراحات مرتبط به تصادفات است.

وزارت ترابری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که هر شهر و منطقه‌ای جاده‌ها و تقاطع‌های خطرناکی دارد، با اجرای طرح یادشده می‌توان این مناطق را ایمن‌تر کرد، اجرای طرح SS4A می‌تواند بزرگراه‌ها و خطوط دوچرخه‌سواری را ایمن‌تر کند، در این صورت بزرگراه‌ها، خیابان‌ها، جاده‌ها و مسیرهای دوچرخه‌سواری مناطق مناسب‌تری برای عبور و مرور خواهند شد.

در سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از هزار شهر و شهرستان از ایالات متحده آمریکا از ۱.۷ میلیارد دلار کمک هزینه‌های مالی SS4A بهره‌مند شدند که بر ایمنی جاده‌ها تأثیر گذاشته است و باعث کاهش بیش از ۶۰ درصد تلفات جاده‌ای شده است.

تأسیس اولین مزرعه عمودی در ابوظبی

شهر مصدر در ابوظبی از تأسیس اولین مزرعه عمودی خود خبر داد. مانند سایر پروژه‌های این شهر، این مزرعه سرپوشیده پتانسیل استفاده از زمین چندمنظوره را به نمایش می‌گذارد که به‌ویژه برای شهرهای پرتراکم بسیار مهم است. مصدر در راه‌اندازی این مزرعه با یک شرکت فناوری کشاورزی همکاری می‌کند که از تجهیزات خودکار و نرم‌افزار هوش مصنوعی (AI) برای پرورش انواع مختلف سبزیجات برگ‌دار، کاهو و گیاهان دارویی باکیفیت و فاقد مواد شیمیایی مضر بهره می‌برد.

مزرعه عمودی شهر مصدر در کانتینرهای حمل‌ونقل تغییر کاربری داده‌شده در نزدیکی اکوپلازای آن قرار دارد و شامل دو کانتینر کشاورزی تجاری در اندازه کامل می‌شود که در طول سال ماهانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم سبزیجات برگ‌دار تولید می‌کند؛ اولین کانتینر به‌طور کامل به مرحله عملیاتی رسیده است و برنامه‌هایی برای توسعه کانتینر دوم در سال آینده وجود دارد.

طرح توسعه پیاده‌راه‌ها در فرانسه

مقامات شهری با همکاری شهردار شهر نانت در فرانسه اعلام کردند که قصد دارند مناطق پیاده‌روها و محدودیت سرعت را تا سال ۲۰۲۵ میلادی توسعه دهند، این اقدام در راستای تلاش‌های زیست‌محیطی گسترده‌تر است؛ به نظر می‌رسد که مقامات شهری از طریق پروژه‌های مختلف، زیرساخت‌های جدید، اقدامات، ابتکارات و موارد دیگر، پیاده‌روی در شهر نانت فرانسه را ترویج می‌دهند.

هدف از گسترش پیاده‌راه‌ها و همچنین مناطق محدودیت در مرکز شهر نانت فرانسه، بهبود ایمنی، تشویق شهروندان به پیاده‌روی، کاهش آلودگی هوا و همچنین سبزتر کردن شهر است؛ گیاهان و درختان جدیدی به‌عنوان بخشی از پروژه ترویج پیاده‌روی، بهبود کیفیت هوا، کاهش آلودگی صوتی، مقابله با اثر گرمای جهان و غیره در سطح شهر کاشته خواهد شد.

مقامات شهری اعلام کرده‌اند که رایزنی عمومی در حال انجام است و از شهروندان درخواست کرده‌اند به منظور بهبود حمل‌ونقل و توسعه پیاده‌روها در جلسات مشخص شده شرکت کنند و در بحث‌ها مشارکت داشته باشند.

ابتکار فلورانس برای مقابله با آلودگی هوا

فلورانس ایتالیا در مسیر مقابله با آلودگی هوا و کاهش مه‌دودها در راستای بهبود کیفیت هوا به کمک استفاده از حمل‌ونقل عمومی، بلیت‌های فصلی تراموا، اتوبوس و قطارها را برای دانش‌آموزان دبیرستانی و خریداران جدید به ۵۰ یورو و هم‌زمان قیمت‌ها را برای مشترکان قدیمی ۱۵ درصد کاهش داد.

فلورانس تخمین می‌زند با این ابتکار تقریباً ۱۵ هزار تخفیف جدید برای دانش‌آموزان، هشت هزار یا بیشتر به دارندگان بلیت‌های جدید و تقریباً ۲۰ هزار تخفیف برای مشترکان قدیمی ارائه خواهد شد. شهرداری مابه‌التفاوت هزینه‌های بلیت‌ها را پوشش خواهد داد.

شهرداری فلورانس تأکید کرد که استفاده از این بلیت‌ها پیگیری خواهد شد و کاربران باید حداقل ۳۰ سفر را تا پایان سال ثبت کنند تا واجد شرایط دریافت تخفیف‌های بیشتر باشند. در واقع چنانچه فرد طی شش ماه اول به معیارهای مشخص‌شده پایبند باشد، بلیت شش‌ماهه دوم نیز برای وی با ۵۰ یورو قابل تمدید است، در غیر این صورت باید ۱۱۰ یورو بپردازد.

بازیافت باتری خودروهای برقی در بریتانیا

یک شرکت بازیافت باتری در انگلستان که بر حمایت از کربن‌صفر خالص متمرکز است، با همکاری سازمان‌های دیگر قصد دارد باتری‌های خودروهای برقی را در بریتانیا بازیافت کند؛ در حال حاضر این باتری‌ها در شرکت بازیافت شهرستان دوون در انگلستان جمع‌آوری و پردازش می‌شوند تا مواد خام با ارزش از جمله لیتیوم و نیکل برای استفاده مجدد مستقیم در تولید باتری‌های جدید بازیابی شوند.

در حال حاضر بریتانیا ضایعات باتری را برای پردازش به خارج از کشور صادر می‌کند که هزینه‌های زیادی به همراه دارد و باعث انتشار کربن می‎‌شود، اما این شرکت ادعا می‌کند با استفاده از فرآیندهای هیدرومتالورژی بیش از ۹۵ درصد فلزات باتری را بازیابی می‌کند و میزان انتشار کربن و هزینه‌ها را در مقایسه با روش‌های سنتی کاهش می‌دهد.

شرکت بازیافت قصد دارد ایستگاه‌های بازیافت باتری منطقه‌ای را در سراسر بریتانیا ایجاد کند، این شرکت بزرگ‌ترین کارخانه بازیافت و پالایش باتری را در بریتانیا تأسیس می‌کند که ظرفیت پردازش باتری‌های ضایعاتی مربوط به ۱۵۰ هزار خودروی برقی در سال را دارد، در این صورت مواد بازیافت شده حدود ۲۰ درصد از نیازهای پیش‌بینی‌شده بریتانیا به این مواد تا سال ۲۰۳۰ میلادی را تأمین می‌کند.

افزایش ایمنی سیستم مترو در نیویورک

سازمان حمل‌ونقل متروپولیتن نیویورک (MTA) از طرحی جامع برای تبدیل ۱۵۰ هزار چراغ فلورسنت در سیستم مترو به روشنایی LED کارآمد تا اواسط سال ۲۰۲۶ میلادی رونمایی کرده است، هدف این پروژه نه تنها روشن کردن سکوهای مترو است، بلکه به تقویت قابل‌توجه سیستم ایمنی مترو در سطح وسیع کمک می‌کند، بنابراین ایستگاه‌های مترو روشن‌تر و ایمن‌تر خواهد بود.

استفاده از نور LED باعث افزایش دید مسافران و همچنین بهینه‌سازی روشنایی برای ۱۵ هزار دوربین امنیتی مترو می‌‎شود و اقدامات ایمنی در سراسر سیستم حمل‌ونقل را بهبود می‌بخشد؛ افزایش ایمنی و همچنین بهبود تجربه مسافران در ایستگاه‌های اولویت اصلی MTA است؛ این پروژه از اواخر ماه ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی از یک خیابان در شهر نیویورک آغاز شد و به زودی در دیگر مناطق نیز گسترش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی می‎‌شود که ارتقای روشنایی LED سالانه باعث صرفه‌جویی ۵.۹ میلیون دلار در زمینه انرژی و هزینه مواد خواهد شد؛ از زمان آغاز پروژه یادشده، سیستم روشنایی ۶۳ ایستگاه ارتقا یافته است که ۵۳ ایستگاه تنها در سال ۲۰۲۳ میلادی بازسازی شده است، MTA همچنان در مسیر تکمیل ارتقا و تعمیر ۱۳ ایستگاه مترو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ میلادی است.

کد خبر 732263

منبع: ایمنا

کلیدواژه: پربازدیدترین اخبار جهان اخبار جهان شهرهای جهان اقدامات شهرهای جهان سیستم روشنایی روشنایی معابر شهری روشنایی شهر سیستم های روشنایی شهری چراغ های LED بازیافت شیشه بازیافت پسماند حمل و نقل عمومی تاکسی دوچرخه پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری تصفیه آب و فاضلاب تصفیه خانه پساب تصفيه فاضلاب شهري فضای سبز شهری ایمنی جاده ها ارتقا سطح ایمنی جاده مزرعه عمودی کشاورزی شهری شهر مصدر مصدر توسعه پیاده راه پیاده راه سازی راهکار مقابله با آلودگی هوا مقابله با آلودگی هوا تخفیف بلیط قطار تخفیف ویژه کارت تخفیف بازیافت باتری خودرو برقی ايمني شهري تجهیزات ایمنی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق ایالات متحده آمریکا فاضلاب تصفیه شده استفاده مجدد خودروهای برقی بازیافت باتری ایمنی جاده ها افزایش ایمنی شرکت بازیافت جمهوری چک مزرعه عمودی آلودگی هوا خیابان ها صرفه جویی خواهد شد هزینه ها حمل ونقل باتری ها بلیت ها راه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۶۰۷۸۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کسری بودجه حاصل از واردات بنزین در تبصره هدفمندی یارانه های انرژی بودجه 1403

یکی از دلایل اصلی عدم تعادل مصرف بنزین در ایران، اتکای شدید به خودروهای تولید داخل است. این خودروها به دلیل مصرف سوخت بالا که بسیار فراتر از میانگین جهانی است، شناخته شده اند. این امر منجر به وضعیتی شده است که تقاضا برای بنزین بسیار بیشتر از ظرفیت تولید کشور است و نیاز قابل توجهی به واردات را به دنبال دارد.

برای پرداختن به این موضوع، تمرکز بر ترویج استفاده از خودروهای دوگانه سوز که می توانند با بنزین و CNG  کار کنند، ضروری است. با تشویق به استفاده از CNG به عنوان منبع سوخت برای وسایل نقلیه، می‌توانیم تقاضای کلی برای بنزین را کاهش دهیم و فشار بر منابع انرژی کشور را کاهش دهیم.

علاوه بر این، باید تلاش کرد تا در دسترس بودن و دسترسی به جایگاه های سوخت CNG در سراسر کشور افزایش یابد. این امر نه تنها باعث می‌شود مصرف‌کنندگان به سمت وسایل نقلیه با سوخت CNG راحت‌تر شوند، بلکه خودروسازان را تشویق می‌کند تا خودروهای دوگانه سوز بیشتری تولید کنند.

همچنین علاوه بر ترویج استفاده از سوخت های جایگزین، محدود کردن تولید خودروهای پرمصرف در ایران بسیار مهم است. با اعمال مقررات سختگیرانه تر برای خودروسازان و تشویق به واردات خودروهای کم مصرف تر، می توانیم تقاضای کلی برای بنزین را کاهش دهیم و وابستگی کشور به واردات خارجی را کاهش دهیم.

سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ها و ظرفیت CNG برای حمایت از پذیرش گسترده خودروهای دوگانه سوز ضروری است. این شامل ساخت جایگاه‌های سوخت CNG بیشتر، تشویق کسب‌وکارها برای تبدیل ناوگان خود به CNG و ارائه یارانه برای مصرف‌کنندگانی است که تصمیم می‌گیرند به خودروهای با سوخت CNG روی آورند.

در نهایت، رسیدگی به عدم تعادل در مصرف بنزین در ایران نیازمند رویکردی چند وجهی است که هم تغییرات نظارتی و هم تغییرات زیرساختی را در بر می گیرد. با ترویج استفاده از خودروهای دوگانه سوز، گسترش جایگاه‌های سوخت CNG و محدود کردن تولید خودروهای پرمصرف، می‌توان گام‌های مهمی در جهت کاهش اتکای کشور به واردات بنزین و ارتقای پایداری و مصرف انرژی برداشت.

با توجه به بررسی جدول هدفمندی یارانه های انرژی در بخش جداول اصلی ارسالی دولت به مجلس بودجه ۱۴۰۳ در تبصره هدفمندی یارانه های انرژی، شاهد حذف ردیف مربوط به صادرات بنزین و کاهش درآمدهای تبصره هدفمندی یارانه ها هستیم و در مقابل واردات بنزین ذیل ردیف واردات فرآورده های نفتی افزایش یافته است. 

از طرفی شاهد تهاتر بنزین وارداتی با محصولات و فرآورده های صادراتی هستیم که باز هم درآمدهای این تبصره را کم خواهد کرد؛ راهکار اصلی برای رفع این معضل به شکل کوتاه مدت تمرکز بر دوگانه سوز کردن خودروها نداریم و باید CNG جایگزین بنزین شود.

دیگر خبرها

  • پرواز شرکت خودروسازی ویتنامی با خودروهای برقی
  • کسری بودجه حاصل از واردات بنزین در تبصره هدفمندی یارانه های انرژی بودجه 1403
  • سفینه های فضایی بر روی زمین! + عکس
  • اختصاص تسهیلات ویژه برای دارندگان وسایل نقلیه برقی
  • ضعف ایران در کاربرد خودروهای برقی با وجود تولید محصولات با کیفیت و ارزان توسط دانش‌بنیان‌ها
  • ورود اولین سری اتوبوس های برقی به چرخه حمل و نقل عمومی کشور؛ ایستگاه اول کرج
  • ​آغاز برقی سازی اتوبوس ها و تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها
  • خودرو برقی ایستاد، نفت برگشت!
  • بهره برداری از اولین جایگاه شارژ خودروهای برقی کشور در کرج
  • ۷ هزار خودرو برقی در راه کشور است