Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه سازندگی در گزارشی نوشت:

با به پایان رسیدن انتخابات مجلس اکنون به راحتی می‌توان درباره آرایش سیاسی مجلس و حتی نیروهای سیاسی سخن گفت. اما در همین ابتدا باید تاکید کرد که اگر این انتخابات یک بازنده بزرگ داشته باشد، او محمدباقر قالیباف است. هم خودش نتوانست نفر اول تهران شود و هم یاران نزدیکش نتوانستند جزو ۳۰ نفر اول باشند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

پس مغلوب این انتخابات اوست.

رئیس فعلی مجلس که پیش از انتخابات تصور می‌کرد دست بالا را دارد و لیست او، لیست اصلی انتخابات است و نیز غلامعلی حدادعادل، یار دیرین وی که لیست قالیباف را «چنار» و لیست اصولگرایان دیگر را «پاجوش کنار چنار» خوانده بود، احتمالاً الان در کنار هم انگشت حیرت به دندان می‌گزند و نگاه می‌کنند که چگونه حمید رسایی، محمود نبویان و امیرحسین ثابتی از آنها پیشی گرفته‌اند. حتی اگر انتخابات به دور دوم هم برود، باز بعید است وضعیت برای قالیباف و دوستان و یارانش تغییر کند. از این ناگوارتر ریاست او بر مجلس آینده است که پایه‌های صندلی آن از هم‌اکنون سست شده است. بی‌شک پس از اعلام نتایج قطعی به نظر می‌رسد که وضعیت قالیباف آنچنان شکننده شود که در مجلس بعدی به سختی به کرسی ریاست برسد.

زیرا راه برایش نه ‌تنها هموار نیست بلکه با آنچه درباره فرزندانش و خانواده و اطرافیان و مشاورانش منتشر شد، سخت‌تر هم شده است. قالیباف ۱۲ سال شهردار تهران و قبل از آن فرمانده نیروی انتظامی بود. در پایتخت ساخت‌وساز کرد و اتوبان کشید، تونل ساخت، مکان‌های تفریحی فرهنگی بنیان گذاشت و تلاش کرد، تهران را در دوره خود دگرگون کند. حتی در نیروی انتظامی نیز ۱۱۰ را راه‌اندازی کرد تا جرم و جنایت را تقلیل دهد اما چرا آن عده از مردم تهران که رای دادند به او اعتماد نکردند؟ بنابر خبرهای رسمی (خبرگزاری مهر) تنها ۲۴ درصد مردم تهران در انتخابات شرکت کرده‌اند. در واقع از میان افرادی که در تهران واجد رای دادن بودند، تنها یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۳۰۰ نفر در تهران رای دادند و این افراد نیز قالیباف را به ‌عنوان گزینه اول و اصلی خود انتخاب نکرده‌ و به افرادی رای دادند که همگی یا عضو جبهه پایداری بودند یا نزدیک به این حزب سیاسی.

اشتباه قالیباف کجا بود و از کجا این ضربه را خورد؟ قالیباف تا هنگامی که شهردار تهران بود، تلاش می‌کرد چهره میانه‌رویی از خود به جای بگذارد اما پس از آنکه عزم ریاست‌جمهوری و مجلس کرد، تصویری که از او در رسانه‌ها منتشر شد یا خود وی به نمایش گذاشت، دیگر تصویر قبلی نبود. تا پیش از آن ما با یک قالیباف توسعه‌گرا روبه‌رو بودیم و بعد از آن قالیباف در کنار کسانی عکس یادگاری گرفت که ضدتوسعه و افرادی بودند که زندگی را بر مردم سخت می‌کردند.

بی‌شک قالیباف به درستی دریافته بود که پس از یک دوره شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری، پایگاه و بدنه‌ای ندارد اما او به جای آنکه به سمت شبکه‌سازی و تاسیس حزب برود و کارهای اساسی کند، خود را به جبهه پایداری نزدیک کرد تا با یک تبانی سیاسی از طریق آنها به ریاست مجلس برسد. متاسفانه رفاقت‌ها در سیاست عمر طولانی ندارند و پایدار نیستند. فرقی هم نمی‌کند شما در کدام جناح و حزب باشید. برخی از افراد آنچنان از پشت خنجر می‌زنند که آدمی نمی‌داند از چه کسی خورده است. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ مهدی کروبی با اینکه دبیرکل مجمع روحانیون مبارز بود اما این مجمع پشت وی را خالی کردند و به مصطفی معین رای دادند. قالیباف حتی حزب سیاسی هم نداشت که درصدی از وضعیت سیاسی خود مطمئن باشد. تنها امیدش به جایگاه و برخی مشاوران و کارهای آنها بود اما نمی‌دانست در روزهایی که او به صندلی ریاست مجلس تکیه داده بود و از آن لذت می‌برد و مجلس را با سران پایداری اداره می‌کرد، نیروهای بدنه اصولگرا، عدالتخواهان و اعضای پایداری به ‌شدت درحال شبکه‌سازی هستند و هر سندی که علیه او به دست می آورند را کنار می‌گذارند تا روز انتخابات رو کنند.

به همین دلیل بود که با شروع انتخابات و گرم شدن تنور آن، سیل افشاگری‌ها علیه او راه افتاد. اسنادی از فرزندانش در کانادا یا آلمان که یکی به دنبال مهاجرت به کانادا بود و دیگری خریدوفروش زمین در آلمان. مخالفان قالیباف که در یک قدمی او کار می کردند حتی از یاد نبردند که فلان کاندیدایی که در لیست شانا قرار گرفته است قبلاً کارمند همسر قالیباف بوده است. آنها حتی پرینت‌هایی از تراول‌هایی که مشاور قالیباف بود را نیز نگه داشتند تا شب انتخابات یک به یک رو کنند و نشان دهند که قالیباف برخلاف آنچه نشان می‌دهد در پشت پرده فرد دیگری است. قالیباف در چهار سال گذشته فراموش کرد که به جای آنکه در کنار مردم محافظه‌کار تهران بایستد، در کنار تندروهایی ایستاده است که وضعیت را برای مردم بدتر کرده‌اند. او رئیس مجلس بود و هست. رئیس مجلس باید بداند که مهم‌ترین ناظر بر دولت است و می‌تواند دولتی که این چنین تورم و گرانی را به جان مردم انداخته است و پاسخگو نیست به میخ بکشد اما متاسفانه چنین نکرد و در طول دو سال گذشته همراه دولت بود تا همراه مردم.

مردم تهران، مردم محافظه‌کاری هستند و حتی در شرایط فعلی هم عده‌ای چشمگیر ترجیح دادند در انتخابات شرکت نکنند. زیرا رای ندادن را بی‌هزینه‌ترین کار تصور می‌کنند، یا می‌کردند. جمعی از آن عده هم که بنا بر دلایلی در این انتخابات شرکت کردند، آرای باطله و سفید به صندوق انداختند. آرای آقای قالیباف دقیقاً در میان همین افرادی بود که یا رای ندادند یا آرای سفید به صندوق انداختند. آنها آن قالیبافی که ۱۱۰ را راه انداخت یا تهران را برایشان دگرگون کرد می‌شناسند اما این قالیبافی را که مجلس طرح حجاب و صیانت و ضدبرجام می‌آورد، نمی‌شناسند. اینجاست که او ضربه می‌خورد. زیرا در میان جمعیتی که در انتخابات شرکت نکردند، تنها افراد قلیلی که نگاهشان با پایداری، رسایی و نبویان یکی است در انتخابات شرکت کردند که آنها نیز با قالیبافی که فرزندش به آلمان و کانادا می‌رود، یا برای دخترش از ترکیه سیسمونی می‌گیرد، کاری ندارند.

اتفاقا آن دسته کثیری از مردم تهران که در انتخابات شرکت نکردند یا آرای سفید انداختند با خانواده قالیباف و گرفتن سیسمونی از ترکیه و سفر به کانادا و آلمان مشکلی ندارند؛ به شرط آنکه رئیس مجلس وضعیت زندگی را بهبود ببخشد، اسب وحشی دولت را لگام بزند و کیفیت زندگی را در ایران از طریق همین مجلس بهبود ببخشد اما قالیباف چنین نکرد. بی‌شک تبعات آن قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» که ضدبرجام بود و راه احیای برجام را بست اینجا خودش را نشان می‌دهد. قالیباف نماد مجلسی شد که چنین مصوباتی داشت.

اکنون باید پرسید آیا حیات سیاسی قالیباف به پایان رسیده است؟ با قطعیت نمی‌توان این گزاره را تایید کرد. او شکست سنگینی خورده است ولو آنکه خودش رای آورده باشد اما وضعیتش مانند فرماندهی است که یاران نزدیک خود را از دست داده است. باید به فکر مهمات و افراد جدیدی باشد و استراتژی‌اش را تغییر بدهد. اغلب شکست‌ها برای این است که استراتژی را اشتباه انتخاب می‌کنیم. او باید همان مسیری را برود که از جنس خود اوست. قالیباف مرد توسعه است نه ضدتوسعه.

پس باید کنار افراد توسعه قرار بگیرد، نه منفعت‌طلب. باید کنار مردم محافظه‌کاری که حتی از جدل خیابانی هم پرهیز دارند بایستد و منادی صلح‌طلبی باشد، نه کنار تندروهایی که از امروز بیش از قبل قدرت گرفته‌اند. راه جدید او ناهموار است و مسیری جدید و دشوار را باید برای خود انتخاب کند. کسی که نتواند نفر اول تهران باشد، سقف بلندپروازی‌هایش نیز محدود می‌شود. خاصه آنکه این دوره سیدابراهیم رئیسی با اتکا به مجلس پایداری وضعیت بهتری خواهد داشت و بعید است، قالیباف بتواند سودای رقابت با او را در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۴ در سر داشته باشد. مگر اینکه استراتژی‌اش را تغییر بدهد، حزب تشکیل دهد و یاران جدیدی کنار خود بگذارد که دنبال منفعت رئیس نیستند و دنبال هزینه دادن برای او باشند. این چنین شاید بتواند پرستیژ سیاسی قبلی را به دست بیاورد.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1879794

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس یازدهم جبهه پایداری انتخابات شرکت ریاست جمهوری مردم تهران رای دادند

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۷۴۶۴۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مجلس نظارت در حوزه ورزش را بیشتر کند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی چالش ها و فرصت های عرصه ورزش را با حضور دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس مورد بررسی قرار داد.

در این نشست، ابتدا محمدرضا تهرانی رییس کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی به تغییر رویه مسئولین ورزش پیش و پس از قبول مسئولیت اشاره کرد و عدم تحقق برخی وعده ها در جهت برون رفت از چالش های این عرصه را برای ورزش کشور خسارت بار توصیف کرد. وی همچنین با تاکید بر لزوم تحقق نظر مقام معظم رهبری مبنی بر ورزش قوی، ایران قوی، خواهان تشریح طرح و برنامه های ورزشی دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی شد. در همین راستا جمعی از اعضای کارگروه ورزش نیز با اشاره به چالش هاو کاستی های موجود ورزش، بر لزوم نظارت بیش از پیش نمایندگان بر عملکرد مسئولین حوزه مربوطه در راستای رفع قوانین دست و پاگیر و تسهیل گرایش عمومی نسبت به این مقوله تاکید کردند.

سردار محمد سراج کاندیدای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی نخستین سخنران این نشست بود که ابتدا با اشاره به اقدام اخیر جمهوری اسلامی در تنبیه رژیم صهیونیستی، این اقدام را حق قانونی و مسلم ایران خواند و بر اقتدار و توانمندی نظام اسلامی در دفاع از آرمان های انقلاب و تمامیت ارضی کشور تاکید کرد. وی در ادامه با اشاره به سابقه طولانی مدت فعالیت های سیاسی حزب موتلفه اسلامی، تشکیل کارگروه ورزش توسط این حزب را نشانه درایت و توجه ویژه آنان به امر تربیت بدنی و تزکیه عنوان کرد. سراج در ارتباط با مباحث مطرح شده از سوی رییس و اعضای کارگروه ورزش حزب موتلفه در خصوص ورزش، بر لزوم برنامه ریزی و هدفگذاری اصولی در این حوزه تاکید و اختیارات نمایندگان مجلس در امر نظارت و حمایت از این مهم را تشریح کرد. سراج با اشاره به نکات طرح شده از سوی اعضای کارگروه ورزش تصریح کرد: جامعه ورزش و کارشناسان این حوزه می توانند نقطه نظرات و دیدگاههای خود را به مجلس انتقال داده و با جدیت مطالبه گر باشند. نمایندگان مجلس خصوصا اعضای فراکسیون ورزش نیز وظیفه دارند با بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصین، بر عملکرد مسئولین ورزش نظارت و در صورت لزوم مسئولین را مورد پرسش قرار دهند. قانون، اختیار کافی به آنها داده و علی الاصول توقع می رود نمایندگان پیش از ورود به مجلس با حوزه اختیارات خود آشنا باشند. این نامزد مرحله دوم انتخابات مجلس در پایان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من بهترین نوع پاسداری از انقلاب توجه به مردم است و خود من با همین نیت وارد کارزار انتخابات شدم.
دکتر صالح اسکندری آخرین سخنران این نشست بود که بطور مبسوط در رابطه با ابعاد ورزش، چالش های کنونی آن و راههای تحقق اهداف و برنامه های این حوزه سخن گفت.وی ابتدا با اشاره به رویدادهای اخیر سیاسی، نظامی منطقه، پاسخ کوبنده جمهوری اسلامی به رژیم متجاوز صهیونیستی را نشانه اقتدار نظام و لطف خداوند عنوان کرد. وی با اشاره به مباحث کارشناسی مطرح شده در حوزه ورزش تاکید کرد: به اعتقاد من ضعف امروز حوزه ورزش، فقدان برنامه ریزی و استراتژی ماموریت چند بعدی است. کاری که کره ای ها و چینی ها انجام دادند و نتیجه گرفتند. کشورهای همسایه ما در حوزه خلیج فارس هم سعی دارند برای مردم خود تصویری از آینده را در حوزه ورزش ترسیم کنند. ما هم می توانیم چنین تصویری را در ذهن خودمان و مردم ایجاد و به سمت تحقق آن حرکت کنیم. برای رسیدن به چنین نقطه مطلوب در ورزش ابتدا باید با کاستن از دامنه تصدی گری دولت،پای بخش خصوصی و مشارکت مردم را به حوزه ورزش باز کنیم. از سویی لازم است چرخه معیوب نظام مدیریت در ورزش اصلاح و نظارت در این حوزه را جدی بگیریم. وی افزود: برای قرار گرفتن در مسیر درست، لازم است سیاستگذاری از پایین به بالا صورت گیرد نه از بالا به پایین، مشارکت دادن مردم در تصمیم گیری های ورزشی، منافع این حوزه، ارزیابی عملکرد و اجرا در تسهیل مسیر اهداف ورزش تاثیر بسزایی دارد. خلا دیگر امروز در حوزه ورزش، ضعف دیپلماسی است. ما در این بخش مطابق اهداف و برنامه حرکت نکرده ایم.
این استاد دانشگاه و نامزد مرحله دوم انتخابات مجلس در بخش دیگری از نقد خود به مدیران ورزش اظهار داشت: مسئول ورزش باید مدیر تحول گرا باشد نه مدیر حفظ وضع موجود. اینکه بخواهیم ورزش در ابعاد قهرمانی و عمومی گسترش پیدا کند نیاز به ابزار و برنامه راهبردی داریم. نمی توان از بانکی که در امر بانکداری دچار ضعف است بخواهیم باشگاهداری کند.

تا زمانی که مواردی چون موضوع حق پخش، نظام بیمه ای، نظام حرف و مشاغل، حق مالکیت و مشارکت مردم در منافع ورزش و بازار منطقه ای ورزش راه نیفتاده باشد توقع دستیابی به پیشرفت و گسترش ورزش دشوار خواهد بود.
اسکندری در پایان گفت: آنچه بیان شد گوشه ای از مشکلات و کاستی های ورزش است که نمی توان انتظار داشت گره آن یکباره توسط دست اندرکاران وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک گشوده شود.
مجلس می تواند در مقام جایگاه قانونگذاری با اهرم های نظارتی و حمایتی که در اختیار دارد در جهت رفع این مشکلات به مسئولین مربوطه کمک کند. نگاه ما باید به آینده باشد و امروز برای فردا برنامه ریزی کنیم. به خاطر داشته باشیم وقتی تعداد داروخانه ها از اماکن ورزشی بیشتر شد، یعنی یک جای کار می لنگد.

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1897073

دیگر خبرها

  • مرحله دوم انتخابات مجلس در تهران الکترونیکی برگزار می‌شود
  • شورای ائتلاف در مرحله دوم انتخابات لیست ۱۶ نفره می‌دهد/ تداوم وحدت با جبهه پایداری
  • جزئیاتی از دور دوم انتخابات مجلس
  • لزوم مشارکت مردم در مرحله دوم انتخابات
  • اعلام زمان دقیق تبلیغات دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم /تعرفه های جدید انتخاباتی در راه است
  • قالیباف در مرحله دوم انتخابات مجلس هم بازنده اصلی است
  • قالیباف در مرحله دوم انتخابات مجلس هم بازنده اصلی است/ فهرست ناقص احتمالاً اقبال کمتری خواهد داشت
  • مجلس نظارت در حوزه ورزش را بیشتر کند
  • قالیباف درگذشت پرویز داوودی را تسلیت گفت
  • دور دوم انتخابات مجلس در تهران الکترونیکی برگزار می‌شود