Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «مشرق»
2024-04-16@13:49:07 GMT

قضاوت دربی ۱۰۳ با داوران زن؟

تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۸۸۰۲۵۵

قضاوت دربی ۱۰۳ با داوران زن؟

در حالی کمتر از ده روز تا برگزاری دربی استقلال و پرسپولیس زمان باقی مانده که این بازی با VAR انجام خواهد شد و احتمالا داوران زن به عنوان کمک داور ویدیویی حضور داشته باشند.

به گزارش مشرق، داور دربی چه کسی خواهد بود؟ دربی با وی‌ای‌آر برگزار می‌شود؟ اگر در دربی باز هم از سیستم ویدیویی استفاده کنند در اتاق وار نیاز است که داور خارجی حضور داشته باشد؟

با این‌که یک بازی در جام حذفی و یک بازی در لیگ برتر باید برگزار شود تا دو تیم استقلال و پرسپولیس به بازی دربی برسند، اما چون فاصله بازی‌ها کم است و کمتر از ۱۰ روز تا این بازی حساس در پیش است، باز هم این سوال پیش می‌آید اگر از وی‌ای‌آر در این بازی استفاده شود قرار است کدام داور قاضی این میدان شود و تکلیف اتاق وار چیست؟ پاسخ سوال اول که مشخص خواهد بود و به احتمال خیلی زیاد در این دربی پیش رو از سیستم ویدیویی استفاده خواهد شد، اما چون این سیستم نیاز به مدرک لایسنس از سوی داور دارد، چه داوری برای این بازی انتخاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

در وهله اول باید این نکته را متذکر شد که برخلاف دربی قبلی که فقط بنیادی‌فر این مدرک را داشت و کمیته داوران تنها انتخابش این داور بود، اما در فاصله دو دربی سایر داوران بین‌المللی هم فرصت پیدا کردند تا در کشور عربستان و تاجیکستان دوره دیده و تمام داوران بین‌المللی تا قبل از دربی این مدرک به دستشان خواهد رسید و از این بابت کمیته داوران برای انتخاب داور وسط مشکلی ندارد و از بین هفت داور بین‌المللی (موعود بنیادی‌فر، پیام حیدری، بیژن حیدری، حسن اکرمی، وحید کاظمی، امیر عرب‌براقی و مرتضی منصوریان) می‌تواند یک نفر را برای قضاوت این دیدار انتخاب کند، اما نکته بعدی در خصوص استفاده از وی‌ای‌آر این است که علاوه بر داور وسط و کمک‌هایش باید سه داور در اتاق وار حضور داشته باشند و به داور وسط در حین بازی کمک کنند که در این میان کار کمیته داوران سخت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برگزاری دربی ۱۰۳ با ۲۴ ساعت تاخیر؟

بنیادی‌فر و دو داور خانم لایسنس اتاق وار دارند

برخلاف اطلاعات اشتباهی که در گذشته کمیته داوران در اختیار مخاطب فوتبال قرار داد، موعود بنیادی‌فر علاوه بر مدرک لایسنس داخل زمین توانسته حدود یک سال و نیم پیش مدرک لایسنس اتاق وار را هم کسب کند و در بین هفت داور بین‌المللی تنها داوری است که این مدرک را دارد، اما اگر کمیته داوران؛ داور وسط خود را از بین شش داور دیگر انتخاب کند و بخواهد از موعود بنیادی‌فر در اتاق وار استفاده کرده تا نیازی به داوران خارجی در این اتاق نباشد، نیاز است تا دو داور دیگر نیز در کنار موعود در این اتاق حضور داشته باشند. نکته قابل توجه در این زمینه که کمتر کسی می‌داند این‌که در بین داوران ایرانی غیر از موعود دو داور خانم نیز توانستند لایسنس اتاق وار را کسب کنند و اگر کمیته داوران و فدراسیون بخواهند، آن دو می‌توانند در بازی دربی کنار بنیادی‌فر در اتاق وار کوبل داوری را تکمیل کنند. اگر کمیته داوران تا آن زمان بخواهد و چنین تصمیمی بگیرد قربانی و ذکایی دو داور خانمی هستند که برای نخستین بار به دربی ورود کرده و تاریخ ساز می‌شوند و برای همیشه در تاریخ دربی نام آنها حک خواهد شد.

قربانی: توانایی قضاوت در دربی را داریم

از بین دو داور خانمی که لایسنس اتاق وار را دارند، توانستیم با مهسا قربانی همکلام شویم؛ داوری که در سال ۲۰۲۱ توانسته این مدرک را بگیرد و در حال حاضر آماده است تا اگر انتخاب کمیته داوران در دربی باشد به کوبل داور کمک کند. قربانی در خصوص انتخاب احتمالی برای دربی می‌گوید: من و خانم ذکایی این مدرک را کسب کرده‌ایم و اگر کمیته داوران تصمیم بگیرد در دربی از ما استفاده کند، به کوبل داوری کمک خواهیم کرد.
خیلی‌ها معتقدند داوران خانم تجربه لازم برای کمک به کوبل داوری را ندارد. چقدر با این موضوع موافق هستید؟ قربانی در پاسخ می‌گوید: تفکیک جنسیتی معنایی ندارد. من و خانم ذکایی دانش و توانایی قضاوت را داریم و اگر همت کمیته داوران باشد و چنین تصمیم بگیرند، بهترین تصمیمات را در دربی خواهیم گرفت.

با توجه به این‌که کمیته داوران اجازه مصاحبه به داوران فعال را نمی‌دهد، خانم قربانی فقط احساس خود در خصوص حضور دربی را بیان کرد و به این نکته اشاره داشت که نمی‌تواند بیشتر از این صحبت کند.

قضاوت خانم‌ها در دربی؟ افشاریان: احتمال هر چیزی وجود دارد

خداداد افشاریان به عنوان رئیس کمیته داوران معتقد است که ورود وی‌ای‌آر به لیگ برتر می‌تواند باعث شود که او نفس راحتی بکشد. به همین دلیل در دربی قبلی تمام تلاش خودش را انجام داد تا دربی با سیستم ویدیویی برگزار شود. چندی پیش هم چند دستگاه وی‌ای‌آر را خریدند تا از این بابت مشکلی نداشته باشند و بنا بر ادعای افشاریان چند بازی در نیم‌فصل دوم را با وی‌ای‌آر برگزار می‌کنند و احتمال زیاد در دربی پیش رو از این سیستم دوباره استفاده می‌شود، اما با توجه به نکاتی که پیش از این گفته شد، استفاده از سیستم مستلزم این است که داوران به علم استفاده از آن مجهز باشند و با توجه به این‌که هنوز برای حضور در اتاق وار داوران ما دچار مشکل هستند، این سوال پیش می‌آید که افشاریان حاضر است از دو داور خانم در این اتاق استفاده کند. وقتی این سوال را پیش روی افشاریان می‌گذاریم، در پاسخ می‌گوید: استفاده از داوران خانم در دربی؟ احتمال هر چیزی وجود دارد.

پاسخ قطعی در زمینه استفاده از داوران خانم ندادید؛ آیا برای این‌که از داور خارجی در دربی استفاده نکنید حاضر هستید از داوران خانمی که مجهز به این علم هستند استفاده کنید؟ رئیس کمیته داوران در این زمینه می‌گوید: دفعه پیش داوران اتاق وار بی‌تجربه بودند و چندان قوی عمل نکردند و ما در این زمینه دچار مشکل شدیم. این بار نیاز است که ما با وسواس بیشتری داوران اتاق وار را انتخاب کنیم. ما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم. باز هم تکرار می‌کنم؛ احتمال هرچیزی هست.

استفاده از داور عربستانی در اتاق وار؟

با توجه به ملاحظاتی که وجود دارد شاید احتمال استفاده از داوران خانم کم باشد، اما در صورتی که در دربی هم نتوانند از این دو داور استفاده کنند در بازی‌هایی که حساسیت کمتری دارد، می‌توان از حضور این داوران استفاده کرد. اما اگر قرار باشد مثل دفعه گذشته (در بازی دربی) در اتاق وار از داور خارجی استفاده شود، کمیته داوران قصد دارد از بین داوران ازبکستان، قطر و عربستان، در اتاق وار استفاده کند که به دلیل تجربه داوران عربستانی احتمال استفاده از آن‌ها خیلی بیشتر است.

باز هم شانس کاظمی و بیژن حیدری بیشتر است

نکته مهمی که غیر از انتخاب داوران اتاق وار باید در زمینه انتخاب داور دربی اشاره کرد این است که کمیته داوران برای دربی پیش رو از کدام داور استفاده خواهد کرد. کمیته داوران برای این بازی حساس قطعا از داوران بین‌المللی استفاده می‌کند و احتمال استفاده از داور ملی صفر است، چون که داوران بین‌المللی فقط مدرک لایسنس را دارند و برای استفاده از وی‌ای‌آر باید از داوری استفاده شود که مجهز به این دانش است. نکته بعدی در این زمینه این است که بنیادی‌فر به دلیل حضور در دربی قبلی به احتمال خیلی زیاد داور وسط نخواهد بود و از بین شش داور دیگر بین‌المللی یک نفر داور وسط خواهد شد.

اما نکته این‌جا است که با وجود این‌که این روزها گفته می‌شود امیر عرب‌براقی شانس زیادی از بقیه داوران دارد، اما به دلیل تجربه کم او، بعید است که افشاریان و دستیارانش این داور را برای چنین بازی حساسی انتخاب کنند. آن‌چه از کمیته داوران به گوش می‌رسد این است که بیژن حیدری و وحید کاظمی دو گزینه اصلی افشاریان هستند، البته هر کدام از این گزینه‌ها هم شرایط خاص خودشان را دارند. وحید کاظمی به دلیل استفاده زیاد از کارت در داخل زمین کمیته داوران را دچار شک و تردید می‌کند و دکتر حیدری به دلیل این‌که چند هفته پیش نمره خوبی از قضاوت خود نگرفت، این ابهام را ایجاد می‌کند که رئیس کمیته داوران برای انتخابش دچار شک شود، اما شانس حیدری بیش از کاظمی است چون سابقه قضاوت دربی را دارد و تجربه و کاریزمای او در داوری به کمکش خواهد آمد.
البته باید این نکته را هم متذکر شد که افشاریان و دستیارانش قابل پیش‌بینی نیستند و جلسات شبانه و آنلاینی که دارند ممکن است تمام معادلات را به هم بریزد.

منبع: روزنامه ایران ورزشی

منبع: مشرق

کلیدواژه: تحلیل روز طوفان الاقصی قیمت پرسپولیس استقلال دربی 103 خودرو قیمت های روز در یک نگاه حوادث سلامت کمیته داوران داوران بین المللی اگر کمیته داوران استفاده از داور داوران خانم دو داور خانم مدرک لایسنس داشته باشند اتاق وار اتاق وار حضور داشته کوبل داور بنیادی فر داور وسط خواهد شد باز هم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۸۰۲۵۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رسمی: داور سرشناس برای بازی حساس سیتی-رئال

به گزارش "ورزش سه"، منچسترسیتی و رئال مادرید چهارشنبه شب در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در یکی از حساس‌ترین دیدارهای این فصل در ورزشگاه اتحاد روبروی یکدیگر به میدان خواهند رفت. 

یوفا دقایقی پیش اعلام کرد که اورساتو که یکی از بهترین داوران حال حاضر فوتبال اروپا به حساب می‌آید قرار است قضاوت این بازی را برعهده داشته باشد و به نظر می‌رسد که هر دو تیم از این انتخاب یوفا راضی و خوشحال خواهند بود. 

شاگردان کارلو آنچلوتی خاطره بسیار خوبی از اورساتو خصوصا در دیدار برابر منچسترسیتی دارند. صعود این تیم به فینال لیگ قهرمانان فصل 22-2021 که با پیروزی معجزه‌آسا برابر سیتی در بازی برگشت و با دو گل رودریگو و بنزما در لحظات پایانی و وقت اضافه به دست آمد، با قضاوت همین داور ایتالیایی بود. 

بازی رفت این دو تیم با نتیجه 3-3 مساوی به پایان رسید تا حساسیت برای این بازی به اوج خودش برسد. هر دو تیم تلاش خواهند کرد تا با کسب پیروزی راهی مرحله نیمه نهایی شوند و یک قدم به کسب عنوان قهرمانی این مسابقات نزدیک‌تر باشند.

دیگر خبرها

  • داور زن تکواندو برای قضاوت در پارالمپیک به پاریس دعوت شد
  • گلایه داوران لیگ برتر درباره ابلاغ‌های دیرهنگام
  • اشتباه داور علیه استقلال چه ربطی به پرسپولیس دارد؟
  • رسمی: داور سرشناس برای بازی حساس سیتی-رئال
  • سوت فینال شرق آسیا در دست داور مشهور!
  • حیدری: وجود امثال منصوری برای داوری کشورمان غنیمت است/ کمیته داوران فغانی را فراری دادند
  • پرسپولیس - سپاهان، تراکتور - استقلال با VAR
  • درخواست علی خطیر از مهدی تاج برای هفته‌های پایانی لیگ
  • بازی های هفته های پایانی را با VAR برگزار کنید
  • واکنش رئیس کمیته داوران به بیانیه استقلال؛ افشاریان: حتما در کمیته اخلاق پیگیری می‌کنیم