Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «صدای ایران»
2024-04-16@13:41:37 GMT

ترکیب مجلس خبرگان چقدر تغییر کرد؟

تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۸۸۵۳۸۱

ترکیب مجلس خبرگان چقدر تغییر کرد؟

به گزارش صدای ایران  در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲، همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ۱۴۴ نامزد تایید صلاحیت شده خبرگان رهبری برای تصاحب ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری وارد رقابت شدند. رقابتی که در نتیجه آن برخی نمایندگان فعلی ابقا شدند اما برخی نیز بودند که رأی اعتماد مردم را نگرفتند تا منتخبانی دیگر روانه مجلس خبرگان ششم بودند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!از کاندیداتوری ۶۵ نماینده تا حذف بزرگان

۵۱۰ نفر در انتخابات مجلس خبرگان ششم کاندیدا شده بودند که در میان آنها نام ۶۵ نفر از نمایندگان فعلی مجلس خبرگان نیز دیده می شد. از بین تعداد ۵۱۰ کاندیدا، ۳۶۶ نفر توسط شورای نگهبان رد صلاحیت و ۱۴۴ داوطلب باقی مانده دیگر در ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۲ به رقابت پرداختند تا تکلیف ۸۸ صندلی مجلس خبرگان ششم روشن شود.

نکته قابل ذکر آن است که از میان ۶۵ نماینده فعلی داوطلب شده، حسن روحانی و سیدمحمود علوی، دو کاندیدای شاخص تهران رد صلاحیت شدند، آیت الله امامی کاشانی دیگر نماینده تهران در مجلس خبرگان نیز انصراف داده بود. در این میان خبری متقن درباره انصراف یا ردصلاحیت ۴ کاندیدای دیگر یعنی احمد پروائی ریک از استان گیلان؛ عبدالنبی نمازی از اصفهان؛ عبدالکریم فرحانی از خوزستان و محمدحاجی ابوالقاسم دولابی از استان زنجان در دست نبود.


۴۸ نماینده در مجلس خبرگان ابقا شدند

از ۵۸ نماینده فعلی مجلس خبرگان رهبری که مُهر تایید صلاحیت شورای نگهبان بر پرونده کاندیداتوری شان در انتخابات مجلس ششم خورده بود، ۴۸ نماینده در مجلس ماندگار شدند و رأی لازم را از مردم گرفتند.

در استان آذربایجان شرقی آقایان محمدتقی پورمحمدی و علی ملکوتی؛ در آذربایجان غربی آقایان سیدعلی اکبر قریشی و عسکر دیرباز؛ در اردبیل سیدحسن عاملی کلخوران، در اصفهان آقایان سیدابوالحسن مهدوی، سیدیوسف طباطبائی نژاد و مرتضی مقتدایی، در بوشهر سیدهاشم حسینی بوشهری؛ در استان تهران ۸ نماینده فعلی مجلس خبرگان به نام های آقایان محسن قمی، علیرضا اعرافی، حسینعلی سعدی، محمدعلی موحدی کرمانی، علی مؤمن پور، قربانعلی دری نجف آبادی، غلامرضا مصباحی مقدم و احمد دانش زاده مؤمن؛ در خراسان جنوبی ابراهیم رئیسی در جایگاه نمایندگی ابقا شده اند.

همچنین در استان خراسان رضوی آقایان سیداحمد حسینی خراسانی، سیداحمد علم الهدی و حسن عالمی، در خراسان شمالی غلامرضا فیاضی؛ در استان خوزستان آقایان عباس کعبی نسب، محسن حیدری آل کثیری، سیدعلی شفیعی و سیدمحمدعلی موسوی جزائری( که این دوره از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا شده بود)؛ در سیستان و بلوچستان علی احمد سلامی؛ در استان فارس آقایان لطف الله دژکام، احمد بهشتی و علی اکبر کلانتری؛ در قزوین علی اسلامی؛ در قم سیدمحمد سعیدی گلپایگانی؛ در کردستان فائق رستمی؛ همچنین در استان کرمان آقایان احمد خاتمی و امان الله علیمرادی؛ در کرمانشاه امان نریمانی و محمود محمدی عراقی که دوره ششم از تهران کاندیدا شده بود؛ در کهکیلویه و بویراحمد سیدشرف الدین ملک حسینی؛ در استان گلستان آقایان رضا رمضانی و سیدعلی حسینی اشکوری؛ در لرستان آقایان هاشم نیازی و احمد مبلغی؛ در مازندران علی معلمی، سیدرحیم توکل و سیدصادق پیش نمازی؛ در استان مرکزی محسن محمد اراکی؛ در همدان سیدمصطفی موسوی فراز و در استان یزد نیز ابوالقاسم وافی یزدی بوده اند.


نمایندگان این استان ها تغییر کردند

از نکات جالب توجه انتخابات دوره ششم مجلس خبرگان رهبری، جابجایی صددرصدی نمایندگان برخی استان ها در خبرگان بوده است. بررسی نتایج صندوق های رأی نشان می دهد که مردم در ۶ استان البرز، زنجان، سمنان، گلستان، چهارمحال بختیاری و هرمزگان، نمایندگان دیگری را به عنوان منتخب خود روانه مجلس خبرگان ششم کرده اند.

نمایندگان منتخب این استان ها حسین ردائی و محمدرضا فلاح تفتی در البرز؛ جواد جعفری در زنجان؛ سیدمحمدمهدی میرباقری در سمنان؛ آقایان کمال آخوند غراوی و سیدمحسن طاهری در گلستان؛ عبدالله کیوانی هفشجانی در چهارمحال بختیاری و محسن ابراهیمی در استان هرمزگان هستند.


نمایندگان جدیدالورود مجلس ششم خبرگان

علاوه بر ۴۸ نماینده مجلس پنجم خبرگان رهبری که بر کرسی های خود در مجلس ششم خبرگان ابقا شده اند، دوره ششم میزبان تعدادی از نمایندگان جدید از ۲۴ استان کشور خواهد بود.

از جمله آقایان سیمحمدعلی آل هاشم، جواد حاجی زاده کلجاهی و سیدباقر بنابی از استان آذربایجان شرقی؛ محمدحسین بیاتی از آذربایجان غربی؛ یدالله صفری از اردبیل؛ سیدسعید حسینی و مصطفی حسناتی نجف آبادی از اصفهان؛ حسین ردائی و محمدرضا فلاح تفتی از البرز؛ وعد مرادبیگی از ایلام؛ آقایان محمود رجبی، غلامعلی صفائی، محمدعلی موسوی جزائری، غلامعلی نعیم آبادی، محمود محمدی عراقی، عبدالجواد ابراهیمی فر، سعید صلح میرزایی و محمدرضا ناصری از استان تهران؛ عبدالله کیوانی هفشجانی از چهارمحال بختیاری ؛ سیدمجتبی حسینی از خراسان رضوی؛ آقایان امیررضا هدایی، ابوالحسن حسنزاده و حسین رفیعی از استان خوزستان؛ جواد جعفری از زنجان؛ سیدمحمدمهدی باقری از سمنان؛ عبدالرحمن رائفی از سیستان و بلوچستان؛ سیدمحمدعلی مدرسی طباطبائی و سیدعلیرضا دانا از استان فارس؛ حسین مظفری از قزوین؛ اقبال بهمنی از کردستان؛ احمد شیخ بهائی از کرمان؛ مصطفی علما از کرمانشاه؛ کمال آخوند غراوی و سیدمحسن طاهری از گلستان؛ آقایان رسول فلاحتی و احمدعلی یوسفی از گیلان؛ محمدباقر محمدی از مازندران؛ علی عباسی از استان مرکزی؛ محسن ابراهیمی از هرمزگان و حبیب الله شعبانی موثقی از همدان، مهمانان جدید ساختمان مجلس خبرگان رهبری هستند.
این ۲ کاندیدای خبرگان تغییر حوزه دادند

همچنین باید از ۲ داوطلب ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری نام برد که حوزه انتخابیه خود را تغییر داده و از حوزه ای دیگر در مجلس خبرگان ششم حضور دارد.. محمدعلی موسوی جزائری نماینده استان خوزستان در مجلس پنجم خبرگان است که در این دوره از انتخابات از حوزه تهران ثبت نام کرده بود. محمود محمدی عراقی نیز نماینده استان کرمانشاه در مجلس پنجم است که کاندیدای ششمین دوره از انتخابات خبرگان از حوزه انتخابیه تهران شد.

باید خاطرنشان کرد که هر دو نماینده ذکر شده، موفق به راهیابی به مجلس ششم خبرگان از حوزه انتخابیه تهران شده اند.
حذف شدگان قطعی خبرگان از میان ۱۴۴ کاندیدا

در میان کاندیداهای حذف شده، چهره های شاخصی به چشم می خورد که از راهیابی به خبرگان بازماندند؛ از جمله آنها مصطفی پورمحمدی، حمید حوالی شهریاری، علی رازینی و هادی صادقی از استان تهران و سیدمحمدرضا مدرسی مصلی از خراسان رضوی را می توان نام برد.

علاوه بر آنها، کاندیداهای دیگری نیز بودند که اقبالی در در این دوره از انتخابات خبرگان نداشته اند. اسامی داوطلبان حذف شده به تفکیک استان ها به شرح زیر است؛

سیدمحمد واعظ موسوی از آذربایجان غربی؛ سیدحسن عابدیان از اردبیل؛ آقایان حمید الهی دوست، عبدالامیر خطاط، مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی، محمد عمومی و سید محمدعلی فقیهی از اصفهان؛ عباس شاه رفعتی از ایلام؛ عبدالرسول کجانی از بوشهر؛ آقایان مهدی برزگر، احمد خوانساری، علی رحمانی فرد، علی قریب دوست و سیدصادق محمدی از تهران؛ منصور مظاهری کرونی از چهارمحال بختیاری؛ سیدحسن روحبخش از خراسان جنوبی؛ سید علیرضا صدرحسینی و غللمرضا مغیسه از خراسان رضوی؛ علی اسلامی فر از خراسان شمالی؛ سیدمحمدعلی بلادیان بهبهان پور و عبدالمجید مقامی از خوزستان؛ اسماعیل نوری از همدان؛ محسن فقیهی سرشکی از سمنان؛ احمد احمدی تبار از سیستان و بلوچستان؛ علیرضا پیروزمند از فارس؛ محمد احمدوند و سیدمحمد نجفی یزدی از استان قم؛ سیدمحمدکاظم موسوی نسب از کردستان؛ سیدمحمدباقر خرازی و احمد کوثری از کرمان؛ مهدی خطیبی از کرمانشاه؛ محمدهادی رحیمی صادق از کهکیلویه و بویر احمد؛ علی کاظمی و محمد حسن کلی شیردار از گیلان؛ مهدی سلیمانی تبار از لرستان؛ کاظم سپاسی آشتیانی از مرکزی؛ محمد ابراهیمی و سیدناصر محمدی هنزائی از هرمزگان و آقایان سیدمحمودرضا محصل همدانی و سیدمحمد حسینی نصب از یزد.


حذف آملی لاریجانی

از سوی دیگر، در میان کاندیداهای حذف شده این دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ۱۰ نماینده فعلی خبرگان نیز دیده می شود.

بمب خبری با حذف آملی لاریجانی منفجر شد. او که از حوزه انتخابیه مازندران داوطلب شده بود، از راهیابی به دور ششم خبرگان جا ماند. محسن اسماعیلی، تنها نماینده غیرمعمم مجلس پنجم خبرگان که در این دوره نیز بار دیگر از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا شده بود، نتوانست آراء کافی برای ورود به خبرگان را کسب کند.

علاوه بر آنها جواد مجتهد شبستری از آذربایجان غربی؛ عبدالمحمود عبداللهی از اصفهان؛ محسن کازرون از البرز؛ علیرضا اسلامیان از چهارمحال بختیاری؛ مجید تلخابی از قزوین؛ محمد بهرامی خوشکار از کرمان؛ سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی از گلستان و غیاث الدین طه حسین از استان همدان نمایندگان فعلی دیگری بودند که با مجلس ششم خبرگان رهبری خداحافظی کرده اند.

منبع: صدای ایران

کلیدواژه: مجلس خبرگان رهبری خبرگان ششم حوزه انتخابیه تهران مجلس خبرگان رهبری چهارمحال بختیاری دوره از انتخابات کاندیدا شده مجلس خبرگان ششم مجلس ششم خبرگان آذربایجان غربی انتخابات مجلس نماینده فعلی خراسان رضوی مجلس پنجم استان ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت sedayiran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «صدای ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۸۸۵۳۸۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

وضعیت آبرسانی و جمع آوری فاضلاب در جزیره خارگ به سرانجام برسد

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری شنبه شب در دیدار با مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اظهار داشت: جزیره خارگ یکی از کانون‌های مهم اقتصادی کشور و قلب تپنده صادرات نفت به شمار می‌رود.

نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه نگاه مسئولان به جزیره خارگ باید ویژه باشد، گفت: برخی از مطالبات مردم جزیره خارگ همچنان بر روی زمین مانده است که مدیران باید برای رفع آن اهتمام جدی بورزند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه داشتن شهری زیبا و جذاب حق شهروندان است، گفت: بهبود سیمای جزیره خارگ با جدیت بیشتری در دستور کار مدیران قرار بگیرد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه فرصت خدمت به مردم محدود است، افزود: انسان وقتی عهده دار مسئولیتی می‌شود باید برنامه ریزی هدفمند داشته باشد و اولویت‌ها را مشخص کند تا هنگامی که می‌خواهد مسئولیت را تحویل دهد اقداماتی که به سرانجام رسانده است برای مردم ملموس باشد.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بهره‌مندی از از آب شرب سالم حق اهالی خارگ است، خاطر نشان کرد: تاکنون اراده جدی برای ساماندهی وضعیت آبرسانی، توزیع آب شرب و جمع آوری فاضلاب در جزیره خارگ دیده نمی‌شود و امید می‌رود وزارت نفت و نیرو پای کار بیایند.

کد خبر 6077085

دیگر خبرها

  • عکسی از آخرین روزهای حضور آقای نماینده در صحن مجلس
  • یک نماینده: کل تیم اقتصادی دولت باید تغییر کند
  • پیام نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری در پی عملیات غرورآفرین و مهم «وعده صادق»
  • مجلس خبرگان رهبری بیانیه صادر کرد
  • مجلس خبرگان رهبری: وعده صادق روح تازه‌ای در جبهه مقاومت دمید
  • حمایت مجلس خبرگان از تنبیه اسرائیل توسط سپاه پاسداران
  • درخواست نماینده تهران برای رسیدگی به گزارش «تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی»
  • حمایت نمایندگان مجلس از «شلیک به قلب رژیم صهیونیستی»
  • وضعیت آبرسانی و جمع آوری فاضلاب در جزیره خارگ به سرانجام برسد
  • تشکیل استان تهران غربی در دست بررسی است