Web Analytics Made Easy - Statcounter

 جواد موحد معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران به تبیین دستاورد‌های حاصل در حوزه‌های مرکز ملی تبادل اطلاعات، ابر دولت، پنجره ملی خدمات دولت هوشمند و پنجره واحد زمین، طی سالی که گذشت پرداخت.

آماده‌سازی زیرساخت فنی و نرم‌افزاری ابردولت

وی درباره آماده سازی زیرساخت فنی و نرم افزاری ابردولت بیان‌داشت: زیرساخت یکپارچه دولت هوشمند، مهم‌ترین پروژه دولت تا پنج سال آینده است که در برنامه هفتم توسعه نیز بسیار مورد تاکید و توجه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

وی گفت: در سالی که گذشت با همکاری چند دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر کشور، پیش‌نویس اسناد، قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های مورد نیاز درباره چگونگی بهره‌برداری از خدمات ابر دولت تدوین شد.

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات افزود: در سال ۱۴۰۲ آماده‌سازی زیرساخت فنی و نرم افزاری ابر دولت با هدف پیاده‌سازی و ارائه خدمات ابری به‌منظور مهاجرت دستگاه‌ها از دیگر اقداماتی بود که انجام شد.

وی ادامه‌داد: در ماده ۱۰۷ قانون برنامه هفتم توسعه، وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی موظف شده‌اند به منظور هوشمندسازی و تحقق دولت الکترونیک، مراکز داده اصلی و پشتیبان خود را به زیرساخت یکپارچه ابری دولت هوشمند متصل کنند.

در سال ۱۴۰۲ آماده‌سازی زیرساخت فنی و نرم افزاری ابر دولت با هدف پیاده‌سازی و ارائه خدمات ابری به‌منظور مهاجرت دستگاه‌ها از دیگر اقداماتی بود که انجام شد.

تکالیف سه‌گانه برای دولت هوشمند

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، در تشریح عملکرد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به انجام سه تکلیف که در قانون بودجه ۱۴۰۲ مشخص شده اشاره کرد و اظهار داشت: ارائه الکترونیکی ۱۰۰ درصد خدمات، هوشمندسازی ۲۰ درصد خدمات و انجام ۱۰۰ درصدی استعلامات بین دستگاهی به صورت برخط، تکالیفی بود که بر عهده این سازمان گذاشته شد و تا کنون عملکرد خوبی را در این زمینه‌ها شاهد بودیم.

اتصال ۹۷.۵ درصد دستگاه‌های اجرایی کشور به پنجره ملی خدمات هوشمند

موحد، ورود سه پروژه درگاه ملی مجوزها، پلتفرم مشارکت الکترونیکی دولت و پنجره واحد خدمات هوشمند دانشگاه‌ها به بخش مسابقه رویداد جهانی جامعه اطلاعاتی WSIS) ۲۰۲۴) را رویدادی خوش دانست که در سال ۱۴۰۲ رخ داد و افزود: در اسفند سال گذشته، تعداد کاربران پنجره ملی خدمات دولت هوشمند از مرز ۴۰ میلیون نفر عبور کرد. ۱۳۶ دستگاه اجرایی به این پنجره متصل شدند و بیش از یک‌هزار و ۸۰۰ خدمت ارائه شد.

وی تصریح‌کرد: همچنین ۵۲ شهرداری و ۱۳۳ مرکز نوبت‌دهی بیمارستانی به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل شدند و در یک کلام می‌توان گفت ۹۷.۵ درصد دستگاه‌های اجرایی کشور با اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند اقدام به ارائه خدمات خود به کاربران کرده‌اند.

موحد اظهار داشت: پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که با نشانی my.gov.ir در اختیار همه کاربران قرار دارد و با یک بار احراز هویت و بدون مراجعه حضوری، همه خدمات دستگاه‌های دولتی و اجرایی کشور را ارائه می‌دهد.

افزایش ۸۱ درصدی دقت شناسایی تصاویر ماهواره‌ای به کمک هوش مصنوعی

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه تشریح عملکرد دولت الکترونیک در سال گذشته، از درگاه ملی مجوز‌ها و پنجره واحد زمین به عنوان سامانه‌هایی یاد کرد که توانسته‌اند به نحو شایسته‌ای به مردم خدمت رسانی کنند.

ثبت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار درخواست صدور مجوز در درگاه ملی مجوز‌ها

وی بازطراحی و پیاده سازی صدور مجوز‌های کشور به همراه تولید و تخصیص شناسه یکتای مجوز و نیز طراحی و پیاده‌سازی صدور مجوز‌های اعلانی را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده در خصوص درگاه ملی مجوز‌ها عنوان کرد و افزود: در این درگاه که وزارت امور اقتصاد و دارایی بهره‌بردار آن است، تا کنون افزون بر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار درخواست مجوز به ثبت رسیده است و نزدیک به چهار هزار و ۴۰۰ مجوز قانونی موجود در کشور را ارائه می‌دهد.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه پنجره واحد زمین را از بابت نقشی که در حفاظت از اراضی کشور و صدور مجوز‌های زمین محور ایفا می‌کند، بسیار مورد توجه و حائز اهمیت دانست.

موحد، عملکرد این سامانه را به ۲ زیرسامانه پایش اراضی و درگاه متقاضیان مردمی تقسیم و تصریح‌کرد: در سامانه پایش اراضی، شاهد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با ماهواره خیام در سال گذشته با هدف دریافت با کیفیت تصاویر اراضی کشور بودیم. این سامانه با مقایسه قبل و بعد تصاویر ماهواره‌ای اراضی کشور و پردازش آنها به کمک هوش مصنوعی، قادر است تخلفاتی از جمله تغییر کاربری‌های غیرمجاز را شناسایی کند.

ثبت ۳۷۸ هزار متقاضی دریافت خدمت و مجوز در پلتفرم زمین

وی افزود: اتفاق خوبی که در این حوزه رخ داد، این بود که دقت شناسایی تصاویر در ابتدای سال جاری ۳۶ درصد بود، با کمک شرکت‌های دانش بنیان به ۸۱ درصد در پایان سال رسید و امیدواریم تا سال آینده به بالای ۹۰ درصد برسد.

موحد، اصلی‌ترین کارکرد سامانه درگاه متقاضیان مردمی را صدور مجوز‌های حوزه زمین و انجام استعلامات رایگان بدون هر گونه موازی کاری و بی نیاز از مراجعه حضوری دانست و گفت: این سامانه در همه استان‌های کشور استقرار یافته است. تا کنون، نزدیک به ۲۴ دستگاه از ۴۷ دستگاه اجرایی به این سامانه متصل شده‌اند و ۴۹۰ درخواست توسط بیش از ۳۷۸ هزار متقاضی دریافت خدمت و مجوز در پلتفرم زمین ثبت شده است.

وی ادامه‌داد: این سامانه همچنین به طور قابل ملاحظه‌ای تسریع در پاسخگویی به درخواست متقاضیان مجوز را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است. به عنوان نمونه، مجوز تغییر کاربری پیش از این نزدیک به ۴۴۰ روز به طول می‌انجامید که در سال گذشته به ۹۰ روز تقلیل یافت. این سامانه هم اکنون به نشانی https://www.iraneland.ir آماده خدمت رسانی به هم وطنان است.

منبع: ایرنا

باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: خدمات هوشمند پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پنجره ملی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۰۴۹۴۱۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ارزیابی آمادگی دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات و مخاطرات حوزه پدافند غیرعامل

دومین جلسه کارگروه (کمیته) دائمی پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۴۰۳ به ریاست سرلشکر پاسدار محمد باقری و با حضور دیگر اعضا تشکیل شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی، دومین جلسه کارگروه (کمیته) دائمی پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۴۰۳ به ریاست سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری و با حضور دیگر اعضا تشکیل شد.

در این جلسه از سوی سردار غلامرضا جلالی دبیر کارگروه دائمی گزارش اقدامات پدافندی دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با شرایط اخیر و حمله تروریستی مدتی قبل به خطوط انتقال گاز ارایه شد.

در این جلسه سرلشکر باقری خواستار اجرایی سازی دستورالعمل‌های ابلاغی کمیته دائمی از سوی دستگاه‌های اجرایی برای حفظ و ارتقای آمادگی‌ها شد.

گزارش رصد تحرکات سایبری دشمن و اقدامات پدافندی انجام شده و همچنین تصویب دستورالعمل اجرائی تبصره ۳ قانون تشکیل سازمان در مورد اعتبارات طرح‌های پدافند غیرعامل دستگاه‌ها و تصویب پیشنهاد در مورد ذخیره راهبردی سوخت نیروگاه‌های گاز سوز به عنوان ذخیره راهبردی ملی از جمله دیگر مصوبات این نشست بود.

بررسی اهداف کلان پدافند غیرعامل کشور برای ابلاغ به دستگاه اجرایی در راستای تنظیم برنامه دستگاه خود و مبادله موافقت نامه با سازمان نیز از جمله دیگر موضوعات این نشست بود که تصویب آن به جلسه بعدی موکول شد.

به گزارش پایداری ملی، بر اساس قانون تشکیل پدافند غیرعامل مصوب مجلس شورای اسلامی، کارگروه (کمیته) دائمی پدافند غیرعامل کشور به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، بالاترین مرجع تصمیم گیری در حوزه پدافند غیرعامل کشور است که تصمیمات آن با ابلاغ رئیس کارگروه مزبور برای همه دستگاه‌های لشکری، کشوری، بخش دولتی و عمومی غیردولتی لازم الاجراست و مستنکفان علاوه بر جبران خسارت واردشده، به مجازات موضوع ماده (۵۷۶) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵/۳/۲ محکوم می‌شوند و چنانچه خسارتی وارد نشده باشد، برابر قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب ۱۳۷۲/۹/۷ با مستنکف رفتار خواهد شد. تصویب و اجرای این قانون نافی وظایف و اختیارات قانونی دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمی‌باشد و در صورت بروز تزاحم، تصمیم کارگروه دائمی پدافند غیرعامل ملاک عمل خواهد بود.

کد خبر 746206

دیگر خبرها

  • ارزیابی آمادگی دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات و مخاطرات حوزه پدافند غیرعامل
  • ارزیابی دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات با حضور سردارباقری
  • ارزیابی دستگاه‌های اجرایی در برابر تهدیدات باحضور سردارباقری
  • چهارمحال و بختیاری در جایگاه ششم صدور پروانه کسب الکترونیکی کشور
  • طرح ایجاد آزمایشگاه‌های سلامت در مناطق صعب‌العبور کشور امسال اجرایی می‌شود
  • «آیین‌نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه» اصلاح و بازنویسی شود
  • اعطای مجوز برگزاری دوره دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی به مدت سه سال
  • برنامه مدون اقتصادی همدان منطبق با تحقق شعار سال تکلیف شد
  • ۲۶۰ سامانه حمل و نقل هوشمند در جاده‌های مازندران نصب می‌شود
  • به دنبال منظومه سازی ماهواره‌ای در مدار هستیم