Web Analytics Made Easy - Statcounter

فرارو- سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی و همرانش که به شهادتشان منجر شد، از روز یکشنبه تا امروز بازارهای مالی را با واکنش‌های مختلفی روبرو کرده است.

به گزارش فرارو؛ شهادت ابراهیم رئیسی، وزیر امورخارجه، استاندار آذربایجان شرقی، امام جمعه تبریز و دیگر همراهان باعث شد علاوه بر اعلام پنج روز عزای عمومی، چهارشنبه هم تعطیل اعلام شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

بورس در روز اعلام خبر شهادت رییس‌جمهور و همراهانش به‌منظور اقدامات احتیاطی تعطیل شد و روز سه‌شنبه با محدود کردن دامنه نوسان، دست به‌عصا حرکت کرد. حراج شمش طلا روز سه‌شنبه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، طبق برنامه‌ریزی قبلی برگزار شد و حالا تهران برای برگزاری مراسم وداع با پیکر شهدای سقوط هلی‌کوپتر آماده می‌شود. چهارشنبه به همین منظور تعطیل اعلام شده است. در این گزارش به آخرین تغییرات بازار از روز یکشنبه تا امروز و شیوه فعالیت بازارهای مالی در روز چهارشنبه می‌پردازیم.

واکنش بورس به خبر شهادت رئیسی

شاخص کل بورس روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ با کاهش ۶۱ هزار و ۴۹۴ واحدی، در ارتفاع دو ملییون و ۱۰۷ هزار و ۱۸۱ واحدی آرام گرفت. خبر سقوط هلی‌کوپتر ابراهیم رئیسی بعد از ساعت کاری بورس اعلام شد و حداقل در آن روز نتوانست تاثیری بر روند شاخص بگذارد.

خبر شهادت ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان و سایر سرنشینان هلی‌کوپتر، روز دوشنبه صبح اعلام شد. حوادثی از این دست می‌تواند به سادگی روی بازارهای مالی تاثیر بگذارد. شورای بورس برای مقابله با تاثیر روانی خبر، روز دوشنبه را تعطیل کرد. 

سازمان بورس و اوراق بهادار در همان روز تعطیل دوشنبه جلسه‌ای برگزار کرد با موضوع حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تداخل در فرآیند‌های بازار سرمایه. ظاهرا پس از مباحث مطرح شده در این جلسه، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصمیم گرفت امروز سه‌شنبه فعالیت بازار را بلااشکال اعلام کرده اما همچنان جانب احتیاط را رعایت کند.

محدودیت دامنه نوسان بورس مهمترین راه چاره برای فعالیت بازار سرمایه در روز سه‌شنبه اول خرداد بود. دامنه نوسان بازار اصلی بورس در این روز برای معاملات سهام، منفی و مثبت دو درصد اعلام شد و دامنه نوسان صندوق‌های سهامی به مثبت و منفی چهار درصد رسید.

شاخص بورس روز سه‌شنبه اول خرداد، با تاثیر پذیرفتن از تصمیم محدودیت دامنه نوسان، کاملا محتاطانه قدم برداشت. وقتی ساعت کاری بورس به پایان رسید، شاخص با هزار و ۲۸۰ واحد حرکت در جهت مثبت در ارتفاع دو میلیون و ۱۱۳ هزار و ۸۴۰ واحد آرام گرفت.

بورس سه‌شنبه اول خرداد، آخرین روز کاری خود را پشت سر گذاشت، چون روز چهارشنبه دوم خرداد تعطیل است و بورس فعالیتی نخواهد داشت.

بانک‌ها تعطیل می‌شوند اما شعبه کشیک دارند

تعطیلی چهارشنبه دوم خرداد به منظور شرکت در مراسم تشییع رییس‌جمهور و سایر حاضران در سانحه سقوط بالگرد ابراهیم رییسی اعلام شده است. بانک‎‌ها روز چهارشنبه تعطیل هستند ولی بر اساس تصمیم هیات دولت، شعب کشیک معرفی شده‌اند و موظف هستند روز چهارشنبه فعالیت داشته باشند.

چهارشنبه دوم خرداد است و دو روز بعدی هم بانک‌ها تعطیل خواهند بود. از طرف دیگر روزهای نخست ماه مقارن است با ایام پرداخت حقوق کارمندان، کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران. هر دو مورد روی اعلام شعبات کشیک بانک‌ها تاثیرگذار هستند.

ادامه حراج شمش طلا در مرکز مبادله

حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، برای روز سه‌شنبه اول خرداد برنامه‌ریزی شده بود. دوشنبه عصر خبری روی سایت مرکز مبادله قرار گرفت تا به اطلاع متقاضیان برساند ضمن تسلیت شهادت رئیس‌جمهوری و هیات همراه، بیست‌و‌هشتمین جلسه حراج شش طلا طبق برنامه روز سه‌شنبه اول خرداد برگزار می‌شود.

حراج شمش طلا در مرکز مبادله، روز سه‌شنبه اول خرداد طبق معمول انجام شد. متقاضیان تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، برای واریز مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان به‌عنوان وجه‌الضمان به ازای هر قطعه شمش طلا، فرصت شرکت در حراج را پیدا کردند و ساعت ۱۲ تا ۱۶ روز سه‌شنبه شانس خود را برای خرید شمش طلا از حراج مرکز مبادله ارز و طلا امتحان کردند.

واکنش بازار طلا و ارز به خبر شهادت ابراهیم رئیسی

قیمت طلا روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، تمایل داشت در حالت کمینه دوروبر عدد سه میلیون و ۲۹۸ هازر و ۶۰۰ تومان بچرخد، اما از ساعتی که اخبار و شایعه‌ها درباره سقوط بالگرد رئیسی و هیات همراه به شکل جسته گریخته منتشر شد، التهاب بالای سر بازار طلا سایه انداخت.

قیمت طلا روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، با نزدیک شدن به ساعات پایانی معاملات و در حالی که هنوز از سرنوشت رئیس‌جمهور و سایر همراهان اطلاعات موثق و دقیقی وجود نداشت، تا سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پیش رفت. صبح فردا خبر  شهادت اعلام شد و همه سر‌ها به سمت اصل واقعه چرخید.  

بازار طلا از تک‌وتا افتاد و به دلیل نبود تقاضای خرید روند نزولی در پیش گرفت. قیمت طلا ۱۸ عیار روز سه‌شنبه اول خرداد ۱۴۰۳، به گرمی سه میلیون و ۳۵۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که حداقل ۲۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان از نقطه اوج روز یکشنبه، وقتی بازار در تلاطم موج شایعه‌ها حرکت می‌کرد، عقب‌نشینی کرده است.

تعطیلی بازار طلا در روز تشییع پیکر ابراهیم رییسی و سایر همراهان هنوز به‌شکل رسمی اعلام نشده است، اما هیات دولت پیش از این گفته بود  اصناف و ادارات در ایام عزای عمومی تعطیل نیستند. شاید صنف طلافروشان طبق روال به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

قیمت ارز در بازار غیررسمی نیز به خبر شهادت ابراهیم رئیسی واکنش هیجانی نشان داد اما روز دوشنبه و سه‌شنبه دست وضعیت کمی آرام گرفته است. قیمت دلار و بهای یورو روز سه‌شنبه اول خرداد ماه، شاهد ثبات هستند اما بعید است کانال‌ها و صفحات تلگرامی روز چهارشنبه، وقتی تهران درگیر برگزاری مراسم تشییع شهدای سقوط بالگرد رئیسی است، دست از فعالیت بکشند.

فعالیت سایر اصناف در روز تشییع شهدای سقوط بالگرد

مراسم تشییع شهدای سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در تهران برگزار می‌شود و قرار است پیکرها برای خاکسپاری به مشهد و تبریز منتقل شوند. وضعیت در این شهرها هنوز مشخص نیست اما اصناف خودشان می‌توانند درباره روند فعالیت تصمیم بگیرند.

صنف فروشندگان لوازم خانگی اعلام کرده به روال گذشته مشغول فعالیت خواهد بود. میادین میوه‌و‌تره‌بار از روز یکشنبه تا الان، مانند همیشه مشغول خدمت‌رسانی به مردم بوده ولی روز چهارشنبه دست از کار می‌کشند تا در مراسم تشییع شهدای بالگرد شرکت کنند. میادین میوه‌وتره بار روز پنجشنبه سوم خردادماه، فعالیت خود را از سر می‌گیرند و از ساعت هشت صبح تا ۱۳ و از ساعت ۱۵ الی ۲۰ خدمت‌رسانی خواهند کرد. 

میلاد امام رضا در روزهای اخیر می‌توانست باعث رونق کسب‌وکار صنف تالارهای پذیرایی و عروسی شود اما سقوط هلی‌کوپتر و اعلام عزای عمومی پنج روزه، برنامه‌ریزی خیلی از عروس‌ودامادها را به هم ریخته است. اتحادیه صنف تالار‌های پذیرایی و تجهیز مجالس پذیرایی با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد موضوع را پیگیری کرده و از دستور پلیس اماکن فراجا تبعیت خواهد کرد. هرچند تا الان دستورالعلمی در این باره صادر نشده است.

منبع: فرارو

کلیدواژه: قیمت طلا و ارز قیمت خودرو قیمت موبایل روز سه شنبه اول خرداد شهادت ابراهیم رئیسی مرکز مبادله روز چهارشنبه حراج شمش طلا مراسم تشییع تشییع شهدای دامنه نوسان سقوط بالگرد شهدای سقوط روز دوشنبه روز یکشنبه خبر شهادت هلی کوپتر بازار طلا اعلام شد بانک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۳۳۲۹۵۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تداوم روند نزولی بازار سهام با افت ۱۶ هزار واحدی شاخص بورس

به گزارش ایرنا، شاخص هم‌وزن در روز جاری با سه هزار و ۵۳۹ واحد افت به ۶۶۶ هزار و ۱۴۱ واحد و شاخص قیمت هم وزن نیز با یک هزار و ۹۴۵ واحد کاهش به ۳۶۶ هزار و ۱۸۳ واحد رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از ۶ میلیارد و ۳۸۹ میلیون سهم و حق تقدم با انجام بیش از ۲۰۷ هزار معامله و به ارزش ۴۲ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال دادوستد کردند.

نمادهای فولاد، فملی، فارس، شپنا، شستا، وغدیر و نوری بیشترین اثر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

شاخص فرابورس ایران امروز با ۱۷۲ واحد کاهش به ۲۱ هزار و ۸۵۹ واحد رسید.

معامله گران در بیش از ۸ میلیارد سهم و اوراق مالی را در قالب ۱۱۴ هزار و ۶۸۰ معامله دادوستد کردند.

نمادهای آریا، خاور، زاگرس، انتخاب، هرمز، آریان و فصبا بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند.

اقتصاد بورس ۰ نفر فرزانه پیری برچسب‌ها بازار سهام بورس کالا فرابورس ریزش شاخص بورس سازمان بورس و اوراق بهادار

دیگر خبرها

  • ساعات سعد و نحس امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ + جدول
  • فال ابجد برای متولدین ماه‌های مختلف امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
  • ادامه روند کاهشی در بورس
  • ریزش ۹ هزار واحدی شاخص بورس در روز ۲۹ خرداد
  • چه عواملی روند اصلاحی بازار سرمایه را تشدید کرد؟ +فیلم
  • ساعات سعد و نحس امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول
  • پیش بینی بورس سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
  • آغاز برپایی کنسرت‌ها در سراسر کشور/ از عرفان طهماسبی تا پرواز همای به صحنه می‌روند
  • آغاز برپایی کنسرت‌ها در سراسر کشور/ کدام خوانندگان روی صحنه می‌روند؟
  • تداوم روند نزولی بازار سهام با افت ۱۶ هزار واحدی شاخص بورس