Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «مهر»
2024-06-19@09:12:03 GMT

چه کشورهایی نتانیاهو را دستگیر خواهند کرد؟

تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۳۵۴۸۲۶

چه کشورهایی نتانیاهو را دستگیر خواهند کرد؟

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل: هر روز که از جنایت‌ها و نسل‌کشی‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه می‌گذرد، بر فشارهای جهانی و انزوای سیاسی این رژیم افزوده می‌شود که اقدام اخیر «دیوان کیفری بین‌المللی» (ICC ) در این راستا قابل ارزیابی است.

روز دوشنبه ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت)، «کریم خان» دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی درخواستی برای صدور حکم بازداشت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ارائه و اعلام کرد که این تصمیم به خاطر کشتار فلسطینیان، ایجاد گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ، جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان گرفته شده‌است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

خیز کشورهای جهان برای اجرای حکم دیوان و بازداشت نتانیاهو

برخلاف مخالفت چند کشور از قبیل آمریکا، انگلیس، جمهوری چک و اتریش از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی اما گویی درخواست دادستان کل دیوان برای دستگیری نتانیاهو با استقبال بسیاری از کشورها حتی متحدان اروپایی کاخ سفید مواجه شده‌است.

«ماکو» تارنمای شبکه تلویزیونی ۱۲ رژیم صهیونیستی فاش کرد، در صورتی که قاضی‌های دادگاه بین‌المللی لاهه حکم بازداشت بین‌المللی نتانیاهو و گالانت را صادر کنند، آنها از سفر به ۱۲۴ کشور جهان محروم خواهند شد.

در این گزارش آمده‌است در صورتی که سه قاضی دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه با صدور حکم بازداشت نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی موافقت کنند، این دو از این پس نخواهند توانست به هیچیک از کشورهای امضا کننده توافق رم سفر کنند. آنها دیگر اجازه سفر به کشورهایی همچون، آلمان، هلند، یونان، فرانسه، ژاپن، اسپانیا و دولت فلسطین را نخواهند داشت، در حالی که در ذیل خبر خود نام هر ۱۲۴ کشور از قاره‌های مختلف جهان را در این ارتباط ذکر کرد.

به محض اعلام درخواست دادستان کل دیوان مبنی بر بازداشت نتانیاهو و گالانت، شاهد استقبال جهانی از این تصمیم بودیم. «جوزف بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به درخواست دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی، تاکید کرد که تمام کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی باید از تصمیمات آن تبعیت کنند.

کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک و اسلوونی با انتشار بیانیه‌هایی حمایت خود را از تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری برای صدور قرار بازداشت این افراد اعلام کردند. «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان روز پنجشنبه گفت چنانچه دیوان بین‌المللی کیفری اقدام به صدور قرار بازداشت برای نتانیاهو کند، او را در صورت پا گذاشتن به خاک آلمان بازداشت خواهد کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: پاریس از دادگاه بین‌المللی کیفری، استقلال آن و مبارزه با مصونیت از مجازات در همه شرایط حمایت می‌کند. عاملان جنایات ارتکابی در غزه باید بدون توجه به مقام و موقعیت آنها و بدون استثنا در بالاترین سطح محاکمه شوند.

خانم «حاجه لحبیب» وزیر امور خارجه بلژیک نیز در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، نوشت: بروکسل حمایت کامل خود از دادگاه بین‌المللی کیفری را اعلام می‌کند. جنایات ارتکابی در غزه باید بدون توجه به عاملان آن در بالاترین سطح مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

وزارت خارجه اسلوونی هم در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، نوشت: عاملانی که جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت را از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر ۱۴۰۲) در نوار غزه مرتکب شده‌اند باید مستقل و بی‌طرفانه و بدون توجه به مقام و موقعیت آنها و بدون استثنا مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

حتی برخی کشورهایی که در زمره سازشکاران با رژیم صهیونیستی قرار دارند نیز از اجرای حکم دیوان کیفری بین‌المللی خبر داده‌اند به عنوان نمونه «ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن در کنفرانس خبری مشترک با همتای سوئدی خود، گفت: قوانین بین‌المللی برای اجرا، وضع شده‌اند و سازمان‌ها و نهادهای چندجانبه از جمله نهادهای کیفری برای عمل به مسوولیت‌هایشان در زمینه اجرای عدالت ایجاد شده‌اند تا اثبات کنند که هیچ کسی فراتر از قانون نیست و قوانین باید در تعامل با همگان اجرا شود.

تا کنون دیوان حکم بازداشت چه مقام‌هایی را صادر کرده‌است؟

دیوان کیفری بین‌المللی تا به امروز حکم بازداشت و دستگیری چندین مقام جهان را صادر کرده‌است که در ادامه به برخی از مهمترین این موارد اشاره می‌شود؛

۱. عمر البشیر: در چهارم مارس ۲۰۰۹ دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت «عمرالبشیر» رئیس‌جمهوری سودان را به اتهام مشارکت غیرمستقیم در ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت‌ها علیه بشریت در «دارفور» صادر کرد.

۲. معمر قذافی: دیکتاتور سابق لیبی به جنایت علیه بشریت در جریان سرکوب اعتراض‌ها در سال ۲۰۱۱ متهم شد. حکم بازداشت وی از سوی دیوان کیفری بین‌المللی صادر اما او قبل از دستگیری کشته شد.

۳. سیف الاسلام قذافی: پسر معمر قذافی نیز در سال ۲۰۱۱ به اتهام جنایت علیه بشریت در جریان سرکوب اعتراض‌ها در لیبی، حکم بازداشتش از سوی دیوان کیفری صادر شد.

۴. لوران باگبو: رئیس‌جمهور سابق ساحل عاج که به اتهام جنایت علیه بشریت در جریان خشونت‌های پس از انتخابات سال ۲۰۱۰ حکم بازداشتش صادر شد.

۵. جوزف کونی: رهبر گروهی شبه‌نظامی به نام ارتش مقاومت پروردگار در اوگاندا در سال ۲۰۱۲ به اتهام جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت محکوم و حکم دستگیری وی صادر شد.

۶. توماس لوبانگا: «توماس لوبانگا دی یلو» در مارس سال ۲۰۱۲ میلادی توسط «شعبه اول دادرسی» دیوان نسبت به ارتکاب ارتکاب جرایم جنگی از طریق مشارکت در به خدمت گرفتن «کودک سربازان» زیر ۱۵ سال در گروه نظامی «نیروهای میهن پرست برای آزادی کنگو» و همچنین مشارکت دادن آنها در مخاصمه‌های مسلحانه مجرم شناخته و محکوم شد.

۷. ژان-پی‌یر بمبا: رهبر نظامی کنگو و معاون رئیس‌جمهور سابق جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۲۰۱۶ به جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت در جمهوری آفریقای مرکزی محکوم اما در سال ۲۰۱۸ در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد.

۸. احمد الفقی المهدی: این عضو گروه افراطی انصار دین در مالی در سال ۲۰۱۳ از سوی دادستان دیوان کیفری بین‌المللی متهم به ارتکاب جرایم جنگی از طریق «هدایت عامدانه حمله‌ها علیه ساختمان‌های مذهبی و بناهای تاریخی» شد. این اولین بار بود که اتهام صدمه رساندن به میراث فرهنگی و بناهای مذهبی نزد دیوان کیفری بین‌المللی مطرح می‌شد. او پس از بازداشت توسط دولت نیجر از سوی مقام‌های این کشور، تحویل دیوان کیفری بین‌المللی شد.

۹. بوسکو نتاگندا: فرمانده نظامی کنگو در سال ۲۰۱۹ به اتهام جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت از جمله قتل، تجاوز و استفاده از کودکان به عنوان سرباز متهم و در سال ۲۰۲۰ به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

۱۰. دومینیک اونگوین: یکی از فرماندهان ارشد ارتش مقاومت خدا در اوگاندا در سال ۲۰۲۱ به اتهام جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت متهم و در سال ۲۰۲۲ به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

۱۱. علی کوشیب: «علی محمد علی عبد الرحمان» (علی کوشیب) در روز ۹ ژوئن ۲۰۲۰ پس از آنکه داوطلبانه و پیرو حکم بازداشت صادر شده توسط دیوان کیفری بین‌المللی در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۰۷، خود را به جمهوری آفریقا مرکزی تسلیم کرد، تحت بازداشت دیوان درآمد. کوشیب متهم به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور (سودان) بود.

۱۲. ولادیمیر پوتین: در سال ۲۰۲۳ دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت رئیس‌جمهوری روسیه را به اتهام جنایت‌های جنگی صادر کرد. این اتهام‌ها به انتقال غیرقانونی کودکان از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه مربوط می‌شد. این اقدام در جریان جنگ روسیه و اوکراین صورت گرفته‌بود و دیوان کیفری بین‌المللی این عمل را به عنوان جنایت جنگی مورد پیگرد قرار داد.

۱۳: نتانیاهو و گالانت: هفته گذشته تصمیم بازداشت این دو مقام رژیم صهیونیستی به خاطر کشتار فلسطینیان، ایجاد گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ، جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان صورت گرفت.

با نگاهی به تمامی احکام بازداشتی فوق‌الذکر، این اولین باری که دیوان کیفری بین‌المللی رئیس یکی از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا را هدف قرار می‌دهد. آمریکا حتی اگر به بهانه عدم شناسایی دیوان کیفری از اجرای حکم (در صورت نهایی شدن) سر باز بزند اما ۱۲۴ کشوری که دادگاه را به رسمیت می‌شناسند، موظف به دستگیری نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هستند. حتی در صورت عدم دستگیری این ۲ مقام صهیونیستی، این اقدام بجای دیوان کیفری، عمق انزوای سیاسی بین‌المللی رژیم اشغالگر را به تصویر کشیده‌است.

کد خبر 6118129

منبع: مهر

کلیدواژه: جنگ غزه نتانیاهو یوآو گالانت رژیم صهیونیستی اسرائیل ایالات متحده امریکا رژیم صهیونیستی طوفان الاقصی فلسطین اسرائیل ارتش رژیم صهیونیستی سیدابراهیم رئیسی سید شهیدان خدمت روسیه ایران ایالات متحده امریکا جنگ غزه حسین امیرعبداللهیان حسین امیر عبداللهیان حماس جنگی و جنایت علیه بشریت دیوان کیفری بین المللی جنایت های جنگی و جنایت جنایت علیه بشریت دادگاه بین المللی بین المللی کیفری رژیم صهیونیستی اتهام جنایت حکم بازداشت نوار غزه جنایت ها صادر شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۳۵۴۸۲۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

حماس: جامعه جهانی برای کمک به مردم نوار غزه «تصمیمات فوری» اتخاذ کند

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه الجزیره، جنبش حماس تأکید کرد که رژیم صهیونیستی وحشیانه‌ترین مجازات جمعی علیه غیرنظامیان بی‌گناه را از طریق محاصره نوار غزه و تعطیلی گذرگاه‌ها اعمال می‌کند.

این جنبش افزود: رژیم صهیونیستی به جنگ جنایتکارانه گرسنه‌سازی ادامه می‌دهد و قحطی در نوار غزه در حال افزایش است.

این جنبش تأکید کرد که جامعه جهانی باید برای کمک به مردم نوار غزه و توقف جنایت گرسنه‌سازی و نسل‌کُشی، تصمیمات فوری اتخاذ کند.

از سوی دیگر دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه نیز اعلام کرد که نوار غزه با سرعت به سمت قحطی پیش می‌رود و رژیم اشغالگر و دولت آمریکا از ورود کمک‌های بشردوستانه ممانعت می‌کنند.

دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه همچنین با اشاره به اینکه ۳۵۰۰ کودک به دلیل سوء تغذیه در معرض خطر مرگ قرار دارند، خواستار اقدام فوری بین‌المللی برای توقف این جنایت شد.

به گزارش ایرنا، با گذشت نزدیک به ۹ ماه از آغاز تجاوز بدون نتیجه و دستاورد رژیم صهیونیستی به نوار غزه، این رژیم روزبه‌روز بیشتر در بحران‌های داخلی و خارجی خود فرو می‌رود. رژیم صهیونیستی طی این مدت دستاوردی غیر از قتل‌عام، ویرانی، جنایت‌های جنگی، نقض قوانین بین‌المللی، بمباران نهادهای امدادرسان و تحمیل قحطی و گرسنگی در این منطقه نداشته است.

رژیم اشغالگر این جنگ را بدون در نظر گرفتن هر دستاوردی در آینده، باخته و حتی پس از حدود ۹ ماه نتوانسته گروه‌های مقاومت در یک منطقه کوچک را که سال‌ها در محاصره است، شکست دهد و همراهی افکار عمومی جهانی را به‌خاطر ارتکاب جنایت‌های آشکار در غزه، از دست داده است.

جهان آسیای غربی ۰ نفر برچسب‌ها نوار غزه جنبش مقاومت اسلامی حماس رژیم صهیونیستی طوفان الاقصی پروندهٔ خبری عملیات طوفان الاقصی

دیگر خبرها

  • حماس: جامعه جهانی برای کمک به مردم نوار غزه «تصمیمات فوری» اتخاذ کند
  • اعتراف عضو کنست: کابینه نتانیاهو قادر به تحقق اهداف جنگ نیست
  • واکنش حماس به آتش زدن سالن انتظار گذرگاه رفح توسط اسرائیل
  • واکنش حماس به جنایت «اسرائیل» در آتش زدن سالن انتظار گذرگاه رفح
  • حماس اقدام اشغالگران در رفح را محکوم کرد
  • حماس اقدام اشغالگران در آتش زدن سالن خروجی گذرگاه رفح را محکوم کرد
  • دادگاه لاهه به‌زودی درباره حکم بازداشت نتانیاهو تصمیم‌گیری می‌کند
  • رسانه رژیم صهیونیستی: دادگاه لاهه به زودی تصمیم درباره بازداشت نتانیاهو را صادر می‌کند
  • رسانه اسرائیلی: دیوان کیفری بین‌المللی حکم نتانیاهو را صادر می‌کند
  • دستگیری و بازداشت سه نفر از عوامل حادثه تلخ تصادف زیرگذر میدان مهدیه یزد