Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «همشهری آنلاین»
2024-07-17@17:32:28 GMT

این کاندیدا نباید رئیس‌ جمهور ایران شود

تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۶۵۰۷۷

این کاندیدا نباید رئیس‌ جمهور ایران شود

همشهری آنلاین – گروه سیاسی: اگرچه این روزها تقریبا همه چهره‌ها و جریان‌های سیاسی بر اصل «رعایت اخلاق انتخاباتی» تأکید دارند، اما زیر ذره‌بین بردن عملکرد هواداران، یکی از محوری‌ترین سنجه‌ها برای بررسی میزان پایبندی کمپین‌های انتخاباتی نسبت به رعایت اصول اخلاقی است.

اهمیت چنین شاخصی، در فهم این نکته محوری نهفته است که میزان کنترل کاندیداها بر رفتار و عملکرد انتخاباتی حامیان و هواداران، نشان‌دهنده میزان تسلط آنان بر جریان‌های پیرامونی است؛ موضوعی که می‌تواند گویای میزان توانمندی کاندیداها برای اداره مناسب امور در دولت آینده باشد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

میزان کنترل کاندیداها بر رفتارها و فعالیت‌های طرفداران در شرایطی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب «رئیس‌جمهور صالح» مطرح می‌شود که جامعه به این نکته محوری واقف است که کاندیدایی که توانایی کنترل رفتارهای انتخاباتی غیراخلاقی حامیان و هواداران خود را نداشته باشد، به‌طورقطع در برقراری حداکثری «انسجام اجتماعی» نیز ناکام خواهد بود.

کاندیداها از زاویه‌دید هواداران

عملکرد حامیان و جمعیت‌ هواداران کاندیداها در رقابت‌های انتخاباتی را می‌توان نمودی از ویژگی‌های کاندیدا به‌حساب آورد؛ گزاره‌ای که رأی‌دهندگان را به مسیر صحیح انتخاب هدایت خواهد کرد. در چنین شرایطی عدم‌کنترل کاندیدایی بر کمپین‌های هواداری، پیام‌های روشنی به جامعه مخابره می‌کند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

بی‌توجهی به انسجام اجتماعی: کاندیدایی که توانایی کافی برای کنترل هواداران خود در مسیر رعایت الزام‌های یک رقابت انتخاباتی اخلاقی را ندارد، این پیام روشن را به جامعه مخابره می‌کند که «انسجام اجتماعی» در دولت او مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت. امید بستن به حاشیه‌سازی‌ها: رعایت‌نشدن اخلاق انتخاباتی از سوی هواداران کاندیداها و عدم‌تأثیرگذاری کاندیدا بر چنین جریانی، به‌روشنی گویای این واقعیت است که او پیش از آنکه از برنامه‌ها و نقشه‌راه مدونی برای قانع‌کردن افکارعمومی برخوردار باشد، به حاشیه‌سازی‌ها امید بسته است. فرافکنی در دولت آینده: زمانی که رویکردهای تخریبی حامیان یک کاندیدا از سوی او مذموم شمرده نمی‌شود و کاندیدا کنترلی بر کمپین‌های انتخاباتی خود ندارد، این پیام روشن به جامعه مخابره می‌شود که دست دولت آینده از ابزارهای کارگشا خالی است. سهم‌خواهی‌های پیش‌رو: یکی دیگر از مهم‌ترین پیام‌های عدم‌تسلط کاندیدا بر فعالیت‌های تخریبی هواداران و جریان‌های حامی، می‌تواند معطوف به این نکته باشد که باید در دولت آینده در انتظار سهم‌خواهی‌های گسترده‌ای بود و دولت آینده باید پاسخگوی افرادی و جریان‌های مختلف باشد. عدم‌تسلط بر کابینه: کاندیدایی که از توانایی کافی برای جمع‌وجورکردن حواشی تبلیغاتی پیرامون کمپین‌های انتخاباتی خود برخوردار نباشد، این پیام را به جامعه ارسال می‌کند که مردم باید در انتظار دولتی باشند که به‌دلیل عدم‌تسلط رئیس‌جمهور، از داخل آن صدای سازهای ناکوک بسیاری به گوش می‌رسد و از هماهنگی لازم برخوردار نیست.

آثار سوء رویکردهای غلط انتخاباتی

کاوش در روندهای تبلیغاتی انتخابات ریاست‌جمهوری طی دهه‌های گذشته، نشان می‌دهد بروز برخی ناهنجاری‌ها در میان کمپین‌های هواداری با نتایج سوء اجتماعی و سیاسی بسیاری مواجه خواهد بود؛ آسیب‌هایی که در صورت عدم‌کنترل مناسب آنها از سوی کاندیداها یا مسئولان ستادها، آثار زیان‌آوری به‌همراه دارد که بر عملکرد دولت چهاردهم نیز تأثیر منفی برجا می‌گذارد و کارآمدی قوه مجریه کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در ادامه به بررسی برخی خلقیات غلط هواداری در کمپین‌های انتخاباتی و آثار سوء «اجتماعی» و «سیاسی» ناشی از آنها می‌پردازیم.

۱

اولویت‌یافتن تخریب و حذف رقیب

اثر سوء اجتماعی: ایجاد فضای ناامیدی در لایه‌های مختلف اجتماعی

اثر سوء سیاسی: تحت‌الشعاع قرار گرفتن برنامه‌ها و راهبردهای کاندیداها برای آینده کشور

۲

پرداختن به حاشیه‌ها به‌جای نشان‌دادن کارآمدی

اثر سوء اجتماعی: کم‌رنگ‌شدن روحیه «ساختن» کشور و کم‌توجه‌شدن جامعه به برنامه‌ها

اثر سوء سیاسی: بی‌اطمینان کردن مردم نسبت به فرایندهای سیاسی و ناامیدی از چهره‌ها و احزاب سیاسی

۳

نتیجه‌گرایی در انتخابات

اثر سوء اجتماعی: ایجاد تصویری از سیاستمداران بی‌توجه به مردم در ذهنیت افکار عمومی

اثر سوء سیاسی: کم‌رنگ‌شدن اصل محوری «مردم‌سالاری دینی» و بی‌اثرسازی برنامه‌ها برای ساختن آینده

۴

اتهام‌زنی و دروغ‌پردازی

اثر سوء اجتماعی: نشر دادن روحیه بی‌تقوایی در جامعه و کم‌رنگ‌کردن اصل توجه به عقلانیت

اثر سوء سیاسی: بی‌اعتمادکردن جامعه به چهره‌ها و جریان‌های سیاسی

۵

دفاع غیرعلمی از کاندیدا

اثر سوء اجتماعی: گسترش‌یافتن روحیه بی‌توجهی به استدلال‌های منطقی در لایه‌های مختلف اجتماعی

اثر سوء سیاسی: بی‌اعتمادشدن طیف وسیعی از جامعه به کاندیداها و در حاشیه قرار گرفتن برنامه‌های مدون و اجرایی برای آینده کشور

۶

اختلاف‌افکنی

اثر سوء اجتماعی: دور شدن از افق «نگاه ملی» و غفلت از نقش تخریبی دشمن

اثر سوء سیاسی: زاویه‌گرفتن از راهبردهای مدنظر رهبر معظم انقلاب به‌منظور حرکت در مسیر صحیح پیشرفت

۷

انتقاد ناپذیری

اثر سوء اجتماعی: تبدیل ضعف‌های شخصی کاندیدا به ‌عنوان پدیده‌ای اجتماعی

اثر سوء سیاسی: ایجاد تصلب سیاسی در میان گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و عدم‌تمرکز بر تصمیم‌سازی راهبردی برای آینده کشور

۸

بی‌توجهی به قانون در تبلیغات

اثر سوء اجتماعی: نشر پدیده مذموم قانون‌گریزی در جامعه

اثر سوء سیاسی: بی‌اعتمادشدن رای‌دهندگان به کاندیدایی که قرار است با توسل به قانون سکان امور اجرایی کشور را به‌دست گیرد

۹

دامن‌زدن به دوقطبی‌ها

اثر سوء اجتماعی: ایجاد شکاف‌های غیرواقعی و صوری در لایه‌های مختلف اجتماعی

اثر سوء سیاسی: فاصله‌انداختن میان مردم و جریان‌های سیاسی و دورشدن از برنامه‌گرایی برای توسعه کشور

۱۰

عدم‌تمکین به مبانی اعتقادی جمهوری ‌اسلامی

اثر سوء اجتماعی: نشردادن روحیه تزویر و ریا در جامعه و سست‌شدن مبانی اعتقادی مردم

اثر سوء سیاسی: بی‌اعتمادسازی‌ مردم به جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در مسیر گره‌گشایی از مشکلات کشور

کد خبر 859736 منبع: روزنامه همشهری برچسب‌ها انتخابات خبر ویژه حزب دولت انتخابات ریاست‌ جمهوری چهاردهم

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: انتخابات خبر ویژه حزب دولت انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم کمپین های انتخاباتی جریان های سیاسی اثر سوء اجتماعی دولت آینده برنامه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۶۵۰۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مسير سخت است آقاي پزشکيان، و تو اين را مي‌دانستي

خبرگزاری آریا - رئیس‌جمهور پزشکیان حتی اگر لازم باشد باید کاپشن معروف خود را گرو بگذارد تا شرایط اقتصادی کشور حداقل از این بدتر نشود. مهم‌ترین سرمایه پزشکیان در آینده، بهبود شرایط اقتصادی مردم است.

عصر ایران ؛ مصطفی داننده - مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب، روزهای عجیبی را در پیش دارد. رئیس‌جمهور منتخب، چه دوست داشته باشد چه نه، آخرین امید بخشی از جامعه برای بهبود وضعیت کشور است؛ همان‌هایی که در روزها و ساعت‌های پایانی انتخابات تصمیم به مشارکت گرفتند و نام مسعود پزشکیان را روی برگه‌های رأی نوشتند. اگر این جماعت نبودند، اکنون سعید جلیلی رئیس‌جمهور بود و کابینه در سایه‌اش را به زیر آفتاب می‌آورد.
بعد از دولت دوم روحانی و سه سال دولت سید ابراهیم رئیسی و میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400، مجلس دوازدهم و دور اول ریاست جمهوری چهاردهم، کمتر کسی فکر می‌کرد ققنوس امید از دل آتش بیدار شود. ققنوس امید با هزار سختی برخاست، هرچند رنجور و ضعیف بود.
پزشکیان باید از همان روز اول و بعد از سوگند به قرآن مجید و قانون اساسی کشور، در معرفی کابینه، امید را شعله‌ورتر کند. او در مناظره‌های انتخاباتی از زنان و اقلیت‌های مذهبی و قومی گفت. این سخنان باید در کابینه او منعکس شود. نبود این دو در کابینه پزشکیان یعنی وزیر بهداشت سابق توانایی حل گسل‌های ایجاد شده را ندارد. بودن آنها اما خبر خوبی است که می‌تواند مردم را به روزهای پیش رو امیدوار کند.
مسئله بعدی اقتصاد است. مهم‌ترین مشکل کشور در تمام این سال‌ها تورم و گرانی بوده است. رئیس‌جمهور پزشکیان حتی اگر لازم باشد باید کاپشن معروف خود را گرو بگذارد تا شرایط اقتصادی کشور حداقل از این بدتر نشود. مهم‌ترین سرمایه پزشکیان در آینده، بهبود شرایط اقتصادی مردم است. جامعه باید تغییر در زندگی‌شان را در سفره‌هایشان ببیند؛ سفره‌هایی که چند سالی است از گوشت و مرغ خالی شده است.
همه می‌دانیم که زمستان ترامپ هم خواهد آمد. رئیس‌جمهور تازه آمریکا، همچون 4 سال ریاست جمهوری‌اش که هم‌عصر با حسن روحانی بود، به ایران سخت خواهد گرفت اما این هنر دیپلماسی پزشکیان است که طوفان ترامپ را تبدیل به نسیمی دلچسب برای مردم ایران کند. البته او باید قدرت اقناع داخلی را هم داشته باشد تا بتواند باب مذاکره با آمریکا را باز کند. مذاکره نکردن با آمریکا و بستن باب گفت‌وگو، قطعاً شرایط اقتصادی ایران را تلخ‌تر و سخت‌تر از امروز خواهد کرد.
مسئله بعدی شکاف اجتماعی است که در جامعه ایجاد شده است. نسل جدید نگاه متفاوت‌تری به مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد و رئیس‌جمهور و تیم همراه او باید به یک راهکار مشخص در این باره برسند. مسئله حجاب، فیلترینگ، شبکه‌های اجتماعی و هزار مسئله دیگر پیش روی پزشکیان است و او باید به عنوان رئیس‌جمهور برای آنها راهکار مشخص بدهد. فرصت زیادی هم نیست، چون ممکن است هر کدام از این‌ها تبدیل به یک بحران تازه برای کشور شوند.
بله، مسیر سختی پیش روی رئیس‌جمهور تازه ایران است اما او قطعاً بهتر از همه با این مسیر آشناست وگرنه پای به آن نمی‌گذاشت. امیدوارم که رئیس‌جمهور پزشکیان بتواند این مسیر را به خاطر امید، به سلامت طی کند وگرنه در صورت شکست پزشکیان، بعید است دیگر امید در جامعه توانایی قد راست کردن داشته باشد.

دیگر خبرها

  • زوج انتخاباتی جمهوری‌خواهان؛ موج قرمز در راه است؟
  • مسير سخت است آقاي پزشکيان، و تو اين را مي‌دانستي
  • مسیر سخت است آقای پزشکیان، و تو این را می‌دانستی
  • پزشکیان فراجناحی عمل می‌کند/ برآورد تشکیل یک کابینه ملی فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی را داریم
  • پیشنهادات خود برای گزینه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ارائه کنید
  • پزشکیان:جامعه کارگری پیشنهادات خود برای گزینه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کند
  • پزشکیان: جامعه کارگری پیشنهادات خود برای گزینه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کند
  • هشدار درباره افزایش خشونت سیاسی در آمریکا
  • نشست بررسی ترور نافرجام «ترامپ» باحضور «بایدن»
  • نشست بررسی ترور نافرجام «ترامپ» باحضور «بایدن» در حال برگزاری است