Web Analytics Made Easy - Statcounter

زویا زاکاریان در ۲۵ خردادماه ۱۳۲۹ در محله پل چوبی تهران در خانواده‌ای آذری و ارمنی به دنیا آمد؛ در خانه‌ای که کسی به زبان فارسی سخن نمی‌گفت. سه دهه بعد اما نام او در کنار ایرج جنتی‌عطایی، شهیار قنبری، اردلان سرفراز، منصور تهرانی و… در ردیف مهمترین ترانه‌سرایان موج نوی ترانه ایران قرار داشت.

برای رسیدن به چنین موفقیتی البته قید تحصیل پزشکی در دانشگاه پهلوی شیراز را زده بود؛ به تهران بازگشته و در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران زیر نظر خلیل موحد دیلمقانی نمایش‌نامه‌نویسی خوانده بود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

بعدتر سراغ کلاس‌های آزاد بازیگری دانشکده هنرهای زیبا و حمید سمندریان نیز رفت. در پی کشفی تازه در جهان هنر بود و جز این آموختنی‌ها، شعر و ادبیات را نیز به‌جد دنبال می‌کرد.

درنهایت در سال ۱۳۵۳ پایش به دنیای ترانه باز شد؛ آن‌هم در روزگاری که موسیقی پاپ در اوج درخشش خود بود و نسل نوینی از هنرمندان در این عرصه به شهرتی فراگیر دست یافته بودند.

نخستین‌بار ترانه «قُمری» او با آهنگی از فرید زلاند و تنظیم اریک ارکانت را دختر جوانی خواند که مالک کاباره میامی می‌کوشید با ستاره‌‌کردن او نشان بدهد نقش‌اش در شهرت عالم‌گیر همسر سابقش اندک نبوده است. بعد از آن قرعه به‌نام همکاری او با مارتیک، دیگر هنرمند ارمنی افتاد؛ همکاری قابل‌تأملی که پس از قریب به نیم‌قرن و بیش از ۳۰ آهنگ همچنان ادامه دارد و خود سبب شد تا گوگوش نیز به خواندن ترانه‌های او علاقه‌مند شود و بدین‌ترتیب اعتبار او در این عرصه تثبیت شود.

این همکاری از «شاعر» شروع شد، در «فصل تازه» و «گهواره من» جان گرفت و دهه‌ها بعد با شاهکاری چون «کیوکیو بنگ‌بنگ» طلیعه فصلی تازه در کارنامه خواننده‌اش شد. بااین‌همه، همه این جنب‌وجوش‌ها با نزدیک‌شدن به بهمن‌ماه ۵۷، از رونق افتاد و بر سر ترانه‌سرای جوان قصه ما که در همان روزهایی که «هوای شور و شر بود / تو اون کوچه بن‌بست» و «همه شیفته و سرمست/ تو رویا مونده دربست» بودند، دو شاهکار «شب‌زده» و «خالی» را به ترانه ایران تقدیم کرده بود نیز همانی آمد که بسیاری از خوانندگان نوظهور در نیمه دوم دهه ۱۳۵۰ در سال‌های بعد چشیدند؛ سکوت، تغییر فعالیت و درنهایت مهاجرت.

از ترانه به تئاتر  

هنرمندان موج نوی ترانه، فقط ترانه‌سرا نبودند. ایرج جنتی‌عطایی دانش‌آموخته تئاتر بود و شهیار قنبری در همان سال‌های ظهور زویا در دنیای ترانه، بازیگری و کارگردانی را در سینما می‌آزمود. زاکاریان هم از پس تعطیلی موسیقی در فردای انقلاب، در خانه نخست خود، نمایش، مأمن گزید و با نوشتن نمایش محبوب و موزون «سبزه دوست خوب بچه‌ها» که همسرش رضا ژیان آن را کارگردانی می‌کرد و اکبر عبدی در آن نقش اصلی را داشت، به «رفع دل‌تنگی در غیبت ترانه» پرداخت. مدتی بعد اما از ادامه اجرای نمایش جلوگیری شد. زویا و رضا این‌بار به تلویزیون رفتند و سریال «مثل‌آباد» را با حضور عبدی، حمید جبلی و آتیلا پسیانی ساختند. اینجا نیز پس از تهیه شش‌ اپیزود، سریال برای سه‌سال توقیف شد.

 با چنین نامرادی‌هایی، کوچ اجتناب‌ناپذیر نمود. سال‌های نخست هجرت نیز در تئاتر گذشت و هفت نمایش‌نامه از زویا زاکاریان روی صحنه اجرا شد. با بازگشت ژیان به ایران اما دریچه تئاتر به روی زویا بسته و در عوض پنجره ترانه گشوده‌تر شد؛ پنجره‌ای به وسعت تخیل خلاق، احساس پرورده و اندیشه بخردانه هنرمندی که کم و گزیده نوشت اما در سروده‌هایش هم انسان و عشق را رعایت کرد، هم به ورطه تکرار و تقلید نیفتاد.

ترانه‌سرای وطن

بخش مهمی از ترانه‌های زویا ترانه‌هایی هستند که به ترانه وطنی شهره‌اند و او در آنها درک و دریافت خود از اهمیت خاک، میهن و تاریخ را به تصویر می‌کشد؛ ترانه‌هایی به گستره تمامیت ایران، از شمال تا جنوب، از «آذرآبادگان» تا «خلیج‌فارس» و از ارس تا اروند. او در این ترانه‌ها ابایی ندارد که مهر و عشق خود به سرزمین مادری را فریاد بزند و در برابر هر آن کسی که دندان طمع به این مرز پرگهر دارد، بایستد. پای «مرز عشق و شعر و شور» و «خاک ستارخان» که برسد، زویا می‌نویسد: «ای سرِ سبز وطن/ آذرآبادگان من/ از تو جدا یک‌ نفس/ مبادا ایران من/ روزگارت در امان/ دور از دست گزند/ پشت تو بی‌لرزه باد/ هم‌چنان کوه سهند» و به تجزیه‌طلبان بدون مجامله هشدار می‌دهد: «آذرآبادگان من جان جانان من است/ قیمت خون ارس رگ ایران من است/ خانه شمس و زرتشت، آبروی میهن است».

آنگاه نیز که درمی‌یابد عده‌ای می‌کوشند تاریخ و هویت «خلیج همیشه فارس»، این «الاهه فیروزه‌دامن» و «عروس آبی‌پوش ایران» را نادیده بگیرند، تاریخ ایران باستان و «حرف یه عالم مرد و زن» را به شهادت می‌آورد و می‌سراید: «وقتی طلای قرص خورشید/ آب میشه تو ساحل اروند/ غروب جادویی ایران/ می‌گیره آسمونُ بند بند/ سجاده نور حنایی/ می‌افته رو صحن دماوند/ بالای گلدسته البرز/ سیمرغ پیر اذون می‌گه/ رو به تمام قبله ‌هام/ اینو به هر زبون می‌گه: اشهد ان لا خلیج الاالا خلیج‌فارس/ میمونه دریای جنوب به اسم ما: خلیج‌فارس».

ترانه‌هایی سیاسی اما مصلحانه

او روایتی صادقانه از این سرگیجه‌های ذهنی و روانی جامعه ایرانی در گذاری نیم‌قرنه را درنهایت در شاهکاری به‌نام «کیوکیو بنگ بنگ» به مخاطبان خویش هدیه می‌کند: «بزنگاه بدی بود / چهل سوی پرآشوب/ نه یک هم‌درس دانا/ نه یک همسفر خوب/ یکیُ باد می‌برد/ پی میراث شرقی/ یکیُ آب می‌برد/ به مغرب ترقی/ چقد ممنوعه خوندیم / تو زیرزمین بدبو/ همه‌ش بحث و جدل بود/ سر پیام شاملو/ تو پیچ‌پیچ شب ما / قیامت بود و غوغا / یکی خمار انگلس/ یکی نشئه بودا / تو مسجد: شاعر چپ/ تو کافه: مؤمن مست/ عجب سرگیجه‌ای بود/ برادر خاطرت هست؟» بااین‌همه تراژدی اصلی از نظر زویا آنگاه رخ می‌دهد که سرخ‌پوست‌کشی‌های الکی کودکانه این‌بار به برادرکشی‌های راست‌راستکی مبدل می‌شوند: «تفنگ‌های حقیقی/ برادرهای دلتنگ/ ببین گردش چرخ/ بازم: کیوکیو بنگ‌بنگ».

ترانه‌های واقع‌گرا و مصلحانه

او هم نگران زنان شرقی است و خطاب به آنها می‌سراید: «ای طلا بانوی ناب خاوری/ بسه تن دادن به نابرابری»، هم در «من اگه خدا بودم» برای کودکان و نوع بشریت دلسوزی می‌کند: «من اگه خدا بودم/ شهر بم هرگز نمی‌لرزید/ نیمه شب اون غنچه نوزاد/ از نگاه مرگ نمی‌ترسید/ من اگه خدا بودم/ مادرهای دجله  خونین نمی‌مردن/ از فرات سرخ آلوده/ نو‌عروسا ماهی مرده نمی‌خوردن/ من اگه خدا بودم/ دخترای اورشلیم و غزه و صیدا/ جای حکم تیر و نارنجک/ ترانه می‌نوشتن روی دیوارا».

درنهایت اما او دنبال هیچ معجزه و معجزه‌گری نیست و ترجیح می‌دهد آدمی خردمندانه و صبورانه دستانش را بر زانوان خود بزند و جهانی نو بیافریند، سرشار از عشق و عید: «پاشو پاشو پاشو گلدون بیار/ وقتشه سنبل بکاریم/ اگه نوروزم نیاد/ با یه غزل عید میاریم/ نگو فروردین ما چند سالی مونده تا بیاد/ عید عاشق هر شبه، تقویم و ساعت نمیخواد/ بی بهارم میشه گاهی خواب نرگس ببینیم/ وقت و بی‌وقت تو خونه سفره هفت‌سین بچینیم/ من دیگه منتظر هیچ‌کسی نیستم که بیاد/ دل من از آسمون معجزه اصلا نمیخواد/ چشم به راه چه کسی نشستی پای پنجره؟/ دست بی منت تو پر از بهار منتظره».

منبع: روزنامه هم‌میهن

tags # موسیقی سایر اخبار (تصاویر) «بز سانِن» یا «مارشمالوی زنده»؛ بز شگفت‌انگیز سوئیسی معروف به «ملکه شیر» که ۸۳۸ کیلوگرم شیر می‌دهد! (تصاویر) گوسفند «لادوم»؛ پادشاه گوسفندان که ۶ میلیارد تومان قیمت دارد و در عید قربان، قربانی نمی‌شود! «بسه»؛ دختری ۱۸ ساله که ۷۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد و دنیا را تکان داد! عکس | قیمت باورنکردنی پیراهن بهرنگ علوی در ریالیتی شوی «جوکر»

منبع: زیسان

کلیدواژه: موسیقی ترانه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت zisaan.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «زیسان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۷۲۴۰۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

۱۰ نکته درباره آخرین اثر محرمی محسن چاوشی

همشهری آنلاین: محسن چاوشی در کنار خوانندگی به انجام کارهای خیریه هم معروف است؛ خواننده‌ای که در خواندن و انتشار قطعات موسیقی مذهبی دستی بر آتش دارد و هرازگاهی به مناسبت‌های مختلف با تم مذهبی، قطعه‌ای را منتشر می‌کند که با استقبال مواجه می‌شود.


• فارغ از جریان فعال و مستمر تولید محتوای عاشورایی در هیئت‌های مذهبی که با محوریت مداحان سرشناس شکل می‌گیرد و در آن گاهی برخی محتواها به بیراهه می‌رود و گاهی در همین هیئت‌ها با سیاست امروز آمیخته می‌شود، محسن چاوشی یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندانی است که همیشه به وعده‌های نانوشته خود لباس اجرا می‌پوشاند و مخاطبانش را غافلگیر می‌کند.


• «غریب مادر- ۱۳۸۳»، «ظهر عطش- ۱۳۸۸»، «غدیر خون-۱۳۸۸»، «راه کربلا- ۱۳۹۲»، «دل‌خون– ۱۳۹۵»، «حسین(ع)- ۱۳۹۹»، «عباس(ع) - ۱۳۹۹» و «آوازِ خون- ۱۴۰۲» از آثاری است که تاکنون با موضوع محرم و حضرت سیدالشهدا(ع) از محسن چاوشی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.


• چاوشی سال گذشته در آستانه محرم «آوازِ خون» را منتشر کرد که نذر محرمی آقای خواننده و ادای دین شخصی‌اش به اهل کربلا بود. شعر این اثر را امید روزبه سروده و رضا فوادیان آن را تنظیم کرده بود. این قطعه هم خیلی سروصدا کرد.

• این خواننده پاپ که در انتخاب شعرها و ترانه‌هایش وسواس زیادی دارد، این بار با قطعه «تکیه کوچیک» توانست رکورد بزند. قطعه او در ۷۲ساعت اول بیش از ۱۰۰هزار بازدید در یکی از پلتفرم‌ها داشت.


• چاوشی ۴۴ساله این قطعه جدید را به ساحت حضرت عباس(ع) تقدیم کرده است.


• ترانه‌ای که چاوشی روی آن دست گذاشته و با وسواس همیشگی‌اش خوانده، تاریخ مصرف ندارد و می‌تواند یادآور خیلی چیزها باشد؛ به‌خصوص آنجا که می‌گوید: دنبال تو با قد کمون اومده مادر/ بالای سرت سینه‌زنون اومده مادر/ با قد کمون اومده و روشو گرفته / پهلوی تو افتاده و پهلوی گرفته.....


• این قطعه نیز تا امروز بعد از گذشت ۶روز از زمان انتشارش در پلتفرم مورد نظر بیش از ۲میلیون‌بار دیده شده است؛ تازه‌ترین قطعه عاشورایی که شب تاسوعا منتشر شد.


• خیلی‌ها منتظرند که چاوشی کنسرت برگزار کند. منتقدانش می‌گویند او توانایی برگزاری کنسرت را ندارد؛ اما شاید چاوشی سعی می‌کند از نگاه مردم دور بماند و در استودیوی شخصی‌اش بی‌حاشیه و بی‌سروصدا اثر تولید کند؛ اگرچه معمولا انتشار هر قطعه‌ای از او با حاشیه و سروصدا همراه می‌شود.

• امید روزبه ترانه‌سرا و رضا فوادیان تنظیم‌کننده این اثر بوده‌اند و مهدی کریمی میکس و مسترینگ، شهاب جعفرنژاد طراحی کاور، حامد تلخ‌آبی تایپوگرافی و محسن چاوشی آهنگسازی و خوانندگی این قطعه را برعهده داشته‌اند.

کد خبر 868049 منبع: همشهری آنلاین برچسب‌ها عاشورا خبر مهم موسیقی - چهره - ساز - آلبوم - اجرا ماه محرم

دیگر خبرها

  • ترانه «جوکر» در «باغ هنر» رادیو ایران نقد می‌شود
  • پیشرفت ۸۵ درصدی زائر سرای اربعین در سرپلذهاب
  • بیوگرافی و علت درگذشت سعید راد
  • طرز تهیه نان و مرغ کبابی زیر ساج به روش بانوی عشایر (فیلم)
  • جزئیات مراسم تشییع سعید راد + بیوگرافی و علت فوت
  • فتح قله آرگاتس ارمنستان توسط بانوی سرخ رودی
  • مرمت‌سرای گمرک بازار وکیل با ایزوگام!
  • اعزام بانوی موتورسوار ایران به مسابقات ریس‌کاپ آسیا
  • ۱۰ نکته درباره آخرین اثر محرمی محسن چاوشی
  • (ویدیو) پخش ترانه مشهور هایده در سریال «داریوش»