Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بیتوته»
2024-07-19@07:06:56 GMT

ازدواج سنتی درست یا نه؟

تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۷۲۸۴۱

ازدواج سنتی درست یا نه؟ازدواج سنتی

ازدواج سنتی درست یا نه؟ ازدواج سنتی یکی از روش‌های قدیمی و پرطرفدار ازدواج در فرهنگ‌های مختلف است. این نوع ازدواج به واسطه خانواده‌ها و با رعایت آداب و رسوم خاصی انجام می‌شود. در این مقاله از بیتوته به بررسی جوانب مختلف ازدواج سنتی خواهیم پرداخت و نکات مهم آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

ازدواج سنتی نوعی ازدواج است که در آن انتخاب همسر توسط خانواده ها و بزرگان انجام می شود و نه بر اساس انتخاب و خواست مستقیم زن و مرد. این نوع ازدواج در بسیاری از جوامع سابقه دیرینه ای دارد و هنوز هم در برخی فرهنگ ها رواج دارد.

مزایای ازدواج سنتی:

حمایت خانواده

در ازدواج سنتی، خانواده ها از زوجین حمایت عاطفی و مالی می کنند. این امر می تواند به ویژه در ابتدای ازدواج که زوجین در حال وفق دادن خود با یکدیگر و زندگی مشترک هستند، بسیار مفید باشد.

کاهش احتمال طلاق

مطالعات نشان داده است که نرخ طلاق در ازدواج های سنتی پایین تر از ازدواج های مدرن است. این امر می تواند به دلیل حمایت خانواده ها و همچنین فشارهای اجتماعی برای پایدار نگه داشتن ازدواج باشد.

ایجاد حس تعلق

ازدواج سنتی می تواند به زوجین حس تعلق به یک خانواده بزرگتر را بدهد. این امر می تواند به ویژه برای افرادی که از خانواده های قوی و پشتیبان می آیند، مفید باشد.

حفظ ارزش های فرهنگی

ازدواج سنتی می تواند به حفظ ارزش های فرهنگی و مذهبی یک جامعه کمک کند.

معایب و مزایای ازدواج سنتی

معایب ازدواج سنتی:

عدم وجود انتخاب

در ازدواج سنتی، زن و مرد هیچ نقشی در انتخاب همسر خود ندارند. این امر می تواند منجر به نارضایتی و عدم خوشبختی در زندگی زناشویی شود.

فقدان عشق

عشق مبنای ازدواج سنتی نیست. در این نوع ازدواج، زوجین ممکن است به مرور زمان عاشق یکدیگر شوند، اما این امر تضمینی نیست.

مشکلات سازگاری

زن و مردی که در ازدواج سنتی به هم تعهد داده اند، ممکن است از نظر شخصیتی، فرهنگی و اجتماعی با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته باشند. این امر می تواند منجر به مشکلات سازگاری و درگیری در زندگی زناشویی شود.

خشونت خانگی

مطالعات نشان داده است که نرخ خشونت خانگی در ازدواج های سنتی بالاتر از ازدواج های مدرن است. این امر می تواند به دلیل فشارهای اجتماعی برای حفظ ازدواج و همچنین عدم وجود برابری جنسیتی در برخی جوامع باشد.

معایب ازدواج سنتی

نکات مهم:

- ازدواج سنتی در همه جوامع به یک شکل تعریف نمی شود. در برخی جوامع، انتخاب همسر تا حدی توسط زن و مرد انجام می شود، اما در نهایت نظر خانواده ها نیز در این امر بسیار مهم است.

- مزایا و معایب ازدواج سنتی می تواند بسته به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هر جامعه متفاوت باشد.

- ازدواج سنتی به هیچ وجه منسوخ نشده است و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. با این حال، مهم است که قبل از ورود به این نوع ازدواج، با آگاهی کامل از مزایا و معایب آن اقدام نمایید.

نقش واسطه ها در ازدواج سنتی:

در ازدواج سنتی، واسطه ها نقشی کلیدی در معرفی و وصل کردن زوجین به یکدیگر دارند. این واسطه ها می توانند اعضای خانواده، دوستان، یا افراد مورد اعتماد جامعه باشند. واسطه ها باید در انتخاب همسر مناسب برای زوجین دقت و وسواس زیادی به خرج دهند و معیارها و ملاک های هر دو طرف را به طور کامل در نظر بگیرند.

مراحل ازدواج سنتی

مراحل ازدواج سنتی:

مراحل ازدواج سنتی بسته به عرف و فرهنگ هر جامعه می تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی می توان مراحل زیر را برای ازدواج سنتی در نظر گرفت:

- خواستگاری: در این مرحله، خانواده داماد به خواستگاری خانواده عروس می روند و در مورد شرایط ازدواج با آنها صحبت می کنند.

- نامزدی: پس از توافق دو خانواده، زوجین نامزد می شوند و در این دوران بیشتر با یکدیگر آشنا می شوند.

- عقد نکاح: در این مرحله، عقد نکاح توسط یک فرد روحانی یا عاقد به طور رسمی جاری می شود.

- برگزاری جشن عروسی: پس از عقد نکاح، جشن عروسی برگزار می شود و زوجین زندگی مشترک خود را آغاز می کنند.

چالش های دیگر ازدواج سنتی

ازدواج های زودهنگام

در برخی جوامع، ازدواج های سنتی در سنین پایین انجام می شود. این امر می تواند منجر به مشکلات متعددی برای زوجین، از جمله ترک تحصیل، مشکلات مالی و اجتماعی، و همچنین طلاق شود.

ازدواج های اجباری

در برخی موارد، افراد به اجبار خانواده خود تن به ازدواج سنتی می دهند. این امر می تواند منجر به نارضایتی و عدم خوشبختی در زندگی زناشویی شود.

تفاوت های فرهنگی

در ازدواج های سنتی، زوجین ممکن است از نظر فرهنگی با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته باشند. این امر می تواند منجر به مشکلات سازگاری و درگیری در زندگی زناشویی شود.

نقش مشاوره قبل از ازدواج:

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین در تصمیم گیری آگاهانه تر برای ازدواج سنتی کمک کند. در جلسات مشاوره، زوجین می توانند با یکدیگر و با چالش های احتمالی ازدواج سنتی بیشتر آشنا شوند و راهکارهایی برای حل این چالش ها بیاموزند.

چالش های ازدواج سنتی

ظرافت های فرهنگی در ازدواج سنتی

ازدواج سنتی در جوامع مختلف با ظرافت های فرهنگی خاص خود همراه است. درک این ظرافت ها برای افرادی که قصد ازدواج سنتی دارند، بسیار مهم است. در اینجا به برخی از این ظرافت ها اشاره می کنیم:

معیارهای انتخاب همسر

در هر جامعه، معیارهای خاصی برای انتخاب همسر وجود دارد. این معیارها می تواند شامل مواردی مانند ظاهر، تحصیلات، شغل، موقعیت اجتماعی، و پایبندی به آداب و رسوم مذهبی و فرهنگی باشد.

مراسم خواستگاری

مراسم خواستگاری در هر جامعه به شکل خاصی برگزار می شود. در برخی جوامع، خانواده داماد به همراه هدایایی به منزل خانواده عروس می روند و در مورد شرایط ازدواج با آنها صحبت می کنند. در برخی جوامع دیگر، مراسم خواستگاری به طور رسمی تر و با حضور افراد بیشتری برگزار می شود.

جهیزیه

جهیزیه به اموالی گفته می شود که عروس به خانه شوهر می برد. نوع و مقدار جهیزیه در هر جامعه متفاوت است. در برخی جوامع، خانواده عروس موظف هستند جهیزیه ای کامل را برای دختر خود تهیه کنند. در برخی جوامع دیگر، جهیزیه شامل اقلام ساده تری است.

سنت های مربوط به برگزاری جشن عروسی

هر جامعه سنت ها و آداب و رسوم خاص خود را برای برگزاری جشن عروسی دارد. این سنت ها می تواند شامل مواردی مانند لباس عروس و داماد، نوع غذا، موسیقی، و نحوه برگزاری مراسم باشد.

چه عواملی در موفقیت ازدواج سنتی نقش دارند

سوالات متداول درباره معایب و مزایای ازدواج سنتی

1. ازدواج سنتی چیست؟

ازدواج سنتی نوعی ازدواج است که در آن انتخاب همسر توسط خانواده ها و بزرگان انجام می شود و نه بر اساس انتخاب و خواست مستقیم زن و مرد. این نوع ازدواج در بسیاری از جوامع سابقه دیرینه ای دارد و هنوز هم در برخی فرهنگ ها رواج دارد.

2. مزایای ازدواج سنتی چه هستند؟

حمایت خانواده

کاهش احتمال طلاق

ایجاد حس تعلق

حفظ ارزش های فرهنگی

3. معایب ازدواج سنتی چه هستند؟

عدم وجود انتخاب

فقدان عشق

مشکلات سازگاری

خشونت خانگی

4. چه عواملی در موفقیت ازدواج سنتی نقش دارند؟

شناخت و درک طرفین

حمایت خانواده ها

تعهد و مسئولیت پذیری

تلاش برای حل مشکلات

انعطاف پذیری

5. در چه صورت باید از ازدواج سنتی اجتناب کرد؟

اگر به دنبال ازدواجی بر اساس عشق و علاقه هستید، ازدواج سنتی ممکن است برای شما مناسب نباشد.

اگر در انتخاب همسر خود حق انتخاب می خواهید، ازدواج سنتی را انتخاب نکنید.

اگر از نظر شخصیتی، فرهنگی و اجتماعی با فرد مورد نظر تفاوت های زیادی دارید، ازدواج سنتی با او می تواند برای شما مشکل ساز باشد.

اگر سابقه خشونت خانگی در خانواده شما وجود دارد، ازدواج سنتی را با احتیاط بیشتری انتخاب کنید.

نتیجه گیری نهایی:

ازدواج سنتی نوعی از ازدواج است که مزایا و معایب خاص خود را دارد. در تصمیم گیری برای ازدواج سنتی باید تمام جوانب این موضوع را به دقت بررسی کرد و با یک مشاور یا متخصص ازدواج مشورت نمود.

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۷۲۸۴۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مراکز همسان‌گزینی؛ طرحی شایسته با جامعه‌ای محدود

با توجه به اهمیت و نقش پررنگ انتخاب همراه مناسب زندگی در مسیر پیش‌روی افراد و در راستای نیازسنجی‌ها و مطالعات انجام شده، مراکز همسان‌گزینی ازدواج با رویکردی علمی و تحت نظارت، در خصوص امر معرفی افراد برای ازدواج فعالیت می‌کنند که مهم است اصول اولیه و پایه در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، ازدواج در هر فرهنگ امری مقدس به شمار می‌رود که تمام ابعاد زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در مسیر تشکیل زندگی مشترک، انتخاب هم‌سفر و همراهی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به اهمیت انتخاب همراهی مناسب برای ادامه مسیر زندگی، با مطالعات و پژوهش‌های انجام شده مسئولان بر آن شدند که فرایند انتخاب و معرفی را برای جوانان آسان‌تر کنند و این انتخاب را با استفاده از علم روانشناسی، گزینش و بررسی‌های متفاوت از منظر فرهنگ، اعتقادات و جایگاه اجتماعی، شایسته‌تر به سرانجام برسانند.

اردیبهشت سال گذشته بود که حجت‌الاسلام مهدی متقی‌فر، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، همزمان با آغاز هفته ملی جمعیت درباره وظایف وزارت ورزش و جوانان پیرامون اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار کرد: یکی از تکالیفی که قانون جوانی جمعیت بر دوش وزارت ورزش و جوانان قرار داده است، صدور مجوز برای مراکز فعال در امر انتخاب همسر با همکاری و تأیید سازمان تبلیغات اسلامی است.

وی با بیان اینکه حتی بیشتر از تکالیف خود در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت فعالیت کرده‌ایم، درباره صدور مجوز برای مراکز همسریابی افزود: صدور مجوز برای مراکز همسریابی از سال گذشته راه افتاد و از سال گذشته تا کنون ۳۳ مجوز برای مراکز همسریابی در ۱۵ استان کشور صادر شده است، در واقع در حال حاضر تنها این ۳۳ مرکز فعال در امر انتخاب همسر به صورت قانونی مشغول فعالیت هستند.

بنا بر اظهارات مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، بیشترین مجوزهای صادره برای مراکز همسریابی به ترتیب مربوط به استان‌های تهران با هشت مجوز، قم با پنج مجوز و اصفهان با چهار مجوز است، همچنین در هر یک از استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و مرکزی دو مرکز همسریابی و در هر یک از استان‌های آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، زنجان، کرمانشاه و گلستان نیز یک مرکز همسریابی مجوز دریافت کرده‌اند.

۱۲۰ مرکز همسریابی تاییدیه دریافت کرده‌اند

همچنین مردادماه سال گذشته بود که حجت الاسلام محمدصادق ابوترابی، دبیر ستاد خانواده و جمعیت سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: تاکنون در اجرای تبصره ماده ۳۷ قانون جوانی جمعیت، حدود ۱۵۰ مرکز و مجموعه همسریابی موفق به تکمیل اطلاعات پرونده خود در پایگاه این دبیرخانه شده‌اند که از این میان حدود ۱۲۰ نفر تاییدیه سازمان تبلیغات اسلامی را برای دریافت مجوز گرفته و به وزارت ورزش و جوانان معرفی شده‌اند.

وی افزود: دیگر پرونده‌هایی که تکمیل شده‌اند، برای بررسی و تحقیق میدانی فرستاده شده تا پس از طی این مراحل به شورای این ستاد معرفی شوند، اما مسئولان این مراکز باید به سایر شرایط نیز توجه کنند، به عنوان مثال افراد این مراکز باید مدارک علمی و تجربه‌هایی در این زمینه داشته باشند و یکی از شرایط مهم مسئله دفتر کار است.

دبیر ستاد خانواده و جمعیت سازمان تبلیغات ادامه داد: یکی از مسائلی که در مورد مراکز همسریابی مورد بررسی خاص قرار می‌گیرد، مجموعه‌هایی هستند که سایت دارند و در فضای مجازی به ویژه سایت‌ها با عنوان مجموعه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، تاکنون سایت‌های مراکزی مانند مجموعه آدم و حوا یا مجموعه همدم به صورت مجزا بررسی شده است، یعنی علاوه بر بررسی صلاحیت و تجربه‌های آنها، سایت و نوع کار آنها مشخص می‌شود و از سازمان تبلیغات اسلامی نماد اعتماد دریافت می‌کنند که باید این نماد را در سایت خود درج کنند و در صورت نداشتن این نماد، فعالیت آنها غیرقانونی است و در واقع مجوز ندارند.

وی افزود: به مراکز نظارتی مانند پلیس فتا نیز اعلام شده تا به جز مجموعه‌هایی که به سازمان تبلیغات اسلامی مراجعه کرده‌اند، سایر مراکزی را که مجوز فعالیت ندارند، پلمب و فیلتر کنند و علاوه بر آن مجموعه‌هایی هم که بر خلاف قانون مشغول فعالیت هستند، به صورت جداگانه معرفی شده‌اند، در مواردی هم شکایت خصوصی داشتیم که مورد بررسی قرار دادیم و به پلیس فتا اطلاع دادیم تا سایت‌های آنها را فیلتر کنند و محل فعالیت آنها را ببندند.

طرح مراکز همسان‌گزینی، طرحی مؤثر محسوب می‌شود

علیرضا شریفی یزدی، عضو هیئت علمی پژوهشکده خانواده وابسته به پژوهشگاه مطالعات تعلیم و تربیت، عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران و عضو انجمن روانشناسی اجتماعی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: طی یک تا دو دهه اخیر شاهد ایجاد تغییراتی در شرایط خانواده‌ها هستیم که در پی این تغییرات، گروهی از افراد به سمت ازدواج گام برنمی‌دارند.

وی افزود: مسئولان کشور در تمام مقاطع زمانی بر آن بودند که بتوانند راه‌حل‌هایی برای ترغیب جوانان به ازدواج و ایجاد ازدواجی پایدار و مناسب گام بردارند و با توجه به نیازسنجی‌های انجام شده، مراکز همسان‌گزینی در همین خصوص تشکیل شده است که این مراکز برای مخاطبان خود به طور قطع تأثیرگذار خواهد بود.

عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران تصریح کرد: جامعه در حال گذار از اشکال سنتی معرفی دختر و پسر برای ازدواج، به سمت مدرن‌تری گام برداشته است و حدود پنج بسته مداخله‌ای مؤثر برای این موضوع در نظر گرفته شده است؛ در گام اول افراد با توجه به ویژگی‌ها و استفاده از معیارها و ابزارهای موجود، بررسی و در صورت همسان بودن، خانواده‌ها به یکدیگر معرفی می‌شوند.

شریفی یزدی با بیان اینکه انجام تست‌های روانشناسی و آموزش مهارت‌ها از جمله دیگر اقداماتی است که در این خصوص انجام می‌شود، ادامه داد: به طور کلی، طرح مراکز همسان‌گزینی، طرحی مؤثر محسوب می‌شود، اما مخاطبان این طرح با توجه به دلایلی متعدد، محدود هستند، در واقع این اقدام، اقدامی ارزشمند محسوب می‌شود که نیازمند فرهنگ‌سازی است.

محدود بودن دایره مخاطبان مراکز همسان‌گزینی

وی با اشاره به پایین بودن شناخت افراد از این مراکز گفت: بسیاری از خانواده‌ها با داشتن دیدی سنتی، این مراکز را مراکزی مناسب برای انتخاب همسر برای فرزند خود در نظر نمی‌گیرند و در این بین، بسیاری از افراد به صورت مدرن و خارج از عرف سنتی جامعه مانند محل کار یا دانشگاه با همسر خود آشنا می‌شوند و روند ازدواج را طی می‌کنند.

عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران با اشاره به اینکه برخی از خانواده‌های سنتی نسبت به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود و فرزند خود در بانک‌های اطلاعاتی دیدی مثبت ندارند، اضافه کرد: آنچه که چنین طرح مؤثر و شایسته‌ای را تهدید می‌کند، محدود بودن دایره مخاطبان آن است و به همین دلیل اثرگذاری عمیقی روی تمام جامعه نخواهد داشت.

شریفی یزدی با بیان اینکه میزان تأثیرگذاری چنین طرح‌هایی پیش از اجرا مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: با انجام تبلیغات، معرفی این مراکز به جامعه و کاهش حساسیت والدین به خصوص والدین سنتی نسبت به این طرح، می‌توان میزان تأثیرگذاری و استقبال از این طرح را افزایش داد، همچنین در نظر گرفتن بسته‌های آموزشی و مداخله‌ای برای دوران پس از ازدواج افراد در این مراکز، می‌تواند این طرح را بیش از پیش به سمت جلو حرکت دهد.

فعالیت حدود ۱۹ مرکز دارای مجوز همسان‌گزینی در استان اصفهان

هومن هاشمی‌نژاد، مدیر مرکز تخصصی ازدواج و خانواده «هم‌ره» و کارشناس ارشد مدیریت امور فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: طبق قانون از سال ۱۴۰۱ برای مراکزی که امکانات و معیارهای فعالیت واسطه‌گری و معرفی افراد برای ازدواج را داشتند، مجوز صادر شد که توسط سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ورزش و جوانان امر بررسی، صحت‌سنجی و صدور مجوز انجام می‌شود.

وی افزود: پیش از این در کشور، افراد و مراکز متعددی وجود داشته است که از سال‌های گذشته به امر معرفی برای ازدواج می‌پرداختند، اما با توجه به تصویب قانون، در شهر اصفهان، مرکز «هم‌ره» نخستین مرکز دارای مجوز در این خصوص بود و اکنون در استان اصفهان، حدود ۱۹ مرکز دارای مجوز در امر همسان‌گزینی فعالیت دارند.

مدیر مرکز تخصصی ازدواج و خانواده هم‌ره تصریح کرد: مرکز هم‌ره، وجه تمایزی نسبت به سایر مراکز همسان‌گزینی دارد که این وجه تمایز، رویکرد علمی مد نظر قرار گرفته در امر معرفی است؛ هر فرد متقاضی ازدواج دائم در هر رده سنی و با هر شرایط، در مرحله ابتدایی فرم اطلاعات فردی را از طریق وبگاه هم‌ره تکمیل می‌کند و سپس برای صحت‌سنجی و راستی‌آزمایی برای مصاحبه به مرکز دعوت می‌شود و تشکیل پرونده اتفاق می‌افتد.

هاشمی‌نژاد ادامه داد: در پرونده فرد سعی می‌شود معیارها، ملاک‌ها، تیپ شخصیتی و نکات مهم و حائز اهمیت برای ازدواج هر فرد درج شود و در مرحله بعد، پرونده فرد وارد کمیسیون همسان‌گزینی مرکز هم‌ره می‌شود و سه نفر از کارشناسان روانشناسی و مشاوره پرونده را بازخوانی می‌کنند و سپس همسان‌گزینی انجام می‌شود؛ در واقع از میان پرونده‌های جنس مخالف فرد متقاضی ازدواج دائم، افراد متناسب با وی جداسازی و سپس فرد وارد مرحله معرفی می‌شود.

تشکیل بیش از ۴۰۰ پرونده در مرکز هم‌ره

وی با بیان اینکه سبک معرفی مرکز، سبکی ایمن است و شماره تماسی به فرد داده نمی‌شود، در واقع معرفی از سمت کارشناسان مرکز صورت می‌گیرد و تا مرحله قبول اولیه و نخستین ملاقات، همراهی کارشناسان ادامه دارد گفت: به طور کلی، مرکز هم‌ره در خصوص مشاوره‌های پیش از ازدواج و تست‌های مرتبط با ازدواج فعالیت دارد.

مدیر مرکز تخصصی ازدواج و خانواده هم‌ره با اشاره به اینکه مرکز هم‌ره حدود پنج تا شش ماه است که به صورت جدی در خصوص همسان‌گزینی فعالیت می‌کند، اضافه کرد: در این مرکز به صورت هفتگی دو تا سه معرفی ازدواج صورت می‌گیرد که این افراد در دوره آشنایی و خواستگاری هستند و سعی بر این است که دو نفری به یکدیگر معرفی شوند که از نظر جنبه‌های مختلف مانند شخصیتی، روانشناسی، اجتماعی و فرهنگی تناسب داشته باشند.

هاشمی نژاد با بیان اینکه تاکنون بیش از ۴۰۰ پرونده در مرکز هم‌ره تشکیل و بیش از ۵۰ مورد معرفی (معرفی ۱۰۰ نفر به یکدیگر) انجام شده است، خاطرنشان کرد: فرایند طی شده برای معرفی افراد به خصوص برای مرکز هم‌ره که فعالیت‌های کارشناسی انجام می‌دهد، بسیار پرهزینه است و از طرفی قانون اجازه دریافت هزینه بالایی از مخاطب را نمی‌دهد.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی و معرفی مراکز همسان‌گزینی به جامعه افزود: تعرفه دولتی مصوب این مرکز، ۱۵۰ هزار تومان است و با این مبلغ تأمین هزینه فعالیت‌های مرکز به سختی انجام می‌شود، به طور کلی چشم‌انداز این طرح با همراهی و تأمین مالی خیران و دستگاه‌های دولتی، بسیار روشن تلقی می‌شود.

طبق اعلام مسئولان مربوطه برای گرفتن مجوز مراکز همسان‌گزینی، افرادی که در این حوزه در حال فعالیت هستند باید به سامانه ملی بررسی صلاحیت مراکز همسان‌گزینی سازمان تبلیغات اسلامی به آدرس smhido.ir مراجعه ، درخواست خود را ثبت کنند و پس از آنکه از سوی سازمان تبلیغات اسلامی تحقیق و استعلام مدارک آنها انجام شد، متقاضی دعوت به مصاحبه می‌شود.

پس از اینکه متقاضیان در مصاحبه این سازمان موفق شدند، کد تأیید دریافت می‌کنند و سپس باید به درگاه ملی مجوزها مراجعه و آن کد تأیید را برای گرفتن مجوز آنجا وارد کنند، در واقع مجوز مراکز همسریابی آنلاین و الکترونیکی و به صورت رایگان از طریق درگاه ملی مجوزها صادر می‌شود.

بعضی از مراکز همسان‌گزینی به طور رایگان فعالیت می‌کنند، اما بعضی دیگر در قبال خدماتی که ارائه می‌دهند اعم از مشاوره و معرفی افراد به یکدیگر ممکن است از آنها هزینه‌ای دریافت کنند و این اختیار را دارند در قبال خدماتی که ارائه می‌دهند از افراد هزینه دریافت کنند.

کد خبر 772291

دیگر خبرها

  • (ویدیو) عصبانیت شیلا خداداد از مجری؛ من با یک جراح ازدواج کردم!
  • تغییر چهره جنجالی‌ترین داماد جهان پس از ازدواج
  • مراکز همسان‌گزینی؛ طرحی شایسته با جامعه‌ای محدود
  • نمایشگاه بین المللی کیش به عنوان کانون اجرای رویدادهای خانواده انتخاب شد
  • خراسان رضوی رتبه اول تسهیلات ازدواج در سال ۱۴۰۲
  • خانواده سبز باشید
  •  رابطه مادر شوهر و عروس در گیر و دار باورهای غلط
  • این آمار معنادار را دریابیم!
  • احمدزاده: ترجیح می‌دهم در خانواده فحش بخورم تا غریبه‌ها تشویقم کنند
  • در پرسپولیس فحش می‌خورم ولی به استقلال نمی‌روم!