Web Analytics Made Easy - Statcounter

سرویس گوگل‌ترندز با تحلیل رفتار کاربران ایرانی در جست‌وجوی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اطلاعات جالبی را آشکار کرده است. تحلیل این اطلاعات می‌تواند دیدگاهی در مورد توجه فعلی کاربران اینترنتی به نامزدهای شش‌گانه ارائه دهد.

با مشخص شدن نامزدهای شش‌گانه انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۰ خرداد، رقابت‌های چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری وارد مرحله تازه‌ای شد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

رفتار کاربران در طول این ۷ روز، چشم‌اندازی از اقبال نامزدها و واکنش کاربران به رویکرد نامزدهای مختلف ارائه می‌دهد.

نمودار اول، توجه نسبی کاربران ایرانی را به شش نامزد از بعدازظهر ۲۰ خرداد تا ظهر ۲۷ خرداد نشان می‌دهد.

در نخستین ساعت‌های پس از انتشار رسمی اسامی نامزدها، بیشترین جست‌وجوی کاربران متوجه مسعود پزشکیان و مصطفی پورمحمدی بود؛ پس از آن‌ها، نوبت به سعید جلیلی و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رسید و محمدباقر قالیباف و علیرضا زاکانی با کمترین استقبال کاربران مواجه شدند. البته پورمحمدی پس از ۲ ساعت، جایگاه خود را به جلیلی واگذار کرد و در طول این هفت روز، جز در ساعت‌هایی خاص، در جایگاه چهارم ثابت مانده است.

با فرو نشستن موج شگفتی اولیه از حضور مسعود پزشکیان در جمع نامزدها، فاصله او و سعید جلیلی رفته‌رفته کاهش پیدا کرد؛ با این‌حال پزشکیان هنوز توجه بیشتری را در مقایسه با دیگر نامزدها جلب کرده است. اوج جست‌وجوها پس از غافلگیری روز نخست، نیمه‌شب ۲۴ خرداد اتفاق افتاد که پزشکیان با پاسخ‌های صریح به کارشناسان اقتصادی، توجه کاربران اینترنتی را هم جلب کرد.

اتفاق مشابهی نیز در روند دیگر نامزدها دیده می‌شود و زمانی‌که صحبت‌های خاصی را در برنامه‌های تلویزیونی مطرح می‌کنند، روند توجه کاربران نیز به سوی آن‌ها جلب می‌شود. این روند در مورد جلیلی و قالیباف قوی‌تر از سه نامزد دیگر (پورمحمدی، قاضی‌زاده هاشمی و زاکانی) است.

توجه کاربران در استان‌های مختلف کشور

جدول زیر، توزیع رفتار کاربران اینترنتی را در استان‌های کشور نسبت به شش نامزد انتخابات نشان می‌دهد. سهم میانگین توجه کاربران هر استان به هر نامزد بر حسب درصد در خانه‌های جدول درج شده است. میانگین کشوری (ایران، با رنگ قرمز) بیانگر آن است که طی هفته گذشته، سهم توجه ۴۳ درصد کاربران عمدتا متوجه مسعود پزشکیان بوده و پس از او سعید جلیلی با ۲۳ درصد، محمدباقر قالیباف با ۱۳ درصد، مصطفی پورمحمدی با ۹ درصد، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۷ درصد و علیرضا زاکانی با ۵ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

توجه نسبی کاربران به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در استان‌هامنطقه پزشکیان جلیلی قالیباف پورمحمدی قاضی‌زاده زاکانی آذربایجان غربی کردستان کرمانشاه اردبیل آذربایجان شرقی ایلام زنجان گیلان کهگیلویه و بویراحمد لرستان ایرانقزوین بوشهر فارس هرمزگان البرز گلستان یزد تهران همدان خوزستان کرمان خراسان شمالی چهارمحال بختیاری مازندران سمنان مرکزی اصفهان سیستان و بلوچستان خراسان رضوی قم خراسان جنوبی
۵۸ ۱۶ ۸ ۷ ۶ ۵
۵۸ ۱۵ ۹ ۷ ۷ ۵
۵۲ ۱۷ ۱۱ ۸ ۷ ۵
۵۲ ۱۸ ۱۲ ۸ ۶ ۵
۵۱ ۲۰ ۱۰ ۸ ۶ ۵
۵۰ ۱۷ ۱۲ ۹ ۶ ۶
۴۷ ۲۱ ۱۲ ۹ ۷ ۵
۴۵ ۲۲ ۱۲ ۸ ۷ ۶
۴۴ ۲۱ ۱۵ ۸ ۶ ۶
۴۴ ۲۱ ۱۴ ۹ ۷ ۶
۴۳ ۲۳ ۱۳ ۹ ۷ ۵
۴۳ ۲۲ ۱۲ ۱۰ ۸ ۶
۴۲ ۲۴ ۱۴ ۹ ۶ ۵
۴۲ ۲۲ ۱۳ ۱۰ ۷ ۶
۴۲ ۲۲ ۱۴ ۹ ۷ ۶
۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۷ ۶
۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۷ ۶
۴۱ ۲۴ ۱۲ ۱۰ ۷ ۶
۴۱ ۲۲ ۱۴ ۱۰ ۷ ۶
۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۸ ۶
۴۱ ۲۴ ۱۳ ۱۰ ۶ ۶
۴۰ ۲۴ ۱۲ ۱۱ ۸ ۶
۳۹ ۲۳ ۱۴ ۹ ۸ ۷
۳۹ ۲۳ ۱۴ ۱۱ ۸ ۶
۳۹ ۲۵ ۱۴ ۹ ۸ ۶
۳۹ ۲۵ ۱۳ ۱۰ ۸ ۶
۳۹ ۲۶ ۱۲ ۱۰ ۸ ۶
۳۸ ۲۶ ۱۲ ۱۱ ۸ ۶
۳۷ ۲۶ ۱۳ ۱۰ ۸ ۶
۳۶ ۲۸ ۱۴ ۱۰ ۷ ۶
۳۴ ۳۵ ۱۵ ۶ ۵ ۵
۳۴ ۳۴ ۱۱ ۹ ۷ ۶

ارزیابی اولیه بر اساس این داده‌ها حاکی از آن است که هیچ‌یک از نامزدها در حال حاضر توجه بیش از نصف جمعیت را جلب نکرده‌اند، بنابراین با فرض مشارکت معمول، می‌توان انتظار داشت که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

نمودار زیر، جدول فوق را به شکل دیداری نمایش می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید، مسعود پزشکیان در نیمه شمالی و غربی کشور محبوبیت بالاتری دارد و فقط در استان‌های خراسان جنوبی و قم است که «سعید جلیلی» با اختلاف اندک، توجه بیشتری را به خود جلب کرده. جالب اینجاست که سهم توجه به ۴ نامزد دیگر (قالیباف، پورمحمدی، قاضی‌زاده و زاکانی) در استان‌های کشور تفاوت خاص و تعیین‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد.

 

بررسی ترندهای جست‌وجو برای تک‌تک کاربران

مسعود پزشکیان: بیشترین توجه به پزشکیان در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی و ایلام دیده می‌شود. کاربرانی که دکتر پزشکیان را از طریق موتور جست‌وجوی گوگل زیر نظر دارند، دیگر نامزدها را با اولویت پایینی دنبال می‌کنند، به‌طوری‌که سهم توجه نسبی آن‌ها به جلیلی ۸٪، قالیباف ۵٪ و قاضی‌زاده، زاکانی و پورمحمدی حدود ۴٪ است. ترندهای فزاینده مرتبط با دکتر پزشکیان نیز به میزگرد او در صداوسیما، برنامه‌ها و فعالان ستاد او اختصاص دارد.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به مسعود پزشکیان

سعید جلیلی: علاقه‌مندان به دکتر جلیلی بیشترین فراوانی را در استان‌های قم و خراسان جنوبی دارند. آن‌ها با توجه نسبی ۳۳٪ پزشکیان را دنبال می‌کنند و «سامان جلیلی» (خواننده!) با ۲۸٪، جلیلی-قالیباف با ۲۷٪ و قالیباف با ۲۷٪ در جایگاه‌های بعدی قرار بگیرند. زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی با ۱۶٪ و ۱۷٪ و پورمحمدی نیز ۱۲٪ توجه کاربران «جلیلی‌»پسند را جلب کرده‌اند. ترندهای رو به رشد مرتبط با سعید جلیلی به سخن‌گو، رئیس ستاد و برنامه‌های تلویزیونی او متمرکز است، هرچند که رؤسای ستاد زاکانی و قالیباف و ترند «کناره‌گیری جلیلی» نیز روند روبه‌رشدی را نشان می‌دهند.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به سعید جلیلی

محمدباقر قالیباف: هم‌وطنان قم و کهگیلویه و بویراحمد، بیشترین توجه را به قالیباف دارند. کاربرانی که بیشترین جست‌وجو را با محوریت قالیباف انجام می‌دهند، ۱۸٪ توجه خود را به جلیلی، ۱۷٪ به جلیلی-قالیباف و ۱۴٪ به پزشکیان اختصاص داده‌اند و زاکانی، قاضی‌زاده و پورمحمدی در رده‌های بعدی جای می‌گیرند. ترندهای روبه‌رشد مرتبط با دکتر قالیباف به برنامه‌های تلویزیونی، کارشناسان اقتصادی همراه او و حمایت پناهیان از قالیباف اختصاص دارد.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به محمدباقر قالیباف

مصطفی پورمحمدی: عمده توجه‌ها به مصطفی پورمحمدی در استان‌های قم، خراسان جنوبی و کرمان است. ۳۳٪ توجه نسبی کاربران علاقه‌مند به پورمحمدی به سمت «مسعود پزشکیان» است و جلیلی، قاضی‌زاده، زاکانی و قالیباف با ۲۵٪، ۲۱٪، ۱۹٪ و ۱۵٪ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. در میان ترندهای روبه‌رشد پورمحمدی، اعضای ستاد او حضور دارند ولی حضور کلیدواژه‌های سید محمد خاتمی، فائزه هاشمی و امیر عابدزاده در این میان، غیرمنتظره است.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به مصطفی پورمحمدی

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: استان‌های قم، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی، پیگیرترین کاربران در جست‌وجوی اینترنتی قاضی‌زاده هاشمی هستند. پیگیران اینترنتی دکتر قاضی‌زاده هاشمی با توجه نسبی ۳۳٪ مسعود پزشکیان را دنبال می‌کنند و پس از آن جلیلی با ۲۵٪، زاکانی با ۲۳٪، پورمحمدی با ۱۷٪ و قالیباف با ۱۶٪ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. ترندهای روبه‌رشد مرتبط با دکتر قاضی‌زاده هاشمی اما به کارشناسان برنامه‌های صداوسیما تعلق دارند که از قرار معلوم، بیشتر موردتوجه قرار گرفته‌اند.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی (رنگ بنفش)

زاکانی: بالاترین توجه‌ها به زاکانی در استان‌های قم، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام ثبت شده است. کاربرانی که علیرضا زاکانی را با ابزارهای گوگل پیگیری می‌کنند، توجه نسبی یکسانی به پزشکیان و جلیلی دارند (۲۷٪) و پس از آن‌ها قاضی‌زاده هاشمی با ۲۲٪، قالیباف با ۱۷٪ و پورمحمدی با ۱۵٪ قرار گرفته‌اند. ترندهای روبه‌رشد مرتبط با دکتر زاکانی نیز به جانبازی او از ناحیه دست، زندگی شخصی و رؤسای ستاد دیگر نامزدها اختصاص دارد.

توجه نسبی کاربران استان‌ها به علیرضا زاکانی (رنگ بنفش)

نتیجه‌گیری

مسعود پزشکیان در ۲۹ استان از ۳۱ استان کشور، بیش از دیگر نامزدها موردتوجه کاربران قرار گرفته است. تحلیل کلیدواژه‌های جست‌وجو نشان می‌دهد که علاقه‌مندان به دیگر نامزدها، پزشکیان را رقیب اصلی خود می‌دانند. هرچند سهم توجه هواداران پزشکیان به دیگر رقبا پایین است؛ اما به نظر می‌رسد که آن‌ها سعید جلیلی را رقیب اصلی می‌دانند.

هواداران جلیلی و قالیباف، هریک دیگری را رقیب اصلی خود می‌داند، با این حال آن‌ها نیز اخبار پزشکیان را با توجه بالایی زیرنظر دارند. هرچند سهم کلی توجه کاربران به جلیلی بالاتر از قالیباف است، اما ترند «کناره‌گیری جلیلی» روند روبه‌رشدی دارد. توجه هواداران نامزدهای اصولگرا به رؤسا و ترکیب ستاد انتخاباتی دیگر نامزدهای اصولگرا نیز نکته قابل‌توجهی است!

اتفاقات دوره‌های پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داده است که عملکرد نامزدها در مناظره‌های رودررو، تصمیم‌گیری مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین انتظار می‌رود که اتفاقات روزهای پیش‌رو، رفتار کاربران و توجه آن‌ها را تغییر دهد.

منبع: خرداد

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری مناظره های انتخاباتی امیرحسین قاضی زاده هاشمی جایگاه های بعدی قرار انتخابات ریاست جمهوری کهگیلویه و بویراحمد قاضی زاده هاشمی محمدباقر قالیباف رشد مرتبط مصطفی پورمحمدی رفتار کاربران علیرضا زاکانی مسعود پزشکیان مرتبط با دکتر توجه کاربران دیگر نامزدها خراسان جنوبی استان های قم استان ها سعید جلیلی برنامه ها جست وجوی سهم توجه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khordad.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خرداد» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۸۴۵۹۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

پزشکیان: می گفتند طلا و زمین می دهیم، چرا دروغ می‌گوئید؟ /نظام را در خطر دیدم و کاندیدا شدم /به قالیباف، رضایی و حتی جلیلی گفتم افرادتان را معرفی کنید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب در نشست با رؤسای ستادهای اصولگرا، با بیان اینکه حضور شما در اینجا لطف خداست، اظهار کرد: در این مدت همه شما دست به دست هم دادید تا مردم پای صندوق بیایند. بنده بارها گفته‌ام؛ آمدنم به این جهت بود که نظام را در خطر می‌دیدم.

بنابر روایت مهر، وی با اشاره به اینکه در دوره‌های دیگر، انتخابات ریاست جمهوری معمولاً با شور و حال همراه بود و رأی دهندگان عده‌ای را با خود به پای صندوق رأی می‌کشاندند، تصریح کرد: متأسفانه این دوره تحریم‌های وسیعی در جهت عدم حضور مردم پای صندوق رأی وجود داشت.

رئیس جمهور منتخب افزود: در دور دوم انتخابات مجلس تنها ۸ درصد حضور پیدا کردند و این مقدار مشارکت خیلی خطرناک بود و در صورتی که حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری هم اینگونه پیش می‌رفت، شرایط نامطلوبی حاکم و کل نظام زیر سوال می‌رفت.

پزشکیان تاکید کرد: در این شرایط برخی به من گفتند چرا می‌گوئید آمده‌ام تا مردم پای صندوق رأی بیایند؟ مثل این می‌ماند که شما نیامدید رئیس جمهور شوید، اما من معتقد بودم اگر مردم بیایند بنده رئیس جمهور می‌شوم پس قطعاً باید مردم پای صندوق می‌آمدند.

وی با اشاره به اینکه مردم به نگاه بسته و تمامیت خواه رأی ندادند، گفت: با توجه به شرایطی که وجود داشت بنده می‌توانستم رئیس جمهور نشوم زیرا عده‌ای بودند که یکسره رأی ثابت داشتند. اما به لطف خدا مردم به صحنه آمدند و به آنها رأی ندادند.

رئیس جمهور منتخب افزود: این گروه نگاهی بسته و تفکری تمامیت خواه داشتند و فقط یک گروه و یک جناح را می‌دیدند و نتیجه فعالیت این گروه بدتر شدن هر روزه روند تمام مسائل کشور بود و کسانی که به نظام پایبند بودند و حتی انقلابی‌ها کنار می‌کشیدند.

پزشکیان بیان داشت: وقتی این طیف افرادی مثل ما را نمی‌پذیرند بقیه را چطور می‌خواهند بپذیرند. ولی نکته اینجاست که اگر در صحنه هم نباشند مملکت اداره نمی‌شود زیرا در واقعیت مملکت با من تنها اداره نمی‌شود و این نکته کاملاً روشن است. به همین دلیل بنده اعلام کردم که نامه بزنید و افراد را جمع کنید.

وی با تاکید بر بکارگیری افکار و سلایق مختلف گفت: قرار بود طبق شاخصه‌ها کار را ادامه دهیم و کسانی که نسبت به آن اعتراض دارند؛ یکی از شاخصه‌ها را اضافه یا یکی را حذف کنند و اگر هم شاخص درست است طبق آن افراد را معرفی کنید. بنده به تمام افراد از جمله آقای قالیباف، رضایی و حتی جلیلی هم گفتم افرادتان را معرفی کنید. اگر معتقدید شاخصی ضعیف است شما شاخص دیگری بگویید تا اضافه کنیم. طبق این شاخص‌ها همه افراد را جمع می‌کنیم و از میان آن‌ها بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم، با این روش دستمان پر است.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به اینکه افراد طبق شاخص‌ها انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: با توجه به اینکه ما در این ۴۰ سال طبق یک نظم به افراد سمت ندادیم، امروز دچار یکسری مشکلات شدیم اما در دوره جدید می‌خواهیم بر طبق شاخص‌های تعریف شده افراد را انتخاب کنیم. اینکه بنده گفتم حزبی نیستم دلیل بر این نیست که حزب نباید باشد برعکس حزب باید وجود داشته باشد، توسعه اجتماعی با وجود حزب‌ها شکل می‌گیرد. ما نه تنها باید زبان همدیگر بلکه زبان دنیا را بفهمیم و برای مثال هر فردی به زبان‌های بیشتری تسلط دارد توانمندتر است، این به عنوان شاخص توانمندی‌های فردی در نظر گرفته می‌شود.

پزشکیان در نشست با رؤسای ستادهای اصولگرا، گفت: آیا گروه‌های مهندسین، تجار، صنعت گران و … با هم یک طبقه واحد دارند؟ و آیا آنها هدف مشخصی برای زندگی کردن دارند؟ یا نه. متأسفانه همه فقط دنبال یکسری منافع هستیم و با سیستم کاری نداریم. کشور ما از نظر اجتماعی به این توسعه نرسیده است و متأسفانه هیچ حزبی نیز به این هدف نرسیده و در این شرایط به بنده هم می‌گویند چرا حزبی نیستید؟ بنده وارد هیچ حزبی نشدم چون دیدم هیچ حزبی برنامه‌ای ندارد. مجموعه دیدگاه‌ها و افراد باید در حزب با هم جمع شوند و بگویند اگر ما به قدرت رسیدیم؛ مثلاً این سیاست آموزش و پرورشی یا درمانی یا خارجی را در این مملکت پیاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: می‌گویند مشکل در مدیریت کشور است، اصلاً مگر این افرادی که روی کار آوردند، مدیر بودند یا علم و حتی مهارت آن را داشتند؟ قطعاً اینگونه نبوده است. اصلاً کدام بخش را درست کردند و آن مدینه فاضله‌ای که می‌گویند، کجا است؟ بنده همینم، صاف و ساده اما آیا شما آنکه می‌گویی هستی؟

رئیس جمهور منتخب درباره برخی انتقادها که «پزشکیان برنامه‌ای برای دولت ندارند»، گفت: بنده در انتخابات گفتم برنامه‌ام سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری است و برخی‌ها در انتخابات به بنده گفتند شما برنامه ندارید، و تعریفی هم از برنامه نمی‌توانید ارائه دهید، اما قطعاً بنده بهتر از آنان می‌دانم برنامه چیست. بنده دوره‌های مختلف در انگلستان، آمریکا، سوئیس و …دیدم و مدیریت هم کردم، پس می‌دانم برنامه چیست اما شما چگونه خارج از سازمان برای درون سازمان برنامه می‌نوشتید؟ در کجای دنیا در خارج از یک سازمان برای داخل سازمان برنامه می‌نویسند و آیا اصلاً چنین چیزی امکان پذیراست؟ حداقل یک رفرنس یا یک کتاب معرفی کنید و مدام هم این جمله را تکرار می‌کردند. طرف می‌گفت بنده طلا می‌دهم یا زمین می‌دهم، این در شرایطی است که ما قانون برنامه و بودجه داریم و طبق این قانون چنین چیزی امکان پذیر نیست بعد شما آن طلا یا زمین را از کجا می‌خواهید بدهید؟ چرا دروغ می‌گوئید. اینکه اگر بنده رئیس جمهور شوم می‌توانم قانون را زیر پا بگذارم و حرف‌های خودم را عملی کنم، به نظر شما امکان پذیر است؟

پزشکیان افزود: مشکل کشور ما از همین نکته‌ها شروع می‌شود، اینکه علمی عمل نمی‌کنیم و بی مبنا و اصول حرف می‌زنیم، برای گرفتن رأی یکسری حرف‌ها می‌زنیم اینکه عملی است یا نه اصلاً مهم نیست، در هم راستا خیلی هم به بنده فشار آوردند که برای گرفتن رأی یکسری حرف‌ها بزنم، وعده بدهم اما بنده وعده ندادم.

وی در خصوص اینکه باید با توجه به شرایط تصمیم گرفت، گفت: من معتقدم باید متناسب با شرایط تصمیم بگیریم. به همین سادگی نمی‌توان نیروی انسانی و رفتار انسان‌ها را تغییر داد. ابتدا باید مهندسی کنیم بعد تصمیم بگیریم. اینکه برخی فکر کنند به بنده دیکته می‌کنند اشتباه است، بنده شاخص‌هایی تعیین کردم و طبق آنها تصمیم خواهیم گرفت.

رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: وقتی تصمیم گرفتیم کاری انجام دهیم باید طبق آن هدف و آن راه حرف بزنیم و رفتار کنیم و به طور کلی آن راه را برویم اگر کسی نمی‌خواهد باید کنار برود من اعتقاد دارم باید طبق قانون که میثاق مشترک است رفتار کرد، باهم تصمیم می‌گیریم که این کار را انجام دهیم و اگر کسی قبول ندارد باید کنار رود. اگر بخواهیم قانونی را عوض کنیم باید از متخصصان کمک بگیریم. اگر کسی حرفی دارد باید با سند و شواهد علمی حرف بزند و اگر کسی حرفی غیر از این بزند پذیرفته نخواهد شد. نمی‌توان با حرف یک نفر توده مردم را بهم ریخت.

پزشکیان در ادامه با بیان اینکه مگر می‌شود بدون روابط خارجی رشد ۸ درصدی پیدا کرد، گفت: بعضی‌ها طبق کدام دلیل و شواهد علمی این حرف را می‌زنند. بیش از هزار و چهارصد سال است که اسلام آمده و قرآن را هم داریم، بعد ما این قرآن که حرف خداست را اجرا نمی‌کنیم، اما بعضی‌ها تا بحث انتخابات می‌رسد می‌گویند این برنامه را اجرا می‌کنیم و به آن‌جا می‌رسیم. بین تئوری و عمل فاصله زیادی وجود دارد. راحت می‌توان حرف زد اما موقع عمل می‌فهمیم به این سادگی‌ها نیست. اصلاحات یک تعبیر روشن دارد اما دلیل اینکه این همه حزب درست کردیم این است همه می‌خواهند رئیس شوند و با هم دعوا می‌کنند و زمانی که نمی‌توانند به یک فهم مشترک برسند هر کسی یک حزب تشکیل می‌دهد.

وی تصریح کرد: همه مشکلات و دعواها سر این است که «من رئیس شوم» و دعوا بر سر نفسانیت است برای همین ما در دولت جدید شاخص تعیین کردیم و هر کسی که بر اساس شاخص‌ها وزن بیشتری دارد بالا می‌آید و دیگر دعوایی وجود ندارد.

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: مشکل این است که در کار هم کارشکنی می‌کنیم، اگر با هم باشیم حتی اگر برنامه ضعیف داشته باشیم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم اما اگر برنامه قوی‌ای داشته باشیم اما باهم نباشیم متأسفانه نمی‌توانیم به اهدافمان برسیم.

پزشکیان در خصوص اینکه بدون پشتوانه وارد میدان انتخابات شد، گفت: خدا خواست و بنده به عرصه انتخابات آمدم وگرنه هیچ پشتوانه مالی، حزبی و قوم و خویشی نداشتم. رقبا از ما بیشتر امکانات داشتند اما خدا خواست و ما آمدیم البته نظر مقام معظم رهبری و دستوراتی که می‌دادند در رابطه با کنترل صندوق‌ها قطعاً تأثیرگذار بود.

وی در پایان درباره رابطه‌ی حق و اصلاحات گفت: از ابتدا نیز گفتم که برای رسیدن به حق نمی‌توان بدون اصلاحات قدم برداشت. باید مسیر، نگاه و مهارتمان را عوض کنیم و یاد بگیریم که بتوانیم باهم کار کنیم. ما بلد نیستیم به صورت تیمی کار و همدیگر را تحمل کنیم و دائم یک جریان راه می‌اندازیم.

۲۷۲۱۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1934192

دیگر خبرها

  • درخواست پزشکیان از قالیباف، رضایی و جلیلی
  • پزشکیان: می گفتند طلا و زمین می دهیم، چرا دروغ می‌گوئید؟ /نظام را در خطر دیدم و کاندیدا شدم /به قالیباف، رضایی و حتی جلیلی گفتم افرادتان را معرفی کنید
  • هاشمی: ۱۳ میلیون رأی جلیلی، آرای اصولگرایان بود
  • هاشمی: ۱۳ میلیون رأی متعلق به کل اصولگرایان است نه جلیلی /سهم خواهی از پزشکیان معنایی ندارد، باید تعامل کمک کننده داشت
  • سند‌هایی از زاکانی در دست پزشکیان که رو نشد
  • معرفی نامزدهای جوایز امی ۲۰۲۴ / «شوگان» با ۲۵ نامزدی پیشتاز شد
  • معرفی نامزدهای جوایز امی ۲۰۲۴/ «شوگان» با ۲۵ نامزدی پیشتاز شد
  • سندهایی از زاکانی در دست پزشکیان که رو نشد /عمر سیاسی جلیلی و قالیباف رو به افول است
  • روزگار سخت یک پوششی ناکام
  • چرا از ۹۲ درس نگرفتید؟