Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «خبرگزاری برنا»
2024-07-21@01:01:32 GMT

این پشه ایرانی‌ها را به چالش می‌کشد

تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۸۷۷۸۸

این پشه ایرانی‌ها را به چالش می‌کشد

بیماری ویروسی و بسیار پیچیده و مرموز تب دانگ این روزها از حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به خاک کشورمان رسیده است؛ ویروسی که با باران‌های بهاری در امارات طغیان کرد، به همراه مسافران پایش به ایران باز شد و اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد، شاید سال‌ها و دهه‌ها ماندگار شود.

به گزارش برنا؛ این بیماری تبدار ویروسی، هنوز واکسن قابل اتکا و در دسترس در بازار دارویی جهان ندارد و مهمترین واکسن آن در حال حاضر واکسن اجتماعی یا همان سواد سلامت شهروندان و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، فردی و سازمانی است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

بیماری ویروسی و بسیار پیچیده و مرموز تب دانگ این روزها از حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به خاک کشورمان رسیده است؛ ویروسی که با باران‌های بهاری در امارات طغیان کرد، به همراه مسافران پایش به ایران باز شد و اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد، شاید سال‌ها و دهه‌ها ماندگار شود.

آموزش بهداشت همگانی و مشارکت مردمی، ‌مهمترین و مؤثرترین راه برای مقابله با گسترش این بیماری است و می‌تواند از ماندگاری آن جلوگیری کند.

ویروس از کجا وارد می‌شود؟

ویروس تب دانگ نه از راه تنفس و با عطسه و سرفه که از راه دیگری وارد بدن ما می‌شود. دکتر فرشید رضایی، متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: تب دانگ یک بیماری ویروسی است که برخلاف بسیاری از بیماری‌های ویروسی دیگر، نه از راه تنفس منتقل می‌شود و نه از راه دست‌های آلوده، بلکه راه انتقال آن، نیش پشه است، پشه‌ای به نام آئدس (Aedes) که از چند سال پیش به سواحل خلیج فارس رسیده و با خطوط ظریف سفید روی بدن و ظاهری راه‌راه قابل تشخیص است.

واکسن انتزاعی!

متأسفانه بیماری تب دانگ واکسن ندارد و بهترین راه جلوگیری از آن، پیشگیری از تکثیر و گزش پشه آدئس است. دکتر رضایی با اشاره به این موضوع توضیح می‌دهد: این بیماری ویروسی هنوز واکسن فراوان و در دسترس در بازار دارویی جهان ندارد و مهمترین واکسن آن در حال حاضر، واکسن اجتماعی یا همان سواد سلامت شهروندان و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است. 

فعلا سواد سلامت، تنها عامل مبارزه با این پشه و جلوگیری از تخم‌گذاری آن در نزدیکی منازل و اماکن مسکونی و تجاری تفریحی است. سرپرست دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت می‌افزاید: نکته مهم این که پشه مذکور تا وقتی به ویروس آلوده نشود خطری ندارد و گزش آن‌ها فقط خارش و درد ایجاد می‌کند. اما در امارات و قطر، پشه‌ها بعد از نیش زدن بیماران، آلوده به ویروس شده‌اند و نیششان بیماری‌زا شده است. 

پشه‌های ویروسی از کجا می‌آیند؟

پشه آئدس در بسیاری از مناطق دنیا وجود دارد اما بسیاری از آن‌ها ناقل ویروس نیستند. دکتر رضایی می‌گوید: در امارات متحده عربی، عمان، عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، پشه‌ها به ویروس آلوده شده‌اند، در حالی که در ترکیه و گرجستان هنوز آلودگی ویروسی آن‌ها گزارش نشده است. از این رو هموطنانی که به ترکیه سفر می‌کنند، در حال حاضر از نظر تب دانگ با خطری مواجه نمی‌شوند، اما لازم است نکات بهداشتی را رعایت  کنند.

تایلند، هند و مالزی نیز مانند امارات متحده عربی از کشورهای توریستی هستند که در طی سال، موارد زیادی از این بیماری ویروسی را شاهد هستند و پشه‌های آلوده به ویروس دارند.

 لذا ضرورت دارد قبل از سفر‌های بین‌المللی با پزشک خود مشورت کنند یا از منابع معتبر، اطلاعات لازم را بگیرند.

افزایش بارندگی، افزایش دانگ

تغییرات اقلیمی یکی از دلایل طغیان تب دانگ است. فرشید رضایی می‌گوید: یکی از دلایل افزایش تکثیر پشه‌ها در مناطق استوایی، تغییرات آب و هوایی مانند پدیده ال‌نینو و بارندگی‌های شدید است. این پشه تمایل به تخم‌گذاری در آب‌های شیرین مانند آب کوزه یا آب باران دارد و پس از بارندگی‌های شدید در ظروفی که آب باران در آن‌ها جمع می‌شود تخم می‌گذارد؛ اتفاقی که پاییز سال قبل یا بهار امسال در امارات متحده عربی رخ داد. همچنین در سال 2023 فقط در اندونزی 60 هزار بیمار دانگ گزارش شد که تأثیر بارندگی‌ها و شرایط آب و هوایی در افزایش موارد را نشان می‌دهد.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه می‌دهد: هرچند هند، تایلند، مالزی و اندونزی در آسیا از جمله مناطق توریستی و مخاطره‌آمیز از نظر گزش این پشه و ابتلا به بیماری دانگ محسوب می‌شوند، اما طغیان‌های اخیر در کشورهای عربی به ویژه امارات، خطر جدیدی برای مسافران ایجاد کرده است. 

رضایی می‌افزاید: در 10 سال گذشته، عربستان سعودی در برخی از شهرهای خود از جمله جده گرفتار همه‌گیری‌های تب دانگ بود. جنگ‌های منطقه‌ای و مشکلات ناشی از آن، باعث گسترش بیماری تا کشور یمن شده و بارندگی‌های اخیر یمن نیز به این بیماری کشنده دامن زده است.

پشه روز‌کار!

اکثر پشه‌ها، از جمله پشه‌های وطنی شب‌کار هستند و عموما در مواقع استراحت به سراغ ما می‌آیند، اما آئدس نه. 

دکتر رضایی با این توضیح می‌گوید: پشه آئدس بر خلاف سایر پشه‌ها تمایل دارد روزها فعالیت کند و در ساعات اولیه طلوع یا غروب آفتاب، بیشترین پرواز و خونخواری را دارد. در این مورد نیز مانند سایر پشه‌ها، پشه نر انسان را نمی‌گزد و تنها پشه ماده خونخواری می‌کند. اگر یک پشه در گزش‌های قبلی خود آلوده به ویروس شده باشد، می‌تواند در تمامی طول عمر کوتاه و چندهفته‌ای خود، بیماری را به انسان‌ها منتقل کند. 

این پشه در هر جایی که آب جمع یا نگهداری شود (در صورتی که درپوش نداشته باشد) می‌تواند تخم‌گذاری کند، از این رو مهمترین راهکار مبارزه با آن، همکاری مردم و شهرداری‌ها در جمع‌آوری ظروف یا زباله‌هایی است که آب می‌تواند در آن‌ها جمع شود.

سرپرست دفتر آموزش و سلامت وزارت بهداشت تأکید می‌کند: خوشبختانه تاکنون بررسی‌های ویروس‌شناسی در پشه‌های سواحل خلیج فارس در خاک ایران، آلودگی پشه‌ها را نشان نداده است، اما پشه‌های کشورهای عمان و امارات به دلیل گزیدن مسافران بین‌المللی آلوده شده‌اند و اکنون پشه‌های آلوده، بیماری ایجاد می‌کنند. 

دکتر فرشید رضایی می‌افزاید: چند دهه قبل در چند کشور، تعداد انگشت‌شماری بیماری دانگ گزارش شد، اما گرمایش زمین، مسافرت‌های بین‌المللی و پهلو گرفتن کشتی‌های آلوده به پشه‌های دارای ویروس باعث شده تقریبا تمامی کشورهای منطقه ما و نیمی ‌از مناطق دنیا گرفتار مشکلات حضور این پشه شوند که کار را برای شهرداری‌ها و کارکنان بهداشت و درمان سخت می‌کند.

تنها کشورهایی در مقابله با این پشه به موفقیت‌ نسبی دست یافته‌اند که علاوه بر تمیزی خیابان‌ها، شهروندانشان نیز منازل خود را از ظروف و اشیا با قابلیت جمع شدن آب، پاکسازی کرده بودند و در این مورد مشارکت مردمی ‌و دولتی، رمز پیروزی کشورها بوده است.

علائم بیماری تب دانگ

تب، سر درد شدید، درد مفاصل، استخوان‌ها و عضلات، درد پشت چشم، بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ از علائم مهم بیماری تب دانگ است. دکتر رضایی با بیان این مطلب می‌افزاید: مهمترین راه‌ پیشگیری از تب دانگ، قرار نگرفتن در معرض پشه است. 

این متخصص بیماری‌های عفونی برخی از مهمترین راهکارهای پیشگیری را برمی‌شمارد: هنگام بیرون رفتن در ساعات پرخطر روز (قبل از طلوع آفتاب و هنگام غروب) احتیاط ویژه کنید.

لباس‌های رنگ روشن، غیرچسبان و آستین بلند، شلوار بلند و جوراب بپوشید. رنگ‌های قرمز، مشکی و زرد موردعلاقه این پشه‌هاست. روی مناطقی از پوست که با لباس پوشیده نمی‌شود، فرآورده‌های دافع حشرات تأییدشده و استاندارد بمالید. در فضای باز نخوابید و در صورت لزوم حتما از پشه‌بند به نحو مناسب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که درب و پنجره‌های محل سکونت شما دارای توری سالم است. برای خنک شدن اتاق از سیستم سرمایشی استفاده کرده و از بازکردن پنجره‌های بدون توری اتاق خودداری بپرهیزید.

در صورت دیدن پشه در محل سکونت، اقدام به اسپری کردن مواد دافع حشرات کنید. بهترین راه برای محافظت از کودکان، نصب توری بر روی کالسکه و استفاده از لباس‌های پوشاننده و بلند است.

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: پشه بیماری ویروسی بارندگی ها دکتر رضایی بیماری تب خلیج فارس تب دانگ پشه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۸۷۷۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آیا پشه‌های آئدس کابوس کرونا زنده می‌کنند؟ 

زی‌سان: در شرایطی که هنوز کابوس روز‌های مواجهه با اپیدمی کرونا از ذهن‌ها پاک نشده، این روز‌ها نگرانی‌ها از فراگیر شدن بیماری تب دنگی در کشور به شدت در حال افزایش است. اکنون تعداد مبتلایان به این بیماری بنا بر آمار رسمی به ۱۵۰ نفر رسیده و ۴۰ شهر را در بر گرفته است. 

به گزارش «زی‌سان»، نرخ شیوع تب دنگی در جهان از ۶ و نیم میلیون نفر در سال گذشته میلادی به ۱۰ میلیون نفر در سال جاری سیده است. کشور‌های همسایه ایران شامل عراق، امارات، پاکستان و کشور‌های حوزه خلیج فارس، به شدت درگیر شیوع بیماری تب دنگی هستند. در ایران نیز شمال و جنوب کشور به دلیل دو اقلیم خشک و مرطوب درگیر شیوع این بیماری شده‌اند. آن‌چنان که بهرام عین اللهی عنوان می‌کند: تعداد مبتلایان کشور از ۷۵ مورد در سال گذشته به ۱۴۹ در سال جاری افزایش پیدا کرده‌اند. 

گسترش تب دنگی به ۴۰ شهر و ابتلای ۱۵۰ نفر

بر اساس اظهارات شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، هم اکنون ۴۰ شهر ایران درگیر پشه آئدس هستند. پشه آئدس چهار بیماری تب دانگ، تب زرد، چیکونگونیا و زیکا را ایجاد می‌کند که در حال حاضر هیچ کدام از این بیماری‌ها واکسن و درمان قطعی ندارند.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیم و گرم‌تر شدن هوا در تخم گذاری و توسعه پشه آئدس و بیماری‌های منتقله از آن در دنیا موثر بوده است. در ۵۰ سال گذشته ۱۰ کشور دنیا به آئدس آلوده شدند ولی هم اکنون تعداد این کشور‌ها به ۱۲۰ کشور رسیده است. 

عرشی خاطرنشان کرد: در استان‌های شمالی کشور بیشتر پشه آئدس آلبوپیکتوس وجود دارد. از ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ تاکنون ۱۴۹ مورد بیمار آئدس شناسایی شده اند که ۱۳۰ نفر از آنان از کشور امارات به ایران وارد شدند. پشه آئدس علاقه زیادی به محیط‌های سیاه مانند لاستیک‌های فرسوده خودرو‌ها در مناطق دپوی زباله‌ها دارد. تخم این پشه تا یک سال و نیم می‌تواند زنده بماند و در مکان‌های ماندابی تخم گذاری می‌کند و در صورت بارش مجدد باران تخم آن تکثیر می‌شود.

نگران کننده‌‎تر این‌که امروز شنبه، معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: نخستین مورد تب دنگی در تهران شناسایی شد که این فرد مسافر بوده است. دکتر بابک عشرتی در خصوص تعداد کل مبتلایان به تب دنگی در کشور گفت: با توجه به نظام مراقبتی بهداشتی که در کشور وجود دارد، تا روز چهارشنبه ۲۷ تیر ماه، ۱۵۱ نفر در کشور به تب دنگی شناسایی شدند که از این تعداد ۱۲ مورد انتقال محلی بوده است؛ یعنی این افراد سابقه سفر نداشند و در داخل کشور آلوده شوند. وی ادامه داد: از این تعداد ۱۳۰ نفر از کشور امارات، ۷ مورد از پاکستان، یک مورد از عمان و یک مورد از بنین آفریقا مبتلا شده بودند. 

چیستی بیماری تب دنگی 

تب دانگ (Dengue Fever) نوعی بیماری است که از طریق پشه منتقل می‌شود و بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان رخ می‌دهد. علائم این بیماری در اکثر مواقع خفیف هستند، ولی گاهی خیلی شدیدتر می‌شوند و عوارض خطرناکی هم دارند.

این بیماری با نام‌های دیگری همچون «تب دنگی» و «تب استخوان شکن» هم شناخته می‌شود و عامل انتشار آن پشه آئدس است. این بیماری معمولا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان رخ می‌دهد. بیماری دنگی خفیف، باعث تب شدید و علائم شبیه آنفولانزا می‌شود. ولی در موارد شدیدتر می‌تواند خطرناک‌تر باشد و زندگی فرد را تهدید کند.

سالانه میلیون‌ها مورد از عفونت دنگ در سراسر جهان رخ می‌دهد. تب دنگ بیشتر در جنوب شرقی آسیا، جزایر غربی اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و آفریقا شایع است. اما این بیماری به مناطق جدیدی از جمله اروپا و مناطق جنوبی ایالات متحده آمریکا هم گسترش پیدا کرده است. با اینکه تب دانگ در ایران خیلی شایع نیست، ولی پشه آئدس در مرز‌های جنوبی و شرقی ایران دیده می‌شود و باید مراقب خطرات آنها باشیم.

علت شیوع تب دنگی در ایران

تب دنگ بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری مانند آمریکای مرکزی و جنوبی، مناطقی از آفریقا، مناطقی از آسیا، کارائیب و اقیانوس آرام شایع است. برخلاف مالاریا، بیماری دنگی ممکن است در مناطق شهری و روستایی اتفاق بیفتد. اما تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که شیوع آن در مناطق روستایی بیشتر است.

در همین ارتباط، محمد اسماعیل مطلق رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تغییر اقلیم را مهمترین عامل شیوع پشه آئدس و بیماری‌های مربوط به آن در کشور دانست و گفت: اگر تمام دستگاه‌ها پای کار نیایند، همه‌گیری گسترده‌ای در انتظار کشور است.

علائم تب دانگ خفیف و شدید

علائم تب دنگی خفیف معمولا چهار تا شش روز پس از عفونت شروع می‌شوند و تا ۱۰ روز ادامه دارند:

تب ناگهانی و شدید

سر درد‌های شدید

درد شدید مفصل و عضله

خستگی

حالت تهوع

استفراغ

بثورات پوستی (دو تا پنج روز پس از شروع تب ظاهر می‌شود)

خونریزی خفیف (خونریزی بینی، خونریزی لثه یا کبودی آسان)

علائم تب دانگ شدید نیز عبارتند از: 

خونریزی از دهان، لثه یا بینی

پوست نرم

آسیب به سیستم لنفاوی و رگ‌های خونی

خونریزی داخلی، که می‌تواند منجر به استفراغ سیاه و مدفوع شود

پلاکت خون کم

حساسیت معده

لکه‌های خونی کوچک در زیر پوست

نبض ضعیف

اعتقاد بر این است که افراد با سیستم ایمنی ضعیف و افرادی که برای بار دوم مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به تب خونریزی دهنده دانگ هستند. زنانی که در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شوند، ممکن است ویروس را در هنگام زایمان به نوزاد منتقل کنند. به‌علاوه، نوزادان زنانی که در دوران بارداری به تب دانگ مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد یا برخی ناراحتی‌های جنینی دیگر قرار دارند.

راه‌های پیشگیری از ابتلای به تب دنگی

بهترین راه پیشگیری از بیماری دانگ، جلوگیری از گزش توسط پشه‌های آلوده است. به‌ویژه اگر در منطقه گرمسیری زندگی می‌کنید یا به آن‌جا سفر کرده‌اید، این موضوع اهمیت بیشتری دارد. این مساله شامل محافظت از خود و تلاش برای پایین نگه داشتن جمعیت پشه‌ها است.

در سال ۲۰۱۹، سازمان غذا و دارو آمریکا واکسنی به نام Dengvaxia را تایید کرد تا از بروز این بیماری در نوجوانان ۹ تا ۱۶ ساله که قبلا به بیماری دانگ آلوده شده‌اند، جلوگیری کند. اما در حال حاضر واکسن تب دانگی برای جلوگیری از ابتلای مردم وجود ندارد.

در نتیجه سازمان بهداشت جهانی تاکید می‌کند که برای مناطق پر خطر، واکسن به تنهایی ابزاری موثر محسوب نمی‌شود. پیشگیری از گزش پشه‌ها و کنترل جمعیت آنها هنوز هم روش اصلی جلوگیری از شیوع تب دنگی است؛ بنابراین برای محافظت از خود کار‌های زیر را انجام دهید:

حتما از تهویه مطبوع استفاده کنید.

حتی در داخل منزل هم از مواد دافع پشه استفاده کنید. آن را با حداقل ۱۰ درصد غلظت به کار ببرید.

هنگام بیرون بودن از پیراهن‌های آستین بلند و شلوار‌های بلند که در جوراب‌ها فرو رفته‌اند، استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که پنجره و درب ایمن و بدون سوراخ هستند. اگر تهویه هوای مناسبی وجود ندارد، حتما از پشه بند استفاده کنید.

برای کاهش جمعیت پشه‌ها، باید مکان‌هایی که در آن پشه‌ها تولید مثل می‌کنند را از بین ببرید. اینها شامل لاستیک‌های قدیمی، قوطی یا گلدان‌هایی هستند که باران را جمع می‌کنند. آب حمام پرندگان و ظروف آب حیوانات خانگی را به طور منظم عوض کنید.

پرده‌های درب و پنجره را طوری قرار دهید که از ورود پشه‌ها به داخل جلوگیری کنند.

صابون‌ها و عطر‌های بسیار معطر ممکن است پشه‌ها را به خود جلب کند، پس از رایجه‌ها خیلی استفاده نکنید.

سعی کنید در وقت سحر، غروب و اوایل شب، بیرون و در فضای باز نباشید.

پیشگیری از گزش پشه‌ها و کنترل جمعیت آنها هنوز هم روش اصلی جلوگیری از شیوع تب دنگی است.

آب راکد یکی از مهم‌تری بخش‌هایی است که به تولید مثل بیشتر پشه‌ها کمک می‌کند، در نتیجه برای کاهش خطر تولید پشه در آب راکد می‌توانید کار‌های زیر را انجام دهید:

آب اضافی را از صفحات گلدان خارج کنید.

سطل‌های آبیاری را برگردانید و آنها را در زیر سقف نگهداری کنید تا آب نتواند در آنها جمع شود.

خاک گیاهان را طوری در گلدان قرار دهید تا از تشکیل گودال‌ها در سطح جلوگیری شود.

اطمینان حاصل کنید که زهکش‌های قفل مسدود نشده‌اند و گیاهان گلدان و سایر اشیا را روی آنها قرار ندهید.

از تله‌های آبشار غیر سوراخ دار استفاده کنید و شیر‌های ضد پشه نصب کنید.

آب گلدان‌ها را هر روز عوض کنید و داخل آنها را بشویید.

از انسداد برگ‌ها جلوگیری کنید تا باعث راکد شدن آب نشوند.

هنگام پیک نیک و برپایی چادر، منطقه‌ای را انتخاب کنید که از آب راکد دور باشد.

تب دنگی چقدر خطرناک است؟

بیماری تب دنگ درمان اختصاصی ندارد، اما علائم آن تا حدود ۱۴ روز بعد از گزش پشه آئدس در صورتی که ناقل ویروس این بیماری باشد در فرد بروز می‌کند، اما در بیش از ۸۰ درصد موارد علائم بسیار خفیف و در مواردی بدون علامت است.

میزان مرگ و میر این بیماری نیز حدود ۲.۵ درصد است، اما گسترش این بیماری از طریق تخمگذاری پشه آئدس می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد و در مواردی مرگ آور باشد؛ بنابراین مهمترین راه برای کنترل این بیماری جلوگیری از تخمگذاری پشه آئدس است، پشه‌ای که در آب‌های کوچک راکد مثل ظرف گلدان‌ها یا در داخل تایر خودرو‌ها تخمگذاری می‌کند و در شرایط سخت نیز تخم این پشه زنده می‌ماند.

دیگر خبرها

  • آیا پشه‌های آئدس کابوس کرونا زنده می‌کنند؟ 
  • ابتلای ۱۵۰ نفر به بیماری دانگ
  • آمار مبتلایان به تب دنگی رو به افزایش است
  • تب دانگ در یک قدمی/ ۴۰ شهر درگیر و ۱۵۰ مورد ابتلا
  • طغیان تب دانگ در ایران؛ ۱۵۰ نفر مبتلا شدند!
  • ابتلای ۱۵۰ نفر به بیماری تب دانگ در کشور
  • کنترل پشه آئدس و پیشگیری از تب دنگی
  • پشه آئدس عامل بیماری ویروسی تب دنگی
  • تفاوت بیماری ویروسی و باکتریایی و شیوه درمان هر نوع بیماری
  • خبر جدید از پشه آئدس در ایران ؛ این ویروس در این استان ها افزایش یافت