Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ورزش 3»
2024-07-15@06:28:04 GMT

طارمی و آزمون به هیچ چیز فکر نمی‌کنند!

تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۸۸۷۹۶

طارمی و آزمون به هیچ چیز فکر نمی‌کنند!

به گزارش ورزش سه، آخرین حریف تیم ملی ایران در مرحله اخیر مقدماتی جام جهانی تیم ملی ازبکستان بود که مانند بازی رفت توانست از ایران یک مساوی دشت کند و پشت سر شاگردان امیر قلعه نویی به دور بعدی مقدماتی جام جهانی راه یابد.

هدایت تیم ازبکستان به عهده یک نام تقریبا آشنا برای فوتبال دوستان ایرانی است؛ «سرچکو کاتانچ» اسلوونیایی که در فوتبال آسیا تجربه زیادی پیدا کرده و بارها هم مقابل تیم ایران قرار گرفته، در حال حاضر به دنبال رسیدن به یک هدف بزرگ با تیم ازبکستان است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

به بهانه بازی اخیر ایران مقابل ازبکستان و صعود ازبک ها به دور بعد مقدماتی جام جهانی، سردبیر ورزش سه با کاتانچ گفت و گویی انجام داده که در اینجا می خوانید:

*چرا ایران و ژاپن از بازیکنان زیر 20 سال استفاده نمی کنند؟
*ما مربیان کاملا به بازیکنان وابسته هستیم. بدون بازیکن ها، ما هیچ هستیم
*در طول عمرم 15 عمل جراحی داشته ام و مشکلات قلبی زیادی را تجربه کرده ام.
*می‌توانیم هر تیمی را در خانه شکست دهیم
*ایران به نظرم در حال حاضر بعد از ژاپن دومین تیم قاره است
*از مربیان استقلال و پرسپولیس  تشکر می کنم
*می تواند در بالاترین سطح بازی کند اما باید هنوز چیزهایی یاد بگیرد
*هرگز نشنیده ام که کسی از من خواسته باشد تا برای مربیگری در باشگاه ها یا تیم ملی ایران بیایم.

ممنون آقای کاتانچ از اینکه درخواست مصاحبه با ما را پذیرفتید. به عنوان سوال اول از نگاه کلی به عملکردی که تا کنون در ازبکستان داشته اید و هدفی که در آینده دنبال می کنید بگویید.

الان حدود سه سال است که در ازبکستان هستم. فکر می کنم این فقط نظر من نیست و عقیده همه است که روند ما خیلی مثبت بوده است. هدف اصلی ما صعود به جام جهانی است. 
در جام ملتها خیلی تیم خوب و مستحکمی بودیم ولی متاسفانه سه چهار بازیکن اصلی مان را نداشتیم. مثل شومورودوف که برای ما خیلی بازیکن مهمی است. در جام ملتها آن4،5 گلی که او در هر تورنمنت برای ما می زند را از دست داده بودیم. در این مسابقات خیلی به قهرمانی نزدیک بودیم ولی به آن نرسیدیم. با این حال، به عنوان یک تیم داریم رشد می کنیم.
چیزی که برای من خیلی جالب بود، بازی مقابل ترکمنستان بود که حتی به خود بازیکنانم هم گفتم مقابل تیم خیلی بزرگی بازی نمی کنید ولی برای تماشای بازی تان حدود 30 هزار تماشاگر می آید. این نشان می دهد که حتی مردم ازبکستان هم پیشرفت کرده اند و به این باور رسیده اند که می توانیم به جام جهانی صعود کنیم.وقتی قراردادم امضا کردم؛ هدف، صعود به جام جهانی بود. ما برای هر تیمی یک رقیب سرسخت بوده ایم و فکر می کنم نزدیک به صعود هستیم.

به نظر می رسد تیم شما به قدرتی رسیده که همه بزرگان آسیا را در تاشکند می تواند تحت فشار بگذارد یا حتی شکست دهد.

بله، من هم فکر می کنم که می توانیم هر تیمی را در خانه شکست دهیم. بازیکنان هم این را متوجه شد اند. ما داریم رشد می کنیم. در حال حاضر روی نیمکت هم نفراتی را داریم که با توجه به قانون 5 تعویض در فوتبال، از آنها بیشتر استفاده می کنیم. این مهم است که بازیکنانی روی نیمکت داشته باشید که اگر به دردسر افتادید، بتوانند بازی را برگردانند. با داشتن این ویژگی ها، باور داریم که می توانیم به جام جهانی صعود کنیم.


تیم شما در بازی اخیر مقابل ایران عملکرد دفاعی خیلی خوبی داشت و یک امتیاز ارزشمند گرفتید. آیا هدفتان نباختن به ایران بود یا به دنبال کسب پیروزی بودید؟

ایران یکی از بهترین های آسیاست و به نظرم در حال حاضر بعد از ژاپن دومین تیم قاره است. بازیکنان ایران زمان زیادی کنار هم بازی کرده اند و حتی نیاز به دیدن یکدیگر ندارند و خیلی راحت به طور حسی همدیگر را پیدا می کنند. مقابل این تیم اگر می خواهید برنده باشید، نیاز نیست باهوش باشید ولی باید از نظر تاکتیکی بی نقص باشید. در نتیجه حتما باید کمی بسته بازی کنید چون اگر زیادی باز بازی کنید، می بینید که توپ به سرعت به سمت طارمی به پرواز درمی آید، بعد او عقب تر می آید و بقیه جلو می روند. با این شکل بازی از این تیم سرعتی ضربه می خورید. 
ما بازیکنان کمتری در حمله داشتیم اما این هم تاکتیک ما بود. ما به دنبال برد بودیم اما به همین شکل که بسته بازی کنیم و در انتقال به ایران ضربه بزنیم. اما در این بازی اخیر شاید فقط یک بار اتفاق افتاد که توسط اورونوف آنها را غافلگیر کردیم. البته در این بازی اخیر هم شومورودوف بیمار بود و او را نداشتیم. اما بله ! در نهایت از نتیجه تساوی راضی بودم.

در ایران خیلی از طرفداران فوتبال نگران ماشاریپوف و اورونوف بودند که در استقلال و پرسپولیس بازی می کنند. به خصوص اورونوف از وقتی به ایران آمد چند گل مهم زد و حالا همه درباره اش حرف می زنند. آیا شما فکر می کنید او در آینده می تواند در اروپا بازی کند؟

ماشاریپوف نه چون سن بالاتری دارد، فکر نمی کنم شانس رفتن به اروپا را داشته باشد. او نه یکی از بهترین های آسیا، اما یک بازیکن بسیار خوب است. تجربه اخیرش در فوتبال ایران و تیم استقلال هم برایش مثبت بوده است.
مقابل ایران، ماشاریپوف و اورونوف هر دو خسته بودند چون قبل از بازی ایران 3 بازی در زمان کوتاه انجام داده بودند. اما هر دو بازیکن برای تیم ملی ما بسیار مهم هستند. در ضمن، از مربیان استقلال و پرسپولیس هم تشکر می کنم چون گفتم که این دو بازیکن حالا بهتر از دوران قبل از حضور در لیگ ایران هستند.

درباره اورونوف می توانم بگویم که 100 درصد تغییر کرده است؛ از نظر ذهنیت، طرز فکر، آماده سازی برای تمرین، و خلاصه همه چیز. خیلی تغییر کرده است. من بسیار شگفت زده شدم وقتی این تغییر نگرش او را دیدم. درباره رفتن به اروپا، همه چیز به خودش بستگی دارد. حتما می تواند در بالاترین سطح بازی کند اما باید هنوز چیزهایی یاد بگیرد. قطعا از نظر فیزیکی و تکنیکی قوی است. ولی هنوز زمان می خواهد. این که همه چیز را در 6 ماه تغییر دهید راحت نیست؛ ولی باید کم کم به رشد ادامه دهید. اورونوف هنوز نیاز دارد که در بعضی موقعیت ها بهتر شود. باید بهتر موقعیت را بخواند و تشخیص دهد که مثلا یک در مقابل یک را بردارد، یا تک ضرب یا دو ضرب بازی کند. این ها باعث رشد او خواهد شد اما بله، همین حالا هم عالی است.

سوال بعدی من درباره این است که بعد از یکی از بازی های مقدماتی، شما ازبکستان را ترک کردید و ما فکر می کردیم ممکن است دیگر برنگردید. آیا مشکل مالی وجود داشت یا چیزی درباره وضعیت سلامتی شما بود؟

نه، ببینید؛ من الان 60 سال سن دارم. در طول عمرم 15 عمل جراحی داشته ام و مشکلات قلبی زیادی را تجربه کرده ام. اما الان کاملا خوب و اوکی هستم. تا زمانی که شرایط خوبی دارید، به رفتارهایتان، چیزهایی که می خورید و می نوشید و در کل به سبک زندگی تان فکر نمی کنید و فکر می کنید همه چیز خوب است.
من در این 2 ماه اخیر، بیشر از تمام 60 سال قبل چیز یاد گرفته ام. متاسفانه در مدرسه ها به ما این چیزها را یاد نمی دهند. اصلا درباره انرژی ها، درباره چیزهای واقعا مهم مثل خوردنی ها و نوشیدنی ها صحبت نمی کنند. در مجموع، من الان خوب هستم و بهتر هم می شوم.


شما در کنفرانس خبری بعد از بازی با قرقیزستان با سوالاتی از جانب خبرنگارها درباره استفاده از بازیکنان جوان روبرو شدید. من خواندم که گفته بودید ایران مقابل هنگ کنگ از طارمی و آزمون استفاده کرده و ما نیاز داریم که بهترین نفراتمان را به کار بگیریم. اما خبرنگاران خیلی علاقه دارند درباره بازیکنان جوان حرف بزنند.

من مشکلی با این موضوع ندارم. خبرنگارها آنجا هستند که بپرسند و من هم می خواهم به شکل خوبی برایشان توضیح بدهم. اگر می خواهید به جام جهانی صعود کنید، به یک تیم نیاز دارید که مدت زیادی کنار هم بازی کرده باشند. به بازیکنان جوان هم نیاز دارید اما اینطور نیست که راحت همه را بازی بدهید. برای ژورنالیست ها گفتن این حرف ها (استفاده از جوانان) آسان است چون هیچ مسئولیتی درباره چیزی که می پرسند ندارند و فقط سوال می کنند. اما روشی که این سوال را مطرح می کنند نیز مهم است.
برای اینکه بیشتر توضیح بدهم؛ شما بازی کرواسی و اسپانیا در یورو را دیدید. چون کرواسی بازیکنان دفاعی سطح بالایی نداشت یا نفرات قبلی هم در سال های پایانی کریر خود بودند، به بازیکنان جوان بازی داده بود و دیدید بازی چطور پیش رفت. در تورنمنت های مهم فشار زیادی روی بازیکنان کم تجربه وارد می شود و در نظر داشته باشید که ازبکستان تا به حال هیچ وقت به جام جهانی صعود نکرده؛ چنین چیزی برای تیمی مثل ایران که صعود به جام جهانی برایش روتین و عادی است، می تواند متفاوت باشد.
من نمی دانم در سر بازیکنان جوان در یک بازی مهم چه می گذرد؛ اما مثلا می دانم طارمی و آزمون و دیگر بازیکنان باتجربه چه می گذرد. آنها به هیچ چیز فکر نمی کنند. اعتماد به نفس بالا دارند و می دانند باید به کجا بروند. چرا ایران و ژاپن از بازیکنان زیر 20 سال استفاده نمی کنند؟ قطعا دلیلی دارد.

البته در ایران هم چنین چیزی هست که خبرنگارها می خواهند بازیکنان جوان بیشتر بازی کنند ولی ممکن است این باعث شود چیزی را ببازید.

شما دقیقا نمی دانید که (با استفاده از جوان ها) بازی را می بازید یا نه؛ اما صحبت من درباره احتمال است. من می دانم که از ماشاریپوف و شومورودوف و دیگر بازیکنان فیکس تیمم چه انتظاری داشته باشم؛ ولی اگر آنها را بیرون بگذارم، نمی دانم که از بازیکنان جوانم چه انتظاری باید داشته باشم چون به اندازه کافی تجربه ندارند و شما هم صد درصد نمی دانید در جریان بازی چه اتفاقاتی می افتد.

آقای کاتانچ، شما مقابل ایران در زمان کارلوس کی روش، دراگان اسکوچیچ، مارک ویلموتس و امیر قلعه نویی قرار گرفته اید. تجربه بازی مقابل تیم این 4 مربی مختلف چقدر متفاوت بود؟

ببینید صادقانه من فکر می کنم به عنوان یک مربی، شما باید با خودتان انرژی بیاورید. الان دیگر خیلی مهم نیست که فرد مهربانی هستید یا نه. وقتی یک مربی جدید به تیم می آید، تنها چیزی که اهمیت دارد نتیجه است. هیچ نکته دیگری مهم نیست. اگر نتیجه مثبت باشد، به این معنی است که بازیکنان از آن مربی پیروی می کنند. ما مربیان کاملا به بازیکنان وابسته هستیم. بدون بازیکن ها، ما هیچ هستیم. این عقیده من است. بله؛ این درست است که در حین بازی ها آنها باید از دستورات شما اطاعت کنند اما به جز این، در هر بازی باید چیزی خلق کنند. باید بازی را بخوانند و متوجه شوند که به چه سمتی می رود.
شما به بازیکنان باهوش نیاز دارید. نمی گویم اکثر بازیکنان، بلکه همه آنها، باید در جریان بازی در بر گرفته شوند. چرا که فوتبال تنها ورزشی است که نمی توانید در حین آن هیچ دو موقعیت دقیقا یکسانی را ایجاد کنید. به این دلیل است که می گویم همه چیز درباره بازیکنان است. اینکه آنها توپ را متوقف کنند، یا تک ضرب بازی کنند یا در موقعیت یک در مقابل یک قرار بگیرند و... اینها همه انتخابی است که آنها در جریان بازی می کنند. اگر بازیکنان با تیمشان احساس راحتی کنند و اگر حس کنند که اهمیت دارند، این برای یک تیم خوب است در نتیجه مربی، مربی خوبی است. پس، اگر شما درباره هر کدام از مربیان ایران، چه کی روش و چه اسکوچیچ، از من بپرسید؛ من نظر مثبتی دارم چون نتایج تیم ایران مثبت بوده است. هیچ شکی در این نیست. اینکه دقیقا آنها چه کار می کنند را نمی دانم چون آنقدری خوش شانس نبوده ام که جلسات تمرینی شان را ببینم. چیزی که در دوران همه این مربیان اتفاق افتاده، نمایشی است که نشان داده اند و تیمشان پیروز شده است. این از هر چیزی مهم تر است.

آیا شما زمانی که اسکوچیچ در فاصله کمی تا جام جهانی 2022 از مربیگری ایران برکنار شد؛ غافلگیر شدید؟

بله. البته ببینید؛ اسکوچیچ دوست من نیست. صرفا او را می شناسم و اگر همدیگر را ببینیم، از هم صحبتی با او خوشحال می شوم. اما ارتباط خاصی با هم نداریم. او کار بزرگی با تیم ایران در مسیر صعود به جام جهانی کرده بود. عوض کردن مربی حدود یک ماه مانده به یک تورنمنت خیلی عجیب است؛ اما خب، در فوتبال همه چیز ممکن است. من دلیل این اتفاق را نمی دانم ولی چیزی نیست که خیلی زیاد رخ بدهد.

آیا شما در تیم فعلی ایران که زیر نظر امیر قلعه نویی است تغییر محسوسی نسبت به قبل می بینید؟

صادقانه، اکثر چیزها در تیم ایران به همان شکل قبل است. چون این تیم را دنبال می کنم، می دانم که بازیکنان کلیدی عمدتا همان نفرات قبلی هستند. به طور مشخص طارمی، آزمون و نفرات خط میانی در بازی اخیر مشابه قبل بودند. گاهی تغییراتی در وینگرها رخ می دهد اما معمولا عملکرد تیم به شرایط و روز خوب بازیکنان کلیدی آن بستگی دارد. این در همه جا به همین شکل است. اگر بهترین بازیکنان شما در شرایط خوبی نباشند، به مشکل خواهید خورد. البته باید این را هم بدانید که هر بازی با بازی دیگر متفاوت است. در مقابل ایران، قبل از هر چیز باید بجنگید. اگر جنگنده نباشید، آنها به سرعت شما را می خورند. این به دلیل روحیه تیم است. اگر به این شکل وارد بازی با ایران نشوید، باید گرفتن نتیجه مثبت را فراموش کنید.

کدام بازیکنان در تیم ایران شما را تحت تاثیر قرار دادند یا دوست داشتید که آنها را داشته باشید؟ از طارمی و آزمون زیاد اسم بردید.

شما چند بازیکن خوب دارید. اینکه من از طارمی و آزمون حرف می زنم دلیلش نحوه بازی آنهاست. اگر شما مقابل ایران بخواهید زیاد فشار بیاورید و آنها توپ را بگیرند، به سرعت با چشم بسته طارمی را پیدا می کنند و توپ را به او می رسانند. او عقب می آید و بازیکنان دیگر جلو می روند. اینجا فرصت به وینگرهای خوب می رسد که شما را سورپرایز کنند. در نتیجه اگر شما می خواهید بسته بازی کنید، باید این کریدور را ببندید و این، کار را برای آنها سخت تر از حالت نرمال می کند. اما دقت کنید؛ اگر می خواهید برنده باشید، با یک بازیکن نمی توانید. هیچ تیمی وجود ندارد که بتواند با یک بازیکن برنده شود. یک نفر نمی تواند توپ را بگیرد و تمام بازیکنان حریف را دریبل کند. اگر چنین کسی را دارید، خیلی هم عالی! این بازیکنان نیاز به سایر نفرات خوب دارند که حمایتشان کنند. اگر آن نفرات را در سطح مشابه نداشته باشید، به نتیجه خوبی نمی رسید. غیر ممکن است. بنابراین، بله. ایران بازیکنان بسیاری دارد که در کشورهای خارجی بازی می کنند که این به معنای خوب بودن آنهاست.

شما در تیم ازبکستان آیا فقط فیفادی ها را برای آماده سازی دارید یا از قبل تر برای آماده سازی برای مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی کار می کنید؟

نه، من فقط در فیفادی ها زمان دارم.

سوال دیگر من این است که چرا تا کنون شما را برای مربیگری در ایران ندیده ایم؟ زیاد پیش آمده که اسم شما را حوالی تیم های ایرانی بشنویم.

صادقانه؛ نه. تا به حال هیچ کسی نخواسته که مرا به ایران بیاورد. من هیچ موقعیتی برای آمدن به ایران نداشته ام و هرگز نشنیده ام که کسی از من خواسته باشد تا برای مربیگری در باشگاه ها یا تیم ملی ایران بیایم.

و حالا به عنوان بخش پایانی مصاحبه می خواهم درباره یورو 2024 بپرسم. درباره تیم اسلوونی، بازیکنانی که احیانا بخواهید دیدنشان را به ما پیشنهاد کنید، و تیم های مدعی.

ببینید، مدعیان همیشه ثابت هستند. اما صادقانه بگویم که من فرد مناسبی نیستم که به شما بگویم چه تیمی می برد یا چه تیمی نمی تواند برنده باشد. اما شاید بهترین تیم ها می توانند فرانسه و آلمان – که در خانه بازی می کند – باشند. نمی دانم؛ پرتغال را هم می بینم که تیم خیلی خوبی است. نکته ای که هست، شما باید خیلی دقیق در جریان بازی ها باشید و فوتبال اروپا را دنبال کنید تا بدانید هر تیم دقیقا چطور بازی می کند. مثلا، من خیلی شگفت زده شدم وقتی دیدم کرواسی بخش زیادی از خط دفاعی خود را تغییر داده؛ چون واقعا اروپا را زیاد دقیق دنبال نمی کنم به این دلیل که طبیعتا تمرکزم روی ازبکستان و فوتبال آسیا است. همچنین ایتالیا مشکلات زیادی مثل بازیکنان مصدوم دارد و نام های بزرگی در لیستش حضور ندارند اما بازی اول خود را با برد پشت سر گذاشت. در کل هیچ وقت نمی دانید چه اتفاقاتی می تواند بیفتد و به همین دلیل خیلی سخت است که بگویید فلان تیم مدعی هست و دیگر تیم مدعی نیست. 

درباره اسلوونی، اوضاع به همین شکل است. باور کنید من بازی خیلی از این بازیکنان فعلی تیم را حتی یک بار هم ندیده ام. لیست بازیکنان نسبت به زمانی که من مربی بودم خیلی تغییر کرده است. آنها بازیکنان جالبی دارند مثل «بنجامین ششکو» که البته دیگر یک سورپرایز محسوب نمی شود چون در آلمان و لایپزیش بازی می کند و گل های زیادی زده است. فکر کنم سال قبل 12 گل زد. او خیلی جوان است و قد بلندی دارد. واضح است که اسلوونی مدعی قهرمانی نیست ولی ممکن است تبدیل به یک شگفتی در این جام بشود.

تیم ما بازیکنان زیادی دارد که در خارج از کشور فعال هستند. با توجه به قوانین فعلی اروپا، خیلی از بازیکنان در سنین 13، 14 سالگی از اسلوونی خارج می شوند و به دیگر کشورها می روند البته تعداد زیادی از آنها به سطح بالای فوتبال حرفه ای نمی رسند اما به هر حال آنها در چنین شرایطی به خوبی ساماندهی می شوند.

تیم اسلوونی دومین بار است که در یورو شرکت می کند و تا به حال بردی در این مسابقات کسب نکرده. من امیدوارم آنها بتوانند امسال اولین پیروزی در یورو را به دست بیاورند. قطعا خیلی شگفتی بزرگی خواهد بود اگر اسلوونی از گروه صعود کند، اما باید ببینیم چه پیش می آید.

منبع: ورزش 3

کلیدواژه: مقدماتی جام جهانی جام جهانی صعود صعود به جام جهانی بازیکنان جوان طارمی و آزمون جریان بازی مقابل ایران داشته باشید حال حاضر فکر می کنم تیم ایران بازی اخیر تیم ملی همه چیز یک بازی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.varzesh3.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ورزش 3» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۸۸۷۹۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

متن زیبای اینتر برای معارفه طارمی؛ سندباد در قلمرو پادشاه!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛پس از پیوستن مهدی طارمی، ستاره بوشهری فوتبال کشورمان به اینتر، سایت این باشگاه در مطلبی به زندگی حرفه‌ای زننده ۲ گل ایران به انگلیس در جام جهانی ۲۰۲۲ پرداخت.

به گزارش فوتبال ۳۶۰، ستاره ایرانی متولد سال ۱۹۹۲ تا سال ۲۰۲۷ با اینتر قرارداد بسته و از کشوری سرشار از تاریخ و جذابیت می‌آید؛ جایی مملو از شگفتی‌های فرهنگ شرقی، شب‌های رویایی و روزهای خاص. جایگاه امپراطوری‌های بزرگ سابق؛ ایران، سرزمین مهدی طارمی، ستاره جدید نرآتزوری.

این متولد بندر مهم مشرف به خلیج فارس با الهام و تشویق‌های پدرش به فوتبال روی آورد و کودکی‌اش بین ماهیگیری در دریا و فوتبال در خشکی و چمن در یکی از گرم‌ترین شهرهای ایران گذشت. مهدی مانند سندباد، مثل قهرمانان داستان‌های هزار و یک شب در آرزوی ماجراجویی‌های بزرگ، فوتبال را برای رسیدن به آرزوهایش انتخاب کرد.

شروع از برق

او فوتبالش را در ۱۰ سالگی و به عبارت بهتر در سال ۱۳۸۱ شمسی از تیم پایه برق بوشهر آغاز کرد و سال ۱۳۸۵ به تیم ایرانجوان بوشهر پیوست. طارمی درخشید اما کسی غیر از علی دایی، اسطوره خودش و کل فوتبال ایران، او را ندید. دایی سال ۱۳۹۳، این جوان فاقد تجربه حضور در تیم‌های بزرگ را به پرسپولیس، یکی از ۲ تیم بزرگ فوتبال ایران آورد.

روزهای قرمز

۱۱۲ بازی، ۵۵ گل، ۲ قهرمانی لیگ، یک سوپر جام و ۲ عنوان آقای گلی، حاصل ۳ و نیم فصل حضور او در پرسپولیس بود و در ادامه مهدی، ژانویه ۲۰۱۹ همبازی اسنایدر هلندی در الغرافه شد. کسب عنوان قهرمانی لیگ ستارگان، او را آماده بزرگ‌ترین ماجراجویی عمرش تا آن زمان کرد؛ حضور در پرتغال.

چهره بین‌المللی

مهدی در «ریوآوه» آقای گل فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ لیگ پرتغال شد و سپس به پورتو رفت. ۴ فصل بازی، ۹۱ گل، یک قهرمانی لیگ، ۲ سوپر جام، ۳ جام حذفی و یک جام اتحادیه پرتغال تنها بخشی از درخشش طارمی در پورتو بود. مهدی پس از انجام اولین بازی در لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰، گلی وارد دروازه چلسی کرد که بهترین گل فصل لیگ قهرمانان نام گرفت.

اولین ایرانی تاریخ اینتر

نخستین ایرانی تاریخ اینتر، یکی از نمادهای تیم ملی کشورش هم به حساب می‌آید. او از زمان انجام اولین بازی ملی در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵، ۸۵ بازی ملی و ۵۰ گل به ثبت رسانده و ضمن حضور در ۲ جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، تنها ایرانی زننده ۲ گل در یک بازی جام جهانی است؛ آن هم مقابل انگلیس. شم گلزنی، شخصیت برنده و میل به پیشرفت و برتری، او را به سندباد ایرانی تبدیل کرده؛ سفر جدید سندباد بوشهری در قلمرو پادشاه سری‌آ آغاز شده است!

258 258

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1931849

دیگر خبرها

  • مهدی طارمی چهارمین ایرانی در ایتالیا/ خوش آمدی بمب افکن ایرانی
  • سندباد ایرانی در سرزمین نراتزوری؛ از بوشهر تا پیراهن اینتر
  • نخستین اظهارات طارمی پس از قرارداد با اینتر / من شاهزاده ایران هستم +فیلم
  • من شاهزاده ایران هستم +فیلم
  • گزارش جذاب سایت باشگاه اینتر از ایران و زادگاه طارمی/ مهدی در نقش سندباد ملوان!
  • نخستین صحبت‌های طارمی: من شاهزاده ایران هستم
  • متن زیبای اینتر برای معارفه طارمی؛ سندباد در قلمرو پادشاه!
  • معرفی خاص اینتر از طارمی؛ سندباد خلیج فارس از کشوری غنی از تاریخ
  • متن جذاب اینتر برای طارمی: مثل سندباد در خلیج‌فارس!
  • متن فوق‌العاده اینتر برای طارمی: مثل سندباد در خلیج‌فارس!