Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2024-07-18@13:15:38 GMT

تاثیر غیرمنتظره مصرف تخم‌مرغ بر بدن

تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۹۷۵۳۶

تاثیر غیرمنتظره مصرف تخم‌مرغ بر بدن

ایسنا/خراسان رضوی محققان دریافتند که مصرف روزانه تخم‌مرغ تاثیر غیرمنتظره‌ای بر بدن خواهد گذاشت.

اسکات، تنها راه‌حل برای سفت شدن اندام‌ها نیست و مصرف برخی غذاها نیز می‌تواند به ما در رسیدن به اهداف تناسب اندام در هنگام هدف قرار دادن اندام‌های خاصی از بدن کمک کند. اگر از طرفداران تخم‌مرغ در وعده صبحانه هستید، خبر خوبی برای شما داریم؛ ممکن است ناآگاهانه از طریق مصرف تخم‌مرغ، تناسب اندام خود را تقویت می‌کنید.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

تخم‌مرغ حاوی انواع مواد مغذی ضروری ازجمله ویتامین‌های B و پروتئین است که هر ۲ مورد در متابولیسم بدن ما نقش دارند.

متخصص تغذیه، گودا کاربلایت اظهار کرد تخم‌مرغ منبع پروتئین است بنابراین می‌تواند برای ترکیب بدن مفید باشد. رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا، رشد ماهیچه‌ها را تحریک می‌کنند و باعث کاهش چربی می‌شوند و برای سلامت متابولیک مفید است. در یک تخم‌مرغ آب‌پز بزرگ، حدود ۶ گرم پروتئین خواهید یافت.  

متخصص تغذیه، ونسا ریستتو، تخم‌مرغ را به ویژه به‌عنوان یک منبع غذایی غنی از پروتئین که می‌تواند به تقویت بدن کمک کند، مورد توجه قرار می‌دهد. «مهم است که روی چربی‌های سالم و پروتئین بدون چربی تمرکز کنید» و تخم‌مرغ را به‌عنوان بخشی از رسیدن به این هدف فهرست می‌کند.

عضله‌سازی با مصرف تخم‌مرغ

مصرف تخم‌مرغ کامل ممکن است به بدن کمک کند تا پروتئین را به‌طور موثرتری برای عضله‌سازی استفاده کند. اگر اهداف تناسب اندام شما عضله‌سازی بیشتر است، کارشناسان توضیح دادند که محتوای لوسین تخم‌مرغ می‌تواند کمک‌کننده باشد.

گفته می‌شود که لوسین به‌عنوان نوعی آمینو اسید از سنتز عضلات حمایت و از تجزیه پروتئین ماهیچه‌ای محافظت می‌کند، با این حال، به دست آوردن نتایج مطلوب ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا شما تمام تخم‌مرغ را مصرف می‌کنید یا فقط قسمت‌هایی از تخم‌مرغ را می‌خورید.

محققان در تحقیق کوچکی در سال ۲۰۱۷ که نتایج آن در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، داده‌های مردانی که پس از تمرین مقاومتی ۱۸ گرم پروتئین به شکل سفیده تخم‌مرغ یا تخم‌مرغ کامل مصرف می‌کردند را تجزیه و تحلیل کردند. یافته‌ها نشان داد، مردانی که تخم‌مرغ کامل مصرف کردند، در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که پروتئین خود را از سفیده تخم‌مرغ دریافت کردند، ۴۰ درصد واکنش عضلانی بیشتری نشان دادند.

محققان به این نتیجه رسیدند که علیرغم این باور رایج که زرده تخم‌مرغ مانع از حداکثر بهره‌برداری از پروتئین دریافتی‌مان می‌شود، مصرف کامل تخم‌مرغ ممکن است استفاده بدن ما از پروتئین را در عضله‌سازی افزایش دهد.

کریس مور، مشاور تناسب اندام و تغذیه اظهار کرد: تخم‌مرغ کامل سرشار از پروتئین با کیفیت بالاست و در هر تخم‌مرغ بزرگ حدود ۶ تا ۸ گرم پروتئین وجود دارد. این پروتئین به ترمیم عضلات و بازیابی آنها پس از فعالیت بدنی کمک می‌کند، بنابراین روز خود را با یک تا ۲ تخم‌مرغ شروع کنید، زیرا این تخم‌مرغ بلافاصله پروتئین بالایی به شما می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا پرانرژی باقی بمانید.

کاهش وزن با مصرف تخم‌مرغ

میشل روتنشتاین، ام اس، متخصص تغذیه قلب و عروق و تغذیه توضیح داد که تخم‌مرغ دارای فاکتور سیری بالایی است، بنابراین برای مدت طولانی‌تری احساس سیری خواهید کرد. این اثر سیری ممکن است با کاهش کالری دریافتی کلی و مهار گرسنگی بین وعده های غذایی به مدیریت وزن کمک کند.

تاثیر مفید مصرف تخم‌مرغ بر بینایی

زرده تخم‌مرغ حاوی دو کاروتنوئید یا آنتی‌اکسیدان های مفید لوتئین و زآگزانتین است که برای سلامت چشم بسیار مفید است. این کاروتنوئیدها همچنین ممکن است به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا کمک کنند. همچنین مواد مغذی ضروری هستند که بسیاری از مردم تقریبا به اندازه کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند.

مواد موجود در یک تخم‌مرغ

یک تخم‌مرغ آبپز بزرگ حاوی ویتامین A به میزان ۸ درصد، فولات ۶ درصد، اسید پانتوتنیک (ویتامین B۵) ۱۴ درصد، ویتامین B۱۲ به میزان ۲۳ درصد، ریبوفلاوین (ویتامین B۲) ۲۰ درصد، فسفر ۷ درصد، سلنیوم ۲۸ درصد همچنین حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین D، ویتامین E، ویتامین B۶، کلسیم و روی است. یک تخم‌مرغ آبپز ۷۸ کالری، ۶ گرم پروتئین و ۵ گرم چربی و مواد مغذی کمیاب مختلفی دارد که برای سلامتی مهم هستند.

البته اگر بتوانید تخم‌مرغ‌های پرورش یافته در مراتع (تخم‌مرغ محلی) یا غنی شده با امگا ۳ را مصرف کنید، این تخم‌مرغ‌ها حتی مواد مغذی بیشتری دارند. آنها حاوی مقادیر بیشتری از چربی امگا ۳ هستند و ویتامین A و E بسیار بیشتری نیز دارند.

مصرف چند عدد تخم‌مرغ در هفته بی‌خطر است؟

برخی از کارشناسان هشدار می‌دهند که نتایج تحقیقات در مورد مصرف تخم‌مرغ کامل در مقابل سفیده تخم‌مرغ در افزایش توده عضلانی به اندازه کافی پشتیبانی نمی‌شود.

در یک بررسی سال ۲۰۲۱ که نتایج آن در نشریه بین‌المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش منتشر شد، محققان اذعان کردند، در حالی که زرده تخم‌مرغ به نظر می‌رسد سنتز پروتئین را هنگامی که به‌عنوان بخشی از کل تخم‌مرغ مصرف می‌شود تقویت می‌کند، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهنده تفاوت در افزایش توده عضلانی است.

در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز اس اما ممکن است افزودن روزانه یک تخم‌مرغ به رژیم غذایی شما نتایج تمرینات پشت سر را یک درجه بالا ببرد. هنگامی که صحبت از این می‌شود که چه تعداد تخم‌مرغ برای مصرف بی‌خطر است، توصیه‌های غذایی در سراسر جهان متفاوت است.

در برخی کشورها توصیه می‌شود که تخم‌مرغ بیش از دو یا سه عدد در هفته مصرف شود و در برخی دیگر بیش از هفت تخم‌مرغ در هفته را مجاز ندانستند.

قبلا تصور می شد که مصرف تخم‌مرغ ممکن است بر سطح کلسترول ما تاثیر بگذارد و به‌طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد. همچنین تصور می‌شود که تخم‌مرغ ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید نباشد. با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که این شواهد دیگر قابل قبول نیستند.

به‌عنوان یک دستورالعمل کلی، انتشارات سلامت هاروارد بیان کرد که احتمالا برای یک فرد سالم لذت بردن از هفت تخم‌مرغ در هفته یا مصرف روزانه یک تخم مرغ کامل، بی‌خطر است.

منابع

https://www.yahoo.com

https://www.healthline.com

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی علمی و آموزشی تخم مرغ عضله سازی استانی اجتماعی استانی شهرستانها استانی اقتصادی استانی سیاسی تخم مرغ کامل مصرف تخم مرغ تناسب اندام گرم پروتئین تخم مرغ تخم مرغ یک تخم مرغ تخم مرغ مواد مغذی عضله سازی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۹۷۵۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

این سه مکمل غذایی را همزمان مصرف نکنید / ۱۵ نکته مهم برای مصرف ویتامین‌های مختلف

مصرف مکمل‌ها از سوی پزشکان بویژه برای افراد در سن رشد، مادران باردار و سالمندان توصیه می شود تا بتوانند املاح معدنی و ریزمغذی های مورد نیاز بدن خود را دریافت کنند.

به گزارش ایرنا، مصرف مکمل‌های دارویی در سال های اخیر در کشور روند افزایشی داشته است به طوری که سالانه حدود ۲۵۰ میلیون عدد از مکمل‌های دارویی، غذایی و فرآورده‌های گیاهی در کشور از سوی سازمان غذا و دارو شناسه‌گذاری می‌ شود.

 نداشتن تغذیه مناسب که بتواند ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت بدن را تامین کند، صنعت دارویی را در سراسر جهان به ساخت انواع مکمل های غذایی و دارویی هدایت کرده است به طوری که انواع و اقسام این مکمل‌ها را می توان در داروخانه‌ها و با اسامی تجاری مختلف یافت.

اگرچه بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهمن ماه پارسال با انتقاد از عرضه گسترده مکمل‌های دارویی و غذایی در داروخانه ها گفته بود احتیاجی به این همه مکمل دارویی که اغلب قاچاق و تاریخ مصرف گذشته هستند، نیست و می توان ویتامین مورد نیاز بدن را با اصلاح سبک زندگی تامین کرد اما باید پذیرفت که مصرف مکمل‌ها از سوی پزشکان بویژه برای افراد در سن رشد، مادران باردار و سالمندان توصیه می شود تا بتوانند املاح معدنی و ریزمغذی های مورد نیاز بدن خود را دریافت کنند.

البته مصرف خودسرانه مکمل های دارویی پذیرفتنی نیست و استفاده از آنها باید با دستور پزشک متخصص باشد ولی در عین حال در مصرف این گروه از داروها باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا بیشترین اثرگذاری را بر بدن داشته باشد. به گزارش وب سایت وب مد (web Med) متخصصان تغذیه چند روش را برای کسانی که مکمل های دارویی مصرف می کنند، توصیه کرده اند:

۱- مواد مغذی را از برنامه غذایی روزانه دریافت کنید

سعی کنید که مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را به جای آنکه از یک کپسول دریافت کنید، در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید؛ خوردن انواع غذاهای سالم بهترین راه برای حفظ سلامتی افراد است.

۲- زمان مصرف ویتامین‌ها با یکدیگر متفاوت است

باید توجه داشت که مکمل های دارویی هر کدام زمان مناسبی برای مصرف دارند؛ برخی ویتامین ها با غذا بهتر جذب می شوند. این نکته بخصوص برای کسانی که از ناراحتی معده رنج می برند، راهگشاست و بهتر می توانند مولتی ویتامین خود را استفاده کنند.

۳- برخی ویتامین ها در بدن ذخیره نمی شود

ویتامین‌هایی چون گروه ویتامین B و همچنین ویتامین C از ویتامین های محلول در آب به شمار می روند و بنابراین در بدن ذخیره نمی شوند؛ این گروه از ویتامین ها باید روزانه مصرف شوند. مراقب باشید که در استفاده از این دو گروه از ویتامین ها دچار تداخل دارویی نشوید؛ برای مثال مصرف ویتامین C می تواند مانع از جذب ویتامین B۱۲ شود.

۴- برخی ویتامین ها باید با غذا مصرف شوند

ویتامین هایی چون A، D، E و K که در گروه ویتامین های محلول در چربی به حساب می آیند، بنابراین باید همراه با وعده غذایی استفاده شوند تا جذب بدن شوند. هرچند این گروه از ویتامین ها را می توانید در آجیل ها پیدا کنید و نیاز بدن را رفع کنید.

۵- آهن با معده خالی بهتر جذب می شود

اگر از آن گروه افرادی هستید که باید مکمل آهن مصرف کنید، باید بدانید که آهن با آب مرکبات که حاوی ویتامین C است، عملکرد بهتری دارد و می تواندد نیاز بدن شما را برطرف نماید. به یاد داشته باشید که مصرف قرص آهن و کلسیم نباید به طور همزمان صورت گیرد زیرا با یکدیگر تداخل دارند و مانع جذب یکدیگر شوند.

۶- کلسیم، روی یا منیزیم را همزمان استفاده نکنید

اگر مکمل های معدنی مصرف می کنید، دزهای زیادی از مواد معدنی می توانند برای جذب با یکدیگر رقابت کنند. از مکمل های کلسیم، روی یا منیزیم به طور همزمان استفاده نکنید. همچنین، وقتی این سه ماده معدنی را با غذا مصرف می‌کنید، راحت تر جذب می شوند. هیچ ماده معدنی جداگانه ای را همزمان با مولتی ویتامین با ویتامین آنتی اکسیدانی مصرف نکنید.

۷- مراقب ویتامین A باشید

اگر ویتامین A مصرف می کنید، به مقدار آن توجه کنید؛ اگر باردار هستید، دوزهای بیش از ۱۰ هزار واحد بین‌المللی در روز می‌تواند باعث نقص مادرزادی شود. سطوح بالای A و بتاکاروتن ممکن است احتمال ابتلا به سرطان ریه را در صورت سیگاری بودن، و حتی اگر قبلاً سیگاری بوده‌اید، افزایش دهد.

۸- ویتامین های بارداری ممکن است حالت تهوع را بدتر کند

مصرف اسید فولیک و آهن اضافی در دوران بارداری برای داشتن یک کودک سالم بسیار مهم است به همین دلیل می توان آنها را در بیشتر ویتامین های دوران بارداری یافت اما برخی از ویتامین‌های دوران بارداری بویژه آهن می‌توانند حالت تهوع را بدتر کنند. اگر با چنین مشکلی روبرو هستید، قبل از رفتن به رختخواب، ویتامین های دوران بارداری خود را با یک میان وعده سبک همراه کنید.

۹ - مراقبت تداخل دارویی باشید

برخی مکمل های دارویی و مواد مغذی می توانند با بسیاری از داروهای رایج تداخل داشته باشند؛ برای نمونه اگر از یک رقیق کننده خون سنتی مانند وارفارین مصرف می کنید، فقط مقدار کمی ویتامین K در مولتی ویتامین می تواند قدرت آن را کاهش دهد و مصرف بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین E در روز می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر داروهای تیروئید مصرف می کنید، مصرف کلسیم، منیزیم یا آهن در عرض ۴ ساعت می تواند قدرت آن را کاهش دهد. از پزشک خود در مورد بهترین زمان برای آن بپرسید.

۱۰- به مقدار توصیه شده مصرف ویتامین ها توجه کنید

هر کدام از مکمل های دارویی بر اساس جنسیت و سن، مقادیر توصیه شده ای برای مصرف روزانه دارند؛ اگر بیش از اندازه استاندارد مصرف کنید، با عوارض جانبی همچون خستگی یا اسهال تا سنگ کلیه و آسیب به اندام‌ها روبرو خواهید بود.

۱۱- بروشور داروها را مطالعه کنید

برخی مواد مغذی در داروها نسبت به میزان توصیه شده از سوی پزشک، بیشتر هستند، بنابراین بروشور همراه داروهای مکمل را به خوبی مطالعه کنید تا بدانید دقیقاً چه مکمل هایی در داروی شما وجود دارد؛ این کار به شما کمک می کند که بدانید چه میزان از قرص را باید استفاده کنید.

۱۲- برنامه خود را داشته باشید

هر شخص می تواند متناسب با شرایط سنی و جنسی خود، ویتامین های موردنیاز بدن خود را بررسی کند؛ برای مثال بسیاری از سالمندان به کلسیم و ویتامین های D و B۱۲ بیشتر از جوانان نیاز دارند و یا زنان پس از ورود به دوره یائسگی نیاز است که برای محافظت از استخوان ها کلسیم و ویتامین D مصرف کنند.

۱۳- ویتامین های صمغی مناسب است؟

برخی ویتامین‌ها به شکل خوراکی همچون آدامس عرضه شده است؛ از آنجا که طعم و شکل این گروه از داروها شبیه آب نبات است، ممکن است زیاده روی در مصرف آنها شود و حتی قند و کالری بیشتری وارد بدن شود. بنابراین توصیه می شود که از استفاده از این شکل ویتامین ها پرهیز شود.

۱۴ - کیفیت داروها را بررسی کنید

شرکت های دارویی هزاران نوع مکمل غذایی و دارویی را روانه بازار کرده اند؛ به دنبال مکمل هایی باشید که سازمان های مرجع آن را تایید کرده اند.

۱۵ - یادداشت روزانه را فراموش نکنید

برای استفاده منظم از مکمل های دارویی یک دفترچه یادداشت داشته باشید و میزان مصرف خود را یادداشت کنید.

کانال عصر ایران در تلگرام

دیگر خبرها

  • این سه مکمل غذایی را همزمان مصرف نکنید / ۱۵ نکته مهم برای مصرف ویتامین‌های مختلف
  • کمبود ویتامینی که دور چشم را سیاه می‌کند
  • جو دو سر برای بدنسازی؛ خداحافظی با خستگی عضلات!
  • سیاهی دور چشم نشانه کمبود چه ویتامینی است؟ | ویتامین‌های مؤثر در کاهش سیاهی دور چشم
  • برطرف کردن سیاهی دور چشم با این ویتامین ها
  • سیاهی دور چشم نشانه کمبود چه ویتامینی است؟
  • سیاهی دور چشم کمبود چه ویتامینی است؟
  • ۱۵ روش برای مصرف ویتامین‌های مختلف
  • ویتامین D را چگونه و چه زمانی مصرف کنیم؟
  • روش های مناسب برای مصرف ویتامین‌های مختلف