Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «تسنیم»
2024-07-20@11:01:56 GMT

فرصت‌ها و تهدیدهای موج دوم رقابت

تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۴۹۸۹۴۷

فرصت‌ها و تهدیدهای موج دوم رقابت

موج دوم عمدتا با آغاز مناظره‌های انتخاباتی شکل می‌گیرد؛ مناظره‌هایی که در ۱۵سال گذشته تبدیل به مهم‌ترین میدان رقابت سیاسی کاندیداها شده و نخستین فرصت جدی برای ارتباط گرفتن با جامعه هدفی است که بالقوه امکان رای دادن به آنها و رقبای‌شان را دارند. - اخبار ویژه نامه‌ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، ارمیا عزیزی در یادداشتی نوشت: انتخابات‌های ریاست‌جمهوری در 4 دوره گذشته از یک منطق نسبی و نانوشته پیروی کرده است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

بر اساس این منطق 3 موج سیاسی - اجتماعی در هر دوره رقابت شکل می‌گیرد که این 3 موج نهایتا هندسه نهایی آرای مردم را ترتیب داده است. نخستین موج مربوط به زمان اعلام اسامی کاندیداهای تاییدصلاحیت شده و آغاز رسمی تبلیغات انتخابات است. در این موج عمدتا وزن پیشینی اسامی که محصول شهرت و محبوبیت اولیه هر کاندیداست، فضای عمومی را با سوژه انتخابات درگیر می‌کند. در این موج شاهد تغییر چندانی در مختصات عمومی انتخابات نیستیم و بیشتر تقلای کاندیداها برای تعریف چهره و گفتمان خود است. به زبان دیگر در این بازه تقریبا یک هفته‌ای کاندیداها سعی در کدگذاری خود در ذهن جامعه دارند؛ اینکه آنها با چه شعاری، تایید چه رویه‌ای و نماد مخالفت با چه وضعیتی شناخته شوند. میزان رای اولیه هر کاندیدا که محصول اعتبار سیاسی‌اش پیش از آغاز رقابت‌هاست، در این مرحله تاثیرگذار است. کاندیداهایی که بدنه اولیه رای بالاتری دارند، در این فصل تلاش می‌کنند یک نیروی اجتماعی مبلغ را برای ادامه مسیر انتخابات به انسجام برسانند. با مجموعه این تفاصیل در این موج اولیه که بیشتر جنبه کادری - تشکیلاتی دارد، کاندیداها نمی‌توانند به چیزی فراتر از نقشه راه دست یابند، چرا که هم بخش قابل توجهی از جامعه با شوک اول خود را درگیر سوژه انتخابات نمی‌کند و هم فضای خود/ دیگری هنوز تجسم عیانی پیدا نکرده تا هر کاندیدا عیار تاثیرگذاری خود را رو کند. 

موج دوم عمدتا با آغاز مناظره‌های انتخاباتی شکل می‌گیرد؛ مناظره‌هایی که در 15سال گذشته تبدیل به مهم‌ترین میدان رقابت سیاسی کاندیداها شده و نخستین فرصت جدی برای ارتباط گرفتن با جامعه هدفی است که بالقوه امکان رای دادن به آنها و رقبای‌شان را دارند. از همین رو بر اساس نظرسنجی‌ها آغاز مناظره‌ها شروع تغییر پایگاه رای هر کاندیدا به حساب می‌آید. موارد بسیاری بود که کاندیدایی با سبد رای محسوسی پا به این مرحله گذاشته اما به یکباره میزان آرایش ثابت مانده یا حتی نزولی شده اما کاندیدایی با سبد رای اولیه کمی پا به میدان گذاشته اما در این مرحله بیشترین جذب رای را داشته است. به صورت اختصاری موج دوم انتخابات را می‌توان لحظه عبور از فضای رسمی تبلیغات به فضای عمومی تبلیغات دانست. در این مرحله سوژه انتخابات از بافت حزبی و تشکیلاتی عبور کرده و موضوعیتی روزمره در جامعه می‌یابد، به گونه‌ای که عمده کنش‌ها دیگر نه در سطح ستادها که در میان گفت و شنود مردم شکل می‌گیرد.

ماهیت قیاسی گرفتن سوژه سیاسی در این برهه زمانی باعث می‌شود جامعه مرددان (که همواره تعیین‌کننده‌ترین قشر برای به اکثریت رساندن یک اقلیت اولیه است) میان مطلوبیت و ضدیت کاندیداها دست به انتخاب بزنند. نتیجه تجربی‌ای که می‌توان از این مقطع گرفت آن است که رای کادری - تشکیلاتی اولیه اهمیت فرعی یافته و همه تمرکزها به سمت رای بالقوه میان مرددان می‌رود. اگر در مرحله قبل هر کاندیدایی به دنبال اثبات خود به هواداران اولیه‌اش بوده تا آنها را وارد میدان کند، حالا نگاه به دیگرانی دارد که تاکنون حضوری در بدنه سیاسی‌اش نداشته‌اند. تجربه 4 دوره انتخابات در سال‌های 88، 92، 96 و 1400 نیز مؤید آن است که گفتار و رفتار سیاسی در این مرحله هر قدر عمومی، موسع و قابل درک باشد، احتمال موفقیت در این موج بیشتر است.

نهایتا موج سوم انتخابات که از حد فاصل اتمام مناظره‌ها تا برگزاری انتخابات است (بازه 3 تا 5 روزه) لحظه ادغام میان آرای کادری - تشکیلاتی موج اول با آرای جذب شده در موج دوم است. شکنندگی این چند روزه به گونه‌ای است که کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند پایگاه رای یک نفر را متشتت، دلسرد و نزولی کند اما متقابلا یک عمل تاکتیکی حساب‌شده می‌تواند بخشی از آرای بالقوه دیگر کاندیداها را نیز در دقیقه90 به خود جذب کند. در این مرحله کارناوال‌های خیابانی، اعلام حمایت چهره‌های مرجع سیاسی و اجتماعی، ائتلاف با یک کاندیدای دیگر و مواردی از این دست یک شوک تعیین‌کننده به حساب می‌آید. در این مرحله هر قدر رای کادری - تشکیلاتی یک کاندیدا منسجم‌تر باشد، امکان بازی در فضای عمومی افزایش می‌یابد و هر قدر که رای جذب شده در موج دوم امیدآفرین‌تر باشد، امکان همراه کردن جامعه با خود بیشتر می‌شود. موج سوم جایی است که کدگذاری کاندیداها در موج اول عیار خود را نشان می‌دهد. در این مرحله هر کاندیدایی که شناخت بهتری از مختصات رقابت داشته، نماد خود در مقابل دیگری (رقبا) را ترتیب داده و جامعه بر اساس دوگانه تعریف شده‌ای که حداکثر توان جذب را دارد، مطلوبیت را در انتخاب خود و ضدیت را در میان رقبا می‌یابد.

چه بسا گاهی مطلوبیت بالای یک کاندیدا در سایه کمبود ضدیت با رقیبش باعث شده بخشی از سبد رای به سمت کاندیدایی برود که ضدیت بیشتری را با رقیب تعریف کرده است. با همه این تفاصیل موج سوم انتخابات را باید لحظه اتخاذ تصمیم‌های میلیمتری و حساس در هر اردوگاه دانست.

یکی از بزرگ‌ترین نقص‌های سیاسی کاندیداها و جریان‌های سیاسی در انتخابات‌های گذشته عدم اشراف کافی بر کیفیت و مختصات هرکدام از این 3 موج بوده است. چه بسا کنشی که در موج سوم موثر است، در موج اول اثر عکس بدهد یا کنش صحیح در موج دوم و سوم به علت عدم فعالیت صحیح در موج اول ثمربخش نبوده است. در این فضا و با این مقدمه تفصیلی می‌توان نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای مقام ریاست‌جمهوری را دقیق‌تر مورد قضاوت قرار داد. نخستین مساله‌ای که در این مناظره مشهود بود، ناتوانی نسبی همه کاندیداها در گذار از موج اول به موج دوم تبلیغات بود. در موج دوم تبلیغات که ماهیت قیاسی به خود می‌گیرد، هر کاندیدایی برای موفقیت در افزودن به سبد رای خود باید الگوی قیاس‌پذیری از خود را عرضه کند که در آن چند عنصر وجود داشته باشد. نخستین عنصر، برقراری یک نسبت میان خود و شرایط موجود است. این نسبت را تقریبا همه کاندیداها برقرار می‌کنند. چنانکه به ندرت می‌توان کاندیدایی را پیدا کرد که خود را معترض به وضع موجود نشان ندهد.

دومین عنصر اما به مسیر برون‌رفت از این شرایط مربوط می‌شود؛ مسیری که اصطلاحا رویا و روایت تغییر و پیروزی را برای مشارکت‌کنندگان می‌سازد؛ امری که صرف گلایه از شرایط موجود، توانایی ساختن آن را ندارد. کاندیداها اگر نیازمند وعده دادن هستند - که یقینا اینطور است - باید وعده خود را در نسبت با این تغییر تعریف کنند. ثقل مرکزی هر شعار باید در نسبت با نقشه راه این تغییر راه باشد. سومین عنصر به تعریف جامعه هدف مربوط می‌شود. هر کاندیدا باید در جریان هر موج جامعه هدف بزرگ‌تری برای خود تعریف کند. اگر زبان یک کاندیدا در موج اول ادبیاتی همسان با پایگاه رای کادری - تشکیلاتی‌اش دارد، باید در این مرحله هم جامعه بزرگ‌تری را مخاطب خود فرض کند هم به دنبال برقراری ارتباط میان حامیان کادری - تشکیلاتی‌اش با جامعه هدف مرددان باشد. با در نظر گرفتن این 3 عنصر، عمده کاندیداهای جبهه انقلاب، عنصر دوم و سوم را چندان در گفتار سیاسی خود لحاظ نکردند. این مساله مهم اگر در جریان 4 مناظره باقیمانده لحاظ نشود، این احتمال وجود دارد که رای کاندیداهای جبهه انقلاب در همان رای کادری - تشکیلاتی فریز شود که عملا امکان بازیگری فعال را در موج سوم نیز سلب خواهد کرد.

منبع: وطن امروز

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری 1403 انتخابات ریاست جمهوری 1403 شکل می گیرد یک کاندیدا موج دوم موج اول مناظره ها موج سوم سبد رای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۴۹۸۹۴۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

محرم و صفر فرصت فرهنگی برای تبیین گفتمان ایثار و شهادت است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام اصغر صفری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اهرم ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش عنوان داشت: توسل و توجه به معارف دینی و اخلاقی به ویژه مکتب عاشورا، سپری محکم در برابر توطئه‌های شوم دشمنان است.

امام جمعه موفت اهرم تصریح کرد: حماسه بزرگ عاشورا یک روز در تاریخ نیست، بلکه یک مکتب است و حکمت‌ها و حکایات این نیمروز پرماجرا برای اهل فکر چندان پر رمز و راز است که هیچ تحقیق و تحلیلی نتوانسته همه را اقناع کند.

وی گفت: امام حسین (ع) با قیام خونین کربلا به انسان‌های مؤمن آموخت که وقتی اساس مکتب با خطر مواجه می‌شود در راه حفظ آن نباید از هیچ فداکاری دریغ کرد و می‌طلبد تا با تمام توان از آرمان‌های اسلام صیانت کرد.

وی اضافه کرد: محرم و صفر فرصت بزرگ فرهنگی است تا تاریخ اسلام و گفتمان ایثار و شهادت در راه خدا به بهترین شکل برای مردم تبیین شود.

امام جمعه موقت اهرم یادآور شد: امام حسین (ع) هدف اصلی قیام خود را تحقق امر به‌معروف و نهی از منکر در جامعه ذکر کرده و این نشان‌دهنده اهمیت موضوع است.

صفری خاطر نشان کرد: تاریخ انقلاب اسلامی گواه نقش پر رنگ مردم در بزنگاه‌های مختلف است که قدرت عظیمی به شتاب انقلاب اسلامی داده است و این مسأله در سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب به کرات بیان شده است.

امام جمعه موقت اهرم یاد آور شد: رهبر معظم انقلاب با تاکید بر این مؤلفه مهم و اثر گذار مردم را یکی از ارکان بی بدیل در قدرت آفرینی دانسته و مردمی بودن را مبدأ و منشأ ثبات و اقتدار قلمداد کردند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری مردمی بودن را خصوصیتی بسیار مهم و الگویی حقیقی برای همه مسئولان خواندند و بیان فرمودند رئیسی عزیز به مردم احترام می‌گذاشت و با حضور در میان مردم حقایق و نیازها را لمس می‌کرد و حل مشکلات و تأمین نیازهای توده‌های مردم را محور برنامه‌ها و اقدامات خود قرار دادند.

صفری افزود: مسأله مهم و حائز اهمیت دیگر اینکه برنامه‌های محدود به سران قوا نباشد و این همفکری و همکاری در میان سران قوا به زیر مجموعه‌های آنها و همه بخش‌ها ی قوا سه گانه تسری یابد و با اتکا به این مشارکت عمومی نتایج پر باری حاصل شود.

وی اضافه کرد: برنامه هفتم می‌تواند به عنوان یک موضوع محوری و مرکزی مورد توجه دولت چهاردهم و سایر قوا قرار گیرد و تماتم تلا ش ها حول این محور برای تحقق پیشرفت و عدالت حرکت به سوی ایران قوی در دستور کار قرار گیرد.

صفری بیان کرد: خوشبختانه یکی از نقاط مثبت و امید بخش در رویکردهای رئیس جمهور منتخب تاکید ایشان بر اجرای برنامه هفتم در تبلیغات انتخاباتی بوده که دغدغه مقام معظم رهبری گویای ضروری گفتمان سازی حرکت کشور مبتنی بر برنامه هفتم در جامعه و مطالبه اجرای دقیق و کامل این برنامه توسط معظم له بوده است

وی به آغاز هفته بهزیستی و ارائه خدمات به جامعه هدف اشاره و ضمن گرامی داشت این هفته اضافه کرد: خدمت گزاران در این مجموعه کسانی که در بهزیستی و مؤسسات خیریه خدمتگذار افراد معلول و بی سرپرست و بد سرپرست و همه کسانی که جامعه هدف این مجموعه هستند جای تقدیر و تشکر دارد

صفری ادامه داد: کار خدا پسندانه و بر اساس عاطفه و احساس و عشق ودل دادگی است که این بسیار مهم است برای خدا و سبب رضای الهی آن هم برای کسانی که معلولیت جسمی دارند و نیاز به درمان دارند.

کد خبر 6170482

دیگر خبرها

  • نهضت را چگونه ادامه دهیم؟
  • پس از انتخابات باید رقابت‌ها به رفاقت تبدیل شود
  • ابوترابی، امام جمعه موقت تهران: رفتارهای رقابتی دوران انتخابات را به هنجارهای رفاقتی تبدیل کنید
  • غزه اولویت اصلی جهان اسلام است
  • محرم و صفر فرصت فرهنگی برای تبیین گفتمان ایثار و شهادت است
  • انتخابات اخیر حکایت از ظرفیت استثنایی نظام جمهوری اسلامی ایران دارد
  • لرستان ‌‌در وضعیت مطلوبی نیست؛ دعواهای سیاسی فرصت را می‌گیرد
  • رقابت های انتخاباتی جای خود را به رفاقت و وحدت و همکاری دهد
  • اتحاد و همدلی در جامعه باید حول محور ولایت فقیه و اصول دینی باشد
  • فرصت ها و تهدید های پیش روی اصلاح طلبی و تحول خواهی