Web Analytics Made Easy - Statcounter

مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: بر اساس قوانین و مقررات مربوط به انتقال سهام عدالت، متوفیان تا تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ معاف از مالیات هستند بنابر این انحصار وراثت سهام عدالت که صورت می‌گیرد برای متوفیانی است که تا پایان تیرماه ۱۳۹۹ فوت کردند از این تاریخ به بعد اقدامی برای وراث متصور نیست به این دلیل که شورای عالی بورس باید تصمیم گیری داشته باشد که بعد از ۳۱ تیر سال ۱۳۹۹ هم این دست از متوفیان سهام عدالت آنها معاف از مالیات باشد یا خیر.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: بنابر موارد مطرح شده بحث امکان انتقال سهام عدالت متوفیان بعد از سال ۱۳۹۹ و نکات پیرامون آن در دستور کار شورای عالی بورس قرار دارد تا این موضوع در جلسه مربوطه تعیین تکلیف شود.

او افزود: در نهایت تا زمان تعیین تکلیف، این گروه وراث بدانند که اصل سهام و سود آنها محفوظ است و جای نگرانی وجود ندارد.

گفتنی است، بنابر اعلام سازمان بورس، تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث از طریق سامانه «میراث» در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نخواهد بود.

پیمان نوری معاون اقتصادی دادستان کل کشور درخصوص آخرین وضعیت وراث متوفیان دارنده سهام عدالت، گفت: به دنبال پیگیری و دستور دادستان کل کشور در زمینه تعیین تکلیف وضعیت وراث متوفیان دارای سهام عدالت از جمله سود تخصیصی به این گروه و نیز تعیین تکلیف بدره (سبد) سهام ایشان، با همکاری مرکز فن آوری قوه قضاییه، شرکت سپرده گذاری مرکزی و با نظارت معاونت حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار، موضوعی که مدت‌ها مغفول و معوق باقیمانده بود به نتیجه لازم رسید.

وی اظهار کرد: به نحوی که در مدت کوتاهی وضعیت وراث بیش از یک میلیون متوفی دارنده سهام عدالت تعیین تکلیف شده و الباقی باید وضعیت مالیاتی سهام آنها مطابق مصوبات سال ۱۳۹۹ شورای عالی بورس روشن شود و نیز گروهی از وراث دارنده سهام عدالت که به سامانه‌های مربوطه برای ثبت نام مراجعه نداشته‌اند با هماهنگی‌های صورت گرفته، در صورت رفع مشکل این افراد و نیز مراجعه و ثبت نام سیستمی آن دسته از وراث متوفیان دارنده سهام عدالت که تاکنون اقدامی برای ثبت نام در سامانه‌های مربوطه در این زمینه نداشته اند، به سرانجام خواهد رسید.

معاون اقتصادی دادستان کل کشور ادامه داد: وراث متوفیان دارنده سهام عدالت که ثبت نامی از این بابت تا به حال نداشته‌اند می‌توانند از طریق آدرس csdiran.ir (شرکت سپرده‌گذاری مرکزی) از نحوه ثبت نام مطلع شوند.

۱۵ آبان سال گذشته از سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث رونمایی شد بر این اساس از سال گذشته وراث متوفیان دارای سهام عدالت می‌توانند با چند گام اقدامات انتقال سهام را انجام دهند به این شکل که یکی از وراث که حتما باید سجامی شده باشد در ابتدا باید به درگاه یکپارچه ذی‌نفعان بازار سرمایه به آدرس «ddn.csdiran.ir» وارد شود و در گام بعدی با ورود به بخش «امور سهام عدالت متوفی» و با وارد کردن کدملی و تاریخ تولد متوفی در بخش «استعلام نوبت تشکیل پرونده» نسبت به زمان فرارسیدن تشکیل پرونده و نوع دارایی متوفی آگاهی لازم را کسب کرده، پس از آن در صورت تایید زمان تشکیل پرونده می‌تواند به هر یک از دفاتر کارگزاری و بانک‌های منتخب مراجعه کند و در پایان نیز پس از تشکیل پرونده در یکی از دفاتر، امکان پیگیری پرونده از طریق بخش «استعلام وضعیت پرونده» در درگاه یکپارچه برای تمامی وراث، قابل مشاهده خواهد بود.

تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی، اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)، اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است) و در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه از جمله مدارک مورد نیاز برای فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث به شمار می‌رود.

رایگان بودن انتقال سهام عدالت متوفیان

همانطور که مطرح شد وراث متوفیان سهام عدالت از طریق شعب ۴ بانک و دفاتر ۴۴ کارگزاری منتخب در سراسر کشور از جمله بانک‌های «ملی، ملت، پارسیان و تجارت» و کارگزاری‌های منتخب از جمله «معاملات آرتان، توسعه فردا، آتیه، سهام پژوهان، دانایان پارس، آبتین استاک، توسعه اندیشه دانا، آرمان تدبیر نقش جهان، شاخص سهام، سهم آشنا، ساوآفرین، سرمایه‌گذاری ملی، آراد ایرانیان، فارابی، هامرز، آسمان، نماد شاهدان، آگاه، مبین سرمایه، مفید، نهایت نگر، پویان، هوشمند رابین، شهر، تدبیرگران فردا، کاریزما، اندیشه و بینش پیشرو، بازار سهام، ملل پویا، آرمون بورس، آپادانا، اقتصاد بیدار، خبرگان، کالای خاورمیانه، بانک سامان، رفاه، سپه، پاسارگاد، انصار، تجارت، ملت و پارسیان، ملی و کارآفرین» می‌توانند اقدامات مربوطه را پیش به شکل رایگان ببرند.

سال گذشته هم اعلام شده بود که وراث اگر اقدامات مربوطه برای تعیین تکلیف انتقال سهام متوفی خود را انجام دهند سود برای آنها واریز خواهد شد، اما بودند کسانی که سود برای آنها واریز نشد که در همین راستا به سراغ مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی محمد باغستانی رفتیم و او گفته بود: احتمالا گروهی که کار‌های مربوطه برای انتقال سهام عدالت متوفیان خود را انجام دادند، اما سودی دریافت نکردند، این اقدامات را از طریق پیشخوان دولت انجام داده‌اند.

او افزود: مراجعی که برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث اعلام شد ۴۴ کارگزاری منتخب و شعب منتخب ۴ بانک بوده و بحث دفاتر پیشخوان مطرح نبود. جلساتی با قوه قضائیه در رابطه با دفاتر پیشخوان دولت داریم تا قوه قضائیه اطلاعات افراد را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بدهد و سپس ما نیز کار تقسیم و بعد پرداخت سود سهام را داشته باشیم.

او می‌گوید: البته برخی افراد هم به بخش‌های دیگر مانند کافی نت‌ها مراجعه کرده‌اند و به سبب این که این مسیر مصوب شورای عالی بورس نیست بر این اساس ما نمی‌توانیم خارج از چهارچوب مصوبه گام برداریم و اصلا این اطلاعات به دست ما نخواهد رسید. در نهایت باید گفت با قوه قضائیه در تعامل برای دریافت اطلاعات از بخش دفاتر پیشخوان دولت و پیگیر این مورد و رفع ابهامات این موضوع هستیم.

به تازگی برای پیگیری بیشتر و آخرین جزئیات از فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث، به سراغ مهدی حاجی وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت رفتیم و او با اشاره به نکاتی مطرح کرد: در اسفندماه جلسه‌ای از طرف سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان بازرسی داشتیم تا این موضوع که مردم برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند یا خیر، مشخص شود. اکنون این مورد در دست تعیین تکلیف است و امیدواریم سازمان بازرسی هر چه سریع‌تر در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد:، اما چیزی که باید تاکید شود این است که افراد برای تعیین سهام متوفیان خود می‌توانند به شعب بانک‌ها یا کارگزاری‌های منتخب اعلامی مراجعه کنند. امیدواریم که هماهنگی خوبی میان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، دفاتر پیشخوان و قوه قضاییه هم صورت گیرد تا افرادی که در این مدت از این مسیر هم اقدام کردند تعیین تکلیف شوند.

همچنین حاجی‌وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت تاکید کرد: نه تنها فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث بلکه تمام خدمات مربوط به سهام عدالت رایگان است.

او در نهایت اظهار کرد: تا پرداخت مرحله سوم و تسویه سود سهام عدالت هر فردی که انحصار وراثت متوفی خود را انجام دهد و فرآیند انتقال سهام را طی کند، می‌تواند به صورت یکجا و کامل سود‌ها را دریافت کند.

واریز مرحله سوم سود سهام عدالت که رئیس سازمان بورس مجید عشقی در رابطه با زمان آن پیش از این در رسانه ملی گفته بود: امیدواریم تا خرداد بتوانیم سود‌ها راجمع آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.

گفتنی است، بنابر آمار اعلامی بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کرده‌اند که وراث آنها می‌توانند فرآیند انتقال سهام عدالت را انجام دهند.

 

tags # سهام عدالت سایر اخبار (تصاویر) عروسِ تنها، سوت و آینه؛ رازهایی درباره عروس هلندی که پرنده‌فروش‌ها به شما نمی‌گویند! (تصاویر) مرغ اژد‌ها؛ مرغی ویتنامی که گوشت پاهایش ۱۲۰ میلیون تومان قیمت دارد! (تصاویر) اسرار زندگی کودکان نئاندرتال؛ آن‌ها در دنیای وحشی آن زمان چه می‌کردند؟ تصاویر | دیدار آشا محرابی و پدر بازیگرش بعد از مدت‌ها؛ چرا آشا پدرش رابطه نداشت؟

منبع: زیسان

کلیدواژه: سهام عدالت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث فرآیند انتقال سهام عدالت شرکت سپرده گذاری مرکزی دارنده سهام عدالت رئیس سازمان بورس امور سهام عدالت شورای عالی بورس سود سهام عدالت دفاتر پیشخوان سهام عدالت وراث متوفیان تشکیل پرونده تعیین تکلیف کارت ملی ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت zisaan.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «زیسان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۲۳۳۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

بورس به نقطه حساس رسید

آفتاب‌‌نیوز :

این هفته معاملات بورس تهران با نوسانات و عدم اطمینان تحت تأثیر تعطیلات میانه هفته، ترور نافرجام ترامپ و نوسانات قیمت دلار آغاز شد. کارشناسان دو پیش بینی متفاوت از بورس دارند؛ برخی بر این باورند که بازار سهام دوباره به رکود معاملاتی خواهد رفت و گروهی دیگر پیش بینی می‌کنند که بازار با وجود شرایط مبهم، به طور جدی در محدوده منفی باقی نماند.

تحلیل بازار سهام: پیش بینی بورس در هفته جاری

در ابتدای این هفته، معاملات بورس تهران با حجم و ارزش کمی همراه بود که بخشی از آن به دلیل تعطیلات دو روزه دوشنبه و سه‌شنبه بود. این سؤال مطرح است که آیا با بازگشایی بازار‌ها در روز‌های آینده، بازار سهام همچنان در رکود خواهد ماند یا خیر؟

تأثیرات انتخابات و رویداد‌های بین‌المللی

پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، بازار سرمایه با یک شوک بزرگ بین‌المللی مواجه شده است. ترور نافرجام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، روند معاملات همه بازار‌ها را حداقل در نخستین روز‌های پس از این اتفاق تحت تأثیر قرار داده است. این رویداد می‌تواند بر روند معاملات بازار سهام نیز اثرگذار باشد و باعث تغییرات مهمی در بازار شود.

موقعیت شاخص کل بورس

فردا روز مهمی برای بازار سهام خواهد بود. شاخص کل اکنون در کف کانال ۲.۲ میلیون واحد قرار دارد، اما توانایی چندانی برای حفظ این موقعیت نشان نداده است. حرکت سایر بازار‌ها در راستای شوک‌های بین‌المللی می‌تواند ورود و خروج پول به بازار سهام را تحت تأثیر قرار دهد.

نوسانات قیمت دلار

نوسانات قیمت دلار نیز تأثیر بسزایی بر تصمیمات سرمایه‌گذاران دارد. این نوسانات باعث شده است که سرمایه‌گذاران از آینده نزدیک و سرانجام مراودات بین‌المللی کشور اطمینان نداشته باشند. این عدم اطمینان می‌تواند موجب محتاط شدن سرمایه‌گذاران و کاهش ورود پول به بازار بورس شود.

تحلیل کارشناسان بازار

در آخرین روز‌های تیرماه، کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که امکان محتاط شدن سرمایه‌گذاران وجود دارد. هرچه شرایط ریسک‌های اثرگذار بر سهام مبهم‌تر شود، ورود پول به بازار با مشقت بیشتری همراه خواهد بود. با این حال، برخی تحلیلگران بر این باورند که بعید است معاملات سهام به طور جدی در محدوده منفی ادامه یابد.

به طور کلی بورس تهران در حال تجربه یک دوره پر از نوسان و عدم اطمینان است. تأثیر تعطیلات، نوسانات نرخ دلار، و شوک‌های بین‌المللی همه از عواملی هستند که می‌توانند بر روند بازار تأثیرگذار باشند.

منبع: روزنامه جهان صنعت

دیگر خبرها

  • کدام شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند؟
  • خلف وعده ۴ شرکت در پرداخت مرحله سوم سود سهام عدالت
  • چهار شرکت سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند
  • تداوم بدعهدی ۴ شرکت علت عدم واریز سود مرحله سوم سهام عدالت
  • خبر مهم درباره زمان واریز سود سهام عدالت + جزئیات
  • رها شدگی به سبک بورس
  • برگزاری تمام مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تا ابتدای شهریور
  • بورس به نقطه حساس رسید
  • خبر جدید از زمان واریز سود سهام عدالت
  • زمان واریز مرحله سوم سود سهام عدالت مشخص شد؟