Web Analytics Made Easy - Statcounter

گروه جامعه ایرنا - دهه شصتی ها همان گروه ۱۷میلیون نفری هستند که اغلب با شرایط سخت زندگی دست و پنجه نرم کرده اند، طبق آمار ارائه شده از مراجع ذیصلاح، از جمعیت متولدین دهه ۶۰ حدود ۱.۲ میلیون نفر از دختران و ۱.۸میلیون نفر از پسران هنوز مجرد هستند که ۲۱ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند و در هرم جمعیتی کشور، پنجره جمعیتی به حساب می آیند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!فرزندآوری این گروه تا حد قابل توجهی مشکلات جمعیتی کشور را کاهش می دهد، از طرفی در صورت عدم حمایت هدفمند از ازدواج این گروه، پدیده تجرد قطعی و آسیب های آن به شکل گسترده دامنگیر مسائل کشور خواهد شد.

جوان همسری و مدارای اجتماعی با پسران مجرد؛ دو عامل موثر بر تجرد قطعی

تردیدی نیست مباحث فرهنگی و اجتماعی عوامل اصلی شکل گیرید تجرد قطعی جوانان است؛ خدیجه زارعی پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت سال گذشته در نشستی که به واکاوی این پدیده در ریاست جمهوری برگزار شده بود، گفته بود: شاخص تجرد قطعی برای دختران سن ۴۵ سالگی و برای پسران سن ۵۰ سالگی است.

وی عدم آمادگی پسران برای ازدواج را یکی از عوامل اثرگذار در این موضوع دانسته و گفته بود: بسیاری تحصیلات، رشد و شکوفایی دختران را عامل تجرد می دانند در صورتی که فرصت برای جامعه بود اما به رسمیت نشناختن رشد و شکوفایی و استعداد هویت جدید زنان در نظام سنتی خانواده و اینکه نتوانستیم برای این سیاست گذاری و استفاده کنیم، سبب تجرد دختران شد.

در چنین شرایطی دولت سیزدهم و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف تشویق دختران و پسران بازمانده از ازدواج دهه ۶۰ به تشکیل خانواده و ازدواج، پیشگیری از ورود به سن تجرد قطعی و افزایش نرخ فرزندآوری و با توجه به مستندات قانونی موجود، اقدام به اجرای طرح ارائه تسهیلات تشویقی علاوه بر وام ازدواج به زوجینی کرد که هر ۲ متولد دهه ۶۰ و ساکن مناطق محروم هستند.

گروه هدف در این طرح حمایتی؛ جوانان متولد دهه ۶۰ ساکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند؛ در سال ۱۴۰۰ در مرحله نخست طرح مذکور با هدف محرومیت زدایی و کمک به اقشار آسیب پذیر با تخصیص اعتبار۵۰ میلیارد تومانی، تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در اختیار زوجینی قرار گرفت که هر دو متولد دهه ۶۰ و ساکن روستاهای کشور بودند و در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده کردند.


دهه شصتی ها همان گروه ۱۷میلیون نفری هستند که اغلب با شرایط سخت زندگی دست و پنجه نرم کرده اند، طبق آمار ارائه شده از مراجع ذیصلاح، از جمعیت متولدین دهه ۶۰ حدود ۱.۲ میلیون نفر از دختران و ۱.۸میلیون نفر از پسران هنوز مجرد هستند که ۲۱ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند و در هرم جمعیتی کشور، پنجره جمعیتی به حساب می آیند. در این خصوص معصومه فلاحیان در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه ایرنا اظهار داشت: معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با هدف تشویق و ترغیب دختران و پسران بازمانده از ازدواج متولد دهه ۶۰ به تشکیل خانواده، اقدام به طرح ریزی و اجرای برنامه تسهیل ازدواج جوانان متولد دهه ٦٠ در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت نموده است.

وی افزود: در این طرح متولدین دهه ۶۰ ساکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت در صورت ازدواج و احراز شرایط از تسهیلات ازدواج، خرید اقساطی جهیزیه و اشتغال برخوردار می‌شوند.

فلاحیان یادآور شد: سقف ۱۰۰ میلیون تومانی تسهیلات ازدواج، ‌خرید اقساطی جهیزیه به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان و وام اشتغال ۲۰۰ میلیون تومان و مضاف بر تسهیلات مصوب بانک مرکزی بابت ازدواج و فرزند آوری از جمله این تسهیلات است.

وی، دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، عشایر یا ساکن روستا و یا شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت بودن، زوجین (هر دو زن و مرد مجرد) متولد دهه ۶۰ (متولدین ۱۳۶۰/۰۱/۰۱ تا ۱۳۶۹/۱۲/۲۹) باشند و تاریخ عقد زوجین از ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ تا ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ باشد را از شرایط عمومی متقاضیان دریافت تسهیلات اعلام کرد. اینجا بخوانید.

تبادل تفاهم نامه همکاری با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم برای تخصیص اعتبارات سرفصل کارگشایی قانون بودجه ۱۴۰۰، ایجاد سامانه ثبت نام متقاضیان در پورتال معاونت و ثبت نام متقاضیان، معرفی واجدین شرایط دریافت تسهیلات به بانک جهت دریافت تسهیلات انجام شده است.

در این مسیر حمایت‌های چهارگانه ناظر بر ازدواج، اشتغال، جهیزیه و بیمه اجتماعی زوجین در نظر گرفته شده و مرحله بعدی نیز، تسهیلات تشویقی در اختیار زوجینی قرار گرفت که هر دو متولد دهه ۶۰ و ساکن روستاهای کشور و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند و از تاریخ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ (مصادف با روز ازدواج درج شده در تقویم) تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده کردند.

در مرحله دوم، طرح های حمایتی گسترش پیدا کرده و علاوه بر تسهیلات تشویقی ازدواج، به زوجین تسهیلات خرید اقساطی جهیزیه و اشتغال نیز اعطا خواهد شد. همچنین زوجین روستایی که تا به حال بیمه نشده اند، تحت پوشش بیمه ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار می گیرند.

در این راستا سه تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در موضوع اعطاء تسهیلات اشتغال، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در موضوع اعطاء تسهیلات ازدواج و همچنین بیمه اجتماعی زوجین و بانک قرض الحسنه مهر ایران در موضوع اعطاء تسهیلات جهیزیه منعقد شد. از دیگر امتیازات اجرای فاز دوم طرح می توان به افزایش تعداد زوجین حمایت شده از ۳۴۶ زوج (در فاز اول) به هزار زوج اشاره کرد.


آنچه مسلم است حمایت از ازدواج جوانان می تواند بهترین روش برای افزایش نرخ رشد جمعیت باشد، تصور اینکه حداقل نیمی از جمعیت دهه شصتی ها در زمان باروری ازدواج کنند و بتوانند فرزند دار شوند، می تواند نرخ رشد جمعیت را تکانی اساسی بدهد؛ موضوعی که حجت الاسلام مهدی متقی فر دبیر قرارگاه جمعیت نیز به آن اشاره کرده و درباره تاثیر ازدواج در فرزندآوری گفته است: عوامل مختلفی در افزایش جمعیت تاثیرگذار هستند و اکنون حدود ۱۰ میلیون خانم و آقای در سن ازدواج و باروری داریم که اگر کمک کنیم نصف این تعداد ازدواج کنند و هر زوج، یک فرزند بیاورند ما از ۲.۵ درصد نرخ باروری عبور می کنیم و به میانگین مطلوب و بالاتر می رسیم.

هرچند آمار جداگانه‌ای از تعداد دهه شصتی‌هایی که موفق به دریافت وام ازدواج شده‌اند، وجود ندارد اما دبیر قرارگاه جمعیت، تاکید کرده است که تا پایان سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۵۷ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شده و ۸۵ درصد متقاضیان وام خود را دریافت کرده اند.

او درباره ۱۵ درصد بقیه که تا پایان سال گذشته موفق به دریافت وام خود نشده بودند، نیز متناسب نبودن اعتبار بانک مرکزی با تعداد کسانی که می خواهند وام را دریافت کنند و سلیقه ای عمل کردن برخی روسای بانک ها برای دریافت چند ضامن به جای یک ضامن را از جمله مشکلات دریافت تسهیلات ازدواج اعلام کرده بود.

متقی فر، پیگیری و رفع مشکلات را از وظایف معاونت جوانان عنوان کرد و گفت: عملکرد ما به گونه ای است که هر ماه از بانک مرکزی آمار وام ازدواج را پیگیری کرده و از طریق ستاد ساماندهی با ریاست استانداران، درصدد رفع مشکلات هستیم و نتایج خوبی هم تاکنون به دست آمده است.

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موجب شده است تا تلاش‌ها برای رفع مشکلات دریافت تسهیلات ازدواج ادامه داشته باشد و دولت‌ها این امر را موضوعی جدی تلقی کنند.

ثبت‌نام وام دهه شصتی‌ها تمدید شد

معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری اوایل خردادماه امسال از تمدید زمان ثبت‌نام وام دهه شصتی‌ها در سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: این طرح از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اجرایی شد و در آن سال حدود ۴۰۰ زوج توانستند از آن برخوردار شوند؛ در ۱۴۰۱ به دلیل تخصیص نیافتن بودجهف این تسهیلات پرداخت نشد اما در سال ۱۴۰۲ مجدد و با مبلغ بیشتر به جریان افتاد.

انسیه خزعلی یادآور شد: میزان این تسهیلات در مجموع ۵۰۰ میلیون تومان است که سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای ازدواج، ۲۰۰ میلیون تومان ‌برای خرید اقساطی جهیزیه و ۲۰۰ میلیون تومان وام اشتغال در نظر گرفته شده است.

معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با اشاره به ثبت‌نام بیش از ۲۳۰۰ زوج در سامانه ثبت‌نام و معرفی حدود ۱۲۰۰ زوج واجد شرایط به بانک‌ها برای دریافت این وام، تاکید کرد: ارائه این تسهیلات در سال ۱۴۰۳ نیز تمدید شده است و تا زمانی که بودجه وجود دارد محدودیتی برای کسانی که شرایط دریافت این وام را داشته باشند،‌ نیست.

در همین راستا ۲۴ خردادماه معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم تفاهم‌نامه‌ای را برای سال ۱۴۰۳ با هدف ارتقا و بهبود وضعیت فرهنگی اجتماعی و اقتصادی زوجین روستایی امضا کردند تا ضمن پیشگیری از تجرد قطعی، برای جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهر نیز موثر باشد.

بر اساس این تفاهم‌نامه تسهیلات اشتغال ۲۰۰ میلیون‌ تومانی قرض‌الحسنه ۴ درصدی به زوجین روستایی متولد دهه ۶۰ در سال جاری پرداخت می‌شود.

جامعه زنان و خانواده ۰ نفر معصومه آقاامینی برچسب‌ها قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت جمهوری اسلامی ایران نرخ رشد جمعیت وزارت ورزش و جوانان نرخ رشد جمعیت بانک ها وام ازدواج ازدواج ساده دولت سیزدهم پروندهٔ خبری روایت خدمت در دولت سیزدهم

منبع: ایرنا

کلیدواژه: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت جمهوری اسلامی ایران نرخ رشد جمعیت وزارت ورزش و جوانان نرخ رشد جمعیت بانک ها وام ازدواج ازدواج ساده دولت سیزدهم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت جمهوری اسلامی ایران نرخ رشد جمعیت وزارت ورزش و جوانان نرخ رشد جمعیت بانک ها وام ازدواج ازدواج ساده دولت سیزدهم شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت امور زنان و خانواده ۲۰۰ میلیون تومان دریافت تسهیلات تسهیلات ازدواج تشکیل خانواده نرخ رشد جمعیت میلیون نفر بیمه اجتماعی ریاست جمهوری متولد دهه ۶۰ مناطق محروم دولت سیزدهم دهه شصتی ها وام ازدواج تفاهم نامه تجرد قطعی ثبت نام حدود ۱

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۲۷۹۲۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

توزیع ۲۰ هزار پزشک در مناطق محروم طی ۲ سال اخیر/ افزایش ۵ برابری حق ماندگاری پزشکان

معاون درمان وزارت بهداشت با اعلام توزیع سالانه ۱۰ هزار پزشک در مناطق محروم طی دو سال، با اشاره به راه‌اندازی ۱۷ هزار تخت بیمارستانی جدید در دولت مردمی، از برنامه‌ریزی وزارت بهداشت برای تکمیل و افتتاح ۸ هزار تخت جدید دیگر تا سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از وبدا، سعید کریمی با بیان اینکه در زمینه دسترسی و توسعه خدمات درمانی، در مدت کوتاه دولت شهید رئیسی ۱۷ هزار تخت بیمارستانی در کشور راه‌اندازی شد، اظهار کرد: این تعداد تخت معادل ۱۰ درصد کل تخت‌های قبل و بعد از انقلاب و ۱۵ درصد از تخت‌های بخش دولتی است که در هیچ دوره‌ای در گذشته، نظیر نداشته است.

وی افزود: در طول این مدت ۳ هزار تخت ویژه بیمارستانی نیز در دولت مردمی به ظرفیت کشور اضافه شد و تخت‌های مراقبت‌های ویژه اطفال در این دوره از ۵۰۰ به بیش از ۱۰۵۰ تخت رسید، عمل کاشت حلزون نیز برای بیش از ۲ هزار کودک به صورت رایگان انجام شد و صف انتظار کاشت حلزون شنوایی به صفر رسید.

معاون وزیر بهداشت از توزیع سالانه ۱۰ هزار پزشک در مناطق محروم در طول دو سال گذشته خبر داد و گفت: ۳ هزار نفر از این پزشکان، متخصص هستند تا مردم دسترسی به خدمات پزشکی و تخصصی و فوق تخصصی داشته باشند، همچنین سقف و پلکان از سال ۹۵ در مراکز دولتی اعمال شده بود و بالاتر از سقف، هیچ پرداختی به پزشکان صورت نمی‌گرفت که در این دولت سقف برداشته و پلکان نیز اصلاح شد و حق مقیمی و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم تا پنج برابر افزایش یافت.

کریمی تصریح کرد: یکسان شدن تعرفه بخش خصوصی و دولتی از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بود که در دولت مردمی انجام شد و «K» که واحد جراحی است در بخش دولتی برای پزشکان تمام وقت و در بخش خصوصی ۱۰۱ هزار تومان است تا بیماران از بخش دولتی به بخش خصوصی، منتقل نشوند و پزشکان کمتر راغب به ترک بخش دولتی و فعالیت در بخش خصوصی باشند.

وی با اشاره به اضافه شدن ۱۷۰۰ پزشک تمام وقت به ظرفیت کشور در دولت مردمی، یادآور شد: در این مدت ۲۵۰۰ پزشک غیرتمام وقت اضافه شدند و در حوزه حفاظت مالی از بیماران به ویژه دهک‌های پایین، ۵۰ درصد از بیماران خدمات رایگان از مراکز دولتی و دانشگاهی دریافت می‌کنند که شامل ساکنان شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر، عشایر، روستاییان از مسیر ارجاع با جمعیتی بالغ بر ۳۰ میلیون نفر، مددجویان تحت پوشش سازمان‌های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و سه دهک اول درآمدی و هشت میلیون کودک کمتر از ۷۰ سال است.

معاون درمان وزارت بهداشت اعتبار راه‌اندازی صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج در سال ۱۴۰۱ را معادل ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتبارات این صندوق در سال گذشته هفت همت و در سال جاری ۱۲ هزار میلیارد تومان است، قبل از دولت مردمی، ۱۶ بیماری تحت پوشش بود که با راه‌اندازی این صندوق، تعداد بیماری‌های تحت پوشش به ۱۰۷ رسیده است.

کریمی یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت را توسعه تجهیزات پزشکی سنگین و سرمایه‌ای در کشور اعلام و خاطرنشان کرد: بخشی از این تجهیزات در دوره همه‌گیری کرونا، فرسوده شدند که نیاز بود این تجهیزات، نوسازی شوند و تا کنون ۳۸۰ دستگاه سنگین، سرمایه‌ای و پیشرفته مورد نیاز بیمارستان‌های دولتی، تأمین و توزیع شد که بعضاً قیمت این دستگاه‌ها، بالای یک میلیون دلار بود.

وی افزود: مردم به ویژه در مناطق محروم نباید از این خدمات محروم می‌شدند که این دستگاه‌ها با رعایت عدالت و سطح‌بندی خدمات در کل کشور و ۴۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی توزیع شده است، بخشی از منابع مورد نیاز تأمین این تجهیزات از طریق وام بانک جهانی تأمین شد؛ این وام یک معاهده بین‌المللی و نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی و تاییدیه هیئت دولت و مربوط به مبارزه با کرونا است.

معاون وزیر بهداشت گفت: مقام معظم رهبری اردیبهشت سال جاری در دیدار کارگران فرمودند در حوزه پزشکی و سلامت ما پیشتاز هستیم و در منطقه نظیر نداریم؛ در دنیا هم جزو کشورهای برجسته هستیم، بنابراین نباید نقاط قوت کشور در حوزه سلامت را سیاه‌نمایی کنیم.

کریمی با تاکید بر اهمیت جوان‌گرایی و تخصص‌گرایی در دولت چهاردهم ادامه داد: در فضای مجازی دیدم رئیس جمهور منتخب گفته بود که می‌خواهد وزرای خود را از افراد جوان‌تر انتخاب کند که رویکرد بسیار خوبی است، البته باید از مشورت صاحب نظران و پیشکسوتان نیز بهره‌مند شد، اما جوان‌های متخصص و متعهد بسیار زیادی در کشور داریم و با توجه به شناختی که از وی داریم می‌دانیم که به جوان‌ها و کارشناسان اعتماد می‌کند.

وی تاکید کرد: در دولت مردمی طرح حذف هپاتیت سی را در کشور آغاز کردیم، این بیماری در حال حاضر درمان دارد و می‌تواند حذف شود؛ در دولت مردمی حدود ۳۰ هزار نفر به صورت رایگان درمان شدند و ۸۰ هزار بیمار شناسایی شده هپاتیت سی در کشور داریم که این طرح می‌تواند استمرار داشته باشد.

معاون وزیر بهداشت از افزایش سه برابری تعداد تخت‌های توانبخشی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۰۰ تخت توانبخشی در کشور داریم که قابلیت افزایش به ۸۰۰ تخت را دارد، همچنین در حوزه پرستاری و معیشت کارکنان نظام سلامت، اقدامات مهم و ارزشمندی در طول دو سال و ۱۰ ماه گذشته انجام شد و تعرفه‌های پزشکی در طول دو تا سه سال گذشته، رشد مناسبی داشت و سعی شد عقب ماندگی‌های گذشته تا حدودی جبران شود.

کریمی پیشرفت‌های اخیر در حوزه پیوند اعضا، تعرفه‌های پزشکی، توسعه خدمات و زیرساخت‌ها از جمله اورژانس‌های بیمارستانی، حفاظت مالی از بیماران، توسعه بخش‌های درمانی، استخدام ۲۵ هزار نیروی انسانی را چشمگیر دانست و اضافه کرد: هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند ادعا کند خالی از اشکال بوده است، ممکن است نقاط ضعفی وجود داشته باشد که با تبادل آرا و شنیدن نظرات منتقدان بدون سیاه‌نمایی و غرض‌ورزی‌های شخصی می‌تواند به حداقل برسد، ما هم آمادگی داریم در دولت آینده کمک کنیم و تجربیات خود را در اختیار مدیران قرار می‌دهیم.

کد خبر 772517

دیگر خبرها

  • خراسان رضوی رتبه اول تسهیلات ازدواج در سال ۱۴۰۲
  • دولت مردمی اعتبارات ویژه‌ای برای زنان و خانواده‌ مناطق محروم در نظر گرفت
  •  رابطه مادر شوهر و عروس در گیر و دار باورهای غلط
  • حمایت دولت سیزدهم از زنان با اجرایی شدن اشتغال منعطف
  • اسب زین‌شده دولت سیزدهم؛ پرش از روی ۳ سال با یک «هُپ» | پزشکیان چه تحویل می‌گیرد؟
  • توزیع سالانه ۱۰۰۰۰ پزشک در مناطق محروم
  • توزیع ۲۰ هزار پزشک در مناطق محروم طی ۲ سال اخیر/ افزایش ۵ برابری حق ماندگاری پزشکان
  • مشاور وزیر ارشاد: قرارگاه عدالت فرهنگی در مناطق محروم ایجاد می‌شود
  • کدام اسب زین‌کرده؟ / از روی سه سال دولت سیزدهم با «هُپ» پریده‌اند!
  • پرداخت ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان به صنایع بوشهر