Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2024-07-15@07:11:01 GMT

نبایدهای انتخابات

تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۵۲۷۹۳۳

نبایدهای انتخابات

با گذشت حدود ۴۵ سال از انقلاب اسلامی و برگزاری ده‌ها دوره انتخابات در عرصه‌های مختلف، ما مردم ایران اینک مجموعه‌ای گران‌قدر از تجربیات انتخاباتی را در اختیار داریم که در آن تلخی‌ها و شیرینی‌های متعدد و گوناگونی به چشم می‌خورد.

به گزارش ایسنا، مسعود رضایی،تحلیلگر مسائل سیاسی در سرمقاله روزنامه جام جم نوشت: این جمله حکیمانه، بسیار معروف است که ملتی که از تجربیات خود درس نگیرد، ناچار به تکرار آنها خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

بنابراین با توجه به برخی تلخی‌هایی که در بعضی دوره‌های انتخاباتی روی داده و حاصل انتخابات را که می‌توانست به نفع ملت ایران باشد، ضایع ساخته و کام دشمنان را به جای کام ایرانیان کرده ساخته، جا دارد امروز که در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داریم، با بهره‌گیری از این تجربیات، به نحوی رفتار و عمل کنیم که دیگر شاهد آن تلخی‌ها و ضایع‌شدن‌ها و دشمن‌شادی‌ها نباشیم. بر این اساس، جا دارد به موارد ذیل توجه شود:

۱-‌ فرض بر این است که تمامی کاندیداهای ریاست‌جمهوری، پیش از ثبت‌نام و ورود به این عرصه، قانون انتخابات را به خوبی مطالعه کرده‌اند و با کلیات و جزئیات آن آشنایی کامل دارند و با پذیرش بی‌قید و شرط تمامی اصول و بندهای آن، اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند. این به آن معناست که این عزیزان درتمامی مراحل‌ ونه فقط در نقطه آغاز و ثبت‌نام، خود را مقید، متعهد و ملتزم به رعایت قانون انتخابات می‌دانند و هرگز در هیچ مرحله‌ای از انتخابات قول و فعل خارج از قانون نخواهند داشت. به عبارت دیگر هیچ‌یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری حق ندارد «من» را جایگزین «قانون» کند. این نکته باید برای همه روشن و مبرهن باشد.

۲-‌ در قانون انتخابات، حقوق کاندیداهای ریاست‌جمهوری کاملا مشخص است؛ ازجمله حق نظارت بر صندوق‌های رأی، نحوه رأی‌گیری، شمارش آرا در محل، تجمیع آرا در مراکز مربوط  و اعلام نتیجه توسط مسئولان. هیچ‌کس حق ندارد کوچک‌ترین خللی در اجرای این حق کاندیداها به وجود آورد. مسئولان عالی انتخابات باید با نظارت دقیق و بلکه وسواس‌گونه بر این امر، ضمن فراهم آوردن حداکثر امکان نظارت کاندیداها بر روند انتخابات از ابتدا تا انتها، راه را بر هرگونه شبهه‌، شائبه، شک، تردید و اتهام در روز بعد از رأی‌گیری ببندند. اطلاع‌رسانی دقیق و مستمر به افکار عمومی در این زمینه توسط ستاد انتخابات کشور و نیز صداوسیما، از امهات امور است که به هیچ‌وجه نباید از آن غفلت شود.

۳-‌ کاملا طبیعی است که کاندیداها در دوره تبلیغات انتخاباتی، در چارچوب اخلاق و قانون، به تبلیغ و ترویج برنامه‌های خود در رسانه‌ها و اجتماعات بپردازند و توجه بخش‌هایی از جامعه را به خود معطوف دارند. از طرفی حضور کاندیداها در میان هواداران خود در شهرها و مناطق مختلف، همواره با شور و هیجان بسیار زیادی همراه است که می‌تواند فضای ذهنی خاصی را بر آنها غالب سازد و نتیجه‌گیری‌های غیرواقعی را برای آنها در پی داشته باشد. بر این اساس، تذکر این نکته ضرورت تام دارد که همه کاندیداها حق دارند به پیروزی خود در انتخابات امیدوار باشند اما هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند خود را پیروز قطعی و حتمی انتخابات بدانند؛ این خطرناک‌ترین تصوری است که می‌تواند در ذهن یک کاندیدا شکل بگیرد.

۴-‌ معمولا با آغاز روند انتخابات ریاست‌جمهوری، یعنی ازهمان هنگام ثبت‌نام کاندیداهاتاروز رأی‌گیری، شاهد انجام نظرسنجی‌های گوناگون از سوی مراکز مختلف و متعدد هستیم. فارغ از این‌که این نظرسنجی‌ها تا چه حد مبنای علمی و صحیح دارند و نیز فارغ از این که آیا آنچه انجام می‌شود، نظرسنجی است یا نظرسازی، هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند بر مبنای این‌گونه آمار و ارقام، خود را رئیس‌جمهور آینده ایران بدانند. در واقع اگر قرار بود این نظرسنجی‌ها، ملاک و معیار تعیین رئیس‌جمهور آینده باشند، دیگر چه لزومی به برگزاری انتخابات وجود داشت؟

۵-‌ تردیدی نیست که در روز جمعه ۸ تیر ماه‌ و در جریان رأی‌گیری در سطح کشور، آمار و اطلاعاتی از سوی ستادهای انتخاباتی هر یک از کاندیداها به سمع و نظر آنها خواهد رسید اما هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارد بر مبنای اطلاعات واصله از سوی هواداران و ستادهای انتخاباتی خویش، در ساعات پایانی شب و حتی در زمانی که هنوز رأی‌گیری به پایان نرسیده، خود را پیروز قطعی انتخابات اعلام کند و وعده برگزاری جشن پیروزی به هواداران خود بدهد. 

۶-‌ برگزاری سالم و پاکیزه انتخابات، هدف و آرزوی همه مسئولان و مردم ایران است اما به هرحال ممکن است خواسته یا ناخواسته تخلفاتی در جریان انتخابات روی دهد که مرجع رسیدگی به شکایات و روند رسیدگی به آنها، در قانون انتخابات مشخص شده است. بنابراین هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند، خود را هم مرجع طرح شکایت، هم مرجع رسیدگی به شکایت و هم مرجع اعلام نتیجه شکایت بدانند و بر این مبنا شخصا حکم صادر کنند. این رفتار، بی‌تردید یک رفتار ناپسند و غیرمنطقی است و یک تهدید جدی برای جمهوریت نظام محسوب می‌شود. 

۷-‌ هر یک  از کاندیداهای ریاست‌جمهوری، زاده و اهل یک استان و یک منطقه هستند و چه‌بسا به واسطه وصلت، داماد یک استان و منطقه دیگر نیز شده باشند. شاید- صرفا شاید- در رسومات و رفتارهای قدیمی، این‌گونه پیوندها موجب جلب آرای مردم یک منطقه به کاندیدای اهل یا داماد آن منطقه می‌شد اما با توجه به توسعه ارتباطات و تحول در فرهنگ و رفتار سیاسی مردمان، به‌ویژه در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری که تفاوت‌های اساسی با انتخابات مجلس دارد، این‌گونه پیوندها در زمانه حاضر، دارای تأثیرات جدی بر رأی و نظر مردمان نیستند. بنابراین هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند نسبت و تعلق خود به یک منطقه را به عنوان یک عامل قطعی در کسب حداکثر آرا در آن منطقه بدانند و چنانچه چنین نشد، این موضوع را به عنوان یکی از دلایل و براهین محکم و حتمی برای وقوع تقلب در شمارش آرا به حساب آورند.

۸-‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری، گذشته از این که چه تعداد کاندیدا در آن حضور داشته باشد، نهایتا یک نفر پیروز انتخابات خواهد بود و آن یک نفر رئیس‌جمهور همه مردم ایران خواهد بود. بنابراین هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند در صورت پیروزی در انتخابات به‌گونه‌ای رفتار کنند یا سخن بگویند که خدای ناکرده موجب رنجش خاطر کسانی شود که در جریان انتخابات از دیگر کاندیداها حمایت کرده‌اند. تمامی کاندیداها باید هم ظرفیت پیروزی و هم ظرفیت باخت را داشته باشند یا اگر ندارند، در خود به وجود آورند تا بتوانند در روز بعد از انتخابات، اخلاق و رفتاری متناسب با شأن ملت بزرگ ایران داشته باشند. 

۹-‌ در طول بیش از چهار دهه گذشته، شاهد توطئه‌گری‌ها و فتنه‌انگیزی‌های دشمنان ملت ایران بوده‌ایم و با تجربه‌ای که در این زمان طولانی به دست آمده، به خوبی می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که آنها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری تمام توان خود را برای تخریب و بی‌اثر کردن آن به هر شیوه و طریق ممکن به کار می‌گیرند. بنابراین تمامی کاندیداها و اعضای ستادها و رسانه‌های حامی هریک از آنها باید در این زمینه کاملا هوشیار باشند و هیچ‌کس حق ندارد در زمین دشمن بازی کند.

۱۰-‌ فارغ از این که کدام‌یک از کاندیداها حائز اکثریت آرا شوند و مسئولیت سنگین و خطیر ریاست‌جمهوری را برعهده گیرند که شأن و جایگاهی جز خدمتگزاری به کشور و ملت ایران ندارد، پیروز نهایی و واقعی این انتخابات، ملت بزرگ و شریف ایران است‌ و روز بعد از انتخابات، روز جشن بزرگ پیروزی این ملت خواهد بود. بنابراین هیچ‌یک از کاندیداها حق ندارند با طرح این ادعای خودخواهانه و دیکتاتورمآبانه که «یا من پیروز انتخاباتم یا تقلب شده است»‌، این جشن بزرگ ملی را که می‌تواند مایه عزت، سربلندی و موفقیت ملت ایران در ادامه مسیر خود باشد، به یک فتنه، آشوب و عزا تبدیل و دشمنان شکست‌خورده در حال عقب‌نشینی را تهییج و ترغیب به تهاجم گسترده تازه‌ای به ایران و ایرانیان کنند. 

امید آن که چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مایه تعالی، عزت، اقتدار و توانمندی هرچه بیشتر ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی و موجب شکست، ناامیدی و عقب‌نشینی هرچه بیشتر دشمنان ایران شود. 
 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: قانون انتخابات انقلاب اسلامی ستاد انتخابات كشور انتخابات ریاست جمهوری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری انتخابات رياست جمهوري آمريكا رژیم صهیونیستی کاندیداهای ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری قانون انتخابات ملت ایران حق ندارد رأی گیری ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۲۷۹۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

عملکرد انتخاباتی ایسنا از دید فعالان سیاسی‌وستادی؛ تلاش برای آگاهی‌بخشی و تشویق به مشارکت

به گزارش ایران اکونومیست، در پی شهادت رئیس دولت سیزدهم در ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه سقوط بالگرد و بر پایه اصل ۱۳۱ قانون اساسی، با موافقت رهبری انقلاب، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهوری شهید، به مدت ۵۰ روز به عنوان سرپرست ریاست‌جمهوری، اداره دولت را به عهده گرفت و مأموریت یافت تا در این مدت، زمینه لازم برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم را فراهم آورد که طبق قانون این امر با تشکیل شورایی سه‌نفره از سرپرست ریاست‌جمهوری و روسای قوه قضائیه و قوه مقننه، دنبال شد تا مطابق تصویب جلسه سران قوا انتخابات در جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار شود.

با انتشار جدول برگزاری انتخابات و پس از پایان ثبت‌نام از داوطلبان کاندیداتوری و در نهایت اعلام نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت این داوطلبان، خبرگزاری ایران اکونومیست پوشش حداکثری اخبار مربوط به کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری را در دستور کار قرار داد. ایران اکونومیست همچنین با انتشار اطلاعیه‌ای از آمادگی این مجموعه خبری برای حضور کاندیداها یا نمایندگان ستادهای آنان در محل خبرگزاری جهت انجام مصاحبه، اعلام برنامه‌ها، شعارها و وعده‌های انتخاباتی خبر داد تا گامی برای افزایش مشارکت سیاسی، تقویت جنبه رقابتی انتخابات و در نهایت گسترش ارتباط کاندیداها با جامعه برداشته باشد و به آشنایی بیش از پیش سازمان رأی جریان‌های سیاسی مختلف با کاندیداهای حاضر در انتخابات کمک کند.

انتشار گزارش‌هایی درباره معیارهای انتخاب «کاندیدای اصلح» بر اساس بیانات رهبری انقلاب، مصاحبه با فعالان سیاسی درباره لزوم مشارکت حداکثری و رعایت اخلاق انتخاباتی، بررسی دیدگاه‌ها و برنامه‌های کاندیداهای انتخابات در زمینه‌هایی همچون اقتصادی و فرهنگی، انجام گفت‌وگوهایی تفصیلی با کارشناسان سیاسی، جامعه‌شناسان، استادان دانشگاه و تحلیلگران درباره اهمیت انتخابات ۱۴۰۳، آرایش نیروهای سیاسی، مواضع کاندیداها و جو عمومی جامعه نسبت به امر مشارکت، در کنار انعکاس اخبار سخنرانی‌ها، سفرهای استانی تبلیغاتی و حضور تلویزیونی کاندیداها، به‌ویژه در مناظره‌های پنج‌گانه با سایر رقبا از جمله اقدامات خبرگزاری ایران اکونومیست در بازه زمانی تبلیغات انتخابات بود.

خبرگزاری ایران اکونومیست همچنین با برپایی میزگردهایی با حضور فعالان دانشجویی، اقتصادی و سیاسی تلاش کرد تا در انعکاس نظرات اقشار مختلف جامعه و انتظارات آنان از کاندیداهای انتخابات ایفای نقش کند و تا حد امکان زمینه‌ای برای طرح دغدغه‌ها و مطالبات عمومی جامعه، به‌ویژه بخش‌های نخبگانی آن با هدف ارتقای میزان مشارکت، تقویت اعتماد عمومی به سازوکارهای تحقق این امر و افزایش حس اثرگذاری آحاد جامعه بر تصمیم‌گیری‌های کلان کشور، فراهم آورد.

در روزهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، تقی آزاد ارمکی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، محمدرضا تاجیک استاد جامعه‌شناسی، محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه، پرویز امینی جامعه‌شناس، محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه، پرویز سروری عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، سعید آجرلو استاد دانشگاه، علی‌محمد نمازی عضو کارگزاران سازندگی، بیژن عبدالکریمی نویسنده و استاد دانشگاه، محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، ابراهیم فیاض استاد دانشگاه، مجید حسینی استاد دانشگاه، محمد قادری کارشناس مسائل بین‌الملل و داوود حسین‌پور عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، سعید لیلاز استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی، لیلا وصالی مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران، مهدی کلهر کارشناس مسائل فرهنگی در استودیو مثبت و منفی پلاس ایران اکونومیست حاضر شدند و با محوریت انتخابات ۱۴۰۳ گفت‌وگو کردند.

ایران اکونومیست در تمام مدت تبلیغات انتخاباتی هیچ تذکر کتبی، اخطاریه و شکایتی چه از سوی نهادهای نظارتی و چه از طرف ستادهای انتخاباتی کاندیداها دریافت نکرد. نظرخواهی ایران اکونومیست از فعالان سیاسی و ستادی جریان‌های مختلف درباره عملکرد این خبرگزاری نیز گویای همین امر است.

ارزیابی عملکرد ایران اکونومیست از دیدگاه فعالان سیاسی و ستادی

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایران اکونومیست درباره عملکرد این رسانه در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفته است: ایران اکونومیست نسبت به رسانه‌های اصولگرا کوشید بی‌طرفانه در انتخابات، رفتار کند. در روزهای منتهی به انتخابات دیدیم برخی خبرگزاری‌ها به دلیل طرفداری از نامزد مورد نظرشان حتی برخی قوانین را زیر پا گذاشتند اما درباره ایران اکونومیست چنین چیزی شاهد نبودیم.

او همچنین تاکید می‌کند: در روزهای آخر انتخابات موج تخریب‌ها علیه ستاد آقای پزشکیان شدت بسیار گرفته و به نوعی خون جلوی چشم رسانه‌های غیرحامی رئیس‌جمهور منتخب را گرفته بود، اما همانطور که گفتم ایران اکونومیست چنین امواج تخریبی نداشت و سعی کرد اصل بی‌طرفی را تا جایی که ممکن است رعایت کند.

ترقی: ایران اکونومیست امانت‌دارانه عمل کرد

حمیدرضا ترقی فعال سیاسی اصولگرا نیز در گفت‌وگو با ایران اکونومیست درباره عملکرد این خبرگزاری در جریان انتخابات ریاست جمهوری اظهار می‌کند: ایران اکونومیست در مجموع امانت‌داری خوبی در انتشار اخبار انتخاباتی داشت و سعی کرد بدون غرض‌ورزی و با رعایت اصل بی‌طرفی ایفای نقش کند.

این عضو حزب موتلفه اسلامی همچنین یادآور شد: رسانه‌ها معمولا در جریان انتخابات اصل بی‌طرفی را رعایت نمی‌کنند، اما ایران اکونومیست این امر را به خوبی محقق کرد و برخی اتهامات و سخنان در این زمینه متاسفانه به اشتباه مطرح می‌شود.

ظهره‌وند: در ایجاد شور و افزایش مشارکت انتخاباتی نباید سهم ایران اکونومیست را از یاد برد

ابوالفضل ظهره‌وند، نماینده مجلس شورای اسلامی هم درباره عملکرد این خبرگزاری در ایام انتخابات گفته است: ایران اکونومیست در ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بسیار فعال بود و سعی کرد با همه جریانات سیاسی مصاحبه داشته باشد و اخبار آن‌ها را پوشش دهد و انواع دیدگاه‌ها را منتشر کند. همین امر نقش مستقل رسانه‌ای و رعایت اصل بی طرفی ایران اکونومیست را نشان می‌دهد.

او یادآور می‌شود: در ایجاد شور و افزایش مشارکت انتخاباتی نباید سهم ایران اکونومیست را از یاد برد. زمان برای انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار محدود بود اما با وجود این نقش رسانه‌هایی مانند ایران اکونومیست قابل تقدیر و تشکر است.

لیلاز: ایران اکونومیست در ایام انتخابات برنامه‌های تصویری و مکتوب خوبی تدارک دید

سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره عملکرد ایران اکونومیست در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری می‌گوید: ایران اکونومیست در ایام انتخابات برنامه‌های تصویری و مکتوب خوبی را تدارک دیده بود. یکی از این برنامه‌های تصویری ایران اکونومیست، برنامه مثبت و منفی پلاس بود که به مصاحبه با افرادی با گرایش‌ها و تفکرات مختلف می‌پرداخت و این ایده قابل تقدیر و خوبی بود.

او ادامه‌ داد: از سوی دیگر در مصاحبه حضوری و تصویری که با خبرگزاری ایران اکونومیست داشتم، مطالب گفته شده به شکل کامل و بدون طرفداری منتشر شد که از نتایج آن هم راضی بودم.

کوثری: ایران اکونومیست در ایام انتخابات به وظایف خود به شکل کامل و خوب عمل کرد

اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره اتهامات مطرح شده نسبت به برخی خبرگزاری‌ها از جمله ایران اکونومیست، تصریح کرده است: اگر در زمان انتخابات فعالیت انتخاباتی از سوی ستادهای انتخاباتی و رسانه‌ها انجام شده است هدف اصلی آن افزایش مشارکت بوده است. اینکه بعد از انتخابات به افراد و رسانه‌ها تهمت یا برچسپ بزنیم اصلا قابل قبول نیست.

او درباره عملکرد ایران اکونومیست در ایام انتخابات تاکید می‌کند: ایران اکونومیست در ایام انتخابات به وظایف خود به شکل کامل و خوب عمل کرد و عملی اضافه‌تر یا خارج از سازمان از این رسانه شاهد نبودیم.

منصوری: ایران اکونومیست از ظرفیتش برای آگاهی‌بخشی و تشویق مردم به حضور پای صندوق‌های رای استفاده کرد

محسن منصوری نیز با اشاره به عملکرد ایران اکونومیست در دوران انتخابات یادآور شد: رسانه ها نقش مهمی در زمینه تبیین و انتقال دیدگاه های نامزدهای انتخابات به مردم دارند و به این وسیله به مردم در انتخابشان کمک می کنند. ایران اکونومیست در ایام انتخابات این نقش خود را به خوبی ایفا کرد.

او با بیان اینکه ایران اکونومیست در طول ایام تبلیغات تمام تلاش خود را به کار برد تا مخاطبان را به صورت منصفانه با دیدگاه‌های همه نامزدها آشنا کند، اظهار کرده است: ایران اکونومیست در این راستا همواره در تهران یا شهرستان‌ها، سخنرانی‌ها و گزارش‌های تصویری نامزدها را به موقع و صحیح پوشش می‌داد. در کنار این موارد، پوشش مناظره‌های انتخاباتی، نشست‌های خبری، میزگردها با شرکت نمایندگان نامزدها و کارشناسان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز از دیگر اقداماتی بود که این خبرگزاری به صورت حرفه‌ای در این مدت انجام داد. همه این اقدامات زمینه‌ساز شد تا مردم آشنایی بهتری با برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدها بدست آورند.

رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی تأکید می‌کند: ایران اکونومیست به دلیل اینکه یک رسانه معتبر است، تاثیر زیادی بر مخاطب دارد. این خبرگزاری از ظرفیت خود برای آگاهی‌بخشی و تشویق مردم به حضور پای صندوق‌های رای استفاده کرد. همچنین تلاش کرد تا این ظرفیت خود را به صورت عادلانه در اختیار نامزدها قرار بدهد تا آنان دیدگاه‌های خود را به مردم منتقل کنند.

طباطبایی: ایران اکونومیست منصفانه رفتار کرد و در مجموع معدلش خوب بود

شهاب طباطبایی دبیرکل حزب ندای ایرانیان و از اعضای ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان با ارزیابی عملکرد ایران اکونومیست، می‌گوید: ایران اکونومیست منصفانه رفتار کرد و در مجموع معدلش خوب بود، اما انتقاداتی هم وارد است؛ از جمله این انتقادات، عدم انتشار کامل بیانیه‌های انتقادی از دولت بود؛ من معتقدم که نظرات باید آنطور که گفته می‌شود، به صورت کامل منعکس شود، نه اینکه چون از دولت نقد می‌شود، سانسور شود.

او تاکید می‌کند: وقتی از بودجه بیت‌المال استفاده می‌شود باید به نفع مردم کار شود، نه دولت‌ها. باید نظر مردم که به نفع مردم است منعکس شود. اگر کسی نقد هم می‌کند به نفع دولت است، نه به ضررش.

میرشمسی: ایران اکونومیست تلاش کرد اطلاع‌رسانی دقیقی برای مردم داشته باشد

محمدرضا میرشمسی رئیس ستاد انتخابات امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی درباره نقش ایران اکونومیست در اطلاع‌رسانی وقایع انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، اظهار می‌کند: ایران اکونومیست در این زمینه فعال بود و نقش برجسته‌ای ایفا و تلاش کرد تا فرصتی برابر در اختیار همه نامزدهای انتخابات قرار دهد که بعضی نامزدها از این فرصت استفاده بیشتری کردند و برخی کمتر.

او یادآور می‌شود: ایران اکونومیست تلاش کرد اطلاع‌رسانی دقیقی برای مردم داشته باشد و همه نامزدها را درگیر اطلاع‌رسانی خود کند که این رویکرد جای تشکر و قدردانی دارد. ایران اکونومیست برای جذب مشارکت مردم در انتخابات از همه توان خود بهره برد.

صدر: ایران اکونومیست توانست در جریان انتخابات ارتباط خوبی با نمایندگان کاندیداها برقرار کند

شهاب‌الدین صدر رئیس ستاد مردمی انتخابات حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی هم با اشاره به عملکرد ایران اکونومیست، می‌گوید: یکی از ویژگی‌های ایران اکونومیست آن است که اغلب خبرنگاران این خبرگزاری را دانشجویان تشکیل می‌دهند که همین نکته مثبت به پویایی و بالندگی ایران اکونومیست کمک می‌کند.

وی تاکید می‌کند: ایران اکونومیست توانست در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ارتباط خوبی با نمایندگان کاندیداها برقرار کند و در شورای وحدت هم ارتباط خوبی از سوی روابط عمومی با این خبرگزاری برقرار شد که به انتشار همه‌جانبه اخبار، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های مرتبط با این شورا و کاندیدای مورد حمایتش انجامید.

رئیس ستاد مردمی انتخاباتی پورمحمدی عملکرد ایران اکونومیست را به طور کلی خوب و قابل‌قبول می‌داند و اظهار می‌کند: خبرگزاری‌ها و از جمله ایران اکونومیست باید بتوانند با دید باز، با افکار گروه‌ها، گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف ارتباط برقرار کنند و هرچقدر این ارتباط گسترده‌تر باشد به توسعه رشد و آگاهی سیاسی جامعه کمک بیشتری خواهد شد.

دشتبانی: ایران اکونومیست در انتخابات اصل بی‌طرفی را رعایت کرد

داود دشتبانی یکی از اعضای ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب درباره عملکرد ایران اکونومیست در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: ایران اکونومیست در دوران انتخابات تلاش کرد که تریبون خود را در اختیار همه نامزدهای قرار دهد و انعکاس دهنده نظرات همه نامزدها باشد و اصل بی طرفی را رعایت کند و از این جهت قدردان زحمات دوستان در خبرگزاری ایران اکونومیست هستیم.

وی گفت: : طبیعتاً خبرگزاری‌هایی مانند ایران اکونومیست که به نوعی به دولت وابسته هستند، باید اصل بی طرفی را در رقابت‌های انتخاباتی حفظ کنند؛ فارغ از اینکه امروز آقای دکتر پزشکیان منتخب مردم شدند، ایران اکونومیست در دوران انتخابات تلاش کرد که تریبون خود را در اختیار همه نامزدهای قرار دهد و انعکاس دهنده نظرات همه نامزدها باشد و اصل بی طرفی را رعایت کند و از این جهت قدردان زحمات دوستان در خبرگزاری ایران اکونومیست هستیم.
 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیگر خبرها

  • سربلند در بحران‌ها
  • بررسی راه کارهای توسعه روابط ایران و افغانستان
  • عملکرد انتخاباتی ایسنا از دید فعالان سیاسی‌وستادی؛ تلاش برای آگاهی‌بخشی و تشویق به مشارکت
  • اخبار سیاسی ۲۳ تیر؛ عملکرد وزارت اطلاعات در ایام انتخابات
  • صندوق‌ متفاوت آرا در ایران و آمریکا
  • تقابل رسانه‌ای با چاشنی خشونت؛ نگاهی به تجربه انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری
  • صدر: ایسنا ارتباط خوبی با نمایندگان کاندیداها برقرار کرد
  • تبلیغات منفی رسانه‌ای اثری در عزم و اراده مردم ایران ندارد
  • روسیاهی دشمن در انتخابات ریاست جمهوری ایران
  • تبریک رئیس مجمع استانداران به پزشکیان