Web Analytics Made Easy - Statcounter

شهرستان سمیرم منطقه‌ای خوش آب و هوا در جنوب اصفهان با طبیعت چشم‌نواز و تاریخ دیرینه خود هر ساله پذیرای هزاران گردشگر به ویژه در فصل تابستان است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از اصفهان، سمیرم شهرستانی در جنوب استان اصفهان با سابقه سکونت ۷۰۰۰ ساله است که نامش را از زمیران یا سمیران به معنای جایگاه سرد و کوهستانی گرفته و به دلیل شرایط اقلیمی متنوع و مطبوع، مناظر بکر طبیعی، چشمه‌ها و آبشارهای متعدد به سرزمین هزار چشمه معروف شده و طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از مقاصد مهم طبیعت‌گردی مطرح است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

شهرستانی که به واسطه تولید انواع سیب درختی و عسل خلق آثار بی نظیر در حوزه صنایع‌دستی و بافته‌های داری، انواع داروهای گیاهی و لبنیات معروف و شهرتی جهانی دارد.

شهر سمیرم واقع در منطقه‌ای کوهستانی است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص، زمستان‌هایی سرد و پر برف و تابستان‌هایی معتدل دارد.

منابع طبیعی فراوان، آبشارها، چشمه‌ها و مراتع حاصلخیز، سمیرم را به محل ییلاق عشایر در بهار و تابستان تبدیل کرده است و زیبایی‌های چشم‌نواز و چهارفصل این شهر سالیانه شاهد ورود مسافران و گردشگرانی بسیاری است که مهمانِ هوای دل‌پذیر و خنک آن می‌شوند و از مناظر دل‌انگیز و چشم‌نواز این منطقه لذت می‌برند.

اماکن تاریخی گواهی بر قدمت سرزمین هزارچشمه

علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و اماکن مذهبی در گوشه گوشه این شهرستان بناها و آثاری وجود دارد که گواهی بر قدمت سکونت ۷۰۰۰ ساله این شهرستان دارد و قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد.

مجموعه تاریخی کمال الملک (موزه تاریخ و فرهنگ)، موزه تنوع زیستی و طبیعی بناهای تاریخی خواجگان، شبستان مسجد جامع، بنای تاریخی شیدون، مجموعه تاریخی فرهنگی و طبیعی تخت قراچه و تپه‌های باستانی تل هژدر، تل شاهی و وزیری، تل محمد و تل مش کریم از آثار تاریخی و بجا مانده از پیشینیان در این شهرستان کهن می‌باشد.

آثار تاریخی باقی‌مانده که امکان بازدید از آن وجود دارد بیشتر به دوران قاجار برمی‌گردد، ابنیه تاریخی نذیر شبستان مسجد جامع سمیرم و مسجد و حمام خانعلی از آثار باقی‌مانده از دوران قاجار هستند.

شبستان مسجد جامع

شبستان مسجد جامع سمیرم بنایی متعلق به دوران قاجار است که در عمق ۴ متری زمین و در فضایی به مساحت ۲۰۰ مترمربع به‌صورت چهارطاق با سقف‌های گنبدی شکل و قوس‌های متفاوت ساخته شده که بالای این شبستان نیز مسجد جامع شهر سمیرم ساخته شده است.

مسجد و حمام خانعلی

از دیگر آثار تاریخی سمیرم مسجد و حمام خانعلی بوده که قدمت آن به دوران قاجاریه برمی‌گردد؛ یکی از شگفتی‌های مسجد خانعلی این است که چشمه‌ای دائمی از میان سرای این مسجد می‌جوشد که مامنی برای مرغابی‌ها است.

حمام تاریخی خانعلی به همت سازمان میراث فرهنگی سمیرم به موزه مردم‌شناسی سمیرم تبدیل شده، گفتنی است در اطراف این دو آثار تاریخی شاخص سمیرم، چندین آسیاب مخروبه نیز وجود دارد.

صخره‌های دست کنده

یکی دیگر از آثار تاریخی کم‌نظیر در سمیرم، خانه‌های صخره‌ای دست‌کند این شهر است که در قلعه سمیرم و دامنه‌های آن ایجاد شده‌اند؛ این خانه‌های کم‌نظیر بعضاً همانند خانه‌های چند طبقه ساخته شده‌اند و مجهز به سیستم گرمایشی و آبرسانی هستند؛ از دیگر آثار تاریخی سمیرم می‌توان به غار پلنگی، میل‌های سنگی، قبرستان و سنگ قبرهای دوران اوایل اسلام در ایران و کتیبه‌های ناخوانا در غار اشکفت دراز در اطراف شهر اشاره کرد.

موزه تنوع زیستی سمیرم

این موزه در حمام قدیمی مربوط به اواخر دوره قاجار، موزه تنوع زیستی آماده استقبال از گردشگران می‌باشد.

اماکن زیارتی

هفت مکان زیارتی شهرستان سمیرم همزمان با بهار طبیعت با طرح ضیافت الهی و آرامش بهاری در امامزاده ابراهیم (ع)، امامزاده پنج تن (ع) شهر سمیرم، امامزاده معصومه خاتون (س)، زید بن علی (ع) شهر ونک، امامزاده سید محمد روستای خفر، امامزاده بی‌بی ناز بانو شهر حنا و امام زاده بی‌بی گل‌خاتون شهر کمه در خدمت مسافران نوروزی است.

مناطق گردشگری و اقامتگاه‌های بوم‌گردی سمیرم

شهرستان سمیرم با بیش از ۵۲ منطقه نمونه گردشگری پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور است همچنین ۱۴ اقامتگاه بوم گردی، دو هتل و مجتمع گردشگری، چهل واحد اقامتی و خانه مسافر، ده مهمانسرا، سه کمپ روستایی عشایری با صنایع دستی و هنرهای سنتی در سه بازارچه به استقبال گردشگران می‌رود.

آبشار سمیرم که آن را عروس زاگرس نیز می‌نامند، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی سمیرم محسوب می‌شود. این آبشار که در چهار کیلومتری شرق سمیرم واقع شده است.

پارک دریاچه سمیرم مکانی آرام با دریاچه‌ای نیلگون در میان درختان قد برفراشته و منظره‌ای تماشایی از کوه با صلابت دنا است.

اگر می‌خواهید شاهد شاهکاری بزرگ از طبیعت اصفهان باشید، بازدید از آبشار آب ملخ را از دست ندهید؛ این آبشار که دو طرفه است و از هر دو طرف آن آب جریان دارد، با سقوط یک سنگ بزرگ در مسیر رودخانه به وجود آمده است.

در ۳۰ کیلومتری سمیرم روستایی به نام بی بی سیدان قرار دارد که رودخانه‌ای مصفا به نام کاسگان با آب زلال در نزدیکی آن جریان گرفته است و در کنار این رودخانه، در دره‌ای بکر به نام تنگه نازی، آبشاری به نام آبشار بی‌بی سیدان با قدرت می‌خروشد.

غار دنگزلو در روستای دَنگِزلو در منطقه پادنای سمیرم واقع شده است. این غار چندین تالاب را در خود جای داده که برای عبور از آن‌ها باید از قایق‌های بادی استفاده کنید. قندیل‌ها و ستون‌های زیبا و ریزش آب از سقف به کف، دل کندن از غار را دشوار می‌کند. خود روستای دنگزلو هم از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است

چشمه بابا زرنگ کمه

در ۶۵ کیلومتری جنوب سمیرم چشمه بابا زرنگ شهرستان کُمِه نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. در اطراف این چشمه، چندین چشمه کوچک و بزرگ دیگر نیز جاری است و درختان چنار قطور چند صد ساله نیز بر زیبایی آن افزوده‌اند. این چشمه از امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی نیز برخوردار است

همچنین در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق سمیرم سدی احداث شده که دریاچه‌ای زیبا که مامن چند گونه ماهی است، در پشت آن خودنمایی می‌کند. در اطراف دریاچه سد حنا، تفرجگاهی زیبا با پوشش گیاهی متنوع ایجاد شده که از نظر تنوع گونه‌های جانوری هم غنی است. در ضمن می‌توانید از سد حنا با طول تاج ۲۵۴ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۳۰ متر هم بازدید کنید.

چالقفا کوهی در جنوب غربی سمیرم است که دشتی سرسبز با گل‌های زیبا، چشمه‌سارهای متعدد، دیواره‌های سنگی و صخره‌های بلند و کوهستانی وجود دارد. وجود سیاه‌چادرهای عشایر و پرندگانی همچون کبک، تیهو و پرندگان مهاجر در برخی از مواقع سال، زیبایی این دشت را دوچندان می‌کند.

بوم‌گردی‌های سمیرم پذیرای گردشگران است

بوم‌گردی سام آرام، بوم گردی ننه گلی، بابا ابراهیم، شونشین، آیلار، مریم بانو، امیرعطا خان، جهانگیرخان قشقایی، شازده خان، بام سمیرم، اشینه، حوض دال، مجموعه اقامتی موسوی، هست، طاها، ملیکا و امین، کوهستان، دانیال و دنیا، صابری، دنا، کوهپا، ستاره ونک، تک، نادری، بابایی، سروش، یزدان، نول، ولدخانی، سوگول، مجموعه طبیعت گردی و کمپ عشایری ایل، سرزمین قلب‌ها، استاد بهمن بیگی و عشایری مروک واقع در شهرستان سمیرم در چهار بخش مرکزی، وردشت، پادنا و پادنا علیا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان، آماده پذیرایی از گردشگران در طول چهار فصل سال است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، شهرستان سمیرم یکی از بهترین گزینه‌های سفر در استان اصفهان است که حال و هوای زیبای بهار را به نمایش می‌گذارد.

کد خبر 739030

منبع: ایمنا

کلیدواژه: جاذبه های گردشگری شهرستان سمیرم آبشار سمیرم مسافران نوروزی فرماندار سمیرم سمیرم نوروز گردشگری شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق شبستان مسجد جامع شهرستان سمیرم استان اصفهان آثار تاریخی دوران قاجار بوم گردی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۴۶۸۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مراسم عزاداری مشترک اهل تسنن و تشیّع در یکی از روستا‌های تالش

مراسم عزاداری مشترک اهل تسنن و تشیّع در یکی از روستا‌های تالش

مراسم مشترک اهل سنت و شیعه امروز در مسجد حضرت عباس (ع) روستای کوهستانی «داش دیبی طول» از توابع بخش مرکزی شهرستان تالش برگزار شد.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای گیلان ؛ اهالی سنّی و شیعه شهرستان تالش امروز در مراسمی مشترک در مسجد حضرت عباس (ع) روستای کوهستانی «داش دیبی طول» در شهرستان تالش، در عزای سرور و سالار شهیدان و اهل بیتش عزاداری، سینه زنی و زنجیرزنی کردند. 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

طبخ و توزیع غذای نذری در بین مردم از دیگر بخش‌های این مراسم بود که به صورت مشترک از سوی اهل تسنن و تشیّع این منطقه برگزار شد.

اهل سنت تالش از دیرباز و به رسم پدران خود برنامه‌های متنوعی در ایام دهه محرم با وحدت با اهل تشیّع، در نقاط مختلف این شهرستان برگزار کرده اند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

مسجد حضرت عباس (ع) سال ۹۹ از سوی مردم روستای داش دیبی طول شهرستان تالش ساخته و هیئت امنای این مسجد هم از بین اهل تسنن و تشیّع این منطقه تشکیل شد.

دیگر خبرها

  • جاهای دیدنی اطراف میدان نقش جهان اصفهان
  • درخت توت "ازناو" و مسجد "پریدر" ملایر ثبت ملی شد
  • سوگواری ویژه ۱۱ روز محرم در دامغان و شاهرود
  • درخت توت ازناو و مسجد پریدر ملایر در فهرست آثار ملی ثبت شد
  • فیلم| تجمع هیئت‌های مذهبی شهر سمیرم در روز عاشورای حسینی
  • مراسم عزاداری مشترک اهل تسنن و تشیّع در یکی از روستا‌های تالش
  • برپایی آیین‌های عزاداری در شهرستان‌های استان اصفهان
  • فیلم| عزاداری تاسوعای حسینی در تکیه تاریخی «سیچان» اصفهان
  • روایتی از اولین اسیر دموکرات‌ها بعد از انقلاب / سرگردِ مفقودالاثر بعد از ۴۴ سال به آغوش خانواده بازگشت
  • سوگواره «زار خاک» در قلعه تاریخی «قورتان» اصفهان