Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهید حمیدرضا اسفنجانی سی‌ام شهریور ۱۳۴۸ در شهرستان قائمشهر دیده به جهان گشود. پدرش مغازه‌دار بود.

دیپلم خود را در رشته حسابداری در دبیرستان امیرکبیر گرفت، علاوه بر فعالیت‌های سیاسی، شرکت در تظاهرات و حضور فعال در بسیج، در فعالیت های فرهنگی، مداحی و نشست‌های قرآنی نیز فعالانه شرکت داشت.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

دی ۱۳۶۵ بود که داوطلبانه از طرف تیپ ۱۲ گردان علی بن ابی طاالب(ع) به جبهه اعزام شد و به عنوان تک تیرانداز به انجام مسؤولیت پرداخت.

شهید والامقام اسفنجانی پس از ۲ ماه و پنج روز نقش‌آفرینی در دفاع از وطن، سرانجام در بیست و دوم اسفند ۱۳۶۵ در شلمچه در عملیات پدافندی بر اثر اصابت ترکش به سر در سن ۱۷ سالگی شهید شد.

پیکر پاک شهید بزرگوار اسفنجانی پس از تشییع در گلزار شهدای حرم حضرت یحیی(ع) خاکسپاری شد.

نقش رزمندگان استان سمنان در دوران دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار ایرنا، دوران هشت ساله دفاع مقدس برگ افتخاری در دفتر غیرت و مردانگی ایرانیان رقم زد، مردم استان سمنان با اعزام تعداد قابل توجه رزمندگان به این نبرد، جزو سه استان برتر در تقدیم بیشترین تعداد شهید در کشور است؛ مدالی که از هر رنگی بالاتر و آرمانی جاودان را یادآور است.

رزمندگان سلحشور و دلیر ایران اسلامی طی هشت سال دفاع مقدس بیش از ۱۰۰ عملیات محدود نیمه‌گسترده و گسترده انجام دادند و با مدیریت تحسین‌برانگیز نظامی و پرورش قوای رزمی توانستند با قاطعیت از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

نیروهای اعزامی از استان سمنان نیز در ۵۵ عملیات شامل ۲۴ عملیات توسط سپاه و بسیج، ۱۱۰ عملیات توسط لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار ارتش و ۲۰ عملیات توسط جهادسازندگی، شرکت و نقش فعال و اثرگذاری را ایفا کردند.

جمعیت استان سمنان در سال ۱۳۵۵ حدود ۲۸۹ هزار و ۴۶۰ نفر و کمتر از یک درصد از جمعیت کشور بود که با توجه به جمعیت آن زمان استان، تقدیم سه هزار شهید بیانگر این مدعاست که مردم این خطه تمام‌قد برای دفاع از انقلاب در صحنه حضور داشتند.

جنگ تحمیلی در دهه ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ اتفاق افتاد و اگر ملاک محاسبه جمعیت کل کشور و استان سمنان را در سال ۱۳۶۵ قرار دهیم، می‌توان گفت جمعیت کل کشور در سال ۶۵ حدود ۴۹ میلیون و ۴۴۵ هزار نفر و جمعیت استان سمنان نیز در آن سال ۴۱۷ هزار ۳۵ نفر بود.

مقایسه آماری فوق چنین نشان می دهد که در کل کشور بر اساس جمعیت سال مورد اشاره، معادل ۴۴ صدم درصد یعنی یک نفر در ۲۲۶ نفر به فیض شهادت نائل آمدند، این رقم در استان سمنان ۶۹ صدم درصد یعنی یک نفر در هر ۱۴۵ نفر جمعیت استان بود.

سمنان به تناسب جمعیت کشور و شهدا، یک و هفت دهم برابر میانگین کشوری شهید تقدیم میهن کرده است و بیش از ۹۷ درصد از شهدا مربوط به دفاع مقدس هستند و همه این سروقامتان و مدافعان وطن در خطوط مقدم و مناطق جنگی به شهادت رسیدند.

مقایسه آماری شهیدان بسیجی استان سمنان با کشور نشان می‌دهد که از مجموع یک میلیون و ۹۳۰ هزار بسیجی رزمنده در کشور، ۹۵۰ هزار نفر به شهادت رسیدند و معادل چهار و ۹ دهم درصد کل رزمندگان و سهم استان سمنان از شهدای بسیجی یکهزار و ۵۷۴ نفر است که معادل پنج و چهار دهم درصد رزمندگان استان محسوب می‌شود.

هم‎گام با بسیجیان، حضور پاسداران به عنوان فرماندهان و همرزمان آنان در جبهه‌های جنگ بسیار چشمگیر بود. به طوری که طبق آمارهای موجود تعداد ۳۱۶ نفر از پاسداران استان سمنان یعنی به ازای هر پنج نفر یک نفر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و طبق آمار رسمی اعلام شده، تعداد سه هزار و ۱۰۰ نفر از اعضای داوطلب تحت امر جهاد در طول دفاع مقدس به شهادت رسیدند که با توجه به تناسب آمار کشور، معادل یک و نیم درصد آمار کل شهدای کشور می‌شود.

نگاهی به آمار رزمندگان و شهدای استان سمنان

شمار شهدای جهاد در استان سمنان به حدود ۱۱۳ نفر می‌رسد که معادل چهار درصد از آمار کل شهدای استان را تشکیل می‌دهد و بر پایه گزارش‌ها، آمار شهدای جهاد استان با ۱۱۳ نفر معادل سه و ۶ دهم درصد از کل شهدای جهاد کشور را شامل می‌شود که بیش از سه برابر میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است.

از سه هزار شهید استان سمنان، ۲۲۰ نفر ورزشکار و ۹۶ شهید در عرصه بهداشت و درمان به فیض شهادت رسیدند و ۷۰۰ نفر از رزمندگان جبهه‌های جنگ حق علیه باطل که از این حوزه عازم نبرد شده بودند نیز به جایگاه والای جانبازی نائل آمدند.

از مجموع ۹۶ شهید بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان، یک شهید پزشک بود، ۶ شهید نیز بهداشت و پزشکیار، ۵۶ شهید امدادگر، ۹ شهید حامل مجروحان، ۹ شهید راننده آمبولانس و ۱۸ شهید نیز بهداشتیار و عضو کادر بهداشت و درمان رزمندگان دفاع مقدس بودند که به شهادت رسیدند.

شمار کل جانبازان استان سمنان هفت هزار و ۲۰۰ نفر است که از این تعداد یکهزار و ۸۰۷ نفر از جانبازان استان را جانبازان شیمیایی تشکیل می‌دهند. ۲۰۷ نفر دارای بیش از ۲۵ درصد جانبازی هستند.

طبق گزارش‌ها، در کشور به ازای هر ۱۲۴ نفر یک نفر جانباز و در استان سمنان به ازای هر ۵۸ نفر یک نفر در دوران دفاع مقدس جانباز شدند و استان سمنان بیش از ۲ و یک دهم برابر میانگین کشوری جانباز دارد و همچنین یکهزار و ۷۴۷ نفر از این جانبازان بیش از ۲۵ درصد جانبازی دارند.

برنامه‌ریزی برای دومین کنگره شهدای استان سمنان در بهار ۱۴۰۴

سمنان به عنوان یکی از استان‌های سرآمد دوران دفاع مقدس و جزو سه استان دارای بیشترین تعداد شهدا به نسبت جمعیت برای پاسداری از کیان نظام جمهوری اسلامی، به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه جهاد تبیین و مقابله با جنگ ترکیبی و تهاجم فرهنگی دشمنان وارد میدان شده است و برگزاری هشت اجلاسیه در هشت شهرستان استان سمنان برنامه‌ریزی شد تا در نهایت هشت اجلاسیه به دومین کنگره سه هزار شهید در بهار سال ۱۴۰۴ مزین شود.

برگزاری اجلاسیه شهدا در هر شهرستان استان سمنان در واقع اقدامی برای معرفی شهدای هر شهرستان به نسل امروز آن شهرستان است که در نهایت تمامی مردم استان سمنان و دیگر استان‌ها در نقاط مختلف کشور در «کنگره سه‌هزار شهید استان سمنان» با تمامی شهدا و خط مشی و سیره این بزرگواران همیشه‌جاودان بیش از پیش آشنا شوند تا راه بر توطئه دشمنان سد شود.

استان‌ها سمنان ۰ نفر الناز ملکی برچسب‌ها جنگ تحمیلی سمنان دفاع مقدس شهید شهدا پروندهٔ خبری شهیدنامه ایرنا استان سمنان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: جنگ تحمیلی سمنان دفاع مقدس شهید شهدا جنگ تحمیلی سمنان دفاع مقدس شهید شهدا شهادت رسیدند استان سمنان سه هزار شهید دفاع مقدس یک نفر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۴۶۹۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

انجام نخستین بذرپاشی بیولوژیکی خوزستان با نذر زیست محیطی خانواده شهید دفاع مقدس

داود میرشکار روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: عملیات بیولوژیکی بذرپاشی با پهپاد و کاشت نهال درختان بومی به همت خانواده شهید دفاع مقدس بخش زیدون، در محدوده منابع طبیعی شهرستان بهبهان که به تازگی قربانی آتش سوزی شده است به اجرا در خواهد آمد.

وی با بیان اینکه این عملیات در راستای احیای بخش‌های سوخته زیستگاه‌های ارزشمند بدیل و خاییز اجرا خواهد شدتوضیح داد: با توجه به تمایل خانواده شهید "ایرج کوپی" از شهدای هشت سال دفاع مقدس بخش زیدون بهبهان مبنی بر اختصاص هزینه سالگرد شهادت این شهید بزرگوار به رفع معضلات زیست محیطی ناشی از آتش سوزی خاییز، به پیشنهاد سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بهبهان و موافقت خانواده شهید، هزینه مراسم سالگرد شهادت عملیات بذرپاشی با پهپاد برای مناطق قربانی آتش سوزی اختصاص یافت .

سرپرست اداره محیط زیست بهبهان نیز در این باره عنوان کرد: کوروش کوپی فعال زیدونی محیط زیست و برادر شهید ایرج کوپی اعلام کرده است درنظر دارند که به تصمیم پدر و مادر و خانواده، هزینه مراسم سالگرد این شهید بزرگوار که همه ساله در روز شهادت ایشان( شب عاشورا) برگزار می‌گردد، به احیای اکوسیستم‌های طبیعی اختصاص پیدا کند.

عالیه چنگیزی افزود: از همین روی به پیشنهاد اینجانب و توافق حاصله با خانواده شهید، مقرر گردید که با هدف فرهنگ سازی، تاکید بر اهمیت زیست بوم و تزریق امید به جامعه دغدغه مند و نگران حوزه محیط زیست، مبلغ مورد نظر به احیای جنگلهای سوخته منطقه حفاظت شده خاییز (بصورت بذرپاشی بیولوژیک هوایی با پهباد و کاشت نهال درختان بومی همان زیستگاه) اختصاص یابد.

وی ادامه داد: به منظور اجرای شدن این نذر با شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری در خوزستان ، که در استان یزد که این روش بذر پاشی را در چندین روستا میبد و تفت انجام داده مذاکره شده

گروهبان دوم شهید ایرج کوپی، فرمانده پدافند هوایی ارتش، زاده ۱۳۳۸ روستای آباد از توابع بخش زیدون بهبهان در سال ۶۱ مصادف با روز تاسوعا، در جبهه سومار به شهادت رسید.

براساس این گزارش منطقه حفاظت شده خاییز به عنوان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش کشور در حوزه شهرستان‌های کهگیلویه، گچساران و بهبهان خوزستان واقع شده است. این منطقه هفته گذشته دچار آتش‌سوزی گسترده شد که پس از گذشت چهار روز مهار شد.

این منطقه تپه ماهوری و کوهستانی پوشیده از انواع درخت و درختچه هایی مانند بلوط (گونه غالب)، بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک و گون است که با توجه به عبور رودخانه مارون از اطراف این منطقه و پاسگاه محیط بانی، روز به روز گونه های حیات وحش آن در حال افزایش است.

منطقه حفاظت شده خاییز که به گونه حیات وحش کل و بز معروف است دیگر گونه‌های جانوری و شکاری از جمله گرگ، گراز، کفتار، شغال، جوجه تیغی، کاراکال (سیاه گوش)، پلنگ، سنجاقک و انواع خزنده گان را نیز در خود جای داده است. پرندگان این منطقه شامل کبگ، تیهو، شاهین، بحری، عقاب، بلوط خور و سارگپه است.

این منطقه حفاظت شده سال ۱۳۷۷ با توجه به نقش محیط زیستی و اکولوژی منطقه در جا دادن گونه های جانوری و شکاری به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شد.

با توجه به وسعت، پراکندگی، وجود روستاهای اطراف این منطقه، حفاظت بهتر از آن نیازمند تامین نیروی انسانی و تجهیز پاسگاه‌های محیط بانی است.

استان‌ها خوزستان ۰ نفر برچسب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست دفاع مقدس خوزستان پارک علم و فناوری عاشورا

دیگر خبرها

  • چهارمحال و بختیاری ۵۳۰ آزاده دوران دفاع مقدس دارد
  • شهید مسعود پرویز نامی ماندگار در دفاع مقدس + فیلم
  • شهادت قهرمان بسکتبال با ویلچر کشور
  • مراسم شام غریبان در گلزار شهدای بیرجند برگزار شد +عکس
  • شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام محمود دیابی
  • جانباز ۷۰ درصد دوران دفاع مقدس به جمع یاران شهیدش پیوست
  • شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام حجت‌الله رازیان
  • انجام نخستین بذرپاشی بیولوژیکی خوزستان با نذر زیست محیطی خانواده شهید دفاع مقدس
  • درگذشت مادر شهید ممبینی در هفتکل
  • شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام سید آقابزرگ میرانی