Web Analytics Made Easy - Statcounter

انتخابات بهمن ۵۸ از جهات مختلف، متفاوت از انتخابات‌های بعدی بود. در این انتخابات اتفاقات جالبی رخ داد که در این گزارش قصد داریم به برخی نکات مهم در رابطه با انتخابات اول ریاست جمهوری اشاره نماییم.

۱. انتخاباتی بدون شورای نگهبان

در انتخابات بهمن ۵۸ هنوز شورای نگهبان تشکیل نشده بود. به همین دلیل، حدود ۱۰۰ نامزد انتخاباتی کاندیدا شدند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

با این حال، کشور و صدا و سیما بودجه و توان پوشش تبلیغات این همه نامزد را نداشت. به همین دلیل، یک کمیته نظارت بر انتخابات تشکیل شد و از میان حدود ۱۰۰ نامزد چند نفر را که شهرت و سابقه سیاسی بیشتری داشتند، برگزید تا در صدا و سیما تبلیغات کنند. در میان نامزد‌های انتخاب شده، ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، حسن حبیبی، داریوش فروهر، حسن آیت، صادق طباطبایی و کاظم سامی حضور داشتند.

۲. ماجرای نامزد شدن مسعود رجوی

مسعود رجوی، رهبر منافقین (سازمان مجاهدین خلق) یکی از افرادی بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۵۸ نامزد شد. در آن زمان شورای نگهبانی وجود نداشت که او را رد یا تایید صلاحیت کند. با این حال، مشی مسلحانه و مخالفتش با قانون اساسی کشور باعث شد به زودی از نامزدی انصراف دهد. به محض نامزد شدن رجوی، امام خمینی (ره) پیامی صادر کردند، مبنی بر صلاحیت نداشتن کسانی که «به قانون اساسی رأی مثبت نداده‌اند». رجوی نیز ناچار شد از انتخابات کناره‌گیری کند.

۳. آشفتگی در حزب جمهوری اسلامی

حزب جمهوری اسلامی تنها حزب رسمی کشور در سال ۵۸ بود. این حزب قدرت بسیار زیادی داشت و اکثریت مجلس اول را هم به دست گرفت. با این حال، عملکرد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۵۸ خوب نبود. حزب جمهوری اسلامی در ابتدا روی جلال الدین فارسی به توافق رسید. هنوز مدت زیادی از نامزدی فارسی نگذشته بود که شیخ علی تهرانی، از روحانیون سمپات مجاهدین، مدعی شد که فارسی اصالت افغانستانی دارد و نمی‌تواند در انتخابات نامزد شود. این مساله به سرعت در جراید پخش شد و خبرش به گوش امام (ره) هم رسید. امام دستور داد که به نص صریح قانون عمل شود و از آنجا که قانون ایرانی الاصل بودن رئیس جمهور را مورد تاکید قرار می‌داد، فارسی از انتخابات انصراف داد. بعد از انصراف فارسی، حزب جمهوری اسلامی دچار تشتت شد. گروهی از اعضاء برجسته حزب از بنی صدر حمایت کردند، اما خود حزب  از حسن حبیبی حمایت نمود. در نتیجه، حزب جمهوری اسلامی نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری ۵۸ پیروز شود و آراء آن پخش شد.

۴. پیروزی فرد بر حزب

انتخابات ریاست جمهوری سال ۵۸ نشان داد که حزب جایگاه زیادی در انتخابات ندارد. پیروز این انتخابات یعنی بنی صدر به صورت مستقل وارد گود انتخابات شد و توانست حدود ۱۱ میلیون رای کسب کند. این در حالی است که افرادی حزبی و سیاسی مشهور، هیچکدام نتوانستند آراء کافی به دست آورند. حسن حبیبی (از حزب جمهوری اسلامی) حدود ۷۰۰ هزار، داریوش فروهر (حزب ملت ایران) حدود ۱۳۳ هزار و کاظم سامی (حزب جاما) حدود ۹۰ هزار رای کسب کردند.

۵. پدیده انتخابات ۵۸

بدون شک دریادار احمد مدنی پدیده انتخابات ۱۳۵۸ بود. در میان دو جین نامزد حزبی مشهور، مدنی نظامی توانست بیش از ۲ میلیون و دویست هزار رای به دست آورده و نفر دوم شود. این در حالی است که در آن زمان ارتشی‌ها مورد ظن و اتهام برخی انقلابیون بودند. با این حال، مدنی با تکیه بر شعار‌های ملی گرایانه و دوری از ایدئولوژی‌های چپ گرایانه مرسوم آن روز توانست رای بخشی از مخالفان بنی صدر و قطب زاده و سامی و ... را به دست آورده و پدیده انتخابات سال ۵۸ شود.

۶. شعار‌ها انتخاباتی

شعار‌های انتخاباتی سال ۵۸ بیشتر رنگ و بوی ایدئولوژیک داشتند. گروهی مانند سامی چپ گرا از به هم خوردن نظام شرق و غرب عالم سخن می‌گفتند. سامی مدعی بود عالم شرق و غرب وجود ندارد و بهتر است از عبارت عالم شمال (ثروتمندان) و عالم جنوب (مستضعفان) استفاده کرد. او معتقد بود دولتش در قلب جنوب قرار گرفته و حامی مستضعفان خواهد بود. همچنین، ابوالحسن بنی صدر با تئوری «اقتصاد توحیدی» خود و ارتباط الهیات اسلامی و اقتصاد سوسیالیستی و دادن وعده برابری مطلق همه شهروندان جامعه توانست طرفداران زیادی جذب کند.

۷. بنی صدر چگونه پیروز شد؟

به جز شهرت شعار «اقتصاد توحیدی»، مشی سیاسی بنی صدر و تغییر شرایط سیاسی کشور نیز در پیروزی او تاثیر گذار بود. بنی صدر یک سخنور قهار بود. او در پاریس توانسته بود به حلقه امام (ره) نزدیک شود و خود را سخنگوی ایشان معرفی کند. بعد از بازگشت به ایران، توانست به بیت امام نزدیک شود و همزمان، از طریق مناظره با چپ‌های مشهور، سخنرانی در دانشگاه تهران و چاپ کتاب و مقاله، خود را به عنوان روشنفکر و ایدئولوگ جمهوری اسلامی و پدر اقتصاد اسلامی معرفی کند. همچنین، او بلافاصله بعد از حضور در بیت امام (ره) اعلام کاندیداتوری کرد و این باعث شد در جامعه چنین گمانی ایجاد شود که بنی صدر مورد تایید امام (ره) است. بنی صدر نیز به این گمان شاخ و برگ داد. او در شعارهایش خود را حامی امام خمینی (ره) معرفی می‌کرد. به همین دلیل، خیلی زود توانست محبوب شود. همچنین، انصراف فارسی و تردید حزب جمهوری اسلامی، شکست سنگین افرادی مانند صادق قطب زاده در جذب آراء عمومی، افشاگری دانشجویان مسلمان پیرو خط امام علیه دریادار مدنی و تحریم انتخابات توسط برخی چپ‌ها و برخی از طرفداران دولت موقت باعث شدند بنی صدر پیروز انتخابات سال ۵۸ شده و حدود ۱۱ میلیون رای به دست آورد.

۸. سرنوشت تلخ نامزد‌های انتخاباتی

هیچکدام از کاندیدا‌های اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری زنده نیستند و همه چهره در نقاب خاک کشیده اند. سه نفر از این نامزد‌ها با مرگ طبیعی از دنیا نرفتند.   یکی صادق قطب زاده است که تنها سه سال بعد به اتهام مشارکت در طرح کودتا با حمایت آیت الله سید کاظم شریعتمداری و با حکم محمد محمدی ری شهری اعدام شد. دیگری کاظم سامی است که در مطب روان پزشکی خود در تهران و در اول آذر ۱۳۶۷ با ضربات کارد به قتل رسید و سومی داریوش فروهر است که درست ۱۰ سال بعد از دکتر سامی همراه همسرش - پروانه فروهر-  در خانه شان در خیابان هدایت تهران با ضربات متعدد کارد کشته شدند.

۹. عدم حضور روحانیون در انتخابات

یکی از ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد انتخابات ریاست جمهوری سال ۵۸، عدم نامزدی روحانیون در آن بود. امام خمینی (ره) روحانیون را از کاندیداتوری منع کردند. این مساله باعث شد مهم‌ترین چهره حزب جمهوری اسلامی یعنی آیت الله بهشتی نامزد نشود. این اتفاق تاثیر زیادی در پیروزی بنی صدر و عقب ماندن حزب جمهوری اسلامی داشت.

۱۰. نتیجه انتخابات

پس از برگزاری نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری با مشارکت ۶۷.۴۲ درصدی، ابوالحسن بنی‌صدر با ۱۰ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۳۳۰ رای، ۷۵.۶ درصد آرا را به خود اختصاص داد و عنوان نخستین رئیس‌جمهوری تاریخ ایران را دریافت کرد. احمد مدنی که در دوره‌ای وزیر دفاع دولت موقت بود با ۲ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۵۵۴ رای، ۱۵.۷۱ درصد آرا را از آن خود کرد، حسن حبیبی با ۶۷۴ هزار و ۸۵۹ رای، توانست ۳.۳۵ درصد آرا را کسب کند، داریوش فروهر با ۱۳۳ هزار و ۴۷۸ رای و ۰.۹۴ درصد آرا، در رتبه چهارم ایستاد، صادق طباطبایی با ۱۱۴ هزار و ۷۷۶ رای و ۰.۸۱ درصد آرا پنجمین نفر شد و کاظم سامی نیز با ۸۹ هزار و ۲۷۰ رای که ۰.۶۳ درصد آرا را تشکیل می‌داد به رتبه ششم دست یافت.

منبع: خبر فوری

باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ انتخابات انتخابات ریاست جمهوری حزب جمهوری اسلامی داریوش فروهر درصد آرا کاظم سامی حسن حبیبی باعث شد بنی صدر سال ۵۸

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۵۴۷۰۲۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تاثیر تدابیر رهبری انقلاب در افزایش مشارکت انتخابات ریاست‌جمهوری

به گزارش ایران اکونومیست،‌ طبق اصل ششم قانون اساسی، در جمهوری اسلامی ایران امور کشور به اتکا آرای عمومی و از راه انتخابات اداره می‌شود؛ همین اصل مترقی قانون اساسی حکایت از اهمیت مشارکت در انتخابات به عنوان مقوله «قدرت ‌آفرین» و «وحدت‌ آفرین» دارد.

اهمیت مشارکت در انتخابات به اندازه‌ای بود که مقام معظم رهبری در روز سه‌شنبه ۵ تیرماه یعنی چند روز قبل از برگزاری مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری، در دیدار با هزاران نفر از مردم به مناسبت عیدغدیر، مشارکت حداکثری مردم و انتخاب اصلح را موجب سرافرازی ملت و جمهوری اسلامی برشمردند و تاکید کردند: هرکس به ایران قوی و سرافراز علاقمند است و هرکس معتقد به حمایت از نظام است، در انتخابات مشارکت کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین یادآور شدند: علت اصرار و تاکید بر مشارکت چشمگیر در انتخابات این است که مهمترین اثر مشارکت بالا، سرافرازی جمهوری اسلامی است.

ایشان با اشاره به این واقعیت که هرگاه میزان مشارکت در انتخابات کم بوده، زبان ملامت دشمنان علیه جمهوری اسلامی بلند شده است، اظهار کردند: هر وقت میزان مشارکت در انتخابات بالا بوده است، زبان بدگویان کوتاه شده و نتوانستند ملامت و شادی کنند بنابراین علت دیگر اصرار بر مشارکت بالا این است که دشمن‌شاد نشویم.

بعد از اعلام نتایج مرحله اول انتخابات و مشخص شدن مشارکت کمتر از ۴۰ درصدی،‌ رهبر انقلاب چهارشنبه (۱۳ تیر) در دیدار با تولیت مدرسه عالی شهید مطهری گفتند: کسانی که اسلام و جمهوری اسلامی و پیشرفت کشور را دوست دارند، این موضوع را با حضور خود در انتخابات نشان دهند. اینکه تصور شود کسانی که در دور اول رای ندادند مخالف نظام هستند، برداشت کاملا اشتباهی است.

همچنین مقام معظم رهبری صبح روز جمعه ۱۵ تیرماه بعد از شرکت در مرحله دوم انتخابات با اشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر افزایش شوق و علاقه مردم در این مرحله از انتخابات ریاست جمهوری گفتند: اگر این‌گونه باشد خرسند کننده است و امیدواریم خداوند متعال ملت را موفق و کشور را آباد کند و همه کسانی را که در این مسیر زحمت می‌کشند، مشمول لطف و رحمت خود قرار دهد.

بدیهی است همین تدابیر، توصیه‌ها و دغدغه مقام معظم رهبری در افزایش مشارکت تاثیرگذار بوده است چه اینکه‌ میزان مشارکت در مرحله دوم با رشد ۱۰ درصدی به حدود ۵۰ درصد رسید و خبرگزاری دانشجویان ایران نیز در گفت‌وگوهایی جداگانه‌ای با تعدادی از نمایندگان مجلس دوازدهم به این موضوع پرداخته است.

علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره گفت: ‌بدون تردید عامل اصلی افزایش مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری تدابیر مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان بر مشارکت حداکثری بود؛ ایشان در مرحله دوم انتخابات فرمودند که اصل بر مشارکت حداکثری است چون نتیجه آن افزایش اعتبار نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز با بیان اینکه با تدبیر رهبر انقلاب شاهد حضور مردم در پای صندوق‌های رای بودیم، افزود: برای مقام معظم رهبری مهم‌تر از نتیجه انتخابات، حضور حداکثری مردم درپای صندوق رای بود که بارها بر روی آن تاکید کردند. بحمدالله تحقق پیدا کرد و دشمن در راهبرد خود دچار شکست شد. پیروزی برای ملت و نظام اسلامی شد.

همچننین حجت‌الاسلام وحید احمدی عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: مردم با توجه به تاکیدات رهبری بر مشارکت گسترده، پای صندوق‌های رای آمدند چون ایشان فرمودند که هر رای در انتخابات، رای به جمهوری اسلامی و تایید نظام است.

مهرداد گودرزوند نماینده رودبار نیز گفت: مشارکت مردم در انتخابات حاصل تدابیر رهبری و اعتماد مردم به کشور، وطن و ساختارهای حکومتی بود که با وجود تمامی مشکلات پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

همچنین عبدالوحید فیاضی نماینده نور اظهار کرد: رهبر انقلاب در مرحله دوم انتخابات بعد از انداختن رای‌شان در صندوق فرمودند که خبرهای خوشی درباره مشارکت می‌شنوم؛ این نشان دهنده چارچوب‌هایی است که شاید همه قائل به درک آن نباشند لذا وجود رهبری و رهنمودهای اثرگذار ایشان در رقابتی کردن فضا و گسترش مشارکت مردم اثرگذار بوده است.

به گفته حامد یزدیان نماینده اصفهان،‌ مقام معظم رهبری مانند همیشه بر اصل مشارکت مردم در انتخابات ایستادگی کردند و ما شاهد بودیم که مردم با لبیک به فرمان رهبری تلاش‌های دشمن برای عدم مشارکت در انتخابات را بی‌نتیجه گذاشتند.

نادرقلی ابراهیمی نماینده اراک نیز گفت که مردم بار دیگر به فرمان رهبر معظم انقلاب لبیک گفته و با حضور در پای صندوق های رای بر تن دشمنان لرزه انداختند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیگر خبرها

  • رئیس‌جمهور گینه انتخاب پزشکیان به ریاست‌جمهوری را تبریک گفت
  • ابتلای بایدن به کرونا می‌تواند کمپین انتخاباتی دموکرات‌ها را با مشکل روبه‌رو کند/آرای ساکت، تعیین‌کننده نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا
  • ره‌پیک: انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد
  • ره‌پیک: فرآیندهای انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری مطابق قانون انجام شد
  • ادعای ترامپ: روسیه و چین از من حساب می‌بردند
  • بعد از انتخابات همه باید در مسیر پیشرفت کشور قرار گیریم
  • حزب دموکرات رأی‌گیری در مورد اعلام رسمی نامزدی بایدن را به تعویق انداخت
  • ترور ترامپ ؛ حال آمریکا اصلا خوب نیست
  • اقدامات امنیتی و محرمانه وزارت اطلاعات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم /طرح های تروریستی بعد از شهادت رئیسی خنثی شد
  • تاثیر تدابیر رهبری انقلاب در افزایش مشارکت انتخابات ریاست‌جمهوری