Web Analytics Made Easy - Statcounter

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت با بیان این مطلب به قدس آنلاین می گوید: در حال حاضر کنکور می تواند معیار سنجش و تفکیک عادلانه باشد؛ البته ایرادهایی به کنکور نیز وارد است و این که آسیب هایی به مخاطب خواهد زد.

علی امرایی، عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت

علی امرایی ادامه می دهد: بازه نمره ای امتحانات نهایی از صفر تا بیست و بازه نمره ای و درصدی کنکور از منفی ۳۳ تا ۱۰۰ است و این نشان می دهد کنکور قدرت تفکیک بالاتری نسبت به امتحانات نهایی دارد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

وی ادمه می دهد: مسأله دیگر این که استرس یک باره کنکور به استرس ده ها باره امتحانات نهایی تبدیل شده است. به این معنا که داوطلب باید ده بار آزمون پایه دهم، ده بار یازدهم و ده بار دوازدهم را نیز شرکت کند.

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت می افزاید: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  ابتدا ۴۰درصد سپس ۵۰ و در حال حاضر۶۰درصد تأثیر قطعی معدل در کنکور را اعلام کرده است. این در حالی است که بیشتر داوطلبان هر سال پشت کنکور می مانند و استرس بسیار فراوانی به آن ها وارد می شود بنابراین با برگزاری ده ها آزمون برای یک بار از کنکور کابوسی می سازیم که این روش به هیچ وجه منطقی نیست. هرچند نمرات آموزش و پرورش باید در سنجش و پذیرش تأثیر داشته باشد اما نه با این روش غیر منطقی.

امرایی می گوید: در واقع دو مقوله تأثیر قطعی معدل و تأثیر مثبت معدل در کنکور مطرح است که با روش تأثیر مثبت معدل که تا سال ۱۴۰۰ نیز اجرا می شد بیشتر داوطلبان رضایت داشتند.

 وی تصریح می کند: پس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تأثیر قطعی معدل در کنکور و نارضایتی شمار زیادی از داوطلبان و هشدار بسیاری از مسئولان؛ مرکز بررسی استراتژیک نهاد ریاست جمهوری هشدار صادر کرد و حتی ۲۷۳ نفر از نمایندگان مجلس نامه ای به سران قوا نوشتند و خواهان لغو این مصوبه شدند.

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت می گوید: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (تأثیر معدل به شکل قطعی) و مصوبه مجلس یعنی تأثیر معدل به میزان و نحوه تأثیرش و اینکه مثبت باشد یا قطعی، به شورای سنجش و پذیرش واگذار شده بود که در آن شورا تصمیم گیری از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ به همین شکل مثبت می ماند و این ریل گذاری بیشتر به سمت تأثیر معدل به شکل مثبت بود.

این کارشناس ارشد آموزشی تصریح می کند: در مصوبه مجلس سؤالاتی از دروس عمومی در کنکور است اما در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دروس عمومی (زبان انگلیسی، زبان عربی، دینی و زبان و ادبیات فارسی) حذف شد و از این چهار درس هیچ سؤالی در کنکور طرح نمی شود.

امرایی با اشاره به اختلاف نظرهای موجود بین دو مصوبه می گوید: بنا به اختلاف های بین دو مصوبه، وزیر علوم طی نامه ای به معاون حقوقی ریاست جمهوری عنوان کرد که از لحاظ حقوقی به کدام یک از این دو مصوبه باید رجوع کرد؟

وی ادامه می دهد: معاون حقوقی ریاست جمهوری نیز ملاک را نظر مجلس قرار داده و این نامه را به وزیر علوم ارسال شد که البته همچنان شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر بار نرفت و مصوبه مجلس درباره تأثیر مثبت معدل در کنکور اجرایی نشد.

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت توضیح می دهد: مجلس مصوبه ای داشت که تأثیر معدل به شکل قطعی تا سال ۱۴۰۶ و تا تکمیل زیرساخت ها به تعویق بیفتد.  همان گونه که شاهد بودیم به سبب نبود زیرساخت ها در امتحانات نهایی امسال، آموزش و پرورش در صدور کارت ورود به جلسه به مشکل مواجه و ناچار به تعویق انداختن امتحانات شد. 

امرایی خاطرنشان می کند: مجلس بر مصوبه خود اصرار و آن را به شورای نگهبان ارسال کرد. شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را رد کرد و پس از آن، مجلس نظر تأییده و اصراریه خو را به مجمع تشخیص تقدیم کرد. بنابراین در حال حاضر مصوبه مجلس، در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است و امروز در جلسه مجمع بررسی خواهد شد که آیا مصوبه مجلس به مصلحت هست یا خیر.

وی ادامه می دهد: چنانچه مصوبه مجلس در مجمع به تأیید برسد تأثیر قطعی معدل تا سال۱۴۰۶ به تعویق می افتد و اگر مصوبه مورد تأیید نباشد موضوع کنکور با همین فرمان جلو می رود و امتحانات نهایی به همین شیوه برگزار و معدل تأثیر قطعی و ۶۰درصد در پذیرش کنکور خواهد داشت.

امرایی تصریح می کند: هنوز در دولت جدید وزیر جدید آموزش و پرورش تعیین نشده است، معلوم نیست وزیر علوم دولت جدید چه کسی خواهد بود و در واقع چه کسی قرار است این مصوبه را در دولت جدید اجرایی کند.معلوم نیست نظر رئیس جمهور جدید درباره مصوبه کنکور چیست. بنابراین این انتقاد وارد است که نمی توان مصوبه را در اواخر دولت وقت تأیید کرد و به دست دولت جدیدی که هنوز در جریان مصوبه قرار نگرفته است سپرد.

مشکل زیرساخت ها

امرایی درباره نبود زیرساخت ها با آوردن مثالی می گوید: فردی در سال گذشته امتحان نهایی داده و  فارغ التحصیل شده است و یک سال پشت کنکور مانده با کسی که ۱۴۰۳ دیپلم گرفته، هر دو قصد دارند در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنند، با توجه به تفاوت سطح سختی سؤالات در ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ ، نمره این دو داوطلب با چه معیاری در کنار هم قرار می گیرد؟ مگر می شود در دو سال مختلف شما نمرات امتحانات نهایی سال های مختلف را کنار هم بگذارید و توقع رقابت داشته باشید؟ این ها موارد و مشکلاتی هستند که به سادگی حل شدنی نیست و به فرض این که حل شد پس عدالتش کجاست؟

عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت درباره یکی دیگر از مصداق های نبود زیرساخت ادامه می دهد: وقتی ظرفیت کل رشته های پزشکی از چند صدهزار داوطلب در کشور تنها ۱۶هزار نفر است چگونه می توان در این باره عدالت را رعایت کرد؟

راهکار چیست؟

امرایی می گوید: نظر کارشناسان این است که تا تکمیل و ایجاد زیرساخت ها فاصله داریم بنابراین بهتر است بررسی این مصوبه به تعویق بیفتد تا در فرصتی بهتر و با استقرار دولت جدید و نظر وزرای جدید آموزش و پرورش، علوم و بهداشت که خودشان هم در شورای سنجش و پذیرش حضور دارند این بررسی انجام شود تا چنانچه مصوبه مجلس درباره کنکور به تأیید رسید داوطلبان با خیال راحت درسشان را بخوانند و اگر به تأیید نرسید باز ما هستیم و این شمار زیادی از داوطلبانی که هر روز تماس می گیرند و التماس دعا دارند.

عفت زارع

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تأثیر قطعی معدل امتحانات نهایی معدل در کنکور آموزش و پرورش تأثیر معدل ادامه می دهد مصوبه مجلس زیرساخت ها دولت جدید

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۶۷۱۲۱۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

انتخابات در خراسان جنوبی از سالم‌ترین انتخابات کشور

انتخابات در خراسان جنوبی از سالم‌ترین انتخابات کشور

انتخابات در خراسان جنوبی یکی از سالم‌ترین و کم حاشیه‌ترین انتخابات‌های اخیر بود که کمترین شکایت و حاشیه را داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی، دبیر هیئت نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی در برنامه پرسمان صدا و سیمای استان گفت: خراسان جنوبی جزء اولین استان‌هایی بود که تأییدیه صحت انتخابات از سمت شورای نگهبان را گرفت
مساح با بیان اینکه ۷ هزار ناظر شورای نگهبان از اقشار مختلف مردم در شبکه نظارتی شورای نگهبان حضور داشتند افزود: همه امور انتخابات توسط نیرو‌های مردمی انجام می‌شد و فقط هماهنگی و ساماندهی آن بر عهده ما بود. 
وی با اشاره به اینکه در تمامی شهرستان‌های استان دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فعال است گفت: طبق آخرین مصوبه شورای نگهبان قرار است که دوره بعدی شورای شهر‌ها برای همزمانی با دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری سه ساله شود بنابراین سال آینده انتخابات شورای شهر‌ها را داریم.
دبیر هیئت نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی گفت: همچنین پیش بینی می‌شود که انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری را سال آینده داشته باشیم که نظارت بر آن نیز بر عهده ستاد و شورا است.
مساح افزود: تطبیق مصوبات مجلس از حیث مطابقت با قانون اساسی و شرع مقدس، نظارت بر انتخابات سراسری و همه پرسی قانون اساسی و تفسیر قانون اساسی و اصول آن از جمله وظایف شورای نگهبان است.
وی گفت: طبق اصل ۹۴ قانون اساسی، کلیه مصوبات مجلس باید به تأیید شورای نگهبان برسد و تا ۱۰ روز در اولین ارسال در مورد آن مصوبه اظهار نظر می‌شود که در صورتی که مجلس مشغولیاتی داشته باشد این مهلت ۱۰ روز دیگر تمدید می‌شود.
دبیر هیئت نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی افزود: چنانچه مصوبه با اصل قانون اساسی و شرع مغایرت داشته باشد مجدداً به مجلس برای اصلاح ارسال می‌شود و چنانچه مجلس به اجرای آن با همان شکل داشته باشد، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته و در آنجا تعیین تکلیف می‌شود.

دیگر خبرها

  • رمز پیروزی ملت ایران در تمامی برهه ها، اقتدا به نهضت امام حسین(ع) است
  • گیلان پایلوت جهانگردی اسلامی دریا محور شود
  • پیام تسلیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی درگذشت امام جمعه بهشهر
  • مسیر پیچیده دانش‌آموزان برای نمره امتحانات نهایی
  • انتخابات در خراسان جنوبی از سالم‌ترین انتخابات کشور
  • انتخابات در استان از سالم‌ترین انتخابات در کشور بود
  • مصوبات شورای گفت‌وگو ابلاغ شد؛ لزوم تشکیل نهاد تنظیم‌گر برق
  • ضرورت حذف کنکور توسط مدیریت آینده/ باید با اعتماد به دانشگاه‌ها بساط بی‌عدالتی را برچید
  • وعده پزشکیان به کنکوری‌ها
  • وعده پزشکیان برای بررسی تاثیر معدل در کنکور دانشگاه‌ها