Web Analytics Made Easy - Statcounter

به‌گزارش قدس آنلاین، در روزهای قبل از پانزدهم تیر، سه میلیون تومان به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی بابت علی‌الحساب همسان‌ سازی پرداخت شد؛ قبلاً، این مبلغ برای بازنشستگان کشوری و لشگری واریز شده بود؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا در ماه تیر نیز علی‌الحساب همسان‌ سازی برای کارگران بازنشسته واریز خواهد شد یا خیر و اجرای آن از چه زمانی آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

سیداحمد حسینی، فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در این رابطه می‌گوید:  متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، لشگری و کشوری سال‌ها قبل کلید خورد و اکنون در برنامه هفتم به عنوان یک تکلیف قانونی مصوب شده است؛ براین اساس، باید از ابتدای امسال اجرایی شود.

وی افزود:  من از خانواده‌ای کارگری هستم که پدرم و برادرم از دنیا رفتند و همسان سازی حقوق خود را به چشم ندیدند و خدا می‌داند در جامعه بازنشستگان کشور، چند خانواده دیگر مثل خانواده من هستند. بیایند تا بازنشستگان زنده‌اند، دستور اجرای همسان‌ سازی را صادر کنند.

حسینی با تاکید بر اینکه باید از فروردین ماه همسان‌سازی برای همه بازنشستگان اجرایی شود؛ ادامه داد: هر چند در این تورم مبلغ همسان‌سازی بسیار کم است، باز پول چند قرص نان برای بازنشستگان می‌شود و همین هم غنیمت است.

بر طبق مصوبه دولت، تا زمان ابلاغ آیین‌نامه متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان، باید ماهانه مبلغ ده میلیون ریال به صورت علی‌الحساب به هر بازنشسته پرداخت شود؛ بازنشستگان امیدوارند که این مبلغ نیز به صورت جداگانه از حقوق و مستمری تیرماه واریز شود.

باید منتظر شیوه‌نامه اجرای همسان‌سازی بمانیم

غلامحسین قاسمی، کارشناس امور بازنشستگان، در این رابطه می‌گوید: تا زمانی که دستورالعمل و شیوه نامه همسان سازی اعلام نشود، نمی‌توان هیچ مبلغی را اعلام کرد.

وی افزود: اما به طور متوسط تفاوت حقوق بازنشسته با ۹۰ درصد حقوق مشمول کسور شاغل در گروه‌های مختلف حقوقی۱ تا ۲۰ حدود ۴ میلیون تومان تا حداکثر ۸ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین ۴۰ درصد آن هم که قرار است امسال (سال اول) اجرا شود، حدود ۱.۶ میلیون تومان تا ۳.۲ میلیون تومان خواهد بود.

قاسمی تاکید کرد: باید منتظر شیوه‌نامه اجرای همسان‌سازی بمانیم؛ پس از آن، جدول افزایش حقوق بازنشستگان براساس گروه‌های شغلی مشخص و قابل تدوین است.

چندی پیش علی بهادری‌ جهرمی، سخنگوی دولت، اعلام کرد که آیین‌نامه همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان به تصویب رسیده است و از ابلاغ آن خبر داد. او در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: "آیین‌نامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان عزیز ابلاغ شد و بر اساس این آیین‌نامه، مبلغی به‌عنوان علی‌الحساب برای بازنشستگان واریز خواهد شد."

تعیین میزان دقیق افزایش حقوق برای هر بازنشسته، پس‌از نهایی شدن قانون برنامه و صدور احکام جدید صورت می‌گیرد.» بنابراین گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی علنی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی(یک) ماده ۲۹ این لایحه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موافقت کردند. در بند الحاقی یک ماده ۲۹ این لایحه آمده است: به‌منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همتراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به‌عمل آورد.

این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد مابه‌التفاوت تا ۹۰ درصد یادشده خواهد بود. آیین‌نامه اجرایی این بند به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

داوود منظور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در یک نشست رسانه ای و در پاسخ به سئوال برای تشریح روند همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: مطابق قانون برنامه پنجساله هفتم توسعه که روزهای پایانی تصویب نهایی خود را سپری می کند، موظف به اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم تا ظرف ۳ سال آینده حقوق دریافتی بازنشستگان با هم رتبگان خودشان همسان شود، به صورتی که حقوقشان با فرد همتراز شاغل در رتبه خودشان، همسان خواهد شد.

وی افزود: مطابق مصوبه برنامه هفتم توسعه، امسال ۴۰ درصد و در دو سال بعد مجموعاً ۶۰ درصد حقوق بازنشستگان با دستمزد دریافتی شاغلان همتراز خود، متناسب سازی خواهد شد و در نهایت به ۹۰ درصد حقوق دریافتی شاغلان همتراز خواهد رسید.

منظور گفت: برای همسان سازی حقوق مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری که حقوق آنها را دولت می پردازد، در قانون بودجه امسال منابع خوب و پایداری پیش بینی کرده ایم و قرار شد از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای متناسب سازی حقوق این گروه از بازنشستگان تأمین شود.

وی گفت: البته تصویب مرحله دوم لایحه بودجه امسال به اردیبهشت کشیده شد ولی ظرف چند روز گذشته به تمامی دستگاه‌های اجرایی اعلام کردیم تا جداول متناسب سازی‌ها را تهیه کنند. معاون رئیس جمهوری گفت: دستورالعمل محاسبه، اصلاح و پرداخت احکام متناسب سازی شده نیز در دست تدوین است و بزودی پرداخت ها آغاز می شود.

وی تأکید کرد: بعد از اعمال اصلاحات در احکام متناسب سازی، حقوق آنها از ابتدای امسال مورد ارزیابی و همسان سازی قرار می گیرد و قطعاً معوقات ماه های اخیر نیز پرداخت می‌شود.

منظور ادامه داد: گروه دیگری از بازنشستگان کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند که حقوق آنها را دولت نمی پردازد. در واقع پرداخت‌های مستمری بگیران تأمین اجتماعی از طریق صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی تأمین می‌شود.

به گفته وی برای آغاز اجرای همسان سازی این عده از بازنشستگان نیز دولت بزودی ۱۳۰هزار میلیارد تومان از بدهی خود به این سازمان را پرداخت می‌کند تا بتواند حقوق بازنشستگان خود را ترمیم کند.

منظور گفت: هم اکنون در حال برگزاری جلسات کارشناسی با سازمان تأمین اجتماعی برای بررسی نحوه پرداخت این دیون دولتی هستیم.

میرهاشم موسوی ، درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران در سال جاری اظهار کرد: به موجب قانون مصوب، دستمزد حداقلی‌بگیران با افزایش ۳۵ درصدی و همچنین سایر سطوح درآمدی با افزایش ۲۲ درصد + ۶۹۰ هزار تومان همراه است که از فروردین ماه اعمال اما از اردیبهشت‌ماه پرداخت خواهد شد.

وی درخصوص زمان پرداخت معوقات ناشی از افزایش حقوق نیز اعلام کرد که سعی می‌شود معوقات در خردادماه پرداخت شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص کف و سقف حقوق بازنشستگان با افزایش‌های صورت گرفته توضیح داد: کف حقوق یک فرد دارای همسر و یک فرزند تحت پوشش، ۱۰ میلیون و ۹۰ هزار تومان است و سقف آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است.

موسوی همچنین درباره میزان افزایش «حق عائله‌مندی و اولاد» نیز گفت: حق عائله‌مندی نیز با این افزایش جدید بیش از ۱۰۰ درصد در سال جاری رشد داشته و حق اولاد نیز با رشدی بالغ بر ۵۰ درصد همراه بوده است.

وی در پاسخ به اینکه نگرانی‌هایی در خصوص تحت تاثیر قرار گرفتن اجرای همسان‌سازی حقوق‌ها با افزایش ۳۵ درصدی حقوق‌ها در سال جاری عنوان می‌شود، گفت: همسان‌سازی به افزایش حقوق سالانه ارتباطی ندارد و از آنجایی که هنوز برنامه هفتم ابلاغ نشده است، بعد از ابلاغ، آنچه که به موجب قانون به ما تکلیف شود، با تامین منابع به قانون عمل می‌کنیم.

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: همسان سازی بازنشستگان همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرای همسان سازی تامین اجتماعی میلیون تومان متناسب سازی برنامه هفتم افزایش حقوق علی الحساب درصد حقوق آیین نامه خواهد شد ۹۰ درصد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۶۷۲۱۶۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

علت واریز نشدن حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

علت واریز نشدن حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی با ارسال پیام از تاخیر چندروزه در پرداخت حقوق تیرماه انتقاد کردند.


به گزارش سرویس شهروند خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، حقوق بازنشستگان در یک تاریخ مقرر باید به حساب افراد واریز میشد. به گزارش شهروند خبرنگاران در واریز مستمری تیرماه یکی دو روز تاخیر اتفاق افتاده؛ مستمری‌بگیرانی که باید چهارشنبه مستمری خود را دریافت می‌کردند تا پایان پنج‌شنبه حقوق‌شان واریز نشد و این تاخیر به سایر بازنشستگان سرایت کرده است. با توجه به تورم و شرایط معیشتی بازنشستگان و حداقل‌بگیران حتی یک روز تاخیر در پرداخت هم مشکلات بسیار برای این عزیزان به وجود می‌آورد.

متن ارسالی شهروندان:
متاسفانه امروز بیست و هشتم تیرماه شده و هنوز خبری از حقوق نشده که طبق روال معمول آن حرف ب از نام خانوادگی، نهایتاً تا بیست و چهارم میبایست پرداخت می‌شد. یک روز تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان زندگی آنها را مختل میکند، اجاره خانه، خرید ماهانه، پرداخت قسط ها و...... تو رو به خدا پیگیر شوید. ممنون از زحمات شما.

مستمری بگیر طبق معمول برای گذران زندگی خود درمانده شده افزایش مستمری را نمی خواهیم حقوقمان را پرداخت کنید.

یعنی این تأمین اجتماعی اینقدر بازنشسته ها رو سوپرایز کرده و میکنه که واقعآ آدم شرمنده میشه و نمیدونه این پولایی که هی پشت سرهم میریزه به حساب چیکارش بکنیم. امروز بیست و هفتمه هنوز حقوق رو نریختن اونوقت میشه بفرمایید کدوم سوپرایز خسته نمیشید.

دیگر خبرها

  • بازنشستگان متقاضی همسان‌سازی حقوق بخوانند/ احکام جدید حقوق‌ها کی صادر می‌شود؟ 
  • واریز حقوق تیرماه بازنشستگان و مستمری بگیران با تغییر زمان بندی
  • بازنشستگان متقاضی همسان سازی حقوق بخوانند!
  • واریز حقوق تیرماه بازنشستگان به تاخیر افتاد
  • بازنشستگان بخوانند/ بازنشستگان پس از اجرای همسان‌سازی چقدر حقوق می‌گیرند؟
  • علت واریز نشدن حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟
  • لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان حداقل بگیر به مجلس ارسال شد
  • خبر مهم سازمان تامین‌اجتماعی برای بازنشستگان/ جزییات افزایش ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان اعلام شد
  • ادامه پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری
  • چرا مبلغ متناسب سازی حقوق بازنشستگان در تیرماه واریز نشد؟