Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فرارو»
2024-07-22@05:49:25 GMT

دو خطری که دولت را از درون تهدید می‌کند

تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۴۰۳ | کد خبر: ۴۰۶۸۰۷۰۷

دو خطری که دولت را از درون تهدید می‌کند

محمدجواد روح در هم‌میهن، نوشت: با گذشت کمتر از یک هفته از انتخاب مسعود پزشکیان به ریاست‌جمهوری ایران و در حالی‌که او هنوز به مرحله تنفیذ و پوشیدن رسمی ردای ریاست‌جمهوری نرسیده است؛ سایه‌های تهدید و تردید را بر سر دولت جدید می‌توان دید.

۱- جریان تهدید: شکست‌خوردگان انتخابات از همان بامداد شنبه که فهمیدند راهی به پاستور ندارند، شروع به واکنش‌های تند کردند و به تهدید رئیس‌جمهور منتخب و حامیان او برآمدند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

البته، در ابتدا این واکنش‌ها عموماً درونی بود و به مجادله رأس و بدنه بلوک جریان حاکم برمی‌گشت که در سطح ظاهری خود، به صورت مواجهه حامیان سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف رخ می‌نمود؛ اما در سطح زیرین و واقعی خود، هراس خالص‌سازان و راست افراطی را از برچیده شدن اختیارات و امکانات خود بروز می‌داد که در این زمینه، حتی به زیر سوال بردن سیاست نظام در این انتخابات و عملکرد شورای نگهبان نیز دست زدند.

این طیف خود بهتر می‌دانستند سطح بازی فراتر از پزشکیان و اصلاح‌طلبان است و به‌نوعی، تصمیم نظام در جهت به‌حاشیه راندن رادیکال‌ها، تقویت نیرو‌های میانه و ریشه‌دار دو جناح بود که این رخداد را شکل داد. به بیان دقیق‌تر و تئوریک، پروژه کلانی که این انتخابات می‌تواند گامی به سوی تحقق آن باشد، «احیای سیاست» و پایان دادن به دوران «تعلیق سیاست» است و طبیعتاً، نیرو‌هایی که در دوران تعلیق سیاست، میدان‌دار و تریبون‌دار شده بودند از پیشبرد و تحقق آن دلواپس و هراسان هستند؛ ازیک‌سو، تندرو‌های راست افراطی در داخل و از سوی دیگر، طیف رادیکال اپوزیسیون که خواستار ناامیدی کامل جامعه از اصلاحات و گرایش اکثریت به براندازی و تغییر ساختار هستند. چنان‌که در این انتخابات هم، دو جریان علیه نیرو‌های میانه در ائتلافی اعلام‌نشده بودند و رسانه‌ها و سخنگویان دو طرف، به یکدیگر پاس گل می‌دادند.

پس از این مرحله و در روز‌های اخیر، طیف‌های مختلف راست رادیکال پس از مجادلات داخلی، به‌تدریج تصمیم به فضاسازی و مقابله مستقیم با پزشکیان و حامیان او گرفته‌اند. تیتر‌های چند روز اخیر روزنامه «کیهان» و طرح ادعای تحویل «اسب زین‌شده» به دولت چهاردهم و هشدار به پزشکیان درباره همراهی با خاتمی، روحانی و نیرو‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو، سویه رسمی تهدید‌ها و فضاسازی‌ها علیه دولت جدید است که پیش از تشکیل آغاز شده است.

اظهارات جلیلی درباره تداوم فعالیت دولت سایه و هشدار درباره ورود در مواردی که لازم بدانند، یکی دیگر از مصادیق این تحرکات و تهدیدات محسوب می‌شود. اما در سویه غیررسمی و مجازی، ابعاد و صراحت فضاسازی‌ها گسترده‌تر است. از توهین مستقیم به رای‌دهندگان به پزشکیان تا تهدید رئیس‌جمهور منتخب به اجرای پروژه بنی‌صدرسازی و دامن زدن به مسائل قومیتی به همراه مجموعه اقداماتی درون دولت برای انتصاب‌ها و جابه‌جایی‌ها که دولت آینده را دچار مشکل خواهد ساخت، در این سطح قابل ردیابی و تحلیل است.

۲- جریان تردید: اما آنچه در شرایط کنونی و در محافل و مباحث درونی نیرو‌های حامی رئیس‌جمهور منتخب بیشتر مایه نگرانی شده، تردید‌هایی است که درباره سازوکار تشکیل دولت و همکاران رئیس‌جمهور وجود دارد و این نگرانی را شکل می‌دهد که مجموعه فشار‌های بیرونی و مناسبات درونی، به سمتی رود که نیرو‌های کارآمد، توانمند و باورمند به توسعه و تغییر حاشیه‌نشین شوند و کابینه‌ای فاقد توان کافی برای تغییر وضع موجود شکل گیرد. البته، شکل‌گیری کمیته‌های تعیین وزرا و مسئولان دولت که چهره‌های باسابقه و مؤثر دولت‌های خاتمی و روحانی در آن حضور دارند، به همراه شکل‌گیری شورای سیاستگذاری تشکیل دولت چهاردهم تاحدی این تردید‌ها را کاست.

علاوه بر این، معیار‌های روشنی که برای گزینه‌های مطرح از سوی پزشکیان به مسئولان این کمیته‌ها ابلاغ شده، مواردی است که با خواست و مطالبه عمومی رای‌دهندگان و رویکرد‌های پزشکیان در دوران انتخابات همسویی دارد. به‌رغم این تدابیر، همچنان سایه تردید‌ها و نگرانی‌ها در کمپین حامیان دولت جدید پررنگ می‌نماید. بخشی از این نگرانی، البته طبیعی است. موازنه نابرابر قدرت ازیک‌سو و میراثی که در حوزه‌های مختلف به‌ویژه اقتصاد و جامعه از دولت سیزدهم برجای مانده، در کنار روشن نبودن چشم‌انداز سیاست خارجی شرایطی را پیش رو می‌نهد که نیاز به مجموعه‌ای از نیرو‌های باورمند، توانمند، صاحب ایده و دانش و تجربه و انگیزه را ضروری می‌سازد تا دولت جدید بتواند این راه دشوار و پرپیچ‌وخم و با موانع بسیار را دست‌کم با نیروی انسانی لازم و انسجام درونی کامل طی کند.

اما به نظر می‌رسد شکل دادن چنین دولتی، با دو مانع درونی مواجه است که آن‌ها را با دو واژه «یغما» و «استغنا» می‌توان صورت بست. دولت چهاردهم، از‌یک‌سو با خطر درونی نیرو‌های سهم‌خواهی روبه‌روست که سابقه عملکرد و مواضع آنان در دولت‌های خاتمی و به‌ویژه روحانی، چندان مثبت نیست. نیرو‌هایی که بیش از منافع عمومی و پیشبرد سیاست‌ها و رویکرد‌های دولت و دفاع از مواضع اصلاح‌طلبانه و توسعه‌گرایانه آن، در پی منافع شخصی یا باندی خود هستند و در روزگار عسرت و سختی نیز، عموماً کنار می‌نشینند و در انتظار گرفتن ماهی خویش در زمان گل‌آلود شدن آب می‌مانند.

این نیروها، همان است که به «مجاهدین شنبه» معروف شده‌اند و حتی در انتخابات اخیر، چندان نقش مؤثری نداشته‌اند و بیش از دریافت احکام ستاد‌های انتخاباتی و یا گرفتن عکس‌های یادگاری، نقشی بازی نکرده‌اند. بسیاری از این نیرو‌ها متأثر از راهبردی هستند که اصولاً در ابتدا مخالف حمایت از نامزدی پزشکیان بودند و با راهبرد روزنه‌گشایانه‌ای هم که پزشکیان بر مبنای آن به مجلس دوازدهم راه یافت و در ادامه به ریاست‌جمهوری رسید، تعارض داشتند و اکنون هم، به نظر می‌رسد در پی دامن زدن مطالبات و فراموش کردن سریع واقعیات و مناسبات موجود در ساختار سیاسی هستند. آن‌ها تصور می‌کنند پیروزی پزشکیان اتفاقی ساده و تنها متکی و مبتنی بر خواست و اراده اصلاح‌طلبان بوده است و اینک، به‌سادگی می‌توان دولت را صرفاً با نیرو‌های همسو چید و معادلات کلان را ندید.

از سوی دیگر، برخی از چهره‌های مؤثر کمپین انتخاباتی پزشکیان که تمام‌قد در این انتخابات به میدان آمدند و از نظر مبنایی و راهبردی، از نظریه‌پردازان و پیش‌برندگان راهی محسوب می‌شوند که اکنون در پاستور گشوده شده است؛ مسیر و موضع «استغنا» در پیش گرفته‌اند و خواسته یا ناخواسته، دولت جدید را تضعیف می‌کنند. محمدجواد ظریف، محمدجواد آذری‌جهرمی و محمد فاضلی شاخص‌ترین این چهره‌ها هستند که رسماً از عدم حضور خود در دولت پزشکیان گفته‌اند.

مشخص نیست دلیل تصمیم این چهره‌ها، خواست شخصی خود آنهاست و یا آنکه با مشاهده فضای حاکم بر دولت جدید، کناره گرفتن و حاشیه نشستن را ارجح دانسته‌اند. اگر این تصمیم، شخصی باشد که آشکارا غیرمسئولانه است. چراکه در این حاشیه‌گزینی و دوری از قدرت، فضیلتی نیست. رویکردی است مشابه موضع کسانی که پای صندوق نیامدند با این استدلال که دست‌های‌شان از آلودگی خون یا بیعت یا تبعیت، پاک بماند.

همان‌گونه که رای ندادن در این انتخابات تصمیمی فردی، اما با پیامد‌ها و خطرات ملی بود؛ کناره گرفتن چهره‌های مؤثر (مخصوصاً این سه) اگر چه ظاهراً تصمیمی شخصی است، اما می‌تواند آثار و پیامد‌های منفی ملی و اجتماعی به همراه داشته باشد. چراکه این چهره‌ها از مهمترین نیرو‌های کمپین انتخاباتی پزشکیان بوده‌اند که هریک نماد و نماینده یکی از شعار‌ها و اهداف دولت جدید شناخته می‌شوند. ظریف، نماینده رویکرد تنش‌زدایی خارجی و احیای برجام؛ آذری‌جهرمی، نماد کاهش فیلترینگ، توسعه اینترنت و توجه به نسل نو (زد) و فاضلی، نماد به‌کارگیری نخبگان و دانشگاهیانی است که در این سال‌ها با پرونده‌سازی و اخراج و تعلیق مواجه شده‌اند.

به عبارت دیگر، کنار رفتن این سه چهره (و چهره‌های مؤثر دیگر حامی پزشکیان)، تنها کناره‌گیری سه شخصیت سیاسی و علمی و اجرایی نیست؛ بلکه به مخاطب و جامعه رای‌دهنده این‌گونه القا می‌شود و پیام می‌دهد که پزشکیان در همین ابتدای کار، سه پروژه اصلی و اساسی خود را کنار گذاشته است و یا دست‌کم، از توانمندترین و مؤثرترین نیرو‌های خود برای پیشبرد آن سود نخواهد جست. اگر هم دلیل کناره گرفتن این چهره‌ها، فضای شکل‌گرفته حول پزشکیان باشد که قطعاً باید در رویه موجود تجدیدنظر کرد و اندیشید که چرا و چگونه روندی شکل گرفته که ستارگان کمپین پیروز ۱۴۰۳، رفتن را بر ماندن و فرار را بر قرار ترجیح داده‌اند.

هر کدام از این دو احتمال باشد؛ رویه موجود تردیدزا و نگران‌کننده است. باید هر چه سریع‌تر کاری کرد و دولت جدید را از دو تهدید درونی نجات داد؛ چه سهم‌خواهان جویای یغما و چه کناره‌گیرندگان و اهل استغنا.

منبع: فرارو

کلیدواژه: دولت چهاردهم مسعود پزشکیان انتخابات قیمت طلا و ارز قیمت خودرو قیمت موبایل چهره ها رئیس جمهور دولت جدید نیرو ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۴۰۶۸۰۷۰۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

در نشست واکاوی گفتمان رئیس جمهور منتخب چه گذشت؟

توسعه، صلح و مدارا به عنوان مهمترین محورهای گفتمان رئیس جمهور منتخب در دوران رقابت‌های انتخاباتی از سوی اساتید دانشگاه ارزیابی و اعلام شد. 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، گروهی از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران علم سیاست در نشستی به همت انجمن علوم سیاسی، در فرهنگسرای اندیشه به بررسی و واکاوی گفتمان مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب پرداختند. 

سلیمی: جامعه دولت چهاردهم را دولت تعامل و توسعه، آشتی و شایستگان می‌داند

حسین سلیمی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست درباره گفتمان و گفتمان رئیس جمهور منتخب گفت: معمولا گفته می‌شود که گفتمان باید ریشه اجتماعی داشته، گسترده و تاریخی و شناخته شده باشد تا بتوان به آن‌ گفتمان گفت اما این برداشت درست نیست، همه ما در محیط  گفتمان و نظام های معنایی و نشانگان و زبان حضور داریم. 

وی با بیان اینکه برای جستجوی گفتمان نیازی به شکل‌گیری چیزی در جامعه نیست و ‌ می‌توان از یک سخنرانی گفتمان آن را واکاوی و استخراج کرد، گفت: در ارزیابی گفتار دکتر پزشکیان در دوره انتخابات سه سطح قابل بررسی است، سطح اول واژگانی است که به کار برده می‌شود، سطح دوم این است که این گفتار در ذهن مردم چگونه نشسته و سطح سوم این است که در چه زمینه و کانتکست اعلام شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از دوران آیت‌الله هاشمی همه دولت‌ها عنوان و سرتیتری داشتند که در بعضی یکسان و در برخی دیگر متفاوت بود. در دولت آقای هاشمی عنوان دولت سازندگی و گفتمان هم سازندگی بود، در دولت خاتمی هم گفتمان و عنوان دولت مشترک و اصلاحات بود. در دوره احمدی نژاد گفتمان عدالت جویی و شعار مهرورزی بود و دولت مرحوم رئیسی گفتمان عدالت و جمهوریت و عنوان دولت مردمی بود.

سلیمی در واکاوی گفتمان پزشکیان هم گفت: استفاده از کار کارشناسی، استفاده از دانشگاه‌ها، پرهیز از دعوا، اجرای اسناد بالا دستی و صداقت و عدالت از عمده‌ترین سخنان دکتر پزشکیان در طول انتخابات بود.

وی تصریح کرد: انتخابات در شرایطی برگزار شد که جامعه با بحران‌های تو در تو و پیچیده‌ و قطب‌بندی روبرو بود. قطب‌بندی در جامعه اصلا موضوع خوبی نیست و جوامعی که به این نقطه می‌رسند ممکن است دچار فجایع شوند.

سلیمی گفت: دولت تعامل و توسعه، دولت آشتی، شایستگان، رفاه، صلح‌اندیش از سوی علاقمندان به این گفتار به عنوان دولت اعلام شد.

 آروین: حق و عدالت، دال‌های سخنان دکتر پزشکیان در ایام انتخابات بود

بهاره آروین استاد دانشگاه در ادامه نشست واکاوی گفتمان دولت آینده گفت: گفتمان را می‌توان دال‌های مرکزی تعریف کرد که دولت‌ها را با آن به خاطر می‌آوریم و همه کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری در پی گردآوری منظومه گفتمانی هستند اما فقط گفتمان کاندیدای پیروز در یادها می‌ماند.

وی با تاکید بر اینکه باید گفتمان‌ها به یک تحول واقعی گره بخورد وگرنه فراموش می‌شوند، گفت: دولت خاتمی یک انتخابات یعنی انتخابات شورای شهر به عرصه مدنی کشور افزود و برای همین در یادها ماند. یا اگر دولت احمدی نژاد با شعار نفت سر سفره، یارانه‌ نداده بود به یاد نمی‌ماند و اگر دولت روحانی برجام را نداشت در خاطره‌ها نمی‌ماند. دولت سیزدهم به هیچ گفتمانی متصل نشد. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تحولات زمانی می‌توانند با الحاق به گفتمان در یاد‌ها بمانند که ذینفعان گسترده‌ای بسازند، گفت: دعوا نکنیم، سفره‌مان را از مردم جدا نکنیم و حق و عدالت، دال‌های سخنان دکتر پزشکیان در ایام انتخابات بود. نیروی سیاسی هم ایشان را هدایت کرده است و کسانی که به ایشان رای دادند مطالباتی چون آزادی سبک زندگی و فیلتر و ... است. 

آروین گفت: باید دید چه تحول اساسی در دولت چهاردهم امکان پذیر خواهد بود تا گفتمان و مطالبات را بهم گره زده و کار اساسی انجام دهد.

محمد فاضلی: بدون‌ امنیت و تفاهم، رونق اقتصادی ايجاد نمی‌شود

محمد فاضلی استاد دانشگاه و جامعه‌شناس هم در این نشست با اشاره به اینکه منظور از گفتمان جهت‌گیری بایسته برای ایران امروز است، تأکید کرد: سیاست باید امنیت در داخل و خارج، تفاهم به منزله پایان نزاع‌ها و رونق اقتصادی در سایه امنیت و تفاهم را تولید کند. 

وی افزود: قرار گرفتن در جاده‌ای که امنیت، تفاهم و رونق را پایدار کند، نياز ايران امروز است و هيچ بخشی از نظام سياسی حق ندارد انسجام سياسی در ايران را مخدوش کند.

فاضلی افزود: دولت‌ بايد برنامه‌ای برای‌ تعامل سازنده برای‌ ايرانيان مهاجر داشته‌ باشد. حکومت‌ در ايران امروز از اساس‌ دچار اختلال ارتباطی با جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه دولت چهاردهم بايد دنبال‌ جلوگیری از خشونت‌ در عرصه‌های مختلف جامعه باشد، گفت: اگر دولت‌ چهاردهم موفقیتی در این مسير کسب‌ کند، شعله‌های امید روشن خواهد شد.

دلاوری: انتخابات حاصل کنش اندیشمندانه جامعه بود

ابوالفضل دلاوری استاد دانشگاه علامه طباطبایی هم در نشست واکاوی گفتمان مسعود پزشکیان با بیان اینکه دوست دارم به جای گفتمان ااز پارادایم استفاده کنم که بر نظام دانایی آگاهی دلالت دارد، گفت: ذهنیت سیاسی ما در حال تغییر است. رمانتیسم، خیال پردازی و آرمان گرایی آسمانی یک بخش و آنتاگونیسم تقابل و تنازع از سوی دیگر پارادایم‌های سیاست ایران بوده است. 

وی با بیان اینکه دکتر پزشکیان را پیروز قطعی انتخابات می‌دانستم، گفت: به ایشان عنوان نامزد و رئیس جمهور مصالحه و اصلاح دادم.

وی گفت: مشارکت در انتخابات و پیروزی دکتر پزشیکان، محصول یک دوره بازاندیشی در ذهنیت و کنش سیاسی بود که حاصل تجربیات تلخ سال‌های اخیر بوده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیاست انتاگونینستی حاصلی جز تلاش‌ها و شورش‌های حماسی کم‌فرجام و حکمرانی ناکام نداشته است، تصریح کرد: تجربه زیسته من از تغییر پارادایم‌ها سیاسی حکایت داشت و این حماسه حاصل کنش جامعه و نیروهای سیاسی بوده است. 

دلاوری تاکید کرد: این جامعه و ملت و سرزمین سرمایه‌های عمیق ذهنیتی، فرهنگی و هویتی برای برخاستن دوباره و شکوفایی را دارد و این شکوفایی را تاریخ به ایران بدهکار است. 

وی با بیان اینکه کنش اخیر بازگشت به سیاست و سیاست بازاندیشانه بود، تصریح کرد: سوژه‌های اجتماعی و سیاسی در تمام سویه‌های سیاسی وارد گفت‌وگو و افق سازی و ایجاد همگرایی شدند و انتخابات اندیشمندانه برگزار شد. 

این استاد دانشگاه گفت: چه کسی فکر می‌کرد از این فضای یخبندان انتخاباتی چنین فضایی و از چنان شخصیت ناشناخته‌ای چنین پیروزی به دست آید. از یک جامعه سرد، انتخاباتی گرم درآوردیم. میانگین مشارکت در انتخابات گذشته ۶۵ درصد بوده که ۵۰ درصد مشارکت انتخابات کنونی را باید با آن سنجید و این حضور و یا حتی عدم حضور نتیجه سیاست بازاندیشانه و مبتنی بر آگاهی و گفت‌وگو بود.

دلاوری گفت: این بازاندیشی بسیار مهم است و در هیات حاکمه هم اتفاق افتاد و ما ناچاریم به سیاست بازگردیم تا امر به ظاهر ناممکن را ممکن کنیم و این تلاش جانفرسایی بود. چه کسی فکر می‌کرد دکتر ظریف در این انتخابات اینگونه به میدان بیاید و کت در آورد؟

ظریف: دولت پزشکیان دولت فرصت‌محور است نه تهدید محور

محمدجواد ظریف رئیس شورای راهبری دولت چهاردهم هم در نشست واکاوی گفتمان دولت سیزدهم با بیان اینکه کسانی از مذاکره می‌ترسند که به خود باور ندارند، گفت: دولت پزشکیان دولت فرصت محور است نه تهدید محور.

وی با بیان اینکه گفت‌وگو و مذاکره با شنیدن شروع می‌شود و شنیدن یعنی آمادگی برای درک مشترک و یافتن راه حل، گفت: گفتمان دکتر پزشکیان در سیاست داخلی و خارجی مبنایی دارد که مبنای آن فرصت محوری است. 

وزیر سابق امور خارجه از وجود دوگانه نگرش تهدید محوری و فرصت محوری در جهان سخن گفت و یادآور شد: اگر بتوانیم نگرش تهدید محور در تعامل داخلی و خارجی را به یک نگرش فرصت محور تبدیل کنیم می‌توانیم به پیش برویم. نگرش تهدید محور یعنی تهدید دیدن جوانان، زنان، مردم و انتخاب آن‌ها. 

ظریف با تاکید بر اینکه وقتی چیزی را تهدید می‌بینید سعی می‌کنید آن را محدود کنید بنابراین با این نگاه اینترنت، زنان و جوانان و مردم محدود می‌شوند، گفت: مردم را که اگر نبودند نمی‌توانستیم در برابر هیچ‌چیز بایستیم. این مردم بودند که تحریم را تحمل کردند و نباید آن‌ها را تهدید دید و دکتر پزشکیان مردم را تهدید نمی‌بیند. باید با دید فرصت به مردم نگاه کرد و اگر این فرصت وجود نداشت مشارکت افزایش نمی‌یافت. 

وی گفت: مردم با حضور و عدم حضور پیامی به ما دادند که از ما راضی نیستند، باید با مردم آشتی کرده، پوزش بخواهیم و با آن‌ها همدل باشیم. این سه مرحله در روابط بین‌المللی و داخلی صادق است. این سه مرحله حرکت از تخاصم به طرف صلح است.

ظریف با تاکید بر اینکه من با تمام وجود از مردم برای تمامی سختی‌هایی که تحمل کردند پوزش می‌خواهم، تاکید کرد: مردم ایران باید در مسیر بالندگی حرکت کنند.

وی گفت: مخالفان را هم باید فرصت ببینیم. این کنش اجتماعی که باعث شد جامعه خسته از انتخابات را به پای صندوق رای آوریم مرهون این واقعیت بود که مخالفانی داشتیم که مردم را پای صندوق آوردند. 

استاد روابط بین‌الملل  دانشگاه تهران گفت: نباید نگاه تهدید محور داشته باشیم، ایران بارها مورد تهاجم قرار گرفته اما آن را تبدیل به فرصت کرده و مهاجم را مضحمل کرده است.

ظریف خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم تهدیدها را نبینیم اما می‌توانیم آنها را به فرصت تبدیل کنیم. اگر این نگاه تهدید آمیز به همسایگان باشد با آنها وارد رقابت نظامی و تخاصم می‌رویم.

وی با تاکید بر اینکه نباید منابع خود را هزینه برخورد با همسایگان کنیم، گفت: درست است که با دنیا اختلافات داریم اما می توانیم از فرصت آنها استفاده کنیم و نباید به دید تهدید و خطر به دنیا نگاه کرد.

ظریف تصریح کرد: کسانی که از مذاکره می‌ترسند خود را باور ندارند، ما ملت بزرگی هستیم و نگاه تهدید محور ناشی از خود ناباوری است. مردم ما می‌توانند. در برابر دنیا بیاستند و با غرور سدها را بکشند.

وی افزود: ضمن اینکه معتقدم دولت پزشکیان دولت صلح و توسعه و تعامل خواهد بود، معتقدم دولت پزشکیان دولت فرصت محور است نه تهدید محور. برای تبدیل کردن مردم به فرصت اول باید همه جناح‌ها همراه شوند، همه ما اشتباه کردیم و باید بپذیریم که همه باید حرکت کنیم.

تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید
تو یکی نه‌ای هزاری تو چراغ خود برافزوز

عبدی: بیش از هميشه به آینده ايران امیدوارم

عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی در این نشست با تاکید بر اینکه يک حدی از دموکراسی، اگر محدود هم باشد، به پيشرفت کمک می‌کند، تصریح کرد:  اين خيال خام است‌ که اگر یکدست شديم می‌توانیم موفق باشيم.

وی با بیان اینکه اگر سقوط بالگرد هم نبود، اين اتفاق يک سال‌ ديگر می‌افتاد، گفت: قوای حکومتی ايران مکمل هم نيستند و مقابل هم نيستند. ادبيات نمايندگان مجلس‌ را نگاه کنید، انگار یک اپوزیسیونی صحبت‌ می‌کند. 

عبدی گفت: تا وقتی مواجه با شکاف در ساختار قدرت‌ هستیم، هيچ پروژه‌ای پیش نمی‌رود؛ ولی مهمتر شکاف مردم‌ و دولت است. در دولت روحانی سه بار قيمت بنزين اضافه شد و دو بار آن بين دولت‌ و ملت‌ اعتماد بود، هيچ کس توجه‌ نکرد.

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه سال ۷۶ و ۹۲ سيستم سياسی ايران آمادگی نداشت که خاتمی و روحانی بر سر کار بیایند، گفت: اما این بار سيستم سياسی ایران کاملا تن داده‌ به اینکه پزشکیان رئیس جمهور شود.
 
عبدی با تصریح این مهم که مجلس نمی‌تواند چوب‌ لای چرخ دولت‌ بگذارد، گفت: ايده کلی اين انتخابات بازگشت به جامعه و یک‌دست شدن‌ حکومت‌ برای‌ توسعه و حذف شکاف مردم‌ و دولت‌ است‌ و آن موقع خواهيد ديد پیچیده‌ترین مشکلاتی که کسی جرأت ندارد به آن نزدیک شود را حل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ما هيچ طلبی از آقای پزشکیان نداريم. تا وقتی به شعارش ملتزم است، وظیفه داريم به او کمک‌ کنیم. داوری‌ها را روی جزئیات نگذاریم؛ چون‌ جزئیات پیچیدگی دارد.

زکیانی: رویکرد پزشکیان «اصلاح ایران» است

غلامرضا زکیانی دانشیار فلسفه در نشست واکاوی گفتمان دولت‌ چهاردهم گفت: دکتر پزشکیان نه می‌خواهد دولت‌ اصلاحات را بر پا کند و نه می‌خواهد دولت‌های بعدی را بر پا کند؛ می‌خواهد یک کار جدید برای‌ ايران انجام بدهد.

وی با بیان اینکه از این به بعد قرار است ایران ساخته‌ شود و بايد همه‌ دلسوزان به ميدان بيايند، گفت: رادیکال‌های هر دو جناح از موضع‌گیری آقای پزشکیان راضی نيستند و اعتدالیون ما که ۸۰ درصد هستند، مخاطب دکتر پزشکیان باشند.

این استاد دانشگاه گفت: ما معتقدیم دکتر ظريف بیش از ۲۰ درصد مردم‌ را قانع کرد که در انتخابات حاضر شوند و يقين دارم‌ در آینده با بزرگانی مثل‌ امیرکبیر و حتی بالاتر مقايسه خواهد شد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • هماهنگی درون دولت از یک طرف و بین دولت و سایر ارکان حکومت از طرف دیگر باید در انتخاب همکاران مورد توجه قرار گیرد
  • در نشست واکاوی گفتمان رئیس جمهور منتخب چه گذشت؟
  • ظریف: گفتمان پزشکیان فرصت‌محوری است
  • گفتمان پزشکیان «فرصت محوری» است
  • ظریف: همه اشتباه کردیم/گفتمان پزشکیان «فرصت محوری» است
  • ظریف: دولت پزشکیان دولت فرصت‌محور است نه تهدید محور
  • خطر هایجک پزشکیان قبل از استقرار در پاستور | رئیس جمهور منتخب در دام می افتد؟
  • خطر هایجک دولت قبل از استقرار در پاستور
  • از تصویر رئیس‌جمهور صیانت کنید | ۵ تهدید جدی و جای خالی که بهتر درک شد
  • پزشکیان: در انتخاب کابینه باید هماهنگی درون دولت و هماهنگی با سایر ارکان مورد توجه قرار گیرد