شهرستان پلدختر از نفت خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاهای فراوان نفت وگاز است اما تعداد زیادی از روستاهای این منطقه در نبود گاز شب‌های زمستان می لرزند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، شهرستان پلدختر ازنفت خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاهای فراوان نفت وگاز است؛ از مهم ترین چاه‌های نفت و گاز می‌توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در 15 کیلومتری پلدختر اشاره کرد.

همچنین می‌توان از پالایشگاه‌های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد. ولی با این وجود مردم منطقه با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

دهستان افرینه با بیش از 39 روستا و هفت هزار نفر جمعیت باتوجه به شروع فصل سرما به علت کمبود نفت و اجرایی نشدن عملیات گازرسانی با مشکلات فراوانی روبرو است.

در دومین روز از دهه فجر سال گذشته  همزمان با سراسر کشورو درلرستان  با حضور عراقی معاون وزیر نفت، استاندار، فرماندار وجمعی از مسئولان محلی به صورت تلفنی همزمان با مراسم کلنگ زنی 217طرح گازرسانی لرستان، کلنگ زنی 16طرح گازرسانی در پلدختر آغاز شد که این  آیین کلنگ زنی به صورت نمادین در منطقه برگلان سوخته زورانتل از توابع معمولان برگزار شد ولی  تازه و در آستانه دهه فجر امسال به تازگی عملیات اجرایی این پروژه گازرسانی شروع شده بود که به دلایل نامعلومی این طرح طی روزهای گذشته متوقف شده است وبا وجود منابع فراوان نفت و گاز در برخی مناطق پلدختر هنوز خیلی ‌از روستاهای پلدختر از نعمت گاز برخوردار  نیستند.

image

7 هزار نفر کنار گاز بدون گاز

خوشکرم نجاتی یکی از ساکنان روستای افرینه درگفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: جمعیت روستای افرینه زیاد است وسهمیه نفت آن کم است و سبب مشکلات فراوانی برای مردم شده است  که مسئولان برای گازرسانی به روستای افرینه قول‌های فراوانی دادند ولی تاکنون این قولها عملی نشده است  که امروز وعده فردا وروزهای آینده وسال‌های آینده را برای گازرسانی می‌دهند.

فضل‌الله احمدپور ساکن روستای دمرود افرینه که از  صبح زود  برای گرفتن نفت به جایگاه نفت روستای افرینه مراجعه کرده به خبرنگار تسنیم در پلدختر گفت: از ساعت 7 صبح برای گرفتن نفت مراجعه کردم ولی اکنون که ساعت 10 صبح است هنوز نوبت من نرسیده است ما تا چند سال عمر می‌کنیم که باید این همه زمان  در صف نفت بمانیم و عمری که اینطوری صرف شود به چه درد می‌خورد.

وی افزود: از مسئولان تقاضا دارم هر چه زودتر طرح  گازرسانی به دهستان افرینه و روستاهای افرینه تسریع ببخشند.

هادی یوسفی یکی از ساکنان افرینه گفت: من از بعداز اذان صبح برای گرفتن نفت در جایگاه نفت این روستا در صف هستم واکنون که ساعت 11 صبح است هنوز تعداد 10 بشکه در جلوی من است تا نوبت به من برسد و مردمی که بعد از ما آماده اند به علت تمام شدن نفت نمی‌توانند نفت دریافت کنند.

image

خانه‌های بدون نفت درسرمای زمستان

قربان میر رئیس جایگاه نفت افرینه در این رابطه به خبرنگار تسنیم در پلدخترگفت: برای این نوبت 11نفت کش نفت برای روستا آمده است ولی این مقدار جوابگوی مردم منطقه نیست و هر بار که نفت می‌آوریم به کل روستا نمی‌رسد و هر بار تعدادی بدون نفت به خانه بر می‌گردند.

بهمن حاتمی یکی دیگر از  ساکنان افرینه در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: سه روز است که درنوبت گرفتن نفت هستم ولی تاکنون نتوانستم نفت دریافت کنم که این نفت گرفتن برای ما  دردسر ساز است به طوری که زمستان باید برای گرفتن نفت در صف باشیم وتابستان برای گرفتن کپسول گاز!!!مسولان به داد مردم دهستان افرینه برسند.

حمید میراحمدی از ساکنان این منطقه گفت: مردم منطقه شب‌ها برای گرفتن نفت در نزد جایگاه نفت می خوابند ونوبت گیری می‌کنند از مسئولان عاجزانه می خواهیم هرچه زودتر رسیدگی کنند البته قول‌هایی داده شده است ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

4 روز انتظار برای یک گالن نفت!

علی سلطانپور دهیار روستای افرینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدخترگفت: مرکز دهستان افرینه با 2000 نفر جمعیت ساکن در این روستا و 7500 نفر در 39 روستای وابسته با توجه به فرارسیدن فصل سرما با مشکلات زیادی روبه‌رو است و مردم این دهستان باید 4 روز در نوبت نفت بمانند تا بتوانند یک گالن 220لیتری نفت را برای خانواده خود نفت تهیه کنند که از مسولان انتظار داریم مشکل را حل کنند.

image

وی افزود: عمده‌ترین و اساسی‌ترین مشکل ما بحث گازرسانی به دهستان افرینه است که عملیات اجرایی آن متوقف شده است آرزوی مردم منطقه افرینه گازرسانی به این روستا است و از مسئولان انتظار داریم این موضوع را پیگیری کنند که حداقل تا سال آینده ما بتوانیم از نعمت گاز برخوردار شویم. 

عباس محمودی بخشدار معمولان در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: یکی از آرزوهای دیرین مردم منطقه افرینه گاز رسانی به این روستاست که دهه فجر سال 95 کلنگ آن زده شده و در آستانه دهه فجر امسال عملیات اجرایی آن آغاز شده بود که این طرح طی روزهای گذشته متوقف شده است.

توقف عملیات گازرسانی به منطقه زیودار و افرینه

وی افزود: نداشتن نعمت گاز در منطقه افرینه به عنوان نقص دیده می‌شود و سبب مهاجرت مردم به شهرهای اطراف شده است یکی از کارهایی که می توانستیم در اثر آن مهاجرت را به روستاها معکوس کنیم بحث گازرسانی است چون وقتی زیرساختها آماده باشد مردم در روستاها ماندگار می‌شوند.

بخشدار معمولان تصریح کرد: درصورت اجرا شدن طرح گاز رسانی به دهستان افرینه روستاهای افرینه، دمرود امیرسفلی، دمرود امیر وسطی، برگلان سوخته، طاق عباسعلی، کلک زورانتل، زیودار، سرمر، زورانتل، لیت بر، بن لاروسرنجه زیودار از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.

image

حمید رضا کبودی رئیس شرکت گاز پلدختر در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: عملیات کلنگ زنی گازرسانی به  16روستای محور زیودار به افرینه در شهرستان پلدختر دهه فجر سال 95 زده شده که از پارسال تاکنون عملیات اجرایی این پروژه شروع شده بود ولی به علت نامعلومی متوقف شده است.

1520 خانوار چشم انتظار گاز

وی با بیان اینکه پیمان اجرایی این طرح‌ها دو ساله است افزود: اعتبار مورد نیاز این طرح‌ها 10میلیارد تومان است که متراژ اجرایی شبکه گذاری این طرح بیش از 58 کیلومتراست که در قبال اجرایی شدن این طرح ها،1520خانوار و بیش از 5 هزار نفر جمعیت از مزایای این طرح استفاده خواهند کرد.

وی یادآورشد: تاکنون 67 روستای شهرستان پلدختر گازدارشده اند و در حال حاضر 63 درصد از جمعیت روستایی پلدختر گازدار هستند که اگر روستاهای بزرگ جلگه خلج ، افرینه و پاعلم گازرسانی شدند بیش از 90 درصد روستاهای بالای بیست خانواری پلدختر از نعمت گاز برخوردار می‌شوند و صددرصد جمعیت شهری پلدختر و معمولان از نعمت گاز استفاده می‌کنند.

حمیدرضا کاظمی نماینده پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملیات گازرسانی به دهستان افرینه گفت: بیش از یک سال توجیه‌پذیر نیست که ما دهه فجر گذشته کلنگ بزنیم و در آستانه  دهه فجر سال 96 هنوز اقدام عملی اجرایی شدن این پروژه انجام نشده است.

image

گزارش از فیروزه حاتمی

انتهای پیام/

imageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندسوز سرما کنار چاه‌های نفت؛ مردم روستاهای پلدختر از سرما به خود می‌لرزند + فیلمimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage R41450/P1486/S6,72/CT7

ظریف: چرا کیهان و صداوسیما نمی‌خواهند غرور ملی ایرانیان حفظ شود؟ همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم| بدون مردم، هیچ هستیم| سیاست خارجی حوزه درگیری‌ جناحی نیست

انتقاد نوبخت و واعظی از پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزارتومانی احمدی‌نژاد: این فرد عوام‌فریبی را شروع کرده

داماد روحانی معاون وزیر صنعت شد+عکس

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۲۲۳۷۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آب و خاک منطقه چهاردانگه ساری آلوده است/ دغدغه‌ای برای احداث کارخانه زباله‌سوز وجود ندارد
 • ۹۵ درصد روستاهای واجد شرایط تربت‌حیدریه از نعمت گاز برخوردارند
 • کارکرد چاه های یزد 2 هزار کیلووات ساعت کاهش می یابد
 • افزایش جهشی قیمت ها مانعی برای اتمام ساخت و ساز در بام کرمان/مسئولین در این سرمای جان سوز چاره ای بیندیشند
 • سقوط مرگبار یک مرد به چاه
 • جان باختن جوان ۲۸ ساله براثر سقوط در چاه
 • سقوط مرگبار جوان ۲۸ ساله داخل چاه ۴۰ متری
 • گاز رسانی به مجتمع پرورش ماهی تیلاپیا بافق
 • آب شیرین کن در روستاهای ساحلی دشتی ساخته می شود
 • تمامی روستاهای مناطق بالادست شرق مازندران گازدار می‌شود
 • جوانان بهبهان خواستار رفع ابهام ازآزمون پالایشگاه بیدبلند شدند
 • به‌زودی سکوهای فاز 13 پارس جنوبی نصب می‌شوند
 • آذربایجان‌شرقی| برخی روستاهای مراغه به خدمات تلفن همراه دسترسی ندارند
 • صدور ۸۰ هزار جلد سند روستایی در لرستان
 • سرشماری پستانداران شاخص در پلدختر آغاز شد
 • 85 حلقه چاه غیرمجاز در مهاباد مسدود شد
 • لرستان| تکمیل مصلی نیمه کاره پلدختر و معمولان مستلزم تلاش مسئولان است
 • لرستان| خسارت ۱۵میلیارد تومانی سیلاب به راه‌های روستایی پلدختر؛ تمام راه‌ها باز است
 • ۴۴ گروه خودیاری در روستاهای بیله‌سوار راه‌اندازی شد
 • پیشگیری ازبیماری ها فصل سرما با پوشاندن سروگردن