شهرستان پلدختر از نفت خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاهای فراوان نفت وگاز است اما تعداد زیادی از روستاهای این منطقه در نبود گاز شب‌های زمستان می لرزند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، شهرستان پلدختر ازنفت خیزترین شهرستان‌های کشور و نفت خیزترین شهرستان لرستان است که دارای پالایشگاهای فراوان نفت وگاز است؛ از مهم ترین چاه‌های نفت و گاز می‌توان به چاه نفت و گاز روستای مورانی واقع در 15 کیلومتری پلدختر اشاره کرد. همچنین می‌توان از پالایشگاه‌های پمپاژ پلدختر به پالایشگاه تنگ فنی و پالایشگاه نفت آسار و پالایشگاه افرینه نام برد. ولی با این وجود مردم منطقه با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

دهستان افرینه با بیش از 39 روستا و هفت هزار نفر جمعیت باتوجه به شروع فصل سرما به علت کمبود نفت و اجرایی نشدن عملیات گازرسانی با مشکلات فراوانی روبرو است.

در دومین روز از دهه فجر سال گذشته  همزمان با سراسر کشورو درلرستان  با حضور عراقی معاون وزیر نفت، استاندار، فرماندار وجمعی از مسئولان محلی به صورت تلفنی همزمان با مراسم کلنگ زنی 217طرح گازرسانی لرستان، کلنگ زنی 16طرح گازرسانی در پلدختر آغاز شد که این  آیین کلنگ زنی به صورت نمادین در منطقه برگلان سوخته زورانتل از توابع معمولان برگزار شد ولی  تازه و در آستانه دهه فجر امسال به تازگی عملیات اجرایی این پروژه گازرسانی شروع شده بود که به دلایل نامعلومی این طرح طی روزهای گذشته متوقف شده است وبا وجود منابع فراوان نفت و گاز در برخی مناطق پلدختر هنوز خیلی ‌از روستاهای پلدختر از نعمت گاز برخوردار  نیستند.

7 هزار نفر کنار گاز بدون گاز

خوشکرم نجاتی یکی از ساکنان روستای افرینه درگفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: جمعیت روستای افرینه زیاد است وسهمیه نفت آن کم است و سبب مشکلات فراوانی برای مردم شده است  که مسئولان برای گازرسانی به روستای افرینه قول‌های فراوانی دادند ولی تاکنون این قولها عملی نشده است  که امروز وعده فردا وروزهای آینده وسال‌های آینده را برای گازرسانی می‌دهند.

فضل‌الله احمدپور ساکن روستای دمرود افرینه که از  صبح زود  برای گرفتن نفت به جایگاه نفت روستای افرینه مراجعه کرده به خبرنگار تسنیم در پلدختر گفت: از ساعت 7 صبح برای گرفتن نفت مراجعه کردم ولی اکنون که ساعت 10 صبح است هنوز نوبت من نرسیده است ما تا چند سال عمر می‌کنیم که باید این همه زمان  در صف نفت بمانیم و عمری که اینطوری صرف شود به چه درد می‌خورد.

وی افزود: از مسئولان تقاضا دارم هر چه زودتر طرح  گازرسانی به دهستان افرینه و روستاهای افرینه تسریع ببخشند.

هادی یوسفی یکی از ساکنان افرینه گفت: من از بعداز اذان صبح برای گرفتن نفت در جایگاه نفت این روستا در صف هستم واکنون که ساعت 11 صبح است هنوز تعداد 10 بشکه در جلوی من است تا نوبت به من برسد و مردمی که بعد از ما آماده اند به علت تمام شدن نفت نمی‌توانند نفت دریافت کنند.

خانه‌های بدون نفت درسرمای زمستان

قربان میر رئیس جایگاه نفت افرینه در این رابطه به خبرنگار تسنیم در پلدخترگفت: برای این نوبت 11نفت کش نفت برای روستا آمده است ولی این مقدار جوابگوی مردم منطقه نیست و هر بار که نفت می‌آوریم به کل روستا نمی‌رسد و هر بار تعدادی بدون نفت به خانه بر می‌گردند.

بهمن حاتمی یکی دیگر از  ساکنان افرینه در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: سه روز است که درنوبت گرفتن نفت هستم ولی تاکنون نتوانستم نفت دریافت کنم که این نفت گرفتن برای ما  دردسر ساز است به طوری که زمستان باید برای گرفتن نفت در صف باشیم وتابستان برای گرفتن کپسول گاز!!!مسولان به داد مردم دهستان افرینه برسند.

حمید میراحمدی از ساکنان این منطقه گفت: مردم منطقه شب‌ها برای گرفتن نفت در نزد جایگاه نفت می خوابند ونوبت گیری می‌کنند از مسئولان عاجزانه می خواهیم هرچه زودتر رسیدگی کنند البته قول‌هایی داده شده است ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

4 روز انتظار برای یک گالن نفت!

علی سلطانپور دهیار روستای افرینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدخترگفت: مرکز دهستان افرینه با 2000 نفر جمعیت ساکن در این روستا و 7500 نفر در 39 روستای وابسته با توجه به فرارسیدن فصل سرما با مشکلات زیادی روبه‌رو است و مردم این دهستان باید 4 روز در نوبت نفت بمانند تا بتوانند یک گالن 220لیتری نفت را برای خانواده خود نفت تهیه کنند که از مسولان انتظار داریم مشکل را حل کنند.

وی افزود: عمده‌ترین و اساسی‌ترین مشکل ما بحث گازرسانی به دهستان افرینه است که عملیات اجرایی آن متوقف شده است آرزوی مردم منطقه افرینه گازرسانی به این روستا است و از مسئولان انتظار داریم این موضوع را پیگیری کنند که حداقل تا سال آینده ما بتوانیم از نعمت گاز برخوردار شویم. 

عباس محمودی بخشدار معمولان در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: یکی از آرزوهای دیرین مردم منطقه افرینه گاز رسانی به این روستاست که دهه فجر سال 95 کلنگ آن زده شده و در آستانه دهه فجر امسال عملیات اجرایی آن آغاز شده بود که این طرح طی روزهای گذشته متوقف شده است.

توقف عملیات گازرسانی به منطقه زیودار و افرینه

وی افزود: نداشتن نعمت گاز در منطقه افرینه به عنوان نقص دیده می‌شود و سبب مهاجرت مردم به شهرهای اطراف شده است یکی از کارهایی که می توانستیم در اثر آن مهاجرت را به روستاها معکوس کنیم بحث گازرسانی است چون وقتی زیرساختها آماده باشد مردم در روستاها ماندگار می‌شوند.

بخشدار معمولان تصریح کرد: درصورت اجرا شدن طرح گاز رسانی به دهستان افرینه روستاهای افرینه، دمرود امیرسفلی، دمرود امیر وسطی، برگلان سوخته، طاق عباسعلی، کلک زورانتل، زیودار، سرمر، زورانتل، لیت بر، بن لاروسرنجه زیودار از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.

حمید رضا کبودی رئیس شرکت گاز پلدختر در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: عملیات کلنگ زنی گازرسانی به  16روستای محور زیودار به افرینه در شهرستان پلدختر دهه فجر سال 95 زده شده که از پارسال تاکنون عملیات اجرایی این پروژه شروع شده بود ولی به علت نامعلومی متوقف شده است.

1520 خانوار چشم انتظار گاز

وی با بیان اینکه پیمان اجرایی این طرح‌ها دو ساله است افزود: اعتبار مورد نیاز این طرح‌ها 10میلیارد تومان است که متراژ اجرایی شبکه گذاری این طرح بیش از 58 کیلومتراست که در قبال اجرایی شدن این طرح ها،1520خانوار و بیش از 5 هزار نفر جمعیت از مزایای این طرح استفاده خواهند کرد.

وی یادآورشد: تاکنون 67 روستای شهرستان پلدختر گازدارشده اند و در حال حاضر 63 درصد از جمعیت روستایی پلدختر گازدار هستند که اگر روستاهای بزرگ جلگه خلج ، افرینه و پاعلم گازرسانی شدند بیش از 90 درصد روستاهای بالای بیست خانواری پلدختر از نعمت گاز برخوردار می‌شوند و صددرصد جمعیت شهری پلدختر و معمولان از نعمت گاز استفاده می‌کنند.

حمیدرضا کاظمی نماینده پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملیات گازرسانی به دهستان افرینه گفت: بیش از یک سال توجیه‌پذیر نیست که ما دهه فجر گذشته کلنگ بزنیم و در آستانه  دهه فجر سال 96 هنوز اقدام عملی اجرایی شدن این پروژه انجام نشده است.

گزارش از فیروزه حاتمی

انتهای پیام/

روستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندسوز سرما کنار چاه‌های نفت؛ مردم روستاهای پلدختر از سرما به خود می‌لرزند + فیلمروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارندروستاهای لرستان که در کنار پالایشگاه گاز از سرما می‌لرزند؛ قصه پر غصه مردمی که گاز و نفت ندارند R41450/P1486/S6,72/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

خسارت ۲۶۲ میلیارد ریالی سیلاب به تاسیسات آبرسانی روستاهای گلستان

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان از خسارت ۲۶۲ میلیارد ریالی تاسیسات آبرسانی روستاهای استان خبر داد و گفت: این ارزیابی خسارت برای روستاهای قابل دسترسی بوده است. ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، عاشورمحمد مرگان پور ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره خسارت های سیلاب در استان اظهارداشت: تاکنون 29.2 کیلومتر خط انتقال، 3 حلقه چاه، 17 دهنه چشمه، 74.5 کیلومتر شبکه توزیع، 12 هزار و 500 انشعاب و 46 دستگاه تأسیسات برقی آسیب دیده ارزیابی شده است.

به گفته معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان، اجرای خط انتقال و شبکه توزیع موقت، تعمیر و تعویض تابلوهای برق، پمپ و تاسیسات الکترونیکی، شستشوو گندزدایی مخازن ذخیره و خطوط انتقال از جمله اقدامات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان پس از وقوع سیل در روستاهای استان بوده است.

وی به آبرسانی سیار با رعایت الزامات کیفی تاکید کرد و گفت: تاکنون 14هزار و 415 شل آب بسته بندی از آبفای تهران، مشهد و خراسان رضوی برای توزیع در مناطق سیل زده روستایی به استان ارسال شده و تعداد 25 دستگاه تانکر آبرسانی سیار در حال خدمت رسانی به روستاهای استان است ضمن اینکه 2 دستگاه تانکر از آبفار خراسان رضوی به کمک ناوگان های آبرسانی استان آمده است.

سردار پورجمشیدیان: یک بیمارستان صحرایی فردا در مناطق سیل‌زده مستقر می‌شودهوانیروز برای کمک به سیل‌زدگان گلستانی اعلام آمادگی کردساخت سدهای جدید خطر سیل را در گلستان کم می‌کند

مرگان پور افزود: در حال حاضر مشکل 14 روستا از شهرستان های مینودشت، کلاله به دلیل تخریب راه، خطوط، منابع تامین و نیز قطع برق و آب گرفتگی تأسیسات پابرجاست.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان از فعالیت 14 تیم عملیاتی برای خدمت رسانی در حوزه آبرسانی روستاها خبر داد و گفت: بیل‌های مکانیکی این دستگاه نیز برای امدادرسانی در اختیار مردم و نهادهای خدماتی قرار گرفته است.

وی به ارائه آب شرب سالم و بهداشتی به روستائیان تاکید کرد و آن را رسالت این نهاد خواند و افزود: شرکت آبفار استان  در راستای کنترل کیفیت آب شرب مناطق آسیب دیده با اعزام یک دستگاه آزمایشگاه سیار نسبت به پایش کیفی منابع تأمین و تأسیسات آبرسانی اقدام کرده است.

مرگان پور اضافه کرد: علاوه بر این اکیپ های کنترل کیفیت با برپایی چادرهایی مشترک با شبکه بهداشت شهرستان های آسیب دیده برای رصد کیفیت آب توزیعی توسط تانکرهای سیار، برابر الزامات کیفی و بارنامه‌های بهداشتی در شهرستان ها مستقر هستند.

وی خواستار تخصیص اعتبار مورد نیاز برای تأمین آب شرب پایدار، سالم و بهداشتی در روستاهای آسیب دیده شد و اظهار کرد: گندزدایی آب شرب در محل نیز در دستور کار قرار داده شده که با فروکش کردن سطح آب تمامی مسیرهای خط انتقال بعد از ترمیم، ابتدا سوپرکلریناسیون انجام شده و در صورتجلسه مشترک با کارشناس ناظر بهداشت استانی آب شرب وارد شبکه خواهد شد.

گفتنی است؛ در ساعات اولیه وقوع سیل تاسیسات آبرسانی 375 روستای تحت پوشش در 14 شهرستان مراوه تپه، کلاله، گالیکش، مینودشت، گنبدکاووس، آزادشهر، علی آباد کتول، رامیان، گرگان، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن، کردکوی و بندرگزآسیب وارد شد که قطعی آب شرب را در پی داشت اما با تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تاکنون این تعداد به 14 روستا کاهش یافته است.

انتهای پیام/ ع

R41471/P/S6,70/CT11

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

پست اینستاگرامی لیندا کیانی پس از حضور در خندوانه

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۲۲۳۷۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقوع دو فقره تصادف با ۷ مجروح در پلدختر
 • انسداد جاده امامزاده شاه احمد پلدختر به دلیل احتمال طغیان رودخانه و ریزش کوه
 • پایان خط زندگی مرد ۴۵ ساله با سقوط در چاه ۱۵۰ متری
 • سقوط پژو از پل «چم گرداب» پلدختر یک کشته و یک مجروح بر جای گذاشت
 • جاده امام‌زاده شاه احمد(ع) پلدختر مسدود شد
 • بومی‌سازی پمپ میله‌ای مکشی SRP در دانشگاه شهید چمران اهواز/ این پمپ جزو ۱۰ قلم کالای استراتژیک وزارت نفت است
 • دریاچه چاه ماری بهبهان در انتظار میهمانان نوروزی+ تصاویر
 • آماده‌باش دستگاه‌های امدادی پلدختر برای مقابله با سیلاب احتمالی
 • بارندگی‌های پراکنده در آسمان یزد/ سرما و باد شدید در راه است
 • نجات 340 گرفتار در برف و سرما به دست نیروی زمینی ارتش
 • نجات مردم گرفتار در برف و سرما توسط ارتش
 • اسکان بیش از 2 هزار مسافر نوروزی در مدارس پلدختر
 • نجات ۳۴۰ نفر از مردم گرفتار در برف و سرما توسط لشکر ۵۸ نیروی زمینی ارتش
 • نجات 340 نفر از مردم گرفتار در برف و سرما
 • بورس نفت؛ از چالش‌ها تا الزام/ بازار سرمایه؛ آغاز یک استراتژی برای جبران غفلت سال‌های دور نفتی
 • چاه‌های آب آشامیدنی روستاهای کالپوش در دست تعمیر هستند
 • سفر به دنیای اسرارآمیز زمین؛ از دره رؤیایی تا ابر زمین‌لغزش جهان
 • ژاپن به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت از ایران
 • ژاپن به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت از ایران است