رکنا: مجید دو روز بود رفته بود سوریه و ما نمی دانستیم. دوستانش تازه می آمدند اجازه اش را بگیرند در حالی که رفته بود و ما هم اجازه نمی دادیم. دو روز بعد پدرش به پادگان تهرانسر رفت و متوجه شد مجید رفته است.

دیروز جمعه ۶ بهمن ماه؛ گروهی از فعالان گروه دیدار، به دیدار خانواده شهید مجید قربانخانی رفتند. شهید مدافع حرمی که هنوز پیکرش به خانه برنگشته است... آنچه در ادامه می‌خوانید، گزارش خبرنگار از این دیدار است.مادر مجید:

* خواهر نمی‌خواهم!

مجید متولد ۶۹ بود. وقتی خواهر کوچکش به دنیا آمد دلش می‌خواست پسر باشد، می‌گفت: خواهر دوست ندارد و برادر می‌خواهد. اجبار کرده بود خواهرش را علیرضا صدا کنیم تا یک ماه به همین منوال بود که مادرم گفت: نمی‌شود اسم پسر روی دختر بماند! برای همین اسم دخترم را عطیه گذاشتیم که همین باعث عصبانیت مجید شده بود. اما کم کم کنار آمد تا جایی که خیلی روی خواهرش غیرت داشت.

* با دمپایی وسط پادگان!

تفنگ خیلی دوست داشت هرچه پول تو جیبی جمع می‌کرد تفنگ می‌خرید. تا کلاس پنجم دبستان باید با او به مدرسه می‌رفتم و می‌ماندم تا مدرسه تمام شود و برگردانمش خانه. خیلی به من وابسته بود. بعد از دبیرستان، باید خدمت سربازی می‌رفت. اصلا دوست نداشت. به هر دری زد که محل خدمتش تغییر کند. در نهایت هم در پرند خدمت کرد. وقتی هم که خدمت رفت حرف گوش نمی‌داد. به جای پوتین با دمپایی در پادگان می‌گشت که با این کار‌ها فرمانده اش را ناراحت می‌کرد. اگر قرار بود در برف پست دهد زنگ می‌زد خانه که من در برف نمی‌مانم. ما تماس می‌گرفتیم و خواهش می‌کردیم نگذارند در برف نگهبانی دهد. همین چیز‌ها بود که باعث تعجبمان می‌شد وقتی می‌خواست سوریه برود.* تاسیس قهوه خانه

بعد از سربازی قرار شد مشغول کار شود. پدرش در بازار Store آهن مغازه داشت، اما نمی‌خواست پیش او کار کند. می‌گفت: یا رانندگی یا کار پشت میز نشینی. دایی اش وانتی به او داد و در شهرداری یکی از مناطق تهران مشغول شد. بعد از مدتی تصمیم گرفت قهوه خانه بزند. خیلی اهل قهوه خانه بود. هر شب قهوه خانه می‌رفت. حتی مدتی در یکی از قهوه خانه‌های کن و سولقان کار می‌کرد. پدرش بسیار از قلیان کشیدن او بدش می‌آمد و یک بار او را دعوا کرد که باعث شد مجید دو شب خانه نیاید و در ماشین بخوابد، اما همین دو شب مجید که خیلی مهربان بود و بدون ما نمی‌توانست غذا بخورد. برای ما غذا می‌خرید و می‌فرستاد که مثلا با هم غذا بخوریم. بالاخره به خانه برگشت و پدرش هم راضی شد که قهوه خانه بزند. قهوه خانه خوبی زد و همه مایحتاج آن را تأمین کردیم. خیلی مردمدار بود. هفته‌ای دو بار نیمه شب ما را بیدار می‌کرد که کله پاچه خریده است.

* قلیان، بس!

خواستگاری هم برایش رفته بودیم. آن زمان سوریه بود. آخرین جملات پدرش در آخرین مکالمه با مجید هم همین بود که پسر طوریت نشود؛ می‌خواهم برایت زن بگیرم؛ که او هم اطمینان داده بود که طوریم نمی‌شود و بر می‌گردم. یک سال قبل از سوریه رفتنش کربلا رفته بود و آنجا از امام حسین (ع) خواسته بود آدم شود و وقتی بازگشته بود حتی قلیان کشیدن را هم کنار گذاشته بود.

*همیشه چاقو در جیبش بود

پیش از سال ۹۳ که مجید به کربلا سفر کرد پسر خیلی شری بود. همیشه چاقو در جیبش بود. خالکوبی داشت. خیلی قلدر بود و همه کوچکتر‌ها باید به حرفش گوش می‌دادند. اما بعد از سفر کربلا تغییر کرد. شاید اهل نماز نبود، اما شهادت روزی اش شد، چون به بچه یتیم رسیدگی می‌کرد و دست فقرا را می‌گرفت و به پدر و مادر خیلی احترام می‌گذاشت.* از آلمان به سوریه!

زمانی آمد و اصرار کرد می‌خواهد برود آلمان و کار کند. تصور می‌کرد اگر بگوید سوریه ما اجازه نمی‌دهیم و اگر بگوید آلمان ما مشکلی نداریم. من خیلی مخالفت کردم و گفتم نباید آلمان برود. مدتی بود شب‌ها خیلی دیر می‌آمد. شرایطش به گونه‌ای بود که حتی تصور می‌کردیم با دختری دوست شده و دیر می‌آید یا با رفقایش جایی می‌رود. اما بعد‌ها فهمیدیم که برای آموزشی اعزام به سوریه می‌رفته است.

* هیئتِ شهیدساز

مرتضی کریمی پاسداری بود که به قهوه خانه مجید می‌رفت و آنجا با هم آشنا شده و رفاقت پیدا کرده بودند. همین رفاقت هم فکر رفتن به سوریه را به سر مجید انداخت. یک شب مجید به دعوت مرتضی هیئتی رفت که در آن درباره مظلومیت حضرت زینب (س) در سوریه گفته شد که بعدا گفتند مجید آن شب در آن هیئت خیلی تحت تأثیر قرار گرفت. ۴ نفر از آن‌هایی که همان شب در آن هیئت بودند بعدا در سوریه به شهادت رسیدند و مجید یکی از آن‌ها بود.

*راهی بیمارستان شدم

بالاخره یک شب مجید آمد گفت: می‌خواهد برود سوریه. اجازه ندادم و آنقدر ناراحت شدم که حالم بد شد و مرا بیمارستان بردند.

* یک اصفهانی برای پسرم کتاب نوشت

شهادتش روی رفقایش خیلی تأثیر گذاشت. مرسوم بود که هر یک از پسر‌های محل لقبی به خود می‌دادند، اما بعد از شهادت مجید، لقب همه آن‌ها "شهید" شده است. نویسنده‌ای اصفهانی هم کتابی درباره مجید نوشت که اخیرا رونمایی شد و می‌گفت: از او حاجت گرفته است. حالا بعد از انتشار کتاب، داستان‌های دیگری از مجید از جا‌های دیگر نقل شده که قرار است در چاپ بعدی ۵۰ صفحه به کتاب اضافه شود.

* یکی را شفا داد

بعد از شهادتش کسی آمد گفت: چند شب است خواب مجید را می‌بیند. من درد شدیدی در ناحیه گردن و سر داشتم او به من گفت: مجید در خواب به او گفته به مادرم بگو با پتوی من بخوابد. وقتی با پتوی او خوابیدم دردهایم از بین رفت حتی MRI مجدد گرفتم، اما هیچ اثری از عوامل درد نبود.

*یک هفته بعد شهید می‌شوم

مجید خیلی تغییر کرده بود. روزی به من گفت: یک خودکار به من بده. گفتم چه می‌کنی؟ خوابی دیده بود که تعریف نمی‌کرد. با آهنگی گریه می‌کرد. به زن‌دایی‌اش گفت: اگر من بروم و برنگردم چه؟ از طریق یکی از آشنا‌ها زنگ زدیم جایی به ما گفتند خیالتان راحت، همه راه‌ها برای خارج رفتن مجید بسته شده و نمی‌تواند سوریه برود. شهید فرامرزی را آورده بودند بهشت زهرا برای تشییع، ما هم رفته بودیم. به عمه اش گفت: عمه من خواب حضرت زهرا (س) را دیده ام و دو هفته دیگر من هم پیش فرامرزی ام. حضرت گفته اند یک هفته بعد از اینکه سوریه بروم شهید می‌شوم.

*مجید باید برگردد وگرنه اینجا را آتش می‌زنم!

مجید دو روز بود رفته بود سوریه و ما نمی‌دانستیم. دوستانش تازه می‌آمدند اجازه اش را بگیرند در حالی که رفته بود و ما هم اجازه نمی‌دادیم. دو روز بعد پدرش به پادگان تهرانسر رفت و متوجه شد مجید رفته است که به فرمانده آنجا گفت: مجید باید برگردد وگرنه اینجا را آتش می‌زنم. به حاجی گفتند او را بر می‌گردانند. شب، مجید عکس‌هایی از حضورش در حرم برای خواهرش فرستاد و گفت: این‌ها ذخیره آخرت من است. آخر توانستیم با او تماس بگیریم که خیلی ناراحت شد از پیگیری زیاد ما و گفت: طوریش نمی‌شود. بعد از آن هر لحظه زنگ می‌زد و در جریان حالش بودیم.

* اگر چغندر بخورید شهید می‌شوید!

یک شب چغندر پخته بودند که مجید گفته اگر این را بخورید شهید می‌شوید. بعضی از آن‌ها نخورده بودند. همه آن‌هایی که خورده بودند شهید شده بودند و آن‌ها که برگشته اند امروز خیلی ناراحت بودند.

*بچه ۱۷ ساله که در کما بود را شفا داد

سجاده مجید هنوز بعد از ۲ سال بوی حرم حضرت رقیه (س) را می‌دهد. بچه ۱۷ ساله که در کما بوده را شفا داده است.

پدر مجید:

* ۱۴ نفر را جدا کرد

سیزده دی ماه رسید سوریه. مجید در خان طومان مسئول غذا و پشتیبانی بود. حتی یکی از همرزمانش می‌گفت: غذای خودش را نمی‌خورد و به بقیه می‌داد. همیشه به بقیه می‌گفت که او را هم خط ببرند. روز آخر بعد از یک هفته گفت: امشب شب آخر است، مرا هم با خود عملیات ببرید. یکی از فرماندهان خواب می‌بیند که یک گروهی در حرم حضرت زینب صف کشیده اند. یک خانم سه ساله آمد ۱۴ نفر از این گروه را جدا کرد و گفت: شما‌ها یک قدم جلو بیایید. همه آن ۱۴ نفر هم شهید شدند.

* از ۱۴ نفری که آن جلو شهید شدند فقط ۵ پیکر برگشت

عملیاتشان در خان‌طومان با چچنی‌ها بود. مجید چند بار حمله می‌کند و چند نفر از آن‌ها را می‌زند. آن‌ها فرار Escape می‌کنند. از ایرانی‌ها می‌ترسیدند. خلوت می‌شود و نیرو‌های ایرانی خیلی جلو می‌روند. جبهه النصره با ۱۵ ماشین پدافند به سمت آن‌ها می‌روند و آن‌ها را محاصره می‌کنند که جز کلاش چیزی با خود نداشتند. خمپاره زن آن‌ها هم شهید شده بود. تا ساعت ۱۰ روز ۲۱ دی ماه زنده بودند و بعد شهید می‌شوند. آخرین تماسش با ما هم ساعت ۷ بود. قرار بود نیرو‌های ارتش سوریه هم عملیاتی کنند، اما نکردند. زخمی‌ها خود را عقب کشیدند، اما از ۱۴ نفری که آن جلو شهید شدند فقط ۲ پیکر برگشت و ۳ پیکر هم بعد از ۶ ماه برگشت، اما بقیه برنگشتند.*مجید از همه جلوتر بود

یکی از رزمندگان می‌گوید مجید از همه جلوتر بود. مرتضی رفته بود مجید را برگرداند که موشکی به ماشین او اصابت کرده و تکه تکه می‌شود. یک شهرام نامی هم بود که قضیه را دیده بود؛ می‌گفت: پهلوی مجید تیر خورده بود. چند چچنی را هم زده بود، اما بعد نیرو‌های جبهه النصره به او تیر خلاصی زده و پیکرش را پشت تویوتا انداختند و بردند. بی بی سی بعدا چهار نفر با اسم و عکس معرفی کرد. مجید و مرتضی کریمی و مصطفی چگینی و محمد آژنگ را اعلام کرد.

*حضرت زینب (س) پاکش می‌کند!

یکی از فرماندهان می‌گفت: مجید وضو می‌گرفت و همه دست و بالش خالکوبی بود که فرمانده به او گفته بود مجید این کار‌ها چیه آخه. گفت: حضرت زینب (س) فردا پاکش می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

تجاوز وحشیانه دوقلوها به دختر جوان تهرانی / شهروز و کامران به شلاق و تبعید محکوم شدند + عکس

تجاوز هولناک به کودک 7 ساله در پایان کلاس قرآن + عکس

دستگیری مهدی مظلومی کارگردان در مرز زمینی آستارا + عکس

جزییات قتل زن جوان پاکدامن توسط جوان 19 ساله ای که درخواست ارتباط شیطانی داشت / در تفت یزد رخ داد + عکس

شکنجه جنسی دختر 20 ساله در خلوتگاه زن و مرد دیوانه + عکس

جسد سارا داخل چمدان پیدا شد / شوهر سابقش اعتراف کرد و ..! +عکس

وقتی به خانه برگشتم 2 مرد نقابدار از خانه خارج شدند / زنم را در وضعیت هولناکی دیدم و ..! + عکس

دسیسه زن جوان خائن برای شوهر‎ بی نوا / با مردی ارتباط شیطانی داشتم تا اینکه ..!+ عکس

گفتگو با همدست شیطان / 6 پسر بچه تهرانی را به خلوتگاه کشاندم و ..! +فیلم و عکس

پلیس تهران در تعقیب 2 برادر به خاطر قتل مدیرعامل یک شرکت خودرویی‎ + عکس محل قتل

شهین 14 ساله بود که از مدرسه اخراج و 3 سال بعد در ارتباط خیابانی باردار شد!

پیکر شهید امیر باصره تکاور شهید ناوشکن دماوند پیدا شد + عکس

زن شوهردار به ساسان پول می داد تا دوستی کثیف شان قطع نشود و..!

منبع: رکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هفته گرامیداشت شهید دوران در شیراز برگزار می‌شود

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران از پیش بینی برگزاری هفته گرامیداشت خلبان شهید عباس دوران، در شیراز خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد اسماعیل لشکری پنجشنبه 27 تیر در یک کنفرانس خبری گفت: امسال مصادف با سی و هفتمین سالگرد شهادت خلبان شهید عباس دوران است که به این مناسبت از سی تیر تا پنجم مردادماه برنامه هایی اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مهمترین برنامه این هفته، همایش بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد شهید عباس دوران است، گفت: در این همایش که ساعت 10 صبح روز سی تیرماه در تالار حافظ برگزار خواهد شد.

لشکری خاطر نشان کرد که در این همایش کتاب و تئاتر مهنا که براساس زندگی شهید نوشته و اجرا شده است، رونمایی خواهد شد.

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران گفت: در سی و هفتمین سالگرد شهادت شهید دوران، سی و هفت ماکت هواپیما، سی و هفت کرست و لوح یادبود به همرزمان، پیشکسوتان دفاع مقدس و ... تقدیم و از آنان قدردانی خواهد شد.

او با اشاره به برنامه های هفته تجلیل شهید دوران گفت: 30 تیرماه علاوه بر همایش شهید دوران از آن خانواده این شهید تجلیل می شود.

او ادامه داد: در روزهای بعدی مراسم غبارروبی و گل افشانی مزار آن شهید، مراسم تجلیل از سی و هفت خلبان تیپ شکاری پایگاه شهید دوران، تجلیل از سی و هفت خلبان تیپ ترابری پایگاه شهید دوران، تجلیل از سی و هفت فرزند شهید پایگاه هوایی شهید دوران، تجلیل از سی و هفت پاکبان پایگاه هوایی شهید دوران و تجلیل از سی و هفت فرزند قرآنی زیر هفت سال این پایگاه برگزار خواهد شد.

لشکری خاطرنشان کرد که تئاتر مهنا در نهاجا و آجا، عنوان اول را کسب کرده است، گفت: همایش بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد شهادت شهید دوران، با رویکردی فرهنگی برگزار خواهد شد.

فرمانده پایگاه شهید دوران با بیان اینکه ساخت ماکت و تندیس شهید و نصب آن در مکانی مناسب در حال پیگیری است، ابراز امیدواری کرد که با تصویب دستگاه‌های مرتبط و مسئول، این تندیس ساخته و در میدان گلسرخ یا محل تولد یا محل زندگی آن شهید در شیراز نصب شود.

لشکری همچنین گفت: تولید فیلمی از زندگی شهید عباس دوران کلید خورده و قرار است با بهره گیری از فضای پایگاه‌های سوم و ششم شکاری و پایگاه شهید دوران شیراز، تولید شود.

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران شیراز با بیان اینکه این پایگاه 100 شهید را به این مرز و بوم تقدیم کرد، گفت: شهید دوران از اولین روز شروع جنگ در 31 شهریور 57، تا زمان شهادت 121 ماموریت جنگی را انجام داد که یک رکورد محسوب می شود.

لشکری با اشاره به اینکه شهید دوران بعد از خارج شدن سرنشین کابین دوم، هواپیما را به ساختمان سران در بغداد زد، گفت: اینکه آن زمان صدام اعلام کرده بود که بغداد غیر قابل نفوذ بوده و هیچ خلبانی نمیتواند به آن نفوذ کند بخشی از اهمیت این ماموریت بود.

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران با اشاره به اینکه شهید دوران 24 ساعت قبل از ماموریت، از ماهیت آن اطلاع داشت، گفت: روحیه شهادت طلبی شهید دوران، مهمترین موضوع در مورد این شهید است که امروز مد نظر تمام خلبانان قرار دارد.


انتهای پیام انتهای پیام

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

پیام ترامپ به فیفا: پول ایران را ندهید

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۶۸۴۲۱۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اتحادیه عرب خواستار تحقیق در مورد شهادت اسیری فلسطینی شد
 • قربانعلی امیدی ارجنکی در درگیری با اشرار به درجه رفیع شهادت نائل شد
 • مرکزی| فرهنگ ایثار و شهادت باید در جامعه برجسته و پررنگ شود
 • طهرانچی با خانواده شهید شهریاری دیدار کرد
 • برپایی آئین بزرگداشت چهلمین روز شهادت شهید افراسیابی
 • پیام تسلیت استاندار چهارمحال و بختیاری در پی شهادت سروان امیدی
 • شهادت یک افسر نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان/سروان قربانعلی امیدی به جرگه شهدا پیوست
 • شهادت مأمور انتظامی اهل چهارمحال و بختیاری در درگیری با اشرار
 • ۳۲ سال در انتظار بازگشت خوش‌تیپ‌ترین آرپی‌جی زن
 • دکتر طهرانچی با خانواده شهید شهریاری دیدار کرد
 • استاندار چهارمحال و بختیاری شهادت قربانعلی امیدی را تسلیت گفت
 • هشتمین سالگرد شهادت سردار شهید «عباس عاصمی» در قم برگزار می‌شود
 • ماجراهای دلهره آور و ترسناک از جن‌زده‌های واقعی + تصاویر
 • وزیر خارجه بحرین: تماس با اسرائیل زیربنای صلح واقعی است
 • سیستم گرمایشی ۱۵۰ هزار کلاس درس کشور استانداردسازی شد
 • 41 هزار کلاس درس نیمه تمام در کشور وجود دارد/تکمیل10 هزار کلاس درس تا سال تحصیلی جدید
 • رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور: ۴۱ هزار کلاس درس نیمه تمام در کشور داریم‌
 • ۱۰۰۰ کلاس درس تا مهرماه سال جاری در سطح استان افتتاح می شود
 • موضوع این هفته «درس‌هایی از قرآن» چیست؟