خبرگزاري آريا - پارس تودي– جنگ عربستان سعودي و امارات عليه ملت يمن، وارد مرحله ي خطرناک و تبديل به جنگي براي کشتار ملتي فقير و بي دفاع شده است.
«علي انوزلا» در مطلبي در پايگاه «العربي الجديد» نوشت: خيزش مردم يمن که در سال 2011 عليه فساد «علي عبدالله صالح» به پا خاستند، طولي نکشيد به جنگي ديوانه وار و به نيابت از قدرت هاي منطقه اي و با چراغ سبز جامعه بين المللي تبديل شد.
با گذشت بيش از 3 سال از جنگ يمن، مردم اين کشور با کمک هاي انسان دوستانه امرار معاش مي کنند، و اين در حالي است که صدها هزار نفر از مردم يمن به بيماري وبا مبتلا شده اند و گرسنگي، جان ميليون ها نفر از آنان را تهديد مي کند. هزاران نفر ديگر از يمني ها در سرزمين خود آواره شده اند و از کم ترين امکانات زندگي محروم هستند.
در چنين وضعيت فاجعه باري، طرف هاي غربي تاثيرگذار در تصميمات جنگ و صلح در جهان، نه تنها هيچ اقدامي براي پايان دادن به جنگ يمن انجام نداده اند، بلکه بالعکس، به تجهيز عربستان و امارات به پيشرفته ترين سلاح هاي خود با هدف استفاده از آن در ميدان جنگ ادامه داده اند و کشورهاي غربي نيز براي حفظ قراردادهاي نظامي خود با عربستان و امارات، صرفاً گاهي به انتقادهاي شرم آور از حملاتي که هربار صدها تن قرباني آن مي شوند، اکتفا کرده اند.
پس از حمله هوايي اخير عربستان به اتوبوس حامل کودکان که به کشته شدن ده ها دانش آموز يمني منجر شد، کسي که واکنش هاي پايتخت هاي کشورهاي تجهيز کننده عربستان و امارات به سلاح را دنبال مي کند، ملاحظه مي کند که موجي از خشم و محکوميت در پايتخت هاي کشورهاي جهان به چشم مي خورد و درخواست هاي زيادي براي تحقيق و مطالبه نتايج آنرا مي کنند.
همچنان که در سه سال گذشته بارها اتفاق افتاده است، درخواست هايي براي تحقيق درباره کشتارهاي فجيع در يمن مطرح شده ولي اين تحقيقات تا به امروز هيچ نتيجه اي نداشته است.
کشورهاي عربي در قبال جنگ يمن، به دو دسته تقسيم شدند؛
برخي از اين کشورها مانند مغرب و سودان، به کشورهاي هم پيمان عربستان در قالب ائتلاف موسوم به ائتلاف عربي تبديل شدند، و برخي ديگر از آن ها، کشورهاي دوست ائتلاف عربي هستند مانند مصر، اردن و کويت که نمي خواهند از اقدامات فجيع عليه ملت يمن، انتقاد کنند.

اما برخي ديگر از کشورهاي عربي دربرابر اين جنايت ها سکوت کرده و براي حفظ منافع خود در ارتباط با امارات وعربستان، نمي خواهند که صداي اعتراض آن ها شنيده شود.
همه اين کشورها بدون استثناء در جنايت هاي جنگي فجيع روزمره عليه ملت فقير و بي دفاع يمن که بر اثر جنگ و بيماري خسته وفرسوده شده اند، شريک هستند.
کشتار اخير کودکان يمني، از چهره کريه اين جنگ پرده برداشت و نشان داد که مدارس و بيمارستان هم از حملات ائتلاف عربي مستثنا نيستند.
اين حمله بر قلدري و زورگويي قدرت هاي موسوم به ائتلاف عربي به ويژه عربستان و امارات صحه گذاشت ولي دولت ها و رسانه هاي رسمي اين کشورها به توجيه کشتار جمعي کودکان بي گناه پرداختند.
بحران در يمن، ميان طرف هاي يمني آغاز شد و «جمال بن عمر» فرستاده مغربي سابق سازمان ملل به يمن، در آستانه امضاي توافق ميان طرف هاي يمني بود که بر سر تقسيم قدرت منازعه داشتند، اما دخالت عربستان، موجب شکست اين توافق شد و اين گونه بود که جنگ ويرانگر عليه مردم يمن آغاز شد.
موضع عربستان و امارات که در آغاز با هدف به اصطلاح «بازگرداندن مشروعيت به يمن» جنگ يمن را آغاز کردند، در قالب جنگ استراتژيک گسترده با هدف حفظ امنيت منطقه اي اين دو کشور قلمداد شد.
با گذشت زمان، اين جنگ به جنگي تجاوزکارانه و انتقام جويانه و سپس به جنايت هاي جنگي تبديل شد که عاملان آن بايد بر اساس قوانين بين المللي مجازات شوند.
برخي از کشورهايي که در ائتلاف موسوم به ائتلاف عربي مشارکت داشتند، به خطرناک بودن اين جنگ پي بردند، برخي از آن ها، از آغاز مشارکت خود را در اين جنگ اعلام کردند، و برخي ديگر از آن ها مانند پاکستان از اين ائتلاف خارج شدند و مالزي نيز اخيراً از اين ائتلاف خارج شد.
در حال حاضر، فراخوان مردمي در سودان براي اعمال فشار بر دولت اين کشور به منظور خارج شدن از ائتلاف عربي راه اندازي شده و وقت آن فرا رسيده است که مغرب نيز از اين ائتلاف خارج شود، زيرا ادامه حضور در اين ائتلاف به نفع مغرب نيست، زيرا اين ائتلاف وارد جنگي شده که به عرصه اي براي ارتکاب جنايت هاي جنگي تبديل شده است.
ديگر نه از لحاظ سياسي و نه اخلاقي، توجيهي براي ادامه اين جنگ فجيع وجود ندارد، از نظر حقوقي نيز همه شرکت کنندگان در جنگ يمن، درمعرض بازخواست قرار دارند، زيرا جنايت هاي جنگي و کشتار جمعي و جنايت هاي ضد بشري، با گذشت زمان از بين نمي روند و روزي فرا مي رسد که مردم يمن حاکميت خود را بازمي يابند و عاملان اين جنايت ها را به دادگاه هاي بين المللي فرا مي خوانند. 139/110
مترجم: کبري آقايي

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

۲۵۰ نفر اهل تشیع و تسنن از تایباد عازم مناطق جنگی‌کشور شدند

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه تایباد، گفت: اقشار مختلف اهل تشیع و تسنن تایباد در قالب کاروان راهیان نور عازم مناطق جنگی جنوب کشور شدند.

سرهنگ داوود اللهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد، افزود: طی 2 هفته گذشته این سومین دوره اعزام کاروان راهیان نور بود که از تایباد برای تجدید میثاق با شهدا عازم مناطق جنگی شدند.

وی گفت: از ابتدای اسفند ماه 100 دانش‌آموز دختر و پسر در قالب 2 کاروان برای بازدید از مناطق جنگی عازم جنوب شدند و روز جمعه 250 نفر در قالب 5 کاروان شامل دانش‌آموزان، دانشجویان و اقشار مختلف مردم تشیع و تسنن به مدت 6 روز به مناطق جنگی جنوب کشور رفتند.  

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تایباد مطرح کرد: دستگاه‌های خدمات‌رسانی مانند اورژانس، هلال احمر و پشتیبانی این کاروان‌ را همراهی کردند تا در طول سفر زائران با خاطری آسوده مناطق جنگی را بازدید کنند.

  وی با اشاره به اهمیت سفر به مناطق جنگی گفت: اعزام اقشار مختلف مردم به ویژه نوجوانان و جوانان به مناطق جنگی علاوه بر تجدید میثاق دوباره با آرمان‌های شهدا و امام شهدا است راهی برای آشنایی بیشتر با صبر و استقامت مردم خونگرم خطه جنوب کشور بوده که چگونه با غیرت تمام در مقابل دشمن ایستادگی کردند.  سرهنگ اللهیاری افزود: همچنین گروه‌های اعزامی در طول مدت اقامت از مناطق هویزه، شلمچه و یادمان‌های شهدای مناطق جنگی در جنوب بازدید و در طول سفر برای زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(ع) مشرف می‌شوند.

انتهای پیام

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۱۵۷۹۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • المرزوقی:پول های امارات نمی تواند از بهار عربی جلوگیری کند
 • ائتلاف متجاوز بیش از ۱۰۰۰ بار توافق الحدیده را نقض کرده است
 • اعزام کاروان ویژه مناطق محروم آمل به راهیان نور/ اعزام ۱٢۶۰ شهروند آملی به مناطق جنگی خوزستان
 • تاکيد کميسيون حقوق بشر افغانستان بر رسيدگي به جنايات جنگي آمريکا/تحليل
 • کشته شدن شمار ديگري از نظاميان ائتلاف متجاوز سعودي
 • کرمانشاه در لیست مناطق جنگی و عملیاتی قرار گرفت
 • قیمت کدام ارزها در پایان سال عقب‌نشینی کرد؟
 • آمریکا و انگلیس در روند اجرایی شدن توافق سوئدکارشکنی می کنند
 • بهای ارزهای عمده یک گام دیگر عقب نشینی کرد
 • کارمندان کرمانشاه از مزایای مناطق جنگی بهره مند شدند
 • کارمندان شهر کرمانشاه هم از مزایای مناطق جنگی بهره مند شدند
 • القاعده شریک اصلی ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن است
 • عقب نشینی نرخ طلا در بازار
 • انصار الله یمن: عربستان مانع اجرای توافق تبادل اسرا می شود
 • 37 نظامی ائتلاف متجاوزان در یمن کشته و زخمی شدند
 • آمادگی انصارالله برای هدف قرار دادن ریاض و ابوظبی
 • عادی‌سازی اعراب و اسرائیل، ایران را تضعیف نمی‌کند
 • تلاش آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان برای جنگ افروزی در الحدیده
 • اختلاف عربستان و امارات بر سر معامله قرن/بلوکه شدن دارایی‌های پسر «بن‌لادن» در عراق/ هشدار آمریکا به اروپا در رابطه با ایران/ هشدار دولت ترامپ به شرکت‌های خارجی درباره تجارت قانونی با ایران