نماینده مجلس شورای اسلامی، سوال از رئیس‌جمهور را در راستای بهبود شرایط اقتصادی دانست و گفت: این سوال اصلا سیاسی نیست، بلکه به نفع ملت ایران و در راستای کمک به دولت است.

محمد دهقان در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا، درباره سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور گفت: سوال از رئیس‌جمهور اقتصادی است نه سیاسی و به نفع ملت ایران و در راستای کمک به دولت است.

وی سوال از رئیس‌جمهور را حق قانونی نمایندگان ملت دانست و افزود: البته طرفداران دولت و جریان اصلاحات که شریک دولت در مشکلات کنونی کشور هستند، تمایل ندارند نمایندگان به وظیفه خوشان عمل کنند و دلشان می‌خواهد با سکوت از همه ناکارآمدی‌های دولت عبور کنیم. برخی افراد هم به خاطر رذالت سیاسی که دارند مشکلات دولت رابه گردن نظام می‌اندازند و با انواع حقه‌بازی‌ها می‌خواهند دولت را از وسط معرکه ناکارآمدی نجات دهند.

نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سوالات مطرح شده از رئیس‌جمهور درباره رکود اقتصادی، فساد، ارز و سکه، بیکاری و قاچاق است. طی پنج سال اخیر و در دولت آقای روحانی رکودی بر کشور حاکم شده و هزاران کارخانه تعطیل شده و وضعیت بیکاری به طرز وحشتناکی افزایش یافته و دولت هم اقدام مهمی در این زمینه انجام نداده است. متاسفانه در این مدت بخش مهمی از منابع ارزی کشور صرف قاچاق کالا شده است و به خاطر بهم ریختگی مدیریتی در دولت در این زمینه پرونده خوبی نداریم و شخص رئیس‌جمهور هم در این زمینه مقصر است که باید جواب دهد.

وی بیان کرد: متاسفانه به خاطر تصمیم‌گیری‌های غلط برخی مسئولین که بعضا بوی خیانت از آن بیرون می‌آید، میلیاردها دلار ارز کشور به باد رفته و به جیب مفت‌خواران ریخته شده است. ده‌‌ها تُن سکه و طلا به نصف قیمت به رانت‌خواران داده و فروخته شده است. ارز مسافرتی را به برخی افراد می‌دهند که به خارج از کشور بروند و خوشگذرانی کنند.

دهقان، موضوع تحریم را سوال دیگر نمایندگان ملت از رئیس‌جمهور بیان کرد و گفت: دولت فکر می‌کرد اگر برجام را امضا کنیم تحریم یکجا لغو می‌شود. در اثر این تصمیم‌های غلط، اقتصاد ایران در برابر رفتارهای آمریکا شرطی شد و حالا چه کسی باید پنج سال شرطی کردن اقتصاد ایران در برابر مطالب مقامات آمریکایی را پاسخ دهد؟ چرا دولت اقدامی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی جهت از بین بردن تحریم‌ها انجام نداد و فقط منتظر امضای برجام شد و سال‌ها کشور دچار رکود شد؟

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما درک می‌کنیم که در جنگ اقتصادی با دشمن هستیم و دولت باید فرمانده این جنگ باشد. معتقدیم دنبال بی‌ثبات‌سازی سیاسی نباید باشیم ولی از دولت توقع داریم اشتباهات گذشته را از الان جبران کند. گذشته هرچی بوده تمام شده و دولت الان باید تمام نیروی خود را صرف اشتباهات کند. اگر دولت این کار را کند و از ظرفیت‌های داخلی، محققین جوان و متخصصان داخلی برای رفع مشکلات کشور و جنگ اقتصادی علیه آمریکا استفاده کند می‌توانیم پیروز باشیم، اما نگرانیم که دولت همچنان راه گذشته را ادامه دهد و نگاهش به دهان آمریکا باشد که چه زمانی از آنها پیام سازش می‌آید. اگر دولت خود را مهیا برای مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی دشمن آماده کند حتما از دولت حمایت می‌کنیم ولی متاسفانه علیرغم حرف‌هایی که دولت زده عملی از آن نمی‌بینیم.

انتهای پیام/4071

منبع: آنا

خبر بعدی:

عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد، راضی‌کننده نیست

به گزارش «نماینده»، مجلس دهم در ماه‌های پایانی خود قرار دارد اما کارنامه قابل قبولی در مبارزه با فساد ندارد. طرح‌هایی که تاکنون در مجلس دهم توسط معدود نمایندگان انقلابی در راستای پیشگیری از فساد و مبارزه با این پدیده شوم تهیه شده است به دلیل رأی اکثریت نمایندگان که حامیان دولت هستند به تصویب نرسیده است.

 کلیات طرح مبارزه با جرایم اقتصادی شامل طرح‌های «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات»، «طرح مبارزه با جرایم اقتصادی»، «طرح الزام قوه قضاییه به اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی در مورد رسیدگی به اموال مسئولان» و «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان» شهریورماه سال جاری از دستور مجلس خارج شد. این طرح بیش از یک سال در کمیسیون قضایی و حقوقی مورد بررسی قرار گرفته بود، اما در صحن مجلس به نتیجه نرسید.

به‌تازگی نیز طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان که از طرح قبلی‌اش منفک شده بود، برای بررسی دوفوریتی به رأی نمایندگان گذاشته شد اما نمایندگان با بررسی دوفوریتی آن مخالفت کردند.

 در این میان کمیسیون‌های تخصصی مجلس شامل کمیسیون اقتصادی و کمیسیون حمایت از تولید ملی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، طرح‌های خوبی را برای ایجاد شفافیت اقتصادی تدوین و به تصویب رسانده‌اند.

«حمیدرضا فولادگر» رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس، معتقد است مهم‌ترین راهکار مبارزه با فساد ایجاد شفافیت است.

نماینده مردم اصفهان بر لزوم ایجاد شفافیت در خصوصی‌سازی و قراردادها و مناقصه‌ها در راستای مبارزه با فساد اقتصادی تأکید دارد و با مصداق فساد اقتصادی دانستن «تخلفات دولت در ثبت سفارش خودرو» اظهار داشت: وجود ایرادات در سامانه مهم ثبت سفارش و عدم کنترل صحیح این سامانه و اعلام عدم اطلاع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پذیرفته نیست و نیز با توجه به نحوه صدور دستورالعمل‌های مکرر ضروری است برای ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از هرگونه شائبه، لذا وزارت صنعت، معدن و تجارت در اسرع وقت نسبت به بالا بردن ضریب ایمنی سامانه ثبت سفارش و شناسایی عوامل پشت پرده واردشوندگان به سامانه اقدام جدی نماید و تا تعیین تکلیف رسیدگی قانون در بند الف، از شماره‌گذاری این خودروها، نقل‌وانتقال و ثبت در دفاتر رسمی خودداری کند.

در ادامه گفت‌وگوی «نماینده» با «حمیدرضا فولادگر» را می‌خوانید:

عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت یازدهم و دوازدهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی راضی‌کننده نیست، ستاد جلسات منظمی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی برگزار نمی‌کند. همان مشکلی که در دولت قبل هم در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود داشت در دولت یازدهم و دوازدهم نیز وجود دارد.

مسئولینی که در ۴ دولت اخیر در این ستاد بودند، هم‌وغم لازم را به خرج نمی‌دادند و یا وقت نمی‌گذاشتند. حتی یکی از اعضای ستاد در دولت‌های نهم و دهم به نحوی مسائل و حواشی پیدا کرد. در این دولت هم همین‌طور است. آن‌طور که من شنیده‌ام جلسات ستاد به‌صورت منظم برگزار نمی‌شود.

انفعال در مبارزه با مفاسد اقتصادی منجر به ایجاد چه مشکلاتی خواهد شد؟

مبارزه با فساد باید به‌صورت جدی و عملی باشد. مسئله اینجاست که قوه قضائیه در مرحله‌ای که فساد واقع می‌شود دادگاه تشکیل می‌دهد و فساد را بررسی می‌کند؛ اما برای مبارزه با فساد اقتصادی باید اقداماتی در راستای پیشگیری از ایجاد فساد اقتصادی انجام داد که لازمه آن شفاف‌سازی اقتصادی است.

پس معتقدید پیشگیری از بروز فساد در کشور به‌درستی انجام نمی‌شود؟

در مطالعه‌ای که روی بسیاری از کشورهای دنیا -که نظام انقلابی و فرهنگ دینی ندارند-  داشتم، اقدامات آن‌ها برای پیشگیری از فساد اقتصادی مقدم بر برخورد قضایی بوده و دولت‌ها تلاش دارند که فسادی رخ ندهد. تأسف ما از این است؛ با وجود اینکه مبارزه با فساد اقتصادی از اصول نظام انقلابی و فرهنگ دینی ماست، اما به‌تناسب آن کاری انجام نشده است.

 قدم اول در این راه این است که نگذاریم فساد اقتصادی رخ دهد تا بعد قوه قضائیه با هزینه‌های زیاد سیاسی و اجتماعی بخواهد با فساد مبارزه کند. بسیاری از کشورهای دنیا با شفاف‌سازی، بهبود فضای کسب‌وکار با فساد اقتصادی مبارزه کردند، به‌عبارت‌دیگر در قدم اول باید با شفاف‌سازی اقتصادی از ایجاد فساد اقتصادی جلوگیری کرد.

در ریشه‌یابی علل و عوامل فساد اقتصادی به نظر شما مهم‌ترین علت وقوع مفاسد اقتصادی چیست؟

تا وقتی پیچیدگی‌های قوانین و مقررات و پنهان‌کاری وجود دارد، فساد هم وجود دارد. شفاف‌سازی اقتصادی یک قدم اساسی است که باید انجام شود.

مجلس در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی چه اقداماتی انجام داده است؟

اخیراً طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس به تصویب رسید که گامی در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

پیش بینی هواشناسی در نوروز 98

منبع این خبر، وبسایت www.ana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۲۴۷۱۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تقویت ارتباط مردمی و انگیزه عمومی تکلیف مدیران است
 • قوت گرفتن احتمال سوال از شهردار
 • مصاحبه جنجالی روزنامه آرمان با دکتر احمدی نژاد در آخرین روز سال 1397
 • رحیمی به دستور لاریجانی از کسی پول گرفت و پخش کرد/ بقایی غذای جامد مصرف نمی‌کند/ سال ۸۸ درخواست عفو عمومی دادم!/ اکثریت مردم تفکر احمدی‌نژاد را می‌خواهند/ تحریم‌های قبل از سال ۹۰ کاغذپاره بود/ تمام افتخار نظام از دولت‌های نهم و دهم است!/ ترامپ برجام را سط
 • رحیمی به دستور لاریجانی از کسی پول گرفت و پخش کرد/ بقایی غذای جامد مصرف نمی‌کند/ سال ۸۸ درخواست عفو عمومی دادم!/ اکثریت مردم تفکر احمدی‌نژاد را می‌خواهند/ تحریم‌های قبل از سال ۹۰ کاغذپاره بود/ تمام افتخارات نظام از دولت‌های نهم و دهم است!/ ترامپ برجام را
 • احمدی نژاد: من طلبکارم!
 • من طلبکارم
 • پاسخ به ده سوال اساسی در مورد فسادهای اقتصادی اخیر
 • ◄ تغییر روش سوال از شهردار در شورا
 • تابوی سوال از شهردار را می‌شکنم
 • 12 5درصد خانوارهای استان زن سرپرست هستند کمیته توان افزایی اقتصادی بانوان فعال است
 • سیاسی/ سوال از وزیر کشور درباره فعالیت انتخاباتی حزب «اعتدال و توسعه» در مجلس کلید خورد
 • تصمیم رئیس جمهور ونزوئلا برای اعمال تغییرات گسترده در دولت
 • تصمیم رئیس جمهور ونزوئلا برای بازسازی بنیادین دولت/مادورو خواستار استعفای اعضای کابینه شد
 • روحانی: بدون برجام افتتاح ۱۵ فاز پارس جنوبی در این مدت کوتاه امکان نداشت
 • رئیس جمهور :تحریم قبل از هر چیز، جنگ روانی است
 • روحانی: سابقه مشکلات امروز به پیش از انقلاب برمی‌گردد و مربوط به فرد و دولت خاصی نیست
 • روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب بر تولید گاز افزوده شد/ دیگر نمی‌توانند با تحریم بنزین، ایران را تهدید کنند/ تولید بنزین از آغاز دولت تدبیر و امید تاکنون، دو برابر شد
 • سوال روحانی از منتقدان دولت!