به گزارش خبرگزاری مهر، صلح و عدالت مفاهیمی دیرپا در جامعه بشری هستند که از دغدغه های جدی انسان در طول تاریخ بوده اند و از این رو،ساختن جهانی سرشار از صلح،عدالت و احترام به کرامت انسانی ، آرمانی بزرگ برای بشریت به شمار می آمده است.از این رو مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت ۲۱ سپتامبر(مصادف با ۳۰ شهریور ماه) «روز جهانی صلح» مصاحبه ای با لاله افتخاری از اعضای شورای راهبری مجمع و نماینده اسبق مردم  تهران در مجلس را ترتیب داده است که در ادامه متن این مصاحبه را می خوانید؛

*با توجه به شعار امسال سازمان ملل «حق بر صلح» به مناسبت هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشربه نظر شما تا چه حدی این شعار در زمینه برقراری صلح در جهان محقق خواهد شد؟

عملکرد سازمان ملل نشان دهنده ی این است که نتوانسته در برقراری صلح بخاطر نگاه دوگانه‌ای که دارد موفق باشد و در حقیقت اگر آنها به خوبی عمل می کردند ما امروز شاهد این همه ناامنی و جنگ در کشورهایی مثل یمن در منطقه خود ما و بسیاری از نقاط دنیا نبودیم و بنابراین فکر میکنم که در حقیقت باید یک بازنگری بکند و عملکرد خودش شعار خوبی است ولی عملکرد خودش را با شعار باید تنظیم کنند و در حقیقت اسم و مسمی باید با هم همخوانی پیدا کند در غیر اینصورت مثل سالهای گذشته خروجی خوبی نخواهد داشت.

*به نظر شما با توجه به تحولات اخیر در منطقه و جهان از جمله داعش، سوریه، حمله عربستان سعودی در یمن، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و مسلمانان میانمار برای ایجاد جهانی مملو از صلح و امنیت در سطح بین المللی چه الزاماتی وجود دارد؟

احترام به حقوق دیگران و رعایت عدالت در مورد کشورهای مختلف و شناسایی و به رسمیت شناختن حقوق بشری و تمامیت ارضی و دیگر مسائلی که کشورهای مختلف دارند این الزام دارد و باید از طرف همه کشورها این مسئله مورد نظر قرار بگیرد و بعد هم اینکه نیروهای بیگانه باید از منطقه بیرون بروند چه به عنوان دموکراسی باشد و چه برای ایجاد امنیت در منطقه و یا به هر عنوان دیگری یا اقدامات پیشگیرانه که اسم آن را می گذراند به هر عنوان که آمده باشند باید اینها از منطقه خارج شوند و مسئولیت کشورها و حفظ امنیت و آرامش و صلح در کشورها را به خود آنها واگذار کنند.

*به نظر شما سازمان ها و نهادهای بین المللی و مدافع حقوق بشر و مسول در برقراری صلح در جهان چرا تاکنون نتوانسته اند به مسوولیت حقیقی خود در تامین و برقراری صلح در جهان عمل کنند؟

علت عدم موفقیت سازمانها و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و یا مدعی صلح این است که این ها همچنان که گاهی اوقات خودشان شاید ناآگاهانه به این اعتراف می کنند برای حفظ منافع و دستاوردهای تعداد اندکی که خودشان را ابرقدرت و کدخدای جهان میدانند تاسیس شده‌اند. چون از اول بنیان حسنه‌ای نداشته اند و با نیت خیر تاسیس نشدند اساس آنها مشکل دارد وهمچنین مدیریت کننده آن کسانی است که جنگ افروزان دنیا هستند مثل آمریکا و .. هم خود آنها از سلسله جنبانهای اصلی هستند و هم حق وتوهایی که برای این ها در نظر گرفته می‌شود با آن نگرشی که آنها دارند این باعث می‌شود که بجای اینکه این ها صلح و امنیت را تامین کنند خود اینها ابزاری شده اند برای توجیه اقدامات جنگ افروزان که به بهانه صلح و امنیت لشکر کشی کنند و مجالس شادی و مجالس خانوادگی مردم بیگناه افغانستان، عراق و یمن و همه این ها را به خاک و خون بکشند.

*با توجه به اهداف و اقدامات مجمع جهانی صلح اسلامی در زمینه برقراری صلح، عدالت در جهان پیشنهاد شما برای ترویج گفتمان صلح عادلانه در جهان چیست؟

برای ترویج گفتمان صلح عادلانه باید به مبنای الهی آن برگشت یعنی همان که در آموزه های دینی آمده که متناسب با فطرت است که فطره الله التی فطر ناس علیها و این همان طور که قرآن می فرمایند: لاتبدیل لخلق الله. به هر حال این ثابت است اصول آن در همه زمان ها و مکان ها برای همه ملت ها با هر رنگ و نژاد و آیین و عقیده ای که باشند یکسان است و در حقیقت این می تواند حلقه وصل آنها باشد و باید از این طریق اقدام بشود و چیزی که با ندای فطرت همسو است بر دلها می نشیند و مردم آزاده و بیدار دنیا را می تواند حول محور خودش جمع کند و این جا صف بندی بین منفعت طلبان و مال باختگان نیست آن طوری که الان در دنیا مطرح است.  اینجا منافع همه بشر منافع انسان ها موردنظر است و از این جهت است که همه می توانند دور هم جمع شوند و می توانند منافع خودشان را در آنجا ببینند و باید از نخبگان با توجه به پژوهش های عمیق، گسترده با عنایت به مشترکات ادیان، مذاهب و ملل باید شروع کرد و بعد به توده مردم آن را توسعه داد تا بتوانیم این گفتمان را گفتمان جهانی قرار بدهیم. همچنان که پیام امام حسین علیه السلام پیامی در عین حال که به ظاهر عاشورا شیعی است ولی ما می بینیم که بر دل رهبران هند و مردمی بعد از ۱۴قرن در دنیای امروز ما با این انفجار اطلاعات می نشیند و در اربعین بعضی از مردم را دور هم و بعضی از بت پرستان، مسیحیان و ایزدیان و بقیه این ها و یک زمانی هم الگو می شود برای در حقیقت مردم هند و خیلی از کشورهای دیگر.

کد خبر 4410327 سارا فرجی

منبع: مهر

خبر بعدی:

«بیانیه گام دوم انقلاب» در شرایط جنگ اقتصادی امید به آینده را در دل میلیون‌ها ایرانی زنده کرد/ تشکل‌های دانشجویی بستر گفتمان‌سازی هستند

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: بیانیه گام دوم انقلاب در شرایط جنگ اقتصادی امید به آینده را در دل میلیون‌ها ایرانی زنده کرد.

محمدی عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب را در سه وجه گذشته، حال و آینده بررسی و در مورد هر کدام از آن‌ها نکات خیلی مهمی را مطرح کرده‌اند به گونه‌ای که می‌توان تمامی این نکات را در آیینه واقع گرایی بررسی کرد.

وی با بیان اینکه هر یک از جریانات فکری می‌توانند از منظر خود به این بیانیه نگاه کنند، اما آنچه که مشخص است این است که بعد از ۴۰ سال یکی از راهبردی‌ترین متون برای اداره یک کشور ۸۰ میلیون نفری ارائه شده است، تصریح کرد: قطعا این بیانیه از لحاظ استراتژیک از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است؛ اما رویکردی که با ایجاد شود این است که گفتگوی تخصصی باید حول این بیانیه انجام شود و بستر این گفتگوی تخصصی و آینده پژوهانه نیز کسی جز جریان دانشجویی نیست.

عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: گفتگوی تخصصی و آینده پژوهانه باید در فضای دانشگاه انجام شود و مجری این گفتگو‌ها نیز در فضای دانشگاه تشکل‌های دانشجویی و جوانان هستند کما اینکه اجرا کننده این بیانیه هم جوانان هستند.

محمدی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در اکثر مقاطع این بیانیه جوانان را مورد خطاب قرار داده اند، اظهار کرد: بار‌ها و بار‌ها بخش نامه‌ها و سیاست‌های کلی به سیستم‌های اداری و حکومتی ابلاغ شده که ممکن است تا حدود مختلفی مورد اعتناء قرار گرفته باشند؛ اما در بیانیه دوم رهبر معظم انقلاب روی جوانان دست گذاشته اند با این وجود ما نمی‌توانیم شاهد باشیم که گفتگو راجع به برنامه عملی جوان‌ها برای اداره کشور در خارج از فضای جوانان و دانشگاه انجام شود.

وی اضافه کرد: قطعا بستر گفتمان سازی و گفتگو حول بیانیه گام دوم انقلاب تشکل‌های دانشجویی، جوانان و دانشگاهیان هستند.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب در شرایطی که کشورمان در یک جنگ اقتصادی و شرایط حاد قرار دارد توانسته میلیون‌ها نفر را امیدوار کند، گفت: این بیانیه در شرایطی که ارزاق بسیار گران و تهیه مایحتاج برای مردم بسیار سخت شده است امید را به شدت زنده کرده است و به نوعی یکی از پدیده‌هایی بوده که در چند سال اخیر امیدبخش‌ترین اتفاقات کشور نیز به اندازه آن نتوانسته اند اثرگذاری داشته باشند.

محمدی تصریح کرد: بنده باز هم تاکید می‌کنم که بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به جوانان بوده و مجری آن جوانان هستند و کسانی هم که باید راجع به آن فکر کنند و آن را به نتیجه برسانند باز هم جوانان هستند؛ بنابراین نمی‌توان این مسئله در پارادایمی غیر از پارادایم جوانگرایی بررسی کرد.

وی بر ضرورت تغییر، نوگرایی و نوسازی در ساختار‌های کشور تاکید کرد و افزود: مهمترین مصداق این نوگرایی و نوسازی نیز تغییر در صاحب منصبان و تصمیم گیران است.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به اینکه نگاه رهبر معظم انقلاب در جنگ اقتصادی حال حاضر این است که سیستم مدیریتی هشت سال دفاع مقدس احیاء شود، گفت: در جنگ تحمیلی امکانات محدود کشور در اختیار نیرو‌های داوطلب انقلابی، مردمی و جوان قرار گرفت؛ بنابراین در جنگ اقتصادی امروز نیز باید سیستم قاسم سلیمانی ها، باقری ها، همت‌ها و باکری‌ها را احیاء کنیم و از بین همین جوانانی که در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند و مدرک می‌گیرند اسطوره‌های اقتصادی را بسازیم تا روزی همین جوانان به الگو‌های نسل‌های آینده برای پیشرفت و حرکت کشور تبدیل شوند.

محمدی اظهار کرد: جوانانی که از دل بیانیه گام دوم انقلاب بیرون می‌آیند قرار است اقتصاد کشور را مدیریت کنند، مشکل معیشت مردم را برطرف سازند، مسائل فرهنگی را سامان دهند و فن آوری‌ها در علوم فنی و علوم انسانی را رقم بزنند.

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

فیلم/ خوانندگی امین حیایی در برنامه تحویل سال

کلیدواژه: روز جهانی صلح لاله افتخاری مجمع جهانی صلح اسلامی عاشورا امام حسین ع ماه محرم معرفی کتاب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فلسفه فعالیت های قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه رادیو گفتگو نقد کتاب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قیام عاشورا تازه های نشر مراسم عزاداری

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۰۷۴۳۰۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سال ۹۸ به توفیق الهی سال فرصت‌ها، امکانات و گشایش است/ غربی‌ها نشان دادند که نمی‌توان از آن‌ها انتظار کمک داشت، اما انتظار توطئه، خیانت و خنجر از پشت زدن می‌توان داشت
 • رهبر انقلاب: به توفیق الهی سال 98 سال فرصت ها است
 • راهیان نور احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی است
 • حجامت در بهار مبنای علمی ندارد/غذاهای سرد مزاج بخورید
 • حجامت در فصل بهار مبنای علمی ندارد/غذاهای سرد مزاج بخورید
 • نماینده آمربکا، اتحادیه اروپا، چین و روسیه را در جریان مذاکرات صلح افغانستان می‌گذارد
 • آیت‌الله جنتی: ملتی که بر باورهای الهی خود ایستاد به رستگاری رهنمون خواهد شد
 • ملتی که بر باور‌های الهی خود ایستاد به رستگاری رهنمون خواهد شد
 • رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل: نوروز روز صلح و گفت وگو است
 • ملتی که بر باورهای الهی خود ایستاد به رستگاری رهنمون خواهد شد
 • کدام ریزش مو قابل برگشت است؟
 • دل‌های مسئولان به طور دائم باید برای رفع محرومیّت‌ها بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد
 • رئيس کميته عالي انقلابي يمن: انصارالله براي رسيدن به صلح جدي است
 • بارش رحمت الهی در ساعات پایانی سال 97 در حرم مطهر رضوی +عکس
 • مارتین اودگارد: برگشت زیدان برای رئال مادرید و من اتفاق خوبی است؛ رابطه خوبی با زیزو دارم
 • گردشگری مبنای توسعه همدان است
 • مبنای حرکت قطار، اتوبوس و هواپیما ساعت رسمی کشور است
 • پولیتیکو: دولت افغانستان در مذاکرات صلح به آمریکا اعتماد ندارد
 • نوروز، پیام آور صلح و دوستی دیرینه ایران به ملت های جهان است