به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر گری جی. کولز پزشک خانواده ای بازنشسته از ایالت مینه سوتا در یک یاداشت نوشت : در طول چند دهه ای که از مطالعه ریشه ای تر من پیرامون مسائل مربوط به واکسن ها می گذرد – اتفاقی که البته برای بسیاری از بیماران آسیب پذیر من خیلی دیر رخ داد - شاهد تبلیغات فراگیر شرکت های بزرگ دارو و واکسن سازی بوده ام که به دروغ و مکرر تاکید کرده اند که تمام واکسن ها ایمن ، موثر و برای سلامت عمومی ضروری هستند.

 استادان من دردانشکده پزشکی مینه سوتا مطالبی را درباره ایمنی و کارآمدی ادعایی کارزارهای واکسیناسیون دسته جمعی به ما دانشجویان ساده دل می آموختند که احتمالا استادان خودشان به آنها آموخته بودند؛ استادانی که فقط افسانه های تاریخی مربوط به آبله گاوی، آبله مرغان و افسانه های اولیه درباره سالک و سابین و واکسن های معمولا شکست خورده و حتی تجربیات مصیبت بارشان با واکسن های فلج اطفال را شنیده بودند.

همچنین از میانه دهه 1960 به این مظنون شدم که استادان ما نیز هر چه می گذشت بیشتر زیر نفوذ فساد صنایع داروسازی و همپالگی های وال استریتی آنها قرار می گرفتند که سودهای شرکتی هنگفتی را که از فروش مقادیربیشتر و بیشتری از داروها و واکسن های وابستگی آور و به طور فزاینده ای گران قیمت، دارای حق امتیاز تولید و مصنوعی از آن خود می کردند. اگر نخواهم انصاف را درمورد اساتید اکنون درگذشته ام زیر پا بگذارم، باید بگویم که در آن زمان تعداد داروهای موجود بسیارکمتر بود و در آن سال ها (1968-1964) تنها تعداد انگشت شماری از واکسن های مسموم کننده در بازار وجود داشت.

من در حدود 20 سال گذشته را در یک منطقه روستایی زیرفشار در مینه سوتا به کار پزشکی خانواده اشتغال داشته ام. طی این مدت وقت و انرژی بیشتری را صرف فهمیدن این کرده ام که چرا و چگونه پزشکان دانشگاهی که کتاب های درسی دانشکده پزشکی مرا نوشته بودند نیز - بدون شواهد اقناع کننده ای- به ما دانشجویان تاکید می کردند که واکسن ها همیشه ایمن و کارآمد هستند. نویسندگان این کتاب های درسی نیز احتمالا کشمکش منافع قابل توجه و اعلام نشده ای را با منافع شرکتی داشته اند؛ شرکت هایی که با تبلیغات خود ما دانشجویان ساده دل پزشکی را متقاعد می کردند که به تجویزکنندگان مادام العمر و وفادار داروها و واکسن های آنها تبدیل شویم.

بیشتر بخوانید:همه چیز درباره آمپول نوروبیون/ آیا آمپول نوروبیون چاق کننده است؟

البته در آن زمان درباره چندین ماده اولیه زیانباری که در تک تک دوزهای واکسن ها وجود دارد یا اثرات تزریق معجونی از آمیزه چند واکسن (یا دارو) به طور همزمان به ماهیچه های کوچک یک طفل یا کودک نوپا چیزی به ما آموزش نمی دادند. اما دانشجویان به خصوص دانشجویان پزشکی در به پرسش گرفتن قدرت شهرتی ندارند، به خصوص وقتی که مراجع این قدرت، استادان محترم و شناخته شده (و معمولا متفرعن) بودند.

این دانشگاهیان برای ما دانشجویان پزشکی توضیح نمی دادند (و شاید خودشان نیز این را نمی فهمیدند) که آمارهای «ریسک نسبی» تعمدا فریبنده از زیر دست آمارسازان شرکت های داروسازی بزرگ خارج می شود و اینکه این آمارها مرتبا، تعمدا و از روی تقلب، موثر و ایمنی محصولاتشان را بیشتر از میزان واقعی نشان می دادند (این محصولات تنها شامل واکسن های آنها نیست، بلکه داروهای تجویزی وابستگی آور آنها را که مکررا موجب اثرات جانبی جدی و در نتیجه توقف استفاده از آنها شده نیز در بر می گیرد.)

پس ما معلمان آینده ساده لوح که هم اندازه بیماران آتی خود ساده لوح بودیم - و به سادگی گول این لقمه چرب را می خوردیم- شستشوی مغزی شدیم و به کارتل های داروسازی بزرگ غیرقابل اعتماد و تبلیغات «موثق» آنها که می گفتند این فعالیت ها برای کسب و کار بسیار خوب است اعتماد کردیم. معمولا بیشتر مردم در برابر دستورهای آمرانه پزشک جماعت فرمانبردار هستند و بیمارانشان نیز از این نظر تفاوتی ندارند.

سپس بعد از آنکه دوران دانشجویی، انترنی و رزیدنتی ما به پایان رسید و مراجع پزشکی خصوصی و انتفاعی مختلفی ما را به استخدام خود درآوردند، دریافتیم که درمانگاه های ما پول زیادی در می آورند، چرا که بیمارانشان را وا می دارند تا کودکانشان را که قبلا سالم بودند در مراجعات بعدی برای انجام امتحانات «سلامت کودک» و دادن آمیزه هایی اجباری و دوره ای از دوزهای مختلف واکسن های «سلامت کودک» همراه خود بیاورند. ما فقط با معصومیت و شادمانی کاری را می کردیم که در دانشکده به ما آموزش داده بودند و ندرتا چیزهایی را که به ما آموخته بودند زیر سئوال می بردیم.

اما مسئله جدی تر از همه این بود که به ما دانشجویان طی دوران تحصیل، هرگز ایمنی شناسی یا حتی علوم پایه بیشتری در زمینه «کارآمدی» واقعی واکسن ها چیزی آموزش داده نشده بود. خود من تنها زمانی دست به کار تلاش برای درک کامل آنچه که درباره واکسن ها آموخته بودم شدم که طفل 4 ماهه یکی از خویشاوندان نزدیکم بعد از دریافت واکسن های سلامت کودک خود، اندک اندک علائمی از مشکلات ایمنی را از خود نشان داد (و در نهایت تشخیص داده شد که این کودک به سندروم آسپرگر مبتلا شده). تنها آن موقع بود که من سرانجام شروع کردم به شنیدن و اعتماد کردن به حرف های بسیاری از والدین که به حق از اینکه کودکانشان در نتیجه تزریق واکسن بیمار شده یا جانشان را از دست داده بودند، خشمگین و عصبانی بودند.

بعد از شنیدن ماجرای چندین کودک آسیب دیده از تزریق واکسن ها، بیشتر و بیشتر از این واقعیت عصبانی شدم که بسیاری از والدین – که کودکان و جان آنها برای همیشه در نتیجه آسیب های ناشی از واکسن ها لطمه وارد شده بود- عملا از رویه های پزشکی قبلا مورد اعتمادی خشمگین شده بودند که واکسن هایی به کودکان آنها صدمه زده بود و در چهارچوب این رویه ها به آنها تزریق شده بود.

بیماری های ناشی از تزریق واکسن ها البته ناهنجاری هایی «ایاتروژنتیک» هستند که به عنوان بیماری هایی دسته بندی می شوند که «عامل آنها پزشکان، داروهای تجویزی، واکسن ها یا جراحی های پزشکان هستند.» همانطور که انتظار می رود هر صنعتی تلاش دارد اثرات مخرب محصولات خود را به منظور اجتناب از مسئولیت های حقوقی آتی کم اهمیت جلوه دهد و از این جهت شرکت های بزرگ داروسازی نیز هیچ تفاوتی با آنها ندارند.

با این همه اما صدای کارتل ها، انجمن های تجاری حرفه ای، لابی گران شرکت های بزرگ دارو سازی و رسانه های جریان اصلی که از کمک های مالی این شرکت ها برخوردارند آنقدر بلند است که به سادگی فریادهای امثال ما را که تلاش داریم خطرات متعدد مواد اولیه زیانباری را که در اکثر واکسن ها به کار می رود به گوش مردم برسانیم، در خود خفه می کند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

دستور ویژه وزیر بهداشت برای رسیدگی بیشتر به بیماران در نوروز

وزیر بهداشت در این دستورالعمل، بر تنظیم برنامه کاری همه بیمارستان های وابسته به دانشگاه‌ها اعم از عمومی دولتی و خصوصی به منظور ارائه خدمات درمانی به افراد مراجعه کننده به این مراکز در ایام تعطیلات، تاکید کرد.

همچنین در این دستورالعمل آمده است: اورژانس‌های بیمارستانی با ظرفیت کامل و رسیدگی به موارد اعزام و حوادث غیر مترقبه در اسرع وقت از طریق واحدهای EOC و ستادهای هدایت، چرخه خدمت‌ رسانی را کامل کرده و قطعاً انجام آن ضروری است.

وزیر بهداشت در دستورالعمل ستاد نوروزی تاکید کرده است: علیرغم حجم بالای کار مراکز اورژانس پیش بیمارستانی در این ایام، انتظار دارد در زمان ضرورت و نیاز، همکاری لازم در اعزام بیماران از بیمارستان‌ها و همچنین از مراکز روستایی به مراکز درمانی را معمول دارند تا اختلالی در اعزام بیماران بدحال به مراکز ریفرال صورت نپذیرد.

همچنین در این دستورالعمل  تاکید شده است:  به منظور پیشگیری از اختلال ارائه خدمت در عرضه دارو در ایام نوروز، به طریقی برنامه‌ریزی گردد که در این ایام تعدادکافی داروخانه خصوصی علاوه بر داروخانه های دولتی به صورت نیمه وقت و شبانه روزی، به ویژه در شهرهای مسافرپذیر، به صورت کشیک فعال باشند. همچنین فعالیت مستمر داروخانه‌های تامین کننده دارو برای بیماران خاص مورد توجه اکید قرار گیرد.

متن کامل دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیر بهداشت به روسای دانشگاه های علوم پزشکی به شرح زیر است:

 با تبریک سال نو به شما و همکاران محترمتان به اطلاع می رساند؛ ضمن تاکید بر اجرای همه دستورالعمل های ارسالی معاونین محترم و واحدهای تابعه وزارت، تحت عنوان دستورالعمل ستاد نوروزی، ضرورری است  همه واحدهای تخصصی وابسته به دانشگاه ها موارد ذیل را مد نظر قرارداده و اجرا کنند. 

1- برنامه کاری همه بیمارستان های وابسته به دانشگاه، عمومی دولتی و خصوصی به گونه ای تنظیم شود که در ایام تعطیلات همه افراد مراجعه  کننده به واحدهای درمانی اعم از اهالی منطقه و مسافرین از خدمات تخصصی و فوق خصصی، همانند قبل از تعطیلات بهره مند شوند و خللی در دریافت این گونه خدمات ایجاد نشود. فعال بودن اورژانس‌های بیمارستانی با ظرفیت کامل و رسیدگی به موارد اعزام و حوادث غیر مترقبه در اسرع وقت از طریق واحدهای EOC و ستادهای هدایت، چرخه خدمت‌رسانی را کامل کرده و قطعاً انجام آن ضروری است. 

2- لازم است  همه مراکز روستایی در ایام تعطیلات فعال بوده و مراکزی که در مسیر  جاده‌های پرتردد قرار دارند، خدمات خود را ارتقا داده و به صورت شبانه روزی فعالیت نمایند تا مسافرین محترم نوروزی از این خدمات استفاده نمایند. این موضوع بایستی به نحو مقتضی به اطلاع عموم رسانده شود.

3- تعدادی از مراکز شهری به‌ویژه در شهرهایی که مسافرپذیر هستند به صورت کشیک فعال گردند تا با ارائه خدمات به بیماران سرپایی، بار مراجعه به بیمارستانها را کاهش دهند.

4- به منظور پیشگیری از اختلال ارائه خدمت در عرضه دارو در ایام نوروز، به طریقی برنامه‌ریزی شود که در این ایام تعدادکافی داروخانه خصوصی علاوه بر داروخانه های دولتی به صورت نیمه وقت و شبانه روزی، به ویژه در شهرهای مسافرپذیر، به صورت کشیک فعال باشند. همچنین فعالیت مستمر داروخانه‌های تامین کننده دارو برای بیماران خاص مورد توجه اکید قرار گیرد.

5- علیرغم حجم بالای کار مراکز اورژانس پیش بیمارستانی در این ایام، انتظار دارد در زمان ضرورت و نیاز، همکاری لازم در اعزام بیماران از بیمارستان‌ها و همچنین از مراکز روستایی به مراکز درمانی را معمول دارند تا اختلالی در اعزام بیماران بدحال به مراکز ریفرال صورت نپذیرد.

6- موجودی همه تجهیزات و داروهای ضروری بیمارستان ها و مراکز سرپایی و روستایی به ویژه مراکز مورد اشاره در بندهای2 و3 مورد بررسی و ارزیابی مجدد و نهایی قرار گرفته تا از کمبودهای احتمالی پیشگیری شود. 

7- ضرورت دارد، شخصاً برنامه ریزی لازم معمول و با تقویت سیستم های نظارتی، به صورت محسوس و نامحسوس و همچنین با بازدیدهای سرزده بر اجرای دقیق موارد پیشگفت نظارت داشته باشید. در همین راستا تنظیم برنامه کشیک اعضای هیات رئیسه با پذیرش مسئولیت بهداشت و درمان استان در ایام تعطیلات نوروزی ضروری است. 

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: اخبار علمی اخبار پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۸۴۴۵۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حقایقی عجیب درباره خودکشی مرموز دیکتاتور نازی‌ها
 • دورهمی محبت در دانشگاه علوم پزشکی البرز برپا شد
 • انسانیت مردم ایران در قیاس با غرب به روایت دوربین مخفی +فیلم
 • تولید یخچال پیشرفته نگهداری واکسن/ ارسال اطلاعات یخچال به موبایل
 • بیشترین بیماران دیالیزی در استان اصفهان از میان آقایان هستند
 • حمایت مالی بانک قرض‌الحسنه رسالت از بیماران صعب العلاج
 • تزریق ایمن با میکروسوزن‌هایی حاوی نانوذرات نقره/ واکسن بدون درد وارد جریان خون می‌شود
 • بیماران خاص زیر چتر حمایتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی قرار می‌گیرند
 • حقایقی عجیب درباره خودکشی مرموز دیکتاتور نازی‌ها / از راز دندان هیتلر تا شاهد خاموش با آخرین جواب + تصاویر
 • نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون
 • حقایقی مورد سلامتی تان که بهتر است بدانید
 • دروغ هایی که بلای جان تان می شوند
 • تمامی بیمارستان‌های تامین اجتماعی در نوروز آماده باش هستند/ سازمان نظام پزشکی برای پزشکان امضای الکترونیک ایجاد کند/ دستورالعمل ستاد نوروزی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد
 • شیوه‌نامه جامع جذب و پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد
 • بزرگترین تولیدکننده واکسن تب برفکی کشور همچنان فعال است
 • پزشکان کاروان‌های حج تمتع سال 98 استان کرمانشاه انتخاب شدند
 • فعالیت در نظام بیمه‌ای نیازمند مشارکت نظام پزشکی/ افزایش تعرفه پزشکان به حق و طبیعی است
 • بازدید مدیرعامل بانک ملت از 2 شرکت داروسازی
 • سازمان نظام پزشکی برای پزشکان امضای الکترونیک ایجاد کند