«سونکازو تاکِدا» رئیس کمیته المپیک ژاپن به اتهام فساد و پرداخت رشوه در رابطه با کسب امتیاز میزبانی المپیک 2020 توکیو، از سوی مقامات کشور فرانسه مورد پیگرد قانونی قرار گرفت.

به گزارش "ورزش سه" از ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت: تاکدا 71 ساله در تاریخ دهم دسامبر سال 2018 پس از تحقیقات مراجع قضایی به پرداخت مبلغی در حدود 2 میلیون یورو به عنوان رشوه پیش از انتخاب توکیو به عنوان میزبان بازی های المپیک سال 2020، متهم شد و تحت پیگرد قرار گرفت.


توکیو در جریان رای گیری سال 2013 با شکست اسپانیا و ترکیه، امتیاز میزبانی بازی المپیک تابستانی 2020 را به دست آورد.


تاکدا که سابقه هدایت تیم ملی سوارکاری کشورش را در بازی های المپیک در کارنامه دارد، یکی از اعضای پرنفوذ کمیته بین المللی المپیک (IOC) نیز محسوب می شود.


تحقیقات مذکور که توسط کشور فرانسه در سال 2016 آغاز شده است، دو فقره از مبالغ پرداخت شده به شرکت سنگاپوری «بلک تایدینگز» که با «پاپا ماسا دیاک» پسر «لامین دیاک» عضو اسبق سنگالی فدراسیون جهانی ورزش های دو میدانی (IAAF) پیوندهایی دارد را مورد رسیدگی قرار داده است.


مبالغ مذکور در دو مرحله یکی پیش از رای گیری کمیته ملی بین المللی المپیک و یکی پس از آن پرداخت شده است.


پاپا ماسا دیاک ملقب به «پی ام دی» (PMD) به دریافت چندین میلیون یورو به عنوان رشوه چه در مورد قراردادهای اسپانسرینگ و چه در جهت منافع پیشنهادهای ریودوژانیرو و توکیو به ترتیب برای المپیک 2016 و 2020 مضنون است.

علاوه بر این، ماسا دیاک از سال 2015 یکی از نام هایی است که به شدت از سوی پلیس اینترپل تحت تعقیب قرار گرفته است؛ این در حالی است که دولت سنگال همواره از استرداد وی به فرانسه سر باز زده است.


«توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک ماه گذشته به طور رسمی از کشور سنگال درخواست کرد تا در پرونده تحقیقات فساد مالی و اتهامات مطرح شده با مقامات کشور فرانسه همکاری کنند.


تاکدا که هم اکنون سمت نایب رئیس کمیته سازماندهی المپیک 2020 را بر عهده دارد، در سال 2017 و به درخواست مقامات قضایی فرانسه توسط مقامات ژاپنی مورد بازجویی قرار گرفت.
قضات فرانسوی با این استدلال که امکان پولشویی مبالغ مذکور در خاک فرانسه وجود دارد، اقدام به بازگشایی پرونده مذکور کرده اند.


لامین دیاک پدر ماسا دیاک از سال 1999 تا سال 2015 یعنی زمانی که در کشور فرانسه بازداشت شد، سمت ریاست فدراسیون جهانی دو و میدانی را بر عهده داشت.


از جمله اتهامات مطرح شده علیه وی می توان به پذیرش میلیون ها دلار به منظور سرپوش گذاشتن روی آزمایش های دوپینگ ورزشکاران روس و همچنین طرفداری از فرزندش در مذاکرات بر سر اسپانسرینگ حق پخش تلویزیونی اشاره کرد.

ژاپن

منبع: ورزش 3

خبر بعدی:

ریاضی: امیدوارم گرفتن میزبانی جام‌جهانی از ما به مشهدی بودن رسول خادم ربطی نداشته باشد/ خودمان اصرار داریم میزبان نباشیم!

رئیس هیئت کشتی استان خراسان رضوی گفت: همچنان در سایت اتحادیه جهانی نام ایران به عنوان میزبان جام‌جهانی ذکر شده، اما عجیب است که خودمان اصرار داریم میزبان نباشیم. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷ ورزشی کشتی و وزنه برداری نظرات - اخبار ورزشی -

مسعود ریاضی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مبهم بودن وضعیت میزبانی جام جهانی کشتی آزاد اظهار داشت: ماجرایی اتفاق افتاده و هر روز هم اتفاق تازه‌ای رخ می‌دهد که حقیقت در آن به مردم گفته نمی‌شود. جام جهانی قرار بود در مشهد برگزار شود، پیشنهاد ما آخر اسفند بود و شهرداری مشهد قول داده بود بخش عمده هزینه‌ها را بپردازد و فدراسیون از بابت هزینه برگزاری هیچ مشکلی نداشت. بعد عنوان شد که اکبر دودانگه در جلسه اتحادیه جهانی حضور داشته و وقتی گفته‌اند که میزبانی را به روسیه بدهند، نتوانسته آنها را متقاعد کند که مسابقات در مشهد برگزار شود. این شوک بزرگی برای کشتی مشهد بود که میزبانی جام جهانی را از ما گرفتند.

وی تصریح کرد: بعد از این اتفاق و اعتراض ما، حرف‌های مختلفی به من زده شد که خیلی‌هایش صحت نداشت، اما چون گفت‌وگویی بین من و برخی از مسئولان بود، آنها را مطرح نمی‌کنم، ولی به مسائلی که رسما مطرح شد اشاره می‌کنم. دودانگه گفت «در این جلسه با سرپرست فدراسیون در تماس بود و او به صورت آنلاین گفته که نمی‌خواهد از موضوع میزبانی مشهد خیلی دفاع کنی». البته استدلالی هم داشت، چون در آن جلسه عنوان شده بود پنج تیم اول جهان به همراه تیمی منتخب در جام جهانی شرکت خواهند داشت، پس توجیهی ندارد از میزبانی مشهد دفاع کنیم اما این موضوع را برای کشتی فرنگی که یازدهم جهان شده بود در نظر نگرفتند و ما در این رشته میزبانی جام جهانی 2019 را گرفتیم و این جای بررسی دارد و مسئله بزرگی است.

ریاضی خاطرنشان کرد: بیشتر که پرس‌وجو کردیم، دیدیم دودانگه در جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی شرکت کرده که آنجا چیزی تصویب نمی‌شود و هر موضوعی برای بررسی مطرح می‌شود. در واقع این تصمیم باید به تایید هیئت رئیسه اتحادیه جهانی می‌رسید اما ما بازی را در آن جلسه باختیم که از میزبانی‌مان دفاع نشد. نکته بحث برانگیز این است که در سایت اتحادیه جهانی همچنان نام ایران به عنوان میزبان جام جهانی ذکر شده و البته به اشتباه، به جای مشهد، نام تهران هم عنوان شده بود و هنوز میزبان جام جهانی 2019 تغییری نکرده است. بعد هم با افکار عمومی مواجه می‌شوی که حرف‌های عجیبی زده می‌شود.

رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی با اشاره به تصمیماتی که در خصوص اعزام تیم منتخب کشتی ایران در جام جهانی اتخاذ شد، گفت: بدون اینکه با مجمع کشتی مشورت و همفکری شود، اعلام شد که سرمربی تیم ملی بزرگسالان می‌گوید حضور در جام جهانی در برنامه فنی ما نیست، در حالی که در موضوع حضور در جام جهانی خیلی بحث فنی مطرح نبود و شرکت در این جام و میزبانی از آن در ابعاد دیپلماتیک، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... تاثیرگذار بود و با کسب موفقیت در خانه، می‌توانستیم در این اوضاع اقتصادی نابسامان، برای لحظاتی مردم را خوشحال کنیم. در 6 دوره جام‌جهانی قهرمان شدیم و قطعا اگر امسال هم می‌توانستیم این کار را انجام دهیم، تاثیرات اجتماعی زیادی داشت. صرفا بحث تیم ملی که در این مسئله مطرح نبود، می‌دانید چقدر نوجوان و جوان به این واسطه جذب کشتی می‌شدند، در مورد این موضوع نباید صرفا سرمربی تیم ملی تصمیم‌‌گیری می‌کرد.

وی تاکید کرد: باید بیشتر روی موضوع بحث می‌شد و مجمع تصمیم‌گیری می‌کرد. بعد تصمیم گرفته شد تیم امید در مسابقات شرکت کند و هنوز که هنوز است اتحادیه جهانی ما را به عنوان میزبان در سایتش معرفی کرده اما خودمان اصرار داریم که میزبان نیستیم و میزبانی را از خودمان بگیریم. جالب است که وقتی درخواست برگزاری مسابقات جام خراسان بزرگ را کردیم، بلافاصله در سایت اتحادیه جهانی قرار گرفت، نمی‌دانم چطور این میزبانی ما به سرعت روی سایت رفت اما در مورد آن میزبانی همچنان ابهامات زیادی وجود دارد و نمی‌دانم چرا اصراری وجود دارد که به مردم گفته شود میزبانی را از ما گرفته‌اند؟

ریاضی در پاسخ به این سوال که آیا اینطور فکر می‌کند که فدراسیون مشکلی با هیئت کشتی خراسان رضوی دارد؟ به تسنیم گفت: من نمی‌توانم فکرها را بخوانم و نمی‌دانم واقعا انگیزه آنها چیست، خودشان می‌دانند و خدای خودشان. چیزهایی که در واقعیت اتفاق افتاده را عنوان کردم و ان‌شاءالله که موضوع گرفتن میزبانی مشهد به مشهدی بودن آقای خادم ربطی نداشته باشد و جدای از این مسائل باشد.

غلامرضا محمدی: در جام جهانی کشتی آزاد شرکت نمی‌کنیم

 

انتهای پیام/

R1351/P/S3,29/CT1 واژه های کاربردی مرتبط فدراسیون کشتی جام جهانی کشتی آزاد (کرمانشاه)

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: ژاپن

منبع این خبر، وبسایت www.varzesh3.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۲۹۸۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وضعیت خوب لرستان از نظر میزبانی مسابقات کشوری در سال 97 /فعالیت های هیئت انجمن های ورزشی استان مطلوب است
 • کره، هند و چین خواستار میزبانی جام ملت‎های آسیا شدند
 • اعلام آمادگی مشهد برای میزبانی جام جهانی کشتی
 • آمادگی مشهد برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد 2019
 • درخواست کره، هند و چین برای میزبانی از جام ملت‎ها
 • مشهدمقدس برای میزبانی جام جهانی کشتی اعلام آمادگی کرد
 • ماموران پلیس راه قزوین رشوه 2 میلیون ریالی را رد کردند
 • رد رشوه ۲ میلیون ریالی ماموران وظیفه شناس پلیس راه
 • همایش هوای پاک صبح امروز با حضور رئیس کمیته ملی المپیک برگزار شد
 • رد رشوه ماموران وظیفه شناس پلیس راه قزوین
 • همایش هوای پاک با حضور رئیس کمیته ملی المپیک برگزار شد
 • احسان حدادی و مجید کیهانی آشتی کردند؛ تلاش فدراسیون دو و میدانی برای موفقیت حدادی در المپیک 2020
 • برگزاری جلسه کمیسیون حقوق ورزشی کمیته ملی المپیک
 • رد رشوه 2میلیون ریالی توسط ماموران وظیفه شناس پلیس راه
 • یکی از شروط میزبانی کمیته جهانی المپیک توجه به محیط زیست است
 • آمریکا در سال ۲۰۲۰ صادرکننده خالص نفت خام می‌شود
 • ایران و اروپا تا 2020 در یک قایق نشسته‌اند
 • ژاپن پرداخت رشوه برای میزبانی المپیک 2020 را رد کرد
 • گزارش نصرالله سجادی در مجمع عمومی کمیته ملی المپیک چه بود؟