تهران- ایرنا- سومین جلسه رسیدگی به اتهامات پرونده شرکت دومان توکان در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی با حضور چهار متهم و برخی شاکیان به صورت علنی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، ابوالقاسم صلواتی ریاست دادگاه رسیدگی به پرونده 60 جلدی دومان توکان را با 186 شاکی و پنج متهم به عهده دارد. در دو جلسه گذشته این د دادگاه نماینده دادستان تهران به قرائت کیفرخواست متهمان پرداخت و برخی شاکیان نیز درخواست های خود را مطرح کردند.
صفریان، نماینده دادستان از «دومان سهند» فرزند اصغر به عنوان متهم ردیف اول نام برد که به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای متهم است و رشید جباری فرزند محمد، مهدی ذکایی فرزند یحیی و احسان حدیدساز فرزند محمدعلی نیز به همین اتهام در دادگاه حضور دارند ولی ندا مختارزاده که به معاونت در کلاهبرداری شبکه‌ای و معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی متهم است، به خارج از کشور متواری شده است.
به گفته نماینده دادستان متهمان این پرونده طی سال های متمادی با جذب سرمایه های مردم و وعده سودهای بالا در حوزه های مختلفی از جمله هتلداری، سرمایه گذاری در حوزه صنعت غذا و آشامیدنی، صنعت شکلات سازی، دارو، نفت، پوشاک و اپلیکیشن های موبایلی فعالیت کرده اند و با استفاده از همین سرمایه ها در دوبی، سنگاپور، لندن و کیش به خرید سهام برخی هتل های چند ستاره اقدام کرده و به سپرده گذاران وعده مسافرت با جت و اقامت در جزایر فیجی را داده اند.
اجتمام *1003* 3063

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

دادستان تهران از پرونده های سلمان خدادادی نماینده مجلس گفت

رکنا: دادستان تهران گفت: درباره حکم سلمان خدادادی تا زمان قطعیت حکم نمی‌توان اظهارنظر کرد.

به گزارش رکنا، عباس جعفری‌دولت‌آبادی در گفت‌وگو با رادیو تهران درباره مرخصی نوروزی زندانیان و ادامه اجرای عفو گسترده اظهار کرد: طبق روال سالانه و مقررات، رئیس قوه می‌تواند برای زندانیان مرخصی فوق‌العاده پیشنهاد کند. ظرف سه روز آینده تصمیم امسال هم اعلام می‌شود تا زندانیان از مرخصی نوروزی هم استفاده کنند.

سلمان خدادادی پرونده‌های مختومه متعددی دارد

وی درباره پرونده سلمان خدادادی گفت: یک گزارش مبسوطی برای هیئت نظارت ارسال کردیم. این فرد پرونده‌های مختومه متعددی داشته است. این پرونده به دادگاه رفت و بخشی را انکار کرد. مسائل اخلاقی اعلام آن اشکال دارد. دادگاه بخشی از ادعاها را نپذیرفته است و باید بعد از اظهارنظر دیوان‌عالی اظهار نظر کرد. هرچند گزارشی درباره این پرونده را به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان هم ارائه کرده‌ایم. حکم صادره دو بخش دارد که یک بخشی رد شده و بخشی دیگر را دادگاه پذیرفته و حکم صادر کرده است که فعلاً نمی‌توان درباره آن اظهارنظر کرد.

دادستان تهران درباره احتمال قطعیت حکم و تأثیر آن بر مصونیت نمایندگان گفت: مصونیت نمایندگان صرفاً درباره نطق‌های آنها است و همه افراد در برابر قانون یکسان هستند. این‌که کسی جرمی مرتکب شود هیچ مصونیتی ندارد.

جعفری‌دولت‌آبادی درخصوص افزایش احتمالی و خودسرانه قیمت‌ کالاها در سال آینده مثل لبنیات گفت: دیروز در دادستانی جلسه‌ای درخصوص مرغ بود. به همه دستگاه‌ها اعلام کردیم، مبنای دادستانی قیمت‌های مصوب است. نمی‌‌شود وزارت صنعت قیمت را 11500 اعلام کند و در سطح بازار تا مرز 17 هزار تومان به‌فروش برسد. تمام دستگاه‌های تعزیراتی باید به این مصوبه عمل کنند. اگر یک بار پای این مصوبات بایستیم، حساب کار دست متخلفان می‌آید وگرنه فکر می‌کنند هر کاری بخواهند می‌توانند انجام دهند. از امروز در میادین بزرگ نیروهای دادستانی به‌همراه عوامل تعزیرات حاضر می‌شوند. فروش اقلامی مثل گوشت و مرغ و لبنیات مازاد بر قیمت مصوب اگر انبوه باشد، اخلال در نظام اقتصادی شناخته می‌شود.

رانت‌خواری و فساد در عرضه مرغ کاملاً قابل مشاهده است

وی ادامه داد: نابسامانی بازار جز با تشدید نظارت درمانی ندارد. دستگاه‌های دولتی باید پای این تصمیم بایستند و با متخلفان برخورد کنند. رانت‌خواری و فساد در این بخش کاملاً قابل مشاهده است. کسی که نهاده دامی دولتی می‌گیرد چرا نباید با قیمت مصوب به‌فروش برساند؟ تأکید می‌کنم اگر کسانی عمداً کمبود ایجاد کردند حتماً باید برای آنها پرونده قضایی تشکیل شود.

دادستان تهران گفت: بعد از بخشنامه رئیس قوه قضاییه، تاکنون 7 جلسه تشکیل شده است که محور اصلی همکاری با دستگاه‌های اصلی است. 10 تیم مشترک با تعزیرات و وزارت صمت و پلیس تشکیل دادیم و در مراکز بزرگ عرضه حضور داشتند. گرانفروشی چیزی نیست که فقط دولت یا قوه قضاییه بتوانند آن را حل کنند بلکه مستلزم حضور همه دستگاه‌ها و همچنین حضور بیشتر مردم است. دولت احساس کرد که تنها نیست و دستگاه قضایی همراه آنها در اجرای تصمیمات درست است. متأسفانه یکی از اشکالات این است که دستگاه‌ها پای تصمیمات و مصوبات خود نمی‌ایستند، نتیجه این می‌شود که مرغ را از گلستان و مازندران به تهران می‌آورند و گرانفروشی می‌کنند و می‌گویند "ما تقصیری نداریم".

جعفری‌دولت‌آبادی گفت: ما در تنظیم بازار، قیمت‌گذاری و توزیع دخالت نمی‌کنیم بلکه فقط برای نظارت به کمک دستگاه‌های مسئول آمده‌ایم. امیدواریم تجربه تلخ گوشت قرمز، برای مرغ اتفاق نیفتد.

اجرای حکم 150 محکوم اقتصادی در 8 ماه، ارسال 563 پرونده به دادگاه

وی درباره فعالیت شعب ویژه نوروزی در دادستانی تهران گفت: شعب کشیک داریم. اگر پرونده‌های خاصی وارد شود رسیدگی می‌کنیم. شعب ویژه از تیرماه سال جاری در دادستانی ایجاد شد و کارش فقط رسیدگی به پرونده‌های بزرگ اقتصادی بود. پس از استجازه مقام معظم رهبری، شعب ویژه در دادستانی ایجاد شد که سرعت و دقت و شفافیت و قاطعیت در رسیدگی از ویژگی‌های این دادگاه‌هاست. در این ماه‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام شد، 181 بازداشتی، 849 ممنوع‌الخروجی و 244 کیفرخواست صادره از جمله دستاوردهای این دادگاه‌هاست. 563 پرونده به دادگاه‌های ویژه در حوزه‌های مختلف از جمله ارز، سکه، خودرو، لاستیک، گوشت، موبایل و صرافی ارسال شده است. تا امروز حکم محکومیت 150 نفر هم اجرا شده است. چنین عملکردی در 8 ماه کار بزرگی است که فقط توسط حدود 7 قاضی انجام شده است.

دادستان تهران گفت: این تجربه جدید، امیدی بین مردم ایجاد کرد که می‌توان کارهای بزرگ‌تری در اجرای عدالت انجام داد.

کیفرخواست پرونده تصادف در دانشگاه آزاد به دادگاه ارسال شد

وی درخصوص آخرین وضعیت پرونده تصادف در دانشگاه آزاد گفت: کیفرخواست صادر شده و پرونده به دادگاه ارسال شده است. نمی‌توانیم اسامی متهمان را اعلام کنیم. پرونده مدیرعامل شرکت پیمانکار، مدیر دانشگاه و خود دانشگاه به‌عنوان شخصیت حقوقی هم به دادگاه رفته است. تعدادی از شاکیان هم موفق به دریافت دیه شده‌اند.

ساختارهای فسادزا مانند امضاهای خاص را حذف کنید

دادستان تهران درباره نقش دستگاه‌ها در پیشگیری از وقوع فساد نیز اظهار کرد: این‌طور نیست که مرجع قضایی در همه آسیب‌های اجتماعی اولین مرحله رسیدگی باشد بلکه آخرین مرحله است. بانکداری و بانک‌ها باید از وقوع پولشویی جلوگیری کنند و موارد مشکوک را به‌موقع گزارش کنند. عمده این فسادهایی که رخ داده، می‌توانستند پیشگیری شوند. یا در حوزه تصادفات، اگر فرهنگسازی شود و همه مردم قوانین را رعایت کنند، آیا این‌همه تصادف و تلفات خواهیم داشت؟ پیشگیری مصادیق مختلفی دارد و باید اقدامات پیشگیرانه را در اولویت اول مبارزه قرار دهیم و ساختارهای فسادزا مانند امضاهای خاص را حذف کنیم. رویه این است که مثلاً خودروی معیوب تولید کنیم و موجب مرگ مردم شویم در حالی که باید تعداد خودروی تولیدی را کم، اما با کیفیت کنیم.

جعفری‌دولت‌آبادی ادامه داد: رئیس جدید قوه قضایی هم در این زمینه تأکید دارند که هیچ دستگاهی نیست که مسئولیت پیشگیری نداشته باشد. مگر دستگاه قضایی چقدر می‌تواند جلوی وقوع فساد و آسیب را بگیرد؟ قوه قضاییه چقدر می‌تواند جلوی طلاق را بگیرد؟ به‌میزانی که دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه‌ نقش دارند قوه قضاییه ندارد. اگر می‌خواهیم اوضاع‌مان در حوزه آسیب‌های اجتماعی بهتر شود، پیشگیری حرف اول را می‌زند که اگر این‌گونه شود، حجم پرونده‌های قضایی هم کم می‌شود. امیدواریم پیشگیری در همه حوزه‌ها ملاک عمل مسئولان قرار گیرد و قوه قضاییه آخرین مرحله رسیدگی باشد.

وی تأکید کرد: امسال به‌لحاظ رسیدگی‌های بزرگ در پرونده‌های قضایی، سال پرتلاشی بود. پرونده‌های بانک سرمایه، پتروشیمی، تعاونی‌های اعتبار، زحمات زیادی برای قوه قضاییه داشت. مردم بدانند که این قضات واقعاً شب و روز نداشتند تا پرونده‌ها را به سرانجام برسانند. از مردم تشکر می‌کنم که تحمل کردند. برای مبارزه با فساد به عزم و اجماع ملی نیاز داریم. از همکاری و تلاش همه دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی تشکر می‌کنم و اگر قصور و کوتاهی در این زمینه داشتیم، از مردم عذرخواهی می‌کنم.

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

کلیدواژه: اجتماعي دادگاه مفاسد اقتصادي دومان توكان قوه قضاييه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۴۸۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هدایتی: آقای تاج از من ۲ میلیون دلار پول گرفته است
 • حسین هدایتی: چرا دادگاه برادر رئیس جمهور غیرعلنی و دادگاه من علنی است؟/ در عمرم ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفتم
 • هدایتی: آقای تاج ازمن ۲میلیون دلار پول گرفته است
 • هدایتی در آخرین دفاع : چرا دادگاه برادر رییس جمهور غیر علنی است ؟
 • سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده موسوم به تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان برگزار شد
 • پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اخلال گر اقتصادی
 • پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اخلال هدایتی
 • دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه‌ای موسوم به شیمی دُر برگزار شد
 • سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده موسوم به تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان آغاز شد
 • برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه‌ای
 • آغاز پنجمین جلسه دادگاه «حسین هدایتی»
 • پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط آغاز شد
 • دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه‌ای موسوم به شیمی دُر
 • دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه‌ای موسوم به شیمی دُر برگزار شد/ تفهیم اتهام مالک باشگاه ورزشی شیمی دُر
 • رسیدگی به پرونده های فسادهای نجومی اقتصادی سال ۹۷ /بابک زنجانی هیچ است
 • نماینده دادستان: متهمان برای بازگرداندن اموال سپرده گذاران همکاری کنند
 • برخی از«فساد‌های اقتصادی»که درسال ۹۷«رو»شد
 • برخی از «فساد‌های اقتصادی» که در سال ۹۷ «رو» شد
 • دادستان تهران: قیمت مرغ 11500 تومان/ خودروسازان باید به وعده‌هایشان عمل کنند/ نماینده مجلس در ارتکاب جرم مصونیت ندارد