رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان را جنگی روانی دانست که می‌تواند به عرصه شکست آمریکایی‌ها تبدیل شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان گفت: برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان اقدام انفعالی آمریکاست.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا افسر ارشد اطلاعاتی است که وظیفه‌اش پوشاندن شکست‌های آمریکا در حوزه عملی در قالب یکسری جنگ‌های روانی است که این سیاست را در قبال جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است.

وی توضیح داد: در حال حاضر آمریکایی‌ها با رسوایی منطقه را ترک می‌کنند خودشان هم اذعان دارند که در شکل دادن داعش نقش اصلی داشتند و در بیرون راندن داعش و شکست آن برخی کشورها همچون ایران و روسیه موفق عمل کردند. آمریکا در شرایطی که موضوع خروج از منطقه را مطرح می‌کند و جایی در منطقه ندارد، برگزاری اجلاس در لهستان را بیان کرده که این یک جنگ روانی است، چون آمریکا جایی در عمق استراتژیک ایران و منطقه ندارد و تنها برای جبران شکست‌های عملیاتی‌اش این موارد را بیان کرده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: در چنین شرایطی می‌توان در قالب دیپلماسی عمومی پاسخ داد چون آمریکا بسیاری از معاهدات بین‌المللی از جمله برجام را بر هم زد و اقدام غیرقانونی انجام داد که این در حوزه بین‌المللی مشهود است. ایران باید سیاست‌های همسو با جامعه بین‌الملل را دنبال کرده و راهبردهای متناسب با ثبات در منطقه را در پیش بگیرد.

فلاحت‌پیشه با تاکید بر این‌که اجلاس لهستان می‌تواند به صحنه شکست آمریکایی‌ها تبدیل شود، اظهار کرد: قطعا برگزاری این اجلاس از سوی سیاستمداران اروپایی و محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا مورد انتقاد قرار خواهد گرفت، چون آمریکا با چنین اقداماتی تنها بی‌ثباتی در منطقه را دامن می‌زند.

وی در واکنش به میزبانی لهستان برای برگزاری اجلاس ضد ایرانی، گفت: لهستان از کشورهای اروپایی و محل اقدامات اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در زمان جنگ سرد بود و بعد از آن هم به پایگاهی تبدیل شد. آمریکا از ضعف‌های چنین کشورهایی در عرصه بین‌المللی برای برگزاری چنین همایش‌هایی استفاده می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت که لازم است ایران برخورد قاطع با لهستان داشته باشد و این برخورد فراتر از گلایه ساده صورت گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

هیئت پارلمانی ایران با نخست‌وزیر سوریه دیدار کرد

هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در سفر به سوریه با نخست وزیر این کشور دیدار کرد. ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به سوریه که در پی تداوم مناسبات بین کشورمان و دمشق پس از بحران داعش انجام شد، با "عماد خمیس"، نخست‌وزیر سوریه، دیدار و گفت‌وگو کردند.

فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در این دیدار با اشاره به اهمیت وجود هماهنگی بین سفرای ایران و سوریه برای برنامه‌ریزی و تسهیل فعالیت مشترک دو کشور، گفت: اظهارات مقامات سوری بیانگر عمق علائق دیرینه بین دو کشور است که امری قابل تأمل محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وجود اشتراکات در عرصه‌های مختلف بین تهران و دمشق نشان می‌دهد که این دو کشور در آینده هم باید بیشتر با هم ارتباط داشته باشند، اظهار داشت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تأکید دارند که روابط ایران با سوریه باید به صورت استراتژیک پیش برود تا در آینده هم هیچ کشوری نتواند در سوریه ایجاد فتنه کند.

استقبال بشار اسد از ایفای نقش ایران در حوزه اقتصادی سوریهتشکیل کمیته نمایندگان ایران و سوریه برای همکاری‌های راهبردیهیئت پارلمانی ایران عازم سوریه شد

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه بخشی از مسائل دو کشور در حوزه اجرا باید حل و فصل شود، ادامه داد: شهدای مدافع حرم ایرانی با افتخار در راه آرمان‌هایشان جان‌فشانی کردند و این راه ادامه خواهد داشت.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: به هر حال در ایام غربت سوریه، جمهوری اسلامی ایران از هیچ کمکی برای شکست دشمنان سوریه دریغ نکرد. این کمک‌ها بدون آزادسازی خط اعتباری و مالی امکان‌پذیر نبود، کمک‌هایی که به هر حال حق‌الناس است و باید در روابط دو کشور تسویه شود، خرسندم که با امضای برخی پروتکل‌ها سازوکار لازم در این رابطه پیش‌بینی شده است اما متأسفانه از فرصت‌سوزی و کم‌کاری در حوزه اجرا، گلایه‌مند هستیم.

وی با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس برای پیگیری پروتکل‌های موجود بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه، تصریح کرد: هم‌اکنون این وظیفه قانونی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه‌مقننه واگذار شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در موضوع دفاع از سوریه متحد هستند و البته متحد هم خواهند ماند، اما با این وجود در حوزه اقتصادی نیز دولت سوریه باید فرصت‌های اقتصادی را به گونه‌ای در اختیار دو کشور قرار دهد که احساس اختلاف و تبعیض پیش نیاید، گفت: همچنین یادآور می‌شود در بخشی از قراردادهایی که با ایران منعقد شده، اما سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سوریه در تغییر کاربری زمین‌های محل سرمایه‌گذاری تعلل به خرج می‌دهد که این نوعی فرصت‌سوزی است و انتظار می‌رود نخست‌وزیر سوریه این مشکل را برطرف کند.

فلاحت‌پیشه اظهار داشت: "طرطوس و لاذقیه" خط راهبردی بین ایران، عراق و سوریه است و این موضوع در قراردادهای بین این کشورها ذکر شده است؛ لذا باید برای دلگرمی دو ملت، اهداف این خط راهبری محقق شود، متأسفانه اکنون کشتی‌های ایرانی برای پهلوگیری طرطوس با مانع مواجه هستند که این مانع باید از طرف دولت سوریه برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون یک هیئت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سوریه به سر می‌برد و خوشبختانه روند مذاکرات‌شان خوب گزارش شده است، ادامه داد: ایران و سوریه هر دو مورد تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستند و باید در این راه برای مقابله به یکدیگر کمک کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: یادآور می‌شود در موضوع بهره‌برداری از میادین نفتی، زمین‌های کشاورزی و غیره که همه اینها جزء پروتکل‌ها و توافقات فی‌مابین است، در حوزه اجرا با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که باید از سوی طرف سوری برطرف شود، به عنوان مثال برخی اراضی برای سرمایه‌گذاری کشاورزی مشخص شده ولی این اراضی فاقد حق‌آبه هستند؛ لذا در این شرایط امکان سرمایه‌گذاری فراهم نمی‌شود، لذا این مسئله باید در هیئت دولت سوریه برطرف شود.

فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری ایرانیان قطعا منافع مردم سوریه را نیز رقم خواهد زد، گفت: در دیدار با آقای بشار اسد، وی نسبت به لزوم غلبه بر بوروکراسی اداری بین دو کشور تأکید کرد که در این راستا باید تلاش‌های زیادی شود.

وی با اشاره به بررسی فرصت‌های روابط اقتصادی بین دو کشور در کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: برادران ایرانی و سوری در یک جبهه علیه تروریسم و دشمنان اسلام جنگیدند و فتنه بزرگی را از سر دنیای اسلام دور کردند؛ بنابراین هم‌اکنون نیز باید برای رفع بوروکراسی‌های موجود در ایران، پیگیری لازم به عمل بیاید و مسئولان سوری نیز در دولت به رفع موانع پیشبرد روابط اقتصادی کمک کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: این آمادگی وجود دارد که هفته‌ای یک بار با سفیر سوریه در تهران نشست بگذاریم و گام به گام در جهت رفع موانع پیش برویم.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: بنابراین لیستی از موانع بوروکراتیک دوجانبه را تهیه خواهیم کرد که بخشی از آنها در سوریه است و باید توسط کابینه دولت سوریه حل شود. بخشی از آن هم در ایران توسط مسئولان کشورمان پیگیری و حل خواهد شد، مطمئن هستم، از آنجا که روابط ما عمیق و بسیار استراتژیک است، همه مسائل قابل حل محسوب می‌شود.

**انتقاد نخست‌وزیر سوریه از تغییر مدیران ایرانی پیگیری روابط ایران و سوریه

همچنین، در ادامه "عماد خمیس"، نخست‌وزیر سوریه، نیز ضمن ابراز خرسندی از صراحت بیان رئیس هیئت پارلمانی ایران، اظهار داشت: باید گفت که بخشی از مشکل، نزد طرف ایرانی است؛ در واقع تاکنون چندین مرتبه مسئولان مربوطه‌ای که وظیفه اجرای پروتکل‌ها را به عهده دارند، تغییر کرده‌اند و بخشی از دلایل فرصت‌سوزی به ایرانیان باز می‌گردد.

وی تصریح کرد: مطلع هستم که رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، معمولا برای حل مشکلات، به‌خوبی وارد عرصه می‌شود؛ بنابراین درخواست می‌شود که حتما در این باره نیز جدی عمل کرده و مشکلات طرف ایرانی را برطرف کنید. همچنین شخصا در دولت سوریه تمام مشکلاتی که وجود دارد را حل خواهم کرد.

انتهای پیام/

R1011202/P/S1,15/CT12 واژه های کاربردی مرتبط کمیسیون امنیت ملی حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نمایندگان مجلس مجلس دهم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۵۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نشست لهستان نشستی ضد ایرانی است یا پوششی برای اجرای دیگر سیاست‌های آمریکا؟
 • بهره مندی از نظر مراجع برای تقویت فعالیت های مهدوی/برگزاری نخستین اجلاس ملی «مهدویت و انقلاب اسلامی/میزبانی جمکران از زائران
 • فلاحت پیشه: کمک‌های ایران به سوریه حق الناس است و باید در مناسبات دو کشور تسویه شود
 • فلاحت‌پیشه:درباره CFT و پالرمو نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی
 • فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه گریه دارد
 • گلایه فلاحت‌پیشه از نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه
 • فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد
 • جنگ روانی ایران هراس، نشست ورشو
 • رضا نصری: نشست لهستان، ضرب شست ترامپ به اروپاست
 • آمریکا دنبال هژمونی از دست رفته خود در حوزه بالکان است
 • تهدید امنیتی نشست ضدایرانی لهستان برای روسیه/ چرا سوریه نباید زیربار مذاکره برود؟
 • کنفرانس لهستان و سفر دوره‌ای پمپئو تاکتیک امریکا برای افزایش فشار روانی بر ایران است
 • دلیل انتخاب «لهستان» برای اجلاس ضد ایرانی
 • نتیجه اجلاس ضدایرانی لهستان در نهایت به نفع ایران خواهد بود
 • ذوالنور: سوابق ترحم ایران نسبت به لهستان بسیار است باید پاسخ دندان‌شکن بدهیم
 • واکنش ذوالنور به برگزاری اجلاسی ضد ایرانی در لهستان
 • توضیح ظریف درباره شایعه استعفا از دولت، روابط ایران با جهان عرب، بحران یمن، بازسازی سوریه، درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا| ما دنبال جنگ و تنش نیستیم| به اختلافات داخلی آمریکا هم امید نبندیم
 • نباید در برابر اجلاس لهستان کوتاه بیاییم
 • اروپا و آمریکا دو روی یک سکه هستند/ضرورت پاسخ دندان‌شکن به لهستان