به گزارش ایرنا، ناصر عتباتی دادستان مرکز استان اردبیل روز شنبه به خبرنگاران گفت: علاوه بر این افراد تعدادی از پیمانکاران این سازمان نیز تحت تعقیب قرار گرفته اند.
دادستان اردبیلناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از کشف فساد در سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اردبیل خبرداد.


وی افزود: اخذ پورسانت از پیمانکاران ، فاکتور سازی، تبانی، دریافت رشوه و تضییع حقوق بیت المال از اتهامات اصلی کارکناندستگیر شده سازمان فضای سبز شهرداری اردبیل می باشد.
عتباتی همچنین با اشاره به کشف فساد چند صد میلیون تومانی در مرکز وصول درآمدهای مجتمع تفریحی شورابیل اردبیل گفت: در این پرونده نیز دریک نفر بازداشت شده است.
او بر نظارت مراجع نظارتی بر مجموعه‌های مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: در موارد کشف فساد در ادارات دولتی و مجموعه مدیریت شهری، مراجع نظارتی که کم کاری کرده‌اند نیز تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.
6016
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

مبارزه با فساد بايد با تدبير و برنامه‌ريزي دستگاه ها انجام شود

خبرگزاري آريا- دادستان کل کشور گفت: اختلاس‌ کنندگان و افرادي که اين روزها مي‌بينيد با آنها برخورد مي‌شود و مبارزه با اين اژدهاي هفت سر فساد که اين قدر ريشه دوانده است و قطع نمي‌شود از جمله افرادي هستند که به نوعي سرقت و دزدي کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاري آريا، حجت الاسلام و المسلمين منتظري در همايش تخصصي معاونان و روساي اداره مبارزه با سرقت پليس آگاهي سراسر کشور که صبح امروز (چهارشنبه) در ستاد مرکزي ناجا برگزار شد، با تاکيد بر اين که خروجي چنين همايش‌هايي بايد براي مردم مانوس بوده و براي آنان عايدي داشته باشد، گفت‌: اميدوارم با اقدامات انجام شده کمتر شاهد وقوع يکسري جرايم از جمله سرقت باشيم.
وي با اشاره به اين که با هر آسيبي بايد متناسب با شرايط خودش برخورد کرده و آن را مورد بررسي قرار داد، گفت‌: مبارزه با جرم بايد متناسب با همان جرم باشد. بايد برنامه‌ريزي براي مبارزه با هر آسيبي انجام شود و آن گاه نتايج موثر و مفيد خواهد بود.
دادستان کل کشور با تاکيد بر اين که بايد تمام زوايا و آثار يک جرم مورد بررسي علمي قرار بگيرد، خاطرنشان کرد: براي انجام هر کاري اگر بخواهيم آن کار خوب انجام شود، اولا بايد دانش آن کار را داشته باشيم و ديگري هم بايد عقل بکارگيري آن دانش را داشته باشيم و اين دو مانند دو بال يک پرنده هستند که ما را در رسيدن به اهداف کمک مي‌کنند.
منتظري با اشاره به ديداري که چند سال پيش با وزير دادگستري آلمان داشته است، گفت‌: در اين ديدار از وزير اين کشور پرسيدم که بزرگترين جرم در آلمان چيست، پاسخ داد سرقت و وقتي که نوع آن را پرسيدم گفت‌، بيشترين سرقت ما سرقت اتومبيل است.آمارهايي که در سراسر دنيا اعلام مي‌شود نشان مي‌دهد که سرقت از جمله بيشترين جرايم در سراسر جهان است.
دادستان کل کشور با بيان اين که سرقت يک آسيب اجتماعي در همه کشورها است، در اين رابطه گفت‌: سرقت علاوه بر اين که يک جرم عليه اموال عمومي است، آرامش و امنيت جامعه را به مخاطره مي اندازد و در همين راستا نيز يکي از برنامه‌هاي جدي براي تامين امنيت اجتماعي مبارزه با سرقت و ايجاد آرامش براي مردم است.
منتظري در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه سرقت در رديف دوم جرايم موجود در کشور قرار دارد و 27 تا 28 درصد از کل جرايم ما مربوط به سرقت است. اولين جرم نيز مربوط به جرايم مرتبط به مواد مخدر است.
منتظري با تاکيد بر ضرورت ريشه‌يابي و بررسي خاستگاه جرايم، تاکيد کرد: اولا اين که جرم و سرقت ارتباط مستقيمي با جرايم مواد مخدر و اعتياد دارد. مساله دوم وضعيت اقتصادي و شرايطي که به لحاظ مالي در جامعه حاکم است، مساله بيکاري يکي از عوامل موثر درافزايش سرقت است. تعطيلي کارگاه‌ها و کارخانجات باعث بيکاري مي‌شود و لذا کساني که مسئوليت مستقيم در جلوگيري اين کارگاه‌ها دارند بايد اين را بدانند که وقتي وضعيت اقتصادي مردم دچار مشکل شود، سرقت و جرايم اين چنيني نيز افزايش مي‌يابد.  
دادستان کل کشور با اشاره به اينکه مردم معصوم نيستند که هيچ گاه هيچ خطايي از آنها سر نزند، خاطرنشان کرد: وقتي مردم مي بينند که نمي‌توانند نيازهاي زندگي را تامين کنند، ممکن است حتي اگر متدين هم باشند آن گاه فيتله تدين را پايين بکشند و بروند به سراغ اين که از طريق جرمي مانند سرقت نياز خود را برطرف کنند.
منتظري در بخش ديگري از سخنان خود از افزايش جرم سرقت در  9 ماهه امسال در مقايسه با سال گذشته خبر داد و گفت‌: اگر اين مسائل را ريشه يابي کنيم مشخص مي‌شود که شرايط اقتصادي حاکم بر جامعه بر افزايش سرقت تاثير داشته است.
وي با بيان اينکه دولت و مردم صرفا نبايد از پليس و دستگاه قضايي توقع داشته باشند که آمار سرقت را کاهش دهند، در اين باره توضيح داد: همه مشکلات را نمي‌توان با برخورد قضايي و انتظامي حل کرد. خاستگاه و منشاء جرم و سرقت نه در دست ناجا و نه در دست دستگاه قضايي است. بنابراين در مورد سرقت و بسياري از جرايم لازم است که اقدامات پيشگيرانه را انجام دهيم. در رابطه با مساله سرقت مسئولان اقتصادي و کساني که عهده دار تامين نيازهاي مردم به ويژه‌ نيازهاي ضروري جامعه هستند، نقش مهمي بر عهده دارند.
دادستان کل کشور ادامه‌ داد: اختلاس‌ کنندگان و افرادي که اين روزها مي بينيد با آنها برخورد مي‌شود و مبارزه با اين اژدهاي هفت سر فساد که اين قدر ريشه دوانده است و قطع نمي‌شود از جمله افرادي هستند که به نوعي سرقت و دزدي کرده‌اند؛ اتفاقا اختلاس و غارت بيت المال بدترين نوع سرقت است که از سوي کساني انجام مي‌شود که ثروت اندوزي آنها حد و توقف ندارد.
منتظري تصريح کرد: اعدادي مانند دو هزار ميليارد و 100 ميليارد دلار و ... مي شنويم که خيلي از ما هيچ تصوري از مبلغ آن نداريم، اما يک عده خيانت هاي اين چنيني مي‌کنند. آن آقايي که خيلي اتو کشيده و ترگل و ورگل مي‌رود و ارز دولتي مي‌گيرد، اما به جاي وارد کردن کالاي مورد نياز مردم يا آن را وارد نمي‌کند و يا بخشي از آن را وارد مي‌کند، کار را به جايي کشيده است که داد رييس جمهور را نيز در آورده است.
وي با اشاره به اين که در اين بخش رييس جمهور مستقيما مسئول نيست، اضافه کرد: بايد مديران و معاوناني بر رفتار چنين افرادي نظارت داشته باشند و ببينند که آن ارز چه مي‌شود. چرا بايد لايه‌ها در سطوح اداري و ... به گونه‌اي باشد که فردي بتواند  چنين تخلفي را مرتکب شود.
دادستان کل کشور در ‌عين ‌حال با تاکيد بر اينکه ما معتقد به فراگيري فساد در سراسر کشور نيستيم، در اين باره گفت‌: ما نه مي خواهيم بگويم و نه اعتقاد داريم که در اين کشور فساد همه جا را گرفته است. اما در نظام جمهوري اسلامي ايران اصلا قابل قبول نيست که شاهد اين گونه اختلاس‌ها و سوءاستفاده‌ها باشيم.
وي با بيان اين که قوه قضاييه براي برخورد با اين دسته از تخلفات چقدر بايد دادگاه و شعبه دادسرا ايجاد کند، خاطرنشان کرد: ناجا مگر مي‌تواند براي هر فردي که در هر کارخانه و شرکتي مشغول کار است دو مامور قرار دهد تا آنها را تحت نظر قرار دهد. اينها راهکار دارد و ما نيز بايد به جاي اين که به معلول بپردازيم به علل بپردازيم.
منتظري با بيان اين که قصد ندارد توپ را تنها در زمين يک قوه بياندازد، گفت‌: مبارزه با فساد اگر بخواهد مثمرثمر باشد، بايد با دانش ، تدبير و برنامه‌ريزي دستگاه ها انجام شود و اتاق هاي فکري در اين خصوص تشکيل شده و در آن تدبير و برنامه‌ريزي شود.
دادستان کل کشور يکي ديگر از عوامل افزايش سرقت را خود مردم دانست و يادآور شد: مردم نيز بايد اين را بدانند که در شرايط اين چنيني مراقبت بيشتري از اموال و دارايي خود داشته باشند.
به گفته منتظري يکي ديگر از عوامل سرقت نيز به اين باز مي‌گردد که پليس و مسئولان قضايي بايد حضور جدي تري در مبارزه با اين جرم داشته باشند و ادامه داد: البته منظور من اين نيست که برويد سر هر کوچه يک پليس بگذاريد،‌ بلکه بايد از دانش و تجربه پليس استفاده شود و به مردم آرامش دهند؛ بنابراين منظور من صرفا حضور فيزيکي نيست و چه بسا گاهي بتوان با نصب يک دوربين کار بهتري را انجام داد.
دادستان کل کشور در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اين که يکي از مهم‌ترين عواملي که مي‌تواند سبب کاهش آسيب ‌ها شود و نقش موثري در کاهش جرم و سرقت داشته باشد نيروي تقوا و تدين است، در اين باره بيان‌ کرد: اين موارد نيز در جلوگيري از وقوع آسيب‌ها و جرايم بسيار اهميت دارد.
وي بر ضرورت برخورد با مالخران نيز تاکيد کرد و يادآور شد: به‌ هر حال وقتي سارقي يک وسيله را مي دزد بايد آن را در جايي بفروشد. بايد با  اين افراد و خريداران اموال مسروقه نيز برخورد شود و با يک برنامه‌ريزي دقيق با مالخران مقابله کرد.
وي در ادامه با اشاره به انتقاد مطرح شده مبني بر اين که پليس دزد را مي‌گيرد ، اما دادسرا پس از مدت کوتاهي او را رها مي‌کند، گفت‌: ما بايد چه کار کنيم. قانون که به قاضي اجازه عمل فراتر از قانون را نمي‌دهد.
منتظري ادامه‌ داد: يکي از اشکالات ما اين است که از جوسازي‌هايي که تحت عنوان حقوق بشر عليه ما درست مي‌شود، مي ترسيم. در حالي که طبق آيه شريفه قرآن به صراحت آمده که هر مرد و زني که دست به سرقت مي زنند در صورتي که واجد شرايط باشند و آن شرايط 13 ــ 14 گانه در موردشان احصا شود دستش را قطع کنند. اگر اين خشونت است دستوري است که خدا داده و همان خدايي که رحمان و رحيم است چنين حکمي را داده است.
منتظري افزود: ممکن است بپرسند آيا دستان سارق سه هزار ميلياردي را قطع مي کنيد که مي گوييم آن فرد بايد اعدام شود. امروز دستگاه قضايي با جديت و اقتدار براي مبارزه با فساد به ميدان آمده و اين مبارزه يک مبارزه جدي است و طبق آيه قرآن کساني که فسادهاي اين چنيني مي‌کنند بايد اعدام شوند.
دادستان کل کشور با اشاره به اين که ناجا بازوي اصلي دستگاه قضايي در اجراي عدالت است، در اين باره خاطرنشان کرد: ناجا ضابط قضايي است و اين يعني نقش بديعي در رسيدگي به جرايم و پرونده‌هاي مختلف دارد و اگر خشت اول را نيروي انتظامي کج بگذارد اين ديوار تا ثريا نيز کج مي‌رود.
وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي ارائه کارت ضابطيت به ضابطان قضايي، ادامه‌ داد: برابر قانون فرماندهان، افسران و درجه داران ضابط قضايي هستند و کارکنان وظيفه به عنوان ضابط قضايي محسوب نمي‌شوند. اين يعني نمي‌توان  انجام تحقيقات را به يک سرباز واگذار کرد،‌ بلکه فرمانده، افسر و درجه دار مي‌توانند تحقيقات را انجام دهند.
دادستان کل کشور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود همچنين از برنامه‌ريزي براي ارائه کارت ضابطيت به نيروهاي بسيج خبر داد و در اين باره توضيح داد: در حال‌ برنامه‌ريزي هستيم تا اين کار براي عوامل بسيج نيز صادر شود.
وي در پايان از فرماندهان، افسران و درجه داران پليس خواست که حتما کارت ضابطيت خود را دريافت کنند، چرا که اگر اين کارت را دريافت نکرده باشند تحقيقات و بررسي هاي آنان فاقد وجاهت قانوني است و بر اساس قانون هيچ ارزشي براي دستگاه قضايي ندارد و حتي مي‌توان آن را خردکن انداخت.واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها استان اردبیل حقوق دادستان عمومی و انقلاب شهرداری فضای سبز جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استعفای مدیرعامل باشگاه شاهین شهرداری بوشهر
 • همایش مدیریت سبز درکرج برگزار می‌شود
 • برگزاری همایش مدیریت سبز با عنوان هوای پاک، مسئولان ، مردم
 • فساد به شهرداری قائم‌شهر هم رسید / ۲ نفر دستگیر شدند
 • کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران/اخلاگران نظام اقتصادی ‌دستگیر شدند‌
 • عامل تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی کوهدشت دستگیر شد
 • جذب 6500 همیار سبز در بندرعباس
 • گذر سبز در ورودی شهر کرج احداث شد
 • دستور ویژه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در خصوص پرونده قتل پسر بچه مشهدی
 • مدیریت پسماند در اردبیل اصولی نیست/ خبر چهار هزار زباله گرد در اردبیل تکذیب شد
 • بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است
 • عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران: ادعای انگلیس درباره زاغری فرافکنی است/ پرونده بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است
 • ۴ کارمند وزارت صنعت بین متهمان واردات خودروی خارجی/ بانک سرمایه نمونه‌ای از یک فساد کامل است
 • 13 هزار مترمربع فضا سبز در ناحیه ویژه بهاران احداث شد
 • ۴ کارمند وزارت صنعت بین متهمان واردات خودروی خارجی/تعقیب ۳۰ مدیر در پرونده بانک سرمایه
 • احیای هویت باغشهری کرج/کمبود عرصه‌های فضای سبز اطلاع‌رسانی شود
 • دادستان کل کشور: متأسفانه بخاطر مسائل حقوق بشری و اینکه در سازمان ملل محکومیت نشویم از اجرای برخی حدود الهی دست کشیده‌ایم| تشکیل کمیته‌های نظارت بر بازار از هفته آینده| سرقت در ردیف دوم از جرائم در جامعه است| اختلاس و غارت بیت المال بدترین نوع سرقت است
 • سرانه فضای سبز کرمان ۱۸ متر مربع به ازای هر فرد است
 • استفاده از ظرفیت صداوسیما در انعکاس فعالیت‌های سازمان سیما و منظر