تهران - ایرنا - معاون اول رئیس جمهور دولت دوازدهم به تماشای نمایش «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی علی رفیعی نشست.

به گزارش شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری لحظاتی پیش با حضور در تالار وحدت به همراه سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای نمایش «خانه برناردا آلبا» به کارگردانی علی رفیعی نشست.
این حضور در سالروز تولد این کارگردان نامدار ایرانی اتفاق افتاده است.

** «خانه برناردا آلبا» دریک نگاه

به گزارش ایرنا، رویا تیموریان، مریم سعادت و مائده طهماسبی در این نمایش به کارگردانی علی رفیعی که از 14 آذر در تالار وحدت به صحنه می رود، به ایفای نقش می پردازند.
«خانه برناردا آلبا» عنوان سومین اثری است که این کارگردان و طراح تئاتر ایران از نمایشنامه های فدریکو گارسیا لورکا شاعر و نمایشنامه نویس اسپانیانی به صحنه می‌برد.
این روزها نمایش «خانه‌ برناردا آلبا» نوشته فدریکو گارسیا لورکا با ترجمه احمد شاملو و طراحی و کارگردانی علی رفیعی در تالار وحدت روی صحنه رفته است.
دراماتورژی این اثر سترگ به‌عهده محمد چرمشیر بوده و حمید پورآذری نیز به‌عنوان دستیار با رفیعی همکاری کرده است.
اگرچه در یک دهه‌ گذشته علی رفیعی یکی‌دونمایشنامه را که پیشتر اجرا کرده بود روی صحنه برده اما این نخستین بار است که او «خانه برناردا آلبا» را اجرا می‌کند. رفیعی پس از سه سال یعنی 1394 که «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و مرگ میرزاتقی‌خان فراهانی» را به اجرا رسانده بود، به سالن اجرای تئاتر بازگشته است و این تجربه را با بازیگران و عوامل پشت صحنه‌ای به سرانجام می‌رساند که همه از بهترین‌های امروز تئاتر ایران محسوب می‌شوند.
«خانه برناردا آلبا» عنوان سومین اثری است که این کارگردان و طراح تئاتر ایران از نمایشنامه های فدریکو گارسیا لورکا شاعر و نمایشنامه نویس اسپانیانی به صحنه می‌برد.
همچنین ستاره اسکندری تهیه کنندگی نمایش «خانه برناردا آلبا» و روح الله زندی فرد مدیریت تولید این نمایش را برعهده دارند.
طراحی صحنه این نمایش که از نیمه اول آذر به صحنه می رود توسط رفیعی انجام شده و منوچهر شجاع مشاور طراحی و اجرای صحنه این اثر نمایشی است. همچنین رفیعی و ندا نصر طراحی لباس «خانه برناردا آلبا» را بر عهده دارند.
فراهنگ ** 7561 ** 1355 **

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت/ چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود

خبرگزاری میزان- معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت، چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود، اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت در خانه تئاتر، داوری جشن خانه سینما امسال چگونه است؟ و .. گزیده‌ای از اخبار بسته فرهنگی امروز است. تاریخ انتشار: 14:05 - 25 تير 1398 - کد خبر: ۵۳۳۷۵۳

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت، چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود، اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت در خانه تئاتر، داوری جشن خانه سینما امسال چگونه است؟ و ... گزیده‌ای از اخبار بسته فرهنگی امروز است که در ادامه می‌خوانید.

 

 

• معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت
مدیر کل دفتر تبلیغات و گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: طرح معرفی جاذبه‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان تدوین و اجرا می‌شود. به گزارش مهر، محمد ابراهیم لاریجانی درباره طرح معرفی استان سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری گفت: در نظر داریم تا این استان را در استان‌های همجوار خود نیز معرفی کنیم تا از این استان‌ها گردشگر به آنجا برود. مانند هرمزگان کرمان خراسان شمالی و جنوبی و گلستان. همچنین هفته‌های فرهنگی در این استان‌ها با موضوع جاذبه‌های استان سیستان و بلوچستان بکرتر خواهد شد.

• چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی، هنری سپهر سوره هنر از توافق همکاری میان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد و حوزه هنری برای برگزاری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد خبر داد. به گزارش فارس، محمد زرویی نصرآباد با بیان اینکه فراخوان جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد در این هفته اعلام می‌شود، گفت: در این راستا قرار است کانون‌های مساجد سراسر کشور و حوزه هنری در برگزاری جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد همکاری داشته باشند.

• اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت در خانه تئاتر
اولین جلسه نشست‌های الف با رویکرد نقد و اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت توسط انجمن موسیقی خانه تئاتر برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، چهارشنبه ۲۶ تیرماه اولین جلسه نشست‌های الف با رویکرد نقد و اجرای موسیقی نوگرایانه فلوت توسط انجمن موسیقی خانه تئاتر برگزار می‌شود. این جلسه با اجرای فلوت توسط کلاریز کشاورز همراه خواهد بود و قطعاتی از محمد امین شریفی، روزبه رفیعی، مهدی خیامی و نیما عطرکار روشن اجرا خواهد شد. این برنامه چهارشنبه ۲۶ تیر سالجاری از ساعت ۱۹ در تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر با حضور آذین موحد، مانی جعفرزاده و سینا موسوی فرد برقرار خواهد بود. ورود برای علاقمندان آزاد و رایگان است.

• داوری جشن خانه سینما امسال چگونه است؟
رئیس انجمن عالی هنر‌ها و فنون سینمایی ایران با اشاره به اینکه برای جشن سال آینده خانه سینما برنامه‌ریزی متفاوتی انجام شده و اعضای آکادمی همزمان با اکران در حال دیدن فیلم‌ها هستند، گفت: برای جشن امسال قرار است با در نظر گرفتن شرایط، برای نمایش فیلم‌های نامزد شده و داوری مرحله دوم، امکان نمایش در مکان و زمان مشخص فراهم شود که مازیار میری مثل گذشته مدیریت آن را بر عهده دارد. به گزارش ایسنا، رامین حیدری فاروقی درباره نحوه تماشای فیلم‌ها از سوی اعضای آکادمی برای داوری آثار جشن خانه سینما توضیح داد: کسانی که عضو انجمن عالی هنر‌ها و فنون سینمایی هستند در جریان این روند و رویه قرار دارند و اطلاعات تک تک فیلم‌هایی که به نمایش در می‌آید، از طریق پیامک برای آن‌ها ارسال می‌شود تا با کارت‌هایی که در اختیار دارند با یک همراه به سینما‌هایی که امکانات پخش معتبر و استانداردی دارند و با آن‌ها هماهنگ شده مراجعه کنند و فیلم‌ها را در طول سال ببینند.


• موزه علی اکبر صالحی با حضور معاون رئیس جمهوری در قزوین ثبت شد

موزه علی اکبر صالحی به نام موزه ملت روز دوشنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در قزوین ثبت شد. به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان در جریان سفر به قزوین و بازدید از بخش‌های مختلف این موزه گفت: دکتر صالحی از مفاخر علمی کشور هستند و در مقام‌های مختلف خود آثار برجسته و خدمات ارزشمندی را به یادگار گذاشته اند. وی اضافه کرد: این اقدام علی اکبر صالحی در تقدیم هدایای مختلف به میراث فرهنگی که در دوره‌های مدیریت خود دریافت کرده اند بسیار ارزشمند بوده و موجب تشکیل موزه‌ای بسیار فاخر و گران قیمت در سرای سعد السلطنه قزوین شده است.
• حضور لودر‌ها در ارگ بم تکذیب شد
گزارش منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور لودر‌ها برای تخریب ارگ بم صحیح نیست و به لحاظ موقیعی امکان ورود لودر به این بنای جهانی وجود ندارد. به گزارش ایرنا، مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم افزود: مطابق برنامه‌های از پیش تعیین شده پایگاه میراث جهانی ارگ بم، اخیراً قرارداد‌هایی از محل اعتبارات تخصیصی در ماده ۱۰ و ۱۲ با پیمانکاران دارای صلاحیت در رشته مرمت ابنیه تاریخی پس از طی تشریفات قانونی، برگزاری فراخوان عمومی و مناقصه منعقد شده است. محسن موحدی افزود: کارگاه مرمت به صورت پیمانی در چهار نقطه از ارگ تاریخی بم از جمله مدرسه میرزا نعیم، کاروانسرای ارگ بم، اصطبل و مسجد ارگ تجهیز و فعالیت کارگاهی بر اساس شرح خدمات مشخص و مورد تایید مدیریت پایگاه میراث جهانی ارگ بم در راستای برنامه‌های مصوب آن پایگاه آغاز شده است.

• امامزادگان میزبان جلسات هیأت‌های مذهبی می‌شوند
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف گفت: بنا داریم شرایطی فراهم کنیم تا هیأت‌های مذهبی با حضور در امامزادگان به ارائه خدمات اجتماعی به مردم، شناسایی و رفع آسیب‌های اجتماعی و کمک‌رسانی به محرومان بپردازند. به گزارش فارس، حجت الاسلام محمد نوروزپور اظهار داشت: با راه‌اندازی مراکز افق با هدف ارائه خدمات اجتماعی، فرهنگی و قرآنی در امامزادگان، شورای فرهنگی سازمان تصمیم گرفت از ظرفیت هیأت‌های مذهبی نیز برای اجرای برنامه‌ها و اهداف این مراکز استفاده شود. وی ادامه داد: بنا داریم هیأت‌های مذهبی با حضور در امامزادگان به ارائه خدمات اجتماعی به مردم، شناسایی و رفع آسیب‌های اجتماعی و کمک‌رسانی به محرومان بپردازند و در این زمینه‌ها با کمک هیأت امنای امامزادگان و با روحیه مذهبی خود با بهره‌گیری از توان سازمان اوقاف، مردم، خیرین و دیگر نهاد‌های مردمی فعال شوند.

• ۳۰۰ اثر به جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان رسید
مدیر دبیرخانه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: استقبال سینماگران از جشنواره فیلم کودک و نوجوان خوب بود و کار هیات انتخاب سینمای ایران تا پایان تیر تمام می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سیمونیان با اشاره به استقبال فیلمسازان، تعداد آثار ارسالی به دفتر جشنواره را بیش از ۳۰۰ اثر عنوان کرد و گفت: در مجموع شرایط ۲۴۸ فیلم در بخش ملی بر اساس آیین‌نامه و مقررات جشنواره بود که هیات انتخاب، این تعداد اثر را به تماشا خواهند نشست. او افزود: از میان این تعداد فیلم و در بخش ملی، از بین فیلم‌هایی که در بخش پویانمایی کوتاه مطابق مقررات بودند، دبیرخانه ۵۷ اثر را برای هیات انتخاب نمایش می‌دهد. همچنین در بخش کوتاه داستانی نیز ۱۰۱ فیلم و در بخش بلند داستانی ۱۶ فیلم نمایش داده خواهد شد. در بخش پویانمایی سینمایی نیز ۶ اثر و در بخش فیلم‌های سینمایی هم ۱۵عنوان تقاضای شرکت در جشنواره را داشتند و هیات انتخاب این تعداد اثر را خواهند دید.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

سقوط مینی بوس در محور بویین و میاندشت - خوانسار ۱۳ کشته برجا گذاشت

کلیدواژه: فرهنگي تئاتر معاون اول رئيس جمهوري

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۴۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • «پابرهنه، لخت، قلبی در آغوش» در ساری روی صحنه می‌رود
 • حضور دوباره بازیگر «سریال پایتخت» روی صحنه تئاتر
 • اعلام نتایج بازخوانی متون بخش مسابقه صحنه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
 • بارسا به جذب ذخیره جوردی آلبا نزدیک تر شد
 • علی شمس «ما سودی کو» را می‌سازد/ «احتمالات» در تئاتر شهر
 • صحنه‌های جذاب‌تر از تئاتر حوالی تئاتر شهر/ دیر رسیدیم درها رو بستند؛ نمایش خیابانی دیدیم خاطره شد!
 • ادامه همکاری مهدی پاکدل و مسعود کرامتی در نمایش پدر/تئاتر درگیر قتل‌های نیمه کار می‌شود
 • / چند خبر کوتاه از سینما و تئاتر /
 • «اژدهای طلایی» به ایرانشهر می‌آید
 • فروپاشی عصبی یک «مادر»/ تب تازه‌ای که تئاتر ایران را فراگرفته است
 • محسن هاشمی به تماشای «چشم به راه میرغضب» نشست
 • راهیابی ۲۲ نمایش به مرحله بازبینی جشنواره تئاتر
 • بازگشت خانم بازیگر به صحنه نمایش پس از 3 سال
 • بازگشت دوباره فرشته صدر عرفایی به صحنه تئاتر
 • خانه نشینان تئاتر را به صحنه برگردانید
 • اهدافی که در ذهنم برای تئاتر بود جامه عمل نپوشید
 • کف پایی که نقش اول یک تئاتر شد
 • بازگشت رضا رویگری به صحنه تئاتر
 • «آب و دیگران» شعری هشداردهنده است/ کف پایی که نقش اول یک تئاتر شد