مدیرعامل ستاد دیه استان کرمان با ارائه گزارشی اعلام کرد: طی این سالها بیش از سه هزار نفر زندانی از سطح زندان های شهرستان های استان آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رفسنجان سید حجت الله موسوی قوام شامگاه شنبه در جشن گلریزان در محل تالار عقیق رفسنجان با بیان اینکه ستاد دیه کشور در سال ۱۳۶۹ در تهران شکل گرفت و به طور رسمی از سال ۱۳۷۶ در استان های دیگر هم تشکیل شد؛ افزود: در استان کرمان که از سال ۱۳۸۰ این ستاد  شکل گرفت و شاهد اتفاقات خوبی در رابطه با آزادسازی زندانیان در این ستاد با کمکهایی مردمی و خیرین هستیم.

 

 

 


موسوی قوام بیان کرد: در بحث آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد  دو موضوع مد نظر است یکی اینکه بحث نیازمندی زندانیان بررسی می شود و نباید دارایی و اموالی داشته باشند تا خدای نکرده سوء استفاده ای از این مبلغ که جهت آزادسازی صرف می شود صورت نگیرد.

 

 


وی ادامه داد: زندانیان جرایم غیرعمد فاقد هرگونه سابقه کیفری باشند لذا توسط کمیته امداد و دیگر ظرفیتهای موجود در شهرستانها و ستاد دیه برای کمک به آزادی این زندانیان استفاده می شود.

 

 

 


موسوی بیان کرد: متاسفانه سیر ورودی زندانیان صعودی است و ستاد دیه به تنهایی نمی تواند کمک هایی را داشته باشد که در کنار کمکهایی مردمی و خیرین دولت نیز با نگاه ویژه به این موضوع اعتباراتی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی به صورت تسهیلات دولتی  اختصاص می دهند.

 

 

 

 


وی به عملکرد ستاد دیه استان کرمان و اینکه جشنهای گلریزان فرصت مناسبی برای ارایه عملکرد ستاد دیه است اشاره کرد و  گفت: از سال ۱۳۸۰ تا کنون ۳۱۸۴ مددجو و زندانی جرایم غیرعمد واجد شرایط ستاد دیه در سطح زندانهای استان با مبلغ ۵۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان آزاد شدند که ۱۳ میلیارد تومان از این مبلغ از محل کمکهای خیرین برای آزادسازی ۱۱۳۷ زندانی جرایم غیرعمد بوده است.

 

 

 


وی به برگزاری جلسات صلح و سازش توسط ستاد دیه استان اشاره و خاطرنشان کرد: طی این ۱۷ سال همچنین ۶۸۸ زندانی جرایم غیرعمد بدون پرداخت وجه و با اخذ رضایت شاکی از زندانهای استان آزاد شدند.

 

 

 


مدیرعامل ستاد دیه استان کرمان افزود: تاکنون ۱۲۹ جشن گلریزان در ۲۳ شهرستان استان کرمان برگزار شد که بیش از ۱۵ میلیارد تومان خیرین کمک کردند.

 

 

 


وی با اشاره به اینکه ۱۱ جشن در شهرستان رفسنجان برگزار شد و در این جشنهای در مجموع ۴۵۰ میلیون تومان خیرین و مردم نوعدوستی کمک کردند؛ افزود: ۲۷۸ زندانی غیرعمد در زندانهای سطح استان کرمان داریم؛ بیان داشت: ۱۱ نفر از این تعداد در حوزه تصادفات، دو نفر بخاطر  حوادث کارگاهی، ۹۲ نفر هم بخاطر چک برگشتی و ۱۷۳ زندانی هم به دلیل مهریه زندانی هستند.

 

 

 


وی خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد آمار زندانیان در استان کرمان به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در حبس هستند.

 

 


موسوی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری امیدواریم بتوانیم ۹۲ زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کنیم گفت: در رفسنجان ۲۷ نفر زندانی مشمول شرایط ستاد دیه هستند که برای آزادسازی آنها نیاز به ۷۵۰ میلیون تا ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است.

 

 

 

 

وی افزود: در برگزاری کنگره شهدا استان کرمان در اسفند امسال یکی از برنامه ها جمع آوری کمکهای مردمی برای آزادسازی زندانیان غیرعمد خواهد بود.

 

 

 

 

پایان پیام/605

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مراجعه بیش از ۱۵۳ هزار مصدوم نزاع به پزشکی قانونی در سه ماهه نخست سال

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در بهار امسال ۱۵۳ هزار و ۸۸۵ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کردند، این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مراجعین نزاع ۱۴۷ هزار و ۶۷۵ نفر بود، ۴.۲ درصد افزایش یافته است. از کل مراجعین نزاع در سه ماهه امسال ۱۰۴ هزار و ۲۸۸ نفر مرد و ۴۹ هزار و ۵۹۷ نفر زن بودند.

همچنین در این مدت استان‌های تهران با ۲۵ هزار و ۷۴۹، خراسان رضوی با ۱۲ هزار و ۹۷۳، اصفهان با ۱۱ هزار و ۳۶۲ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۷۴۹، خراسان جنوبی با ۹۹۸ و بوشهر با یکهزار و ۱۴۸ نفر کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته اند.

بر اساس این گزارش در خرداد ماه امسال نیز آمار مراجعین نزاع ۵۴ هزار و ۸۳۴ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر چندانی نداشته و در مقایسه با دو ماه فروردین و اردیبهشت امسال بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

مراجعین نزاع به خاطر داشته باشند: در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که افراد آسیب دیده در نزاع و یا تصادفات جرحی با همان ظاهر خون آلوده و پیش از مراجعه به مراکز درمانی، برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی مراجعه و تصور می‌کنند با چنین وضعیت ظاهری خسارات بیشتری به آنان تعلق می‌گیرد. حال آنکه مراجعه به پزشکی قانونی پیش از دریافت خدمات اولیه درمانی هیچ تأثیری در تعیین خسارت ندارد و آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی قرار می‌گیرد نوع جراحت است.

به منظور رفع برخی ابهامات و آگاهی بیشتر هموطنان، در ادامه به نکاتی در خصوص مراجعین نزاع اشاره می‌شود:۱- ظاهر خون آلوده تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت است؛ لذا معاینه دقیق‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

۲- همچنین باید افزود که دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باور‌های نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

۳- برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

۴- در مواردی برای بررسی دقیق‌تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم. این امر برای حفظ حقوق مراجعین و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شکیبایی بیشتر مراجعین را می‌طلبد.

۵- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

۶- صدمات ایجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) یا مشمول دیه است یا ارش. در دیه مقدار مالِ معینی که در شرع مقدس مقرر شده است برای فرد تعیین می‌شود. اَرش نیز دیه غیر مقدری است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت فرد صدمه دیده و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می‌کند؛ لذا در مواردی که برای صدمه وارده دیه مقدر وجود نداشته باشد، کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت فرد و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارایی عضو یا اندام اقدام به تعیین ارش می‌کند که میزان آن نسبت به دیه کامل انسان تعیین می‌شود.

انتهای پیام/

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: روز پرستار بیرجند دبیرخانه مساجد خراسان جنوبی خراسان جنوبي ششمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی جنوب کرمان ایران حضرت زینب س شیراز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد آزادسازی زندانیان کرمان

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزادسازی ۵۹۴ هزار مترمربع از ساحل دریا در مازندران
 • تامین مابه‌التفاوت دیه زن و مرد از محل صندوق خسارت بدنی
 • فروش محصولات زندانیان به شیوه الکترونیک انجام می‌شود
 • مراجعه بیش از ۱۵۳ هزار مصدوم نزاع به پزشکی قانونی در بهار سال جاری
 • کسب رتبه دوم کشوری کاهش جمعیت کیفری در زندان‎های کهگیلویه و بویراحمد
 • تکذیب قطع آب در زندان زنان/ مشکل آب آشامیدنی برای زندانیان وجود ندارد
 • راه اندازی دفتر متهمان و محکومان بازداشتی باعث می‌شود مشکلات زندانیان به صورت متمرکز دنبال گردد
 • نپرداختن مهریه؛ از مشکلات عدیده زندانیان
 • کشور‌هایی که بیشترین تعداد زندانی را دارد +نمودار
 • فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
 • کشورهایی که بیشترین تعداد زندانی را دارد+نمودار
 • نرخ خودکشی زندانیان در زندان‌های آمریکا به سطح هشدار رسید/زندان پنسیلوانیا رکورد دار خودکشی زندانیان
 • فعالیت 35 هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان‌های کشور
 • ٣٥ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندانهای کشور فعالیت می کنند
 • ٣٥ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان‌های کشور فعالیت می‌کنند
 • سازمان زندان‌ها: استفاده از پابند الکترونیک برای زندانیان ایرادات قانونی دارد
 • فراکسیون زنان از جمعیت مامایی ایران بخاطر حمایت از زنان زندانی قدردانی کرد
 • ۷۰ درصد جرائم گلستان توسط مجرمان سابقه دار اتفاق می افتد
 • نقض حقوق بشر در امارات|نقض هولناک حقوق زندانیان سیاسی و پرونده بارزترین بازداشت‌شدگان