خستگی و بی‌حالی یکی از رایج‌ترین علائم دیابت است که می‌تواند ناشی از قند خون بالا و یا در موارد دیگر ناشی از سایر شرایط باشد. ایجاد تغییر در سبک زندگی می‌تواند در بهبودی این بی‌حالی کارساز باشد. در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.به گزارش بلاغ، خستگی و بی‌حالی یکی از رایج‌ترین علائم و نشانه‌های دیابت است که می‌تواند در نتیجه سطح قند خون بالا و سایر علائم و عوارض جانبی ناشی از شرایط باشد.

برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به مدیریت و بهبود بی‌حالی و خستگی ناشی از دیابت کمک کند.

همانطور که می‌دانید، بی‌حالی متفاوت از خستگی است. وقتی شخصی فقط و فقط خسته است، معمولا بعد از استراحت احساس بهبودی و سرحالی می‌کند. اما وقتی شخصی به‌طور مداوم درگیر بی‌حالی است، استراحت کردن نمی‌تواند احساس خستگی و بی‌حالی او را از بین ببرد.

طبق نظر اتحادیه دیابت امریکا، تحقیقات نشان می‌دهد، که ۶۱ درصد از مردمی که به تازگی متوجه ابتلا به دیابت نوع ۲ شده‌اند، بی‌حالی را به عنوان یکی از علائم خود گزارش کرده‌اند. همچنین نتیجه تحقیق مشابه دیگری حاکی از این است که بی‌حالی دومین نشانه رایج در این گروه افراد است. 

در این مطلب، ما نگاهی می‌اندازیم به دلایل بروز بی‌حالی در دیابت و نحوه مدیریت کردن آن. همچنین نگاهی به سایر مواردی که می‌توانند منجر به بی‌حالی شوند و مواقعی که بهتر است به پزشک مراجعه کنید را معرفی می‌کنیم.

 

چرا دیابت باعث بی‌حالی می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند منجر به بی‌حالی و خستگی در دیابت و یا توسعه و تداوم آن شود که شامل موارد زیر است:

* تغییرات در میزان سطح قند خون

* دیگر علائم دیابت

* عوارض جانبی دیابت

* مشکلات ذهنی و احساسی ناشی از دیابت

* اضافه وزن داشتن

در ادامه هر کدام از این موارد را را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تغییرات در میزان سطح قند خون

دیابت بر راهی که بدن از طریق آن قند خون را تنظیم و از آن استفاده می‌کند، تاثیر می‌گذارد. وقتی شخصی چیزی می‌خورد، بدن، غذا را به قندهای ساده تجزیه می‌کند. در افراد مبتلا به دیابت، این قندها می‌توانند به جای آنکه به سمت سلول‌ها حرکت کنند، در خون انباشته شوند. واضح است که سلول‌ها نیاز به قند دارند تا بتوانند انرژی فراهم کنند.

بنابراین زمانی که قند کافی به سلول‌ها نمی‌رسد، باعث بروز علائمی مثل خستگی، بی‌حالی و ضعف خواهد شد. داروهای دیابت از جمله انسولین یا متفورمین سعی می‌کنند که بیشتر این قندها را به سمت سلول‌ها هدایت و حرکت دهند و از تجمع و انباشته شدن قند در خون جلوگیری می‌کنند.

البته یکی از اثرات بالقوه استفاده از داروهای دیابت، خطر افت قند یا هیپوگلیسمی است. میزان پایین قند خون نیز می‌تواند باعث بروز ضعف و بی‌حالی شدید شود. به‌ویژه در افرادی که حین پایین آمدن سطح قند خون خود، علائم کافی دریافت نمی‌کنند و نمی‌توانند متوجه شوند که قند خون‌شان در حال افت است. البته لازم به ذکر است افراد، بعد از درمان افت قند خون نیز دچار خستگی و بی‌حالی می‌شوند.

دیگر علائم دیابت

دیگر علائم دیابت نیز می‌توانند در ایجاد، تداوم و توسعه بی‌حالی و خستگی تاثیرگذار باشند و مشارکت داشته باشند. این علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

* تکرر ادرار

* تشنگی بیش از اندازه

* گرسنگی مفرط (با وجود غذا خوردن)

* کاهش وزن نامعلوم و بی‌دلیل

* تاری دید

البته تمام این علائم نمی‌توانند در ایجاد خستگی و بی‌حالی دخیل باشند، اما بیشتر آن‌ها در ایجاد حس ناخوش‌احوال بودن مشارکت دارند. این احساس ناخوش‌احوال بودن ممکن است تاثیرات روحی و بدنی در یک فرد بگذارند که منجر به احساس بی‌حالی و خستگی می‌شود.

همچنین، برخی از علائم دیابت ممکن است باعث مختل شدن خواب افراد شوند. برای مثال، افراد مبتلا به دیابت ممکن است بارها در طول خواب به‌منظور استفاده از دستشویی و یا نوشیدن آب از خواب بیدار شوند. همچنین در افراد مبتلا به دیابت ممکن است احساس ناراحتی در اندام‌ها باعث شود که فرد مبتلا، به سختی بتواند به خواب رود و یا اینکه خواب وی ادامه یابد و وقفه‌ای در خواب وی رخ ندهد.

لازم به ذکر است که این اختلالات در خواب نیز می‌توانند منجر به بروز و افزایش احساس بی‌حالی و خستگی در طول روز شوند.

عوارض جانبی دیابت

مبتلایان به دیابت می‌توانند دچار عوارض جانبی‌ای باشند که این عوارض نیز در بروز و افزایش احساس بی‌حالی و خستگی ناشی از دیابت مشارکت دارند. این عوارض جانبی معمولا زمانی پدیدار می‌شوند که سطح قند خون شخص بالا باشد و بالا بماند کنترل و مدیریت خاصی روی آن انجام نگیرد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* مشکلات کلیوی شامل نارسایی کلیه

* عفونت‌های مکرر

* آسیب‌های عصبی یا نوروپاتی دیابتی

این عوارض جانبی که افراد برای درمان آن‌ها از دارو استفاده می‌کنند، ممکن است در بروز و توسعه احساس خستگی و بی‌حالی مبتلایان به دیابت مشارکت داشته و تاثیرگذار باشند. 

سلامت عاطفی و روانی

زندگی کردن با دیابت می‌تواند سلامت عاطفی و روانی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، ممکن است افراد مبتلا به دیابت حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر از سایرین دچار افسردگی شوند. افسردگی همچنین می‌تواند بر کنترل قند خون افراد تاثیر بگذارد و منجر به بروز بی‌حالی و خستگی شود. در واقع باید بگوییم که بسیاری از علائم افسردگی مستقیما با بی‌حالی و خستگی مرتبط هستند مثل:

* تغییر در الگوی خواب

* بیدار شدن خیلی زود و یا ناتوانی در دوباره خوابیدن

* از دست دادن انرژی

گذشته از افسردگی، بیشتر افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار اضطراب مرتبط با سلامتی شوند. اضطراب نیز مثل افسردگی می‌تواند منجر به افزایش احساس خستگی و بی‌حالی ناشی از اختلال در خواب شود. 

اضافه وزن داشتن

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، به‌ویژه آن‌هایی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، دچار اضافه وزن و یا چاقی نیز هستند که این عوامل نیز می‌توانند منجر به بروز خستگی و بی‌حالی شوند. دلایل ارتباط بین اضافه وزن و بی‌حالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* انتخاب سبک زندگی‌ای که منجر به اضافه وزن می‌شود، مانند عدم تحرک و رژیم غذایی غیرسالم

* افزایش میزان انرژی مورد نیاز برای به‌ حرکت درآوردن بدن شخص

* اختلال خواب ناشی از عوارض جانبی اضافه وزن داشتن مثل آپنه خواب

چطور بی‌حالی و خستگی ناشی از دیابت را مدیریت کنیم؟

تغییر سبک زندگی می‌تواند به افراد در مدیریت دیابت و علائم و بی‌حالی ناشی از آن کمک کند. تغییرات سبک زندگی تاثیرگذار می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* وزن متعادل داشتن و یا کاهش وزن در صورت نیاز

* تمرینات ورزشی منظم

* داشتن رژیم غذایی سالم

* تمرین برای داشتن بهداشت خواب خوب، مثل تنظیم زمان خواب، خواب بین ۷ تا ۹ ساعت و ریلکس کردن خود قبل از خواب

* مدیریت و محدود کردن استرس

* کمک گرفتن از دوستان و خانواده

همچنین برای کاهش میزان خستگی و بی‌حالی ناشی از دیابت لازم است افراد به خوبی دیابت و شرایط مربوط به خود را مدیریت کنند که شامل مواردی مثل موارد زیر می‌شوند:

* چک کردن منظم میزان قند خون

* پیروی کردن از رژیم غذایی که مصرف کربوهیدرات تصفیه شده و قندهای ساده را محدود می‌کند 

* مصرف تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک

* دریافت درمان صحیح مرتبط با هرکدام از شرایط، مثل بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های کلیوی و یا افسردگی

سایر علل احتمالی بروز بی‌حالی

البته علل دیگری نیز می‌تواند در بروز بی‌حالی و خستگی افراد مبتلا به دیابت تاثیرگذار باشد که خیلی ابتلای آن‌ها به دیابت نیز مربوط نباشد. این موارد می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

* کم خونی

* آرتریت یا سایر بیماری‌های مزمن که موجب التهاب می‌شوند

* عدم تعادل و به‌هم ریختگی هورمون‌ها

* آپنه خواب

* عوارض جانبی برخی داروهای مصرفی

* اضطراب نامربوط به دیابت

* سایر بیماری‌ها

چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک است؟

افراد مبتلا به دیابت باید به‌طور منظم با پزشک خود مشورت کنند و شرایط خود را تحت نظر پزشک قرار دهند. همچنین خوب است مبتلایان به دیابت، با پزشک‌شان در مورد خستگی و بی‌حالی خود، تحت‌الشعاع قرار دادشتن زندگی روزمره و یا شدیدتر شدن علائم صحبت و مشورت کنند چرا که این اتفاق می‌تواند نشان از یک عارضه و خطر بالقوه و یا عوارض جانبی ناشی از مصرف یک دارو باشد.

همچنین هنگامی که بی‌حالی همراه با علائم دیگری مانند تب، لرز و یا علائم دیگر همراه باشد، بهتر است با پزشک در مورد آن صحبت شود چراکه می‌تواند نشانه عفونت باشد.

چگونگی رهایی از این بی‌حالی و خستگی

افراد مبتلا به دیابت اغلب خستگی و بی‌حالی ناشی از دیابت را تجربه می‌کنند. دلیل بروز این بی‌حالی می‌تواند میزان قند خون بالا و یا حتی قند خون پایین‌تر از حد طبیعی، افسردگی، داشتن اضافه‌وزن و یا شرایط دیگر پزشکی و دارویی باشد. بنابراین بی‌حالی ناشی از دیابت می‌‎تواند در زندگی روزمره افراد تأثیر منفی بگذارد. اما روی دیگر سکه این است که با کنترل دیابت، تنظیم میزان قند خون و ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی می‌توان سطح انرژی را افزایش داد و از شر بی‌حالی و خستگی ناشی از دیابت رهایی یافت.

منبع: بلاغ مازندران

خبر بعدی:

الکل با جسم و روان ما چه می کند؟

پزشکان معتقدند حتی مصرف بسیار کم ‌الکل ممکن است در بعضی از افراد عوارض جبران‌ناپذیری برجا گذارد. از نظر علمی، عوارض الکل روی روان، جسم و اعضای گوناگون بدن ثابت شده و بی‌شمارند.در این مطلب سعی شده به شایع‌ترین عوارضی که استعمال الکل روی بدن دارد، اشاره شود.به گزارش بلاغ،بسیاری از افرادی که الکل مصرف می‌کنند با این تصور که میزان مصرفشان دائمی نیست و کم است، سعی می‌کنند توجیهی برای بی‌خطر بودن مصرف آن پیدا کنند، در حالی‌که پزشکان معتقدند حتی مصرف بسیار کم ‌الکل ممکن است در بعضی از افراد عوارض جبران‌ناپذیری برجا گذارد. از نظر علمی، عوارض الکل روی روان، جسم و اعضای گوناگون بدن ثابت شده و بی‌شمارند. از آنجا که سوء‌مصرف الکل می‌تواند موجب اختلالات روانی و رفتاری شود می‌توان انتظار داشت با افزایش مصرف الکل در جامعه آمار ارتکاب جرم، تصادفات رانندگی، نزاع و آسیب‌های اجتماعی بالا برود. در این مطلب سعی شده به شایع‌ترین عوارضی که استعمال الکل روی بدن دارد، اشاره شود. اگر علاقه به مصرف مشروبات الکلی دارید، قضاوت را برعهده خودتان می‌گذاریم که می‌خواهید این راه را ادامه دهید یا نه؟ در ادامه شما را با عوارض الکل آشنا می‌کنیم.

 
الکل با دستگاه گوارش چه می‌کند؟
از همان لحظه که الکل وارد دهان می‌شود، جذب آن هم شروع می‌شود و شاید یکی از مهم‌ترین تاثیرات الکل را باید روی سیستم گوارشی بدن دانست. تاثیر الکل بر دستگاه گوارش به این ترتیب است:
 
تاثیر الکل بر کبد

    هپاتیت حاد الکلی: این بیماری با مصرف زیاد الکل و در زمان کم ایجاد می‌شود. هپاتیت حاد الکلی با علائمی مانند التهاب کبد، زردی حاد، درد شکم، علائم مختص نارسایی کبد، کاهش قندخون و کاهش هوشیاری بروز می‌کند.
    سیروز کبدی: سیروز کبدی با مقدار مصرف کم یا زیاد الکل ولی طولانی‌مدت ایجاد می‌شود. الکل باعث می‌شود عملکرد سلول‌های کبد به‌تدریج به‌دلیل فیبروزه شدن کبد از بین برود. چنین بیمارانی دچار خستگی، ضعف و ناتوانی، بی‌اشتهایی، تهوع و کاهش وزن هستند. با پیشرفت بیماری ادم و تورم دست و پا نیز ظاهر می‌شود. در مراحل نهایی زردی پوست و خارش به‌دلیل رسوب املاح صفراوی زیر جلد هم وجود دارد. با پیشرفت بیماری و بالارفتن فشار ورید کبدی واریس مری ایجاد می‌شود و ممکن است خونریزی شدید ایجاد شود که سلامت بیمار را به‌شدت در معرض خطر قرار می‌دهد.
    کبد چرب الکلی: در این بیماری آنزیم‌های کبدی افزایش می‌یابند و ممکن است فرد کاملا بدون علامت باشد. کبد چرب الکلی در طولانی‌مدت می‌تواند باعث آسیب جدی به کبد یا سیروز کبدی شود.

تاثیر الکل بر لوزالمعده
این بیماری به دو صورت حاد و مزمن بروز می‌کند. در التهاب حاد لوزالمعده بیمار به‌دنبال مصرف زیاد الکل در زمان کوتاه دچار التهاب می‌شود. التهاب مزمن لوزالمعده معمولا در افرادی مشاهده می‌شود که سابقه چندبار التهاب حاد لوزالمعده را دارند. ترک کامل الکل باعث بهبود این بیماران می‌شود. بیمارانی که دچار التهاب مزمن لوزالمعده می‌شوند علائمی مانند لاغری، اسهال، مدفوع چرب، درد شکم و ضعف و بی‌حالی خواهند داشت.
به‌دنبال التهاب مزمن لوزالمعده ممکن است سرطان لوزالمعده هم دیده شود. در واقع، الکل یک عامل مشخص در ابتلای افراد به سرطان لوزالمعده است.
 
عوارض گوارشی الکل
افرادی که الکل مصرف می‌کنند، دچار مشکلات معده مانند خراش در معده، زخم‌های گوارشی، التهاب و درد معده می‌شوند. این عوارض در اثر مصرف کم یا زیاد الکل ایجاد می‌شوند، ولی با مصرف زیاد این عوارض بیشتر بروز می‌کنند. الکل ممکن است باعث ریفلاکس معده به مری شود؛ یعنی اسید معده وارد مری شود. بیمارانی که ریفلاکس دارند به هیچ وجه نباید الکل استفاده کنند چون الکل باعث تشدید ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری می‌شود. بعضی از سرطان‌های مری و معده هم در اثر مصرف الکل گزارش شده است.
الکل موجب چاقی و اضافه وزن فرد نیز می‌شود چون انرژی بدن مصرف نمی‌شود و انرژی مازاد در بدن باقی می‌ماند. از طرفی، مصرف الکل ممکن است باعث کمبود ویتامین‌های مختلف در بدن شود.
 
نکته آخر
گاهی این سوال مطرح می‌شود که مصرف چه مقدار الکل و در چه مدت می‌تواند باعث صدمه به بدن، دستگاه گوارش و... شود؟ تاکنون به‌طور دقیق به این سوال جواب داده نشده چون میزان آسیب در نژادهای مختلف، زن و مرد، سن و... متفاوت است. برخی بیماران با مصرف بسیار کم‌ الکل دچار آسیب کبدی می‌شوند ولی بیمارانی هم هستند که سال‌های متوالی الکل مصرف کرده ولی دچار عوارض ناشی از الکل نشده‌اند.
 
کم خونی
نوشیدن الکل باعث می شود تعداد گلبول های قرمز خون که اکسیژن حمل می کنند به شکل غیرعادی کاهش یابد. این بیماری  کم خونی نام دارد و علائم زیادی را در فرد ایجاد می کند؛ از جمله خستگی، تنگی نفس و سرگیجه.
 
سرطان
عادت به نوشیدن الکل خطر بروز انواع سرطان ها را در فرد بالا می برد. به عقیده دانشمندان این افزایش خطر از آنجا ناشی می شود که الکل در بدن به استالدهید که ماده ای بشدت سرطانزاست تبدیل می شود. دهان، فارنکس (حلق)، لارنکس (جعبه صدا)، مری، کبد، پستان و ناحیه کولورکتال، اعضایی هستند که با مصرف الکل در معرض سرطانی شدن قرار می گیرند. خطر بروز سرطان در کسانی که سیگار می کشند و الکلی هستند حتی بالاتر نیز می رود.
 
بیماریهای قلب و عروق
نوشیدن الکل موجب می شود پلاکت ها بیشتر به لخته شدن خون کمک کنند و همین امر عاملی است برای سکته قلبی یا مغزی. در یک مطالعه در سال 2005 محققان دانشگاه هاروارد دریافتند نوشیدن الکل خطر مرگ در بین کسانی که از یک حمله قلبی جان سالم بدر برده بودند را دو برابر می کند.
نوشیدن الکل همچنین باعث کاردیومیوپاتی می شود، بیماری که در آن عضله قلب ضعیف و در نهایت از کار می افتد و می تواند باعث مرگ شود. ناهنجاری های ضربان قلب مثل فیبریلاسیون دهلیزی و بطنی نیز از جمله عوارض قلبی نوشیدن الکل است. فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب نا منظم و تندی است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر عارضه های قلبی را در شما افزایش دهد. در فیبریلاسیون دهلیزی دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) ضربان نا منظمی دارند – بدون هماهنگی با حفره های تحتانی قلب (بطنهای قلبی). در فیبریلاسیون بطنی بطن ها ضربان نامنظم دارند و می تواند باعث از دست دادن سریع هوشیاری فرد و در صورت عدم درمان مرگ ناگهانی گردد.
 
دمانس یا زوال عقل
با افزایش سن مغز افراد بطور متوسط 1/9 درصد در هر دهه عمر کوچک تر می شود. این اتفاقی طبیعی است که برای همه می افتد. اما نوشیدن الکل سرعت کوچک شدن بخش های خاص و کلیدی مغز را سرعت بخشیده و باعث از دست دادن حافظه و سایر علائم زوال عقل می گردد.
نوشیدن الکل همچنین می تواند منجر به نقصی ظریف اما بطور بالقوه ناتوان کننده در توانایی فرد برای برنامه ریزی، قضاوت، حل مسائل و انجام سایر جنبه های اعمال اجرایی شود؛ اینها توانایی های مرتبه بالاتر در انسان ها هستند که او را قادر می کند عملکردش را در مقایسه با سایر موجودات به حداکثر برساند.
علاوه بر دمانس غیر اختصاصی که ناشی از آتروفی مغز است نوشیدن الکل می تواند باعث کمبودهای تغذیه ای شدید شود که سایر اشکال دمانس را تشدید می کند.
 
افسردگی
سالهاست محققان دریافته اند که نوشیدن الکل اغلب باعث افسردگی می شود اما در این مساله که اول کدامیک بروز می کند هنوز تردید وجود دارد. یک تئوری می گوید که افسردگی فرد را به سمت نوشیدن الکل و تلاش برای خوددرمانی و تسکین آلام روحی می کشاند. اما مطالعه ای وسیع در نیوزلند نشان داده است که احتمالا این نوشیدن الکل است که فرد را دچار افسردگی می کند. همچنین محققان می گویند وقتی فرد مصرف الکل را قطع می کند علائم افسردگی در وی تسکین می یابد.
 
تشنج
نوشیدن الکل می تواند منجر به تشنج شده و سیژر را حتی در کسانی که تشنج ندارند تشدید کند. همچنین الکل با داروهایی که برای درمان کانواشن مصرف می شود تداخل ایجاد کرده و اثرات جبران ناپذیری بجا می گذارد. افراد مبتلا به صرع و حملات عصبی باید در نوشیدن الکل احتیاط بیشتری خرج کنند.
 
نقرس
نقرس بیماری دردناکی است که باعث تشکیل کریستال های اسید اوریک در مفاصل می گردد. اگرچه برخی موارد نقرس تا حد زیادی ارثی هستند اما الکل و سایر عوامل تغذیه ای نقش مهمی در ایجاد نقرس دارند. علائم نقرس با نوشیدن الکل تشدید می شود.
 
فشار خون
الکل می تواند باعث مختل شدن کار سیستم عصبی سمپاتیک که مسوول کنترل انقباض و انبساط عروق خونی در پاسخ به استرس، دما، فشار و ... است، شود. بنابراین نوشیدن الکل ممکن است منجر به افزایش فشار خون گردد. با گذشت زمان این اثر می تواند مزمن شود. فشار خون بالا خود عامل بروز مشکلات دیگر مثل بیماریهای کلیوی، قلبی و سکته مغزی است.
 
بیماری های عفونی
الکل سیستم ایمنی را سرکوب می کند و راه را برای حملات عفونی باز می کند. از بین بیماریهای عفونی می توان سل، ذات الریه، اچ آی وی/ایدز و بیماری های منتقله جنسی (از جمله آنهایی که باعث ناباروری می شوند) را نام برد. افرادی که الکل می نوشند از لحاظ روابط جنسی خطرناک فعال ترند و خطر سه برابری ابتلا به بیماریهای منتقله جنسی آنها را تهدید می کند.
 
آسیب عصبی
نوشیدن الکل باعث شکلی از آسیب عصبی معروف به نوروپاتی الکلی می گردد. از علائم این عارضه احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اندام های انتهایی و ضعف عضلات، بی اختیاری، یبوست، اختلال نعوظ و سایر مشکلات است. نوروپاتی الکلی از آنجا ناشی می شود که الکل برای سلول ها سمی است و یا به این دلیل که الکل باعث کمبود تغذیه ای شده و بر عملکرد اعصاب تاثیر می گذارد.
 
پانکراتیت (التهاب پانکراس)
علاوه بر اثر التهابی که الکل بر معده می گذارد، التهاب پانکراس نیز از عوارض نوشیدن الکل است. پانکراتیت مزمن فرایند هضم را مختل کرده و باعث درد شکمی شدید و اسهال مداوم می شود که قابل درمان نیست. برخی موارد پانکراتیت مزمن بوسیله سنگ کیسه صفرا تحریک می شوند اما نزدیک به 60 درصد موارد التهاب پانکراس بدلیل مصرف الکل است.
 
خواب
باور نادرست عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه الکل می‌تواند وضعیت خواب را بهبود ببخشد، در صورتی که این‌گونه نیست و الکل خواب فرد را کاملا به‌هم می‌زند. الکل ممکن است باعث شود فرد در زمان ورود به رختخواب، زودتر به خواب رود، ولی کیفیت خواب را کاهش می‌دهد و انواع اختلالات خواب؛ وقفه تنفسی در خواب، شب‌بیداری، کابوس دیدن، احساس خستگی در طول روز و بیدار شدن در ساعات غیرمعمول از روز یا شب ممکن است اتفاق بیفتد.
 
الکل با جنین چه می‌کند؟
الکل تاثیرات بسیار جبران‌ناپذیری روی جنین دارد. مادرانی که به مقدار بسیار کم الکل مصرف می‌کنند، ممکن است نوزادی با مشکل «نشانگان الکل جنینی» به دنیا آورند. زمانی که الکل وارد جریان خون جنین می‌شود به مغز و سایر اندام‌های جنین صدمه می‌زند. نشانگان الکل جنینی درمان ندارد. از هر 750 نوزادی که متولد می‌شود، یک نوزاد به نشانگان الکل جنینی مبتلاست. نوزاد با ترکیبی از تاخیر در رشد قبل و بعد از تولد، بدشکلی در صورت و بدن و اختلالات دستگاه عصبی مرکزی متولد می‌شود. این کودکان در بدو تولد دچار ضعف در مکیدن هستند و بعدها دچار مشکلات خواب، کندی در پردازش اطلاعات، توجه محدود، بی‌قراری، تحریک‌پذیری، بیش‌فعالی، ناتوانی در یادگیری، نقایص حرکتی و... می‌شوند.
البته بعضی از کودکان به نوع خفیف نشانگان تاثیر الکل بر جنین مبتلا هستند که نسبت به نشانگان الکل جنین خفیف‌تر است. قابل‌توجه اینکه مصرف کم‌ الکل هم می‌تواند به جنین صدمه وارد کند. هرچه میزان مصرف مادر بیشتر باشد، عوارض هم با شدت بیشتری بروز خواهند کرد، بنابراین خانم‌ها باید از مصرف الکل حتی به میزان بسیار کم از زمانی که تصمیم به بارداری می‌گیرند تا پایان شیردهی اجتناب کنند.
تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌هایی که در طول دوران بارداری الکل بسیار کمی مصرف کرده‌اند فرزندان‌شان در سنین 7-6 سالگی بیش از حد پرخاشگر بودند و خانم‌هایی که به میزان متوسط الکل مصرف کردند، معمولا صاحب فرزندانی شدند که مشکلات رفتاری یا بزهکاری داشتند.
البته بعضی از مشکلات مرتبط با نشانگان الکل جنینی ممکن است بعد از تولد از بین بروند، ولی مشکلات رفتاری و یادگیری، بیش‌فعالی و عقب‎ماندگی تا آخر عمر ادامه می‌یابند.
به‌طور قطع تولد چنین فرزندانی برای خانواده ویرانگر است. سال‌ها باید تلاش کرد تا وضعیت نابهنجار کودک اندکی ارتقا یابد. مراقبت از این کودکان باوجود هزینه‌های سنگین مراقبتی، پزشکی و آموزشی، ممکن است به از هم گسیختن خانواده بینجامد.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۵۶۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاثیر استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت
 • طرح مطالعات کشوری دیابت اجرا می شود
 • برداشت چغندر قند در فارس
 • بزرگ‌ترین طرح‌های مطالعاتی کشور در زمینه دیابت کلید خورد
 • بزرگ‌ترین طرح‌های مطالعاتی کشور در زمینه دیابت کلید خورد/ ضرورت تغییر درسیاست نظام سلامت
 • فواید سحرخیز بودن/کاهش چربی خون با زود بیدار شدن از خواب
 • اجرای بزرگ‌ترین طرح مطالعاتی کشور در زمینه دیابت
 • اولین درمان دایمی دیابت یک گام نزدیک تر به هدف
 • خوردنی‌های‌طبیعی‌کاهش‌دهنده‌قندخون
 • خوردني هاي طبيعي کاهش دهنده قند خون
 • کمک به درمان دیابت با عروق خونی آزمایشگاهی
 • خوردنی‌های طبیعی که قند خون را کاهش می‌دهند
 • بهترین درمان برای اختلالات خواب
 • گجت‌های نانویی به کمک تشخیص دیابت می‌آیند
 • درمان ديابت با تبديل سلول‌هاي بنيادي به سلول‌هاي مولد انسولين
 • کاهش قند خون با این خوراکی های خوشمزه و طبیعی
 • بهترین رژیم غذایی دیابت بارداری
 • دستان خالی و نگاه رو به آسمان کارگران کارخانه قند ممسنی / پیگیری حق و حقوق کارگران به عهده چه کسی است؟
 • خطرات ماده‎غذایی دوست داشتنی