رکنا: مجادله بر سر ماهیت عملیات کربلای 4 به عاقبت خوبی منتهی می‌شود. دو هفته پیش بود که مباحثه توئیتری محسن رضایی، فرمانده جنگ با جعفر شیرعلی نیا، پژوهشگر، بازار بحث و تحلیل درباره 8 سال دفاع مقدس را داغ کرد.

حالا سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به «ایرنا»گفت که اسناد محرمانه جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ابتدای سال آینده، روی یک سایت یا سامانه منتشر خواهد شد. البته او اضافه کرد که «90 درصد کل اسناد دوران دفاع مقدس قابل انتشار هستند.» سردار کارگر گفت که «اسناد مربوط به عملیات‌های کربلا چهار و کربلای پنج و دیگر عملیات‌ها دوران دفاع مقدس نیز در این سایت منتشر می‌شود.» انتشار 90 درصدی اسناد جنگ، شاید ذهن‌ها را متوجه آن 10 درصدی بکند که قرار است همچنان محرمانه باقی بماند. نکته اینجا است که اسناد جنگ تا پیش از این، تنها در کتاب‌هایی تدوین و منتشر می‌شد که عامه مردم و دانشجویان دسترسی کمتر یا دشواری به آن داشتند. اما با تدبیر جدید «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دوران دفاع مقدس» هم دسترسی به این اسناد ساده‌تر می‌شود و هم اسناد گسترده‌ای در اختیار همگان، اعم از پژوهشگران قرار خواهد گرفت. سردار کارگر در عین حال، از 56 طرح مطالعاتی و پژوهشی در حوزه دفاع مقدس سخن گفت و آن را به جعبه سیاه جنگ تشبیه کرد و افزود: «تمام مسائل جنگ در همه ابعاد در این طرح‌ها آمده است و ممکن است این آثار را در قالب 200 کتاب منتشر کنیم یا 50 فیلم از روی آنها بسازیم و تا پایان برنامه ششم فرصت انتشار این طرح‌ها را داریم.» درحالی وعده انتشار این اسناد مطرح شده است که اکنون 30 سال از پایان جنگ تحمیلی هشت ساله می‌گذرد. در این مدت، کمتر مسأله‌ای درباره جنگ وجود داشته است که درباره آن اتفاق نظر بوده باشد. مهم‌ترین مسأله مناقشه برانگیز، پایان جنگ و پذیرش قطعنامه بود که نخستین بار، نامه معروف محسن رضایی به امام(ره) در سال 85 و از سوی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی، فرمانده جنگ منتشر شد. رابطه دولت وقت و اداره جنگ، نحوه طرح‌ریزی و اجرای عملیات‌ها، ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر، رابطه ارتش و سپاه در جنگ، تحولات 4 ماه آخر که منجر به از دست دادن زمین‌های فتح شده و پذیرش قطعنامه شد و بسیاری دیگر، از جمله مسائل پربحث جنگ تحمیلی است که به نظر می‌رسد با انتشار این اسناد، زوایای تازه‌ای از آنها آشکار شود. بویژه اینکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چه به کمک راویانی که فرماندهان را همراهی می‌کردند و چه با ضبط صدا و دیگر شیوه‌ها، از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین وقایع جنگ را مستندسازی کرده است.

هرچند پیش از اظهار نظر سردار کارگر، سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس این بنیاد، از تلاش‌ها برای تشکیل «سامانه جامع اسناد و مدارک هشت سال دفاع مقدس» خبر داد و گفت با اشاره به صدور آیین‌نامه جمع‌آوری اسناد و مدارک دفاع مقدس، گفت: «این آیین‌نامه به تمامی دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها ابلاغ شده است و فرایند جمع‌آوری این اسناد براساس این آیین‌نامه اجرا خواهد شد.»

از این رو به نظر می‌رسد درصورت راه‌اندازی این سامانه، با حجم گسترده‌ای از اطلاعات، نه فقط از سپاه، بلکه همه نهادها و سازمان‌های درگیر در جنگ روبه‌رو باشیم که تدوین و دسته‌بندی آنها، خود یک مقوله پرمشغله برای پژوهشگران خواهد بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم این مرد زنان را در شاهرود ماساژ می داد! / پلیس فاش کرد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

مهمترین زیر ساخت دفاع مقدس معنویت بود / رسانه ها موثرترین نقش را در تبلیغ و تبیین دستاوردهای راهیان نور دارند

به گزارش خبرگزاری بسیج؛ حجت الاسلام و المسلمین تویسرکانی- مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج-در گفتگو با خبرنگار بسیج گفت: راهیان نور بزرگترین نقش را در ماندگاری و جاودانگی حماسه دفاع مقدس دارد و اگر عملیات بزرگ فرهنگی راهیان نور نبود قطعا بعد از 30 سال که از پایان دفاع مقدس می گذرد امروز نسل جوان ما خبری از دوران دفاع افتخار آفرین مقدس نداشتند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج اضافه کرد: وقتی به مناطق عملیاتی راهیان نور می رویم می بینیم بعد از گذشت30 سال از دفاع مقدس هنوز آثار، برکات و پیامدهایش زنده، با نشاط و تاثیرگذار است.

حجت الاسلام تویسرکانی عملیات فرهنگی راهیان نور را یکی از مهمترین عملیات های فرهنگی علیه شبیخون و تهاجم فرهنگی دشمن دانست و افزود: راهیان نور بزرگترین اقدام برای پاسداری از سال های دفاع مقدس است.

وی به نقش راهیان نور در تعمیق معنویت بسیجیان اشاره کرد و افزود: مهمترین زیر ساخت دفاع مقدس معنویت بود و هرگونه پیروزی و دستاوردی در دوران دفاع مقدس نصیب جبهه مقاومت و رزمندگان ما می شد معنویت حرف اول و آخر را می زد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج تصریح کرد: امروز وقتی زائران دفاع مقدس در سرزمین خیر و برکت حاضر می شوند معنویت و آثار و برکات را درک می کنند و با یک ذخیره معنوی موثر بر می گردند.

حجت الاسلام تویسرکانی در همین خصوص افزود: آن چیزی که در سفرهای راهیان نور نصیب زائران مناطق عملیاتی می شود معنویت و توسل و توکل به خدا و سپس ایثار، مقاومت، استکبار و خلاقیت است.

وی به برنامه ریزی های صورت گرفته در مناطق عملیاتی اشاره کرد و گفت: چهره های با سابقه دفاع مقدس با نظر به تدبیر امام خامنه ای در مبحث راهیان نور؛ برنامه ریزی های بسیار خوب و موثری در ستاد کل نیروهای مسلح، بنیاد حفظ و آثار سپاه و بسیج، نیروهای مسلح، ناجا و وزارت دفاع و پشتیبانی و... صورت می دهند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج گفت: امروز 60 زیارتگاه و یادمان در مناطق عملیاتی وجود دارد که در عرصه های مختلف فرهنگی، بهداشتی و امنیتی و تحت اشراف ستاد مرکزی و قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج به زائران خدمات می دهند.

وی با اشاره به اینکه از مبدا تا مقصد سفر برای زائران سرزمین نور برنامه ریزی مدونی صورت گرفته افزود: هر ساله کاروان های راهیان نور آسیب شناسی می شوند و با بررسی نقاط ضعف و قوت تلاش می شود هر سال بهتر از سال قبل از زائران استقبال به عمل آید.

وی در پایان به نقش رسانه ها در انعکاس عملیات فرهنگی راهیان نور اشاره کرد و افزود: رسانه هایی که امروز در جبهه نیروهای انقلابی هستند موثرترین نقش در تبلیغ؛ ترویج و تبیین دستاوردهای راهیان نور و دفاع مقدس را دارند.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: عراق کربلا فیلم جنگ محسن رضایی کارگر محرمانه آینده عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سالانه بیش از 35 هزار زائر مازندرانی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس سفر می کنند/جوانان مازندرانی آماده جانفشانی در مسیر انقلاب اسلامی هستند
 • اردوگاه سردار شهید حاج کاظم رستگار معطر وجود دو شهید گمنام شده است
 • مساجد قطب نمای شهدا در هشت سال دفاع مقدس بود/ مسئولین به مانند شهداء ساده زیست باشند
 • حمیدرضا حاتمی جانباز دوران دفاع‌مقدس آسمانی شد
 • توطئه استعمار دلیل اصلی اختلاف میان مصدق و کاشانی/ آمریکا و انگلستان هیچ‌گاه اسناد اطلاعاتی و امنیتی کودتا را منتشر نکرده‌اند
 • حضور سردار سلیمانی در ستاد راویان روحانی سیره شهدا در خرمشهر
 • فرمانده نیروی هوایی ارتش: مردم خوزستان وحدت و همدلی را در دفاع مقدس معنا کردند
 • فرمانده نیروی هوایی ارتش: مردم خوزستان وحدت، همدلی و مقاومت را در دفاع مقدس معنا کردند
 • بعد از انقلاب، فرهنگ مقاومت از خوزستان ترویج شد/ دفاع مقدس بازدارندگی دائمی را برای کشورمان به ارمغان آورد/ در خوزستان سرسپردگی به بیگانگان وجود ندارد
 • مردم خوزستان وحدت، همدلی و مقاومت را در دفاع مقدس معنا کردند
 • فرمانده نهاجا: مردم خوزستان وحدت، همدلی و مقاومت را در دفاع مقدس معنا کردند
 • مردم خوزستان وحدت، همدلی و مقاومت را در دفاع مقدس معنا کردند/ راهیان نور موجب بازدارندگی در برابر جنگ نرم دشمن شده است
 • دفاع مقدس بازدارندگی دائمی را برای کشورمان به ارمغان آورد/ هیچ کشوری جرات تعرض به خاک ایران اسلامی را ندارد
 • آخرین «علیه محافظه‌کاری در سال چهلم» با امیدیه خوزستان
 • راهیان نور مصادیق مهم و عملی مقابله با جنگ نرم فرهنگی و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس است
 • سردار جلالی: «ایزو» سیستم جاسوسی صنعتی انگلیسی‌هاست
 • فرمانده ناجا: ارزش‌های دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست
 • وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس خواستار تسریع در احیای وزارت بازرگانی شد
 • سردار کارگر: حوادث در راهیان نور انگشت‌شمار شده است