رکنا: مجادله بر سر ماهیت عملیات کربلای 4 به عاقبت خوبی منتهی می‌شود. دو هفته پیش بود که مباحثه توئیتری محسن رضایی، فرمانده جنگ با جعفر شیرعلی نیا، پژوهشگر، بازار بحث و تحلیل درباره 8 سال دفاع مقدس را داغ کرد.

حالا سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به «ایرنا»گفت که اسناد محرمانه جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ابتدای سال آینده، روی یک سایت یا سامانه منتشر خواهد شد.

البته او اضافه کرد که «90 درصد کل اسناد دوران دفاع مقدس قابل انتشار هستند.» سردار کارگر گفت که «اسناد مربوط به عملیات‌های کربلا چهار و کربلای پنج و دیگر عملیات‌ها دوران دفاع مقدس نیز در این سایت منتشر می‌شود.» انتشار 90 درصدی اسناد جنگ، شاید ذهن‌ها را متوجه آن 10 درصدی بکند که قرار است همچنان محرمانه باقی بماند. نکته اینجا است که اسناد جنگ تا پیش از این، تنها در کتاب‌هایی تدوین و منتشر می‌شد که عامه مردم و دانشجویان دسترسی کمتر یا دشواری به آن داشتند. اما با تدبیر جدید «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دوران دفاع مقدس» هم دسترسی به این اسناد ساده‌تر می‌شود و هم اسناد گسترده‌ای در اختیار همگان، اعم از پژوهشگران قرار خواهد گرفت. سردار کارگر در عین حال، از 56 طرح مطالعاتی و پژوهشی در حوزه دفاع مقدس سخن گفت و آن را به جعبه سیاه جنگ تشبیه کرد و افزود: «تمام مسائل جنگ در همه ابعاد در این طرح‌ها آمده است و ممکن است این آثار را در قالب 200 کتاب منتشر کنیم یا 50 فیلم از روی آنها بسازیم و تا پایان برنامه ششم فرصت انتشار این طرح‌ها را داریم.» درحالی وعده انتشار این اسناد مطرح شده است که اکنون 30 سال از پایان جنگ تحمیلی هشت ساله می‌گذرد. در این مدت، کمتر مسأله‌ای درباره جنگ وجود داشته است که درباره آن اتفاق نظر بوده باشد. مهم‌ترین مسأله مناقشه برانگیز، پایان جنگ و پذیرش قطعنامه بود که نخستین بار، نامه معروف محسن رضایی به امام(ره) در سال 85 و از سوی آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی، فرمانده جنگ منتشر شد. رابطه دولت وقت و اداره جنگ، نحوه طرح‌ریزی و اجرای عملیات‌ها، ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر، رابطه ارتش و سپاه در جنگ، تحولات 4 ماه آخر که منجر به از دست دادن زمین‌های فتح شده و پذیرش قطعنامه شد و بسیاری دیگر، از جمله مسائل پربحث جنگ تحمیلی است که به نظر می‌رسد با انتشار این اسناد، زوایای تازه‌ای از آنها آشکار شود. بویژه اینکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چه به کمک راویانی که فرماندهان را همراهی می‌کردند و چه با ضبط صدا و دیگر شیوه‌ها، از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین وقایع جنگ را مستندسازی کرده است.

هرچند پیش از اظهار نظر سردار کارگر، سردار غلامرضا علاماتی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس این بنیاد، از تلاش‌ها برای تشکیل «سامانه جامع اسناد و مدارک هشت سال دفاع مقدس» خبر داد و گفت با اشاره به صدور آیین‌نامه جمع‌آوری اسناد و مدارک دفاع مقدس، گفت: «این آیین‌نامه به تمامی دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها ابلاغ شده است و فرایند جمع‌آوری این اسناد براساس این آیین‌نامه اجرا خواهد شد.»

از این رو به نظر می‌رسد درصورت راه‌اندازی این سامانه، با حجم گسترده‌ای از اطلاعات، نه فقط از سپاه، بلکه همه نهادها و سازمان‌های درگیر در جنگ روبه‌رو باشیم که تدوین و دسته‌بندی آنها، خود یک مقوله پرمشغله برای پژوهشگران خواهد بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

ثبت فیلم دختر یکی از مسئولان در حالی که لباسی به تن نداشت ! / سهیل کیست؟ روحانی سرشناس خلع لباس شد / دادستان تهران شکایت کرد + عکس مادر سنگدل دخترش در ازای مواد در اختیار موادفروشان قرار می داد+ عکس فاجعه / پیمانکار شهرداری 2 گلفروش را مجبور به خوردن گل کرد!+فیلم اولین گفتگو با دختر سیرجانی / دوست دارم امیر آزاد شود !+ عکس و فیلم سلطان خواستگاری کیست؟! این دختر ایرانی با 500 خواستگار رکورد زد ! + سند دعوت شیطانی از دختر17 ساله تهرانی به خلوتگاه پسر نوجوان / فیلم های تجاوز فاش کرد +عکس تجاوز به دختر 14 ساله در بازی والیبال +عکس مهم ترین اخبار 24 ساعت گذشته رکنا زمان واریز یارانه دی 97 مشخص شد خودکشی عجیب دختر آرایشگر شمالی در بام تهران / 9 صبح امروز رخ داد توطئه شبانه زن کینه جو برای ترور یک مقام در زاهدان+ جزییات تکاندهنده ترین عکس ها از مرگ پسر 13 ساله اهوازی +جزییات واکنش کم نظیر یک سردار به فیلم رقص سربازان ! + فیلم این مرد زنان را در شاهرود ماساژ می داد! / پلیس فاش کرد

منبع: رکنا

خبر بعدی:

عمل به قرآن منجر به حماسه‌سازی‌های دفاع مقدس شد/ نکاتی درباره کربلای ۴ و ۵

به گزارش ایكنا از فارس، مراسم گرامیداشت شهدای عملیات كربلای 4 و 5 و شهیدان موسوی شب گذشته، 25 دی‌ماه در سالن پیامبر اعظم(ص) كنگره سرداران و 15 هزار شهید استان فارس برگزار شد.
سردار علی فضلی، رئیس دانشگاه امام حسین(ع) در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد شهدا گفت: این روزها درخصوص عملیات كربلای 4 زمزمه‌ها و عملیات روانی صورت می‌گیرد كه به نظر می‌رسد این كار از سوی جبهه غیر حق است.
وی با بیان اینكه حماسه‌ها و افتخارآفرینی‌های در دفاع مقدس بر كسی پوشیده نیست،‌ گفت: عمل به قرآن و احكام‌الله در دفاع مقدس موج می‌زد و در حقیقت اجرای احكام الهی بود كه موجب شكل‌گیری حماسه‌ها و افتخارآفرینی‌ها در آن دوران شد.
فضلی اظهار كرد: در آن زمان و در تمام مناطق جبهه اعم از جنوب غرب، غرب و شمال غرب تماماً عمل به قرآن و اطاعت از ولی امر مسلمین موج می‌زد.

6 ماه برنامه‌ريزی برای كربلای 4 
این یادگار دوران دفاع مقدس با یادآوری اینكه عملیات كربلای 4 یكی از عملیات‌های عمده سپاه اسلام بود، گفت:‌ لشكر 19 فجر و 57 اباالفضل(ع) در مناطق این عملیات توفیقاتی داشتند.
وی با بیان اینكه برای عملیات كربلای 4، 6 ماه برنامه‌ریزی و كار انجام شده بود، گفت: تمام لشكر سپاه اسلام در نهایت آمادگی برای رزم بودند و در جبهه‌ها كمبود نیرو نداشتیم به طوری كه در یك اعزام 100 هزار بسیجی در قالب سپاه محمد رسو‌ل‌الله(ص) جبهه را تقویت كرده بودند.
فضلی با تصریح اینكه رزمندگان سپاه اسلام برای حفظ اسرار عملیات، 20 روز قبل از عملیات كربلای 4 قرنطینه بوده و قریب 4 ماه به مرخصی نرفته بودند، گفت: جبهه‌ها ما جبهه عشق و داوطلبی بود و در این عملیات همه داوطلب بودند.
وی اظهار كرد: عملیاتی كه 6 ماه برای آن كار شده بود و همه آمادگی‌ها در عالی‌ترین سطح قرار داشت در كمتر از 6 ساعت به عدم فتح رسید و در صبح روز 9 دی‌ماه با دادن شهدا و مجروحان شیمیایی مجبور به بازگشت به مواضع پیشین خود شدیم.

وقایع بعد از كربلای 4
رئیس دانشگاه امام حسین(ع) به ارائه خاطرات و وقایع بعد از عملیات كربلای 4 و نحوه شكل‌گیری عملیات كربلای 5 پرداخت و گفت: بعد از كربلای 4 جلسه‌ای در قرارگاه مركزی خاتم‌الانبیا با حضور فرمانده كل قوا و فرماندهان لشكرها و تیپ‌ها برگزار شد كه 3 روز به طول انجامید.
وی بیان كرد:‌ در این جلسه ابتدا علت شكست عملیات كربلای 4 احصا شد اما این انتهای راه نبود بلكه ابتدای راه بود چرا كه امام فرمودند ما از باب ادای دین و انجام وظیفه و تكلیف به جبهه آمدیم و شكست و پیروزی برای ما مهم نیست.
فضلی با یادآوری اینكه در كربلای 4 شكست خوردیم اما در كربلای 5 پیروز شدیم، گفت: فتوحات كربلای 5 مرهون عملیات عدم‌الفتح كربلای 4 بود.
این یادگار دوران دفاع مقدس ادامه داد: بعد از شكست در عملیات كربلای 4، دشمن جشن گرفت و فرماندهان خود را به مرخصی فرستاد و گمان می‌كرد كه ایران حداقل تا 6 ماه قادر به انجام عملیات جدیدی نخواهد بود در همین شرایط رزمندگان احساس تكلیف كردند.

كربلای 5 كلید خورد
وی شرایط منطقه شلمچه را در دوران دفاع مقدس و نفوذناپذیری دژ آن را یادآور شد و گفت: برای رسیدن به دژ شلمچه 7 لایه دفاعی وجود داشت كه عملاً رسیدن به این منطقه را غیرممكن می‌كرد اما در همان جلسه وقتی كه ندای امام كه فرمود عملیاتی بعدی یعنی كربلای 5 در شلمچه باشد، به گوش رسید، فرماندهان به ندای ایشان لبیك گفتند و همگی برای انجام عملیات كربلای 5 اعلام آمادگی كردند.
فضلی با یادآوری اینكه فاصله میان كربلای 4 و 5 دو هفته است، گفت: لشكر 10 سیدالشهدا(ع) جناح چپ عملیات و زدن به دژ شلمچه به طول 5 و نیم كیلومتر را به عهده داشت كه كار بسیار سختی بود.
رئیس دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینكه رزمندگان سپاه اسلام برای انجام عملیات كربلای 5 و نفوذ به دژ شلمچه آمادگی كامل داشتند، گفت: در آن زمان دو گردان غواصی حضرت زینب(س) و حضرت علی‌اكبر(ع) وجود داشت كه باید یك هزار و 200 غواص به شلمچه می‌زدند تا هیمنه دشمن را بشكنند.
وی گفت:‌ عملیات كربلای 5 در ساعت 2 نیمه شب 19 دی‌ماه آغاز شد و رزمندگان به خط زدند اما عراقی‌ها سخت مقاومت می‌كردند تا اینكه رزمندگان سپاه اسلام موفق به فتح دژ شلمچه شدند.
فضلی با بیان اینكه تعدادی از بهترین فرزندان امام و ملت در این عملیات پای كار آمدند، گفت: مناطق عملیات كربلای 4 و 5 برای ما تنگه احد بود و مراقب بودیم تا مبادا بار دیگر وقایع صدر اسلام تكرار شود.

عملیات كربلای 5 به تمام اهدافش رسید
رئیس دانشگاه امام حسین(ع) با یادآوری اینكه عملیات كربلای 5 به تمام اهدافش رسید، گفت: در حالی كه عراقی‌ها سه ضلع منطقه شلمچه را در اختیار داشتند اما توانستیم در این عملیات هیمنه دشمن را بشكنیم.
وی با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری درباره عملیات كربلای 4 و 5 كه فرمودند شب‌های این عملیات‌ها شب‌های قدر انقلاب اسلامی هستند، گفت:‌ انس با وقایع آن دوران ما را وارسته می‌كند.

90 درصد رزمندگان كربلای 5، بسیجیان بودند
فضلی با تأكید بر اینكه سپاه و بسیج از هم جدا نیستند كه معظم‌له فرمودند سپاه كربلا را در شلمچه مشق كرد و گفت: در عملیات كربای 5 قریب 85 تا 90 درصد از رزمندگان بسیجیان بودند.

امسال 22 بهمن باشكوهی خواهیم داشت
رئیس دانشگاه امام حسین(ع) در بخش پایانی سخنان خود چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را یادآور شد و گفت: دشمن آرزوی زیادی دارد كه 40 سالگی انقلاب را نبیند اما به كوری چشم آنان این مردم بیدار علی‌رغم همه مشكلات، تورم و گرانی همواره در صحنه هستند و در دفاع از دین خدا از یكدیگر سبقت می‌گیرند و به یاری خدا امسال 22 بهمن باشكوهی را خواهیم داشت.
یادآور می‌شود، در انتهای این مراسم از خانواده شهیدان سید رسول و سید محسن موسوی كه در عملیات‌های كربلای 8 و 5 به شهادت رسیده‌ بودند، تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: عراق کربلا فیلم جنگ محسن رضایی کارگر محرمانه آینده عکس فیلم مرد دختر قتل جوان پلیس عجیب دستگیر سرقت

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۵۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراسم وداع با پیکر شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در بارگاه رضوی برگزار شد
 • جاذبه‌های موزه دفاع مقدس باید به آرمان‌های انقلاب ختم شود
 • گردهمایی پیشکسوت دفاع مقدس و جبهه جهاد و شهادت در گرمسار+ تصاویر
 • «یک قطره از این دریا» ۲۰۰ خاطره از شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است
 • تسلیحات جدید ایران در راه است
 • ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس در خور شأن مجاهدان کرد ضروری است
 • ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس در خور شان مجاهدان کرد ضروری است
 • رزمندگان اسلام؛ تاریخ نگاران حماسه های دفاع مقدس
 • تصویری جالب از پیمان‌نامه ۳ شهید دفاع مقدس با یکدیگر!
 • ساماندهی یادمان شهدای ماسوله در راستای آشنایی گردشگران خارجی با دفاع مقدس
 • «مرهم» عصرخاطره ای از نقش آفرینی مرهم گذاران دفاع مقدس
 • محمدی؛موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در کشور نظیر ندارد
 • رسانه باید دین خود را به دفاع مقدس ادا کند
 • باغ‌موزه دفاع مقدس قم به ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسید
 • موضوع اصلی موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی عبرت‌آموزی است
 • ورود پیکر ۱۰ شهید دفاع مقدس و مدافع حرم به مشهد
 • پیکر 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد تشییع می شود
 • عمل به قرآن منجر به حماسه‌سازی‌های دفاع مقدس شد/ 22 بهمن باشكوهی خواهيم داشت
 • دیدار محرمانه بن‌سلمان و نتانیاهو!/کارتون