اگر سرطان ریه به لوله مری بیمار هجوم بیاورد و آن را نیز درگیر کند، بلع او همراه با درد و با سختی خواهد بود. این مورد دشواری بلع نامیده می شود و می تواند تاثیری اساسی بر کیفیت زندگی شخص بگذارد. مطالعه ای که روی ۳۹۱ نفر از مبتلایان به سرطان ریه انجام شده نشان داده است آنهایی که درد بیشتری را به هنگام بلع داشته اند، احتمال مرگ ناشی از بیماری بیشتراز دیگران بوده است.

به گزارش بلاغ،می گویند تشخیص زودهنگام بیماری نیمی از راه درمان را برای پزشکان و بیمار نشان می دهد. بنابراین باید نشانه های اولیه بیماری ها را شناخت و به درمان خود کمک کرد. دراین نوشتار ۷ نشانه ابتلا به سرطان ریه را بررسی می کنیم. بدون تردید وجود این نشانه ها به طور قطع ابتلا به بیماری را اثبات نمی کند و فقط به ما هشدار می دهد مراقب سلامتی خود باشیم.  

خس خس سینه

یک صدای سوت مانند که هنگام دم و بازدم در نفس کشیدن شخص وجود دارد. این مورد می تواند دلیلی بر وجود مشکلات ریوی از جمله سرطان ریه باشد که در افراد مبتلا به سرطان ریه، خس خس سینه به دلیل وجود فشار تومور موجود در ریه است.

دشواری در بلع

اگر سرطان ریه به لوله مری بیمار هجوم بیاورد و آن را نیز درگیر کند، بلع او همراه با درد و با سختی خواهد بود. این مورد دشواری بلع نامیده می شود و می تواند تاثیری اساسی بر کیفیت زندگی شخص بگذارد. مطالعه ای که روی ۳۹۱ نفر از مبتلایان به سرطان ریه انجام شده نشان داده است آنهایی که درد بیشتری را به هنگام بلع داشته اند، احتمال مرگ ناشی از بیماری بیشتراز دیگران بوده است.

درد در ناحیه شانه ها و قسمت بالای بازو

وقتی سرطان ریه به سلولهای عصبی هجوم می آورد، باعث ایجاد شرایطی خواهد شد که سندروم پانکوست نامیده می شود. این سندروم نوعی از درد شانه است که از ناحیه شانه ها شروع شده و تا بالای بازوان بیمار گسترش می یابد.

صدای گرفته و دورگه همراه با خس خس

از نشانه های سندروم پانکوست در سرطان ریه این است که روی سلسله اعصاب تارهای صوتی تاثیرهم می گذارد و در عملکرد آنها اختلال ایجاد می کند یا آنها را فلج می کند. این مسئله باعث می شود که مبتلایان هنگام صحبت کردن، صدای دو رگه و همراه با خس خسی داشته باشندو

درد قفسه سینه

درحدود ۲۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه درد قفسه سینه وجود دارد. این بیماران اغلب درد قفسه سینه اشان را دردی خفیف اما مستمر توصیف می کنند. این درد می تواند نواحی دیگری در اطراف ریه ها را نیز در بر بگیرد..

سرفه کردن

اگر سیگاری هستید و به یکباره دچار سرفه شده اید، یا قبلا سیگاری بوده اید و ترک کرده اید ولی ناگهان گرفتار سرفه های مکرر شده اید، این ربطی به سرما خوردگی یا دیگرعفونتهای تنفسی ندارد و باید حتما به پزشک‌ خود مراجعه کنید، چرا که این وضعیت می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد. همچنین سرفه هایی که قطع نمی شوند و پس از شروع مدام شدیدترو بدتر می شوند، ممکن است نشانه ای از بیماری باشند و باید تحت درمان و پیگیری قرار گیرند.

استفراغ خون یا اخلاط و ترشحات خونی

سرفه های همراه با دفع خون را در اصطلاح پزشکی هموپتیسیز می نامند که یکی از متداول ترین نشانه های سرطان ریه است. کارشناسانه تر اینکه اگر سرفه های شما همراه با دفع خون است، حتی به میزان خیلی کم، در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کنید.

 

منبع: بلاغ مازندران

خبر بعدی:

سالانه ۲۵۰۰ نفر در کرمانشاه به سرطان مبتلا می‌شوند

ویدا صنیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پویش ملی مبارزه با سرطان از یکم تا هفتم بهمن ماه انجام می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر بعد از بیماری های قلبی و عروقی سرطان دومین علت مرگ و میر در ایران است که اگر تشخیص زودرس داده شود قابل درمان یا کنترل است.

وی با بیان اینکه سرطان رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی سلول است گفت: سلول های طبیعی در مواجه با عوامل سرطان زا می توانند به یک سلول سرطانی و با افزایش تعداد سلول ها به بافت سرطانی یا تومور تبدیل شود.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: تومورها به دو دسته خوش خیم و بدخیم دسته بندی می شوند که در نوع خوش خیم قسمت محدودی از بدن درگیر و با جراحی درمان می شوند و تومورهای بدخیم از فضایی محدود شروع اما به بافتهای مجاور گسترش می یابند یا از طریق جریان خون به نقاط دورتری از بدن می روند.

وی اصلی ترین عامل بروز سرطان را افزایش سن دانست و تصریح کرد: در کشور ایران با توجه به بالا رفتن سن امید به زندگی که اینک به ۷۵ سال رسیده شاهد افزایش بروز ابتلا به سرطان هستیم.

صنیعی عنوان کرد: عوامل دیگری  سبک زندگی غلط و تغذیه نامناسب، عدم تحرک و مصرف سیگار وقلیان، عوامل زیان بار محیطی نظیر آلودگی هوا و خاک را از دیگر عوامل خطرساز ابتلا به سرطان اعلام کرد.

وی گفت: در حال حاضر مطالعات متعدد نشان دهنده این واقعیت است که ۴۰ درصد سرطان ها قابل پیشگیری است بنابراین اگر به موقع تشخصیص داده شوند به خوبی به درمان پاسخ خواهند داد.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در سطح کشور سالانه ۹۰ هزار و در استان بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مورد ابتلای جدید به سرطان مشاهده می شود افزود: شایع ترین سرطان درمردان شامل سرطان معده ، خون، مثانه، روده بزرگ، سرطان پوست و در زنان سرطان پستان، تخمدان، پوست و خون است.

وی عنوان کرد: پایگاه های سلامت شهری وخانه های بهداشت روستایی به طور جدی درصدد تشخیص زودهنگام موارد ابتلا به سرطان های تخمدان، روده بزرگ، گردنه رحم هستند تا از شیوع ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری شود.

صنیعی علائم هشدار دهنده احتمال ابتلا به سرطان را شامل زخمی که بهبود نیابد، تغییر رنگ دهد یا دچار خونریزی شود، خونریزی و ترشحات غیرعادی در ادرار و مدفوع، قاعدگی مکرر در زنان، سوهاضمه یا مشکل در بلع غذا، تغییر در عادت اجابت مزاج به مدت دو تا سه ماه تغییر واضح در زگیل و خال، سرفه طولانی درافراد غیر سیگاری همراه با خشونت صدا، خستگی های غیرقابل توجیه با کاهش وزن، درد دائمی یا احساس مشکل در هر ناحیه بدن دانست.

به گفته رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه،  برای پیشگیری از ابتلا به سرطان علاوه بر پرهیز از مصرف دخانیات، داشتن فعالیت بدنی، انجام ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته ، مصرف روزانه ۵ وعده میوه و سبزی، کاهش مصرف قند، نمک و روغن، مدیریت وزن و مراقبت از پوست، پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر، حفاظت در برابر آلاینده های سرطان زا ضروری است.

وی بیان کرد: به منظور تسریع در روند درمان افراد با مشاهده علائم احتمالی ابتلا به سرطان موارد را به سرعت به اطلاع پزشک برسانند.

کد خبر 4519499

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سرطان ریه، عوامل و راه‌های درمان آن
 • سرطان پایان زندگی نیست
 • ابتلا سالانه ۲۵۰۰ کرمانشاهی به بیماری سرطان
 • هماچوری، شایعترین نشانه سرطان کلیه
 • بیماری های قلبی و سرطان‌ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارس
 • آمار ابتلا به سرطان در فارس نگران کننده نیست
 • عوامل و راه‌های درمان سرطان ریه را بشناسید
 • بیماری های قلبیئ و سرطان ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارس
 • ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده
 • سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی در صدر عوامل مرگ و میر در فارس
 • عاملین مرگ های زودرس مشخص شدند
 • بیماری های قلبی عروقی و سرطان ها در صدر عوامل مرگ در استان فارس
 • سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند
 • همه چیز درباره یک سرطان کشنده
 • علت اصلی کمر درد چیست؟
 • درمان سرطان ریه با ساده ترین روش ها
 • تأثیر تزریق ژل بر کاهش درد آرتروز زانو
 • افراد سیگاری در معرض این بیماریها
 • درد‌های‏‎شکمی‌درمردان‌نشانه‌چیست؟