فتاوای آیت الله العظمی بهجت (قدس سره)


عدم جواز سقط جنين معيوب
سؤال276. فرزند فردى به جهت مرض وراثتى كه آن فرد دارد، مفلوج متولد مى شود و پس از دو ماه وفات مى كند. پزشك مدّعى است مى تواند در چهارماهگى از زمان حمل، مرض جنين را تشخيص دهد. آيا مى تواند پس از كشف ناقص بودن، بچّه را سقط كند؟

جواب: سقط جنين ناقص مذكور جايز نيست. زيرا قتل نفس محترم است و اگر حمل به حال مادر مضرّ است يا مى دانند كه بعدا باعث عسر و حرج مى شود، بايد از اوّل از حمل جلوگيرى كنند، به مثل عزل مرد، و اگر حمل محقق شده، به توضيح مذكور در مسأله 14 از مسايل متفرقه رساله مراجعه شود.

موارد جواز سقط و لزوم حفظ جنين

سؤال277. حكم سقط جنين را در صورت هاى زير بيان فرماييد:

1) سقط جنين پيش از ولوج روح و يا سقط جنين پس از ولوج روح، در صورتى كه بقاى جنين در رحم مادر، باعث فوت وى شود.

2) مادر مبتلا به بيمارى مانند سرطان رحم است كه براى درمان، احتياج به دادن اشعه مى باشد و حفظ جان مادر، متوقّف بر آن است.

3) اگر امر داير شود بين موت مادر يا حمل.

جواب: در تمامى موارد مذكور، جايز است؛ ولى در تمام اين موارد اگر حفظ جنين از هلاكت پس از سقط ممكن باشد (مانند قرار دادن در رحم ديگرى يا لوله آزمايشگاه) حتما بايد جنين هم حفظ شود.

ابتداى تولّد جنين پرورش يافته در دستگاه

سؤال278. اگر جنين شش ماهه از رحم خارج شود و آن را در دستگاه قرار دهند تا زنده بماند و كامل شود و پس از دوماه آن را از دستگاه خارج كنند، زمان تولّد كى حساب مى شود؟

جواب: زمان تولّد از وقتى حساب مى شود كه او را از رحم خارج كردند با اين كه مى دانستند با دستگاه مى ماند؛ ولى اگر او را در كمتر از شش ماه از رحم خارج كنند، اين طور نيست.

شرط سقوط ديه ى جنين از مباشر

سؤال279. در مواردى كه پزشك باعث سقط جنين مى شود، ديه ى لازمه بايد توسط چه كسى پرداخت شود؟ آيا حتما بايد قبلاً پزشك شرط كند كه ديه به عهده ى وى نيست آيا اين شرط، جهت رفع دين از وى كافى است؟ اگر با وجود قبول اين شرط، فردى كه ديه بر او واجب است، آن را پرداخت نكند، آيا در اين صورت پزشك مديون خواهد بود؟

جواب: ديه بر مباشر است و بر تقدير صحّت اين شرط، ساقط شدنش از طبيب، اظهر است.

احتمال يا اطمينان خطر براى مادر با عدم سقط

سؤال280. آيا سقط عمدى جنين در مواردى كه مطمئنيم يا احتمال مى دهيم جان مادر در خطر است، در هر ماهى از باردارى، مجاز است؟

جواب: در جايى كه ممكن است اخراج و نگاهدارى آن، يقينا سقط جنين جايز نيست. در غير اين صورت هم با يقين به هلاكت يكى و دوران بين جنين و مادر، مقدّم بودن حفظ مادر دور نيست؛ خصوصا در صورتى كه اگر محافظت بر جنين شود، هر دو در معرض خطر باشند.

ديه ى سقط جنين معيوب و نارسا

سؤال281. آيا سقط عمدى جنينى كه مطمئنيم يا احتمال مى دهيم معيوب و نارسا مى باشد، در هر ماهى از باردارى (اگر ديه ى لازمه هم پرداخت شود) مجاز است؟

جواب: بعد از ولوج روح مجاز نيست، قبل از ولوج احتياط در ترك آن است.

عقيم كردن زن بدون رضايت وى و شوهرش

سؤال282. پزشك جرّاحى هنگام زايمان، زن را بدون رضايت وى و شوهرش عقيم مى كند. چه مسؤوليتى متوجه پزشك است؟

جواب: ضامن است و احتياطا مصالحه بر ديه كنند.

بستن لوله براى جلوگيرى از خطر جانى

سؤال283. در صورت تشخيص پزشك مبنى بر خطر جانى حامله شدن براى مادر و لزوم بستن لوله رحم، تكليف شرعى چيست؟

جواب: اگر گفته پزشك حجت باشد، مانند اين كه متخصّص و متديّن باشد ـ كه احتياط در تعدّد او است ـ از جهت ضرورت مسوّغه، با فرض انحصار، جايز است.

سقط جنين با مشاركت پدر و مادر

سؤال284. اگر پدر و مادر با همديگر جنين را سقط نمايند، آيا ديه نصف مى شود؟ و ديه را به چه كسى بايد بپردازند؟

جواب: هر دو ديه را ضامن اند به نحو اشتراك و ديه را بايد به طبقه ى دوم ارث بدهند، ظاهرا.

عقيمى دايمى با خارج كردن رحم

سؤال285. زنانى كه به واسطه ى بيمارى رحم و يا خون ريزى زياد، رحم خود را خارج مى نمايند، با توجه به عقيم شدن دايمى آن ها، عمل آنان خلاف شرع است؟

جواب: اگر براى علاج ضرورى است، اشكال ندارد.

سقط جنين

سؤال286. اگر زن و شوهرى ناخواسته و على رغم مشكلات مالى و روانى خانواده بچه دار شوند، در صورتى كه وجود فرزند جديد در خانواده مستلزم عسر و حرج و مشقت شديد شود، آيا جايز است قبل يا بعد از چهار ماهگى آن بچه را سقط نمايند؟

جواب: خير، جايز نيست.

تجويز داروى سقط جنين

سؤال287. اگر پزشكى دارويى كه مستلزم سقط جنين است تجويز كرده و مادر با علم و آگاهى و با رضايت همسر آن را مصرف كند، ديه ى بچه بر عهده مادر است يا پزشك؟ و آيا پدر در اين جا مسؤوليتى بر عهده دارد؟

جواب: هر سه در گناه شريك هستند، ولى ديه بر عهده ى مادر است.

عمل فرزند ناقص الخلقه

سؤال288. فرزندى متولد شده و پزشكان تشخيص داده اند كه اگر عمل شود، به احتمال قوى زنده مى ماند اما به صورت دايمى معلوليت جسمى و يا ذهنى خواهد داشت و در صورت عمل نكردن به احتمال قوى و يا 50% خواهد مرد، در صورت عسر و حرج و مشقت هاى نگهدارى چنين فرزندى، آيا رضايت به عمل فرزند براى پدر و مادر واجب است؟

جواب: بله، واجب است و حفظ جان او حتى الامكان لازم است.

جلوگيرى از حاملگى

سؤال289. آيا زن بدون اجازه شوهر مى تواند با قرص و يا... از حاملگى خود جلوگيرى نمايد؟

جواب: اگر نكاح مشروط به استيلاء بوده است، نمى تواند.

بارورى

سؤال290. اگر اسپرم مردى را با تخمك زن ديگرى خارج از رحم بارور ساخته و در رحم همسر او قرار دهند، فرزند متولد شده به لحاظ محرميت و ارث، نسبت به صاحب تخمك و صاحب رحم چگونه خواهد بود؟

جواب: فرزند به صاحب تخمك ملحق است و نسبت به صاحب رحم هم از جهت محرميّت بايد احتياط شود.

منبع: تابناک

خبر بعدی:

از تولید رز آبی تا عجیب ترین نوزادها +عکس

در سالی که گذشت رویدادهای علمی عجیبی از تولد نخستین نوزادان مهندسی ژنتیک شده تا کشف عضو تازه در بدن انسان و زنده ماندن یک نوزد پسر ۲۶۸ گرمی دانشمندان را به تعجب واداشت.

به گزارش مشرق، در سالی که گذشت رویدادهای عجیب زیادی در عرصه علم و دانش اتفاق افتاد که همه را به تعجب وا داشت. کشف مورچه‌ای که سرعت گاز گرفتن آن سریع‌تر از چیتا است، تولد نخستین نوزدان مهندسی ژنتیک شده، کشف یک عضو تازه در بدن انسان یا ناپدید شدن بخشی از یک جزیره اندونزی پس از آتشفشان، فقط چند نمونه از رویدادهایی هستند که انسان را به تعجب واداشتند. این رویدادها نشان می‌دهند جهان پس از هزاران سال هنوز ناشناخته‌های بسیاری در خود دارد.

بیشتر بخوانید:

بررسی رخدادهای نجومی سال جدید ۹ نگاهی نزدیک به گلکسی A۵۰ سامسونگ +عکس

در این گزارش به برخی از شگفت انگیزترین یافته‌ها و رخدادهای علمی می‌پردازیم که جزئیات آن به شرح زیر است:

دماغ یک مرد دانمارکی دندان در آورد

مردی دو سال با مشکل تنفس روبرو بود و یکی از مجراهای بینی او مسدود شده بود به طوری که توانایی بویایی خود را از دست داده بود. او هنگام مراجعه به پزشک متوجه شد دلیل این مشکل ویروس یا عفونت باکتریایی نیست، بلکه دندانی است که درون بینی‌اش روییده است! پزشکان از انبرک برای خارج کردن دندان از مجرای بینی این مرد استفاده کردند.

فسیل ۱۱۳ میلیون ساله با چشمان درخشان

در سالی که گذشت، یک جستجوگر آماتور در کره جنوبی فسیلی ۱۱۳ میلیون ساله از عنکبوتی با چشمان درخشان کشف کرد. این نخستین تپتوم کشف شده در یک فسیل است. تپتوم بخشی از مشیمیه چشم حیوانات است که نور تابیده شده را به شبکیه باز می‌تاباند. این لایه در چشم جانورانی که در شب دید خوبی دارند، مثل گربه و گاو وجود دارد.

بچه لاک پشتی که قلبش خارج از بدن می تپد

یک بچه لاک پشت آلبینو که قلب آن بیرون از بدنش رشد کرده بود، برخلاف پیش بینی‌ها زنده ماند. این خزنده کوچک که «هوپ» نام گرفته دارای شرایط نادری است که هنوز در علم دامپزشکی نامگذاری نشده است. «مایک آکیلینا» صاحب این لاک پشت در خانه اش در نیوجرسی از حیوان مراقب می‌کند.

کشف دوباره بزرگترین زنبور جهان پس از ۳۸ سال

دانشمندان بزرگترین زنبور جهان را با طول بال ۶ سانتی متر در جنگل‌های یک جزیره اندونزی دوباره کشف کرده اند. این زنبور آخرین بار در ۳۸ سال قبل دیده شده بود. این زنبور بسیار بزرگ به اندازه انگشت شست یک انسان و همچنین ۴ برابر زنبور عسل اروپایی است.

نوجوان ۱۴ ساله راکتور هسته‌ای ساخت

یک پسربچه در سن ۱۲ سالگی شروع به ساخت راکتور همجوشی هسته‌ای کرد. او که در حال حاضر ۱۴ سال دارد، جوان‌ترین فرد در آمریکا است که توانسته یک راکتور هسته‌ای بسازد. «جکسون اسوالت» اهل ممفیس راکتور مذکور را از وکیوم، پمپ‌ها و محفظه‌هایی شخصی سازی شده، ساخت. خانواده این نوجوان ۱۰ هزار دلار برای ساخت راکتور هزینه کرده اند.

نهنگ ۱۰ تنی در جنگل‌های آمازون پیدا شد

در جنگل‌های آمازون جسد یک نهنگ کوهان دار ۱۰ تنی کشف شد. هر چند دانشمندان تصور می‌کنند حیوان هنگام طوفان به خشکی پرتاب شده اما هنوز نمی‌دانند چگونه این مسافت را طی کرده است. جسد این حیوان در جزیره Marajo کشف شده است.

کوچک‌ترین نوزاد پسر دنیا زنده ماند

کوچک‌ترین نوزاد پسر دنیا که با وزن ۲۶۸ گرم در ماه آگوست در ژاپن متولد شده بود، پس از مراقبت‌های ویژه زنده ماند و همراه والدینش به خانه رفت. این پسربچه که هنوز نامی برای او انتخاب نشده، با وزن ۲۶۸ گرم (۰.۵۹ پوند) با عمل جراحی سزارین دنیا آمد. این نوزاد که حتی پس از تولد در دستان پزشکان جای نمی‌گرفت، در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان نگهداری شد.

دومین دوقلوهای نیمه همسان جهان ۴ ساله شدند

محققان طی پژوهشی دومین نمونه تولد دوقلوهای نیمه همسان جهان را گزارش کرده اند. این دوقلوها اکنون در استرالیا زندگی می‌کنند. این دومین نمونه دوقلوی نیمه همسان در جهان است و همچنین نخستین باری است که این نوع دوقلو هنگام بارداری مادر و با استفاده از تست ژنتیک مشخص شده است. دوقلوهای نیمه همسان زمانی به وجود می آیند که یک تخمک توسط دو اسپرم همزمان بارور می‌شود، به این ترتیب تخمک مانند دوقلوهای همسان به دو قسمت تقسیم می‌شود اما هرکدام از آنها اطلاعات ژنتیکی مختلفی از پدر را در خود دارند.

کشف ماهی یک تنی در ساحل کالیفرنیا

یک موجود دریایی عظیم در ساحل جنوب کالیفرنیا کشف شده که به عنوان خورشید ماهی hoodwinker شناسایی شده است. این گونه نادر در سالی که گذشت کشف شد و در نیم کره جنوبی زمین زندگی می‌کند. خورشیدماهی اقیانوسی سنگین‌ترین ماهی استخوان‌دار شناخته شده است که میانگین وزن آن به یک تن (۲٬۲۰۰ پوند) می‌رسد.

کشف عضو جدید در بدن انسان

دانشمندان در تحقیقی جدید ادعا می‌کنند عضو جدیدی در بدن انسان کشف کرده اند که در حقیقت به عنوان جاذب شوک عمل می‌کند. این عضو احتمالاً بزرگترین عضو بدن باشد. این عضو که interstitium نام گرفته در حقیقت محفظه‌هایی متصل بهم است که شبیه مسیری مملو از مایعات عمل می‌کند. این عضو زیر لایه پوست، خطوط دستگاه گوارش، ریه‌ها، سیستم ادراری ، اطراف رگ‌ها و بین ماهیچه‌ها وجود دارد.

تولد ۵ میمون شبیه سازی شده در چین

۵ میمون شبیه سازی شده در چین متولد شدند. این میمون‌ها نشانگرهای بیماری‌های مختلفی دارند و محققان قصد دارند درمان بیماری‌های مختلف از جمله سرطان را روی آنها آزمایش کنند. هر ۵ میمون دی ان ای دگرگون شده یکسانی دارند و به همین دلیل نشانگرهای اضطراب، افسردگی و شیزوفرنیک در آنها وجود دارد. این حیوانات تمام عمر خود را در آزمایشگاه زندگی خواهند کرد و محققان ادعا می‌کنند درمان‌های جدید را روی این حیوانات آزمایش می‌کنند.

قدیمی ترین حیوان روی زمین یک فسیل ۶۰۰ میلیون ساله است

شواهد فسیلی از موجودات باستانی که شبیه عروس دریایی هستند، در صخره‌هایی ۶۰۰ میلیون ساله در چین کشف شد. این حیوان ناشناخته هنوز نامی ندارد اما تحلیل‌های میکروسکوپی حاکی از آن است که نشانه‌های مشابه (مانند شاخک ها و لایه مخاطی) یک گونه عروس دریایی( Ctenophora) دارد. گونه‌های گوشتخوار Ctenophora هنوز هم وجود دارند و از ارگانیسم‌های ریز دریایی تغذیه می‌کنند. پیش از این تصور می‌شد قدیمی ترین حیوانی که روی زمین زیسته Dickinsonia بوده است.

صفحه یخی متحرکی با قطر ۹۱ متر در وسط رودخانه آمریکایی

درسال ۹۷ یک صفحه یخی متحرک با قطر حدود ۱۰۰ یارد (بیش از ۹۱ متر) در رودخانه‌ای در آمریکا مشاهده شد. این دیسک یخی که به طور طبیعی شکل می‌گیرد، در رودخانه Presumpost واقع در مین به وجود آمد. این دیسک شبیه کوهی از محصولات کشاورزی به نظر می‌رسید.

آتشفشان ۱۵۰ میلیون مترمربع از یک جزیره را بلعید

محققان در سال گذشته اعلام کردند اندازه جزیره Anak Ktakatau در اندونزی به یک چهارم اندازه قبل از فوران کوه آتشفشانی آن کاهش یافته است. در حال حاضر جزیره آتشفشانیAnak Ktakatau ۴۰ تا ۷۰ میلیون مترمربع است و نسبت به ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون متر مربع از حجم آن کاسته شده است. در این تاریخ کوه آتشفشانی جزیره فوران کرد و در پی آن سونامی جزیره را فرا گرفت.

بارش تگرگ به اندازه توپ تنیس در استرالیا

به طور معمول هنگام تعطیلات کریسمس در استرالیا برف نمی بارد اما به نظر می‌رسد آب و هوای سال گذشته عجیب و غریب بوده است به طوریکه روز کریسمس در شهر سیدنی استرالیا طوفان تگرگ بارید. حجم برخی از دانه‌های تگرگ به اندازه توپ گلف و توپ تنیس بود.

زنبورهای عسل شمارش بلدند

تحقیق جدیدی نشان می‌داد مغز زنبورهای عسل تکامل یافته و چنان کارآمد شده که آنها می‌توانند فقط با ۴ سلول عصبی عمل شمارش را انجام دهند. پژوهشگران در شبیه سازی‌های مدل مغزی که فقط شامل چهار سلول عصبی بود، متوجه شدند این ارگان ساده می‌تواند تا عدد ۵ را بشمرد.

کرم دوزیستی که «دونالد ترامپ» نام گرفت

یک حیوان دوزیست که سر خود را در شن فرو می‌کند، به دلیل شباهت این قابلیت با رفتار ترامپ در مقابل گرمایش جهانی این کرم «درموفیس دونالد ترامپی» نامگذاری شد. شرکت EnviroBuild که مصالح حافظ محیط زیست برای ساختمان سازی تولید می‌کند با پرداخت ۲۵ هزار دلار در یک حراجی حقوق نامگذاری این کرم دو زیست را خرید و سپس تصمیم گرفت برای جلب توجه رئیس جمهور آمریکا به موضوع تغییرات آب و هوایی این نام را انتخاب کند.

مورچه دراکولا سریع‌ترین حیوان جهان شد

دانشمندان اعلام کرده اند سریع‌ترین موجود جهان مورچه «دراکولا» است که می‌تواند با سرعت ۳۲۰ کیلومتر برساعت گاز بگیرد. مورچه «دراکولا» می‌تواند فک خود را با سرعت خارق العاده ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت (۲۰۰ مایل برساعت) ببندد که ۵ هزار بار سریع‌تر از پلک زدن است. این در حالی است که چیتا فقط با سرعت ۹۶ کیلومتر برساعت (۶۰ مایل برساعت) می‌دود.

تولد نخستین نوزاد از رحم اهدایی یک فرد مرده

محققان دانشگاه سائوپائولو در برزیل از تولد نخستین نوزادی خبر دادند که مادر او پیوند رحم انجام داده و اهدا کننده این رحم فوت کرده بود. دریافت کننده یک زن ۳۲ ساله بدون رحم بود و فرد اهدا کننده زنی ۴۵ ساله بود که به دلیل سکته فوت کرده بود. ۴ ماه قبل از پیوند، دریافت کننده رحم عملیات IVF را انجام داد و ۸ تخمک بارور او فریز شدند. عملیات ۱۰.۵ ساعته پیوند در سپتامبر ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. نوزاد پس از ۳۵ هفته و ۳ روز با وزن ۲.۵ کیلوگرم متولد شد. همچنین این نوزاد با عمل جراحی سزارین به دنیا آمد و رحم پیوند زده شده نیز از بدن بیمار برداشته شد.

تولد نخستین نوزادان با دی ان ای مهندسی شده

در ماه نوامبر ۲۰۱۸ «هی جیانکوی» یک محقق چینی ادعا کرد به ابداع نخستین نوزادان مهندسی شده ژنتیک کمک کرده است. این پروژه در چین انجام شد. محققی که این ادعا را کرده بود، جیانکویی در پروژه مذکور ژن جنین‌های ۷ زوج را در درمان‌های باروری تغییر داد. هدف وی از مهندسی ژنتیک نوزادان توانایی مقاومت احتمالی در برابر ویروس اچ ای وی بود. این تحقیق جنجالی سروصدای زیادی به پا کرد و به دستگیری و حبس خانگی این محقق در چین منجر شد.

کشف سنگ زمرد ۵۶۵۵ قیراطی در زامبیا

زمردی به ارزش حداقل ۲ میلیون پوند در معدن Kagem واقع در زامبیا کشف شد. این جواهر ۵۶۵۵ قیراطی توسط یک جواهر شناس به نام دباپریا راشیت و ریچارد کاپتوا کشف شد. به گفته آنان این جواهر شفافیت خاصی دارد و طیف رنگ سبز آن بسیار ایده آل است. سنگ مذکور Inkalamu نام گرفته است.

نخستین رز آبی رنگ جهان تولید شد

محققان چینی با کمک مهندسی ژنتیک نوعی باکتری، برای نخستین بار در جهان رز آبی طبیعی تولید کردند. این گل نخستین رز مهندسی شده آبی دنیا است. محققان راهی برای گسترش آنزیم تولید رنگ یک باکتری یافته اند که در گلبرگ‌های گل رز سفید وجود دارد. این آنزیم به گل رنگ آبی می‌دهد.

دانشمندان سرعت مرگ را اندازه گرفتند

محققان دانشگاه استنفورد در آزمایشی سرعت مرگ درون سلول را اندازه گرفتند. طبق این تحقیق مرگ با سرعت ۳۰ میکرومتر بر دقیقه حرکت می‌کند. آنها برای نخستین بار توانستند هنگام ایجاد فرایند خودویرانی سلول به نام «موج مهاجم»(trigger wave) سرعت مرگ درون یک سلول را اندازه گیری کنند.


کهن‌ترین درخت اروپا هنوز رشد می‌کند

محققان متوجه شده اند کهن‌ترین درخت اروپا که یک کاج ۱۲۳۰ ساله است هنوز هم رشد می‌کند. دانشمندان این درخت کاج را Italus نامیده اند. درخت ایتالوس روی صخره‌های شیب در جنوب ایتالیا در سال ۷۸۹ بعد از میلاد مسیح جوانه زده است.

منبع: مهر

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: احکام ازدواج فتوا آیت الله بهجت

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روشی برای بیدار کردن جنین در رحم
 • روش‌هایی برای رفع کمبود ید در مادران باردار
 • عکس / پیکر مادر 2 شهید آق قلا با قایق تشییع شد/ خانه او در محاصره سیل بود
 • راهکارهایی برای بیدار کردن جنین در رحم/ با جنین صحبت کنید
 • عواقب جبران ناپذیر قطع رحم/صله رحم نباید موجب تعصب و بی حرمتی شود
 • پاداش کدام طاعت زودتر داده میشود؟
 • حدیث| اثر دید و بازدید در زدودن گرفتاری انسان و افزایش روزی
 • از تولید رز آبی تا کشف عضو جدید در بدن انسان +تصاویر
 • چرا نوزادان به کم‌کاری مادرزادی تیروئید مبتلا می‌شوند؟/ روش‌هایی برای رفع کمبود ید در مادران باردار
 • سپاه قدس گیلان آماده کمک سیل‌زدگان گلستان و مازندران است
 • آمادگی سپاه قدس گیلان جهت کمک به سیل زدگان/ در کمترین زمان ممکن کمک‌های مردمی به مناطق سیل‌زده ارسال می شود
 • آمادگی سپاه قدس گیلان جهت کمک به سیل زدگان شمال کشور
 • رحم مادر؛ بستر تعالی یا انحطاط
 • گریه مادر ۴ شهید برای مشکلات اقتصادی مردم +فیلم
 • احوال پرسی های مجازی جای صله رحم را نمی گیرد
 • هوش مصنوعی در خدمت مادران/ کالسکه‌ای که مادر و فرزند را با هم حمل می‌کند+ فیلم
 • کودکانی بیمار با تاریخ تولد رند
 • مقامات لبنانی جواب گزافه گویی پمپئو علیه حزب الله را دادند
 • از روایت معیوب تا روایت مطلوب