داوری آثار رشته کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر طی یک ‏مرحله صورت گرفت و ۷۶ اثر به بخش نمایشگاه این رشته راه یافتند.‏ ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۹ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیر عربانی، دبیر رشته کارتون و کاریکاتور ‏یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره بخش مسابقه این جشنواره گفت: حدود 140 اثر در نهایت به دبیرخانه جشنواره ‏رسید که در نهایت 76 اثر برای نمایش در جشنواره و در این رشته انتخاب شدند. ‏

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بر سر داوری آثار این بود که مجبور بودیم کارتون و کاریکاتور را به عنوان یک ‏رشته قضاوت کنیم. البته معیارهای قضاوت برای هر کدام از رشته ها متفاوت بود و سعی کردیم هر دوی این بخش ها را در داوری لحاظ کنیم اما در نهایت این آثار در یک بخش نمایشگاهی، حضور دارند و برگزیدگان مجزا ندارند.

این هنرمند ادامه داد: امسال آثار متنوعی به دبیرخانه رسید که از نظر کیفیت بسیار متکثر بودند. البته خوشبختانه ‏تعداد آثار قوی و با کیفیت به اندازه‌ای بود که توانستیم به راحتی آثار را انتخاب کنیم. تعداد آثار قوی کارتون و ‏کاریکاتور امسال بیشتر از سال‌های قبل است. رویکرد جشنواره امسال در تفکیک رشته های هنری به نفع هنر کارتون ‏و کاریکاتور بود.‏

عربانی افزود: کاریکاتوریست‌های خلاقی به جشنواره اثر فرستادند. بنابراین در نهایت آنهایی که خلاق نبودند را ‏حذف کردیم و به مرحله بعد نفرستادیم. آثار تکراری نیز در اقلیت بودند.‏

داور بخش کاریکاتور یازدهمین جشنواره تجسمی فجر در ادامه سخنانش درباره دیگر معیارهای انتخاب آثار گفت: به آثاری نیاز داریم که طنز نهفته داشته باشند. تنها در این ‏صورت است که مخاطب به تفکر واداشته می‌شود و پیام آن بدون تفکر به مخاطب داده نمی‌شود. این دوره شاهد آثاری ‏بودیم که تکنیک بسیار خوب و قوی داشتند ولی در آنها پیام آنها از نظر مفهومی بسیار ساده بودند. شخصا ایهام و ایجاز ‏را در هنر کاریکاتور می‌پسندم. خطوط محکم و بیان قوی در داوری نظر مرا به خود جلب می‌کند. معتقدم باید اثری ‏برگزیده شود که لیاقت قاب کردن و نصب کردن به دیوار را داشته باشد. ‏

جمال رحمتی یکی از داوران این رشته در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز درباره داوری و انتخاب آثار ‏رشته کارتون و کاریکاتور گفت: در نهایت با تمام مشکلات توانستیم یک چهارم آثار رسیده را برای نمایش در نمایشگاه ‏انتخاب کنیم. تمام 78 اثر انتخاب شده درجه یک بودند. البته تم‌های متفاوتی از سوی هنرمندان انتخاب شده بود و هر ‏یک به موضوعی علاقه نشان داده بودند. به عقیده بنده بد نیست کاریکاتوریست‌های ما بیشتر به مسائل روز نگاه کنند. ‏بخشی از کارها از فضای امروز جامعه ما دور بود.‏

جزئیات اکران فیلم‌های سینمایی جشنواره تجسمی فجر مشخص شد

کامبیز درمبخش دیگر داور این رشته نیز گفت: پیشنهاد من به هنرمندان کارتون و کاریکاتور این است که به فکر ‏مطرح کردن خود هنر هم باشند. توانایی هنری و خلاقیت کالای کمیاب این روزها است. علاوه بر آن هنرمند بهتر است ‏از غم مردم کم کند. این که مدام از مشکلات بگوییم چه مشکلی را حل می‌کند؟ هنرمند کاریکاتوریست باید از غم مردم ‏بکاهد و اگر توانست مرهمی روی زخم آنها بگذارد.  به عنوان یک حرفه‌ای به آثار رسیده نگاه کردم. بنابراین برای من ‏بسیار مهم بود که کاری که می‌بینم اثر کسی باشد که مسلط به طراحی باشد نه اینکه فقط چند خط بکشد. در درجه دوم ‏هنرمند باید بتواند از عهده مطرح کردن سوژه‌اش بربیاید. این دو در کنار هم کار بسیار دشواری است.‏

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی از پنجم بهمن تا پانزدهم اسفند ‏برگزار می شود. در این ‏‏‏جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی ‏دبیری ‏اجرایی را ‏عهده دار ‏هستند.

انتهای پیام/

R1527/P/S4,40/CT12 واژه های کاربردی مرتبط کاریکاتور هنرهای تجسمی

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

ثبت 3 اثر تاریخی خوزستان در فهرست آثار ملی

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، بنابه اعلام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، این آثار شامل "تپه‎مزرعه 107" و "تپه گچ‎سنگی" در شهرستان گتوند و "مجموعه آسیاب‎های تمبی" در مسجدسلیمان هستند. 

تپه‌مزرعه 107 از جمله تپه‎های مهم و شاخص شهرستان گتوند است که قدمت آن به دوره تاریخی و پیش از تاریخی بازمی‎گردد. این تپه به دلیل جایگاه مهمی که در سابقه استقرار در منطقه دارا است، پیش از بررسی‎های انجام‎شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شماره 32043 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این تپه در بخش دیمچه شهرستان گتوند و در 18 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان و نیز 5/8 کیلومتری جنوب شرقی صالح‎شهر در مزرعه‎های کشت و صنعت کارون قرار دارد. 

همچنین تپه گچ‎سنگی نیز از همین شهرستان که مربوط به دوره پیش از تاریخی است و یکی از قدیمی‎ترین بقایای استقرار در شهرستان گتوند به شمار می‎آید، پس از طی تشریفات قانونی با شماره 32046 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت ملی شد. 

این تپه در 460 متری غرب جاده گتوند به شوشتر و 50 متری شمال شرقی تأسیسات آبی گچ‎سنگی قرار دارد. 

همچنین مجموعه آسیاب‎های تمبی نیز در شهرستان مسجد سلیمان سومین اثری است که پس از طی تشریفات قانونی لازم با شماره 32038 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. قدمت این اثر تاریخی به دوره قاجار برمی‎گردد و مجموعه‎ای شامل آسیاب، آبشار و سازه‎های آبی است. 

این اثر در بخش گلگیر، دهستان تمبی گلگیر و در یک کیلومتری جنوب غربی روستای تمبی قرار گرفته است. 

گفتنی است، تپه چغا،نهر پادشاهی،گور دخمه‎های کوه طبل خانه در کنار سد تنظیمی،سه پولو، بند بهمن، قلعه های تاریخی شهرسماله و روستای آبیدعلیباز از دیگر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان گتوند هستند. این شهرستان تاریخی در شمال استان خوزستان دارای دو بخش مرکزی و عقیلی و پنج شهر گتوند، جنت مکان، صالح شهر ، ترکالکی ، سماله و نیز 45 روستا می‎باشد.

معبد سرمسجد، معبد بردنشانده، تپه باستانی کلگه زرین و تپه باستانی گلگیر نیز از جمله آثار تاریخی شهرستان مسجدسلیمان هستند. 

درخور ذکر است آثار مذکور تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، نایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن‎ها شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

 

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: کاریکاتور هنرهای تجسمی کاریکاتور هنرهای تجسمی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۶۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری سه جشنواره میدانی- موضوعی در سه نقطه پایتخت
 • فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری آثار هنرمندان ایرانی در حراج کریستیز
 • برگزاری ۳ جشنواره میدانی- موضوعی در سه نقطه پایتخت
 • نادیده انگاری ابزار هنر در خراسان شمالی
 • فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری آثار ایرانی در حراج کریستیز
 • نگرش اشتباه به رشته های کاردانش
 • ۳۱ درصد آمار فروش کریستیز به هنرمندان ایرانی رسید/ فروش یک میلیون و ۱۵۵ هزار دلاری آثار ایرانی‌ها در حراج کریستیز
 • تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
 • پنج روایت از تحولات «سینمای ۹۷»/ معمای بی‌پاسخ «پول‌های مشکوک»
 • مروری کوتاه بر دستاوردهای صنایع دستی کشور در سال ۱۳۹۷/ هنرهای دستی که به ثبت جهانی رسیدند
 • یزد| تاکنون ۴۰۰ اثر به دبیرخانه چهارمین جشنواره علامه حلی ارسال شده است
 • فراز و فرودهای سرزمین خورشید در سالی که گذشت
 • خراسان‌رضوی| کتیبه‌های اسلامی کمرمقبولا در فهرست آثار ملی به ثبت رسید
 • از یکه تازی کمدی‌های بزن و بکوب در گیشه 97 تا استقبال از «لاتاری» و «به وقت شام»
 • ثبت کتیبه های کمرمقبولای طرقبه در فهرست آثار ملی
 • مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال ۹۷/ هنرمندان پاسخ می‌دهند
 • سیدجواد هاشمی: دوست دارم با یک کار کودک به تلویزیون برگردم
 • نبض گیشه سینما در اختیار فیلم‌های فجر است یا فیلم‌های خارج از جشنواره؟
 • چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر