نتایج یک مطالعه بزرگ تایید می کند خوردن مقادیر زیاد غلات، میوه و سبزیجات ریسک مرگ زودهنگام ناشی از سرطان یا بیماری قلبی را کاهش می دهد.

به گزارش صدای ایران، طبق گزارش پژوهشگران، در مقایسه با افرادی که فیبر کمی مصرف می کردند افراد با بالاترین میزان مصرف فیبر، ۱۶ تا ۲۴ درصد کمتر در معرض ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی، سکته، دیابت نوع ۲، و سرطان روده قرار دارند.

تیم تحقیق به این نتیجه رسید که به ازای مصرف هر ۸ گرم فیبر اضافی در رژیم غذایی، ریسک این بیماری ها ۵ تا ۲۷ درصد کاهش می یابد.
به نوشته مهر؛ «اندرو رینولدز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوتاگو نیوزیلند، در این باره می گوید: «فواید سلامت فیبر بواسطه بیش از ۱۰۰ سال تحقیق بر مواد شیمیایی آن، خواص فیزیکی، فیزیولوژی و تاثیرات آن بر متابولیسم به اثبات رسیده است.»
نتایج این مطالعه، حاصل بررسی نتایج ۱۸۵ مطالعه مشاهده ای و ۵۸ مطالعه بالینی انجام شده در طول ۴ دهه گذشته است که شامل بیش از ۴۶۰۰ شرکت کننده بوده است.
تیم تحقیق دریافت اکثر مردم در سراسر جهان روزانه کمتر از ۲۰ گرم فیبر مصرف می کنند. به عنوان مثال یک قرص نان گندم حاوی ۲ گرم فیبر، ۱ فنجان بروکلی پخته حاوی ۵ گرم فیبر، ۱ عدد پرتقال متوسط حاوی ۳ گرم فیبر، و ۱ فنجان لوبیا سیاه پخته شده حاوی ۱۵ گرم فیبر است.
محققان تاکید می کنند مصرف ۲۵ تا ۲۹ گرم فیبر رژیمی در روز برای شروع مناسب است.


منبع: صدای ایران

خبر بعدی:

2 برنامه ويژه وزارت بهداشت براي مبتلايانِ سرطان

خبرگزاري آريا - رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت ضمن اشاره به هزينه‌ها و تست‌هاي زيادي که سالانه در جهت تشخيص سرطان در کشور انجام مي‌شود و اغلب هم اثربخشي لازم را ندارند، برنامه ويژه اين وزارتخانه براي تشخيص زودهنگام سرطان‌ها در کشور را تشريح کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از ايسنا، دکتر علي قنبري‌مطلق در آستانه هفته ملي مبارزه با سرطان، ضمن اعلام بروز سالانه بيش از 110 هزار مورد جديد سرطان در کشور، گفت: بروز ساليانه سرطان در زنان و مردان به ترتيب 157 و 130 نفر از هر 100 هزار نفر است؛ هرچند اين آمار از متوسط جهاني کمتر است اما طي 10 تا 15 سال آينده اين بروز در کشورهاي در حال توسعه و از جمله ايران، بيشتر خواهد شد. در مجموع مي‌توان گفت که هرچند اين افزايش موارد بروز در سطح جهان رخ مي‌دهد، اما بيشترين ميزان افزايش در کشورهاي در حال توسعه اتفاق مي‌افتد.
چرايي افزايش بروز سرطان در ايران
وي درباره چرايي افزايش ميزان بروز سرطان در کشورهاي در حال توسعه گفت: مهم‌ترين علت آن، افزايش اميد به زندگي است؛ چرا که کشورهاي توسعه يافته عمدتا به پيک سن جمعيت‌شان رسيده‌اند و معمولا افزايش بيشتري ندارند؛ بنابراين هرچند که بخشي از افزايش بروز سرطان در اين کشورها اتفاق مي‌افتد، اما عمده افزايش موارد اين بيماري به دليل افزايش سن اميد به زندگي در کشورهاي در حال توسعه است.
مطلق شيوه زندگي نامناسب و همچنين عوامل محيطي را از ديگر عوامل موثر در افزايش ميزان بروز سرطان‌ها در کشور خواند و گفت: با توجه به موارد بروز اين بيماري و عوامل موثر در آن، به منظور جلب توجه عموم و همچنين جلب حمايت سياستگذاران و اطلاع رساني عمومي، به صورت ساليانه، در فصول مختلف و به بهانه‌هاي مختلف، برنامه‌هاي کمپين و پويش مبارزه با سرطان را برگزار مي‌کنيم. در همين راستا نيز در بهمن ماه امسال و همزمان با هفته ملي مبارزه با سرطان (اول تا هفتم بهمن ماه) اين پويش را برگزار خواهيم کرد. به منظور آنکه اين پويش ساختارمند برگزار شود، در آبان ماه برنامه‌هاي مربوطه را به دانشگاه‌هاي علوم پزشکي اعلام کرده و انتظار داريم که در قالب آن برنامه‌ريزي يکسري فعاليت‌هاي مشخص را انجام دهند. بر اين اساس پکيج‌هاي اطلاع رساني و مباحث آموزشي به دانشگاه‌ها فرستاده و بازخورد آن نيز به ما اعلام مي‌شود. امسال نيز در هفته ملي مبارزه با سرطان علاوه بر آن که يک سري برنامه‌ها در قالب کمپين در سطح دانشگاه‌ها برگزار مي‌شود، در سطح ستاد و ملي نيز همايشي را در روز هفتم بهمن ماه برگزار مي‌کنيم.
2 سند مهم در حوزه سرطان
وي از رونمايي از «سند برنامه ملي مديريت سرطان در کشور» همزمان با برگزاري همايش روز ملي مبارزه با سرطان در هفتم بهمن ماه خبر داد و گفت: اين سند تعيين کننده اهداف، راهبردها و برنامه‌ها در حوزه سرطان است؛ به اين ترتيب که تا سال 1404 برنامه‌هايي را مشخص و هدف‌گذاري‌هايي را تعيين کرده است. رونمايي از اين سند براي وزارت بهداشت و سازمان‌ها و نهادهاي ديگر بسيار مهم است؛ چرا که هر کدام از دستگاه‌ها بايد وظايف خود را در زمينه کنترل سرطان بدانند.
به گفته رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت، اين سند از دو جزء اصلي تشکيل شده است؛ فرآيندهاي اصلي و فرايندهاي پشتيبان. فرايندهاي اصلي آن شامل مباحث پيشگيري، تشخيص زودهنگام، تشخيص و درمان سرطان، مراقبت‌ها و حمايت‌هاي تسکيني است. فرايندهاي پشتيبان آن نيز شامل هفت فرايند سياستگذاري، مديريت نظام اطلاعات و ثبت، توسعه شبکه ارائه خدمت، توسعه و توانمندسازي نيروي انساني، مديريت منابع مالي و همکاري سازمان‌هاي مردم نهاد و خيريه است. در هر کدام از اين اجزا براي دستيابي به اهداف مد نظر، برنامه‌ريزي صورت گرفته است. به عنوان مثال در زمينه توسعه زيرساخت‌ها انتظار داريم که کل مراکز تشخيص زودهنگام سرطان تا سال 1400 به بهره‌برداري برسند و آماده ارائه خدمت باشند. بنابراين برنامه تشخيص زودهنگام بايد حداقل تا سال 1404 در 50 درصد جمعيت اجرايي شده باشد.
وي همچنين با اعلام رونمايي از «سند شبکه ملي مراقبت سرطان» همزمان با همايش ملي مبارزه با سرطان، گفت: اين سند بسيار مهم است؛ چراکه نقشه راه توسعه زيرساختي مرتبط با سرطان را مشخص مي‌کند و اينکه در کجاي کشور چه مراکزي را براي ارائه خدمات داريم و يا بايد داشته باشيم. در همين زمينه «وب جي آر اس» را طراحي کرده‌ايم که وضعيت بروز سرطان و زيرساخت‌هاي موجود و مورد نياز آينده را نشان مي‌دهد. اين سند نيز در هفتم بهمن ماه رونمايي مي‌شود.
مطلق افزود: همچنين هفتم بهمن ماه از گزارش ساليانه ثبت سرطان رونمايي مي‌شود. امسال گزارش ساليانه ثبت سرطان سال 93 منتشر شد و همچنين گزارش شفاهي ثبت سرطان سال 94 نيز ارائه مي‌شود.
چالشي به نام تشخيص ديرهنگام سرطان در کشور
رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت از افتتاح مراکز پيشگيري و تشخيص زودهنگام سرطان همزمان با برگزاري همايش ملي مبارزه با سرطان در هفتم بهمن ماه خبر داد و گفت: بايد بگويم که در حوزه زيرساخت‌ها، مراکز تشخيص زودهنگام سرطان از جمله مراکز و بخش‌هايي هستند که به درستي پيش‌بيني شده‌اند؛ چرا که هر زمان از سرطان صحبت مي‌شود گفته مي‌شود که سرطان يک بيماري سخت، اما قابل درمان است. بنابراين يکي از مواردي که يک بيماري صعب العلاج مانند سرطان را قابل درمان مي‌کند آن است که اين بيماري زود تشخيص داده شود و البته يکي از چالش‌هايي که در ايران درباره تشخيص سرطان وجود دارد اين است که در بسياري از مواقع سرطان دير تشخيص داده مي‌شود.
هزينه‌هاي بالا و تست‌هايي که اثربخشي ندارند
وي در اين باره ادامه داد: نکته جالب آن است که ميزان استفاده از تست‌هاي تشخيص زودهنگام و غربالگري نيز در کشور زياد است. به عنوان مثال سالانه و با پوشش بيمه‌اي 500هزار مورد ماموگرافي در کشور انجام مي‌شود. همچنين يک ميليون و 350هزار مورد تست پاپ اسمير، يک ميليون سونوگرافي پستان و دو ميليون تست خون مخفي در مدفوع انجام مي‌شود، اما تمام اين موارد نهايتا اثربخشي لازم را ندارند و در بسياري از مواقع سرطان‌ها دير تشخيص داده مي‌شوند. علت اصلي آن هم اين است که برنامه نظام‌مندي در کشور براي تشخيص زودهنگام سرطان نداشته‌ايم. به منظور تحقق اين موضوع از سال 93 تدوين فاز پايلوت برنامه تشخيص زودهنگام سرطان آغاز شد و از سال 94 و 95 اين فاز پايلوت در چهار شهرستان در سطح شبکه بهداشتي آغاز شد. بعد از اجراي آزمايشي اين برنامه، مشکلات آن برطرف و و تلاش شد تا برنامه نظام‌مند جديدي را از اواخر سال 96 در کشور شروع کنيم. نهايتا نيز اين برنامه مورد تاييد معاونان مربوطه در وزارت بهداشت قرار گرفت و مقرر شد در فاز نخست از سال 97 در 50 هزار نفر جمعيت از هر دانشگاه علوم پزشکي اجرايي شود.
مطلق درباره چگونگي ارايه خدمت در سطح دوم به مبتلايان سرطان، گفت: زماني که درباره برنامه‌هاي تشخيص زودهنگام صحبت مي‌شود، بحث آن است که اگر فردي مشکوک به سرطان در سطح شبکه شناسايي شود، امکان ارائه خدمت پيچيده‌تر و تشخيصي را در سطح دوم خدمات داريم يا خير؟ همچنين لازم است نظام ارجاع مناسب را داشته باشيم و ترجيحا اين نظام ارجاع بايد الکترونيک باشد تا به اين ترتيب افرادي که در سطح شبکه بهداشتي، مشکوک شناخته مي‌شوند بتوانند خدمات مربوط در سطح دوم را نيز دريافت کنند.
وي افزود: براي آنکه بتوانيم اين چالش را در قالب برنامه توسعه شبکه ارائه خدمت برطرف کنيم، مراکز تشخيص زودهنگام سرطان را در نظر گرفتيم؛ اين مراکز سطح دوم ارائه خدمات پيشگيري و تشخيص زودهنگام سرطان هستند. بنابراين انتظار داريم از زمان راه‌اندازي اين مراکز، افرادي که در سطح شبکه بهداشتي مشکوک به سرطان‌هاي گروه هدف تشخيص داده مي‌شوند، بتوانند خدمات سطح دوم استاندارد را طبق نظام ارجاع و با ثبت الکترونيک دريافت کنند.
برنامه‌اي براي تشخيص زودهنگام 3 سرطان شايع زنان و مردان
مطلق ادامه داد: در مرحله اول اين برنامه، قابل پيشگيري‌ترين سرطان‌ها و همچنين سرطان‌هاي با قابليت تشخيص زودهنگام را تعيين کرديم که 3 سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم را شامل مي‌شود. اين 3 سرطان يک چهارم کل سرطان‌ها را در دو جنس زن و مرد تشکيل مي‌دهند. اين سرطان‌ها حدود 40 درصد سرطان‌هاي زنان را شامل مي‌شوند. بنابراين اگر بتوانيم حدود 40 درصد سرطان‌هاي زنان و 25 درصد کل سرطان‌ها را با روش مناسبي پيشگيري کرده و يا تشخيص زودهنگام داشته باشيم، گام بزرگي در پيشگيري و تشخيص زودهنگام سرطان برداشته‌ايم.
افتتاح 75مرکز تشخيص زودهنگام سرطان در 7 بهمن‌ماه
وي ادامه داد: زماني که اين مراکز راه‌اندازي شوند آن زمان مي‌توانيم بگوييم که نظام ارجاع از شبکه بهداشتي تا سطح دوم خدمات شکل گرفته است. در همايش هفتم بهمن ماه افتتاح همزمان برخي از اين مراکز را خواهيم داشت. از سال 94 ساخت 137 مرکز آغاز شد. اين مراکز توزيع مناسبي در سطح کشور دارند؛ به طوري که متوسط دسترسي از مرکز شهرستان‌هاي قابل ارجاع به اين مراکز حدود 40 کيلومتر است. از بين اين مراکز 75 مرکز هفتم بهمن ماه افتتاح مي‌شوند.
گرنت دولت ژاپن به برنامه تشخيص سرطان ايران و خريد 50 دستگاه ماموگرافي
رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت همچنين با اشاره به چالش‌هاي موجود در جهت تجهيز مراکز تشخيص زودهنگام سرطان، گفت: در اين زمينه نيز چالش‌هاي زيادي وجود داشت؛ چراکه با محدوديت‌هاي بودجه‌اي روبه‌رو هستيم. اما خوشبختانه در طي سه سال گذشته نهادهاي مختلفي در داخل و خارج از وزارت بهداشت تلاش کردند تا بتوانيم از گرنت اداري دولت ژاپن استفاده کنيم؛ خوشبختانه سال 94 دولت ژاپن گرنتي را مصوب کرده بود تا به حوزه سلامت ايران کمک کند. از بين برنامه‌هاي مختلف، برنامه سرطان مورد توجه آنها قرار گرفت و اين گرنت را به مبلغ 10 ميليون دلار براي برنامه تشخيص زودهنگام سرطان اهدا کردند. اين گرنت منجر به آن شد که ما بتوانيم 50 دستگاه ماموگرافي خوب براي کشور از دولت ژاپن هديه بگيريم. اين دستگاه‌ها در شهريور ماه امسال به ايران رسيد و از مهرماه کار نصب‌شان آغاز شد. اکنون نيز تقريبا نصب اکثر آن دستگاه‌ها به اتمام رسيده است. به اين ترتيب قسمتي از تجهيز مراکز توسط اين گرنت اهدايي تامين شد و مابقي تجهيزات هم توسط هيئت امناي صرفه‌جويي ارزي وزارت بهداشت فراهم مي‌شود.
وي ابراز اميدواري کرد که تا سال آينده حدود 60 مرکز باقي مانده تشخيص زودهنگام سرطان نيز به بهره‌برداري برسند و به اين ترتيب شبکه ارائه خدمت در حوزه سرطان که در پيشگيري و تشخيص زودهنگام بسيار موثر است به صورت کامل اجرايي شود.

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: پیشگیری از سرطان

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیشگیری از سرطان در مترو آموزش داده می شود
 • ضرورت استفاده از وسایل حفاظتی در مزارع جهت پیشگیری از سرطان
 • رژیم غذایی مناسب حال بیماران فشار خونی
 • 10 ترفند برای داشتن قلب سالم
 • سرطان با «خودمراقبتی» و «امید» قابل پیشگیری و درمان است،
 • ۲ فاکتور مهم در پیشگیری و درمان سرطان
 • شکم را با این خوراکی‌ها کوچک کنید
 • چطور قلبی سالم داشته باشیم؟
 • آیا مصرف این خوراکی ها برای معده دردسر دارد؟
 • ابتلا سالانه ۲۵۰۰ کرمانشاهی به بیماری سرطان
 • میوه‌ها وخوراکی‌هایی که بیشترین میزان فیبر را دارند
 • کوچک کردن شکم با این مواد غذایی
 • سالانه ۲۵۰۰ نفر در کرمانشاه به سرطان مبتلا می‌شوند
 • سالانه ۳۰۰۰ نفر در کرمانشاه به سرطان مبتلا می‌شوند
 • کدام میوه‌ها و خوراکی‌ها بیشترین میزان فیبر را دارند؟
 • پیشگیری از ابتلا به فشار خون با این فرمول ناب غذایی
 • دردسرهای خوراکی برای معده!
 • با مصرف فیبر لاغر شوید و لاغر بمانید!
 • شکم خود را با این موادغذایی کوچک کنید