ساخت سد نرماب به عنوان بزرگترین پروژه سدسازی در گلستان از سال ۹۰ آغاز شده و از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال اجراست اما به علت عمل نکردن دولت به تعهداتش، این سد هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۵ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، نخستین روزهای سال 90 کلنگ بزرگترین سد مخزنی گلستان به زمین زده شد تا آب شرب بیش از 650 هزار نفر در شرق استان تأمین شود. سدی که قرار بود 5 ساله احداث و آبگیری شود اما حالا با گذشت 7 سال تکمیل و بهره‌برداری از آن با اما و اگر مواجه است.

ساخت سدنرماب از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال انجام بوده اما عدم تحقق برخی وعده‌ها برای بازپرداخت اصل و سود سرمایه از سوی دولت سبب کندی کار شده؛ این در حالی است که در سفر نخست حسن روحانی به گلستان گفته شده بود این پروژه در سال 97 به بهره‌برداری خواهد رسید. در این سال‌ها بازدیدهای گاه و بیگاه وزرا و مسئولان راه به جایی نبرد و اخیرا نیز اعلام شده آبگیری سد نرماب به سال 98 موکول شده است.

بی تدبیری دولت سبب شده تا بحران کم‌آبی فشارش را بر گُرده گلستانی‌ها بیشتر کند. فارغ از اثرات کم‌آبی بر بخش کشاورزی که پایه اقتصاد مردمان این خطه را شکل می‌دهد؛ مردمان زیادی در این استان به ظاهر سرسبز شمالی با چالشی به نام تأمین آب شرب مواجه‌اند. مسئله‌ای که در برخی از نقاط به مرز بحران رسیده است.

گلستان| اعتبارات سد نرماب به 100 میلیارد تومان رسیدگلستان| 55 میلیارد تومان برای تکمیل سد نرماب اختصاص یافتگلستان|عزم جدی سپاه برای تکمیل سد نرماب؛ 520 هزار نفر از آب شرب برخوردار می‎شوند

استان گلستان برخلاف نام سرسبزش، در سال‌های اخیر خشکسالی‌های متعددی را پشت سرگذاشت که بسیاری از شهرها و روستاهای آن با کمبود آب دست و پنجه نرم کردند. هرچند شرایط در همه جای استان یکسان نیست و مناطق جنوبی و غربی استان به دلیل قرار گرفتن در کنار جنگل‌های هیرکانی از منابع آبی نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده اما اوضاع برای ساکنان مناطق شمالی و شرقی استان به شدت بغرنج است. هنوز در این استان بیش از 110 روستا وجود دارد که مردمانش دسترسی به آب شرب بهداشتی ندارند و دبه‌های رنگارنگ، صف های طولانی و دویدن پشت تانکرهایی که هفته‌ای یک یا دوبار به روستا می‌آیند، تمام سهم‌شان از تدبیر دولت است.

لزوم تأمین آب شرب بیش از 350 هزارنفر در شرق استان، زمینه‌ساز کلنگ‌زنی بزرگترین سدمخزنی استان شد. سدی که قابلیت ذخیره‌سازی 190 میلیون مترمکعب آب را دارد و آب شرب مورد نیاز 4 شهر مینودشت، کلاله، آزادشهر و مراوه‌تپه و 130 روستای منطقه را فراهم خواهد کرد.

شهرام کوسه غراوی، نماینده شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت به تعهدات خود در خصوص سد نرماب عمل نکرده است.

وی در این باره به تسنیم گفته است: نرماب بزرگترین پروژه استان گلستان در سدسازی در استان است و یک سوم آب شرب استان را تامین خواهد کرد. دولت باید به تعهداتی که درباره این سد داده است عمل کند. قرار بود این پروژه تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد اما این اتفاق رخ نداد که علت اصلی آن، عدم تحقق تعهدات دولت در این پروژه بوده است.

دولت به تعهدات خود برای سد نرماب عمل نکرده است

غراوی افزود: قرار بود دولت برای پروژه سد نرماب 124 میلیارد تومان اعتبار پرداخت کند اما این اتفاق رخ نداد.

موضوعی که علی نظری، مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان نیز در آخرین جلسه شورای اداری استان به آن اشاره کرد و گفت: سال گذشته و امسال در 2 برهه زمانی عملیات ساخت سدنرماب در آستانه تعطیلی بود. سال قبل به دلیل جابه جایی روستاها دچار مشکل شدیم که با پیگیری‌هایی که انجام شد 10.5 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص پیدا کرد. این پروژه از ماده 56 در حال انجام است و سرمایه‌گذار نیز تاکنون به تعهدات خود عمل کرد اما در بازپرداخت اصل و فرع این سرمایه با مشکل مواجه شدیم  که در جلسه هفته گذشته در وزارت نیرو، قرار شد اعتبار ویژه‌ای به این پروژه اختصاص داده شود. در این صورت سد نرماب در سال 98 آماده آبگیری خواهد شد.

گفته می‌شود ساخت این سد یک‌هزار و 500  میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 15 درصد آن سهم دولت و تأمین 85 درصد آن برعهده سرمایه‌گذار است.

با اینکه دولت نتوانسته به تعهدات خود در این پروژه عمل کند اما سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه نینوا استان از عزم جدی سپاه برای تکمیل سدنرماب خبر داده است.

وی گفته بود در دیدارش با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا برای تأمین اعتبار و تسریع در روند احداث سد نرماب گفت‌وگو خواهد کرد.

چندی قبل هم سیدمناف هاشمی، استاندار گلستان از افزایش اعتبارات سدنرماب در بودجه سال آینده خبر داده و گفت: برای سدنرماب 30 میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده بود که با تلاش مدیران استان، این مبلغ به 100 میلیارد تومان افزایش یافته است.

حالا مسئولان اظهارامیدواری می‌کنند در صورتی که دولت به قول‌هایش در این پروژه عمل کند، سدنرماب سال 98 آماده آبگیری می‌شود.

دومین سفر رئیس جمهور به استان گلستان که دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری انجام می‌شود، فرصت مناسبی است که دولت به مطالبه‌های مردم شرق گلستان در خصوص حل مشکل آب شرب پاسخی منطقی و قابل اجرا دهد.

انتهای پیام/ش

R41471/P/S6,70/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بهار ۹۸| برداشت آزاد از پل‌های تاریخی نصف جهان + تصاویر

فوتوشادی، آواز‌های سنتی نوستالژیک، صدای قل قل آب و روایت بوی بهار و لبخندهای از ته دل، برداشت‌های آزادی هستند که می‌توانید از پل‌های تاریخی اصفهان به یادگار بردارید. ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، همیشه در اطراف ما چیزهایی هستند که آنقدر برایمان مدام شده که یادمان می‌رود نبودشان با بودنشان فرق دارد، آنقدر برایمان عادی می‌شوند که انگار جزیی ثابت از روزمرگی‌ها خواهند شد و هیچوقت از دستشان نمی‌دهیم.

در اصفهان، این شهر گنبدهای فیروزه‌ای و هزار و یک ملت، رودخانه همیشه جاری زاینده رود اینچنین شده بود و حالا که چند سالی است دچار خشکسالی شده تازه قدر بودنش را فهمیده‌ایم.

اما نوروز امسال نه تنها برای مردم شهر، بلکه برای رودخانه هم عید شد؛ با جاری شدن آبی روان در بستر خشک زنده رود.

فوتوشادی؛ اصل ماندگار "33 پل"

اگر گذرتان به اصفهان افتاده باشد و در ایام تعطیلات نوروز مقصد سفرتان این شهر شده باشد، حتما سری هم به حاشیه رودخانه زده‌ و مردانی را دیده‌اید که در روبروی 33 پل یا همان پل الله‌وردی‌خان، ایستاده‌اند.

درست کنار همان دهانه‌ای که به چهارباغ عباسی می‌خورد؛ دست‌ها توی جیب یا نشسته روی صندلی و چهار‌پایه، میان دو ردیف پله‌ کنار هم که می‌رسد به زیر پل. حتما همان‌جا عکاس‌های پل را دیده‌اید یا صدایشان را لابه‌لای ازدحام مردم شنیده‌اید که می‌گویند: «آقا عکس. عکس فوری. عکس رنگی. عکس فوری خانم.»

از قدیم‌ترها که این پل اینجا بوده، عکاس‌هایش هم بوده‌اند، و البته طرفدارانش که بعضی‌هایشان می‌شدند مشتری دائم و هرچند سال یکبار در گوشه‌ای از این پل تاریخی عکسی به یادگار می‌گرفتند.

اوضاع جوری شده که انگار 33 پل دیگر بدون عکاس‌هایش معنا ندارد و عکاس‌ها هم رودخانه خشک را غم بزرگ شهر پل‌ها می‌دانند.

تا زنده رود جان دارد و پل‌هایش سیراب این زندگی می‌شوند، شما هم از فرصت استفاده کنید و قایق سواری در کنار این پل تاریخی را از دست ندهید.

صدای شادی؛ یادگار "پل خواجو"

نامش را از تحریف کلمه «خواجه» گرفته و به «بابا رکن الدین» هم معروف است؛ سنش برمی‌گردد به عصر صفویان و کاشی کاری‌هایش در دنیا نظیر ندارد و از بالا که نگاهش کنی انگار لشکری سرباز دارند آن را می‌کشند.

از قدیم معروف بوده که زیر ستون‌هایش صدای آواز سر دهند و بقیه مردم دور آوازه خوان که عموما از پیرمردهای ریش سفید و قدیمی شهر است جمع می‌شوند و به شادی می‌پردازند.

نوروز امسال هم در ضلع غربی‌اش جشن و شور و نشاط برپاست تا مردم شهر در کنار مسافران بتوانند بیشترین سرور را از این شهر برداشت کنند.

بر لب "پل چوبی" نشین و گذر عمر ببین

به این پل که شاید بتوان آن را ساده‌ترین پل اصفهان دانست، «جویی» هم گفته می‌شود، به داشتن ستون‌های برش شش گونه وسط پل معروف است و با چشمه‌های ‌آب جاری فرح بخش، میزبان مهمانان و سفیرانی بوده که به حضور شاه صفویان می‌رسیدند.

در قسمت غربی این پل آب رودخانه به صورت دریاچه‌ای در می‌آمد به همین لحاظ به آن "پل دریاچه"‌ نیز می‌گفتند و « پل سعادت آباد» هم نام دیگرش است که کمتر شناخته شده.

اما امروز ایجاد پاتوق‌های فرهنگی در پایین پل و کافه‌های سنتی، باعث شده بهترین مکانی باشد که سعدی برایش این شعر را سروده‌ است: "بر لب جوی نشین و گذر عمر ببین".

روایت بوی بهار به دست "مارنان"

پل مارنان ویژگی‌های خاص خود را دارد، حالاتش با بقیه پل‌های فرق دارد و انگار تنهای تنها در ابتدای شهر از سمت خیابان صائب برای خودش جا خوش کرده و شده نقطه اتصال رودخانه به شهر.

اصفهان| امامزاده شاهرضا(ع) پذیرای گردشگران نوروز 98+ تصاویربهار 98| اصفهان در یک نگاه+ نقشهبهار 98| اصفهان به روایت درگذشتگان در "تخت فولاد"+تصاویر

یک طرفش می‌شود حاشیه زاینده رود به سمت ناژوان و منطقه جنگلی سرسبز بهاری و سمت دیگرش می‌رود که برسد به الله وردی خان.

بوی بهار در اینجا بیش از هرجای دیگری حس می‌شود و اگر مسیرتان به سمت ناژوان کج شد، حتماً سری به مغازه‌های اطرافش بزنید و از خوردن معجون خوشمزه‌ای که برایتان درست می‌کنند، لذت ببرید.

"پل شهرستان"؛ بازمانده تاریخ اصفهان

پل شهرستان قدیمی‌ترین پل اصفهان روی رودخانه زاینده رود است، این پل در زمان ساسانیان ایجاد شد و در زمان دیلمیان و سلجوقیان تعمیر و مرمت شده است و حالا بیشتر از پل‌های دیگر از رونق افتاده، البته رونق گردشگری اما به دلیل اینکه محل نمایشگاه‌های بزرگ نصف جهان درست مقابل این پل است هنوز هم صدای گام‌هایی که از رویش رد می‌شوند را می‌شود شنید.

وقتی روی این پل ایستاده باشید انگار وسط یک باتلاق عظیم ایستاده‌اید و دارید به تمام شاخ و برگ‌های سبزی که از دل آب بیرون زده‌اند نگاه می‌کنید، گویی وسط یک نیزار بلندید که دور تا دورتان محاصره برگ‌های نوک تیز و گل‌های ریز بهاری است.

پایه‌های سنگی است و نماد استواری برای همین حتی ظاهرش هم به آراستگی دیگر پل‌ها نیست و در عین سادگی، روایت زیبایی در دل خود دارد.

انتهای پیام/

R41346/P/S6,51/CT6

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تکمیل پروژه های نیمه تمام میبد در دستور کار قرار گرفت
 • عزم و اراده کافی برای احقاق شعار سال وجود ندارد/واعظی اجازه انتخاب معاون را به وزرا نمی‌دهد
 • «رونق تولید» نیاز به یک عزم و اراده ملی دارد
 • لاشه نهنگ عنبر و دندان هایش! +عکس
 • عزم و اراده کافی برای احقاق شعار سال وجود ندارد/واعظی اجازه انتخاب معاون را به وزار نمی‌دهد
 • تکمیل ۱۰۰ درصدی ظرفیت مدارس اصفهان
 • مجلس بدون مماشات به وظایف نظارتی اش عمل کند
 • تکمیل ۷۵ درصد ظرفیت پیش‌بینی شده برای اقامت مسافران نوروزی
 • رونق اقتصادی مبتنی بر تولید کالا در گرو عمل دولت است نه شعارهای زیبا
 • رونق اقتصادی مبتنی بر "تولید کالا" در گرو عمل دولت است نه شعارهای زیبا/ دولت از این همه پای‌فشاری ملی بر تولید و اقتصاد استقبال کند
 • ساخت سدهای جدید خطر سیل را در گلستان کم می‌کند
 • «کودک و دنیای پنهان نقاشی هایش» منتشر می شود/« آناهید ملکه سایه ها» به درک تاریخ کمک می کند
 • سیل گلستان چگونه شکل گرفت/ مسئولان جدی نگرفتند!
 • میراث دلواپسان تکمیل می‌شود؟
 • مسئولان سیل را جدی نگرفتند/ وزیران در گلستان چه گفتند/ نماینده مجلس: می دانستیم سیل می آید
 • تبیین شعار سال از سوی رهبری نشأت گرفته از اسلام ناب است/ عزم جدی واحدهای تولیدی استان کرمان برای ثبت رکورد جدید در سال 98
 • رودخانه‌های استان گلستان نیاز به لایروبی و دیواره‌سازی دارد/ مسئولان دولتی هشدارها را جدی نگرفتند
 • سیل گلستان جدی گرفته نشد/ لزوم لایروبی رودخانه ها
 • ظرف ۱۰ روز خسارات سیل ارزیابی شود/نرماب می توانست سیل را مهار کند