ساخت سد نرماب به عنوان بزرگترین پروژه سدسازی در گلستان از سال ۹۰ آغاز شده و از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال اجراست اما به علت عمل نکردن دولت به تعهداتش، این سد هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۵ استانها گلستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، نخستین روزهای سال 90 کلنگ بزرگترین سد مخزنی گلستان به زمین زده شد تا آب شرب بیش از 650 هزار نفر در شرق استان تأمین شود.

سدی که قرار بود 5 ساله احداث و آبگیری شود اما حالا با گذشت 7 سال تکمیل و بهره‌برداری از آن با اما و اگر مواجه است.

ساخت سدنرماب از محل فاینانس داخلی و از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال انجام بوده اما عدم تحقق برخی وعده‌ها برای بازپرداخت اصل و سود سرمایه از سوی دولت سبب کندی کار شده؛ این در حالی است که در سفر نخست حسن روحانی به گلستان گفته شده بود این پروژه در سال 97 به بهره‌برداری خواهد رسید. در این سال‌ها بازدیدهای گاه و بیگاه وزرا و مسئولان راه به جایی نبرد و اخیرا نیز اعلام شده آبگیری سد نرماب به سال 98 موکول شده است.

بی تدبیری دولت سبب شده تا بحران کم‌آبی فشارش را بر گُرده گلستانی‌ها بیشتر کند. فارغ از اثرات کم‌آبی بر بخش کشاورزی که پایه اقتصاد مردمان این خطه را شکل می‌دهد؛ مردمان زیادی در این استان به ظاهر سرسبز شمالی با چالشی به نام تأمین آب شرب مواجه‌اند. مسئله‌ای که در برخی از نقاط به مرز بحران رسیده است.

گلستان| اعتبارات سد نرماب به 100 میلیارد تومان رسیدگلستان| 55 میلیارد تومان برای تکمیل سد نرماب اختصاص یافتگلستان|عزم جدی سپاه برای تکمیل سد نرماب؛ 520 هزار نفر از آب شرب برخوردار می‎شوند

استان گلستان برخلاف نام سرسبزش، در سال‌های اخیر خشکسالی‌های متعددی را پشت سرگذاشت که بسیاری از شهرها و روستاهای آن با کمبود آب دست و پنجه نرم کردند. هرچند شرایط در همه جای استان یکسان نیست و مناطق جنوبی و غربی استان به دلیل قرار گرفتن در کنار جنگل‌های هیرکانی از منابع آبی نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده اما اوضاع برای ساکنان مناطق شمالی و شرقی استان به شدت بغرنج است. هنوز در این استان بیش از 110 روستا وجود دارد که مردمانش دسترسی به آب شرب بهداشتی ندارند و دبه‌های رنگارنگ، صف های طولانی و دویدن پشت تانکرهایی که هفته‌ای یک یا دوبار به روستا می‌آیند، تمام سهم‌شان از تدبیر دولت است.

لزوم تأمین آب شرب بیش از 350 هزارنفر در شرق استان، زمینه‌ساز کلنگ‌زنی بزرگترین سدمخزنی استان شد. سدی که قابلیت ذخیره‌سازی 190 میلیون مترمکعب آب را دارد و آب شرب مورد نیاز 4 شهر مینودشت، کلاله، آزادشهر و مراوه‌تپه و 130 روستای منطقه را فراهم خواهد کرد.

شهرام کوسه غراوی، نماینده شرق گلستان در مجلس شورای اسلامی معتقد است دولت به تعهدات خود در خصوص سد نرماب عمل نکرده است.

وی در این باره به تسنیم گفته است: نرماب بزرگترین پروژه استان گلستان در سدسازی در استان است و یک سوم آب شرب استان را تامین خواهد کرد. دولت باید به تعهداتی که درباره این سد داده است عمل کند. قرار بود این پروژه تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد اما این اتفاق رخ نداد که علت اصلی آن، عدم تحقق تعهدات دولت در این پروژه بوده است.

دولت به تعهدات خود برای سد نرماب عمل نکرده است

غراوی افزود: قرار بود دولت برای پروژه سد نرماب 124 میلیارد تومان اعتبار پرداخت کند اما این اتفاق رخ نداد.

موضوعی که علی نظری، مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان نیز در آخرین جلسه شورای اداری استان به آن اشاره کرد و گفت: سال گذشته و امسال در 2 برهه زمانی عملیات ساخت سدنرماب در آستانه تعطیلی بود. سال قبل به دلیل جابه جایی روستاها دچار مشکل شدیم که با پیگیری‌هایی که انجام شد 10.5 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص پیدا کرد. این پروژه از ماده 56 در حال انجام است و سرمایه‌گذار نیز تاکنون به تعهدات خود عمل کرد اما در بازپرداخت اصل و فرع این سرمایه با مشکل مواجه شدیم  که در جلسه هفته گذشته در وزارت نیرو، قرار شد اعتبار ویژه‌ای به این پروژه اختصاص داده شود. در این صورت سد نرماب در سال 98 آماده آبگیری خواهد شد.

گفته می‌شود ساخت این سد یک‌هزار و 500  میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 15 درصد آن سهم دولت و تأمین 85 درصد آن برعهده سرمایه‌گذار است.

با اینکه دولت نتوانسته به تعهدات خود در این پروژه عمل کند اما سردار حسین معروفی، فرمانده سپاه نینوا استان از عزم جدی سپاه برای تکمیل سدنرماب خبر داده است.

وی گفته بود در دیدارش با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا برای تأمین اعتبار و تسریع در روند احداث سد نرماب گفت‌وگو خواهد کرد.

چندی قبل هم سیدمناف هاشمی، استاندار گلستان از افزایش اعتبارات سدنرماب در بودجه سال آینده خبر داده و گفت: برای سدنرماب 30 میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده بود که با تلاش مدیران استان، این مبلغ به 100 میلیارد تومان افزایش یافته است.

حالا مسئولان اظهارامیدواری می‌کنند در صورتی که دولت به قول‌هایش در این پروژه عمل کند، سدنرماب سال 98 آماده آبگیری می‌شود.

دومین سفر رئیس جمهور به استان گلستان که دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری انجام می‌شود، فرصت مناسبی است که دولت به مطالبه‌های مردم شرق گلستان در خصوص حل مشکل آب شرب پاسخی منطقی و قابل اجرا دهد.

انتهای پیام/ش

R41471/P/S6,70/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

دولت به تعهد خود در پتروشیمی عمل می کند

حجت الاسلام روحانی بیان اینکه دولت به تعهد خود عمل می‌کند و گاز را به این پتروشیمی می‌رساند، گفت: هر طوری که سهام‌داران در پتروشیمی تصمیم بگیرند اقدام می‌کنیم و دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» امروز (سه شنبه 25 دی) در جمع خبرنگاران به پتروشیمی گلستان اشاره کرد و  اظهار کرد: در سفر قبلی که خدمت مردم رسیدیم یکی از نکاتی که مطرح بود مسئله پتروشیمی بود و بیان داشتیم که این پتروشیمی تولد اوره کند باید بتواند مشتری خودش را پیدا کند ولی اگر محصول دیگری تولیداتشان را تغییر دهند و سرمایه‌گذاری بیشتری نیز می‌خواهد آمادگی داریم.

 

رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت به تعهد خود عمل می‌کند و گاز را به این پتروشیمی می‌رساند، افزود: هر طوری که سهام‌داران در پتروشیمی تصمیم بگیرند اقدام می‌کنیم و دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل می‌کند.

 

حجت الاسلام روحانی گفت: مردم ترکمن در کنار بقیه مذاهب در استان زندگی می‌کنند و باید شرایط وحدت استان باید دیگر استان الگو شود‌.

 

وی افزود: استفاده از ظرفیت اقوام و ظرفیت مذاهب در استان کاملا درست است و اصرار ما به این مهم بوده است و جزو شعارهایی بود که به آن عمل کردیم.

 

رئیس جمهوری گفت: امروز ما از اهل سنت در بخش‌های مختلف استفاده کردیم و اصل ما بر شایسته سالاری است و هر کس توانایی بیشتری دارد باید از آن استفاده شود.

 

وی تاکید کرد: امیدواریم شاهد آبادانی بیشتر در استان گلستان باشیم.

 

در حاتل تکمیل شدن...

پایان پیام/587

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۷۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ميان وعده و اهميت مصرف آن
 • خصوصی کردن مدارس با عدالت آموزشی در تضاد است/ دولت و مجلس عزم جدی در اجرای سند تحول بنیادین ندارند
 • دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به استان گلستان
 • ۱۱۷ واحد مسکونی زلزله‌زده استان کرمانشاه توسط بسیج سازندگی تکمیل شد
 • افتتاح ۲۱۲۱ پروژه محرومیت‌زدایی جدیدترین گام سپاه برای رفع محرومیت‌های سیستان و بلوچستان
 • دولت یک دهم بودجه مورد نیاز را صرف تکمیل پروژه‌های عمرانی کرده است/ چسبندگی مدیران دولتی به پروژه‌های عمرانی باعث خصوصی نشدن آن‌ها شده
 • زمان ثبت‌نام تکمیل ظرفیت در دانشگاه فرهنگیان
 • وعده رئیس جمهور از خزر تا قله شاهوار؛ ‌انتقال آب خزر توجیه اقتصادی ‌ندارد
 • تشکیل نظام صنفی هنر نیازمند عزم جدی است
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه تلخ سقوط هواپیما/ احضار سفیر هلند/ مافیای منافقین در آلبانی/ افتتاح ۵ هزار و ۴۰۰ طرح محرومیت‌زدایی سپاه/ معیار دوگانه در قبال تروریسم
 • مسئولان جدید قضایی قزوین عزم جدی در مبارزه با مفاسد دارند
 • افتتاح یا عملیات اجرایی حدود ۵۸۶ طرح و پروژه در استان گلستان/ ضرورت تلاش برای حل مشکل آب استان گلستان/ دولت به تعهد خود برای تامین گاز پتروشیمی گلستان عمل می‌کند
 • ۲۲ پروژه بهداشت و درمان استان گلستان با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد
 • افتتاح بزرگترین پروژه طرح تحول سلامت در گلستان با حضور رئیس جمهور
 • وزیر ارتباطات درافتتاح پروژه‌های مخابراتی استان گلستان
 • اینجا گلستان، بهشت نیست/ زخم کهنه هزاران سهامدار پتروشیمی استان گلستان
 • انعقاد تفاهم‌نامه ۳ جانبه پروژه «تشخیص زودهنگام هشدار حوادث» در گلستان
 • ۶۴ پروژه نیمه‌تمام در حوزه آب و فاضلاب شهری استان سمنان وجود دارد
 • بزرگترین پروژه‌ طرح تحول سلامت در استان گلستان افتتاح شد