رییس سازمان بهشت زهرا نشست کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران نرخ قبور در بهشت زهرا را اعلام کرد و گفت که اطلاعات منتشر شده درباره قبرهای نجومی واقعیت ندارند.

به گزارش ایسنا، سعید خال در نشست کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران واگذاری قبور در بهشت زهرا را سیستماتیک و بر اساس نرخ مصوب خواند و گفت: اطلاعات مربوط به واگذاری‌های انجام‌گرفته و مالکیت قبور در سامانه عروجیان که متعلق به این سازمان است، ثبت می‌گردد.

وی افزود: واگذاری قبور به متقاضیان در سازمان بهشت زهرا، کاملا مطابق با نرخ مصوب در شورای شهر تهران صورت می‌گیرد و خرید و فروش‌های خارج از تعرفه‌های مصوب که بعضا اخبار آن در فضای رسانه‌ای انتشار می‌یابد اتفاق نمی‌افتد.

به گفته خال، بنابر مصوبه شورای شهر، نرخ واگذاری قبور تا پایان سال ۹۷ در فاز یک۱ بهشت زهرا حداکثر ۱۶میلیون تومان، در فاز ۲ بهشت زهرا حداکثر ۹ میلیون تومان و در فاز ۳ بهشت زهرا حداکثر ۴/۵ میلیون تومان تعیین شده است که بهشت زهرا به این قیمت پایبند است و حتی بیشتر این موارد با تخفیف 20 درصدی به مراجعان واگذار شده است و اطلاعات منتشر شده درباره قبرهای نجومی واقعیت ندارند.
خال همچنین تاکید کرد: سازمان بهشت زهرا در فاز ۳ بهشت زهرا، تا ۷۰ درصد ظرفیت قطعات، طبقه زیرین قبر را به‌رایگان و طبقات فوقانی را به‌قیمت یک‌میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، نشست کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با مسئولان بهشت زهرا، با موضوع بررسی وضعیت سازمان بهشت زهرا در برقراری شفافیت اطلاعاتی و همچنین برنامه‌های این سازمان درجهت هوشمندسازی ارائه خدمات به شهروندان، در محل سازمان بهشت زهرا برگزار شد .

پس از  بازدید از بخش اورژانس و پذیرش بهشت زهرا، جلسه‌ای با حضور بهاره آروین، مسئولان بهشت زهرا، نمایندگان معاونت مالی و اقتصاد شهری و نمایندگان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد. در این جلسه بر اساس هماهنگی بین مسئولان بهشت زهرا و کمیته شفافیت توافق شد تا کمیته شفافیت نیز سامانه عروجیان و بانک اطلاعات قبور سازمان بهشت زهرا را مورد بررسی قرار داده و صحت گزارش ارائه‌شده توسط سازمان بهشت زهرا از عملکرد این سازمان را مورد ارزیابی قرار دهد.

همچنین در راستای ارائه اطلاعات آنلاین و شفافیت در بهشت زهرا، قرار شد تا سازمان بهشت زهرا آمار مربوط به تعداد پذیرش روزانه در بهشت زهرا را به‌صورت آنلاین و به تفکیک جنسیت روی وبسایت خود منتشر نماید.

از آنجا که بخشی از قراردادهای بهشت زهرا در سامانه قراردادهای شهرداری و سامانه جامع ثبت نشده است، پایگاه داده‌ای این دو سامانه را دچار نقص و مغایرت اطلاعاتی کرده است و در این جلسه مقرر شد تا سازمان بهشت زهرا تا پایان دی‌ماه نسبت به تکمیل اطلاعات قراردادهای خود در سامانه قراردادها و رفع مغایرت‌های اطلاعاتی آن با سامانه مالی اقدام کند و در پایان این ماه امکان ایجاد قرارداد جدید در سامانه جامع مالی برای این سازمان حذف شود تا دسترسی این سامانه به اطلاعات قراردادهای سازمان بهشت زهرا فقط از طریق ارتباط سیستمی با سامانه قراردادها ممکن باشد.بنا بر اعلام روابط عمومی  شورای شهر، همچنین در این جلسه برای ارتقای خدمات‌رسانی به شهروندان قرار شد تا سازمان فاوا در تعامل با سازمان بهشت زهرا به انتشار عمومی اطلاعات مکانی متوفیان و قبور ازطریق انتشار API قدام کند تا دسترسی دیگر شرکت‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های وب و موبایل نیز به این اطلاعات فراهم شود.
انتهای پیام

دبیر خبر: بهناز غفاری

منبع: ایسنا

خبر بعدی:

راز مزار/ از یکسان سازی‌های اجباری تا مخالفت رهبر معظم انقلاب

مدیران و مجریان طرح یکسان سازی قبور شهدا با ادعای حفظ میراث شهدا، جلب رضایت خانواده‌های شهدا و همچنین تکریم آرمان‌های دفاع مقدس، اقدام به تخریب و محو آثار شهدا کرده‌اند و این نشان از سو تدبیر مسئولان و تلاش آنان برای نابودی اسناد فرهنگ انقلاب اسلامی دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سیده زهرا حسینی- بهسازی، ساماندهی، زیباسازی از واژه‌هایی است که مدیران بسته به سلیقه خود، برای اجرایی کردن طرح بی‌برنامه یکسان‌سازی مزار شهدا و جهت انحراف افکار عمومی از هدف واقعی اجرای این طرح، استفاده می‌کنند، اما آنچه در عمل ظاهر شده با شعار‌های مجریان مغایرت دارد؛ مدیران و مجریان طرح یکسان سازی قبور شهدا با ادعای حفظ میراث شهدا، جلب رضایت خانواده‌های شهدا و همچنین تکریم آرمان‌های دفاع مقدس، اقدام به تخریب و محو آثار شهدا کرده‌اند و این نشان از سو تدبیر مسئولان و تلاش آنان برای نابودی اسناد فرهنگ انقلاب اسلامی دارد.  
مزار‌ها نمایشگاهی از تفکرات و اعتقادات مردم بعنوان اصلی‌ترین عنصر دفاع‌مقدس هستند که شعار‌های حک شده بر سنگ‌هایش، آثاری هنرمندانه براساس حال و هوای خانواده‌ها و بازماندگان شهدا و تحت تاثیر فضای قهرمانانه و حماسی دفاع مقدس بود، اما با غفلت رسانه‌ها و فقدان هوشیاری ارگان‌های انقلابی و در نتیجه اجرا شدن طرح یکسان‌سازی قبور شهدا، نماد‌های هنرمندانه ساخته دست مادران شهدا به سالنی مشابه گورستان کشتگان جنگ‌های جهانی، پر شده از سنگ‌های هم اندازه، بی روح و بدون نماد‌های هنرمندانه خاص هر شهید ساخته دست بنیاد شهید، شهرداری‌ها و وزارت کشور تبدیل شد.          
گلزار‌های شهدا پیش از تخریب و یکسان‌سازی، بعنوان فرهنگستان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، محل حفظ فرهنگ ایثار و شهادت و تجدید عواطف و عقاید خانواده‌ها با شهدایشان بود که با حذف حجله و سنگ مزارهاو دیگر نماد‌های اصیل، طراحی شده توسط خانواده‌های شهدا، ذوق انگیزه زیارت را از مردم و نسل‌های بعد از دفاع مقدس که جنگ هشت‌ساله را درک نکرده‌اند، سلب کرد و باعث خلع هویت انقلابی، فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی، تبعیت از تفکر وهابیت و فراماسونری و کم شدن ارتباط مردم با خانواده‌های شهدا شد.    
غیرفرهنگی و غیر تخصصی بودن این طرح در تمام بخش‌های آن نمایان است؛ اول آنکه هیچ کارشناس و نخبه فرهنگی انقلاب اسلامی، در کارگروه‌های مربوطه وجود نداشته است و قطعا چند مدیر و پیمانکار عمرانی، صلاحیت طراحی پروژه‌ای فرهنگی و معنوی را ندارند.   دوم: اقدامات اشخاص ودستگاه‌ها نسبت به تخریب سنگ قبور شهدا و تعویض آن بدون رضایت خانواده‌ها بعنوان صاحبان اصلی خلاف موازین شرعی است و طبق قانون، بنیاد شهید، استانداری‌ها و شهرداری‌ها حق مالکیت مادی و معنوی یا صلاحیت فرهنگی در تملک و تخریب میراث شخصی خانواده شهدا و میراث فرهنگ و تفکر انقلاب اسلامی را ندارند، اما عناصر بی اطلاع و مغرض این طرح، برای خانواده شهدا بعنوان مالکان این میراث ارزش و توجهی قائل نبوده و با گمان حق و اختیار در تغییر شکل و تخریب گلزار شهدا، دست به اقدامی ضد فرهنگی و ضد انقلابی زدند که باعث شد تاریخ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تحریف شود و در نتیجه اصالت گلزارها، سیره و ماهیت شهدای انقلاب نابود و به فراموشی سپرده شود.      
در این میان خانواده معظم شهدا به علت عدم اشراف به قانون از حق قانونی خود نسبت به جلوگیری از انجام تخریب مزار فرزند شهیدشان بی‌اطلاع بودند و در طی اجرا شدن این طرح، مرعوب مدیران اجرایی شده و از اعتراض در برابر این ناحقی مجبور به سکوت گشتند در صورتی که حفظ حرمت و توجه ویژه به عواطف عمیق این خانواده‌ها از وظایف مسئولان است، اما طراحان این پروژه ساماندهی درکی از عواطف خانواده‌ها نداشته و باعث پایمال شدن احساسات‌شان شدند و این یعنی مدیران طرح، تخصص فرهنگی_هنری و صلاحیت اجرا کردن طرح را ندارند.              
مدیران بنیاد شهید بار‌ها گفته‌اند که منظور از ساماندهی گلزار شهدا در واقع بهینه سازی فضای گلزار‌ها و رسیدگی به معابر آن بوده است، اما تغییر در نام طرح تاثیری در بهبود سیستم اجرایی آن ندارد و این طرح سال‌هاست به دلیل غفلت مسئولین وعدم رضایت خانواده شهدا، از اتفاقات ناخوشایند بنیاد شهید به حساب می‌آید و با وجود اعتراض به اجرای این طرح، مسئولان تلاشی برای تغییر تصمیمات غیرکارشناسی و غیرتخصصی خود نداشتند و طرح را بدون برنامه و بدون ملاحظه خانواده شهدا، در شهر‌های بزرگی، چون تبریز، کرمان، قم، مشهد پیش بردند و حتی جواب مشخصی برای این اقدام نسنجیده و بی برنامه ندارند و پاسخگوی احساسات جریحه‌دار شده مردم و خانواده شهدا نیستند؛ مزار شهدا حریم شخصی خانواده شهدا است وتغییر در آن، تعرض و بی احترامی به شهدا وهتک حرمت خانواده‌های آنان محسوب می‌شود.       از طرفی اجرا شدن این طرح در سه دولتی که جهت‌گیری‌های سیاسی متفاوتی دارند نشان می‌دهد که این طرح وارداتی، دستوری است و باید دست‌های پشت پرده این اقدام پیدا شوند و اهداف آن ریشه‌یابی گردد.      
رهبر معظم انقلاب نیز پس از زیارت مزار شهدای بهشت زهرا تهران در خصوص این طرح فرمودند: یکی از کار‌های غلطی که بعضی از مدیران گلزار‌های شهدا انجام می‌دهند، یکسان‌سازی قبور شهدا است. این [جا]خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است، زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان، زیبایی باغ، زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

امید است با توصیه رهبری نسبت به طرح یکسان‌سازی قبور، مسئولین اجرای این طرح را کنار بگذارند و بیش از این با طرح‌های بی‌فایده، مشکل‌ساز و نسنجیده، به خانواده‌های شهدا و احساسات آنان بی احترامی نکنند و سرگذشت تلخ گلزار‌های شهدای شهر‌های کشور، سرانجام گلزارشهدای بهشت زهرای تهران که بزرگترین گلزار شهداست، نشود و دوباره شاهد نقش و نگاره‌های سنتی و هنری خانواده شهدا در گلزار‌های شهدا باشیم.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

لو دادن یک راز بزرگ که باعث به شهادت رسیدن 27 سپاهی شد / مشاور فرمانده کل قوا توضیح داد

کلیدواژه: بهشت زهرا شوراي شهر تهران

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۴۲۰۶۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واقعیت مجازی بیماری اوتیسم را درمان می‌کند؟
 • راه‌اندازی سامانه شفافیت در سازمان بهزیستی/افزایش اعتبارات قانون حمایت از معلولان در سال آینده
 • پیشنهاد نجومی العین برای جذب مهند علی
 • شستا همچنان غیرشفاف عمل می‌کند/ فرار تامین اجتماعی از شفافیت با ساز و کار حق بیمه قرارداد
 • آنچه بر مردگان درشب اول قبر می گذرد از زبان مولاعلی(ع)
 • معرفی راه‌یافتگان مسابقه جشنواره فیلم مستند بهشت
 • اولین دوره مسابقات کشتی آزاد یادواره ۳۴ هزار شهید آرمیده در گلزار شهدای بهشت زهرا
 • دستگاه های غایب در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات از چه می هراسند
 • تنبیه سخت صادرکنندگانی که ارز را به کشور برنمی‌گردانند
 • معرفی راه‌یافتگان به بخش مسابقه جشنواره فیلم مستند «بهشت»
 • شفافیت و هوشمندسازی در سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار
 • نقص فنی سند شفافیت
 • با طرح شفافیت حقوق مسئولان، جلوی بسیاری از حقوق‌های نجومی گرفته می‌شود
 • حسین انتظامی :شفافیت بهترین راه پاسخگویی و نظارت‌پذیری است
 • شفافیت و جلوگیری از سفته بازی ویژگی ممتاز بازار متشکل ارز
 • بیش از یکهزار سند بر روی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر شد
 • وزارت کار رتبه اول در پاسخگویی و شفافیت را کسب کرد
 • دستگاه‌های غایب سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از چه می‌هراسند؟
 • اسناد انتشار یافته در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از مرز ۱۰۰۰ گذشت