تجربه‌ای لذت بخش، روشن و ابدی. آرزوی پرواز از ابتدای خلقت انسان وجود داشت، معلق بودن در فضایی فراتر از زمین و حس سبکبالی حاصل از آن، لذتی فراتر از حد انتظار برای آرزومندان پرواز ایجاد می-کند.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اولین تجربه‌های انسان برای پرواز با ساخت هواپیما‌های ساده‌ای بود که با امکانات آن روز‌ها ساخته شد و بعضا جان صاحبان ایده و سازندگانش را هم می‌گرفت.


اما این آرزوی دیرینه دست بردار نبود و آرزومندان خود را بی نصیب نمی‌گذاشت. سال‌ها انواع و اقسام پرندگان زمینی ساخت بشر برای پرواز به آسمان می‌پریدند. گاه موفق می‌شدند و گاه سرنوشتی نامعلوم داشتند. اما امروز سفر با هواپیما‌های مدرن و فوق سبک در خطوط هوایی دنیا به این آرزوی دیرینه انسان جامه عمل پوشانده است.

اما کسانی هستند که برای عملی شدن آرزوی خود، به دل آن می‌زنند و پرواز با هواپیما را به عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند. ورود به این عرصه حساس، نیاز به گذراندن دوره‌های مختلف و تجربه پروازی ایمن در فضایی شبیه به پرواز واقعی دارد.

محققان و اندیشمندان صنعت هوافضا چند سالی است که دست به طراحی و ساخت وسایلی زده اند تا به کمک این دستگاه ها، تا حدودی حال و هوای پرواز را برای جویندگان این آرزوی بزرگ، ایجاد کنند. دستگاه‌هایی با ساختاری پیچیده و فناوری‌های سخت که دست یافتن به آن‌ها برای همه کشور‌ها ممکن نیست و کشور‌های معدودی به آن دست یافته اند.

تونل باد
یکی از فناوری‌های ساخته دست بشر برای تجربه پرواز، ساخت تونل باد عمودی است. در واقع اهمیت فراهم کردن امکانات تجربی در داخل آزمایشگاه به منطور ایجاد جریان هوا که پرواز واقعی را در اتمسفر مدل کند به سال ۱۸۷۱ بر می‌گردد. در آن زمان فرانسیس ون هام (Frsncis Wenham) در انگلستان اولین تونل باد تاریخ را ساخت و مورد استفاده قرار داد. از آن تاریخ تا اواسط سال ۱۹۳۰ تقریبا همه تونل‌های باد به منظور ایجاد جریان‌هایی با سرعت ۰ تا ۲۵۰ مایل بر ساعت طراحی شدند. اما پس از آن ساخت این تونل‌های باد سال به سال با پیشرت‌های مختلفی روبرو شد و در نهایت مدرن‌ترین تونل‌های باد طراحی شده در دنیا تجاری سازی شد.

تونل باد در واقع لوله‌ای بزرگ است که جریانی از هوای کنترل شده در داخل آن حرکت می‌کند. در صنایع هوافضا، تونل‌های باد برای شبیه‌سازی عملیات پرواز یک شی پرنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع محققان از تونل‌های باد استفاده می‌کنند تا در مورد شرایط پروازی جسم پرنده، اطلاعات بیشتری کسب کنند.

ایران نیز چند سالی است که به همت متخصصان داخلی به توانایی طراحی و ساخت تونل باد عمودی رسیده است و از این فناوری برای آموزش علاقه‌مندان به پرواز و خلبانان آینده استفاده می‌کند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از ساخت این تونل باد به عنوان یک طرح کلان ملی فناوری حمایت کرده است.

شبیه‌ساز پرواز
یکی دیگر از فناوری‌های مورد استفاده در آموزش‌های خلبانی، شبیه ساز پرواز است. اتاقکی شبیه به کابین هواپیما، سیستمی برای تقلید (یا شبیه‌سازی) رفتار هواگرد‌ها به ویژه هواپیماها.

شبیه‌ساز پرواز در دو نوع صنعتی و معمولی در بازار‌های جهان موجود است، صنعتی همان شبیه‌ساز‌های پروازی است که شرکت‌های هواپیمایی و آموزشگاه‌های خلبانی آن را تهیه می‌کنند و ظاهری مکانیکی دارند و در دوشکل جک دار و بدون جک طراحی می‌شوند. از این شبیه ساز‌ها برای آموزش خلبان‌ها و دانشجویان استفاده می‌شود.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی نیز به کمک برخی متخصصان موفق به طراحی و ساخت شبیه سلز پرواز شده است و یکی از این دستگاه‌ها را برای استفاده عموم در باغ کتاب تهران به نمایشگ گذاشته است.

خلبانی با وجود تمام سختی‌هایش یکی از مشاغل جذاب محسوب می‌شود و برای خیلی از افراد، تجربه پرواز، آن هم در کابین خلبان یک آرزو است که شبیه ساز پرواز به کمک دوست داران این حرفه آمده است و با نشستن در این کابین شبیه سازی شده به راحتی می‌توانید یک پرواز واقعی را تجربه کنید.

اما با وجود پیشرفت‌های زیاد در زمینه طراحی انواع هوابردها، هنوز هم وقتی به آسمان نگاه می‌کنیم، دلمان می‌لرزد و همان آرزوی کودکی و حسرت همیشگی دوباره به سراغمان می‌آید، آرزوی بال درآوردن و پروازی سبکبال و بی وقفه در آسمان آبی خدا.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

ضامن بهبود وضعیت اقتصاد ایران

عکس: دنیای اقتصاد

به اعتقاد شافعی، تنها یک عامل نمی‌تواند توضیح‌دهنده ریشه‌ مشکلاتاقتصاد کشور باشد، بلکه برای رسیدن به یک ارزیابی و تحلیل جامع باید دلایل توسعه‌نیافتگی اقتصاد را در سلسله‌ای از عوامل و متغیرهای مختلف جست‌وجو کرد. در این چارچوب ریشه بخشی از مشکلات اقتصاد ایران به «ضعف دانش کاربردی»، «عدم بهره‌گیری از نظرات نخبگان در تصمیم‌سازی‌ها» و «عملکرد جزیره‌ای بدون توجه به اجماع همگانی» برمی‌گردد. به اعتقاد رئیس اتاق ایران، بازنگری در «ساختار تصمیم‌گیری فعلی» و «ساختار توسعه‌نیافته کشور» باید به‌عنوان دو ضرورت اساسی در کانون توجه قرار گیرد. بر این اساس برای برون‌رفت از ساختار فعلی تصمیم‌گیری که دچار نوعی واگرایی شده است، سیاست‌گذار باید اصلاح ساختار صنعتی و کشاورزی موجود را از یکسو و به‌کارگیری بخش بازرگانی و خدمات در تولید و صادرات کشور را از سوی دیگر در دستور کار قرار دهد. رئیس اتاقایران در تشریح مهم‌ترین رهیافت‌ها برای چالش‌های مذکور تاکید کرد آنچه امروز می‌تواند به‌عنوان ضامن اصلاح و بهبود وضعیت اقتصادی عمل کند، پذیرش این واقعیت است که تصمیم‌گیران به جز در چند دوره خاص، از دانش کافی برای توسعه و اداره کشور برخوردار نبودند. بنابراین «دعوت از نخبگان و صاحبان تجربه برای کاستن از خطاهای راهبردی» و «عدم تکرار اشتباهات گذشته» باید به‌عنوان ضامن عبور از چالش‌های توسعه نیافتگی کشور، مورد توجه تصمیم‌سازان قرار گیرد؛‌ چراکه مطمئنا تصمیم‌گیری انفرادی و جزیره‌ای به نتیجه نخواهد رسید. شافعی در عین حال تاکید کرد که استفاده از نخبگان و افراد دارای صلاحیت، زمانی در مرحله عمل موثر خواهد بود که تصمیم‌سازی‌های اقتصادی نشأت گرفته از برآیند دانش و تجربه جمعی باشد؛ در واقع با چنین ترکیبی است که می‌توان به کاستن از خطاهای راهبردی، تجهیز تصمیمات به دانش توسعه و عدم تکرار اشتباهات امیدوار بود؛ اما در محور دوم نماینده پژوهشکده آمار، به ارائه گزارشی از وضعیت سهم بخش‌خصوصی ازاقتصاد ایران و مقایسه آن با سهم بخش عمومی پرداخت. گزارش ارائه شده که با بررسی تطبیقی، سهم بخش دولتی و خصوصی از اقتصاد کشور را در سال‌های ۹۲ و ۹۳ نشان می‌داد با تعریف دو شاخص «مالکیت» و «مدیریت» جایگاه هر یک از دو بخش را در اقتصاد به تصویر درآورد. مطابق آمارهای ارائه‌شده در بخش مالکیت سهم بخش دولت عمومی (اعم از شرکت‌های دولتی، شهرداری، تامین اجتماعی و سایر نهادها) در سال ۹۲،‌ ۳/ ۵۵ درصد و در سال ۹۳، ۷/ ۵۲ درصد بوده است.

همچنین سهم بخش‌خصوصی از اقتصاد از منظر مالکیت در سال ۹۲، ۷/ ۴۴ درصد و در سال بعد از آن ۳/ ۴۷ به ثبت رسیده است. اما از منظر مدیریت، سهم بخش دولت عمومی از اقتصاد در سال ۹۲، ۵۷ درصد و بخش‌خصوصی ۴۳ درصد رقم خورده است و در سال ۹۳ سهم بخش دولت عمومی ۲/ ۵۴ درصد و سهم بخش‌خصوصی ۸/ ۴۵ درصد بوده است. بنابراین در هر دو مولفه مالکیت و مدیریت سهم بخش‌خصوصی از اقتصاد در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ بهبود پیدا کرده است؛ اما مطابق ارزیابی کارشناسان و فعالان اقتصادی این افزایش سهم نمی‌تواند چندان متکی بر یک برنامه‌ راهبردی از پیش تعیین شده باشد؛ چراکه در سال ۹۳ افت قیمت جهانی نفت باعث کاهش فروش فرآورده‌های نفتی شد که در نتیجه سهم بخش‌خصوصی از اقتصاد کشور را حدود ۲ درصد افزایش داد. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران در این رابطه عنوان کرد که اگر سهم بخش معیشتی، اصناف و کشاورزی را از آمارهای ارائه شده کم کنیم، متوجه می‌شویم که بخش بنگاه‌های خصوصی مدرن تنها در حدود ۲۰ درصد از اقتصاد کشور سهم دارند. به گفته سلطانی، به‌دلیل عدم‌شفافیت کافی در فعالیت‌های اقتصادی و ارائه نشدن اطلاعات و آمار لازم از سوی بخش عمومی و دولتی نمی‌توان سهم دقیق و واقعی بخش‌خصوصی و دولتی را از اقتصاد مشخص کرد؛ اما آنچه بر آن اتفاق نظر وجود دارد این است که اقتصاد ایران یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دولتی در دنیا است و سهم بخش‌خصوصی نیز بسیار اندک است. بخش‌خصوصی حداقل باید ۸۰ درصد از اقتصاد ایران را در اختیار داشته باشد. اما محور سوم نشست ماهانه فعالان اقتصادی، به بررسی جایگاه ایران در اقتصاد بین‌المللی در سال ۹۶ اختصاص داشت. مقایسه حجم مبادلات تجاری ایران و جهان در سال گذشته نشان می‌دهد که ایران سهم ۰۰۲/ ۰ از کل اقتصاد دنیا داشته است. در این سال ارزش تجارت ایران حدود ۹۱ میلیارد دلار و کل ارزش تجارت بین‌المللی ۲۸ تریلیون دلار بوده است.

چالش‌های ساختاری توسعه‌نیافتگی

اما در بخش مهمی از این نشست غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: شرایط پیش‌آمده بعد از تحریم‌های اخیر علیه ایران بعد از سال ۸۵ و مجددا خروج آمریکا از برجام، واقعیتی را پیش چشم فعالان اقتصادی قرار داد مبنی بر اینکه مسیر طی شده در کشور، مسیر صحیحی در راستای توسعه نبوده است. وی افزود: امروز کشور نیازمند اجماع همگانی در مورد این واقعیت است که به‌جز در چند برهه خاص و کوتاه مسیر پیموده شده در اقتصاد کشور به علت فقدان دانش نظری کاربردی در میان تصمیم‌گیران کشور، در راستای توسعه نبوده است. به گفته شافعی آنچه امروز ضامن اصلاح و بهبود وضعیت اقتصادی است، قبول این واقعیت است که تصمیم‌گیران به جز در همان چند دوره خاص از دانش کافی برای توسعه و اداره اقتصاد کشور برخوردار نبوده‌اند، هرچند نقدهایی نیز به همان دوران یاد شده وارد است اما باید بپذیریم که دانش کافی نداشتیم و همچنان نیز ضعف دانش کاربردی وجود دارد و آنچه باید انجام دهیم، دعوت از نخبگان، صاحبان دانش و تجربه برای کاستن از خطاهای راهبردی و عدم‌تکرار اشتباهات گذشته است.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد:  اگر بخواهیم به ریشه مشکلات امروز اقتصاد برگردیم باید گفت که یکی از این ریشه‌ها همین ضعف دانش کاربردی توسعه و عدم‌بهره‌گیری از نخبگان و افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای در تصمیم‌سازی‌های اقتصادی کشور است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که ریشه مشکلات امروز اقتصاد تنها در این یک مورد خلاصه نمی‌شود بلکه با مجموعه‌ای از عوامل روبه‌رو هستیم. وضعیت نامطلوب اثربخشی استفاده از نخبگان و افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای هنگامی در مرحله عمل به نحو موثری نمایان خواهد شد که تصمیم‌سازی‌های اقتصاد کشور از برآیند دانش و تجربه یک جمع حاصل نشود و نخبگان و صاحبان دانش و تجربه به صورت انفرادی و جزیره‌ای در گوشه‌ای از اتاق‌های خود به تنهایی به نتایجی رسیده و خواهان عملیاتی کردن آن باشند.

وی ادامه داد: بنابراین موفقیت در دعوت از نخبگان، صاحبان دانش و تجربه به صورت انفرادی در حوزه‌های تصمیم‌گیری نمی‌تواند موفقیت در اتخاذ تصمیمات صحیح و راهبردی در راستای توسعه کشور را تضمین کند. بلکه دعوت از افراد دارای صلاحیت باید همراه با تمرکز آنها و اتخاذ تصمیمات توسعه کشور برآمده از جمع خرده‌دانش‌ها و تجربیات آنها باشد. شافعی معتقد است امروز راه‌حل خروج از ساختار توسعه‌نیافته کشور تنها با اصلاح یک مورد خاص به دست نمی‌آید. ما با مجموعه‌ای از عوامل روبه‌رو هستیم که برآیند آنها نیازمند اصلاح است. با صرف دعوت از نخبگان و افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای در پست‌های تصمیم‌گیری و اتخاذ تصمیمات انفرادی، خروج از وضعیت توسعه‌نیافتگی ممکن نیست. ما به برآیند خرده‌دانش‌ها و تجربیات این افراد برای تصمیم‌گیری و مستقل بودن آنها از ذی‌نفعان و گروه‌های ضد توسعه نیازمندیم؛ بنابراین با چنین ترکیبی است که می‌توان به کاستن از خطاهای راهبردی، تجهیز تصمیمات به دانش توسعه و عدم‌تکرار اشتباهات امید داشت.

وی تصریح کرد: همچنین از طرفی ساختار فعلی تصمیم‌گیری اقتصادی کشور دچار واگرایی است. راهبری مسیر توسعه اقتصادی کشور نیازمند اصلاح و بازبینی است. باید بدانیم تا زمانی که نتوانیم اقتصاد خود را اصلاح و در مسیر توسعه واقعی قرار دهیم،  امنیت ما نیز می‌تواند دستخوش مخاطراتی قرار گیرد و پارامترهای اجتماعی هم می‌تواند به تبع آن دچار افت و نزول شود. در مسیر توسعه، بازنگری در ساختار فعلی تصمیم‌گیری اقتصادی، اصلاح ساختار صنعتی و کشاورزی موجود و به خدمت گرفتن بخش بازرگانی و خدمات برای کمک به بخش‌های تولیدی و صادراتی لازم است. نه بخش صنعتی و کشاورزی امروز در وضعیتی قرار دارد که بتوان از آن امید توسعه داشت و نه بخش‌های بازرگانی و خدماتی.

وی افزود: بدون برنامه‌ای عالمانه برای توسعه اقتصاد، صنعت کشور به جای اینکه ارزآور باشد به صنعتی ارزبر تبدیل می‌شود که مدام نیازمند واردات ماشین‌آلات و مواد اولیه است و بخش کشاورزی نیز به اتلاف منابع آبی دچار شده و حیات و زیست جمعی را به خطر انداخته است، بخش بازرگانی و خدماتی نیز به جای اینکه در مسیر حمایت از بخش‌های تولیدی و صادراتی قرار گیرد در خدمت توزیع و مصرف کالاهای خارجی قرار گرفته است. همین اشتباه‌ها را در مورد هدفمندی یارانه‌ها نیز مرتکب شدیم. بدون ایجاد بستر و پیش‌شرط‌های لازم برای اصلاح قیمت‌های انرژی، می‌خواستیم با یک شوک قیمتی به اصلاح ساختار تولید و بهبود بهره‌وری دست یابیم که هرگز نشد. باید بپذیریم که در مسیر توسعه، دانش کافی نداشتیم و باید با برآیند دانش و تجربه ارزشمندی که داریم از وضعیت موجود خارج شویم. به تاخیر انداختن اصلاح این وضعیت، به‌طور حتم ما را پشیمان خواهد کرد.

شافعی عنوان کرد:  امروز کشور در شرایط خطیری قرار دارد و با انواع شوک‌های درونی و بیرونی مواجه است. سال‌هاست که در معرض انواع نابسامانی‌های اقتصادی قرار داریم اما برای مقاوم کردن اقتصاد و جلوگیری از آسیب‌های جدی وارده بر کشور به‌رغم پیش‌بینی‌های کاملا واقعی مقام معظم رهبری و صدور دستور ایشان نسبت به توجه و تکیه جدی به اقتصاد مقاومتی، به‌دنبال تمهیدی اساسی نبوده‌ایم. به این ترتیب سرمایه اجتماعی روند کاهشی و فاصله طبقاتی روند فزاینده پیدا کرد. ادامه این وضعیت باعث خواهد شد پایبندی به اصول اخلاقی در جامعه کاهش یابد. تاریخ نشان داده که تعمیق فقر و فاصله طبقاتی در هر اقتصادی به راحتی می‌تواند تعامل دولت و جامعه را خدشه‌دار سازد. عدم‌اعتماد می‌تواند به مانعی جدی برای اجرا و اثرگذاری سیاست‌ها بدل شود. می‌بینیم در شرایط حاضر بازگرداندن اعتماد و اطمینان به جامعه از اولویت‌ها نیست. باید این رویکرد در دستور کار قرار گیرد در غیر این‌صورت هرگونه اقدام هرچند صحیح بی‌اثر خواهد بود. اولین اقدام برای تقویت سرمایه اجتماعی و بازگشت اطمینان به جامعه، برگرداندن اعتماد به بخش‌های تولیدی کشور است.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: در شرایطی که تحریم‌ها، فروش نفت و ارزآوری را محدود و کل حیات جمعی را متاثر ساخته، تکیه بر بخش‌های مولد اقتصاد می‌تواند موجب بهبود شرایط شود. فشارهای اقتصادی تحریم‌ها به شدت هزینه‌های تولید را برای بخش‌های مولد اقتصاد بالا برده است و در کنار آثار سوء تحریم‌ها، تصمیمات اشتباه نیز مزید بر علت شده و عرصه را برای فعالیت‌های بخش حقیقی اقتصاد تنگ‌تر از گذشته کرده است. نداشتن افق روشن برای بخش‌های مولد، خطری جدی برای اقتصاد محسوب می‌شود. اگر تولید بر اثر این فشارها از میدان به در شود، عواقب ناخوشایندی در انتظارمان خواهد بود. همان‌طور که می‌دانیم وضعیت صنعت در سال جاری مناسب نبوده است و چنانچه این روند ادامه یابد، شاهد بیکاری گسترده در کشور خواهیم بود. بیکاری در کنار تورم‌های فزاینده می‌تواند به نابسامانی‌های اجتماعی دامن بزند و بروز چنین اتفاقی به معنای اثرگذاری تحریم‌هاست. هدف از تحریم‌ها هم چیزی جز سلب اعتماد مردم و ازهم‌گسیختگی بین ملت و دولت نیست.

شافعی گریزی هم به انتخابات پیش روی اتاق بازرگانی در اسفند ماه زد و آن را فرصتی برای تجدید قوای بخش خصوصی کشور دانست. وی گفت: باید توجه داشت که شرایط پیش رو، مسوولیت اتاق را بیشتر می‌کند. انتخابات اتاق مجالی برای انتخاب نمایندگان شایسته بخش خصوصی واقعی است. حضور پررنگ نمایندگان کارآمد بخش خصوصی واقعی در تصمیم‌سازی‌های سرنوشت‌ساز اقتصادی، حائز اهمیت است. دستان کم‌رمق تولید و صنعت کشور بیش از هر زمان دیگری چشم امید به تلاش مسوولانه بخش خصوصی دارد.

سهم بخش خصوصی از اقتصاد

در بخش دیگری از نشست هیات نمایندگان اتاق ایران، فرامرزی،‌ معاون پژوهشکده آمار به ارائه گزارشی از وضعیت سهم بخش خصوصی از اقتصاد کشور پرداخت. او در ابتدای صحبت‌هایش با ارائه توضیحاتی در خصوص اهمیت و روش انجام این پژوهش گفت: جایگاه و سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در مطالعات اقتصادی دارای اهمیت است و این مطالعه نیز به‌منظور اندازه‌گیری و سنجش سهم بخش خصوصی از اقتصاد کشور انجام شده است. به‌طور کلی داده‌های آماری مورد نیاز برای محاسبه سهم ارزش افزوده بخش خصوصی در اقتصاد ایران شامل موارد مختلفی می‌شود. کل اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه‌های دولتی توسط اداره کل تمرکز و تلفیق حساب‌ها انجام می‌شود و روش‌های حسابداری وزارت اقتصاد در قالب اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صورت می‌گیرد. از سوی دیگر صورت‌های مالی سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات تامین اجتماعی شامل سازمان تامین اجتماعی، سازمان بیمه خدمات درمانی، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان بازنشستگی کشوری در این مطالعه لحاظ شده است. فرامرزی ادامه داد: در این پژوهش سهم بخش عمومی و بخش خصوصی در کل اقتصاد از دو منظر«مالکیت» و «مدیریت» در سال‌های ۹۲ و ۹۳  مورد بررسی قرار گرفته است. از منظر مالکیت در سال ۹۲ سهم بخش دولت از اقتصاد ۳/ ۶ درصد، شهرداری ۱/ ۱ درصد، تامین اجتماعی ۱/ ۰ درصد، شرکت‌های دولتی ۷/ ۲۷ درصد و نهادها ۰/ ۲۰ درصد محاسبه شده است. در مجموع طی سال ۹۲، سهم کلی «دولت عمومی» از اقتصاد ۳/ ۵۵ درصد و سهم بخش خصوصی ۷/ ۴۴ درصد به ثبت رسیده است. اما در سال ۹۳ بر اساس محاسبات انجام شده تا حدودی وضعیت بخش خصوصی تغییر کرده است. معاون پژوهشکده آمار در توضیح وضعیت دو بخش دولتی و خصوصی در سال ۹۳ عنوان کرد: از نظر مالکیت سهم دولت در اقتصاد ۴/ ۷ درصد، شهرداری ۲/ ۱ درصد، تامین اجتماعی ۲/ ۰ درصد، شرکت‌های دولتی ۱/ ۲۴ درصد و نهادها ۸/ ۱۹ درصد بوده است. بنابراین سهم بخش دولت عمومی از اقتصاد در این سال ۷/ ۵۲ درصد و سهم بخش خصوصی ۳/ ۴۷ درصد به‌دست آمده است. وی همچنین به تشریح سهم  دو بخش دولتی و خصوصی از اقتصاد از منظر مدیریت پرداخت و گفت: در سال ۹۲ سهم بخش خصوصی  از دیدگاه مدیریت از کل اقتصاد  ۴۳ درصد و سهم بخش دولت عمومی ۵۷ درصد بوده است. در سال ۹۳ نیز سهم دولت عمومی ۲/ ۵۴ درصد و سهم بخش خصوصی ۸/ ۴۵ درصد از دیدگاه مدیریت ثبت شده است. بر این اساس سهم بخش خصوصی از اقتصاد در سال ۹۳ در مقایسه با سال ۹۲ افزایش یافته است.

نگاه انتقادی

اما پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در توضیح این آمار گفت: قبل از این مطالعه ارزیابی‌ها از سهم بخش خصوصی در اقتصاد شبیه به گمانه‌زنی بود، اما با این مطالعه اولین برآورد کمی و مستند از سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور مشخص شده و بر این اساس می‌توانیم به میزان این سهم پی ببریم.  موضوع مهم این است که در سال‌های آینده نیز این آمارها مورد پایش قرار گیرد تا بتوان وضعیت را مقایسه کرد و اثرگذاری سیاست‌های تقویت بخش خصوصی را مورد سنجش قرار داد. وی افزود: واقعیت این است که این سیاست‌ها در جهت بهبود جایگاه بخش خصوصی موثر نبوده و افزایش ۲ درصدی سهم بخش خصوصی از ۴۵ به ۴۷ درصد، به دلیل کاهش قیمت نفت در سال ۱۳۹۳ بوده است که باعث شد میزان فروش فرآورده‌های نفتی کشور کاهش پیدا کند و سهم بخش خصوصی بزرگ‌تر جلوه کند. سلطانی افزود: واقعیت این است که ایران از بزرگ‌ترین اقتصادهای دولتی در دنیا است. اگر از ۴۵ درصد یا ۴۷ درصدی که در گزارش مذکور به‌عنوان سهم بخش خصوصی ارائه شد، سهم بخش معیشتی، اصناف و کشاورزی را کم کنیم، بنگاه‌های خصوصی مدرن ایران رقمی در حدود ۲۰ درصد از اقتصاد سهم دارند. وی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل آنکه شفافیت لازم در فعالیت‌های اقتصادی کشور وجود ندارد بررسی سهم بخش خصوصی از اقتصاد کار مشکلی است. نکته مهم این است که باید چنین پایش‌هایی تداوم پیدا کند تا ادعاهایی که به‌عنوان خصوصی‌سازی از سوی دولت‌ها مطرح می‌شود به وسیله آمار سنجش شود. مطمئنا در حال حاضر سهم بخش خصوصی از اقتصاد بسیار اندک است، بخش خصوصی حداقل باید ۸۰ درصد از اقتصاد ایران را در اختیار داشته باشد.

      

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تصاویری دلخراش از مجروحین حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان /فیلم(+18)

کلیدواژه: شبیه ساز پرواز تونل باد صنعت هوافضا فناوری

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۰۷۴۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • داشتن انگيزه در کار و زندگي
 • هیجان غیراقتصادی در بازارهای داخلی
 • نروژ در پی ساخت تونل‌های شناور در زیر آب برای رفت و آمد خودروها
 • فیلم‌های جدید ژانر هیجان‌انگیز؛ فیلم جدید وینترباتم تا آثار مستقل مارچ
 • شبیه سازی حیرت انگیز بیل مکانیکی با چوب! + فیلم
 • انگیزه‌های بیرانوند برای رقم زدن یک رکورد هیجان انگیز
 • ارزش‌گذای‌های غیر واقعی جان استارتاپ‌ها را گرفت!
 • سفر با قطار در زیباترین خطوط ریلی جهان (+عکس)
 • دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان، هستی نامعلوم
 • چگونه در بدترین شرایط از دست همسرمان عصبانی نشویم؟
 • دلار ۴۲۰۰ تومانی نرخ غیرقابل دفاعی است/ با تداوم روند کنونی، بازار رنگ ثبات و آرامش را نخواهد دید/ وقتی صادرکننده واقعی نباشد مشوق بانک مرکزی تاثیری ندارد
 • گفتند کاری کنید شورای نگهبان زنان را رد صلاحیت کند/ در بحث حجاب حق درک و انتخاب را بی تردید نادیده گرفته ایم / اسنادی که منتشر شد همه غیر واقعی است
 • دانشمندان به لباس واقعی «مرد آهنین» نزدیک شدند/ تجربه تحولات هیجان‌انگیز با مکانیسم‌های قابل توسعه
 • «عصر جدید» علیخانی؛ عصر لبخند به جای اشک؟
 • هایپرلوپ؛ قطاری که پرواز می‌کند!
 • این قطار پرواز می‌کند! + عکس
 • ویدئو / بزرگترین تونل زیر آب جهان ساخته می‌شود
 • سینمای قبل انقلاب از زندگی واقعی مردم دور بود
 • شبیه ساز ۵۰ هزار دلاری ترامپ در کاخ سفید